دانشمندان چینی برای نخستین‌بار موفق به تولید عروق پیوندی مصنوعی متشکل از سه لایه شدند. دانشمندان همواره به دنبال تولید عروق مصنوعی بوده‌اند که عملکرد شریان‌های طبیعی را تقلید و امکان رشد سلول‌های جدید در اطراف‌شان را فراهم کنند؛ این عروق مصنوعی سپس از بین می‌روند و بدین ترتیب، امکان تولید عروق جدید را مهیا می‌کنند. عروق پیوندی معمولی، عروق بدن خود بیمار یا یک اهداکننده را دوباره سازماندهی می‌کنند؛ با این حال، آنها اغلب برای تامین نیازهای بیمار کافی نیستند و ممکن است تحت تاثیر شرایطی قرار گیرند که نیاز به پیوند دوباره عروق را موجب شوند.
 
اما محققان مرکز مهندسی تولید سریع دانشگاه شانگهای موفق به تولید عروق خونی سه لایه‌ای شده‌اند که این کامپوزیت (سه لایه) امکان رشد سلول‌های جدید را ارتقا می‌بخشد، در حالی که عروق پیوندی موجود که فقط دارای یک یا دو لایه هستند، در رشد سلول‌های جدید دچار مشکل هستند. عروق پیوندی طی عمل جراحی به شریان خونی مسدود یا ناسالم متصل می‌شوند تا به طور دائم جریان خون را دوباره مسیردهی کنند؛ کامپوزیت‌ سه لایه جدید می‌تواند گزینه بهتری برای ترمیم عروق خونی باشد. جزئیات این دستاورد در مجله AIP Advances قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: عروق خونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه کوئین مری لندن نوعی ابزار انقلابی ابداع کرده‌اند که وضعیت بیماران مبتلا به فشار خون بالای کنترل‌نشده را تا حد قابل‌توجهی ارتقا می‌بخشد. ابزار جدید که Coupler نام دارد، در واقع، کاشتی به اندازه گیره کاغذ است و بین شریان‌ و رگ موجود در قسمت فوقانی ران قرار می‌گیرد. این عمل طی فرآیندی که 40 دقیقه زمان می‌برد، تحت شرایط بی‌هوشی انجام می‌شود.
 
دانشمندان این ابزار را بر روی بیماران بالینی عضو چندین «مرکز عالی فشار خون بالای اروپا» آزمایش کردند. تمامی این بیماران به نوعی فشار خون بالا مبتلا بودند که دست کم به سه نوع درمان دارویی واکنش نشان نداده بود. تیم علمی اثرات Coupler را با درمان دارویی معمول در 83 بیمار مقایسه کرد و 44 تن از این بیماران ابزار ابداعی را دریافت کرده بودند. نتایج نشان داد بیمارانی که با این ابزار درمان شدند، کاهش مداوم و قابل‌توجهی را در فشار خونشان تجربه کردند. همچنین تعداد مراجعه بیماران مبتلا به فشار خون به بیمارستان تا حد قابل‌توجهی کاهش یافت.
 
با این حال، با وجود تعداد مزیت‌های فراوان ابزار ابداعی، این درمان مانند رویکردهای دیگر دارای یک اثر جانبی بود و آن این که ران افرادی که با استفاده از آن درمان شدند، ورم کرد. این بدین معناست که فرآیند کوتاه دیگری یعنی نصب یک استنت در رگ آنها برای رفع این شرایط لازم است. استنت، لوله توری مصنوعی از جنس فلز است که در یک گذرگاه یا مجرایی طبیعی در بدن قرار داده می‌شود و این عمل برای جلوگیری یا مقابله با نقص ناشی از انقباض موضعی جریان درون آن مجرا انجام می‌شود. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Lancet قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, فشار خون, کاپلر, Coupler
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان به رهبری دانشگاه جانز هاپکینز در تحقیقاتشان بر روی حیوانات، مولفه‌ای را کشف کرده‌اند که توانایی قلب‌های سالم برای سرعت‌بخشی واکنش‌ به ترس را کنترل می‌کند. کلید واکنش «فرار یا قرار» قلب، کانالی در کارخانه‌های تولیدکننده انرژی سلول‌های آن موسوم به «میتوکندری» است که این عضو را وادار می‌کند بیش از حالت عادی ضربان بزند. درک بهتر این کانال که «یونی‌پوتر کلسیم میتوکندری» (mitochondrial calcium uniporter) نام دارد، به ارائه درمان‌های جدید برای افرادی منجر می‌شود که بدون هیچ دلیلی تپش قلب می‌گیرند. 
 
گرچه محققان از مدت‌ها پیش می‌دانستند مولفه‌ای در میتوکندری سلول‌های قلب، مسئول تغییر ضربان این عضو حیاتی است، اطلاعات زیادی درباره ماهیت این مولفه نداشتند. «یوجین یو»، استادیار مدرسه پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز و یکی از رهبران ارشد این مطالعه، گفت: چون شباهت‌های فراوانی بین انسان‌ها و موش‌ها وجود دارد، می‌توان یافته‌های حاصله را به سوژه‌های انسانی نیز اعمال کرد. کشف جدید به شناسایی شیوه‌ای بهتر برای ممانعت از بروز تپش قلب در افرادی منجر می‌شود که ضربان قلبشان بدون هیچ دلیل خاصی و به طور پیش‌بینی‌نشده افزایش می‌یابد. جزئیات این تحقیق در نشریه Nature Communications قابل‌مشاهده است.  


برچسب‌ها: فرار, یونی پوتر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کلمبیا موفق به تولید میکروسکوپ سه‌بعدی شده‌اند که امکان مشاهده نورون ها در داخل مغز و ضربان سلول‌های قلب را فراهم می‌کند. میکروسکوپ Scape که توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا طراحی شده است، قادر به تهیه تصاویر سه‌بعدی 100 برابر سریعتر از فناوری‌های موجود است. برخلاف میکروسکوپ‌های موجود، در میکروسکوپ Scape از تک لنز استفاده شده است که با حرکت رفت و برگشت نور و بدون ایجاد حرکت در نمونه، تصویر سه‌بعدی تولید می‌کند.
 محققان با استفاده از این میکروسکوپ موفق به مشاهده آنی تپش سلول‌های قلب گورخر ماهی و فعالیت نورون‌ها در مغز موش شدند. از این سیستم می‌توان برای ثبت جزئیات بسیار دقیق و منحصربفرد ساختارهای بسیار پیچیده، بویژه رمزگشایی از اسرار فعایت لحظه‌ای مغز استفاده کرد. میکروسکوپ Scape در عین کاربردهای خارق‌العاده، از لحاظ استفاده بسیار ساده است و هزینه‌ ساخت آن نیز در مقایسه با نمونه‌های مشابه بسیار کمتر است. محققان دانشگاه کلمبیا در حال طراحی نسل بعدی این میکروسکوپ هستند که از سرعت، دقت، وضوح، حساسیت و عمق بیشتری برخوردار بوده و برای مشاهده سلول‌های بدن انسان کاربرد دارد.
  


برچسب‌ها: میکروسکوپ, ضربان قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان آلمانی نشان داد، ماده ارگانیکی به نام «پنتا اریتریتول تترانیترات» (PETN) شاید روزی به زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا امکان محافظت از دخترانشان در مقابل فشار خون بالا را پیش از تولدشان بدهد. محققان دانشگاه یوهانس گوتنبرگ آلمان اثر PETN را روی موش‌های باردار مبتلا به فشار خون بالا و نوزادانشان بررسی کردند. این موش‌های باردار در طول بارداری‌شان و بازه‌های زمانی ایجاد شیر، هر روز با ترکیبی از 50 میلی‌گرم PETN تغذیه شدند.
 
محققان دریافتند PETN هیچ اثری بر روی فشار خون موش‌های والد نداشت اما در کمال تعجب افت در فشار خون فرزند مونث این حیوانات را مشاهده کردند. این در حالی بود که تاثیری بر روی فرزند مذکر موشها مشاهده نشد. فشار خون سیستولیک (عدد بالا) موش‌های نوزاد مونث حدود 10 میلی تا 13 بود و این میزان در مقایسه با فرزندان دختر موش‌هایی که PETN مصرف نکرده بودند، پایین‌تر بود. این واقعیت که PETN روی فشار خون موش‌های والد اثری نداشت، اما فشار خون را در فرزندان دختر آن‌ها کاهش داد، نشان می‌دهد این ماده مستقیما مسئول اثر کاهش‌دهنده فشار خون مشاهده‌شده در این آزمایش نیست.
 
محققان معتقدند احتمالا PETN ژن‌های بدن فرزند مونث موش‌ها را اصلاح کرده تا مولکول‌های بیشتری تولید کنند.این مولکول‌ها، شریان‌های خونی را شل کرده و در نهایت، باعث پایین‌آوردن فشار خون در موش‌های نوزاد می‌شوند. در حالی که اثر PETN برنامه‌ریزی‌کننده پیش‌ از تولد نویدی برای مضامین بالینی در آینده است، دانشمندان اعلام کرده‌اند باید درباره تعمیم‌دادن یافته‌ها از آزمایشات حیوانی به انسانی هوشیار بود. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Hypertension قابل‌مشاهده است.  


برچسب‌ها: فشار خون, مادران, پنتا اریتریتول تترانیترات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کلینیک مایو دریافتند که مبتلایان به آسم فعال در خطر دو برابری برای ابتلا به حمله قلبی قرار دارند. طی این پژوهش و برای درک رابطه میان آسم فعال و حمله قلبی، 543 بیمار مبتلا به سکته قلبی و 543 بیمار غیر مبتلا به مدت چهار سال مورد بررسی قرار گرفتند. 44 درصد این جمعیت زن و میانگین سنی 67 سال گزارش شد. در گروه مبتلایان به سکته قلبی، 81 مورد آسم فعال و در گروه غیر مبتلا 44 مورد آسم فعال وجود داشت.
 
نتایج این پژوهش نشان می‌داد که با در نظر گرفتن مولفه‌هایی نظیر سن، چاقی، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، دیابت و کلسترول بالا، خطر سکته قلبی برای افرادی که دچار آسم فعال هستند حدود 70 درصد گزارش شده است. به گفته محققان داروهای درمانی حمله قلبی و آسم با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است که تاثیرات ناهنجاری را بر روند درمانی یکدیگر بگذارند و بنا براین به بیماران مبتلا به آسم فعال توصیه می‌شود که درد و احساس ناراحتی در قفسه سینه و نفس تنگی را جدی بگیرند و از نظر ابتلا به حمله قلبی تحت نظر پزشک قرار بگیرند.  


