این سمپوزیوم در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۳ توسط انجمن آترواسكلروز ايران در سالن صدف هتل هما با حضور دو تن از برجستگان جامعه جهانی پزشکی Prof.Sir Yacoub  و Dr.Khaghani برگزار می گردد. خواهشمند است متخصصین محترم جهت حضور در اين سمپوزيوم با دبيرخانه انجمن آترو اسكلروز ايران با شماره 88073052  تماس حاصل فرمايند. پخش آنلاین این سمپوزیوم بر روی وبسایت انجمن آترواسکلروز قابل مشاهده خواهد بود.

سایت انجمن


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن آترواسكلروز ايران, آئورت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه اوهایو موفق به ساخت دستگاه ایمپلنت کنترل شرایط هشدار قلب شدند. دکتر آبراهام مدیر بخش تحقیقاتی درمان مشکلات حاد قلبی دانشگاه اوهایو اظهار کرد: نارسایی و حمله قلبی یکی از سریع‌ترین مشکلات در حال رشد در میان مردم است، به طوری‌که اکثر کسانی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند از این بیماری رنج می‌برند. وی در ادامه افزود: متاسفانه درمان دارویی نارسایی قلبی برای انواع مشکلات ناکارآمد است. در همین راستا محققان دانشگاه اقدام به طراحی دستگاهی برای کنترل قلب در شرایط اضطراری کردند.
دستگاه طراحی شده توسط محققان دانشگاه اوهایو شامل نوعی سیستم ایجاد پالس است به طوری‌که این دستگاه به دور سرخرگ آئورت پیچیده می‌شود تا پالس قلبی بیمار را در شرایط اضطراری و با استفاده از پر و خالی کردن بالون کوچکی حفظ کند. آبراهام در ادامه افزود: برای شناخت بهتر و آزمایش این دستگاه اقدام به کاشت این وسیله بر روی قلب 20 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی کردیم که پس از بررسی دقیق یکساله مشخص شد در 16 بیمار مشکلات نارسایی قلبی مشاهده نشد و همچنین نصب این دستگاه هیچ عارضه دیگری را نیز در پی نداشته است. جزئیات بیشتر این دستاورد پزشکی در نشریه American College of Cardiology Heart Failure منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, ایمپلنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات دانشمندان دانشگاه تگزاس شواهد فیزیکی بیشتری را برای ارتباط بین ذات الریه و نارسایی قلبی نشان می‌دهد. محققان طی این پژوهش اثبات کردند که استرپتوکوک پنومونیه بعنوان علت اصلی ذات الریه اکتسابی، در واقع باعث بروز آسیب‌های فیزیکی به قلب می‌شود. این محققان با بررسی نمونه‌های بافت انسانی و حیوانی دریافتند که حضور این باکتری ضایعات کوچکی را بر جای می‌گذارد و این بدان معناست که اگر دچار ذات‌الریه شدید هستید، قلب شما ممکن است که برای همیشه دچار جراحت و آسیب شود.
بر اساس یافته‌های این پژوهش، استرپتوکوک پنومونیه هنگام حضور در خون به سوی عضله قلبی حمله کرده و ضایعاتی را بر لایه میانی عضلانی دیواره قلب بر جای می‌گذارد؛ محققان طی این پژوهش نحوه عملکرد مکانیزم این باکتری در حمله به قلب را شناسایی کردند. به گفته محققان دانشگاهی، نکته امیدوارکننده اینجاست که واکسن کاندیدایی وجود دارد که می‌تواند علیه این باکتری عمل کند. در حال حاضر این واکسن نتایج مثبتی را در نمونه‌های حیوانی از خود نشان داده است؛ واکسن با جلوگیری از حرکت عفونت به سمت قلب و مهار سمی که سلول‌های سالم قلب را از بین می‌برد، عملکرد دفاعی خود را انجام می‌دهد. نتایج این پژوهس در مجله "PLOS" منتشر شده است.


برچسب‌ها: باکتری, ذات الریه, پنومونی, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم مهر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن جراحان قلب ایران، انجمن قلب و عروق ایران، انجمن بیهوشی قلب
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۶ آذر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز کنفرانس بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

همایش های همزمان:
نهمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران
بیستمین کنگره انجمن قلب و عروق ایران
هشتمین کنگره انجمن بیهوشی قلب ایران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش مشترک قلب, انجمن قلب ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهاردهم مهر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد که ویتامین ب ۳ مشکلات قلبی منجر به مرگ را کاهش نمی‎دهد. پزشکان در ۵۰ سال گذشته تصور می‌کردند که استفاده زیاد از نیاسین یا‌ همان ویتامین ب ۳، می‌تواند کلسترول بد را در بدن کاهش و کلسترول خوب را افزایش دهد و به این ترتیب از حمله قلبی پیشگیری کند. هم اکنون از نیاسین به عنوان یکی از راه‌های ممکن برای کاهش مشکلات قلبی یاد می‌شود و طبق آمار سال ۲۰۰۹، هر ماه برای ۷۰۰ هزار آمریکایی استفاده از نیاسین تجویز می‌شود.
اما نتایج تحقیقی که در مجله «The New England Journal of Medicine» منتشر شده، نشان می‌دهد مصرف ویتامین ب ۳ مشکلات قلبی منجر به مرگ را کاهش نداده است. علاوه بر این، مصرف زیاد آن می‌تواند اثرات جانبی مضری مثل مشکلات گوارشی، افزایش بیماری‌های عفونی یا افزایش خطر دیابت را به همراه داشته باشد. پزشکان در یک تحقیق، گروه زیادی از بیماران قلبی-عروقی که بین ۵۰ تا ۸۰ سال سن داشتند را زیر نظر گرفتند و متوجه شدند میزان حملات قلبی یا سکته بین افرادی که نیاسین می‌خوردند با آنهایی که دارونما مصرف می‌کردند، تفاوت چندانی نداشت. بنابراین، اگر به امید کاهش کلسترول از قرص ویتامین ب ۳ استفاده می‌کنید، وقت مشاوره با پزشکتان است. شاید این قرص‌ها بیش از اینکه مفید باشند، برایتان مضر باشند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین ب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مهر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
ز
مان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ دی ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۱ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مهندسی پزشکی, همایش قلب, علوم پزشکی بقیه الله
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مهر 1393 | لینک ثابت |


