برگزار کننده: بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ مرداد ۱۳۹۴
محل برگزاری: مشهد، بیمارستان رضوی 

سایت بیمارستان


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب رضوی, بیمارستان رضوی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه ییل آمریکا و موسسه قلب بریستول انگلستان، ابزار جدیدی را آزمایش کرده‌اند که خطر سکته و زوال شناختی را در بیمارانی کاهش می‌دهد که فرآیند تعویض دریچه قلب را تجربه می‌کنند. سکته یکی از مشکلات خطرناکی است که حین انجام فرآیند تعویض دریچه قلب transcatheter یا TAVR رخ می‌دهد؛ این فرآیند تقریبا غیرتهاجمی، برای ترمیم دریچه قلب آسیب‌دیده و بدون عمل جراحی صورت می‌گیرد. با این حال، حدود هفت درصد بیماران نیازمند فرآیند TAVR به دلیل ترشح ماده خاصی به نام آمبولی دچار سکته می‌شوند؛ این ماده در طول فرآیند TAVR در درون خون از قلب به مغز حرکت می‌کند.  تیم تحقیقاتی به رهبری محققان موسسه قلب بریستول، نوعی آزمایش بالینی مقدماتی را بر روی ابزاری موسوم به TriGuard انجام داد. این ابزار در طول فرآیند TAVR در درون قوس آئورت قرار می‌گیرد و دارای فیلتری توری است که سه رگ خونی اصلی مغز را می‌پوشاند و مانع از آزادشدن آمبولی به درون مغز می‌شود.
 
آزمایش بالینی جدید در مراکزی در اروپا و بر روی 83 نفر انجام شد که به طور تصادفی حین از سر گذراندن TAVR از ابزار حفاظتی TriGuard برخوردار بودند یا این که این ابزار در آن‌ها به کار نرفت. نتایج نشان داد در بیماران دارای این ابزار حفاظتی، تعداد زخم‌های مغزی ایسمیک کاهش یافت. یکی از یافته‌های اصلی این آزمایش برای نخستین‌بار این است که با استفاده از این ابزار، 55 درصد بیماران بیشتری به طور کامل دارای مغزهای پاک و عاری از زخم‌های مغزی ایسمیک بودند. این زخم‌های مغزی، خطر زوال عقل و سکته را دو تا سه برابر افزایش می‌دهند.
 
دانشمندان از نوعی رویکرد «سنجش شناختی مونترال» (MoCA) برای ارزیابی اثر TriGuard بر روی مولفه‌های شناختی مانند زبان، حافظه، توجه، یادآوردی و جهت‌گیری استفاده کردند. تیم علمی در نهایت، بهبود کارکرد شناختی و ترخیص از بیمارستان را در میان بیماران دارای ابزار حفاظتی در مقایسه با تیم کنترل مشاهده کرد. این یافته‌ها، اساسی برای آزمایش‌های بالینی تصادفی ارائه می‌دهد و به دانشمندان در طراحی مطالعات آتی کمک می‌کند. جزئیات آزمایش بالینی DEFLECT III در شصت‌وچهارمین نشست علمی سالانه متعلق به کالج قلب‌شناسی امریکا در سان‌دیه‌گو ارائه شد.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, سکته, دریچه قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان کانادایی طی تحقیقی جامع و با استفاده از آزمایشات بالینی بر روی بیش از 95 هزار بیمار دریافتند، داروهای کاهش‌دهنده قند خون که برای دیابتی‌ها تجویز می‌شوند، می‌توانند خطر نارسایی قلبی را بطور قابل توجهی افزایش دهند. به منظور بررسی رابطه بین داروهای درمانی دیابت و نارسایی قلبی، محققان مرکز قلب پیتر مونک کانادا، داده‌های 14 آزمایش بالینی را که در آن 95 هزار و 502 بیمار حضور داشتند، مورد بررسی قرار دادند.
 
نتایج نشان می‌دهد، خطر نارسایی قلبی برای بیمارانی که از داروهای کاهش‌دهنده قند خون استفاده می کردند، 14 درصد بیشتر از سایرین بود؛ این افزایش خطر به طور مستقیم با نوع درمان گزینشی دیابت ارتباط داشت، یعنی بعضی داروها تاثیر بیشتر و بعضی دیگر تاثیر کمتری را بر جای می‌گذاشتند.
 در حالی که بعضی داروها خطر زیادی را از خود نشان دادند، سایر درمان‌ها نظیر کاهش فشرده وزن برای کنترل قند خون، خطر کمتری را برای نارسایی قلبی نشان می‌دادند. به طور کلی، یافته‌ها نشان می دهد، به ازای هر یک کیلو اضافه وزن ناشی از مصرف داروهای دیابت، هفت درصد افزایش خطر نارسایی قلبی وجود خواهد داشت. نتایج این پژوهش در شصت و چهارمین نشست علمی سالیانه کالج قلب آمریکا ارائه و در مجله The Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شد.  


برچسب‌ها: دیابت, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان یک شرکت ایرلندی، کوچک‌ترین ضربان‌ساز دنیا را ارائه داده‌اند که به اندازه یک کپسول ویتامین بوده و می‌توان با استفاده از یک کاتتر، آن را درون بدن کاشت. ضربان‌ساز ساخته‌شده توسط شرکت Medtronic، سیستم ضربان‌ساز ترانس‌کاتتر (Micra TPS) نام دارد.
 
ضربان‌سازهای معمولی در یک بسته و طی عمل جراحی زیر پوست قفسه سینه کاشته شده و برآمدگی قابل‌رویتی ایجاد می‌کنند. این ضربان‌سازها توسط سیم‌های الکتریکی به قلب متصل می‌شوند که این موضوع ممکن است در صورت پارگی سیم منجر به مشکلاتی برای فرد شود. با این حال، ضربان‌ساز Micra TPS فاقد هر نوع سیمی است و مستقیما به قلب متصل می‌شود؛ این سیستم، با استفاده از یک الکترود موجود بر روی یکی از سرهایش، تحریک الکتریکی ایجاد می‌کند. ضربان‌ساز ابداعی از طریق ایجاد یک برش کوچک در ران و با استفاده از یک کاتتر از میان شریان فمورال در درون قلب کاشته می‌شود.
 
کاشت این ضربان‌ساز بریدگی کمتری بر جای می‌گذارد و هیچ برآمدگی در زیر پوست برای نشان‌دادن حضور آن ایجاد نمی‌شود. زمانی که ضربان‌ساز نصب شد، می‌توان از یک کاتتر برای جاسازی دوباره یا برداشتن آن در صورت نیاز استفاده کرد. باتری این ضربان‌ساز برای حدود 10 سال کار می‌کند و این ابزار برای گرفتن اسکن ام‌آر‌آی از تمامی بدن ایمن است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بیماران سالمندی که برای جراحی تعویض دریچه آئورت ضعیف و ناتوان هستند، می‌توانند با انجام یک جراحی کم‌تهاجمی، کیفیت بهتر زندگی را در مقایسه با بیمارانی که جراحی انجام ندادند، تجربه کنند. محققان در 21 مرکز پزشکی به سرپرستی کلینیک کلیولند، 385 بیمار مبتلا به تنگی آئورت شدید که شناخته شده‌ترین بیماری دریچه قلبی در بزرگسالان که باعث کاهش جریان خون از سوی قلب می‌شود را برای مدت پنج سال مورد بررسی قرار دادند.
 
بیماران با میانگین سن 83 به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه تحت جراحی تعویض ترانس کاتتر دریچه آئورت (TAVR) و گروه دیگر تحت درمان استاندارد روش بالون والوپلاستی قرار گرفتند. افرادی که تحت TAVR قرار گرفته بودند، بهبود عملکرد بدنی بهتر و طول عمر بیشتری را از خود نشان دادند. پس از شش سال، 28.2 درصد از این بیماران هنوز زنده بودند و این در حالی است که تنها 6.4 درصد از افراد تحت درمان استاندارد در قید حیات بودند.
 
در TAVR از یک کاتتر (لوله انعطاف‌پذیر نرم) به منظور تعویض دریچه و جایگزین دریچه جدید استفاده می‌شود. به جای شکافتن سینه و دسترسی مستقیم به قلب، این لوله از داخل رگ‌های خونی حرکت می‌کند تا به قلب دسترسی یابد. در TAVR یک کاتتر از یک حفره کوچک در کشاله ران، گردن و یا بین قفسه سینه و دنده‌ها وارد بدن می‌شود و هیچ گونه برش بزرگی بر روی قفسه سینه و یا بایپس قلب نیاز نخواهد بود. نتایج این پژوهش در مجله The Lancet منتشر شده است.  


برچسب‌ها: سالمندان, آئورت, تنگی آئورت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعات محققان دانشگاه یو اچ ان در تورنتوی کانادا نشان می دهد که داروهای کاهش دهنده قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، احتمال نارسایی قلبی را 14 درصد افزایش می دهد. این مطالعه بر روی بیش از 95 هزار داوطلب انجام شده و نشان می دهد که نارسایی قلبی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بسیار شایع است. پزشکان به بیماران مبتلا به دیابت هشدار می دهند که با متخصص قلب مشورت کنند و سعی کنند قند خون را با رژیم غذایی و ورزش کنترل کنند.
 نارسایی قلبی به حالتی گفته می شود که قلب، خون مورد نیاز با فشار لازم را در بدن پمپاژ نمی کند. نارسایی قلبی یکی از مهمترین دلایل از کار افتادگی در بسیاری از نقاط دنیا محسوب می شود و باعث می شود خانواده ها و جامعه، هزینه سنگینی را برای مراقبت از این بیماران متحمل شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، هزینه مراقبت های بهداشتی، دارو و روزهای کاری از دست رفته بر اثر نارسایی قلبی را سالیانه حدود 32 میلیارد دلار در آمریکا برآورد کرده است. تنگی نفس، خستگی و تورم مچ پا، مهمترین علایم نارسایی قلبی به شمار می آیند و در حال حاضر بیش از 5.1 میلیون نفر در آمریکا به نارسایی قلبی مبتلا هستند. نتایج این تحقیقات در نشریه Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده است. 


برچسب‌ها: دیابت, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعات بیش از یک دهه محققان مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت آمریکا نشان می دهد که کاهش عملکرد قلب، خطر بروز بیماری آلزایمر را دو برابر افزایش می دهد. قلب سالم بدن را در برابر بیماری آلزایمر محافظت می کند و تحقیقات نشان می دهد که تضعیف عملکرد قلب، احتمال بروز اختلال زوال عقل را افزایش می دهد. در این گزارش آمده است که علاوه بر بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون و کلسترول بالا نیز با افزایش احتمال آلزایمر مرتبط است.
 مغز، حدود 2 درصد از وزن بدن را به خود اختصاص می دهد؛ در حالیکه حدود 15 درصد خون را دریافت می کند. این تحقیقات نشان می دهد که سلامت عروق خونی به مرور زمان تحت تاثیر قرار می گیرد و این تغییرات در عملکرد مغز موثر است. اختلالات ژنتیکی و سابقه خانوادگی در بیماری های قلبی دخیل هستند ولی شیوه سالم زندگی، رژیم غذایی سالم و ورزش در هر دوران از زندگی می تواند باعث بهبود عملکرد قلب شود.
 بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می شود. این بیماری معمولا پس از 60 سالگی بوجود می آید ولی دلیل آن همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می توانند منجر به این بیماری شود. در آمریکا در هر 67 ثانیه، یک نفر به آلزایمر مبتلا می شود و در حال حاضر بیش از 5 میلیون نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند. پیش بینی می شود که تا سال 2050 میلادی، تعداد مبتلایان به آلزایمر به 14 میلیون نفر برسد. نتایج این تحقیقات در نشریه Circulation منتشر شده است. 