برچسب‌ها: آسم, سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۳ الی ۱۵ خرداد ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۲۱ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان نشان داد انسان​هایی که خوش‌بین هستند و دید خوش​بینانه​تری نسبت به وقایع زندگی دارند، از سلامت قلبی و عروقی بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردارند. افرادی که خوش‌بین هستند، در مقایسه با افرادی که دید خوبی به زندگی ندارند، دو برابر بیشتر شانس سالم​تر بودن در مقابل بیماری​های قلبی را از خود نشان می​دهند. محققان در تحقیقی در افراد مختلف تغییرات عوامل مداخله​گر در سلامت بدن مانند فشارخون، توده بدنی، گلوکز پلاسما، میزان کلسترول خون، فعالیت بدنی و استفاده از دخانیات را سنجیدند و سپس میزان تغییرات این عوامل را در افراد خوش‌بین و افراد بدبین به زندگی بررسی کردند.
 
محققان با بررسی اطلاعات شرکت​کنندگان در این تحقیق دریافتند افرادی که نسبت به وقایع روزانه زندگی خوشبین هستند 50 تا 70 درصد نسبت به سایر افراد سالم​تر بودند. هم​چنین محققان با بررسی فاکتورهایی مانند اخلاق، سن و میزان عصبانیت در افراد تحت این مطالعه دریافتند که افراد خوش‌بین دو برابر کمتر نسبت به سایر افراد از بیماری​های از بیماری قلبی عروقی رنج می​برند و میزان قند خون و کلسترول در خون آن​ها تغییرات کمتری دارد. بطور کل محققان معتقدند افراد خوش‌بین از سلامت بدنی بهتری برخوردار هستند و ثبات در عوامل اصلی دخیل در سلامت افراد در کاهش میزان مرگ‌ومیر سالانه انسان های خوش‌بین تأثیر بسزایی دارد.  


برچسب‌ها: خوش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از یک نانوساختار لیپیدی، نانوحاملی برای رساندن پروتئینی موسوم به اپلین به بافت قلب ساختند؛ این پروتئین می‌تواند برای رفع مشکل هایپرتروپی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب مفید باشد. پژوهشگران دانشگاه استنفورد فرمولاسیون جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان نوعی پپتید درمانی موسوم به اپلین (apelin) را به درون بافت قلب تزریق کرد. با این روش می‌توان برخی بیماری‌های قلبی را بهبود داد. این گروه تحقیقاتی با استفاده از این روش جدید، اپلین را وارد بدن موش‌های بیمار کردند. نتایج نشان داد که عملکرد قلب آن‌ها بهبود قابل توجهی پیدا کرده است.
 محققان این پروژه می‌گویند: نتایج این پروژه گامی مهم در مسیر توسعه روش‌های درمان بیماری‌های قلبی است. هایپرتروفی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب، یکی از عوامل مرگ ورزشکاران است. عملکرد اشتباه دریچه، استرس و تمرینات سنگین از عوامل بروز این مشکل است.
 
گیرنده‌های پروتئین G روی بافت‌های قلب نقش حسگر استرس را ایفا می‌کنند. در صورت وجود اپلین، این گیرنده کور شده و مانع از بروز مشکل می‌شود. زمانی که قلب به هر دلیل، تپش‌های شدیدی را تجربه کند، ترشح اپلین افزایش می‌یابد. در بیمارانی که مشکل هایپرتروپی دارند، سطح اپلین در بدن آن‌ها بسیار کم است؛ دلیل این موضوع مشخص نیست. پزشکان برای رفع این مشکل، تزریق وریدی اپلین را تجویز می‌کنند. اما داروی تزریق شده عمر کوتاهی داشته و به سرعت از پلاسمای خون زدوده می‌شود. بنابراین دوره اثربخشی آن بسیار کوتاه و در حدود هشت دقیقه است. برای حل این مشکل محققان از یک نانوحامل پپتیدی استفاده کردند تا اپلین را در بدن حفظ کنند.
 
این تیم تحقیقاتی اسب تروجانی از جنس لیپید ساختند که به عنوان نانوحامل، اپلین را در بر گرفته و آن را از سیستم خون به بافت قلب می‌رساند. زمانی که این دارو در دو نوبت با فاصله 14 روز به موش‌های آزمایشگاهی تزریق شد، موش‌های مورد نظر نسبت به موش‌های کنترل، بهبود قابل توجهی به دست آوردند. نتایج این پژوهش در نشریه Biomaterials منتشر شده است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوحامل, اپلین, هیپرتروفی قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعات جديد روي مولکول دارويي LCZ696 در مبتلايان به نارسايي قلبي همراه با افت برون‌ده قلبي، نشان داده است که اين دارو قابليت تغيير مرحله بيماري را دارد. در آگوست2014 ميلادي داروسازي نوارتيس نتايج به‌دست آمده از مطالعه پاراديگم (PARADIGM-HF) را منتشر کرد. در اين مطالعه اثبات شد که LCZ696 در رسيدن به اهداف اوليه مطالعه از مهارکننده آنزيم مبدل آنزيوتانسين با نام انالاپريل به مراتب اثربخش‌تر است.
 
هدف اوليه مطالعه، کاهش خطر مرگ‌هاي قلبي-عروقي يا بستري بيمارستاني ناشي از نارسايي قلبي است. نتايج اين مطالعه براي اولين بار در جلسه علمي انجمن قلب آمريکا در سال 2014 منتشر شد. ميزان کاهش خطر مرگ و مير در گروه دريافت‌کننده LCZ696، 20درصد (براي مبتلايان به نارسايي قلبي)، 45درصد در مرگ‌هاي قلبي-عروقي و 36درصد در تمام موارد مرگ‌هاي ناگهاني بود. ميزان بستري هاي بيمارستاني اورژانس به دلايل قلبي-عروقي نيز تا 16درصد کاهش يافت. به دليل خطر وخيم‌تر شدن علائم، هر 2گروه تحت درمان با LCZ696 و انالاپريل، به ميزان يکسان تحت نظر قرار گرفته شدند. مصرف‌کنندگان LCZ696 به ميزان 18درصد کمتر نياز به بستري در بخش مراقبت‌هاي ويژه را داشتند و 31درصد کمتر براي بهبود عملکرد قلبي به تزريق داخل وريدي دارو نياز داشتند. گزارش بيماران تحت درمان در هر دو گروه در مورد حال عمومي و برداشت پزشک درمانگر از شدت بيماري بررسي شد و وضعيت بيماران دريافت‌کننده LCZ696 به مراتب بهتر از مصرف‌کنندگان انالاپريل بود.
 
ديويد اپشتين، گفت: «اين نتايج قويا مطرح مي کنند که انتظار ما از LCZ696 بايد بيش از کاهش خطر مرگ و مير و ميزان بستري بيمارستاني باشد. اين درمان اميد تازه‌اي براي ميليون‌ها نفر مبتلا به نارسايي قلبي است که دچار افت عملکرد قلبي شده‌اند.» آناليز بيومارکرهاي قلبي(نظير تروپونين) که ميزان خطر و پيشرفت بيماري‌هاي قلبي را مشخص مي‌کنند، نشان داده که سطوح اين بيومارکرها در بيماران دريافت‌کننده LCZ696 به مراتب کمتر از دريافت‌کنندگان انالاپريل است، يعني در گروه تحت درمان با LCZ696 ميزان آسيب قلبي به مراتب کمتر از گروهي است که انالاپريل دريافت کرده است.
 
LCZ696 يک داروي تحقيقاتي جديد با الگوي مصرف 2 بار در روز براي درمان نارسايي قلبي است که باعث بهبود سيستم‌هاي نوروهورمونال حفاظتي از قلب مي‌شود (سيستم NP). اخيرا داروهاي موجود براي درمان نارسايي قلبي، فقط اثرات زيان بار را بلوک کرده و هنوز در اين گروه از بيماران ميزان مرگ و مير بالاست. آنچنان که 50درصد از بيماران تا 5 سال اول پس از تشخيص نارسايي قلبي جان خود را از دست مي‌دهند. نوارتيس قرار بوده که درخواست ثبت داروي جديد مربوط به LCZ696 را تا پايان سال2014 ميلادي به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه کند. 


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, داروی جدید, LCZ696
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی در تحقیقات خود بر روی صدها زن میانسال دریافته‌اند، صرف زمان طولانی‌تر برای پخت غذا با بروز علائم مرتبط با سکته و بیماری‌های قلبی در ارتباط است. پخت و پز غذا برخلاف تصورات قبلی، چندان هم برای سلامتی مفید نیست و حتی می‌تواند با عوارض جدی نیز همراه باشد. محققان دانشگاه راش در شیکاگو در تحقیقات 14 ساله خود دریافته‌اند، زنان هرچه زمان بیشتری را برای آماده کردن غذا صرف کنند، با مشکلات سلامتی بیشتری مواجه خواهند شد؛ این نتایج با پیام‌های بهداشتی که مردم را به استفاده از غذاهای خانگی به جای مصرف غذاهای آماده تشویق می‌کنند، در تضاد است. محققان عنوان می‌کنند که غذاهای خانگی صرفا بدلیل پخته شدن در خانه نمی‌توانند سالم باشند، چراکه سرآشپزهای خانگی در اغلب موارد از مواد ناسالم مانند کره و نمک بیش از اندازه استفاده می‌کنند.
 
در این تحقیق، داده‌های جمع‌آوری شده از دو هزار و 755 زن در دهه های 40، 50 و 60 طی مدت 14 سال مورد بررسی دقیق قرار گرفت. این اطلاعات شامل مدت زمان صرف شده برای پخت غذا و نتایج سالانه آزمایش پزشکی برای سندرم متابولیک بود؛ افرادی که از پنج عامل خطر دارای سه عامل باشند، در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قرار دارند و علائم هشداردهنده شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی هستند. زنانی که مدت زمان زیادی را برای پخت و پز غذا صرف می‌کنند، بیشتر در معرض سندرم متابولیک قرار دارند؛ برعکس زنانی که زمان کمتری را برای پخت غذا صرف می‌کنند، با مشکلات سلامت کمتری مواجه می‌شوند.
 