یادمان باشد متیل دوپا (آلدومت) داروی انتخابی در درمان خوراکی طولانی مدت و غیر اورژانسی هیپرتانسیون در حاملگی می باشد. هیدرالازین (آپرسولین) وریدی جهت کنترل بحران های هیپرتانسیون در حاملگی کاربرد دارد. مهارکننده های ACE و آنتاگونیست های گیرنده آنژیوتانسین در بارداری باید قطع شوند. این داروها خطر مرگ جنین در داخل رحم، دیس ژنزی کلیوی، الیگوهیدرآمنیوس، هیپوپلازی ریه، محدودیت رشد جنین و اختلال عملکرد کلیه نوزاد را افزایش می دهند. مصرف آتنولول را باید در اوایل بارداری متوقف نمود. عمل اصلی بتابلوکرها کاهش برون ده قلب است. اثرات این داروها بر جنین شامل محدودیت رشد و هیپوگلیسمی نوزادی است. لابتالول سبب کاهش برون ده قلبی نمی شود و احتمال محدودیت رشد جنین با مصرف کمتر است. در صورت مصرف دیورتیک ها قبل از بارداری می توان آن ها را در تمام طول بارداری ادامه داد. در بیماران مبتلا به پره اکلامپسی یا الیگوهیدرآمنیوس یا وجود شواهد کاهش جریان خون رحمی جفتی، دیورتیک ها باید قطع شوند. تجویز فوروزوماید در سه ماهه اول ممکن است منجر به هیپوسپادیاس شود.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سوم مهر 1393 | لینک ثابت |
آیا نوشیدن شیر برای شما منزجرکننده است؟ در این مورد به ندای قلب خود گوش فرا داده و عادات غذایی خود را تغییر دهید؛ چراکه بر اساس نتایج تحقیقات جدید، نوشیدن شیر و مصرف روزانه مواد لبنی موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود. در تحقیق جدید ارتباط بین مصرف شیر و خطر کاهش فشار خون و بیماری‌های قلب و عروق مورد بررسی قرار گرفت که نتایج آن در دوازدهمین کنگره تغذیه اروپا در مون پلیه فرانسه ارائه شد. در این پژوهش با متاآنالیز ارتباط بین مصرف یک لیوان شیر روزانه و کاهش فشارخون و حمله قلبی مشخص شد. بر اساس 9 تحقیق بر روی 57 هزار شرکت کننده و 15 هزار فرد مبتلا به فشارخون بالا مشخص شد مصرف تمامی مواد لبنی کم چرب و شیر خطر افزایش فشارخون را کاهش می‌دهد. محققان اعلام کردند: مصرف مواد لبنی پرچرب موجب افزایش کلسترول و انباشتن چربی و افزایش وزن می‌شود. نتایج این پژوهش در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, شیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان هلندی دریافته‌اند هوای خشک و آلوده، همچنین بسیار گرم یا سرد، خطر حمله قلبی را بالا می‌برد. مطالعات زیادی به ارتباط تغییرات دما و افزایش مرگ و میر ناشی از آن، همچنین مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی اشاره می‌کنند، اما با نگاه ویژه به حملات قلبی و نه فقط مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی، تصویر دقیقی از خطرات کلی سلامت ناشی از تغییرات دما و آلودگی هوا مشخص می‌شود و ممکن است سرنخ این موضوع باشد که چرا این عوامل، حملات قلبی را در افراد پرخطر تسریع می‌کنند. با توجه به مطالعات متعددی که در این زمینه انجام شده و به ویژه اطلاعات مربوط به فصول سرد یا گرم را جمع‌آوری کرده‌اند، مشخص شده در هوای بسیار سرد یا گرم، خطر حملات قلبی افزایش می‌یابد.
محققان می‌گویند به نظر می‌رسد هوای سرد در مناطقی که در کل گرمتر بودند، اثر بیشتری بر افزایش خطر حملات قلبی داشته‌اند بنابراین پیشنهاد می‌شود مردمی که در مناطق سردتر زندگی می‌کنند، خود را با تغییرات دما تطبیق دهند. به عنوان مثال، در یک شهر که به صورت طبیعی روزانه 10 حمه قلبی گزارش می‌شود، در روزهایی که به طور غیرطبیعی سرد یا گرم باشد، یک تا چهار حمله قلبی بیشتر رخ می‌دهد. البته در این میان، متغیرهای زیادی وجود دارند که باید جداگانه بررسی شوند، اما به نظر می‌رسد این نتایج به اندازه کافی واقعی هستند که مورد قبول واقع شوند.
مطالعات مربوط به آلودگی هوا نیز مطرح‌ کننده افزایش خطر حمله قلبی در روزهای آلوده هستند و سطح ایمنی از نظر آلودگی هوا که هیچ اثری بر خطر حمله قلبی نداشته باشد، وجود ندارد. با توجه به نتایج مطالعات بالا، مسوولان مربوطه باید در روزهای بسیار سرد یا گرم و یا با توجه به آلودگی‌ بالای هوا، هشدارهای لازم را به افراد پرخطر بدهند تا از مواجهه با شرایط مشکل‌ساز دوری کنند.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, سکته, آب و هوا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان با ترکیب نانومیله‌های مغناطیسی و پروتئین فعال کننده پلاسمینوژن موفق به ساخت ترکیبی شدند که قادر است لخته‌های خون ایجاد شده در بیماران در معرض سکته را از بین ببرد. پژوهشگران دانشگاه جورجیا موفق به ارائه نانوذرات مغناطیسی شدند که قادر به رفع مشکل سکته در بیماران است. این نانوذرات با استفاده از میدان مغناطیسی به محل لخته شدن خون منتقل شده تا انسداد رگ‌های خونی را برطرف کند.
در حال حاضر تنها یک دارو برای جلوگیری از سکته استفاده می‌شود که یک فعال کننده پلاسمینوژن (PA) است. این دارو بعد از ظهور اولین نشانه‌های سکته به بیمار داده می‌شود. این پروتئین درون خون حل شده و به محل لختگی می‌رسد و موجب برطرف شدن لخته‌های خونی می‌شود. یی پینگ ژو از محققان این پروژه می‌گوید: فناوری مورد استفاده ما، نوعی نانومیله مغناطیسی است که به بیمار تزریق می‌شود. این نانومیله‌ها در حضور میدان مغناطیسی شروع به چرخش می‌کنند و می‌توانند لخته خون را از بین ببرد. نتایج یافته‌های ما نشان می‌دهد که با این روش می‌توان لخته‌های خون را از بین برد. کارایی این روش دو برابر روش تزریق پروتئین PA است.
این گروه تحقیقاتی، داروی جدید خود را روی موش‌ با موفقیت آزمایش کردند؛ موش سیستم گردش خونی شبیه به انسان دارد. این گروه از ترکیب نانومیله‌های 300 نانومتری و پروتئین PA برای رفع لخته خون در موش‌ها استفاده کردند. این نانومیله‌ها در اثر اعمال میدان مغناطیسی شروع به چرخش پروانه‌ای کرده و دارو را به سوی محل لختگی هدایت می‌کنند.
سکته دومین عامل مرگ و میر در جهان است، بطوری که در هر دقیقه یک آمریکایی در اثر سکته جان خود را از دست می‌دهد. لیدونگ ماو از محققان این پروژه می‌گوید: ما بیماران بسیاری داریم که از مشکل سکته رنج می‌برند و چشم به راه روش درمانی جدیدی هستند. استفاده از پروتئین PA خطراتی در پی دارد، برای مثال این پروتئین مانع از انعقاد خون می‌شود بنابراین در بیمارانی که این دارو را استفاده کرده‌اند خطر عدم انعقاد در صورت خونریزی وجود دارد. پژوهشگران این پروژه به دنبال یافتن مواد جدیدی برای بهبود عملکرد این دارو هستند چرا که استفاده بیش از حد این دارو می‌تواند موجب خونریزی در بیماران شود. در حال حاضر این پژوهش در مراحل اولیه است و باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود.


برچسب‌ها: نانو, نانومیله, سکته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و چهارم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند دریافته‌اند پائین بودن فشار خون دیاستولی (DBP) در ابتدا ممکن است با آتروفی مغز در بیماران مبتلا به بیماری شریانی همراه باشد و هر گاه میزان فشار خون (BP) در بیمارانی که دارای فشار خون بالاتر بوده‌اند با گذشت زمان کاهش پیدا کند با پیشرفت کندتر آتروفی همراه است. نتایج بررسی‌ها نشان داده است که هم فشار خون بالا و هم فشار خون پائین در اتیولوژی آتروفی مغز نقش دارند. محققان در تحقیقات خود دریافتند بالا بودن فشار خون در اواخر زندگی با آتروفی بیشتر مغز همراه است، حال آن که نتایج بررسی‌ها در جمعیت سالمند وجود رابطه میان پائین بودن فشار خون و آتروفی بیشتر مغز را نشان داده است. نتایج این بررسی حاکی از محدود بودن مدارک آینده نگر است و در بیماران مبتلا به بیماری آشکار شریانی نامعلوم باقی مانده است.
محققان در مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند، ارتباط فشار خون اولیه و تغییر فشار خون با گذشت زمان را با پیشرفت آتروفی مغز در 663 بیمار (سن متوسط 57 سال، 81 درصد مرد) مورد بررسی قرار داده‌اند. این بیماران به بیماری سرخرگ تاجی، بیماری عروق مغز، بیماری سرخرگ محیطی یا آنوریسم آئورت شکمی مبتلا بوده‌اند.
طبق نتایج به دست آمده، در بیمارانی که در ابتدا فشار خون دیاستولی یا متوسط فشار شریانی (MAP) پائین‌تر داشتند، سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری سریع‌تر بود و در آن عده از بیمارانی که فشار خون بالاتر داشتند، کاهش فشارخون با گذشت زمان سبب کاهش سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری در مقایسه با آنهایی می‌شد که فشارخون بالا رونده داشتند. از این بررسی می توان نتیجه گرفت که کاستن از مقدار فشار خون در بیمارانی که فشار خون بالاتر دارند سودمند است ولی باید در مورد کاهش بیشتر فشارخون در بیمارانی که سابقه فشار خون پائین دارند احتیاط کرد. این پژوهش در نشریه "JAMA Neurology"، منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, آتروفی مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه مریلند از کشف راهی خبر داده‌اند که در آن، می‌توان با استفاده از سلول‌های پوستی کودک، دریچه ریوی قلب را ساخته و آن را جایگزین دریچه ناقص کرد. اگرچه پیش از این دریچه قلب مصنوعی برای بزرگسالان ساخته شده بود اما در کودکان به علت ادامه رشد آن‌ها، این کار همواره یک چالش پزشکی بوده است. به گفته محققان، ساخت دریچه قلبی جدید با استفاده از سلول‌های پوست خود کودک خطر پس زدن پیوند را کاهش می‌دهد چرا که این دریچه همراه با رشد بیمار رشد کرده و در نتیجه نیاز به جایگزینی دریچه جدید را در آینده کاهش می‌دهد.
پژوهشگران می‌گویند که احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دریچه پیوندی توسط سیستم ایمنی نابود شود چرا که از سلول‌های بدن خود بیمار ساخته شده است. محققان امیدوارند که در آینده به جای استفاد از بیوپسی پوست بتوان از نمونه‌های خونی کودکان برای ساخته دریچه ریوی قلب بهره برد. دریچه ریوی قلب، قلب را به سرخرگ ریوی متصل می‌کند که مسئول حمل خون از قلب به ریه‌هاست. این پژوهش در مجله "Annals of Thoracic Surgery" منتشر شده است.


برچسب‌ها: مصنوعی, دریچه قلب مصنوعی, دریچه قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم شهریور 1393 | لینک ثابت |


داروی آزمایشگاهی جدید یک شرکت داروسازی سوئیسی مرگ‌های ناشی از نارسایی قلبی مزمن را در مقایسه با درمان‌های موجود تا 20 درصد کاهش داده است. داروی شرکت Novartis در آزمایش‌های بالینی خطر مرگ ناشی از عوامل قلبی‌عروقی و همچنین خطر بستری‌شدن به دلیل تشدید نارسایی قلبی را تا 20 درصد کاهش داد. داروی جدید LCZ696 نام دارد و اواخر سال جاری در بازارهای امریکا و همچنین فصل نخست سال 2015 در بازارهای اروپا عرضه خواهد شد.
این مطالعه شامل بیش از 8400 بیمار از 47 کشور بود که به صورت تصادفی LCZ696 یا enalapril دریافت کردند. enalapril یکی از داروهای موجود در گروه مهارکننده‌های AC است که در درمان معمول نارسایی قلبی به کار می‌رود. پس از بررسی وضعیت بیماران به مدت 27 ماه، کاهش 20 درصدی مرگ ناشی از عوامل قلبی‌عروقی یا بستری‌شدن بیماران گزارش شد. جزئیات این مطالعه در مجله Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نوزدهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