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعه محققان استرالیایی نشان می دهد که خطر بروز حمله قلبی دو ساعت بعد از یک عصبانیت شدید 8.5 برابر افزایش می یابد. محققان بیمارستان رویال نورت شور سیدنی، بیمارانی را که در فاصله زمانی میان سال های 2006 و 2012 برای آنژیوپلاستی در بیمارستان بستری شده بودند، بررسی کردند.
 محققان در این فاصله زمانی از 687 بیمار بستری، 313 نفر را که دچار حمله قلبی شده بودند مورد بررسی قرار دادند. محققان از طریق یک پرسشنامه که به بیماران داده بودند، درجه عصبانیت آنها را با یک مقیاس هفت امتیازی ارزیابی کردند؛ بطوریکه امتیاز یک به عنوان آرام و هفت به عنوان عصبانیت شدید، از کنترل خارج شدن، صدمه زدن به خود یا دیگران و پرت کردن اشیاء در نظر گرفته شد. بیماران باید با قضاوت شخصی به درجه عصبانیت خود امتیاز یک تا هفت می دادند.محققان امتیاز پنج و بالای آن را به عنوان بسیار عصبانی در نظر گرفتند.
 از 313 موردی که به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری شده بودند هفت نفر آنها دو ساعت قبل از حمله قلبی به شدت عصبانی شده بودند. همچنین بیمار دیگری که به درجه عصبانیت خود امتیاز پنج داده بود چهار ساعت بعد از عصبانیت به حمله قلبی مبتلا شد. محققان همچنین متوجه شدند که از میان بیمارانی که به درجه عصبانیت خود امتیاز چهار داده بودند دو نفر بعد از دو ساعت و سه نفر بعد از چهار ساعت به حمله قلبی مبتلا شدند. این مطالعه در مجله European Heart Journal منتشر شده است. 


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, عصبانیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از پلیمر تقویت شده با نانوسیم، اقدام به ساخت الکترودی کردند که می‌تواند سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی را در محیط خشک رصد کند. پژوهشگران دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی موفق به ساخت حسگری پوشیدنی شدند که در آن از نانوسیم‌های نقره برای رصد سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی استفاده شده است. از این حسگر می‌توان برای الکتروکاردیوگرافی یا الکترومیوگرافی استفاده کرد. دقت این حسگر مشابه حسگرهای «الکترود تر» مورد استفاده در بیمارستان‌هاست. مزیت این حسگر نسبت به حسگرهای فعلی آن است که بیمار می‌تواند در حین حرکت از آن استفاده کند؛ رصد سیگنال‌ها در چنین شرایطی با دقت بالا انجام می‌شود.
 
اندازه‌گیری و پیمایش سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی می‌تواند برای کنترل سلامت بیماران و یا در تحقیقات پزشکی استفاده شود. همچنین از این حسگر می‌توان برای ساخت قطعات کاشتنی در بدن به منظور ایجاد سیگنال عضلانی استفاده کرد. در حال حاضر در بیمارستان‌ها برای اندازه‌گیری سیگنال‌های الکتروکاردیوگراف از الکترود تر استفاده می‌کنند. این الکترودها به الکترولیت نیاز دارند. در واقع باید میان الکترود و پوست بدن، سیالی قرار داشته باشد تا فرآیند حسگر انجام شود. به همین دلیل بیمار باید ساکن روی تخت قرار گیرد تا رصد سیگنال‌ها انجام شود. بنابراین اگر نیاز به رصد طولانی‌مدت باشد، این الکترولیت خشک شده و روی پوست خارش ایجاد می‌کند و از سوی دیگر موجب کاهش دقت فرآیند حسگری می‌شود.
 
حسگر نانوسیمی جدیدی که محققان ساخته‌اند، از نظر کیفیت سیگنال کاملاً با الکترودهای تر برابری کرده؛ در حالی که مکانیسم عملکرد آن‌ها به گونه‌ای است که نیاز به الکترولیت ندارند. محققان این پروژه می‌گویند: الکترودهای خشک مدت‌هاست که ساخته شده‌اند و در حال حاضر قابل رقابت با همتایان «تر» خود هستند. اما این الکترود جدید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و دقت بالایی دارد. از سوی دیگر این الکترود از نظر مکانیکی استحکام بالایی دارد که دلیل آن قرار گرفتن نانوسیم درون پلیمر است. به نوشته سایت نانو، این سیستم قابل اتصال به دستگاه‌های الکتروکاردیوگراف‌خوان (EKG reading devices) موجود در بازار است. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه RSC Advances منتشر شده است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوسیگنال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


در حدود 6 ميليون نفر از مردم آمريکا دچار نارسايي قلبي هستند. در صورت ابتلا به نارسايي قلبي، برون‌ده قلبي کاهش يافته و مکانيسم‌هاي جبراني فعال مي‌شوند. يکي از اين مکانيسم‌ها، فيبروز قلبي، يعني تشکيل جوشگاه است که در درازمدت، ساختار و عملکرد قلبي را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. متاسفانه در گذشته مطالعات چنداني براي درمان فيبروز قلبي انجام نشده است. اعتقاد بر آن است که درمان مستقيم فيبروز قلبي، روند نارسايي قلبي و ساير بيماري‌هاي قلبي-عروقي را کندتر مي‌کند. درمان‌هاي مطرح در اين زمينه، داروهايي هستند که سيستم رنين-آنژيوتانسين را هدف قرار مي‌دهند و نيز بتا-TGF و اندوتلين.
 
نارسايي قلبي، يک سندرم باليني پيچيده است که در آن، ساختار يا عملکرد غيرطبيعي باعث ناتواني قلب در پرشدن از خون و پمپاژ خون مي‌شود. نارسايي قلبي مسبب اصلي بستري بيمارستاني در بيماران بالاي 65 سال در کشور آمريکاست. نارسايي قلبي ممکن است از اختلال عملکرد سيستوليک، اختلال عملکرد دياستوليک يا هر دو ناشي شود. شايع‌ترين علل ابتلا به نارسايي قلبي عبارتند از بيماري عروق کرونري قلب (اغلب همراه با انفارکتوس ميوکارد)، پرفشاري خون، ديابت و کارديوميوپاتي. نارسايي قلبي يا هر رخدادي که موجب اختلال در توانايي قلب در انقباض و انبساط مي‌شود، برون‌ده قلبي را کاهش مي‌دهد. با کاهش برون‌ده قلبي، مکانيسم‌هاي جبراني با افزايش پره لود، تاکي کاردي، انقباض عروقي، هايپرتروفي بطني و رمودلينگ فعال مي‌شوند. در مدل سلولي، ‌هايپرتروفي بطني و رمودلينگ، با‌هايپرتروفي سلول‌هاي قلبي، نکروز، آپوپتوز، پروليفراسيون فيبروبلاست و افزايش رسوب فيبروکولاژن‌ها همراه است. به دو مورد آخر، فيبروز قلبي گفته مي‌شود. در اين مقاله، به بررسي فيبروز ميوکارد پرداخته مي‌شود. ميوکارد قلب شامل انواع مختلف سلولي شامل سلول‌هاي قلبي و فيبروبلاست‌ها هستند. فيبروبلاست‌ها در بافت همبند قلبي يافت شده و مشاء نزديک به دوسوم سلول‌هاي قلبي‌اند. فيبروبلاست‌ها در بسياري از جنبه‌هاي عملکرد قلبي، نظير تنظيم تعادل ماده خارج سلولي، رمودلينگ، فعاليت الکتريکي، توليد فاکتورهاي رشد و سايتوکين‌ها و پيام‌رساني داخل سلولي، دخيل هستند.  

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فیبروز, فیبروز قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهش صورت گرفته توسط محققان کلینیک مایو در مینه‌سوتا نشان می‌دهد، افرادی که عادت به مصرف منظم کافئین ندارند، پس از نوشیدن نوشابه‌های انرژی زا در معرض خطر بالاتری افزایش فشار خون قرار می‌گیرند. طی این پژوهش محققان تغییرات ضربان قلب و فشار خون 25 فرد سالم 19 تا 40 ساله را پس از نوشیدن نوشابه‌های انرژی‌زا و دارونما (نوشابه‌های غیر انرژی‌زا) مورد بررسی قرار دادند. فشار خون این افراد 30 دقیقه قبل و بعد از مصرف هر دو نوع نوشیدنی ثبت شد و با افرادی که کمتر از 160 میلی‌گرم در روز (یک فنجان قهوه) و بیشتر از 160 میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کردند، مورد مقایسه قرار گرفت.
 
نتایج نشان می دهد، افراد پس از مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا با افزایش چشمگیر فشار خون مواجه می‌شوند؛ این افزایش برای افرادی که معمولا کافئین زیادی مصرف نمی‌کردند، بسیار چشمگیرتر - دو برابر بیشتر از گروه مصرف‌کننده دارونما - بود. نتایج این پژوهش در شصت و چهارمین نشست سالانه کالج قلب آمریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: فشار خون, نوشابه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


داروسازي سيمپلمد اخيرا اعلام کرده که سازمان غذا و داروي آمريکا، قرص‌هاي ترکيبي پريندوپريل آرژينين و آملوديپين با نام تجاري پرستاليا (Prestalia) را براي درمان فشارخون بالا مورد تاييد قرار داده است. پرستاليا، اولين ترکيب با دوز ثابت اين دو دارو است و مي‌تواند در بيماراني که فشارخون آنها به ميزاني که بايد با مونوتراپي کنترل نمي‌شود، تجويز شود. اگر پزشک تشخيص دهد که از ابتداي شروع درمان تجويز چند دارو براي بيمار لازم است، مي‌تواند پرستاليا را براي شروع درمان فشارخون بالا در بيمارش مورد‌استفاده قرار دهد.
 
اريک امرسون، مدير شرکت سيمپلمد، مي‌گويد: «پرستاليا اولين محصول حاوي پريندوپريل است که به تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا مي‌رسد. مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين و بلوک کننده‌هاي کانال کلسيم، از جمله پرمصرف‌ترين محصولات دارويي در درمان بيماري‌هاي قلبي-‌عروقي است. ما خوشحاليم که اين 2 خانواده دارويي را به صورت تک قرص ترکيبي براي درمان فشارخون بالا در اختيار کادر درماني و بيماران قرار مي‌دهيم. شيوع بيماري فشارخون بالا، در تمامي کشورها رو به رشد است و اغلب درمان همزمان با چند دارو، تنها گزينه موجود براي کمک به بيماران بوده است. ترکيب دارويي جديد حاوي پريندوپريل آرژينين و آملوديپين بسيلات، کمک قابل‌توجهي به اين گروه بيماران خواهد کرد.»
 