به گفته محققان، در طی سه تا چهار دهه گذشته نسبت مواد غذایی که در خانه آماده می‌شود، کاهش یافته و شیوع چاقی افزایش پیدا کرده است؛ به همین علت محققان توصیه می‌کنند که افراد به جای استفاده از غذاهای آماده و فست فود از غذاهای خانگی استفاده کنند تا از اپیدمی چاقی و عوامل خطر بیماری‌های قلبی و دیابت بکاهند. با این حال نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که صرف زمان زیاد برای پخت غذا در خانه نیز به افزایش عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت کمک می‌کند؛ درحقیقت مدت زمان صرف شده برای پخت غذا با خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته در ارتباط است.  


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, آشپزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیق جدیدی نشان داد زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، بیش از دیگران در معرض خطر حمله قلبی هستند. سن معمول برای یائسگی بین ۴۵ تا ۵۵ سال است و یائسگی قبل از ۴۰ سال را به‌عنوان یائسگی زودرس می‌شناسند. اکنون تحقیقی که در دانشگاه آلاباما انجام‌ گرفته، نشان می‌دهد زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، در باقی عمرشان دو برابر دیگران، در معرض حمله قلبی یا سکته هستند.
 
محققان می‌گویند شاید دلیل این امر در کاهش هورمون استروژن در مقطعی زود‌تر از حد معمول باشد. این هورمون در تخمدان‌ها تولید می‌شود و عادت ماهانه را تنظیم می‌کند. بنابراین وقتی تخمدان‌ها از کار بیفتند، سطح استروژن هم کاهش می‌یابد و با توجه به این که این هورمون می‌تواند از قلب محافظت کند، بنابراین بعد از یائسگی خطر بیماری قلبی افزایش می‌یابد.
 
از سوی دیگر، دانشمندان می‌گویند تعداد تخمک‌های موجود در تخمدان زن‌ها می‌تواند سن بدن آن‌ها را مشخص کند. محققان پس از بررسی بیش از یکهزار زن به این نتیجه رسیدند، زنانی که تخمک‌های بیشتری دارند، «تلومر» -بخش انتهایی DNA که از آن محافظت می‌کند- بلندتری داشتند. کوتاه شدن تلومر نشانه پیر شدن بدن است. به گفته محققان، علاوه بر این، کم شدن تخمک‌ها می‌تواند باعث یائسگی زودرس شود که یائسگی زودرس نیز می‌تواند با ناراحتی قلبی در ارتباط باشد.  


برچسب‌ها: یائسگی, سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات نشان داد که چاقی شکمی از عوامل بروز بیماری‌های قلبی است. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس با بزرگ شدن شکم و افزایش نسبت دور کمر به دور باسن بروز نشانه‌های بیماری قلبی عروقی شدت می‌یابد. این امر تایید کننده مطالعات پیشین است که نشان دادند چاقی شکمی و نه چاقی عمومی بدن، یکی ازعوامل خطرساز در بروز بیماری‌های قلبی است. بررسی بر روی ۲۷۴۴ نفر نشان داد که اندازه دور کمر۸۱ سانتی متر برای زنان و ۹۴ سانتی متر برای مردان صرفنظر از قد بیانگر افزایش جدی خطر بروز بیماری‌های گوناگون به ویژه بیماری‌های قلبی عروقی است.
 
نتایج مطالعه اخیر حاکی از این بود که سخت و سفت شدن رگ‌ها (تصلب شرایین) که با بروز بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط دارد در افرادی که شکم بزرگ دارند، بیشتر دیده می‌شود. نکته مهم این بود که محققان دریافتند حتی اگر وزن بدن در محدوده طبیعی باقی بماند، افزایش دور کمر خطر صدمه به شریان‌ها را افزایش می‌دهد. در ضمن احتمال رسوب کلسیم در افرادی که نسبت دور کمر آن‌ها به دور باسنشان بیشتر است، دو برابر کسانی است که این نسبت در آن‌ها کمتر است.  


برچسب‌ها: چاقی, چاقی شکمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی اموری به این نتیجه رسیده اند که مصرف مقدار زیاد شکر نه تنها انسان را چاق می‌کند بلکه خطر بروز بیماری قلبی را نیز افزایش می‌دهد. احتمال داشتن عوامل پرخطر در بروز بیماری قلبی در افرادی که شکر زیادی مصرف می‌کنند، بیشتر است. دکتر «میریام واز» از «دانشکده پزشکی اموری» که در این مطالعه فعالیت داشته، می گوید: درست همانطور که رژیم غذایی پرچرب می‌تواند سطح تری گلیسریدها را افزایش دهد و کلسترول را بالا ببرد، مصرف شکر و قند نیز می‌تواند بر همان لیپیدها تاثیر بگذارد.
 
در این مطالعه محققان از 6 هزار فرد بزرگسال در مورد تغذیه آنها سوال کردند و سپس آنها را بر اساس مصرف قند و سطح کلسترول گروه‌بندی کردند. به طور متوسط حدود 16 درصد از کالری روزانه مردم از شکر افزوده تامین می‌شود. بر اساس این تحقیق پرمصرف‌ترین گروه به طور متوسط 46 قاشق چایخوری در روز شکر مصرف می‌کردند و کم مصرف‌ترین افراد نیز به طور میانگین تنها 3 قاشق چایخوری در روز شکر می‌خوردند. تحقیقات نشان می‌دهد که نباید بیش از 100 کالری یا 6 قاشق چایخوری (25 گرم) شکر فرآوری شده در روز مصرف کرد و مردان باید تنها 150 کالری شکر فرآوری شده یا 9 قاشق چایخوری (37.5 گرم) شکر در روز مصرف کنند.  


برچسب‌ها: شکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس با موضوع یافته های جدید در تشخیص و درمان بیماریهای قلب و عروق در تاریخ 16 بهمن 1393 توسط مرکز قلب تهران در محل مرکز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل استفاده از MDCT در ارزیابی عروق کرونر، گاید لاین AHA2014 NSTEMI، ارزیابی بیماران قبل از جراحی غیر قلبی، گایدلاین آمبولی ریه ESC 2014، گاید لاین AF 2014، سندرمهای حاد آئورت، ملاحظات قانونی بیماریهای قلب و عروق، تشخیص AS و درمان، تازه­های دیاستولیک دیس فانکشن، عوارض آنژیوگرافی، درمان اینترونشن بیماریهای وریدی، برخورد با بیمار نارسایی بطن راست در بیمار پس از عمل جراحی، اداره بیمار نارسایی بطن چپ پس از عمل جراحی، مباحث جدید در ترمیم دریچه میترال می باشد

سایت مرکز قلب تهران  
اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, گردهمایی سالیانه مرکز قلب تهران, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ 9 بهمن 1393 توسط انجمن اكوكارديوگرافي ايران و مرکز تحقیقات اکوکاردیوگرافی مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی در بیمارستان شهیدرجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل مرور آخرین گایدلاین های بیماری های دریچه های قلبی، آخرین به روزرسانی های یورواکو2014، بیماری های مادرزادی قلبی، گزارش موارد جالب قلبی می باشد. 

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, انجمن اكوكارديوگرافي ايران, بیمارستان رجایی, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: فدراسیون جهانی قلب، بنیاد قلب بیمارستان کوثر شیراز، انجمن قلب ایران، مرکز آموزشی درمانی قلب و عروق شهید رجایی، انجمن اینترونشنال کاردیولوژی، انجمن الکتروفیزیولوژی قلب ایران، انجمن قلب کودکان ایران
 
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
پایان ثبت نام: ۲۰ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: شیراز، هتل هما 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب شیراز, انجمن قلب ایران, هتل هما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


در گذشته به نجیب زادگان، خون- آبی گفته می‌شد چرا که به دلیل شرایط رفاه زندگی، رگ‌های آبی بدنشان به راحتی در زیر پوست شفافشان پیدا بود اما رگهای افراد محروم به دلیل پوست تیره‌تر و آفتاب سوخته‌ آنها قابل مشاهده نبود. اما چرا همه انسانها اعم از نجیب زاده‌ها و محرومان، رگ‌هایی به رنگ آبی دارند در حالی که خونی که در رگ‌ها جریان دارد قرمز است نه آبی. محققان آمریکایی در تحقیقات جدید خود به بررسی عوامل موثر در این امر پرداخته‌اند.
 
تمام پنج لیتر خون بدن توسط قلب به تمام نقاط بدن پمپ می‌شود. خونی که قلب را با فشار زیاد ترک می‌کند به رنگ قرمز روشن است زیرا اکسیژن دارد. اکسیژن توسط اندام‌های بدن از جمله مغز، ماهیچه‌ها و پوست به مصرف می‌رسد. در بافت‌ها، خون، اکسیژن خود را تا حدودی از دست داده و دی‌اکسید‌کربن می‌گیرد. مادامی که خون از اکسیژن تهی می‌شود، به آرامی از قرمز روشن به قرمز تیره تغییر رنگ می‌دهد اما در هیچ کدام از این مراحل رنگی شبیه به آبی نمی‌گیرد. رنگ آبی رگ‌ها به دلیل وجود چهار عامل است.
 
اولین دلیل به این مسئله برمی‌گردد که نور در طول موج‌های مختلف چگونه بر پوست اثر می‌گذارد. نور جذب پوست می‌شود و مجددا بازتاب پیدا می‌کند. محققان دریافتند که رگ‌های نزدیک به سطح پوست جزء بسیار کوچکی از نور قرمز و بخش زیادی از نور آبی را بازتاب می‌دهند و این به آن معناست که رنگ آبی بسیار بارزتر و قابل مشاهده‌تر است.
 
دومین عامل، ناشی از میزان اکسیژنی است که در خون وجود دارد. با کاهش میزان اکسیژن، رنگ خون از قرمز روشن به قرمز تیره تغییر می‌کند، هر چند هنوز قرمز است اما به رنگ آبی اسرارآمیز رگها اندکی نزدیک‌تر شده ‌است.
 
سومین عامل به ویژگی خود رگ‌ها بر می‌گردد، خصوصا اینکه ضخامت این رگ‌ها چه اندازه است و در چه عمقی زیر سطح پوست قرار دارند. اگر رگ در عمق اندکی از زیر پوست قرار داشته ‌باشد، نسبتا قرمز رنگ به نظر می‌رسد، اما بیشتر رگ‌ها در عمقی بیشتر از نیم میلیمتر زیر پوست قرار دارند. در این حال، به دلیل قوانین فیزیک نوری رگ‌ها آبی به نظر می‌رسند.
 