بنا بر تحقیقات جدید، تحریک‌ الکتریکی یکی از عصب‌های موجود در گوش می‌تواند سلامتی قلب را افزایش دهد. تیمی از دانشمندان دانشگاه لیدز از ماشین استاندارد TENS (تحریکات الکتریکی عصب از راه پوست) برای اعمال پالس‌های الکتریکی به تراگوس گوش استفاده کردند. تراگوس، بخش برآمده‌ای در جلوی گوش است.
نتایج این مطالعه روی سوژه‌ها نشان داد TENS پتانسیل لازم برای ارتقای سلامتی قلب را دارد و حتی می‌تواند به بخشی از درمان نارسایی قلبی تبدیل شود. دانشمندان الکترودهایی را به گوش‌های 34 فرد سالم اعمال و دستگاه مزبور را در جلسات 15 دقیقه‌ای روشن کردند. این محققان بر تغییرپذیری ضربان‌های سوژه‌ها و فعالیت بخشی از سیستم عصبی نظارت کردند که قلب را هدایت می‌کند. این نظارت 15 دقیقه پس از خاموش‌کردن دستگاه نیز ادامه یافت. تکنیک جدید با تحریک عصب مغزی به نام «واگ» عمل می‌کند که در تنظیم اندام‌های حیاتی مانند قلب نقش مهمی دارد. یک شاخه حسی از این عصب در گوش بیرونی قرار دارد و با ارسال جریان الکتریکی به عصب‌ها و مغز، محققان قادر به اثرگذاشتن بر جریان‌های مغزی بودند که قلب را تنظیم می‌کند. تحریک این عصب پیش‌تر برای درمان شرایطی مانند صرع به کار رفته است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌اند که خشم، عصبانیت و فشارهای عصبی، باعث اتساع شریان کاروتید می‌شود و جریان خون را افزایش می‌دهد. یک سری تست‌های اولتراسوند نشان دادند که این اتساع در افراد با پرفشاری خون، ایجاد نمی‌شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا و مرکز پزشکی سدارس- سینای، در این تحقیق 10 داوطلب جوان سالم بین 19 تا 27 سال، 20 داوطلب 38 تا 60 ساله و 28 بیمار مبتلا به پرفشاری خون 38 تا 64 ساله را بررسی کردند.
طی مطالعه به داوطلبان کارهایی داده شد که استرس ذهنی را بیشتر می‌کرد. در همان حال از دستگاه اولتراسوند استفاده می‌شد تا اثرات این فعالیت بر شریان کاروتید و شریان درون مغز آنها مشاهده شود. فشار خون و ضربان قلب آنها نیز اندازه‌گیری می‌شد. دیده شد که در داوطلبان سالم، فشار عصبی باعث اتساع شریان کاروتید و افزایش جریان خون در مغز شد، ولی این تغییرات در افراد دارای پرفشاری خون دیده نشد. به گفته پژوهشگران عدم اتساع شریان در واکنش به استرس ذهنی در افراد مبتلا به پرفشاری خون باعث ایجاد ایسکمی میوکارد می‌شود و خطر بیماری‌های عروقی را افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند: نبود جریان خون کافی در مغز حین فعالیت‌های ذهنی در افراد مبتلا به پرفشاری خون می‌تواند بر عملکرد شناختی و فعالیت مغز اثر بگذارد.


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه نهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


همه ما می‌دانیم مصرف رشته فرنگی برای سلامتی خوب نیست و هم اکنون دانشمندان دریافتند مصرف بیش از اندازه رشته موجب افزایش خطر سندرم قلبی به ویژه در زنان می‌شود. هیون جون شین از محققان این تحقیق اظهار کرد: چون ارتباط مصرف رشته و سندرم متابولیک در کشورهای آسیایی به طور گسترده مورد بررسی قرار نگرفته بود، تصمیم گرفتم در این مورد بیشتر تحقیق کنم.
محققان کره جنوبی تاثیرات مصرف رشته بر سلامت انسان را با استفاده از مصرف سرانه رشته کشورها مورد بررسی قرار دادند. در سال‌های اخیر مشکلات سلامت افراد از جمله بیماری‌های قلبی و اضافه وزن در نواحی پرمصرف افزایش یافته است. در پایان محققان دریافتند خوردن رشته دوبار یا بیش از آن در هفته با سندرم قلبی مرتبط است و خوردن بیش از اندازه آن موجب ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی می‌شود که این موارد در زنان شایع‌تر است. دلیل شایع بودن این بیماری‌ها در زنان به دلیل مصرف رشته، ناشی از تفاوت بیولوژیکی زنان نسبت به مردان است. در رشته، میزان قابل توجهی بیسفنول BPA وجود دارد که موجب اختلال در هورمون استروژن می‌شود.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, رشته فرنگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه نهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


شرکت اینتل با همکاری 50 Cent به دنبال ساخت مجموعه‌ای از هدفون‌هاست که حسگرهای آن‌ها، ضربان قلب کاربر را در تمامی اوقات حتی هنگام نشستن یا پیاده‌روی اندازه‌گیری می‌کنند. چون هدفون‌های SMS Audio BioSport In-Ear انرژی‌شان را از تلفن یا دستگاه پخش MP3 متصل می‌گیرند، هیچ‌گاه نیاز به شارژشدن ندارند. تمامی اطلاعات ضربان قلبی که این گجت‌های هوشمند جمع‌آوری می‌کنند، به صورت آنلاین قابل‌پست‌شدن و تحلیل است و کاربران توصیه لازم را برای ارتقای سلامتی‌ یا کاهش وزنشان دریافت می‌کنند. این ابزار دارای حسگر نوری جاسازی‌شده‌ای است که تغییر ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کند و سیگنال‌های نویز ناشی از حرکت بدن و نور محیط را از بین می‌برد.
هدفون‌های قابل‌جاسازی در گوش همچنین مجهز به نرم‌افزاری هستند که سرعت موسیقی را بر اساس سطح فعالیت کاربر تغییر می‌دهد. شرکت‌های سازنده مدعی‌اند این سیستم‌ها کیفیت صوتی بالایی ارائه می‌دهند، همچنین ضدعرق و ضدآب بوده و به برنامه RunKeeper متصل می‌شوند. این فناوری اواخر سال جاری میلادی عرضه می‌شود و شرکت اینتل ماه ژانویه نمونه‌های اولیه آن را در «نمایشگاه ابزار الکترونیکی مصرفی» در لاس‌وگاس به نمایش گذاشت. هنوز تاریخ عرضه و بهای دقیق این هدفون‌ها مشخص نشده است.


برچسب‌ها: هدفون, هوشمند, هدفون هوشمند, ضربان قلب, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه نهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


یک پژوهش آمریکایی در مورد وجود ارتباط قوی بین بیماری شدید و غیرقابل درمان آپنه خواب با خطر افزایش فشار خون با وجود استفاده از داروهای فشار خون بالا هشدار داد. مطالعه محققان دانشکده پزشکی لرنز کلیولند در دانشگاه کیس وسترن رزرو به بررسی بیماران دارای فاکتورهای خطر قلبی عروقی یا بیماری قلبی و آپنه انسدادی خواب متوسط یا شدید پرداخت. در میان شرکت‌کنندگانی که از حداقل سه داروی کاهنده فشارخون از جمله یک ماده ادرارآور استفاده می‌کردند، شیوع فشار خون بالا و مقاوم در افراد با آپنه خواب شدید 58.3 درصد و آپنه خواب متوسط 28.6 درصد بود.
بررسی‌های بیشتر نشان داد که احتمال پایداری فشار خون بالا در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب شدید تا چهار برابر بیشتر است. بیش از یک سوم بیماران با فشار خون بالا و نزدیک به هشت دهم بیمارانی که از درمانهای کاهنده فشار خون مقاوم استفاده می‌کنند، به آپنه انسدادی خواب هم مبتلا هستند. نتایج این پژوهش در مجله Clinical Sleep Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: آپنه, خواب, آپنه خواب, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم شهریور 1393 | لینک ثابت |


ژن سازنده عروق خونی که برای مقابله با سرطان، بیماری‌های قلبی و سکته کاربرد دارد، توسط محققان انگلیسی شناسایی شد. ژن Piezo1 در پاسخ به تغییرات در جریان خون، اجازه رشد شبکه‌های جدید خونی را می‌دهد؛ این ژن با تهیه دستورالعمل‌هایی، جریان خون در سراسر بدن را کنترل می‌کند.
با کمک این دستورالعمل‌ها، پروتئین شکل‌دهنده کانال‌های خونی در پاسخ به جریان مکانیکی خون باز شده و تغییرات مورد نیاز برای ساخت عروق خونی جدید را ایجاد می‌کند.همچنین مانع از خون‌رسانی به سلول‌های سرطانی خاصی می‌شود که برای رشد، به جریان مداوم خون نیاز دارند؛ در این شرایط ژن از طریق کنترل جریان خون، قادر به کوچک کردن اندازه تومور است.
محققان دانشگاه لیدز در تحقیقات خود دریافتند، ژن Piezo1 برای درمان آترواسکلروز (تصلب شرایین) نیز قابل استفاده است؛ پلاک‌های آترواسکلروز در دیواره سرخرگ ها ایجاد شده و سبب تنگی عروق و کاهش خون‌رسانی می‌شود که در نهایت منجر به حمله قلبی و سکته می‌شود. محققان امیدوارند با کمک ژن Piezo1 و توسعه اهداف درمانی جدید، از بیماری‌های قلبی پیشگیری کنند.