تاييد پرستاليا از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، براساس اطلاعات به دست آمده از مطالعه فاز3 با نام پچ (PATH) روي 837 بيمار بوده است. اين مطالعه نشان داد که ترکيب دوز ثابت پريندوپريل آرژينين و آملوديپين باسيلات در يک قرص، پس از گذشت 6 هفته از درمان در کاهش فشارخون دياستوليک در وضعيت نشسته و فشارخون سيستوليک در وضعيت نشسته، در مقايسه با تجويز هر کدام از اين داروها به تنهايي، موثرتر بوده است. همچنين نسبت فايده به خطر در ترکيب دارويي، بهتر از مصرف هر کدام از اين داروها به تنهايي بود. مطالعات ديگري نيز وجود دارند که مطرح مي‌کنند، مصرف همزمان اين گروه‌هاي دارويي مي‌تواند خطر وقوع مشکلات قلبي-عروقي را کاهش دهد. انتظار مي‌رود که پرستاليا در 3ماهه اول 2015 ميلادي در اختيار مصرف‌کنندگان قرار گيرد. تجويز قرص‌هاي پرستاليا در بيماراني که از آنژيوادم ارثي يا ايديوپاتيک رنج مي‌برند يا در بيماراني که به پريندوپريل، هر کدام از داروهاي گروه مهارکننده آنزيم مبدل آنژيوتانسين و آملوديپين حساسيت دارند، ممنوعيت دارد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, پرستاليا, فشار خون, پريندوپريل, آملوديپين
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


شرکت داروسازي آرنا اخيرا اعلام کرده که فاز 2 مطالعات باليني براي تعيين بهترين دوز موثره رالينپاگ (Ralinepag)، يک آگونيست گيرنده پروستاسيکلين غيرپروستانوئيدي براي درمان فشارخون شريان ريوي را آغاز کرده است. دکتر لوئيس روبين، از دانشگاه پزشکي در کاليفرنيا مي‌گويد: «اين مطالعه باليني به ما کمک خواهد کرد که در مورد اثربخشي و ايمني رالينپاگ بيشتر بدانيم.» در يک مطالعه باليني 22 هفته‌اي، به‌صورت دوسوکور و با استفاده از دارونما به ارزيابي اثرات هموديناميک، ايمني و تحمل‌پذيري رالينپاگ در بيش از 60 بيمار مبتلا به فشارخون بالاي شريان ريوي پرداخته خواهد شد. طي 9 هفته اول مطالعه، دوز دارو در بيماران براساس تحمل‌پذيري دارو افزايش خواهد يافت. سپس در حداکثر دوز قابل تحمل، ثابت نگه‌داشته خواهد شد.فشارخون بالاي شريان ريوي، اختلال پيش‌رونده تهديد کننده زندگي است که با افزايش فشار در شريان‌هاي حامل خون از قلب به ريه‌ها مشخص مي‌شود. بر‌اساس يافته‌هاي موجود در ارزيابي اوليه و بلندمدت مرکز کنترل و پيشگيري بيماري‌هاي آمريکا، شانس بقاي 5 ساله پس از تشخيص بيماري در مبتلايان به فشارخون بالاي شريان ريوي 57 درصد است.
 
رالينپاگ، آگونيست خوراکي گيرنده پروستاسيکلين غيرپروستانوئيدي و يک داروي تحقيقاتي مطرح شده توسط شرکت آرنا است که براي درمان بيماري‌هاي عروقي، از جمله فشارخون بالاي شريان ريوي تجويز خواهد شد. در فاز 1 مطالعات، رالينپاگ تقريبا 25 ساعت نيمه عمر نشان داد؛ بنابراين اين ترکيب را مي‌توان يک يا دو بار در روز تجويز کرد. شرکت آرنا معتقد است که آگونيست گيرنده پروستاسيکلين غيرپروستانوئيدي که مزاياي باليني مشابه آگونيست‌هاي گيرنده پروستاسيکلين غيرپروستانوئيدي موجود در بازار داشته باشد، باعث بهبود وضعيت درمان مبتلايان به فشارخون بالاي شريان ريوي خواهد شد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, رالينپاگ, هیپرتانسیون ریوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانمارکی برای نخستین‌بار در تحقیقات خود نشان دادند که بین سطوح بالا و نامتعادل ویتامین D در خون و بروز بیماری‌های قلبی و عروقی ارتباط وجود دارد. همواره در تحقیقات متعدد بر تاثیر کمبود ویتامین D بر سلامت تاکید شده است، اما پژوهش صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کپنهاگ نشان می‌دهد، مصرف بالای این ویتامین با افزایش خطر مرگ ناشی از سکته مغزی و بیماری‌های قلبی و عروقی مرتبط است.
 
طی این پژوهش، سطوح ویتامین D‌ در 247 هزار و 574 دانمارکی مورد بررسی قرار گرفت و سپس میزان مرگ و میر افراد را هفت سال پس از جمع‌آوری اولین نمونه خونی جمع آوری شده، محاسبه کردند. پس از گذشت این زمان، 16 هزار و 645 بیمار فوت کردند. سپس رابطه بین مرگ‌ها و میزان ویتامین D موجود در خون افراد فوتی مورد مطالعه قرار گرفت.
 
نتایج این پژوهش ثابت کرد که بین میزان مرگ و سطوح پایین ویتامین D رابطه معناداری وجود دارد، اما نکته قابل توجه اینجا بود که میزان بالای این ویتامین نیز تاثیر منفی مشابهی را بر جای می‌گذاشت. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، اگر سطح ویتامین D در خون کمتر از 50 یا بیشتر از 100 نانومول در هر لیتر باشد، خطر مرگ افزایش پیدا می‌کند و در میزان 100 نانومول بر لیتر، خطر مرگ ناشی از سکته مغزی یا بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش پیدا می‌کند. نتایج این پژوهش در مجله Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.  


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، هورمون‌های جنسی تستوسترون و استروژن، مولفه‌های خطر بیماری قلبی‌-عروقی را به گونه‌ای تغییر می‌دهند که خطر ابتلای مردان به این بیماری‌ها افزایش پیدا می‌کند. مردان نسبت به زنان غیریائسه، دارای سطوح بالاتر تستوسترون و سطوح پایین‌تر استروژن هستند. پزشکان معتقدند، تستوسترون ممکن است بیماری قلبی را بهبود بخشد و استروژن از بدن در مقابل آن محافظت کند.
 
در این تحقیق که بر روی 400 مرد سالم بین 20 تا 50 سال انجام شد، مشخص شد که سطوح بالاتر تستوسترون منجر به سطوح بالاتر کلسترول HDL یا کلسترول خوب می‌شود، اما استروژن هیچ اثری بر روی کلسترول HDL ندارد؛ برعکس، سطوح پایین استروژن منجر به بروز سطوح بالاتر گلوکز خون شده و مقاومت به انسولین و چربی را بدتر می‌کند که این موضوع، مولفه خطر برای بیماری قلبی است. این مشاهدات می‌تواند توضیح دهد که چرا مردان بیش از زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ قلبی‌- عروقی قرار دارند. تیم تحقیقاتی قادر به تعیین این موضوع شدند که آیا استروژن یا تستوسترون مولفه‌های خطر قلبی‌- عروقی مختلف را تعیین می‌کنند یا خیر. دانشمندان این کار را با مقایسه‌ دو گروه از مردان انجام دادند که سطوح هورمون‌های آنها به دلیل مصرف دارو، به طور موقت تغییر کرده بود.
 
در این مطالعه، تمامی مردان داروی goserelin یا (Zoladex, AstraZeneca) را برای سرکوب تولید تستوسترون و استروژن دریافت کردند. سپس 198 مرد حاضر در گروه اول روزانه و طی چهار ماه، این درمان را با ژل دارونما یا یکی از دوزهای ژل تستوسترون (Zoladex, AstraZeneca) دریافت کردند. در این درمان، سطوح تستوسترون مردان از خیلی پایین به بالاتر از حد نرمال تغییر کرد. گروه دیگر متشکل از 202 مرد، همان درمان گروه یک را دریافت کردند و افزون بر آن، anastrozole را برای ممانعت از تبدیل تستوسترون به استروژن دریافت کردند. مردان به طور معمول، مقداری تستوسترون را به استروژن تبدیل می‌کنند. مسدودکردن این فرآیند، منجر به سطوح بسیار پایین استروژن در گروه دوم شد.
 
وزن شرکت‌کنندگان حاضر در این پژوهش اندازه‌گیری شد و آن‌ها آزمایشات خون را برای نشانگرهای بیماری قلبی و دیابت از سر گذراندند. در شروع و پایان این مطالعه، از آن‌ها برای اندازه‌گیری چربی عضله سی‌تی‌اسکن گرفته شد. محققان دریافتند که نه تستوسترون و نه استروژن، تغییراتی را در LDL یا کلسترول بد، فشار خون و وزن بدن ایجاد نکردند. در واقع، سطوح بالاتر تستوسترون و سطوح پایین‌تر استروژن در مردان، مولفه‌های خطر قلبی‌- عروقی را بدتر می‌کنند و این موضوع می‌تواند در توضیح‌دادن تفاوت‌های جنسیتی در بروز بیماری‌ قلبی کمک کند. 


برچسب‌ها: هورمون جنسی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا ادوکسابان (Edoxaban) با نام تجاري ساوايسا (Savaysa) را براي پيشگيري از حوادث آمبوليک در فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه‌اي مورد تاييد قرار داده است. قرص‌هاي ادوکسابان خطر حملات مغزي و آمبولي‌هاي سيستميک کشنده را در بيماراني که فيبريلاسيون دهليزي آنها به دليل مشکلات دريچه‌اي نيست، کاهش مي‌دهند.
 
فيبريلاسيون دهليزي، يکي از شايع‌ترين انواع آريتمي‌هاي قلبي است و انقباضات ناکامل دهليزي در اين بيماران، به تشکيل لخته مي‌انجامد. لخته‌ها ممکن است به سوي مغز يا ساير نقاط بدن حرکت کنند. همچنين، ساوايسا براي درمان ترومبوز وريدهاي عمقي و آمبولي ريه در بيماراني که قبلا براي مدت 5 تا 10 روز تحت درمان با يک داروي ضدانعقاد وريدي قرار گرفته‌اند، تجويز مي‌شود. دکتر نورمن استوکبريج، سرپرست بخش داروهاي قلبي-عروقي و کليوي مرکز تحقيق و ارزيابي دارويي سازمان غذا و داروي آمريکا مي‌گويد: «در مبتلايان به فيبريلاسيون دهليزي، داروهاي ضدانعقاد با پيشگيري از تشکيل لخته در قلب خطر سکته را کاهش مي‌دهند، بنابراين در دسترس بودن انواع مختلف اين دسته داروها براي انتخاب بهترين آنها براي هر بيمار اهميت فراواني دارد.» ايمني و اثربخشي ساوايسا در درمان فيبريلاسيون دهليزي غيرمرتبط با بيماري‌هاي دريچه‌اي قلب در يک مطالعه باليني با شرکت 21105 بيمار بررسي شد. مطالعه مذکور، 2 دوز ساوايسا را با داروي ضدانعقاد وارفارين از نظر اثرات آنها در ميزان خطر حملات مغزي و امبولي سيستميک مقايسه کرده است.
 
نتايج مطالعه نشان دادند که دوز بالاتر ساوايسا در کاهش خطر حملات مغزي با وارفارين برابري دارد. هرچندکه وارفارين دارويي بسيار موثر در کاهش خطر حملات مغزي در مبتلايان به فيبريلاسيون دهليزي است، اما مصرف آن با خطر بالاي خونريزي همراه است. مصرف داروي جديد ساوايسا در مقايسه با وارفارين با احتمال کمتر خونريزي شديد همراه است. ساوايسا در درمان ترومبوز وريدهاي عمقي و امبولي ريوي، روي 8292 بيمار بررسي شد. مطالعه مذکور اثربخشي و ايمني ساوايسا را با وارفارين در درمان بيماران با ترومبوز وريدهاي عمقي يا امبولي ريوي و کاهش ميزان عود حوادث ترومبوامبولي سيستميک وريدي مقايسه کرد. نتايج نشان دادند که 3درصد از دريافت‌کنندگان ساوايسا وقوع مجدد ترومبوامبولي سيستميک وريدي را تجربه کردند. اين رقم در دريافت‌کنندگان وارفارين 5/3درصد بود. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ساوايسا, ادوکسابان, فیبریلاسیون دهلیزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