چهارمین عامل مغز انسان است. مغز فرآیندهای زیادی را بر روی پیام‌هایی که از شبکیه چشم می‌رسند، اعمال می‌کند. به عنوان مثال آیا یک جسم صورتی همیشه صورتی است؟ خیر. وقتی این جسم در نزدیکی رنگ قرمز قرار بگیرد، مغز شما رنگ صورتی آن را به سایه‌ای از رنگ آبی تغییر می‌دهد. در مورد رگ‌ها نیز، تقابل با پوست، به رگ‌ها رنگ آبی می‌بخشد.  


برچسب‌ها: رگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دستگاه کوچکی که می‌تواند مقادیر نمک را در غذا شناسایی کند، می‌تواند به مبتلایان به نارسایی قلبی در کاهش میزان نمک رژیم غذایی‌شان و ارتقای سلامت آنها کمک کند. محققان دانشکده پرستاری دانشگاه کنتاکی به آزمایش یک دستگاه برای کنترل و بررسی متناوب مصرف سدیم در بیماران با نارسایی قلبی و خانواده‌های آن‌ها پرداختند. این ایده پیشنهادی معروف به برنامه مراقبت از خود در برابر خانواده سدیم است و بر ارتباط بین نارسایی قلبی و مصرف نمک در افرادی که عاشق نمک فراوان هستند، متمرکز شده است. این دستگاه باتری‌خور اندازه‌گیری سطوح نمک که مشابه نمونه‌های موجود در بازار بوده و تنها 40 دلار هزینه دارد، مانند کاوشگری است که هر گونه مواد غذایی مایع داغ را بررسی کرده و فورا سطوح نمک آن را نمایش می‌دهد.
 
در این پژوهش، محققان بر مصرف نمک 15 گروه بیمار کنترل داشتند. بخصوص هشت بیمار با میل شدید به نمک که حدود 12 هفته مراقبت از خود در برابر نارسایی قلبی با راهبردهای تطبیق تدریجی در مصرف نمک را فرا گرفتند. بسیاری از شرکت کنندگان اعلام کردند که استفاده از این دستگاه بسیار آسان است و موجب کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی می شود. افرادی که میل شدید به خوردن غذاهای پرنمک داشتند نیز اظهار کردند که با این برنامه دیگر افزایش مصرف سدیم نداشتند. با این وجود، هفت بیمار گروه کنترل تمایلی به تغییر رفتار خود نداشتند. محققان امیدوارند با استفاده مداوم از این دستگاه سبک زندگی افراد بهبود یابد. نتایج این تحقیق در نشست انجمن قلب آمریکا ارائه شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران فرانسوی دریافته‌اند که استفاده‌ گسترده از آسپرین جانشینی کارآمد، مطمئن، راحت و ارزان برای هپارین با وزن مولکولی پایین ‌برای پیشگیری از ترومبو آمبولی وریدی (VTE) است که عارضه ‌شایع بعد ‌از تعویض کامل استخوان لگن است. ثابت شده است که مصرف هپارین با وزن ملکولی پائین به مدت 30 روز پس از تعویض استخوان لگن سبب کاهش نرخ ترومبو آمبولی وریدی می‌شود ولی این دارو گران است و همچنین با خونروی بعد از عمل جراحی همراه است.
 
ترومبوآمبولی به معنای تشکیل لخته در درون رگ خونی و سپس حرکت آن از طریق رگ به محل دیگر و مسدود کردن رگ در محل جدید است. پژوهشگران به دنبال پاسخ این سوال بودند که اگر پس از درمان آغازین با هپارین با وزن ملکولی پائین، از آسپرین استفاده شود آیا به جای گسترش استفاده از هپارین با وزن ملکولی پایین، آسپرین جانشین مؤثرتری است یا خیر.
 
به گفته محققان، بعد از پیشگیری دارویی 10 روز آغازین با داروی دالتپارین به دنبال جراحی لگن الکتیو، 778 بیمار به صورت غیر انتخابی از 28 روز دالتپارین (400 نفر) یا آسپیرین (386 نفر) استفاده کردند. بعد از 28 روز، 5 بیمار گروه دالتپارین و یک بیمار درگروه آسپیرین به ترومبو آمبولی وریدی دچار شدند. این تحقیق نشان داد، آسپیرین از داروی دیگر پایین‌تر نیست ولی برای پیشگیری از ترومبو آمبولی وریدی برتر از دالتپارین نیست. این داده‌ها همچنین این حدس را فراهم می‌آورد که آسپیرین کمتر از دالتپارین سبب خونریزی می‌شود.  


برچسب‌ها: آسپرین, دالتپارین, ترومبوآمبولی وریدی, VTE
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد آریتمی که در زمینه بیماری شدید ریوی ایجاد می شود تاکیکاردی دهلیزی چندکانونی (MAT) می باشد. ریتم دهلیزی در این بیماران دارای حداقل سه موج P متفاوت از نظر ظاهری و حداقل سه فاصله متفاوت PR است. سرعت ضربان دهلیزی و بطنی به طور تیپیک 100 الی 150 ضربه در دقیقه است. تفاوت MAT با AF در وجود یک خط ایزوالکتریک در MAT است. فقدان ریتم سینوسی نرمال در میانه ریتم غیر طبیعی، MAT را از وجود APCs (کمپلکس های پره ماچور دهلیزی) در زمینه ریتم سینوسی، افتراق می دهد. در ابتدا بیماری های ریوی زمینه ای باید درمان شوند. داروهای زیر نیز در درمان مفید هستند: وراپامیل، فلکائینید، پروپافنون و آمیودارون.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک شرکت دارویی موفق به ارائه فرمولاسیون جدیدی برای داروی بازکننده عروق شده است. این شرکت با استفاده از نانوامولسیون کردن ترکیب اصلی دارو، پایداری و دوز آن را در دارو افزایش داده و آن را قابل استفاده به صورت تزریق وریدی کرده است. شرکت "Ascendia Pharmaceuticals" یکی از شرکت‌های نوپا در حوزه کسب و کار دارویی است که فرمولاسیون‌های جدیدی برای داروهای کم‌ محلول در آب ارائه می‌کند. این شرکت اخیراً اعلام کرده است که موفق به استفاده از فناوری نانوامولسیون در فرمولاسیون داروی کلوپیدوجرل شده است.
 
کلوپیدوگرل، معروف‌ترین داروی رقیق کننده خون است که با این فرمولاسیون جدید قابل تزریق به بدن می‌شود. اسندیا در حال طی مراحل ثبت پتنت مربوط به این دارو بوده و در حال حاضر این دارو در مرحله pre-IND سازمان غذا و داروی آمریکاست. جیم هانگ، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «دوزها و اشکال مختلفی از داروی کلوپیدوگرل برای درمان برخی بیماری‌ها وجود دارد که با فناوری‌های فعلی برآورده کردن این نیازها عملی نیست اما با استفاده از فناوری نانوامولسیون می‌توان دوز پایدار و قابل حل از کلوپیدوجرل را به صورت تجاری تهیه و به بازار عرضه کرد، چیزی که در حال حاضر برای تولیدکنندگان یک چالش بزرگ محسوب می‌شود.»
 
این شرکت در سال 2012 توسط هانگ تأسیس شد و فعالیت خود را از ایالت نیوجرسی آغاز کرد. ASD-002 فرمولاسیون جدیدی از داروی کلوپیدوجرل به صورت نانوامولسیون است. این دارو برای درمان سندروم‌های عروقی تجویز می‌شود که در آن عروق بدن به صورت جزئی یا کلی مسدود می‌شود. برای رفع این مشکل باید بیمار 300 تا 600 میلی‌گرم از دارو را به صورت منظم در روز استفاده کند. این در حالی است که قرص‌های خوراکی که در حال حاضر تولید می‌شود تنها حاوی 300 میلی‌گرم است که برای مصارف اورژانسی اصلا مناسب نیست.
 