برچسب‌ها: ژن, Piezo1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


یک آزمایش خون 10 پوندی می‌تواند با تشخیص حمله قلبی در 30 دقیقه، جان هزاران انسان را نجات دهد. آزمایشات کنونی شش ساعت یا بیشتر طول می‌کشند که در آن مدت بیماران ممکن است با حمله دیگری مواجه شده یا آسیب قلبی دیگری را که ممکن است مرگبار باشد، تجربه کنند. این آزمایش با موفقیت در یک کارآزمایی بالینی در درمانگاه سلطنتی منچستر انجام شد و اکنون می‌توان از آن در سایر مراکز بهره برد.
به گفته پزشکان، روش جدید موسوم به آزمایش H-FABP به سرعت حملات قلبی را تشخیص داده و نیاز به نظارت بیشتر بیمارستان و هزینه اضافی را کاهش می‌دهد. اگر بیمار یک حمله قلبی هر چند کوچک داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که در آینده نزدیک یک حمله جدیتر را تجربه کند. شناسایی حملات اولیه این چنینی بسیار اهمیت داشته چرا که بیماران می‌توانند از درمان مناسب بهرمند شوند. برای مثال می‌توان یک لوله کوچک یا استنت را در بدن بیمار کاشت تا از عروق ضعیف حمایت کند.
این آزمایش 10 پوندی به دنبال پروتئینی موسوم به H-FABP (پروتئین چربی متصل شوند به اسید در قلب) می‌گردد که طی حمله قلبی در خون آزاد می‌شود. آزمایش مذکور توسط تیمی از محققان مرکز بهداشت راندوکس در ایرلند شمالی طراحی شده است. در حال حاضر بیماران مشکوک به حمله قلبی از نوار قلب و آزمایش خون استفاده می‌کنند که 10 برابر بیشتر از آزمایش H-FABP طول می‌کشد. یک نوار قلبی بین 60 تا 250 هزینه می‌برد اما نمی‌تواند حملات خفیف را شناسایی کند. در نتیجه، بسیاری از بیماران به اشتباه به خانه فرستاده می‌شوند. یکی از هر پنج مرد و یکی از هر هشت زن در اثر حمله قلبی می‌میرند. همچنین مردان نسبت به زنان در سن 50 سالگی در معرض خطر بیشتر این بیماری قرار دارند.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, حمله قلبی, سکته قلبی, H
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی به تازگی یک مولکول قلبی ناشناخته را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند کلید پیشگیری و درمان موثر نارسایی قلبی باشد. نقش طبیعی آران‌ای (RNA) حمل دستورالعمل‌ها از دی‌ان‌ای (DNA) در هسته سلول برای تولید پروتئین‌های مورد نیاز برای فعالیت سلول است؛ محققان طی سال‌های اخیر دریافته‌اند که برخی از انواع آران‌ای در کدگذاری پروتئین دخالت ندارد. نقش آران‌ای طویل غیر کدشونده (long non-coding RNA) در قلب تاکنون ناشناخته باقی مانده بود.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا به سرپرستی دکتر «چینگ پین چانگ» موفق به شناسایی مولکول قلبی شده‌اند که یک آران‌ای طویل غیر کدشونده محسوب می‌شود. این آران‌ای طویل غیر کدشونده که Myheart‌ نامگذاری شده است، مسئول کنترل پروتئینی به نام BRG1 است؛ این پروتئین ‌نقش اساسی در توسعه قلب جنین ایفا می‌کند، اما با رشد و شکل‌گیری قلب بالغ، تولید آن کاهش پیدا می‌کند. با قرار گرفتن قلب در معرض استرس از جمله فشار خون بالا یا صدمات ناشی از حمله قلبی، پروتئین BRG1 اقدام به تغییر فعالیت ژنتیکی قلب و در نتیجه نارسایی قلبی بروز می‌کند؛ بطور همزمان تولید مولکول Myheart نیز سرکوب می‌شود.
در مطالعه اخیر، سطح مولکول Myheart در موش‌های دچار نارسایی قلبی از طریق فناوری انتقال ژن به اندازه طبیعی بازگردانده شد؛ این مسئله باعث مسدود کردن فعالیت بیش از حد پروتئین BRG1 شده و از نارسایی قلبی پیشگیری می‌کند. با بازگشت سطح مولکول Myheart به اندازه طبیعی در بدن موش‌، فرآیند نارسایی قلبی بطور کامل متوقف شد. امکان استفاده از این مولکول در داروها بدلیل اندازه بزرگ آن وجود ندارد و محققان بدنبال یافتن نسخه‌های کوچکتری از مولکول Myheart با قابلیت مسدود کردن پروتئین BRG1 هستند. نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک بررسی تازه که در مایوکلینیک صورت‌گرفته، نشان می‌دهد بیمارانی که شب ها یا تعطیلات آخر هفته به ‌خاطر حمله‌ی قلبی به بیمارستان مراجعه می‌کنند نسبت به آنها که در ساعات معمولی به بیمارستان می‌روند بیشتر دچار مرگ ‌و میر می‌شوند. این پژوهش‌ نشان می‌دهد در بیمارانی که خارج از ساعات معمول کاری به بیمارستان مراجعه می‌کنند، درمان اورژانس نیز به درازا می‌کشد. این امر خود حاکی از هزاران مرگ اضافه‌ ای است که هر سال در نتیجه وجود عواملی اتفاق می‌افتد که پس از رسیدن بیمار به بیمارستان در آن ساعات وجود دارد. به گفته محققان حمله‌های قلبی، علت اصلی مرگ در سراسر جهان است. در امریکا سالیانه یک میلیون نفر دچار حمله‌ی قلب می‌شوند و 400 هزار نفر در اثر بیماری تاجی قلب می‌میرند.
با وجودی که نتایج بررسی‌های پیشین حاکی از آن بود که با وجود مراجعه به بیمارستان در خارج از ساعات معمولی به علت حمله‌ی قلبی، ممکن است سبب افزایش احتمال مرگ و میر شود، تا همین بررسی آخر، هیچ‌ بازبینی یا آنالیز رسمی انجام نشده بود. به این جهت، این پژوهشگران تعداد 48 بررسی از آمریکا، کانادا و اروپا را آنالیز کردند که شامل بیش از 1.8میلیون شرکت‌کننده بود تا هر نوع الگوی بیماران حمله‌ی قلبی مراجعه‌ کننده به بیمارستان در خارج از ساعات معمول مشخص شود. پس از در نظر گرفتن اختلاف در طرح و کیفیت در بررسی‌ها، پژوهشگران افزایش قابل ‌توجهی در میزان مرگ ‌و میر یافتند. آنان دریافتند در بیمارانی که شب یا آخر هفته به بیمارستان مراجعه می‌کنند، میزان مرگ‌ و میر نسبت به بیماران مراجعه ‌کننده در ساعات معمول، 5 درصد بیشتر است حال چه دربیمارستان باشد و چه ظرف 30 روز بعد از مرخص شدن. در مجموع این حالت سالانه به بروز شش هزار مرگ اضافی در امریکا می‌انجامد.
این محققان دریافته‌اند بیمارانی‌ که دارای تشخیص انفارکتوس میوکارد از نوع بالا آمدن قطعه‌یSTEMI)ST) بوده‌اند وقتی وارد بیمارستان شده‌اند، قریب 15 دقیقه تأخیر تحت‌ درمان اورژانس با بالون قرار گرفته‌اند که همین تأخیر نیز موجب افزایش مرگ ‌و میر به میزان 10 تا 15 درصد شده است. به رغم اینکه نسبت خام نسبی مرگ ‌و‌ میر در غیر ساعات کاری اندک است ولی آثار آن در‌ سطح جمعیت بسیار با اهمیت است. این پژوهشگران می‌گویند: سالیانه در امریکا بنابه تخمین 900 هزار نفر برای بررسی با انفارکتوس حاد میوکارد به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و دو سوم این افراد در غیر ساعات اداری وارد بیمارستان ‌می‌شوند. اما اگر بتوان از مرگ و میر بالاتر در غیر ساعات اداری پیشگیری کرد نسبت 1 به 27، مرگ‌های درون بیمارستانی یا 1 به 29 ظرف 30 روز پس از پذیرش پیشگیری می‌شود. این پژوهش‌ به ‌صورت آنلاین در BMJ انتشار یافته است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, تعطیلات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی با استفاده از جفت جنین انسان، چسب پزشکی تولید کرده‌اند که به پیشگیری از عوارض ناشی از عمل‌های جراحی قلب کمک می‌کند. حدود 40 درصد از بیماران تحت عمل جراحی بای‌پس عروق کرونر یا جراحی قلب باز در خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند که احتمالا در اثر التهاب پس از عمل ایجاد می‌شود. فیبریلاسیون دهلیزی زمانی ایجاد می‌شود که پیام‌های اشتباهی برای ضربان‌ساز قلب ارسال شده و تپش قلب سریع‌تر و نامنظم‌تر می‌شود؛ در نتیجه توانایی پمپاژ خون کاهش و خطر بروز سکته قلبی بطور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. داروهایی مانند بتا بلاکر می‌تواند تا حدودی مشکل فیبریلاسیون دهلیزی را کنترل کند، اما با عوارضی مانند تهوع و استفراغ، خستگی، حساسیت به نور و نارسایی قلبی همراه است.
اما چسب جدید که توسط محققان موسسه Amnio Technology تولید شده است، می‌تواند از بروز التهاب ناشی از عمل جراحی قلب پیشگیری کند. این چسب از لایه داخلی جفت که وظیفه انتقال خون و مواد مغذی به جنین درون رحم را دارد، ساخته می‌شود؛ این لایه داخلی، غشای آمنیوتیک نامیده می‌شود که حاوی فاکتورهای رشد با ویژگی‌های ضد التهابی و توسعه عروق خونی جدید است.
جفت اهدایی در آزمایشگاه، پاکسازی و استریل می‌شود تا خطر پس زدن در بدن کاهش پیدا کند؛ سپس به اندازه دلخواه برش زده شده و در انتهای عمل جراحی بر روی غشاء خارجی دور قلب یا پریکاردویم قرار داده می‌شود. آزمایش عملکرد این چسب بر روی حیوانات، کاهش التهاب پس از عمل را نشان می‌دهد؛ طی ماه جاری میلادی آزمایش بالینی این چسب بر روی 50 بیمار که قرار است تحت عمل جراحی بای‌پس عروق کرونر قرار گیرند، در دانشگاه آریزونا انجام خواهد شد.


برچسب‌ها: جراحی قلب, چسب, جفت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


سوء تغذیه در دوران کودکی با فشار خون بالا در بزرگسالی در ارتباط است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که جلوگیری از گرسنگی در دوران کودکی می‌تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند. محققان دریافتند کودکانی که دچار سوء تغذیه در کودکی می‌شوند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به فشار خون بالا در مراحل بعدی زندگی هستند. همچنین، تغذیه نامناسب قبل از تولد تا سن پنج سالگی در سلامت قلب تاثیر منفی دارد. نویسنده این تحقیق، ترنس فورستر از دانشگاه جامائیکا اظهار کرد: اگر نیازهای غذایی در دوران کودکی برطرف شود، در ساختمان قلب و جریان خون در مراحل بعدی زندگی تاثیر مفیدی دارد. فورستر افزود: ما نگران این هستیم که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که از سوء تغذیه رنج می‌برند، در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در آینده هستند.
با اینکه این بررسی در مورد ارتباط بین سوء تغذیه در دوران کودکی و فشار خون بالا در بزرگسالی است، اما مصرف غذا به میزان خیلی کم در دوران کودکی، علت فشار خون بالا نیست. محققان با بررسی بر روی 116 فرد بالغ که دچار سوء تغذیه شده بودند، به نتایجی دست یافتند. آنها هشدار دادند: فشار خون بالا یک عامل خطر عمده در ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته است. نتایج این تحقیق در نشریه Hypertension منتشر شده است.