داروي تحقيقاتي يوسپرالا(Yosprala) ترکيب 40/81 و 40/325 ميلي‌گرمي‌آسپيرين و امپرازول، پاسخ کامل مربوط به درخواست ثبت خود را از سازمان غذا و داروي آمريکا دريافت کرده است. در نامه مذکور نقصي در مورد ايمني داروي مذکور يا ايرادي بر مطالعه آن وارد نشده است. شرکت توليدکننده در مي‌2014 ميلادي در پاسخ به نامه اوليه سازمان غذا و داروي آمريکا، برنامه‌هاي خود براي رفع نقايص ذکر شده را اعلام کرده بود. از آن زمان تاکنون شرکت توليدکننده، يعني پوزن (POZEN)، سازمان غذا و دارو را در جريان پيشرفت برنامه‌هاي خود قرار داده است. طبق قوانين اين سازمان، شرکت پوزن قصد دارد درخواست يک جلسه نوعA را بدهد تا با کارشناسان مربوطه در مورد اطلاعات موردنياز براي تاييد داروي يوسپرالا مذاکره کند. شرکت پوزن توليد ترکيبات تحقيقاتي حاوي آسپيرين را در دست دارد. اين فراورده‌ها با هدف به حداقل رساندن زخم‌ها و شکايات گوارشي به بازار عرضه مي‌شوند. ادعا بر اين است که داروهاي پوزن در مقايسه با آسپيرين تنها يا آسپيرين پوشش‌دار موجود در بازار، عوارض گوارشي به مراتب کمتري دارند. يوسپرالا 40/81، حاوي 81 ميلي‌گرم آسپيرين و يوسپرالا 40/325 حاوي 325 ميلي‌گرم آسپيرين است. هر دوي آنها حاوي 40 ميلي‌گرم امپرازول سريع‌الرهش هستند که دور هسته آسپيريني پيچيده شده‌اند. اين قرص‌ها روزي يک بار مصرف مي‌شوند و براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي-عروقي در بيماراني که با مصرف آسپيرين‌هاي معمولي در معرض خطر خونريزي‌هاي گوارشي هستند، تجويز خواهند شد. به طور کلي در 4 گروه از بيماران مصرف اين نوع آسپيرين توصيه مي‌شود:
 
1- کاهش خطر مرگ و سکته مغزي در بيماران با سابقه ايسکمي ‌مغزي ناشي از آمبولي فيبرين پلاکتي 2- کاهش خطر مرگ‌و‌مير در بيماران با سابقه انفارکتوس ميوکارد يا آنژين صدري ناپايدار 3- کاهش خطر انفارکتوس ميوکارد و مرگ ناگهاني در بيماران با آنژين صدري پايدار مزمن 4- بيماراني که تحت پروسه‌هاي بازسازي عروقي قرار گرفته‌اند و هنوز علت ايجادکننده اوليه وجود دارد و به همين دليل مصرف آسپيرين لازم است. 


برچسب‌ها: داروی جدید, يوسپرالا, آسپرین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |
به‌نظر مي‌رسد که داروي از بين‌برنده لخته خوني tPA، در آن گروه از افرادي که صبح‌گاه با علائم حمله مغزي بيدار مي‌شوند، بي‌خطر است. بسياري از بيماراني که حملات مغزي پس از بيداري را تجربه مي‌کنند، فعال‌کننده پلاسمينوژن بافتي (tPA) دريافت نمي‌کنند، زيرا مصرف tPA در 3 ساعت اوليه شروع علائم سکته مغزي ممنوع است. براي بسياري از بيماراني که پس از بيدار شدن از خواب علائم سکته را تجربه مي‌کنند، نامشخص است که سکته چه مدت قبل رخ داده است. دکتر رافائل الکساندر کورتيز، سرپرست بخش مداخلات نوروراديولوژي بيمارستان لنوکس هيل در نيويورک، مي‌گويد: «در مبتلايان به سکته حاد، محدوديت زماني 3 ساعته براي درمان با tPA داخل وريدي وجود دارد، زيرا چنين تصور مي‌شود که شيوع خونريزي مغزي را افزايش مي‌دهد. در بيماراني که علائم سکته مغزي بعد از بيدار شدن از خواب را تجربه مي‌کنند، خطرات درمان با tPA از فوايد آن بيشتر است.» در مطالعه اخير، 40 بيمار با حمله مغزي با شدت متوسط تا شديد، به طور متوسط 6/2 ساعت پس از بيداري با علائم سکته، tPA دريافت کردند. محققان گزارش کردند که هيچ‌کدام از بيماران شرکت‌کننده در اين مطالعه دچار خونريزي مغزي، که کشنده‌ترين عارضه ناشي از مصرف tPA است، نشدند. پس از 90 روز، نيمي از بيماران به طور کامل بهبود يافتند و علائم سکته مغزي در آنها برطرف شد. بر اساس اين يافته‌ها، درمان با tPA براي بيماراني که دچار سکته مغزي پس از بيداري از خواب مي‌شوند، بي‌خطر است، اما محققان معتقدند که توصيه به مصرف اين دارو در گروه تعريف شده بايد تنها پس از انجام مطالعه در جمعيت‌هاي بزرگ‌تر انجام شود. 


برچسب‌ها: فعال کننده پلاسمینوژن بافتی, پلاسمینوژن, tPA
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، بررسي LCZ696 (يک مولکول دارويي براي درمان نارسايي قلبي با کاهش برون ده قلبي) را تحت روند تسهيل شده ارزيابي داروها آغاز کرده است. هدف از اين تسهيل، تسريع دستيابي بيماران صعب‌العلاج به درمان‌هاي اثربخش‌تر و ايمن‌تر است. در مورد LCZ696، اين زمان بررسي از 12 ماه به 8 ماه کاهش يافت. يعني سازمان غذا و داروي آمريکا مقرر است که در آگوست 2015 ميلادي راي نهايي خود را اعلام کند. درخواست ثبت مولکول دارويي LCZ696، براساس نتايج به دست آمده از مطالعه پاراديگم (بزرگ‌ترين مطالعه‌اي که تاکنون روي نارسايي قلبي انجام شده) استوار است.
 
مطالعات نشان داد که LCZ696 در مقايسه با درمان مورد قبول دستورالعمل‌هاي بين‌المللي، يعني مهارکننده‌هاي آنزيم تبديل‌کننده آنژيوتانسين (انالاپريل)، برتر است. همچنين، LCZ696 در مقايسه با انالاپريل به ميزان قابل‌توجهي خطر مرگ ناشي از حوادث قلبي-عروقي و نيز نارسايي قلبي نيازمند بستري را کاهش داد. LCZ696 دارويي با الگوي مصرف 2 بار در روز است که براي درمان نارسايي قلبي تجويز خواهد شد. اين مولکول دارويي، سيستم هاي نوروهورمونال حفاظتي قلب را تقويت کرده و به‌طور همزمان، اثرات مضر فعاليت بيش از حد سيستم رنين-آنژيوتانسين-آلدوسترون را مهار مي‌کند.  


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فلوريدا با اندازه‌گيري قطر غلاف يک عصب بينايي که ارتباط چشم را با مغز برقرار مي‌کند، توانستند بيماراني را که بيش از سايرين در خطر مرگ ناشي از سکته قلبي هستند، شناسايي کنند. اندازه‌گيري قطر غلاف عصب بينايي با استفاده از دستگاه‌هاي مافوق صوت، شاخص نسبتا دقيقي براي تخمين احتمال مرگ بيماران مبتلا به حمله قلبي به دست مي‌دهد.
 
محققان با استفاده از اين شيوه مي‌توانند با سرعت زياد و به صورت غيرتهاجمي بيماران مبتلا به سکته مغزي را که در معرض خطر افزايش فشار داخل جمجمه هستند، شناسايي کنند. به اعتقاد پزشکان، افزايش فشار درون جمجمه مهم‌ترين نشانه سکته قريب‌الوقوع و يکي از دلايل اصلي مرگ اين بيماران است. در اين تحقيقات، 86 بيمار داوطلب که پس از ابتلا به حمله قلبي، مظنون به افزايش فشار درون جمجمه بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. محققان با استفاده از تجهيزات مافوق صوت که براي معاينه چشم به کار مي‌روند، قطر غلاف عصب بينايي بيماران را اندازه‌گيري کردند. براساس اين تحقيقات، قطر متوسط عصب بينايي بيماراني که بعدا به دليل انسداد عروق جان خود را از دست دادند، 82/5 ميلي‌متر بوده و قطر متوسط عصب بينايي بيماراني که جان سالم به در برده‌اند، 33/5 ميلي‌متر بوده است. همچنين قطر عصب بينايي افرادي که به دليل خونريزي ناشي از سکته جان خود را از دست دادند، 23/6 ميلي‌متر و افرادي که از چنين حمله‌اي جان به در برده‌اند، 72/5 ميلي‌متر بوده است. براساس اين تحقيقات، يک ميلي‌متر افزايش قطر غلاف عصب بينايي بيانگر اين است که احتمال مرگ بيمار در 6 ماه آينده بين 4 تا 6 برابر افزايش مي‌يابد. 


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, پیش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ 17 اردیبهشت 1394 توسط مرکز قلب تهران در مرکز قلب برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپیدمیولوژی بیماریهای قلب و عروق در سالمندان، فرایند پیری در سیستم قلب و عروق، پیشگیری اولیه و ثانویه از بیماری های قلب و عروق در سالمندان، پرفشاری خون در سالمندان، انفارکتوس حاد قلبی در سالمندان، آنژین پایدار و ناپدار در سالمندان، CABG در سالمندان، نارسایی قلب در سالمندان، فیبریلاسیون دهلیزی در سالمندان، اختلال کارکرد گره SAو AV و سنکوپ درسالمندان، بیماریهای مادرزادی در سالمندان، پزشكي قانوني در بیماریهای قلب و عروق سالمندان، اصول تجویز منطقی دارو در سالمندان، DVT و PTE در سالمندان، تغییرات اکوکاردیوگرافی در سالمندان، تنگی و نارسایی دریچه ائورت در سالمندان، تنگی و نارسایی دریچه میترال در سالمندان، تعویض دریچه در سالمندان، تنگی کاروتید و سکته مغزی در سالمندان، مراقبت های بعد از عمل جراحی قلب در سالمندان می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, مرکز قلب تهران, سالمندان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مشاجرات خانوادگی، خشونت‌های جاده‌ای و مناقشات کاری برای افزایش فشار خون فرد و بروز عکس‌العمل‌های عصبی کافی هستند، اما پژوهش جدید در استرالیا حاکی از آن است که عصبانی شدن می‌تواند تا هشت برابر خطر حمله قلبی را افزایش دهد. عصبانیت‌هایی که طی آن فرد پنجه‌های خود را مشت کرده، بدن وی سفت شده و آماده انفجار است، می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.
 
محققان دانشگاه سیدنی در استرالیا همچنین دریافتند، در افرادی که سطوح بالای اضطراب را تجربه می‌کنند، خطر حمله قلبی در ساعات پس از عصبانیت 9.5 برابر بیشتر است. آن‌ها در بررسی‌های خود نشان دادند، بیماران مشکوک به حمله قلبی که در بیمارستان بستری شده‌اند، اغلب پیش از حمله یک دوره عصبانیت یا اضطراب را پشت سر گذاشته بودند. به گفته محققان، دعواهای خانوادگی، جاده‌ای یا کاری همگی می‌توانند محرک باشند.
 
یافته‌های آن‌ها به تائید پژوهش‌های قبلی و شواهد نقلی پرداخته که بر اساس آن‌ها، عصبانیت می‌تواند منجر به حمله یا سکته قلبی شود. این یافته‌ها می‌توانند راه را برای پزشکان به منظور ارائه تمرینات کاهش عصبانیت و سطوح تنش بیماران هموار کرده و خطر حمله قلبی را در آن‌ها کاهش دهند. به گفته محققان، افزایش خطر حمله قلبی پس از عصبانیت یا اضطراب شدید می‌تواند بیشتر به دلیل تندتر شدن ضربات قلب یا افزایش فشار خون باشد که رگ‌های خونی را تنگ‌تر کرده و منجر به بروز لخته خون و در نهایت حمله قلبی می‌شود.
 
این پژوهش به بررسی بیماران مشکوک به حمله قلبی که بین سال‌های 2006 تا 2012 برای آنژیوپلاستی اولیه در بیمارستان سلطنتی ساحل شمالی سیدنی بستری شده بودند، پرداخت. این بیماران با آنژیوگرافی عروق کرونر مورد ارزیابی قرار گرفتند که یک آزمایش پرتو ایکس تخصصی برای بررسی مسدود شدن رگهای قلب است. در بخشی از این پژوهش، 313 بیمار که از یک رگ نیمه یا کاملا مسدود برخوردار بودند وارد مطالعه شدند.
 