زمانی که این دارو به صورت خوراکی مصرف شود، زمان زیادی لازم است تا اثربخشی آن آغاز شود. زمان مورد نیاز برای رسیدن حداکثر غلظت آن در بدن چندین ساعت است؛ بنابراین برای موارد اورژانسی گزینه خوبی نیست و باید فرمولاسیون تزریقی برای آن ارائه شود. کلوپیدوگرل به صورت شبه جامد- سیال بسیار ویسکوز- بوده که به سختی می‌توان آن را ذخیره‌سازی، متفرق یا در آب حل کرد. حالت آزاد آن پایدار نبوده و اکسید می‌شود اما با فرمولاسیون ASD-002 این دارو به صورت نانوامولسیون در آمده و از پایداری بالایی برخوردار است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوامولسیون, کلوپیدوگرل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد درمان استاندارد مبتلایان به نارسایی قلبی با EF پایین بطن چپ، ترکیب یک مهارکننده ACE یا بلوک کننده رسپتور آنژیوتانسین (ARB) و یک بتابلاکر می باشد. اگر مهارکننده ACE یا ARBs به دلیل هیپرکالمی یا نارسایی کلیوی تحمل نمی شوند، می بایست از ترکیب هیدرالازین و یک نیترات خوراکی استفاده نمود. دیورتیک ها در بیماران با علائم احتقانی (تنگی نفس، ارتوپنه و ادم) یا نشانه های افزایش فشار پر شدن (رال ها، اتساع ورید ژوگولار، یا ادم محیطی) مورد استفاده قرار می گیرند. دیگوکسین در بیمارانی که همراه با اختلال عملکرد علامتدار LV، به فیبریلاسیون دهلیزی نیز مبتلا می باشند و بیمارانی که علیرغم درمان استاندارد (مهارکننده ACE و بتابلاکر) همچنان به علائم و نشانه های نارسایی قلب دچار هستند استفاده می شود. گاه درمان ضد انعقاد و ضد پلاکت (وارفارین و آسپرین) و درمان آریتمی قلبی (آمیودارون) بر اساس شرایط بیمار لازم می شود. در درمان نارسایی حاد قلب مفیدترین دارو پس از تجویز دیورتیک، وازودیلاتور تزریقی (نیتروگلیسرین داخل وریدی، نیتروپروساید، نزیریتاید) می باشد. داروهای اینوتروپ مثبت (دوپامین، میلرینون) از طریق تحریک قابلیت انقباض قلبی و ایجاد اتساع عروق محیطی و در نتیجه بهبود برون ده قلبی و کاهش فشار پر شدن بطن چپ موجب اثرات همودینامیک مفیدی در نارسایی قلبی حاد می شود.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد سوفل آستین فلینت در نارسایی آئورت (AR)، یک سوفل رامبلی میددیاستولیک نرم و با فرکانس پایین می باشد. این سوفل احتمالا به دلیل جابجایی دیاستولیک لت قدامی دریچه میترال توسط جریان AR ایجاد می گردد. سوفل تنگی میترال (MS) یک سوفل دیاستولیک رامبلی با فرکانس پایین می باشد که به دنبال OS شنیده می شود. این سوفل در وضعیت درازکشیده به پهلوی چپ و در آپکس قلب بهتر شنیده می شود و با فعالیت خفیف تشدید می گردد. سوفل MS در طی سیستول دهلیزی دوباره ظاهر شده یا بلندتر شنیده می شود (تشدید پره سیستولی). وجه افتراق سوفل AR و MS این است که سوفل مربوط به AR تشدید پره سیستولی ندارد. سوفل گراهام استیل مربوط به نارسایی پولمونر (PR)، یک سوفل دیاستولیک با فرکانس بالا، دکرشندو و وزشی است که در طول کناره چپ استرنوم سمع می شود و در اثر دیلاتاسیون حلقه دریچه پولمونر در مبتلایان به بیماری دریچه میترال همراه با هیپرتانسیون شدید ریوی به وجود می آید. این سوفل ممکن است از سوفل AR که شایعتر نیز می باشد غیرقابل افتراق باشد اما شدت آن با دم افزایش یافته و با یک P2 بلند نیز همراه است. سوفل دیاستولیک تنگی تریکوسپید (TS) از نظر کیفیت به سوفل دیاستولیک MS شباهت دارد و غالبا در طول حاشیه تحتانی طرف چپ استرنوم و بر روی زائده گزیفوئید بهتر سمع می شود و در زمان پره سیستول واضح تر است. سوفل TS در زمان دم تشدید و در طول بازدم به ویژه در طول مرحله کششی مانور والسالوا کاهش می یابد (به دلیل جریان خون عبوری از دریچه).

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ 25 دی 1393 توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل چالش آلودگی هوا، بررسی نقش و تجویز منطقی داروها در تأثیرپذیری سلامت قلب و عروق، مقایسه وضع هوای تهران و چندین کلان شهر دنیا، اثرات آلودگی هوا بر سلامت با تاکید بر اثرات قلبی عروقی، مکانیسم های بیولوژیک تاثیر آلودگی هوا بر بیماران قلبی، تعریف و تقسیم بندی آلودگی هوا، منابع آلاینده هوا، آلودگی هوا و آریتمی های قلبی، تاثیر آلودگی هوا بر بیماران با تنگی عروق کرونر، تاثیر آلودگی هوا بر بیماران مادرزادی ونارسایی قلب، شاخص های پایش آلودگی هوا و اقدامات احتیاطی - معرفی سامانه، سیاستگزاری ها و مدیریت آلودگی هوا می باشد. 

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, مرکز قلب تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن قلب کودکان ایران
زمان برگزاری: ۱۰ الی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز قلب و عروق شهید رجایی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش اطفال, همایش قلب, همایش قلب کودکان, انجمن قلب کودکان ایران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۸ الی ۱۰ مهر ۱۳۹۴
ارسال مقالات: ۲۰ مرداد ۱۳۹۴
مکان برگزاری: شیراز 

سایت همایش
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش پیشگیری از بیماری های قلب, علوم پزشکی شیراز, همایش پیشگیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نوعی سیستم نظارت‌کننده بی‌سیم و مینیاتوری که در شریان ریوی کار گذاشته می‌شود، به بستری‌نشدن بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در بیمارستان کمک می‌کند. مطالعه بیماران مبتلا به نارسایی قلبی Class III نشان داد سامانه CardioMEMS HF که در «شرکت پزشکی سنت‌ جود» امریکا ساخته شده، شش ماه پس از این که این ابزار در بدن آن‌ها کار گذاشته شد، نارسایی قلبی‌شان 28 درصد کاهش یافت و 15 ماه پس از کاشت سیستم، این رقم به 37 درصد افزایش یافت. بر اساس اعلام انجمن قلب امریکا، نارسایی قلبی Class III منجر به محدودیت شدید فعالیت جسمانی بیماران قلبی می‌شود. در این حالت، فعالیت معمولی موجب خستگی، تپش قلب، تنگی نفس یا درد آنژن می‌شود و تقریبا 1.5 میلیون امریکایی به این بیماری مبتلا هستند.
سیستم جدید، تنها سامانه نظارت بر نارسایی قلبی است که توسط سازمان غذا و داروی امریکا تایید شده است. این فناوری مجهز به حسگری به اندازه گیره کاغذ است که در شریان ریوی و با هدف اندازه‌گیری فشار این شریان کار گذاشته می‌شود. فشار افزایش‌یافته به همراه تغییرات فشار خون و وزن، علائم بدترشدن نارسایی قلبی هستند. کاشت ابداعی به بیماران امکان مخابره خوانش‌های روزانه حسگر از منزل به پزشک‌شان را می‌دهد و چنین موضوعی امکان مدیریت فعال و شخصی بیماران بر وضعیت‌شان را فراهم می‌کند.
کلید بیرون‌ نگه‌داشتن بیماران از بیمارستان یافتن اندازه‌گیری دقیق نشانگری است که انباشت مایع در بدن را شکار می‌کند و سامانه ابداعی این کار را به خوبی انجام می‌دهد. به گفته دکتر «آرویند بهیرمیراج» از مرکز قلب و عروق DeBakey در بیمارستان متودیست امریکا (محل آزمایش سامانه جدید بر روی بیماران)، بسیاری از مطالعات نشان‌ داده‌اند دست کم 15 روز فاصله بین زمان انباشت مایع و تجربه‌کردن علائم بیمار وجود دارد و در صورت تشخیص این وضعیت در همان ابتدا می‌توان شانس بستری‌شدن بیماران را افزایش داد. این کاشت برای طولانی‌کردن مدت عمر ابداع شده و کیفیت زندگی بیمار را بهتر می‌کند. نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که قلب قادر به پمپاژ‌کردن خون کافی برای برآوردن نیازهای بدن نیست.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, ابزار جدید, CardioMEMS HF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي ايالات متحده، لوتونيکس(Lutonix 035)، بالون کاتتر با پوشش دارويي با الگوي مصرف ترانس درمال را براي استفاده در آنژيوپلاستي مورد تاييد قرار داده است. لوتونيکس(Lutonix DCB)، اولين بالون پوشش داده شده با داروي مورد استفاده براي باز کردن مجدد ديواره عروق سطحي فمورال و نيز شريان‌هاي پوپليته آل در ناحيه زانوست که به دنبال ابتلا به بيماري شريان‌هاي محيطي، تنگ يا مسدود مي‌شوند. بيماري شريان‌هاي محيطي زماني رخ مي‌دهد، که پلاک‌هاي چربي در شريان‌هاي تغذيه کننده اندام‌ها به ويژه در اندام‌هاي تحتاني شکل مي‌گيرند. اين پلاک‌ها باعث سخت شدن يا تنگي عروق «آترواسکلروز» و در نهايت محدود کردن جريان خون غني از اکسيژن به اندام‌ها مي‌شود. در مبتلايان به بيماري شريان‌هاي محيطي، ممکن است علايمي مانند درد ساق پا يا عوارض جدي‌تري از جمله زخم‌هاي پوستي يا گانگرن تجربه شوند. گزينه‌هاي موجود براي درمان بيماري شريان‌هاي محيطي عبارتند از ورزش، دارودرماني و در نهايت مداخلات عروقي، مانند بالون کاتتر بدون پوشش دارويي، استنت گذاري و جراحي باي پس.
لوتونيکس DCB يک کاتتر آنژيوپلاستي ترانس درمال است که کاتتر از طريق پوست وارد مي‌شود. اين محصول، حاوي يک بادکنک است و براي دوباره باز کردن عروق به‌کار مي‌رود. سطح خارجي بالون با داروي پکليتاکسل(paclitaxel) پوشانده شده است. اعتقاد بر اين است که پکليتاکسل از تنگي مجدد عروق «پس از آنژيوپلاستي با بالون حاوي دارو» ممانعت خواهد کرد. در اين روش، ابتدا بخشي از شريان با آنژيوپلاستي با بالون‌هاي سنتي و بدون پوشش دارويي باز مي‌شود به دنبال آن لوتونيکسDCB براي کامل باز کردن تنگي و قرار دادن دارو روي ديواره عروق تزريق مي‌شود. لوتونيکسDCB را مي‌توان در شريان‌هاي ناحيه ران و زانو مورد استفاده قرار داد. دکتر ويليام مايسل، سرپرست بخش محصولات راديولوژيک سازمان غذا و داروي آمريکا گفت: «بيماري شريان‌هاي عروق محيطي ممکن است بسيار جدي باشد و پيشگيري از انسداد مجدد شريان‌ها، حتي بيشتر از از بين بردن انسداد اوليه مهم است. مطالعات جديد نشان داده‌اند که استفاده از لوتونيکسDCB به مراتب بيشتر از آنژيوپلاستي با کاتترهاي قديمي در پيشگيري از انسداد مجدد شريان‌ها کارآمد است.»
ايمني و اثر بخشي لوتونيکس‌DCB در آزمون‌هاي غيرباليني متعدد و همچنين 3 مطالعه باليني مورد بررسي قرار گرفته است. يک مطالعه باليني تصادفي، چند مرکزي در اروپا، اثربخشي و ايمني لوتونيکسDCB را در آنژيوپلاستي با آنژيوپلاستي با بالون‌هاي معمولي مقايسه کرد. در اين مطالعه 101 شرکت کننده به صورت تصادفي انتخاب شدند و با لوتونيکسDCB يا آنژيوپلاستي با بالون‌هاي معمولي تحت درمان قرار گرفتند. در پايان 6 ماه 8/71 درصد از شرکت کنندگان تحت درمان با لوتونيکسDCB به درمان اضافي نياز نداشتند، حال آنکه اين رقم در بيماران تحت درمان با آنژيوپلاستي با بالون‌هاي معمولي 6/48 درصد بود.
در مطالعه باليني يک سويه ديگري که در چند مرکز به‌طور جداگانه در آمريکا و اروپا انجام شده، محققان 476 شرکت کننده را به صورت تصادفي تحت درمان با لوتونيکسDCB يا آنژيوپلاستي با بالون معمولي قرار دادند. در پايان 12 ماه، 2/65 درصد از شرکت‌کنندگان تحت درمان با لوتونيکسDCB يک تنگي عروقي مجدد را گزارش کردند و اين رقم در مقايسه با گروه شاهد 6/52 درصد بود.
نتايج موجود نشان مي‌دهند که هيچ عارضه جانبي جدي مربوط به تجهيزات پزشکي و نيز مربوط به داروي به‌کار رفته در پوشش بالون، در گروه‌هاي تحت درمان با لوتونيکسDCB ثبت نشده است. اين مطالعات همچنين نشان داد که ايمني لوتونيکسDCB قابل مقايسه با آنژيوپلاستي با بادکنک معمولي است. شايع‌ترين عوارض جانبي عبارت بودند از نياز به مداخلات اضافي، درد به دليل جريان خون ضعيف، تنگي عروقي که درمان نشده بود، درد قفسه سينه، و رشد غير‌طبيعي بافت.
استفاده از لوتونيکسDCB در بيماراني که به دليل اختلالات انعقادي درمان دارويي مذکور در آنها توصيه نمي‌شود، ممنوع است. همچنين بيماراني که سابقه واکنش‌هاي حساسيتي به پاکليتاکسل يا ترکيبات با ساختار مشابه دارند، نبايد از اين درمان استفاده کنند. زنان شيرده، باردار يا مرداني که قصد باروري دارند نيز بهتر است درمان‌هاي ديگري را تجربه کنند. سازمان غذا و داروي آمريکا با وجود تاييد نهايي لوتونيکسDCB، انجام 2 مطالعه باليني تکميلي ديگر روي اثربخشي و ايمني آن را به شرکت توليدکننده‌اش توصيه کرده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, کاتتر, لوتونيکس, آنژیوپلاستی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا شکل ميکروسفر سولفور هگزافلورايد با نام تجاري لومازون (Lumason) را براي بيماراني که مشاهده اکوکارديوگرام آنها دشوار بوده توصيه کرده است. لومازون يک ماده حاجب متشکل از حباب‌هاي ريز پرشده از گاز (ميکروسفرها) است که با انعکاس امواج صوتي باعث بهبود کيفيت تصوير مي‌شود. لومازون باعث مي‌شود که قلب واضح‌تر رويت شود و بطن چپ و حاشيه داخلي آن (اندوکارد) بهتر مشاهده شود. دکتر ليبرو مارزلا، سرپرست بخش فراورده‌هاي تصويربرداري سازمان غذا و داروي آمريکا، معتقد است؛ تاييد ماده حاجب جديد، کمک قابل‌توجهي به بهبود کيفيت تصاوير سونوگرافي خواهد کرد.
اثربخشي و ايمني لومازون در 3 مطالعه باليني با مشاركت 191 بيمار مشکوک به اختلال قلبي که اکوکارديوگرام آنها واضح نبود، بررسي شد. در هر 3 مطالعه، لومازون به شفاف‌تر ديده شدن حاشيه داخلي بطن چپ کمک کرد. ميزان لومازون استفاده شده در اين بيماران 2 ميلي‌ليتر بود. لومازون مشابه تمام مواد حاجبي که به شکل حباب‌هاي ريز هستند، در برگه اطلاعات دارويي همراهش با خطر واکنش‌هاي شديد قلبي- ريوي نظير ايست قلبي يا ايست تنفسي توصيف شده است. اين خطر در مورد بيماراني که بيماري قلبي زمينه‌اي دارند باز هم بيشتر مي‌شود. لازم به ذکر است که در 30 دقيقه اوليه پس از تزريق، احتمال بروز عوارض کشنده در حداکثر است. در مطالعات ذکر شده شايع‌ترين عوارض جانبي لومازون عبارت بودند از سردرد و تهوع.