برچسب‌ها: سو تغذیه, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


زارلتو با نام ژنریک ریواروکسابان با مهار مستقیم فاکتور Xa موجب قطع مسیر داخلی و خارجی چرخه انعقادی می شود و مانع از ساخت ترومبین می شود. مهار فاکتور Xa به صورت وابسته به دوز ریواروکسابان می باشد. اوج غلظت خونی آن ۲ تا ۴ ساعت پس از مصرف می باشد.۹۲ تا ۹۵ درصد آن به پروتئین پلاسمایی متصل می شود. نیمه عمر حذف دارو ۷ تا ۱۱ ساعت است. مورد مصرف آن پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی (VTE) در بیماران بزرگسالی که تحت جراحی تعویض زانو یا لگن قرار گرفته اند می باشد. دوز توصیه شده ۱۰ میلی گرم ریواروکسابان به صورت خوراکی یک بار در روز است. دوز اولیه باید ۶ تا ۱۰ ساعت بعد از عمل مصرف شود، به شرطی که هموستاز وجود داشته باشد. طول مدت درمان بستگی به خطر فردی ترومبوآمبولی وریدی دارد که با نوع عمل جراحی ارتوپدی تعیین می شود.برای بیماران تحت عمل جراحی لگن، طول مدت درمان ۵ هفته توصیه می شود. برای بیماران تحت عمل جراحی بزرگ زانو، مدت زمان درمان ۲ هفته توصیه می شود. زارلتو را می توان همراه با غذا یا بدون غذا مصرف نمود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زارلتو, ریواروکسابان, ترومبوآمبولی وریدی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: دمای بالای بدن با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی یا سکته مغزی همراه است. تحقیقات جدید نشان داده است دمای بسیار بالا و یا پایین بدن با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از نارسایی قلبی و یا سکته مغزی همراه است. گروهی از محققان دانشگاه کارولینای جنوبی با اشاره به یافته‌های پژوهش انجام شده در این زمینه اظهار کردند: درجه حرارت بالا موجب لخته شدن خون می‌شود و افزایش خطر مرگ و میر را به همراه دارد. این بررسی بر روی افراد مسن و بیمار که به گرما و سرما حساسیت بیشتری داشتند، انجام شده است. یافته‌های این پژوهش در نشریه پزشکی Heart منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


پژوهش محققان انگلیسی نشان می‌دهد که داروی هپارین در مقایسه با بیوالیرودین می‌تواند به طور موثرتری از تشکیل لخته خونی در درمان‌های اورژانسی حمله قلبی موثر واقع شود و این در حالی است که این دارو از نظر قیمت نیز 400 برابر ارزان‌تر از بیوالیرودین است. محققان بیمارستان قلب لیورپول و موسسه ملی تحقیقات سلامت انگلستان دریافتند که استفاده از هپارین پس از آنژیوپلاستی اولیه عروق کرونری (PPCI) - رایج‌ترین درمان حمله قلبی که طی آن تنگی یا انسداد عروق درمان می‌شود - می‌تواند نقش بالقوه‌ای را در بهبود بیماران و با حداقل هزینه داشته باشد.
طی این پژوهش، هزار و 829 بیمار که آنژیوگرافی اورژانسی - بررسی عروق با اشعه ایکس که پس از یک حمله قلبی مشکوک صورت می‌گیرد - دریافت کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. پس از این، بیش از چهار پنجم این افراد تحت (PPCI) قرار گرفتند و طی درمان نیمی از آنها بیوالیرودین و نیمی دیگر نیز هپارین دریافت می‌کردند.
28 روز پس از درمان نتایج نشان می‌داد در افرادی که هپارین مصرف کرده بودند عوارض جانبی حوادث قلبی عروقی در مقایسه با بیوالیرودین بسیار اندک است. در گروه مصرف کننده بیوالیرودین 48 مرگ گزارش شد در حالی که در گروه هپارین 39 مرگ. 24 بیمار گروه بیوالیرودین، طی دوره درمان دچار حمله قلبی دیگری نیز شدند در حالی که در گروه هپارین تنها هفت بیمار این حمله قلبی را از خود نشان دادند. تفاوتی در عوارض جانبی این داروهای ضد انعقای نظیر خونریزی مشاهده نشد. این پژوهش در مجله "The Lacet" منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, هپارین, بیوالیرودین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن علمی بيهوشي قلب ايران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل فیزیوپاتولوژی انعقاد خون، فارماکولوژی داروهای ضد انعقادی، مانیتورینگ داروهای ضد انعقاد و ملاحظات آزمایشگاهی، موارد مصرف و عوارض تجویز خون / گزارش موردی از عوارض انتقال خون، موارد مصرف و عوارض تجویز فراورده های خونی، فراورده های سنتتیک برای کنترل خونریزی، کاربرد آنتی ترومبولیتیک ها در جراحی قلب، علل سرجیکال خونریزی در جراحی قلب/ اندیکاسیون های re-exploration، علل نان سرجیکال خونریزی در جراحی قلب/نقش مایعات تزریقی، تفسیر آزمون های انعقادی، مباحث پزشکی قانونی مرتبط با موارد اورژانسی خونریزی و تزریق خون و فرآورده های خونی، بای پس قلبی ریوی و اختلالات انعقادی، روش های حفظ خون با کمک بای پس قلبی ریوی، بیماری های خونی و جراحی قلب، استراتژی های حفظ خون و عوامل انعقادی / روش های اتولوگ برای انتقال خون، موانع تدوین دستورالعمل (گاید لاین) کنترل خونریزی، ساختار، مدیریت و هماهنگی، تجهیزات، بومی سازی، ارزیابی هموویژیلنس، ویژگی های یک راهنمای بالینی مفید برای کنترل خونریزی در جراحی قلب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


یادمان باشد داروهای ضد انعقاد خوراکی جدید به نام های دابیگاتران اتکسیلات (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو) و آپیکسابان (الیکوئیز) جایگزین های وارفارین محسوب می شوند. دابیگاتران یک مهارکننده مستقیم ترومبین (فاکتور IIa) است. ترومبین فیبرینوژن را به فیبرین تبدیل می کند. ریواروکسابان و آپیکسابان فاکتور Xa را مهار می کنند. فاکتور Xa پروترومبین را به ترومبین تبدیل می کند. وارفارین از طریق مهار ساخت فاکتورهای انعقادی II, VII, IX, X در کبد و در مسیر وابسته به ویتامین K اثر خود را اعمال می کند.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه سوم مرداد 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: برای زنان یائسه‌ای که انواع مشخصی از مسکن‌ها موسوم به NSAIDs را مصرف می‌کنند، خطر حمله قلبی افزایش پیدا می‌کند. محققان دانشگاه فلوریدا با همکاری پژوهشگران سایر دانشگاه‌ها از جمله هاروارد کشف کرده‌اند که مصرف منظم بعضی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خطر سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ را در زنان یائسه افزایش می‌دهد. طی این پژوهش مشخص شد که مصرف منظم «ناپروکسن» - ماده فعال در داروهایی نظیر ناپروکسن سدیم (Aleve)- با افزایش 10 درصدی خطرات ذکر شده مرتبط است و این در حالی است که اغلب مردم تصور می‌کنند که مصرف داروی ناپروکسن از سایر داروها ایمن‌تر است.
به منظور انجام این تحقیق، 160 هزار زن یائسه که 53 هزار و 142 نفرشان به طور منظم، NSAIDs مصرف می‌کردند به مدت 15 سال مورد بررسی قرار گرفتند. پس از کنترل سایر مولفه‌های تاثیر گذار نظیر چاقی، فشار خون بالا، دیابت و مصرف آسپرین، رابطه بین مصرف NSAIDs و خطر مرگ ناشی از حمله قلبی و سکته مغزی آشکار شد. NSAIDs شامل داروهایی نظیر ناپروکسن، ایبوپروفن، روفکوکسیب با نام تجاری (vioxx) - استفاده از این دارو به علت افزایش خطر حمله قلبی منسوخ شده است- و سلکوکسیب می‌شود. در این تحقیق رابطه‌ای بین مصرف ایبوپروفن و خطرات ذکر شده برای ناپروکسن مطرح نشد. این پژوهش در مجله Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, یائسه, ناپروکسن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


عملهای جراحی دردناک برای اتصال ضربان‌ساز به قلب در آینده می‌تواند جای خود را به تزریق ژن به قلب بدهد. دانشمندان موسسه قلب سدارس-سینا در لس‌آنجلس برای اولین بار از تزریق ژن برای ایجاد یک ضربان‌ساز زنده با استفاده از سلولهای خود قلب بهره بردند. این موفقیت در خوکها که از قلب مشابهی با انسان برخوردارند، راه را برای اولین آزمایشات بر روی انسانها تا سه سال آینده هموار می‌کند. این درمان پیشگامانه در اصل برای کمک به افراد با گزینه‌های درمانی اندک مانند جنین درون رحم طراحی شده، اما در صورت ایمن و موثر بودن می‌توان در نهایت از آن بطور معمول برای درمان صدها هزار بیمار استفاده کرد.
ضربان‌سازها ریتم قلب را تنظیم کرده و سالانه در بدن صدها هزار بیمار دارای ضربان قلب نامنظم، آرام یا سریع کار گذاشته می‌شود. محققان آمریکایی ژنها را به قلب خوکهای مبتلا به اختلال ضربان قلب تزریق کردند. این ژنها یک بخش جزئی از قلب را به یک ضربان‌ساز زیستی با قابلیت عادی نگهداشتن ضربان قلب تبدیل کردند. ضربان قلبهای مهندسی شده در طول روز و طی ورزش سرعت گرفته و در طول شب آهسته می‌شدند. به گفته محققان، این اولین بار است که یک ضربان‌ساز زیستی با استفاده از روشهای بسیار کمتر تهاجمی ساخته شده و مطالبات زندگی روزمره را بخوبی تامین می‌کند. همچنین این اولین بار است که یک سلول قلبی در یک موجود زنده به منظور درمان موثر یک بیماری مجددا برنامه‌ریزی شده است. نتایج این پژوهش در مجله Science Translational Medicine reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