عصبانیت بیماران در 48 ساعت قبل از بروز علائم حمله قلبی توسط پرسش‌نامه‌هایی مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس عصبایت آن‌ها بر اساس یک مقیاس هفت امتیازی - شماره یک نشانگر «آرامش» و هفت نشانگر «عصبانیت شدید غیرقابل کنترل که با پرت کردن اجسام و آسیب رساندن به خود و دیگران همراه است» - سنجیده شد. آستانه عصبانیت در این پژوهش، عدد پنج در نظر گرفته شد که نشانگر عصبانیت شدید، سفت شدن بدن، مشت شدن دست‌ها و آماده انفجار بودن است.
 
نتایج بدست آمده نشان داد، هفت نفر از 313 مورد که حمله قلبی در آن‌ها تائید شده بود، حداقل عصبانیت در سطح پنج را دو ساعت قبل از آغاز علائم حمله را تجربه کرده بودند. سطح عصبانیت چهار شامل عصبانیت نسبی که تنها در صدا تشخیص داده می‌شود، دو ساعت پیش از حمله قلبی در دو شرکت‌کننده و در سه شرکت‌کننده دیگر حدود چهار ساعت قبل از آن رخ داده بود. خطر رویداد حمله قلبی در دو ساعت پس از رسیدن به سطح عصبانیت پنج یا بالاتر تا هشت برابر بیشتر از سطوح عادی آن است. به توصیه محققان، میل به خشم و اضطراب باید در مدیریت یک فرد مبتلا به بیماری قلبی و یا برای جلوگیری از بیماری قلبی در دیگران ارزیابی شود.  


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, عصبانیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی پروتئینی را در بدن شناسایی کرده‌اند که نقش مهمی در حفظ ضربان منظم قلب ایفا می‌کند. قلب به طور متوسط سالانه 35 میلیون بار ضربان دارد و در طول عمر فرد 2.5 میلیارد بار می‌زند؛ این ضربان‌ها باید به طور دقیق درجه‌بندی شوند و حتی انحراف کوچک از چنین ریتمی می‌تواند موجب مرگ ناگهانی فرد شود.
 
محققان برای دهه‌ها به دنبال پاسخ به این پرسش بوده‌اند که قلب چگونه حتی با داشتن بخش‌های متحرک فراوان، ریتم خود را حفظ می‌کند. به تازگی محققان مدرسه پزشکی دانشگاه مریلند، موفق به شناسایی پروتئینی شده‌اند که در این روند، نقش کلیدی ایفا می‌کند. این نخستین‌باری است که چنین مکانیسمی توصیف شده و این کشف می‌تواند به دانشمندان در درمان مشکلات قلبی که سالانه میلیون‌ها نفر را به کام مرگ می‌برد، کمک کند.
 
بر اساس یافته‌های حاصله، مولفه‌ای به نام پروتئین C به فیبرهای عضلات قلب امکان می‌دهد در توازنی کامل فعالیت داشته باشند. دانشمندان سال‌هاست می‌دانند که کلسیم به عنوان محرکی برای ضربان قلب عمل می‌کند و پروتئین‌هایی را فعال می‌کند که موجب انقباض سارکومرها می‌شوند؛ سارکومرها، پروتئین‌هایی هستند که سلول‌های ماهیچه قلب را تشکیل می‌دهند. محققان دریافتند مولکول‌های کلسیم به طور مساوی در طول هر یک از سارکومرها توزیع نشده‌اند، با این حال سارکومرها به طور منسجم و یکپارچه منقبض می‌شوند.
 
دانشمندان از مدت‌ها پیش می‌دانستند پروتئین C در تمامی سلول‌های عضلات قلب وجود دارد، اما تا پیش از این عملکرد آن ناشناخته بود. آن‌ها با استفاده از مدل حیوانات، فیزیولوژی سارکومرها را بررسی و آزادسازی کلسیم و واکنش مکانیکی فیبرهای عضلات قلب را ارزیابی کردند. در نهایت، مشخص شد پروتئین C بخش‌های خاصی از سارکومرها را به کلسیم حساس می‌کند و بنابراین، بخش میانه ساکورمرها درست مانند انتهاهای آن‌ها و علی‌رغم داشتن کلسیم بسیار کمتر، منقبض می‌شود. به عبارت دیگر، پروتئین C بخش سارکومرها را قادر به منقبض‌شدن به صورت هماهنگ و متوازن می‌کند.
 به گفته دانشمندان حاضر در این تحقیق، کلسیم مانند شمع در یک اتومبیل عمل می‌کند و پروتئین C مانند رینگ‌هایی است که کارآیی حرکت پیستون‌ها را افزایش می‌دهند. پروتئین C نقش مهمی را در بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی ایفا می‌کند. در بدترین حالت، نارسایی در این پروتئین، منجر به آریتمی قلبی (غیرطبیعی بودن ریتم قلب) می‌شود که در آن، قلب توانایی‌اش برای پمپاژ کردن خون را از دست می‌دهد و این موضوع منجر به مرگ ناگهانی فرد می‌شود. این عارضه تنها در آمریکا منجر به مرگ سالانه 300 هزار نفر می‌شود. دانشمندان دانشگاه مریلند معتقدند، با اصلاح فعالیت پروتئین C از طریق دارو می‌توان بر این عارضه اثر گذاشت. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Science Advances ارائه شد.  


برچسب‌ها: پروتئین, ضربان قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتايج يک مطالعه جديد حاکي از آن است که افراد با زمينه ژنتيکي سطوح بالاي کلسترول LDL، در معرض خطر بيشتر براي کلسيفيکاسيون دريچه آئورت و تنگي آئورت هستند. محققان در اين طرح با وزن‌دهي به نمره خطر ژنتيکي براي ليپيدها، که يکي از آنها با پلي‌مورفيسم‌هاي تک نوکلئوتيدي چندگانه مرتبط با کلسترول LDL، کلسترول HDL و تري‌گليسيريد همراه است، دريافتند يک افزايش ژنتيکي در کلسترول LDL با حضور کلسيفيکاسيون دريچه آئورت و بروز تنگي آئورت همراهي دارد. در اين مطالعه مشخص شد، ارتباطي ميان بيماري دريچه آئورت و زمينه ژنتيکي کلسترول غيرطبيعي HDL يا تري‌گليسيريد وجود ندارد و تنها متهم اصلي در اين زمينه، LDL است. از مدت‌ها قبل، مطالعات اپيدميولوژي نشان داده بودند که ارتباط‌هاي فراواني ميان کلسترول LDL و بيماري دريچه آئورت وجود دارد، به‌طوري‌که کلسترول LDL بالا خطر بيماري دريچه آئورت را بيشتر مي‌کند. همين موضوع باعث شد تعدادي کارآزمايي باليني تصادفي شده انجام شود تا با کاهش اين کلسترول با کمک استاتين‌ها، خصوصا در افراد مبتلا به بيماري پيشرفته دريچه‌اي، صحت اين موضوع را دريابند. البته هيچ‌يک از اين مطالعات نقش کاهش کلسترول را در کند کردن پيشرفت بيماري دريچه آئورت تاييد نکردند. پس از آن، محققان به فکر افتادند که نقش ژن‌ها را در اين زمينه مورد مطالعه قرار دهند. درنهايت، دريافتند که ژن‌هاي مشترکي ميان کلسترول LDL بالا و خطر کلسيفيکاسيون دريچه آئورت وجود دارد و استنوز بعدي آئورت وجود دارد.  


برچسب‌ها: تنگی آئورت, آئورت, کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات آندوواسکولار اینترونشن، انجمن آترواسکلروز ایران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان
 
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: رشت، زیباکنار 

سایت دانشگاه


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش فناوری های نوین قلب, علوم پزشکی گیلان, مرکز تحقیقات آندوواسکولار اینترونشن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن آترواسکلروز ایران
 
زمان برگزاری: ۳۱ شهریور الی ۳ مهر ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران مرکز همایش های رازی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش تازه های قلب, انجمن آترواسکلروز ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات الکتروفیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، پژوهشکده علوم اعصاب
زمان برگزاری: ۳۰ اردیبهشت الی ۱ خرداد ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اسفند ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش الکتروفیزیولوژی, همایش قلب, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان چینی برای نخستین‌بار موفق به تولید عروق پیوندی مصنوعی متشکل از سه لایه شدند. دانشمندان همواره به دنبال تولید عروق مصنوعی بوده‌اند که عملکرد شریان‌های طبیعی را تقلید و امکان رشد سلول‌های جدید در اطراف‌شان را فراهم کنند؛ این عروق مصنوعی سپس از بین می‌روند و بدین ترتیب، امکان تولید عروق جدید را مهیا می‌کنند. عروق پیوندی معمولی، عروق بدن خود بیمار یا یک اهداکننده را دوباره سازماندهی می‌کنند؛ با این حال، آنها اغلب برای تامین نیازهای بیمار کافی نیستند و ممکن است تحت تاثیر شرایطی قرار گیرند که نیاز به پیوند دوباره عروق را موجب شوند.
 
اما محققان مرکز مهندسی تولید سریع دانشگاه شانگهای موفق به تولید عروق خونی سه لایه‌ای شده‌اند که این کامپوزیت (سه لایه) امکان رشد سلول‌های جدید را ارتقا می‌بخشد، در حالی که عروق پیوندی موجود که فقط دارای یک یا دو لایه هستند، در رشد سلول‌های جدید دچار مشکل هستند. عروق پیوندی طی عمل جراحی به شریان خونی مسدود یا ناسالم متصل می‌شوند تا به طور دائم جریان خون را دوباره مسیردهی کنند؛ کامپوزیت‌ سه لایه جدید می‌تواند گزینه بهتری برای ترمیم عروق خونی باشد. جزئیات این دستاورد در مجله AIP Advances قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: عروق خونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه کوئین مری لندن نوعی ابزار انقلابی ابداع کرده‌اند که وضعیت بیماران مبتلا به فشار خون بالای کنترل‌نشده را تا حد قابل‌توجهی ارتقا می‌بخشد. ابزار جدید که Coupler نام دارد، در واقع، کاشتی به اندازه گیره کاغذ است و بین شریان‌ و رگ موجود در قسمت فوقانی ران قرار می‌گیرد. این عمل طی فرآیندی که 40 دقیقه زمان می‌برد، تحت شرایط بی‌هوشی انجام می‌شود.
 
دانشمندان این ابزار را بر روی بیماران بالینی عضو چندین «مرکز عالی فشار خون بالای اروپا» آزمایش کردند. تمامی این بیماران به نوعی فشار خون بالا مبتلا بودند که دست کم به سه نوع درمان دارویی واکنش نشان نداده بود. تیم علمی اثرات Coupler را با درمان دارویی معمول در 83 بیمار مقایسه کرد و 44 تن از این بیماران ابزار ابداعی را دریافت کرده بودند. نتایج نشان داد بیمارانی که با این ابزار درمان شدند، کاهش مداوم و قابل‌توجهی را در فشار خونشان تجربه کردند. همچنین تعداد مراجعه بیماران مبتلا به فشار خون به بیمارستان تا حد قابل‌توجهی کاهش یافت.
 
با این حال، با وجود تعداد مزیت‌های فراوان ابزار ابداعی، این درمان مانند رویکردهای دیگر دارای یک اثر جانبی بود و آن این که ران افرادی که با استفاده از آن درمان شدند، ورم کرد. این بدین معناست که فرآیند کوتاه دیگری یعنی نصب یک استنت در رگ آنها برای رفع این شرایط لازم است. استنت، لوله توری مصنوعی از جنس فلز است که در یک گذرگاه یا مجرایی طبیعی در بدن قرار داده می‌شود و این عمل برای جلوگیری یا مقابله با نقص ناشی از انقباض موضعی جریان درون آن مجرا انجام می‌شود. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Lancet قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, فشار خون, کاپلر, Coupler
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان به رهبری دانشگاه جانز هاپکینز در تحقیقاتشان بر روی حیوانات، مولفه‌ای را کشف کرده‌اند که توانایی قلب‌های سالم برای سرعت‌بخشی واکنش‌ به ترس را کنترل می‌کند. کلید واکنش «فرار یا قرار» قلب، کانالی در کارخانه‌های تولیدکننده انرژی سلول‌های آن موسوم به «میتوکندری» است که این عضو را وادار می‌کند بیش از حالت عادی ضربان بزند. درک بهتر این کانال که «یونی‌پوتر کلسیم میتوکندری» (mitochondrial calcium uniporter) نام دارد، به ارائه درمان‌های جدید برای افرادی منجر می‌شود که بدون هیچ دلیلی تپش قلب می‌گیرند. 
 