برچسب‌ها: داروی جدید, ماده حاجب, لومازون, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی تبریز، انجمن متخصصین ریه ایران
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۲ خرداد ۱۳۹۴
ارسال مقالات: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تبریز، سالن همایش های هتل پارس

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش داخلی, همایش قلب, علوم پزشکی تبریز, همایش هیپرتانسیون ریوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز قلب تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل نقش اكوكارديوگرافي در مداخلات تهاجمي قلب، PTMC از دیدگاه اکوکاردیوگرافی، نقش اکوکاردیوگرافی در مداخلات تهاجمی قلب برای زنان باردار، ASD closure از دیدگاه اکوکاردیوگرافی، پزشكي قانوني در مداخلات تهاجمي قلب و اكوكارديوگرافي، PFO closure از دیدگاه اکوکاردیوگرافی، Ruptured valsalva aneurysm closure از دیدگاه اکوکاردیوگرافی، نقش اکوکاردیوگرافی در مداخلات درمانی برای نارسایی قلب، Pseudoaneurysam of aorta closure از دیدگاه اکوکاردیوگرافی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی تهران, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |
این سمپوزیوم در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۳ توسط انجمن آترواسكلروز ايران در سالن صدف هتل هما با حضور دو تن از برجستگان جامعه جهانی پزشکی Prof.Sir Yacoub  و Dr.Khaghani برگزار می گردد. خواهشمند است متخصصین محترم جهت حضور در اين سمپوزيوم با دبيرخانه انجمن آترو اسكلروز ايران با شماره 88073052  تماس حاصل فرمايند. پخش آنلاین این سمپوزیوم بر روی وبسایت انجمن آترواسکلروز قابل مشاهده خواهد بود.

سایت انجمن


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن آترواسكلروز ايران, آئورت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه اوهایو موفق به ساخت دستگاه ایمپلنت کنترل شرایط هشدار قلب شدند. دکتر آبراهام مدیر بخش تحقیقاتی درمان مشکلات حاد قلبی دانشگاه اوهایو اظهار کرد: نارسایی و حمله قلبی یکی از سریع‌ترین مشکلات در حال رشد در میان مردم است، به طوری‌که اکثر کسانی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند از این بیماری رنج می‌برند. وی در ادامه افزود: متاسفانه درمان دارویی نارسایی قلبی برای انواع مشکلات ناکارآمد است. در همین راستا محققان دانشگاه اقدام به طراحی دستگاهی برای کنترل قلب در شرایط اضطراری کردند.
دستگاه طراحی شده توسط محققان دانشگاه اوهایو شامل نوعی سیستم ایجاد پالس است به طوری‌که این دستگاه به دور سرخرگ آئورت پیچیده می‌شود تا پالس قلبی بیمار را در شرایط اضطراری و با استفاده از پر و خالی کردن بالون کوچکی حفظ کند. آبراهام در ادامه افزود: برای شناخت بهتر و آزمایش این دستگاه اقدام به کاشت این وسیله بر روی قلب 20 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی کردیم که پس از بررسی دقیق یکساله مشخص شد در 16 بیمار مشکلات نارسایی قلبی مشاهده نشد و همچنین نصب این دستگاه هیچ عارضه دیگری را نیز در پی نداشته است. جزئیات بیشتر این دستاورد پزشکی در نشریه American College of Cardiology Heart Failure منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, ایمپلنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات دانشمندان دانشگاه تگزاس شواهد فیزیکی بیشتری را برای ارتباط بین ذات الریه و نارسایی قلبی نشان می‌دهد. محققان طی این پژوهش اثبات کردند که استرپتوکوک پنومونیه بعنوان علت اصلی ذات الریه اکتسابی، در واقع باعث بروز آسیب‌های فیزیکی به قلب می‌شود. این محققان با بررسی نمونه‌های بافت انسانی و حیوانی دریافتند که حضور این باکتری ضایعات کوچکی را بر جای می‌گذارد و این بدان معناست که اگر دچار ذات‌الریه شدید هستید، قلب شما ممکن است که برای همیشه دچار جراحت و آسیب شود.
بر اساس یافته‌های این پژوهش، استرپتوکوک پنومونیه هنگام حضور در خون به سوی عضله قلبی حمله کرده و ضایعاتی را بر لایه میانی عضلانی دیواره قلب بر جای می‌گذارد؛ محققان طی این پژوهش نحوه عملکرد مکانیزم این باکتری در حمله به قلب را شناسایی کردند. به گفته محققان دانشگاهی، نکته امیدوارکننده اینجاست که واکسن کاندیدایی وجود دارد که می‌تواند علیه این باکتری عمل کند. در حال حاضر این واکسن نتایج مثبتی را در نمونه‌های حیوانی از خود نشان داده است؛ واکسن با جلوگیری از حرکت عفونت به سمت قلب و مهار سمی که سلول‌های سالم قلب را از بین می‌برد، عملکرد دفاعی خود را انجام می‌دهد. نتایج این پژوهس در مجله "PLOS" منتشر شده است.