همانطور که سالانه به تعداد افرادي که نياز به ضربان‌سازهاي کاشتني در قلب دارند افزوده مي‌شود، نگراني پزشکان و کارخانه‌هاي سازنده در مورد طول عمر باتري‌هاي اين ضربان‌سازها نيز بيشتر مي‌شود. در حال حاضر، طول عمر اين باتري‌ها به‌طور متوسط 7 سال است که نياز به جايگزيني مکرر دارند و همين امر مي‌تواند جان بيماران را در معرض خطر قرار دهد.
اکنون يک تيم تحقيقاتي از کره، يک پيس‌ميکر قلبي مصنوعي خود شارژ شونده (self-powered) را ساخته‌اند که بوسيله نانوژنراتور پيزوالکتريک انعطاف‌پذير کار کرده و با يک جراحي نيمه دايمي در بدن قرار داده مي‌شود. در واقع اين تکنولوژي مي‌تواند از حرکت‌هاي معمول فرد استفاده کننده، بهره گرفته و آن را به انرژي الکتريکي تبديل کند. به اين ترتيب نه تنها عمر ضربان‌ساز قلبي بيشتر مي‌شود، بلکه مي‌توان فعاليت قلب را نيز در زمان خود پايش کرد. نانوژنراتورهاي ابداعي عملکرد بالايي داشته و بسيار انعطاف‌پذير هستند و انرژي توليدي آنها به 2/8 ولت و 22/0 ميلي‌آمپر مي‌رسد که با حرکت فرد تامين مي‌شود. اين مقدار انرژي توليد شده، براي به حرکت درآوردن و تحريک مستقيم قلب موش کافي بوده است.
محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «در مقاصد باليني، دستاورد کنوني هم يک ضربان‌ساز خود شارژ شونده به بيمار اهدا مي‌کند و هم با تشخيص به موقع و در زمان آريتي قلبي، از بروز حملات قلبي جلوگيري مي‌کند.» علاوه براين، نانوژنراتور پيزوالکتريک انعطاف‌پذير مي‌تواند يک منبع توليد الکتريسيته براي وسايل پزشکي مختلف قابل کاشتن در بدن عمل کند. اين وسيله فعلا در بدن موش مورد آزمايش قرار گرفته و نتايج باليني مثبت آن به ثبت رسيده است.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید هر گونه حرکتی در موقع نشستن، حتی وول خوردن برای سلامتی قلب مفید است. محققان دریافتند شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حرکت کردن از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند. در آخرین تحقیق انجام شده در مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس مشخص شد بلند شدن و حرکت در اطراف محل کار موجب سلامت قلب و حفظ میزان آمادگی جسمانی می‌شود. در این تحقیق دو هزار و 223 فرد سالم بدون هیچ سابقه بیماری قلبی، آسم یا سکته مغزی شرکت کردند. بعد از اندازه‌گیری میزان آمادگی جسمانی و حرکت‌های این افراد، محققان دریافتند 20 دقیقه ورزش می‌تواند آسیب‌های دو ساعت نشستن را کاهش دهد.
در تحقیقات پیشین مشخص شد ساکن و بی‌تحرک بودن موجب افزایش خطر مشکلات قلب و عروق می‌شود. در حالی که به طور کلی تصور می‌شود ورزش خطرات بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد، محققان اظهار کردند: آخرین نتایج نشان می‌دهد با وجود ورزش کردن، اما لمیدن بر روی مبل و استراحت بر روی صندلی موجب مشکلات قلبی جدی می‌شود. دکتر ژاکلین کولینسکی، پژوهشگر این تحقیق گفت: زمانی که مدت طولانی می‌نشینیم، هر حرکتی بهترین حرکت است. پس بیشتر اوقات موقعیت خود را تغییر دهید. بلند شدن و کشش در زمان صحبت با تلفن یا حتی وول خوردن برای سلامتی مفید است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


بر اساس نتایج تحقیقات انجام گرفته توسط دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست، بعضی از داروهای ضد فشار خون می‌تواند اثرات ضد دمانس داشته باشند. بنا بر این بررسی دسته‌ای از دارو‌های ضد فشارخون که به مهار کننده‌های آنزیم مبدل (ACE) مشهور است می‌تواند روند پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش دهد. این پژوهش مشخص کرد که همه داروهای ضد فشار خون به یک اندازه در کاهش خطر این بیماری مؤثر نیستند. آلزایمر و سکته‌های مغزی دو عامل مهم بروز دمانس هستند.
در این پژوهش 1047 بیمار بررسی شدند. دیده شد که بین مصرف این نوع از داروهای ضد فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دمانس رابطه وجود دارد و بیمارانی که این داروهای ضد فشار خون را مصرف می‌کردند، 65 درصد کمتر از آنهایی که داروهای قدیمی‌تر را مصرف می‌کردند، دچار کاهش توانایی شناختی شدند. این بررسی نشان داد که داروهای بازدارنده ACE می‌تواند در بهبود عملکرد مغز مفید واقع ‌شود و نوعی از این داروها که می‌تواند از سد مغزی-خونی بگذرد اثراتی به مراتب بیشتر دارد. به گفته دانشمندان اگر لازم است بیماری داروهای بازدارنده ACE دریافت کند، بهتر است نوعی را که از سد مغزی خونی می‌گذرد، مصرف کند.


برچسب‌ها: دمانس, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان نشان داد، چربی حذف شده از یک بیمار حمله قلبی در زمان عمل جراحی می‌تواند برای کاهش خطر تکرار مشکل، مجددا به داخل قفسه سینه تزریق شود. دانشمندان تصور می‌کنند که می‌توان سلولهای بنیادی درون بافت چربی را استخراج کرده و بطور مستقیم برای کاهش حملات احتمالی آینده به درون قلب وارد کرد.
محققان دریافتند سلولهای بنیادی می‌توانند عملکرد قلب را ارتقا داده و شریان‌ها و وریدهای اصلی را استحکام بخشند. معمولا بیشتر چربی مشاهده شده در طول عمل جراحی قلب باز، برداشته و دور انداخته می‌شود؛ اما پژوهش جدید نشان داده که می‌توان این چربی را حفظ کرده و سلولهای بنیادی مفید آن را استخراج و مجددا به قلب تزریق کرد. دکتر گانگونگ تیان، متخصص قلب و عروق کانادایی که این یافته‌ها را در نشست انجمن قلب و عروق اروپا در بارسلونا ارائه خواهد کرد،‌ گفت: در زمان جراحی‌های قلب، معمولا بافت چربی از بیمار جدا می‌شود تا به قلب دسترسی پیدا کنیم. ما به دنبال این بودیم که بدانیم آیا این چربی میان‌سینه از سلولهای بنیادی قابل تزریق مجدد به قلب پیش از بستن قفسه سینه در جراحی، برخوردار است یا خیر. وی افزود: ایده ما، ارتقا عملکرد قلب پس از حمله قلبی یا نارسایی قلبی بود. محققان بافت چربی را از سینه 24 بیمار در طول عمل جراحی قلب جدا کردند.
دکتر تیان از شورای پژوهش ملی کانادا دریافت که جداسازی تعدادی از سلولهای بنیادی مفید از بافت چربی با استفاده از روشهای علمی استاندارد نسبتا ساده است. این فرآیند در حال حاضر چندین ساعت زمان می‌برد اما دکتر تیان امیدوار است در آینده بتوان این روند را با سرعت بیشتری انجام داد تا کل آن در طول یک عمل جراحی امکان‌پذیر باشد. این فرآیند تاکنون بر روی انسان انجام نشده اما آزمایشات محققان بر روی موشها، نتایج نویدبخشی را به همراه داشته است.
آنها سلولهای بنیادی بدست آمده از بافت چربی را در قلب 13 موش مبتلا به نارسایی قلبی تزریق کردند. پنج موش تنها یک محلول سالین بدون سلول بنیادی دریافت کردند. پس از شش هفته، موشهایی که درمان سلول بنیادی دریافت کرده بودند، بهبودی بیشتری نسبت به موشهای گروه کنترل از خود نشان دادند. گام بعدی محققان، افزایش دوره بهبود به بیش از شش هفته برای مشاهده امکان ارائه بهبود طولانی‌مدت توسط سلولهای بنیادی در عملکرد قلب است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه بینگهامتون در نیویورک آمریکا نشان می دهد که باکتری های بیوفیلم، عامل اصلی حملات قلبی ناشی از تحریکات عصبی هستند.شوک عاطفی، استرس و ترس باعث ترشح هورمون های خاصی به نام کاتکول آمین ها در بدن می شوند که عامل پخش بیوفیلم های باکتریایی در دیواره عروق هستند. نتیجه این فرآیند ته نشین شدن پلاک در جریان خون و حمله قلبی است. بیوفیلم های باکتریایی به جمعیت متراکم باکتری ها گفته می شود که در بافت های مختلف بدن به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و با ترشح نوعی پلیمر احاطه می شوند.
این تحقیقات نشان می دهد که تعداد باکتری های بیوفیلم در رگ های حاوی پلاک بیشتر است. در شرایط عادی و زمانی که بدن در حالت آرامش قرار دارد، جمعیت باکتری های بیوفیلم توسط سیستم ایمنی بدن نابود می شوند و اجازه تشکیل پلاک و لخته را نمی دهند. ولی در شرایط بحرانی این فرآیند صورت نمی گیرد و احتمال حمله قلبی و سکته افزایش می یابد. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه American Society for Microbiology منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, باکتری, استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