گرچه محققان از مدت‌ها پیش می‌دانستند مولفه‌ای در میتوکندری سلول‌های قلب، مسئول تغییر ضربان این عضو حیاتی است، اطلاعات زیادی درباره ماهیت این مولفه نداشتند. «یوجین یو»، استادیار مدرسه پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز و یکی از رهبران ارشد این مطالعه، گفت: چون شباهت‌های فراوانی بین انسان‌ها و موش‌ها وجود دارد، می‌توان یافته‌های حاصله را به سوژه‌های انسانی نیز اعمال کرد. کشف جدید به شناسایی شیوه‌ای بهتر برای ممانعت از بروز تپش قلب در افرادی منجر می‌شود که ضربان قلبشان بدون هیچ دلیل خاصی و به طور پیش‌بینی‌نشده افزایش می‌یابد. جزئیات این تحقیق در نشریه Nature Communications قابل‌مشاهده است.  


برچسب‌ها: فرار, یونی پوتر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کلمبیا موفق به تولید میکروسکوپ سه‌بعدی شده‌اند که امکان مشاهده نورون ها در داخل مغز و ضربان سلول‌های قلب را فراهم می‌کند. میکروسکوپ Scape که توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا طراحی شده است، قادر به تهیه تصاویر سه‌بعدی 100 برابر سریعتر از فناوری‌های موجود است. برخلاف میکروسکوپ‌های موجود، در میکروسکوپ Scape از تک لنز استفاده شده است که با حرکت رفت و برگشت نور و بدون ایجاد حرکت در نمونه، تصویر سه‌بعدی تولید می‌کند.
 محققان با استفاده از این میکروسکوپ موفق به مشاهده آنی تپش سلول‌های قلب گورخر ماهی و فعالیت نورون‌ها در مغز موش شدند. از این سیستم می‌توان برای ثبت جزئیات بسیار دقیق و منحصربفرد ساختارهای بسیار پیچیده، بویژه رمزگشایی از اسرار فعایت لحظه‌ای مغز استفاده کرد. میکروسکوپ Scape در عین کاربردهای خارق‌العاده، از لحاظ استفاده بسیار ساده است و هزینه‌ ساخت آن نیز در مقایسه با نمونه‌های مشابه بسیار کمتر است. محققان دانشگاه کلمبیا در حال طراحی نسل بعدی این میکروسکوپ هستند که از سرعت، دقت، وضوح، حساسیت و عمق بیشتری برخوردار بوده و برای مشاهده سلول‌های بدن انسان کاربرد دارد.
  


برچسب‌ها: میکروسکوپ, ضربان قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان آلمانی نشان داد، ماده ارگانیکی به نام «پنتا اریتریتول تترانیترات» (PETN) شاید روزی به زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا امکان محافظت از دخترانشان در مقابل فشار خون بالا را پیش از تولدشان بدهد. محققان دانشگاه یوهانس گوتنبرگ آلمان اثر PETN را روی موش‌های باردار مبتلا به فشار خون بالا و نوزادانشان بررسی کردند. این موش‌های باردار در طول بارداری‌شان و بازه‌های زمانی ایجاد شیر، هر روز با ترکیبی از 50 میلی‌گرم PETN تغذیه شدند.
 
محققان دریافتند PETN هیچ اثری بر روی فشار خون موش‌های والد نداشت اما در کمال تعجب افت در فشار خون فرزند مونث این حیوانات را مشاهده کردند. این در حالی بود که تاثیری بر روی فرزند مذکر موشها مشاهده نشد. فشار خون سیستولیک (عدد بالا) موش‌های نوزاد مونث حدود 10 میلی تا 13 بود و این میزان در مقایسه با فرزندان دختر موش‌هایی که PETN مصرف نکرده بودند، پایین‌تر بود. این واقعیت که PETN روی فشار خون موش‌های والد اثری نداشت، اما فشار خون را در فرزندان دختر آن‌ها کاهش داد، نشان می‌دهد این ماده مستقیما مسئول اثر کاهش‌دهنده فشار خون مشاهده‌شده در این آزمایش نیست.
 
محققان معتقدند احتمالا PETN ژن‌های بدن فرزند مونث موش‌ها را اصلاح کرده تا مولکول‌های بیشتری تولید کنند.این مولکول‌ها، شریان‌های خونی را شل کرده و در نهایت، باعث پایین‌آوردن فشار خون در موش‌های نوزاد می‌شوند. در حالی که اثر PETN برنامه‌ریزی‌کننده پیش‌ از تولد نویدی برای مضامین بالینی در آینده است، دانشمندان اعلام کرده‌اند باید درباره تعمیم‌دادن یافته‌ها از آزمایشات حیوانی به انسانی هوشیار بود. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Hypertension قابل‌مشاهده است.  


برچسب‌ها: فشار خون, مادران, پنتا اریتریتول تترانیترات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کلینیک مایو دریافتند که مبتلایان به آسم فعال در خطر دو برابری برای ابتلا به حمله قلبی قرار دارند. طی این پژوهش و برای درک رابطه میان آسم فعال و حمله قلبی، 543 بیمار مبتلا به سکته قلبی و 543 بیمار غیر مبتلا به مدت چهار سال مورد بررسی قرار گرفتند. 44 درصد این جمعیت زن و میانگین سنی 67 سال گزارش شد. در گروه مبتلایان به سکته قلبی، 81 مورد آسم فعال و در گروه غیر مبتلا 44 مورد آسم فعال وجود داشت.
 
نتایج این پژوهش نشان می‌داد که با در نظر گرفتن مولفه‌هایی نظیر سن، چاقی، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، دیابت و کلسترول بالا، خطر سکته قلبی برای افرادی که دچار آسم فعال هستند حدود 70 درصد گزارش شده است. به گفته محققان داروهای درمانی حمله قلبی و آسم با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است که تاثیرات ناهنجاری را بر روند درمانی یکدیگر بگذارند و بنا براین به بیماران مبتلا به آسم فعال توصیه می‌شود که درد و احساس ناراحتی در قفسه سینه و نفس تنگی را جدی بگیرند و از نظر ابتلا به حمله قلبی تحت نظر پزشک قرار بگیرند.  


برچسب‌ها: آسم, سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۳ الی ۱۵ خرداد ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۲۱ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان نشان داد انسان​هایی که خوش‌بین هستند و دید خوش​بینانه​تری نسبت به وقایع زندگی دارند، از سلامت قلبی و عروقی بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردارند. افرادی که خوش‌بین هستند، در مقایسه با افرادی که دید خوبی به زندگی ندارند، دو برابر بیشتر شانس سالم​تر بودن در مقابل بیماری​های قلبی را از خود نشان می​دهند. محققان در تحقیقی در افراد مختلف تغییرات عوامل مداخله​گر در سلامت بدن مانند فشارخون، توده بدنی، گلوکز پلاسما، میزان کلسترول خون، فعالیت بدنی و استفاده از دخانیات را سنجیدند و سپس میزان تغییرات این عوامل را در افراد خوش‌بین و افراد بدبین به زندگی بررسی کردند.
 
محققان با بررسی اطلاعات شرکت​کنندگان در این تحقیق دریافتند افرادی که نسبت به وقایع روزانه زندگی خوشبین هستند 50 تا 70 درصد نسبت به سایر افراد سالم​تر بودند. هم​چنین محققان با بررسی فاکتورهایی مانند اخلاق، سن و میزان عصبانیت در افراد تحت این مطالعه دریافتند که افراد خوش‌بین دو برابر کمتر نسبت به سایر افراد از بیماری​های از بیماری قلبی عروقی رنج می​برند و میزان قند خون و کلسترول در خون آن​ها تغییرات کمتری دارد. بطور کل محققان معتقدند افراد خوش‌بین از سلامت بدنی بهتری برخوردار هستند و ثبات در عوامل اصلی دخیل در سلامت افراد در کاهش میزان مرگ‌ومیر سالانه انسان های خوش‌بین تأثیر بسزایی دارد.  


برچسب‌ها: خوش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از یک نانوساختار لیپیدی، نانوحاملی برای رساندن پروتئینی موسوم به اپلین به بافت قلب ساختند؛ این پروتئین می‌تواند برای رفع مشکل هایپرتروپی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب مفید باشد. پژوهشگران دانشگاه استنفورد فرمولاسیون جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان نوعی پپتید درمانی موسوم به اپلین (apelin) را به درون بافت قلب تزریق کرد. با این روش می‌توان برخی بیماری‌های قلبی را بهبود داد. این گروه تحقیقاتی با استفاده از این روش جدید، اپلین را وارد بدن موش‌های بیمار کردند. نتایج نشان داد که عملکرد قلب آن‌ها بهبود قابل توجهی پیدا کرده است.
 محققان این پروژه می‌گویند: نتایج این پروژه گامی مهم در مسیر توسعه روش‌های درمان بیماری‌های قلبی است. هایپرتروفی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب، یکی از عوامل مرگ ورزشکاران است. عملکرد اشتباه دریچه، استرس و تمرینات سنگین از عوامل بروز این مشکل است.
 
گیرنده‌های پروتئین G روی بافت‌های قلب نقش حسگر استرس را ایفا می‌کنند. در صورت وجود اپلین، این گیرنده کور شده و مانع از بروز مشکل می‌شود. زمانی که قلب به هر دلیل، تپش‌های شدیدی را تجربه کند، ترشح اپلین افزایش می‌یابد. در بیمارانی که مشکل هایپرتروپی دارند، سطح اپلین در بدن آن‌ها بسیار کم است؛ دلیل این موضوع مشخص نیست. پزشکان برای رفع این مشکل، تزریق وریدی اپلین را تجویز می‌کنند. اما داروی تزریق شده عمر کوتاهی داشته و به سرعت از پلاسمای خون زدوده می‌شود. بنابراین دوره اثربخشی آن بسیار کوتاه و در حدود هشت دقیقه است. برای حل این مشکل محققان از یک نانوحامل پپتیدی استفاده کردند تا اپلین را در بدن حفظ کنند.
 
این تیم تحقیقاتی اسب تروجانی از جنس لیپید ساختند که به عنوان نانوحامل، اپلین را در بر گرفته و آن را از سیستم خون به بافت قلب می‌رساند. زمانی که این دارو در دو نوبت با فاصله 14 روز به موش‌های آزمایشگاهی تزریق شد، موش‌های مورد نظر نسبت به موش‌های کنترل، بهبود قابل توجهی به دست آوردند. نتایج این پژوهش در نشریه Biomaterials منتشر شده است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوحامل, اپلین, هیپرتروفی قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعات جديد روي مولکول دارويي LCZ696 در مبتلايان به نارسايي قلبي همراه با افت برون‌ده قلبي، نشان داده است که اين دارو قابليت تغيير مرحله بيماري را دارد. در آگوست2014 ميلادي داروسازي نوارتيس نتايج به‌دست آمده از مطالعه پاراديگم (PARADIGM-HF) را منتشر کرد. در اين مطالعه اثبات شد که LCZ696 در رسيدن به اهداف اوليه مطالعه از مهارکننده آنزيم مبدل آنزيوتانسين با نام انالاپريل به مراتب اثربخش‌تر است.
 