برچسب‌ها: باکتری, ذات الریه, پنومونی, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن جراحان قلب ایران، انجمن قلب و عروق ایران، انجمن بیهوشی قلب
زمان برگزاری: ۱۲ الی ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۶ آذر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز کنفرانس بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

همایش های همزمان:
نهمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران
بیستمین کنگره انجمن قلب و عروق ایران
هشتمین کنگره انجمن بیهوشی قلب ایران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش مشترک قلب, انجمن قلب ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد که ویتامین ب ۳ مشکلات قلبی منجر به مرگ را کاهش نمی‎دهد. پزشکان در ۵۰ سال گذشته تصور می‌کردند که استفاده زیاد از نیاسین یا‌ همان ویتامین ب ۳، می‌تواند کلسترول بد را در بدن کاهش و کلسترول خوب را افزایش دهد و به این ترتیب از حمله قلبی پیشگیری کند. هم اکنون از نیاسین به عنوان یکی از راه‌های ممکن برای کاهش مشکلات قلبی یاد می‌شود و طبق آمار سال ۲۰۰۹، هر ماه برای ۷۰۰ هزار آمریکایی استفاده از نیاسین تجویز می‌شود.
اما نتایج تحقیقی که در مجله «The New England Journal of Medicine» منتشر شده، نشان می‌دهد مصرف ویتامین ب ۳ مشکلات قلبی منجر به مرگ را کاهش نداده است. علاوه بر این، مصرف زیاد آن می‌تواند اثرات جانبی مضری مثل مشکلات گوارشی، افزایش بیماری‌های عفونی یا افزایش خطر دیابت را به همراه داشته باشد. پزشکان در یک تحقیق، گروه زیادی از بیماران قلبی-عروقی که بین ۵۰ تا ۸۰ سال سن داشتند را زیر نظر گرفتند و متوجه شدند میزان حملات قلبی یا سکته بین افرادی که نیاسین می‌خوردند با آنهایی که دارونما مصرف می‌کردند، تفاوت چندانی نداشت. بنابراین، اگر به امید کاهش کلسترول از قرص ویتامین ب ۳ استفاده می‌کنید، وقت مشاوره با پزشکتان است. شاید این قرص‌ها بیش از اینکه مفید باشند، برایتان مضر باشند.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین ب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
ز
مان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ دی ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۱ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مهندسی پزشکی, همایش قلب, علوم پزشکی بقیه الله
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد متیل دوپا (آلدومت) داروی انتخابی در درمان خوراکی طولانی مدت و غیر اورژانسی هیپرتانسیون در حاملگی می باشد. هیدرالازین (آپرسولین) وریدی جهت کنترل بحران های هیپرتانسیون در حاملگی کاربرد دارد. مهارکننده های ACE و آنتاگونیست های گیرنده آنژیوتانسین در بارداری باید قطع شوند. این داروها خطر مرگ جنین در داخل رحم، دیس ژنزی کلیوی، الیگوهیدرآمنیوس، هیپوپلازی ریه، محدودیت رشد جنین و اختلال عملکرد کلیه نوزاد را افزایش می دهند. مصرف آتنولول را باید در اوایل بارداری متوقف نمود. عمل اصلی بتابلوکرها کاهش برون ده قلب است. اثرات این داروها بر جنین شامل محدودیت رشد و هیپوگلیسمی نوزادی است. لابتالول سبب کاهش برون ده قلبی نمی شود و احتمال محدودیت رشد جنین با مصرف کمتر است. در صورت مصرف دیورتیک ها قبل از بارداری می توان آن ها را در تمام طول بارداری ادامه داد. در بیماران مبتلا به پره اکلامپسی یا الیگوهیدرآمنیوس یا وجود شواهد کاهش جریان خون رحمی جفتی، دیورتیک ها باید قطع شوند. تجویز فوروزوماید در سه ماهه اول ممکن است منجر به هیپوسپادیاس شود.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سوم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


آیا نوشیدن شیر برای شما منزجرکننده است؟ در این مورد به ندای قلب خود گوش فرا داده و عادات غذایی خود را تغییر دهید؛ چراکه بر اساس نتایج تحقیقات جدید، نوشیدن شیر و مصرف روزانه مواد لبنی موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود. در تحقیق جدید ارتباط بین مصرف شیر و خطر کاهش فشار خون و بیماری‌های قلب و عروق مورد بررسی قرار گرفت که نتایج آن در دوازدهمین کنگره تغذیه اروپا در مون پلیه فرانسه ارائه شد. در این پژوهش با متاآنالیز ارتباط بین مصرف یک لیوان شیر روزانه و کاهش فشارخون و حمله قلبی مشخص شد. بر اساس 9 تحقیق بر روی 57 هزار شرکت کننده و 15 هزار فرد مبتلا به فشارخون بالا مشخص شد مصرف تمامی مواد لبنی کم چرب و شیر خطر افزایش فشارخون را کاهش می‌دهد. محققان اعلام کردند: مصرف مواد لبنی پرچرب موجب افزایش کلسترول و انباشتن چربی و افزایش وزن می‌شود. نتایج این پژوهش در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, شیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان هلندی دریافته‌اند هوای خشک و آلوده، همچنین بسیار گرم یا سرد، خطر حمله قلبی را بالا می‌برد. مطالعات زیادی به ارتباط تغییرات دما و افزایش مرگ و میر ناشی از آن، همچنین مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی اشاره می‌کنند، اما با نگاه ویژه به حملات قلبی و نه فقط مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی، تصویر دقیقی از خطرات کلی سلامت ناشی از تغییرات دما و آلودگی هوا مشخص می‌شود و ممکن است سرنخ این موضوع باشد که چرا این عوامل، حملات قلبی را در افراد پرخطر تسریع می‌کنند. با توجه به مطالعات متعددی که در این زمینه انجام شده و به ویژه اطلاعات مربوط به فصول سرد یا گرم را جمع‌آوری کرده‌اند، مشخص شده در هوای بسیار سرد یا گرم، خطر حملات قلبی افزایش می‌یابد.
محققان می‌گویند به نظر می‌رسد هوای سرد در مناطقی که در کل گرمتر بودند، اثر بیشتری بر افزایش خطر حملات قلبی داشته‌اند بنابراین پیشنهاد می‌شود مردمی که در مناطق سردتر زندگی می‌کنند، خود را با تغییرات دما تطبیق دهند. به عنوان مثال، در یک شهر که به صورت طبیعی روزانه 10 حمه قلبی گزارش می‌شود، در روزهایی که به طور غیرطبیعی سرد یا گرم باشد، یک تا چهار حمله قلبی بیشتر رخ می‌دهد. البته در این میان، متغیرهای زیادی وجود دارند که باید جداگانه بررسی شوند، اما به نظر می‌رسد این نتایج به اندازه کافی واقعی هستند که مورد قبول واقع شوند.
مطالعات مربوط به آلودگی هوا نیز مطرح‌ کننده افزایش خطر حمله قلبی در روزهای آلوده هستند و سطح ایمنی از نظر آلودگی هوا که هیچ اثری بر خطر حمله قلبی نداشته باشد، وجود ندارد. با توجه به نتایج مطالعات بالا، مسوولان مربوطه باید در روزهای بسیار سرد یا گرم و یا با توجه به آلودگی‌ بالای هوا، هشدارهای لازم را به افراد پرخطر بدهند تا از مواجهه با شرایط مشکل‌ساز دوری کنند.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, سکته, آب و هوا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با ترکیب نانومیله‌های مغناطیسی و پروتئین فعال کننده پلاسمینوژن موفق به ساخت ترکیبی شدند که قادر است لخته‌های خون ایجاد شده در بیماران در معرض سکته را از بین ببرد. پژوهشگران دانشگاه جورجیا موفق به ارائه نانوذرات مغناطیسی شدند که قادر به رفع مشکل سکته در بیماران است. این نانوذرات با استفاده از میدان مغناطیسی به محل لخته شدن خون منتقل شده تا انسداد رگ‌های خونی را برطرف کند.
در حال حاضر تنها یک دارو برای جلوگیری از سکته استفاده می‌شود که یک فعال کننده پلاسمینوژن (PA) است. این دارو بعد از ظهور اولین نشانه‌های سکته به بیمار داده می‌شود. این پروتئین درون خون حل شده و به محل لختگی می‌رسد و موجب برطرف شدن لخته‌های خونی می‌شود. یی پینگ ژو از محققان این پروژه می‌گوید: فناوری مورد استفاده ما، نوعی نانومیله مغناطیسی است که به بیمار تزریق می‌شود. این نانومیله‌ها در حضور میدان مغناطیسی شروع به چرخش می‌کنند و می‌توانند لخته خون را از بین ببرد. نتایج یافته‌های ما نشان می‌دهد که با این روش می‌توان لخته‌های خون را از بین برد. کارایی این روش دو برابر روش تزریق پروتئین PA است.
این گروه تحقیقاتی، داروی جدید خود را روی موش‌ با موفقیت آزمایش کردند؛ موش سیستم گردش خونی شبیه به انسان دارد. این گروه از ترکیب نانومیله‌های 300 نانومتری و پروتئین PA برای رفع لخته خون در موش‌ها استفاده کردند. این نانومیله‌ها در اثر اعمال میدان مغناطیسی شروع به چرخش پروانه‌ای کرده و دارو را به سوی محل لختگی هدایت می‌کنند.
سکته دومین عامل مرگ و میر در جهان است، بطوری که در هر دقیقه یک آمریکایی در اثر سکته جان خود را از دست می‌دهد. لیدونگ ماو از محققان این پروژه می‌گوید: ما بیماران بسیاری داریم که از مشکل سکته رنج می‌برند و چشم به راه روش درمانی جدیدی هستند. استفاده از پروتئین PA خطراتی در پی دارد، برای مثال این پروتئین مانع از انعقاد خون می‌شود بنابراین در بیمارانی که این دارو را استفاده کرده‌اند خطر عدم انعقاد در صورت خونریزی وجود دارد. پژوهشگران این پروژه به دنبال یافتن مواد جدیدی برای بهبود عملکرد این دارو هستند چرا که استفاده بیش از حد این دارو می‌تواند موجب خونریزی در بیماران شود. در حال حاضر این پژوهش در مراحل اولیه است و باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود.