مطالعه فاز3 براي ارزيابي آثار لوزماپيمود (Losmapimod) در مبتلايان به نشانگان حاد کرونري آغاز شده است. مطالعه فاز3 نشان خواهد داد که آيا لوزماپيمود خوراکي با الگوي مصرف 2 بار در روز پس از گذشت 3 ماه از وقوع نشانگان حاد کرونري، مي‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبي بعدي را کاهش دهد يا نه. نشانگان کرونري حاد، وضعيتي است که براي تشريح مشکلات و حوادث قلبي نظير حمله قلبي که در نتيجه کاهش قابل‌توجه جريان خونرساني به قلب از طريق عروق کرونري رخ مي‌دهد، به کار مي‌رود. تظاهرات يک بيمار مبتلا به نشانگان حاد کرونري، مشابه هر بيمار مبتلا به بيماري عروق کرونر قلبي است. لوزماپيمود، يک مهارکننده پروتئين فعال‌شده p38 ميتوژن کيناز است. آنزيم مذکور نقش محوري در التهاب حادي که طي حمله قلبي تجربه مي‌شود، دارد.
امروزه تعديل عادت‌هاي زندگي و رژيم غذايي در کنار درمان‌هاي تازه، باعث بهبود وضعيت مبتلايان به بيماري عروق کرونر شده است. بيماراني که يک بار حمله قلبي را تجربه کرده‌اند، به مراتب بيش از سايرين در معرض خطر وقوع حمله مجدد و ديگر مشکلات قلبي-عروقي طي هفته‌ها و ماه‌هاي بعد هستند. در مطالعه باليني فاز3 با نام LATITUDE-TIMI60 که يک مطالعه باليني تصادفي دوسوکور و چندمرکزي با استفاده از دارونماست، 25 هزار و 500 بيمار شرکت خواهندداشت. بيماران داوطلب با تظاهرات نشانگان کرونري حاد (به‌خصوص حمله قلبي) به‌طور کاملا تصادفي براي مدت 3 ماه 2 بار در روز درمان خوراکي 5/7 ميلي‌گرم لوزماپيمود يا دارونما را در کنار رژيم‌ درماني استاندارد دريافت خواهندکرد. داروهاي هم‌خانواده لوزماپيمود به بهبود عملکرد عروقي کمک کرده و از ترومبوزهاي احتمالي پيشگيري مي‌کنند.


برچسب‌ها: داروی جدید, لوزماپيمود, نشانگان حاد کرونری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات ژنتیکی جدید شواهد قانع کننده ای را فراهم آورده که نشان می دهد میزان پایین ویتامین D نقش سببی را در ابتلا فشار خون بالا بر جای می گذارد. محققان دانشگاه استرالیای جنوبی می‌گویند: اگر از نقطه نظر هزینه و اثرات جانبی مرتبط با داروهای ضد فشار خون به قضیه بنگریم، این ویتامین D است که می تواند با این رده از داروها رقابت کند.
طی این پژوهش داده‌های مربوط به 146 هزار و پانصد فرد مورد مطالعه قرار گرفت. محققان در این مطالعه، از دو تنوع ژنتیکی رایج که در به گردش در آورن غلظتهای 25- هیدروکسی ویتامین D یا 25 (OH-D) موثر هستند، استفاده کردند و تاثیر سببی بین ویتامین D و خطر فشار خون را اندازه گیری کردند. پژوهشگران دریافتند که به ازای هر 10 درصد افزایش در غلظت 25 (OH-D)، افت "0.29- میلی متر جیوه" برای فشار خون دیاستول و "0.37- میلی متر جیوه" برای سیستول و درنهایت نیز کاهش 8.1 درصدی برای ابتلا به فشار خون مشاهده شد.
محققان دانشگاه کوپنهاگ دانمارک نیز درباره نتایج این تحقیق می گویند: هرچند یافته این مطالعه گامی رو به جلو در توضیح نقش کمبود ویتامین D در بروز فشار خون به شمار می‌رود، اما هنوز بسیاری از جنبه‌های آن ناشناخته باقی مانده است که به منظور تکمیل و اثبات قطعی و بی چون و چرای آن‌ها نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم. این پژوهش در مجله "The Lancet Diabetes & Endocrinology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قرص‌هاي ووراپاکسار (Vorapaxar) با نام تجاري زونتيويتي (Zontivity) را براي کاهش خطر حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ قلبي-عروقي و نياز به پروسه‌هاي بهبود خونرساني به قلب در بيماران با سابقه قبلي حمله قلبي يا انسداد در شريان‌هاي پا مورد تاييد قرار داده است. زونتيويتي، اولين دارو از گروه دارويي جديد با نام آنتاگونيست گيرنده فعال‌شده پروتئاز 1 است. زونتيويتي يک داروي ضدپلاکتي و براي کاهش گرايش پلاکت‌ها به چسبيدن به يکديگر و تشکيل لخته‌هاي خوني است. زونتيويتي با کاهش تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر حملات قلبي و مغزي را کاهش مي‌دهد.
زونتيويتي مانند ساير داروهاي مهارکننده تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر خونريزي (خونريزي‌هاي کشنده و تهديدکننده حيات) را افزايش مي‌دهد بنابراين، خونريزي شايع‌ترين عارضه گزارش‌شده در دريافت‌کنندگان زونتيويتي است و در برگه اطلاعات دارويي آن نيز هشدار داده شده. اين خطر در مورد داروهاي ضد لخته با پتانسيل بالاتر نظير پراسوگرل (Prasugrel) و تيکاگرلور (Ticagrelor) به مراتب بيشتر است. زونتيويتي را نبايد در افرادي که حملات ايسکمي گذرا يا خونريزي در سر دارند تجويز کرد زيرا خطر خونريزي در سر را به مراتب افزايش مي‌دهد.
در مطالعات باليني که با شرکت بيش از 25 هزار بيمار انجام شد، زونتيويتي به ساير داروهاي ضدپلاکت (آسپيرين و کلوپيدوگرل) اضافه شد و اين ترکيب درماني در مقايسه با دارونما توانست خطر وقوع حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ‌هاي قلبي-عروقي و نياز به جراحي‌هاي اورژانس براي بهبود خونرساني را کاهش دهد. زونتيويتي در مطالعه‌اي که در نهايت به تاييد آن از سويFDA انجاميد، در يک دوره درماني 3 ساله توانست خطر حملات قلبي و مغزي را از 9 درصد، به 7 درصد برساند.


برچسب‌ها: داروی جدید, زونتيويتي, ووراپاکسار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل پیشگیری و درمان عوارض دسترسی­های عروقی (Vascular access )، پیشگیری و درمان عوارض سپتوستومی (Septostomy )، پیشگیری و درمان عوارض دسترسی اپی کاردیال (Epicardial access )، پیشگیری و درمان عوارض  Slow pathway ablation، پیشگیری و درمان عوارض Accessory pathway ablation، جنبه های قانونی و اخلاقی در عوارض مداخلات قلبی، پیشگیری و درمان عوارض VT ablation، پیشگیری و درمان عوارض AF ablation، پیشگیری و درمان تامپوناد و پریکاردیال افیوژن، پیشگیری و درمان عوارض آمبولیک و سکته مغزی در مداخلات الکتروفیزیولوژیک، پیشگیری و درمان عوارض زودرس تعبیه پیس میکرها و دفیبریلاتورهای داخل قلبی، پیشگیری و درمان عفونت پاکت و پیس میکرها و دفیبریلاتورهای داخل قلبی، بررسی­های انجام شده در مورد عوارض مداخلات الکتروفیزیولوژی در ایران می باشد.

سایت همایش


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران, الکتروفیزیولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاههای بریستول و بث در دستاوردی انقلابی، ضربان‌ساز جدیدی تولید کرده‌اند که ضربان قلب را با تنفس همگام می‌کند. کارآزمایی‌های پیش‌بالینی نشان داده این ضربان‌ساز به ارائه 25 درصد افزایش در قابلیت پمپاژ پرداخته که انتظار می‌رود عمر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. امید است همچنین بتوان این فناوری را در تحقیقات مغز از جمله اعضای مصنوعی و بطور بالقوه برای تحریک عصبهای احیا در پی یک سکته مغزی مورد استفاده قرار داد.
در حال حاضر، پالس ضربان‌سازها در زمان نصب با یک سرعت ثابت تنظیم شده که ضربان طبیعی قلب انسان را تکرار نمی‌کند. دستگاه جدید از فناوری عصبی مصنوعی برای بازیابی این تغییرات ضربات قلب توسط تورم ریه استفاده کرده و قرار است برای بیمارانی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند، بکار برود. دستگاه مذکور با ذخیره انرژی قلب، ارتقای بهره‌وری پمپاژ آن و افزایش فشار خون به ماهیچه‌های قلب کار می‌کند.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود. این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند. به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود. این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند.
پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند. محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.


برچسب‌ها: فشار خون, اختلال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد سطوح پایین ویتامین D خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی را در بیماران دیابتیک دو برابر می‌کند. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس دریافته‌اند که بیماران دیابتی با کمبود ویتامین D نمی‌توانند کلسترول را به ‌طور طبیعی پردازش کنند، بنابراین کلسترول در عروق خونی رسوب می‌کند و خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. این مشکل ممکن است به سادگی با افزایش سطوح ویتامین D حل شود. در واقع مکانیسم این واکنش به این صورت است که ویتامین D برداشت کلسترول را به وسیله ماکروفاژها مهار می‌کند. با کمبود این ویتامین، سلول‌های ماکروفاژ کلسترول بیشتری می‌خورند و این ویتامین نمی‌تواند از شر آن نجات یابد.
ماکروفاژها با کلسترول اضافی پر می‌شوند و به نام «سلول‌های foam» شناخته می‌شوند که یکی از ابتدایی‌ترین نشانه‌های ایجاد آترواسکلروزیس هستند. ماکروفاژها در پاسخ به التهاب به وسیله سیستم ایمنی ارسال شده و اغلب با بیماری‌هایی مانند دیابت فعال می‌شوند. پژوهشگران معتقدند که در افراد دیابتی مبتلا به کمبود ویتامین D، ماکروفاژها با کلسترول پر می‌شوند و سرانجام رگ‌های خونی را سفت می‌کنند و جریان خون را می‌بندند. بنابراین ویتامین D با ارسال سیگنال به ماکروفاژها، مسیرهای مرتبط با برداشت و کلیرانس کلسترول را توسط آنها تنظیم می‌کنند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, حمله قلبی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