هدف اوليه مطالعه، کاهش خطر مرگ‌هاي قلبي-عروقي يا بستري بيمارستاني ناشي از نارسايي قلبي است. نتايج اين مطالعه براي اولين بار در جلسه علمي انجمن قلب آمريکا در سال 2014 منتشر شد. ميزان کاهش خطر مرگ و مير در گروه دريافت‌کننده LCZ696، 20درصد (براي مبتلايان به نارسايي قلبي)، 45درصد در مرگ‌هاي قلبي-عروقي و 36درصد در تمام موارد مرگ‌هاي ناگهاني بود. ميزان بستري هاي بيمارستاني اورژانس به دلايل قلبي-عروقي نيز تا 16درصد کاهش يافت. به دليل خطر وخيم‌تر شدن علائم، هر 2گروه تحت درمان با LCZ696 و انالاپريل، به ميزان يکسان تحت نظر قرار گرفته شدند. مصرف‌کنندگان LCZ696 به ميزان 18درصد کمتر نياز به بستري در بخش مراقبت‌هاي ويژه را داشتند و 31درصد کمتر براي بهبود عملکرد قلبي به تزريق داخل وريدي دارو نياز داشتند. گزارش بيماران تحت درمان در هر دو گروه در مورد حال عمومي و برداشت پزشک درمانگر از شدت بيماري بررسي شد و وضعيت بيماران دريافت‌کننده LCZ696 به مراتب بهتر از مصرف‌کنندگان انالاپريل بود.
 
ديويد اپشتين، گفت: «اين نتايج قويا مطرح مي کنند که انتظار ما از LCZ696 بايد بيش از کاهش خطر مرگ و مير و ميزان بستري بيمارستاني باشد. اين درمان اميد تازه‌اي براي ميليون‌ها نفر مبتلا به نارسايي قلبي است که دچار افت عملکرد قلبي شده‌اند.» آناليز بيومارکرهاي قلبي(نظير تروپونين) که ميزان خطر و پيشرفت بيماري‌هاي قلبي را مشخص مي‌کنند، نشان داده که سطوح اين بيومارکرها در بيماران دريافت‌کننده LCZ696 به مراتب کمتر از دريافت‌کنندگان انالاپريل است، يعني در گروه تحت درمان با LCZ696 ميزان آسيب قلبي به مراتب کمتر از گروهي است که انالاپريل دريافت کرده است.
 
LCZ696 يک داروي تحقيقاتي جديد با الگوي مصرف 2 بار در روز براي درمان نارسايي قلبي است که باعث بهبود سيستم‌هاي نوروهورمونال حفاظتي از قلب مي‌شود (سيستم NP). اخيرا داروهاي موجود براي درمان نارسايي قلبي، فقط اثرات زيان بار را بلوک کرده و هنوز در اين گروه از بيماران ميزان مرگ و مير بالاست. آنچنان که 50درصد از بيماران تا 5 سال اول پس از تشخيص نارسايي قلبي جان خود را از دست مي‌دهند. نوارتيس قرار بوده که درخواست ثبت داروي جديد مربوط به LCZ696 را تا پايان سال2014 ميلادي به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه کند. 


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, داروی جدید, LCZ696
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی در تحقیقات خود بر روی صدها زن میانسال دریافته‌اند، صرف زمان طولانی‌تر برای پخت غذا با بروز علائم مرتبط با سکته و بیماری‌های قلبی در ارتباط است. پخت و پز غذا برخلاف تصورات قبلی، چندان هم برای سلامتی مفید نیست و حتی می‌تواند با عوارض جدی نیز همراه باشد. محققان دانشگاه راش در شیکاگو در تحقیقات 14 ساله خود دریافته‌اند، زنان هرچه زمان بیشتری را برای آماده کردن غذا صرف کنند، با مشکلات سلامتی بیشتری مواجه خواهند شد؛ این نتایج با پیام‌های بهداشتی که مردم را به استفاده از غذاهای خانگی به جای مصرف غذاهای آماده تشویق می‌کنند، در تضاد است. محققان عنوان می‌کنند که غذاهای خانگی صرفا بدلیل پخته شدن در خانه نمی‌توانند سالم باشند، چراکه سرآشپزهای خانگی در اغلب موارد از مواد ناسالم مانند کره و نمک بیش از اندازه استفاده می‌کنند.
 
در این تحقیق، داده‌های جمع‌آوری شده از دو هزار و 755 زن در دهه های 40، 50 و 60 طی مدت 14 سال مورد بررسی دقیق قرار گرفت. این اطلاعات شامل مدت زمان صرف شده برای پخت غذا و نتایج سالانه آزمایش پزشکی برای سندرم متابولیک بود؛ افرادی که از پنج عامل خطر دارای سه عامل باشند، در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قرار دارند و علائم هشداردهنده شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی هستند. زنانی که مدت زمان زیادی را برای پخت و پز غذا صرف می‌کنند، بیشتر در معرض سندرم متابولیک قرار دارند؛ برعکس زنانی که زمان کمتری را برای پخت غذا صرف می‌کنند، با مشکلات سلامت کمتری مواجه می‌شوند.
 
به گفته محققان، در طی سه تا چهار دهه گذشته نسبت مواد غذایی که در خانه آماده می‌شود، کاهش یافته و شیوع چاقی افزایش پیدا کرده است؛ به همین علت محققان توصیه می‌کنند که افراد به جای استفاده از غذاهای آماده و فست فود از غذاهای خانگی استفاده کنند تا از اپیدمی چاقی و عوامل خطر بیماری‌های قلبی و دیابت بکاهند. با این حال نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که صرف زمان زیاد برای پخت غذا در خانه نیز به افزایش عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت کمک می‌کند؛ درحقیقت مدت زمان صرف شده برای پخت غذا با خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته در ارتباط است.  


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, آشپزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیق جدیدی نشان داد زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، بیش از دیگران در معرض خطر حمله قلبی هستند. سن معمول برای یائسگی بین ۴۵ تا ۵۵ سال است و یائسگی قبل از ۴۰ سال را به‌عنوان یائسگی زودرس می‌شناسند. اکنون تحقیقی که در دانشگاه آلاباما انجام‌ گرفته، نشان می‌دهد زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، در باقی عمرشان دو برابر دیگران، در معرض حمله قلبی یا سکته هستند.
 
محققان می‌گویند شاید دلیل این امر در کاهش هورمون استروژن در مقطعی زود‌تر از حد معمول باشد. این هورمون در تخمدان‌ها تولید می‌شود و عادت ماهانه را تنظیم می‌کند. بنابراین وقتی تخمدان‌ها از کار بیفتند، سطح استروژن هم کاهش می‌یابد و با توجه به این که این هورمون می‌تواند از قلب محافظت کند، بنابراین بعد از یائسگی خطر بیماری قلبی افزایش می‌یابد.
 
از سوی دیگر، دانشمندان می‌گویند تعداد تخمک‌های موجود در تخمدان زن‌ها می‌تواند سن بدن آن‌ها را مشخص کند. محققان پس از بررسی بیش از یکهزار زن به این نتیجه رسیدند، زنانی که تخمک‌های بیشتری دارند، «تلومر» -بخش انتهایی DNA که از آن محافظت می‌کند- بلندتری داشتند. کوتاه شدن تلومر نشانه پیر شدن بدن است. به گفته محققان، علاوه بر این، کم شدن تخمک‌ها می‌تواند باعث یائسگی زودرس شود که یائسگی زودرس نیز می‌تواند با ناراحتی قلبی در ارتباط باشد.  


برچسب‌ها: یائسگی, سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات نشان داد که چاقی شکمی از عوامل بروز بیماری‌های قلبی است. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس با بزرگ شدن شکم و افزایش نسبت دور کمر به دور باسن بروز نشانه‌های بیماری قلبی عروقی شدت می‌یابد. این امر تایید کننده مطالعات پیشین است که نشان دادند چاقی شکمی و نه چاقی عمومی بدن، یکی ازعوامل خطرساز در بروز بیماری‌های قلبی است. بررسی بر روی ۲۷۴۴ نفر نشان داد که اندازه دور کمر۸۱ سانتی متر برای زنان و ۹۴ سانتی متر برای مردان صرفنظر از قد بیانگر افزایش جدی خطر بروز بیماری‌های گوناگون به ویژه بیماری‌های قلبی عروقی است.
 
نتایج مطالعه اخیر حاکی از این بود که سخت و سفت شدن رگ‌ها (تصلب شرایین) که با بروز بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط دارد در افرادی که شکم بزرگ دارند، بیشتر دیده می‌شود. نکته مهم این بود که محققان دریافتند حتی اگر وزن بدن در محدوده طبیعی باقی بماند، افزایش دور کمر خطر صدمه به شریان‌ها را افزایش می‌دهد. در ضمن احتمال رسوب کلسیم در افرادی که نسبت دور کمر آن‌ها به دور باسنشان بیشتر است، دو برابر کسانی است که این نسبت در آن‌ها کمتر است.  


برچسب‌ها: چاقی, چاقی شکمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی اموری به این نتیجه رسیده اند که مصرف مقدار زیاد شکر نه تنها انسان را چاق می‌کند بلکه خطر بروز بیماری قلبی را نیز افزایش می‌دهد. احتمال داشتن عوامل پرخطر در بروز بیماری قلبی در افرادی که شکر زیادی مصرف می‌کنند، بیشتر است. دکتر «میریام واز» از «دانشکده پزشکی اموری» که در این مطالعه فعالیت داشته، می گوید: درست همانطور که رژیم غذایی پرچرب می‌تواند سطح تری گلیسریدها را افزایش دهد و کلسترول را بالا ببرد، مصرف شکر و قند نیز می‌تواند بر همان لیپیدها تاثیر بگذارد.
 
در این مطالعه محققان از 6 هزار فرد بزرگسال در مورد تغذیه آنها سوال کردند و سپس آنها را بر اساس مصرف قند و سطح کلسترول گروه‌بندی کردند. به طور متوسط حدود 16 درصد از کالری روزانه مردم از شکر افزوده تامین می‌شود. بر اساس این تحقیق پرمصرف‌ترین گروه به طور متوسط 46 قاشق چایخوری در روز شکر مصرف می‌کردند و کم مصرف‌ترین افراد نیز به طور میانگین تنها 3 قاشق چایخوری در روز شکر می‌خوردند. تحقیقات نشان می‌دهد که نباید بیش از 100 کالری یا 6 قاشق چایخوری (25 گرم) شکر فرآوری شده در روز مصرف کرد و مردان باید تنها 150 کالری شکر فرآوری شده یا 9 قاشق چایخوری (37.5 گرم) شکر در روز مصرف کنند.  


برچسب‌ها: شکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس با موضوع یافته های جدید در تشخیص و درمان بیماریهای قلب و عروق در تاریخ 16 بهمن 1393 توسط مرکز قلب تهران در محل مرکز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل استفاده از MDCT در ارزیابی عروق کرونر، گاید لاین AHA2014 NSTEMI، ارزیابی بیماران قبل از جراحی غیر قلبی، گایدلاین آمبولی ریه ESC 2014، گاید لاین AF 2014، سندرمهای حاد آئورت، ملاحظات قانونی بیماریهای قلب و عروق، تشخیص AS و درمان، تازه­های دیاستولیک دیس فانکشن، عوارض آنژیوگرافی، درمان اینترونشن بیماریهای وریدی، برخورد با بیمار نارسایی بطن راست در بیمار پس از عمل جراحی، اداره بیمار نارسایی بطن چپ پس از عمل جراحی، مباحث جدید در ترمیم دریچه میترال می باشد

سایت مرکز قلب تهران  
اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, گردهمایی سالیانه مرکز قلب تهران, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ 9 بهمن 1393 توسط انجمن اكوكارديوگرافي ايران و مرکز تحقیقات اکوکاردیوگرافی مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی در بیمارستان شهیدرجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل مرور آخرین گایدلاین های بیماری های دریچه های قلبی، آخرین به روزرسانی های یورواکو2014، بیماری های مادرزادی قلبی، گزارش موارد جالب قلبی می باشد. 