برچسب‌ها: نانو, نانومیله, سکته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند دریافته‌اند پائین بودن فشار خون دیاستولی (DBP) در ابتدا ممکن است با آتروفی مغز در بیماران مبتلا به بیماری شریانی همراه باشد و هر گاه میزان فشار خون (BP) در بیمارانی که دارای فشار خون بالاتر بوده‌اند با گذشت زمان کاهش پیدا کند با پیشرفت کندتر آتروفی همراه است. نتایج بررسی‌ها نشان داده است که هم فشار خون بالا و هم فشار خون پائین در اتیولوژی آتروفی مغز نقش دارند. محققان در تحقیقات خود دریافتند بالا بودن فشار خون در اواخر زندگی با آتروفی بیشتر مغز همراه است، حال آن که نتایج بررسی‌ها در جمعیت سالمند وجود رابطه میان پائین بودن فشار خون و آتروفی بیشتر مغز را نشان داده است. نتایج این بررسی حاکی از محدود بودن مدارک آینده نگر است و در بیماران مبتلا به بیماری آشکار شریانی نامعلوم باقی مانده است.
محققان در مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند، ارتباط فشار خون اولیه و تغییر فشار خون با گذشت زمان را با پیشرفت آتروفی مغز در 663 بیمار (سن متوسط 57 سال، 81 درصد مرد) مورد بررسی قرار داده‌اند. این بیماران به بیماری سرخرگ تاجی، بیماری عروق مغز، بیماری سرخرگ محیطی یا آنوریسم آئورت شکمی مبتلا بوده‌اند.
طبق نتایج به دست آمده، در بیمارانی که در ابتدا فشار خون دیاستولی یا متوسط فشار شریانی (MAP) پائین‌تر داشتند، سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری سریع‌تر بود و در آن عده از بیمارانی که فشار خون بالاتر داشتند، کاهش فشارخون با گذشت زمان سبب کاهش سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری در مقایسه با آنهایی می‌شد که فشارخون بالا رونده داشتند. از این بررسی می توان نتیجه گرفت که کاستن از مقدار فشار خون در بیمارانی که فشار خون بالاتر دارند سودمند است ولی باید در مورد کاهش بیشتر فشارخون در بیمارانی که سابقه فشار خون پائین دارند احتیاط کرد. این پژوهش در نشریه "JAMA Neurology"، منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, آتروفی مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه مریلند از کشف راهی خبر داده‌اند که در آن، می‌توان با استفاده از سلول‌های پوستی کودک، دریچه ریوی قلب را ساخته و آن را جایگزین دریچه ناقص کرد. اگرچه پیش از این دریچه قلب مصنوعی برای بزرگسالان ساخته شده بود اما در کودکان به علت ادامه رشد آن‌ها، این کار همواره یک چالش پزشکی بوده است. به گفته محققان، ساخت دریچه قلبی جدید با استفاده از سلول‌های پوست خود کودک خطر پس زدن پیوند را کاهش می‌دهد چرا که این دریچه همراه با رشد بیمار رشد کرده و در نتیجه نیاز به جایگزینی دریچه جدید را در آینده کاهش می‌دهد.
پژوهشگران می‌گویند که احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دریچه پیوندی توسط سیستم ایمنی نابود شود چرا که از سلول‌های بدن خود بیمار ساخته شده است. محققان امیدوارند که در آینده به جای استفاد از بیوپسی پوست بتوان از نمونه‌های خونی کودکان برای ساخته دریچه ریوی قلب بهره برد. دریچه ریوی قلب، قلب را به سرخرگ ریوی متصل می‌کند که مسئول حمل خون از قلب به ریه‌هاست. این پژوهش در مجله "Annals of Thoracic Surgery" منتشر شده است.


برچسب‌ها: مصنوعی, دریچه قلب مصنوعی, دریچه قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


داروی آزمایشگاهی جدید یک شرکت داروسازی سوئیسی مرگ‌های ناشی از نارسایی قلبی مزمن را در مقایسه با درمان‌های موجود تا 20 درصد کاهش داده است. داروی شرکت Novartis در آزمایش‌های بالینی خطر مرگ ناشی از عوامل قلبی‌عروقی و همچنین خطر بستری‌شدن به دلیل تشدید نارسایی قلبی را تا 20 درصد کاهش داد. داروی جدید LCZ696 نام دارد و اواخر سال جاری در بازارهای امریکا و همچنین فصل نخست سال 2015 در بازارهای اروپا عرضه خواهد شد.
این مطالعه شامل بیش از 8400 بیمار از 47 کشور بود که به صورت تصادفی LCZ696 یا enalapril دریافت کردند. enalapril یکی از داروهای موجود در گروه مهارکننده‌های AC است که در درمان معمول نارسایی قلبی به کار می‌رود. پس از بررسی وضعیت بیماران به مدت 27 ماه، کاهش 20 درصدی مرگ ناشی از عوامل قلبی‌عروقی یا بستری‌شدن بیماران گزارش شد. جزئیات این مطالعه در مجله Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بنا بر تحقیقات جدید، تحریک‌ الکتریکی یکی از عصب‌های موجود در گوش می‌تواند سلامتی قلب را افزایش دهد. تیمی از دانشمندان دانشگاه لیدز از ماشین استاندارد TENS (تحریکات الکتریکی عصب از راه پوست) برای اعمال پالس‌های الکتریکی به تراگوس گوش استفاده کردند. تراگوس، بخش برآمده‌ای در جلوی گوش است.
نتایج این مطالعه روی سوژه‌ها نشان داد TENS پتانسیل لازم برای ارتقای سلامتی قلب را دارد و حتی می‌تواند به بخشی از درمان نارسایی قلبی تبدیل شود. دانشمندان الکترودهایی را به گوش‌های 34 فرد سالم اعمال و دستگاه مزبور را در جلسات 15 دقیقه‌ای روشن کردند. این محققان بر تغییرپذیری ضربان‌های سوژه‌ها و فعالیت بخشی از سیستم عصبی نظارت کردند که قلب را هدایت می‌کند. این نظارت 15 دقیقه پس از خاموش‌کردن دستگاه نیز ادامه یافت. تکنیک جدید با تحریک عصب مغزی به نام «واگ» عمل می‌کند که در تنظیم اندام‌های حیاتی مانند قلب نقش مهمی دارد. یک شاخه حسی از این عصب در گوش بیرونی قرار دارد و با ارسال جریان الکتریکی به عصب‌ها و مغز، محققان قادر به اثرگذاشتن بر جریان‌های مغزی بودند که قلب را تنظیم می‌کند. تحریک این عصب پیش‌تر برای درمان شرایطی مانند صرع به کار رفته است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌اند که خشم، عصبانیت و فشارهای عصبی، باعث اتساع شریان کاروتید می‌شود و جریان خون را افزایش می‌دهد. یک سری تست‌های اولتراسوند نشان دادند که این اتساع در افراد با پرفشاری خون، ایجاد نمی‌شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا و مرکز پزشکی سدارس- سینای، در این تحقیق 10 داوطلب جوان سالم بین 19 تا 27 سال، 20 داوطلب 38 تا 60 ساله و 28 بیمار مبتلا به پرفشاری خون 38 تا 64 ساله را بررسی کردند.
طی مطالعه به داوطلبان کارهایی داده شد که استرس ذهنی را بیشتر می‌کرد. در همان حال از دستگاه اولتراسوند استفاده می‌شد تا اثرات این فعالیت بر شریان کاروتید و شریان درون مغز آنها مشاهده شود. فشار خون و ضربان قلب آنها نیز اندازه‌گیری می‌شد. دیده شد که در داوطلبان سالم، فشار عصبی باعث اتساع شریان کاروتید و افزایش جریان خون در مغز شد، ولی این تغییرات در افراد دارای پرفشاری خون دیده نشد. به گفته پژوهشگران عدم اتساع شریان در واکنش به استرس ذهنی در افراد مبتلا به پرفشاری خون باعث ایجاد ایسکمی میوکارد می‌شود و خطر بیماری‌های عروقی را افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند: نبود جریان خون کافی در مغز حین فعالیت‌های ذهنی در افراد مبتلا به پرفشاری خون می‌تواند بر عملکرد شناختی و فعالیت مغز اثر بگذارد.


برچسب‌ها: فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه نهم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


همه ما می‌دانیم مصرف رشته فرنگی برای سلامتی خوب نیست و هم اکنون دانشمندان دریافتند مصرف بیش از اندازه رشته موجب افزایش خطر سندرم قلبی به ویژه در زنان می‌شود. هیون جون شین از محققان این تحقیق اظهار کرد: چون ارتباط مصرف رشته و سندرم متابولیک در کشورهای آسیایی به طور گسترده مورد بررسی قرار نگرفته بود، تصمیم گرفتم در این مورد بیشتر تحقیق کنم.
محققان کره جنوبی تاثیرات مصرف رشته بر سلامت انسان را با استفاده از مصرف سرانه رشته کشورها مورد بررسی قرار دادند. در سال‌های اخیر مشکلات سلامت افراد از جمله بیماری‌های قلبی و اضافه وزن در نواحی پرمصرف افزایش یافته است. در پایان محققان دریافتند خوردن رشته دوبار یا بیش از آن در هفته با سندرم قلبی مرتبط است و خوردن بیش از اندازه آن موجب ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی می‌شود که این موارد در زنان شایع‌تر است. دلیل شایع بودن این بیماری‌ها در زنان به دلیل مصرف رشته، ناشی از تفاوت بیولوژیکی زنان نسبت به مردان است. در رشته، میزان قابل توجهی بیسفنول BPA وجود دارد که موجب اختلال در هورمون استروژن می‌شود.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, رشته فرنگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه نهم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


شرکت اینتل با همکاری 50 Cent به دنبال ساخت مجموعه‌ای از هدفون‌هاست که حسگرهای آن‌ها، ضربان قلب کاربر را در تمامی اوقات حتی هنگام نشستن یا پیاده‌روی اندازه‌گیری می‌کنند. چون هدفون‌های SMS Audio BioSport In-Ear انرژی‌شان را از تلفن یا دستگاه پخش MP3 متصل می‌گیرند، هیچ‌گاه نیاز به شارژشدن ندارند. تمامی اطلاعات ضربان قلبی که این گجت‌های هوشمند جمع‌آوری می‌کنند، به صورت آنلاین قابل‌پست‌شدن و تحلیل است و کاربران توصیه لازم را برای ارتقای سلامتی‌ یا کاهش وزنشان دریافت می‌کنند. این ابزار دارای حسگر نوری جاسازی‌شده‌ای است که تغییر ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کند و سیگنال‌های نویز ناشی از حرکت بدن و نور محیط را از بین می‌برد.
هدفون‌های قابل‌جاسازی در گوش همچنین مجهز به نرم‌افزاری هستند که سرعت موسیقی را بر اساس سطح فعالیت کاربر تغییر می‌دهد. شرکت‌های سازنده مدعی‌اند این سیستم‌ها کیفیت صوتی بالایی ارائه می‌دهند، همچنین ضدعرق و ضدآب بوده و به برنامه RunKeeper متصل می‌شوند. این فناوری اواخر سال جاری میلادی عرضه می‌شود و شرکت اینتل ماه ژانویه نمونه‌های اولیه آن را در «نمایشگاه ابزار الکترونیکی مصرفی» در لاس‌وگاس به نمایش گذاشت. هنوز تاریخ عرضه و بهای دقیق این هدفون‌ها مشخص نشده است.


برچسب‌ها: هدفون, هوشمند, هدفون هوشمند, ضربان قلب, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه نهم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links