آزمايش‌ها نشان داده‌اند که ميزان سکته قلبي در افراد در سه روز اول تغيير ساعات تابستاني و زمستاني حدود ۲۵ درصد افزايش مي‌يابد. اين تغييرات مي‌تواند به دليل برهم خوردن تعادل هورموني باشد. زمان تنها يک ساعت در شبانه‌روز جلو يا عقب کشيده مي‌شود، اما تاثيرش روي افراد حساس مي‌تواند غيرمترقبه و حتي بسيار شديد باشد؛ مثلا موجب سکته قلبي شود! نتايج يک پژوهش از سوئد نيز با تحقيقات يادشده مشابه است. يکي از علل مي‌تواند دچار شدن افراد حساس به بي‌خوابي باشد. خواب اين افراد پس از تغيير ساعت روزانه مختل مي‌شود، وضعيت هورموني ‌آن‌ها بهم مي‌ريزد و احتمال ابتلا به سکته قلبي افزايش مي‌يابد. براي کساني که پوست چندان کلفتي ندارند، تغيير يک ساعت در شبانه‌روز مي‌تواند به اختلال در ساعت دروني‌شان بيانجامد. بسياري از آن‌ها دچار بدخوابي مي‌شوند و از خستگي و نداشتن تمرکز شکايت مي‌کنند. اين نشانه در ميان زنان بيشتر ديده مي‌شود.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, ساعت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در پژوهش خود نشان دادند، مصرف یک قرص گوجه‌فرنگی در روز می‌تواند انسان را از خطر بیماری قلبی دور نگهدارد. کارآزمایی انجام شده توسط محققان که یک قرص گوجه‌فرنگی را به همراه یک دارونما در 72 انسان بالغ آزمایش کرده بودند، نشان داد قرص مذکور عملکرد رگهای خونی را بهبود می‌بخشد. اگرچه به گفته کارشناسان، پژوهشهای بیشتری برای اثبات عملکرد آن نیاز است. این قرص حاوی یک آنتی‌اکسیدان طبیعی موسوم به لیکوپین است که رنگ گوجه‌فرنگی‌ها را نیز در خود تامین می‌کند.
دانشمندان از چندی پیش بر این گمان بودند که لیکوپین ممکن است برای جلوگیری از بروز بیماری از جمله سرطانهای خاص و بیماریهای قلبی عروقی مفید باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که خوردن رژیم مدیترانه‌ای غنی از گوجه‌فرنگی – به همراه میوه‌ها و سبزیجات دیگر و روغن زیتون- برای سلامت مفید است. اگرچه پیروی از یک رژیم سلامت همچنان توصیه می‌شود اما دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا راهی برای قرار دادن برخی از این ویژگیهای خوب در یک قرص وجود دارد یا خیر. شرکت Cambridge Theranostics از دانشگاه کمبریج اکنون توانسته قرص گوجه‌فرنگی را تولید کند.
تیمی از دانشگاه کمبریج در پروژه‌ای که بودجه آن توسط بنیاد ولکام، بنیاد قلب بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین می‌شود، به بررسی برخورداری قرص مذکور از تاثیرات دلخواه پرداختند. آنها 36 داوطلب مبتلا به بیماری قلبی و 36 داوطلب سلامت به عنوان گروه کنترل را در این پژوهش مورد استفاده قرار داده و روزانه به آنها یک قرص گوجه‌فرنگی یا دارونما دادند.
محققان برای مقایسه جریان خون ساعد را اندازه‌گیری کردند که پیش‌بینی کننده خطر ابتلا به بیماری قلبی در آینده است چرا که رگهای خونی باریک شده می‌توانند منجر به حمله یا سکته قلبی شوند. در بیماران قلبی، قرص گوجه فرنگی باعث بهبود چشمگیر جریان خون در ساعد شد. اگرچه این مکمل تاثیری بر روی فشار خون، سفت شدن رگها یا سطح چربی خون نداشت. این پژوهش در مجله PLoS One منتشر شده است.


برچسب‌ها: گوجه فرنگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه بوستون در آمریکا نشان می‌دهد کمبود آندروژن می‌تواند عامل بروز بسیاری از بیماری‌های شایع مانند اختلال در نعوظ ، دیابت، سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) باشد. در تعدادی از تحقیقات مشاهده شده است که کمبود آندروژن با افزایش مرگ و میر در مردان در ارتباط است. هورمون تستوسترون نیز اثرات مفیدی بر سلامت مردان دارد، ولی نقش درمانی آن در سلامت مردان به علت پاره‌ای دلایل از جمله تاثیر آن بر بروز و پیشرفت سرطان پروستات بحث برانگیز است.
برآورد ارتباط بین تستوسترون و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ و ارزیابی کمبود آندروژن در مردان مبتلا به این بیماری‌ها، در بررسی‌های محققان دانشگاه بوستون نشان داد که بین کمبود آندروژن و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ ارتباطی وجود دارد. به گفته دانشمندان با توجه به ارتباط مستقیم کمبود آندروژن و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، می‌توان با تجویز این هورمون در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، میزان این خطر را کاهش داد.
تجویز آندروژن باید در کنار بررسی دقیق خطر سرطان پروستات صورت گیرد. برای درک بهتر این رابطه و یافتن راه‌های مناسبی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، انجام پژوهش‌های طولانی مدت بیشتری لازم است که در آنها بیماران بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. به گفته محققان این پژوهش‌های بالینی ملاحظات احتمالی همراه خود را دارند، از جمله این که آیا درمان با تستوسترون در طولانی مدت ایمن هست یا خیر و همچنین مساله تحلیل دقیق داده‌های گسترده نیز مدنظر است، ولی با این وجود این مطالعات می‌توانند نقش واقعی آندروژن در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی را نشان دهند.


برچسب‌ها: آندروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کلرادو و بیمارستان عمومی ماساچوست در آمریکا دریافته‌اند که ویتامین D نقش مهمی در کاهش میزان مرگ و میر سالمندان ایفا می‌کند. این پژوهش ارتباط بین سطوح ویتامین D‌ در خون و میزان مرگ و میر افراد 65 ساله و مسن‌تر را بررسی می‌کند. نتایج حاکی از آن است که افراد مسنی که سطوح ویتامین D‌ خون‌شان کمتر از مقدار لازم است، بیش از همسالان خود که دارای مقادیر کافی از این ویتامین هستند بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی فوت می‌کنند.
به گفته محققان، سطوح ویتامین D‌ در خون بیش از یک سوم افراد مسن به میزان کافی نیست و همین خطر مرگ و میر آنها بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. از آن جایی که افراد مسن کمتر از خانه بیرون می‌روند و بسیاری از آنها به خاطر ضعف و بیماری، روزهای متمادی در فضای بسته و دور از نور خورشید هستند، ذخایر ویتامین D‌ بدن‌شان کافی نیست و دچار فقر این ویتامین هستند.
محققان این پژوهش از داده‌های سومین بررسی ملی ارزیابی سلامت و تغذیه که توسط مرکز ملی آمار سلامت انجام شده بود، استفاده کردند. آنها سه هزار و 400 نفر را به عنوان نماینده سالمندان در آمریکا انتخاب و سطوح ویتامین D را در خون آنها اندازه‌گیری کردند. مشخص شد کسانی که سطوح ویتامین D‌ در خون آنها ناکافی بود و دچار فقر این ویتامین بودند، سه برابر بیش از آنهایی که بدن‌شان دارای ویتامین D‌ کافی بود، در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و 2.5 برابر بیش از آنها در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های دیگر بودند. به عقیده محققان، این یافته‌ها حاکی از آن هستند که در حال حاضر مقدار پیشنهادی ویتامین D‌ ممکن است برای سالمندان کافی نباشد و نمی‌تواند نیاز‌های آنها را برای داشتن سلامت عمومی خوب تامین کند. ویتامین D دارای فوایدی فراتر از کمک به استحکام استخوان‌هاست.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


وزن کم نوزاد در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شیر مادر برای مدتی طولانی، احتمال ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی را در سنین بزرگسالی افزایش می دهد. تازه ترین تحقیقات دانشمندان در آمریکا که این هفته منتشر شد نشان می دهد، وزن کم در هنگام تولد و شیردهی کوتاه مدت مادر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. جذب بالای سی آر پی یا همان C-Reactive Protein که نوعی پروتئین سنتز شونده در کبد است ابتلا به فشار خون مزمن و بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های متابولیکی را در بزرگسالی افزایش می دهد. البته عوامل افزایش این نوع پروتئین هنوز مشخص نیست.
محققان با کار بر روی 6951 جوان 24 تا 32 ساله و مراجعه به پرونده پزشکی آن ها دریافتند سطح پروتئین سی- ری اکتیو که یک عامل بیولوژیکی کلیدی فشار خون است به وزن هنگام تولد و مدت شیردهی مادر مرتبط است. محققان مشاهده کردند وزن کم هنگام تولد به افزایش میزان پروتئین سی- ری اکتیو در سن بزرگسالی ارتباط مستقیم دارد و شیردهی طولانی مدت بر میزان آن موثر است. سازمان بهداشت جهانی همواره تاکید کرده است شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است و تمامی مواد لازم را برای رشد آن ها فراهم می کند.دارای آنتی بادی هایی است که آن ها را در مقابل بیماری های رایج نظیر اسهال و ذات الریه که دو عامل اصلی مرگ و میر نوزادان است مصون نگه می دارد.


برچسب‌ها: نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات متخصصان انگلیسی نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی روغن های غیر اشباع و سبزیجات به ویژه ترکیب روغن زیتون و کاهو نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد. در چربی های غیر اشباع یک یا چند پیوند دوگانه در زنجیره اسید چرب وجود دارد. زمانی که پیوند دوگانه در این نوع چربی بوجود می آید، هیدروژن حذف می شود. روغن زیتون، آووکادو، آجیل، روغن بادام زمینی و روغن کانولا حاوی چربی غیر اشباع هستند. در این مطالعه آمده است که ترکیب روغن زیتون و کاهو معجون فوق العاده ای برای کاهش فشار خون است، همچنین توصیه شده است که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده شود.
رژیم مدیترانه ای به طور معمول شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسیدهای چرب نیترو می شود. این مطالعه که با حمایت بنیاد قلب انگلیس انجام شده نشان می دهد که ورود اسیدهای چرب نیترو به بدن باعث ترشح آنزیم محلول Epoxide Hydrolase می شود که تنظیم کننده فشار خون است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه PNAS منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, کاهو, روغن زیتون, زیتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links