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, انجمن اكوكارديوگرافي ايران, بیمارستان رجایی, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: فدراسیون جهانی قلب، بنیاد قلب بیمارستان کوثر شیراز، انجمن قلب ایران، مرکز آموزشی درمانی قلب و عروق شهید رجایی، انجمن اینترونشنال کاردیولوژی، انجمن الکتروفیزیولوژی قلب ایران، انجمن قلب کودکان ایران
 
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
پایان ثبت نام: ۲۰ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: شیراز، هتل هما 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب شیراز, انجمن قلب ایران, هتل هما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


در گذشته به نجیب زادگان، خون- آبی گفته می‌شد چرا که به دلیل شرایط رفاه زندگی، رگ‌های آبی بدنشان به راحتی در زیر پوست شفافشان پیدا بود اما رگهای افراد محروم به دلیل پوست تیره‌تر و آفتاب سوخته‌ آنها قابل مشاهده نبود. اما چرا همه انسانها اعم از نجیب زاده‌ها و محرومان، رگ‌هایی به رنگ آبی دارند در حالی که خونی که در رگ‌ها جریان دارد قرمز است نه آبی. محققان آمریکایی در تحقیقات جدید خود به بررسی عوامل موثر در این امر پرداخته‌اند.
 
تمام پنج لیتر خون بدن توسط قلب به تمام نقاط بدن پمپ می‌شود. خونی که قلب را با فشار زیاد ترک می‌کند به رنگ قرمز روشن است زیرا اکسیژن دارد. اکسیژن توسط اندام‌های بدن از جمله مغز، ماهیچه‌ها و پوست به مصرف می‌رسد. در بافت‌ها، خون، اکسیژن خود را تا حدودی از دست داده و دی‌اکسید‌کربن می‌گیرد. مادامی که خون از اکسیژن تهی می‌شود، به آرامی از قرمز روشن به قرمز تیره تغییر رنگ می‌دهد اما در هیچ کدام از این مراحل رنگی شبیه به آبی نمی‌گیرد. رنگ آبی رگ‌ها به دلیل وجود چهار عامل است.
 
اولین دلیل به این مسئله برمی‌گردد که نور در طول موج‌های مختلف چگونه بر پوست اثر می‌گذارد. نور جذب پوست می‌شود و مجددا بازتاب پیدا می‌کند. محققان دریافتند که رگ‌های نزدیک به سطح پوست جزء بسیار کوچکی از نور قرمز و بخش زیادی از نور آبی را بازتاب می‌دهند و این به آن معناست که رنگ آبی بسیار بارزتر و قابل مشاهده‌تر است.
 
دومین عامل، ناشی از میزان اکسیژنی است که در خون وجود دارد. با کاهش میزان اکسیژن، رنگ خون از قرمز روشن به قرمز تیره تغییر می‌کند، هر چند هنوز قرمز است اما به رنگ آبی اسرارآمیز رگها اندکی نزدیک‌تر شده ‌است.
 
سومین عامل به ویژگی خود رگ‌ها بر می‌گردد، خصوصا اینکه ضخامت این رگ‌ها چه اندازه است و در چه عمقی زیر سطح پوست قرار دارند. اگر رگ در عمق اندکی از زیر پوست قرار داشته ‌باشد، نسبتا قرمز رنگ به نظر می‌رسد، اما بیشتر رگ‌ها در عمقی بیشتر از نیم میلیمتر زیر پوست قرار دارند. در این حال، به دلیل قوانین فیزیک نوری رگ‌ها آبی به نظر می‌رسند.
 
چهارمین عامل مغز انسان است. مغز فرآیندهای زیادی را بر روی پیام‌هایی که از شبکیه چشم می‌رسند، اعمال می‌کند. به عنوان مثال آیا یک جسم صورتی همیشه صورتی است؟ خیر. وقتی این جسم در نزدیکی رنگ قرمز قرار بگیرد، مغز شما رنگ صورتی آن را به سایه‌ای از رنگ آبی تغییر می‌دهد. در مورد رگ‌ها نیز، تقابل با پوست، به رگ‌ها رنگ آبی می‌بخشد.  


برچسب‌ها: رگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دستگاه کوچکی که می‌تواند مقادیر نمک را در غذا شناسایی کند، می‌تواند به مبتلایان به نارسایی قلبی در کاهش میزان نمک رژیم غذایی‌شان و ارتقای سلامت آنها کمک کند. محققان دانشکده پرستاری دانشگاه کنتاکی به آزمایش یک دستگاه برای کنترل و بررسی متناوب مصرف سدیم در بیماران با نارسایی قلبی و خانواده‌های آن‌ها پرداختند. این ایده پیشنهادی معروف به برنامه مراقبت از خود در برابر خانواده سدیم است و بر ارتباط بین نارسایی قلبی و مصرف نمک در افرادی که عاشق نمک فراوان هستند، متمرکز شده است. این دستگاه باتری‌خور اندازه‌گیری سطوح نمک که مشابه نمونه‌های موجود در بازار بوده و تنها 40 دلار هزینه دارد، مانند کاوشگری است که هر گونه مواد غذایی مایع داغ را بررسی کرده و فورا سطوح نمک آن را نمایش می‌دهد.
 
در این پژوهش، محققان بر مصرف نمک 15 گروه بیمار کنترل داشتند. بخصوص هشت بیمار با میل شدید به نمک که حدود 12 هفته مراقبت از خود در برابر نارسایی قلبی با راهبردهای تطبیق تدریجی در مصرف نمک را فرا گرفتند. بسیاری از شرکت کنندگان اعلام کردند که استفاده از این دستگاه بسیار آسان است و موجب کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی می شود. افرادی که میل شدید به خوردن غذاهای پرنمک داشتند نیز اظهار کردند که با این برنامه دیگر افزایش مصرف سدیم نداشتند. با این وجود، هفت بیمار گروه کنترل تمایلی به تغییر رفتار خود نداشتند. محققان امیدوارند با استفاده مداوم از این دستگاه سبک زندگی افراد بهبود یابد. نتایج این تحقیق در نشست انجمن قلب آمریکا ارائه شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران فرانسوی دریافته‌اند که استفاده‌ گسترده از آسپرین جانشینی کارآمد، مطمئن، راحت و ارزان برای هپارین با وزن مولکولی پایین ‌برای پیشگیری از ترومبو آمبولی وریدی (VTE) است که عارضه ‌شایع بعد ‌از تعویض کامل استخوان لگن است. ثابت شده است که مصرف هپارین با وزن ملکولی پائین به مدت 30 روز پس از تعویض استخوان لگن سبب کاهش نرخ ترومبو آمبولی وریدی می‌شود ولی این دارو گران است و همچنین با خونروی بعد از عمل جراحی همراه است.
 
ترومبوآمبولی به معنای تشکیل لخته در درون رگ خونی و سپس حرکت آن از طریق رگ به محل دیگر و مسدود کردن رگ در محل جدید است. پژوهشگران به دنبال پاسخ این سوال بودند که اگر پس از درمان آغازین با هپارین با وزن ملکولی پائین، از آسپرین استفاده شود آیا به جای گسترش استفاده از هپارین با وزن ملکولی پایین، آسپرین جانشین مؤثرتری است یا خیر.
 
به گفته محققان، بعد از پیشگیری دارویی 10 روز آغازین با داروی دالتپارین به دنبال جراحی لگن الکتیو، 778 بیمار به صورت غیر انتخابی از 28 روز دالتپارین (400 نفر) یا آسپیرین (386 نفر) استفاده کردند. بعد از 28 روز، 5 بیمار گروه دالتپارین و یک بیمار درگروه آسپیرین به ترومبو آمبولی وریدی دچار شدند. این تحقیق نشان داد، آسپیرین از داروی دیگر پایین‌تر نیست ولی برای پیشگیری از ترومبو آمبولی وریدی برتر از دالتپارین نیست. این داده‌ها همچنین این حدس را فراهم می‌آورد که آسپیرین کمتر از دالتپارین سبب خونریزی می‌شود.  


برچسب‌ها: آسپرین, دالتپارین, ترومبوآمبولی وریدی, VTE
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد آریتمی که در زمینه بیماری شدید ریوی ایجاد می شود تاکیکاردی دهلیزی چندکانونی (MAT) می باشد. ریتم دهلیزی در این بیماران دارای حداقل سه موج P متفاوت از نظر ظاهری و حداقل سه فاصله متفاوت PR است. سرعت ضربان دهلیزی و بطنی به طور تیپیک 100 الی 150 ضربه در دقیقه است. تفاوت MAT با AF در وجود یک خط ایزوالکتریک در MAT است. فقدان ریتم سینوسی نرمال در میانه ریتم غیر طبیعی، MAT را از وجود APCs (کمپلکس های پره ماچور دهلیزی) در زمینه ریتم سینوسی، افتراق می دهد. در ابتدا بیماری های ریوی زمینه ای باید درمان شوند. داروهای زیر نیز در درمان مفید هستند: وراپامیل، فلکائینید، پروپافنون و آمیودارون.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک شرکت دارویی موفق به ارائه فرمولاسیون جدیدی برای داروی بازکننده عروق شده است. این شرکت با استفاده از نانوامولسیون کردن ترکیب اصلی دارو، پایداری و دوز آن را در دارو افزایش داده و آن را قابل استفاده به صورت تزریق وریدی کرده است. شرکت "Ascendia Pharmaceuticals" یکی از شرکت‌های نوپا در حوزه کسب و کار دارویی است که فرمولاسیون‌های جدیدی برای داروهای کم‌ محلول در آب ارائه می‌کند. این شرکت اخیراً اعلام کرده است که موفق به استفاده از فناوری نانوامولسیون در فرمولاسیون داروی کلوپیدوجرل شده است.
 
کلوپیدوگرل، معروف‌ترین داروی رقیق کننده خون است که با این فرمولاسیون جدید قابل تزریق به بدن می‌شود. اسندیا در حال طی مراحل ثبت پتنت مربوط به این دارو بوده و در حال حاضر این دارو در مرحله pre-IND سازمان غذا و داروی آمریکاست. جیم هانگ، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «دوزها و اشکال مختلفی از داروی کلوپیدوگرل برای درمان برخی بیماری‌ها وجود دارد که با فناوری‌های فعلی برآورده کردن این نیازها عملی نیست اما با استفاده از فناوری نانوامولسیون می‌توان دوز پایدار و قابل حل از کلوپیدوجرل را به صورت تجاری تهیه و به بازار عرضه کرد، چیزی که در حال حاضر برای تولیدکنندگان یک چالش بزرگ محسوب می‌شود.»
 
این شرکت در سال 2012 توسط هانگ تأسیس شد و فعالیت خود را از ایالت نیوجرسی آغاز کرد. ASD-002 فرمولاسیون جدیدی از داروی کلوپیدوجرل به صورت نانوامولسیون است. این دارو برای درمان سندروم‌های عروقی تجویز می‌شود که در آن عروق بدن به صورت جزئی یا کلی مسدود می‌شود. برای رفع این مشکل باید بیمار 300 تا 600 میلی‌گرم از دارو را به صورت منظم در روز استفاده کند. این در حالی است که قرص‌های خوراکی که در حال حاضر تولید می‌شود تنها حاوی 300 میلی‌گرم است که برای مصارف اورژانسی اصلا مناسب نیست.
 
زمانی که این دارو به صورت خوراکی مصرف شود، زمان زیادی لازم است تا اثربخشی آن آغاز شود. زمان مورد نیاز برای رسیدن حداکثر غلظت آن در بدن چندین ساعت است؛ بنابراین برای موارد اورژانسی گزینه خوبی نیست و باید فرمولاسیون تزریقی برای آن ارائه شود. کلوپیدوگرل به صورت شبه جامد- سیال بسیار ویسکوز- بوده که به سختی می‌توان آن را ذخیره‌سازی، متفرق یا در آب حل کرد. حالت آزاد آن پایدار نبوده و اکسید می‌شود اما با فرمولاسیون ASD-002 این دارو به صورت نانوامولسیون در آمده و از پایداری بالایی برخوردار است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوامولسیون, کلوپیدوگرل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links