پژوهش محققان دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد کاهش مصرف بی‌رویه چربی‌های اشباع شده که در غذاهای روزانه شامل لبنیات، غذاهای سرخ شده و گوشت قرمز وجود دارد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. طی این پژوهش، محققان داده‌های مرتبط با 42 هزار و 908 مرد و 84 و هزار 628 زن را طی مدت 30 سال مورد بررسی قرار دادند.
نتایج نشان می‌داد افرادی که چربی‌های اشباع بیشتری خورده بودند در مقایسه با افرادی که چربی‌های سالم تر و غیر اشباع نظیر آنچه در روغن‌های گیاهی و غلات کربوهیدرات‌دار یافت می‌شود، مصرف کرده بودند، در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار داشتند. البته محققان می‌گویند افرادی که غذاهای دارای کربوهیدرات‌های تصفیه شده نظیر نشاسته، آرد و پاستا مصرف می‌کنند، نیز در خطر بیماری‌های قلبی قرار دارند. 
یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد افرادی که تنها پنج درصد از مصرف چربی‌های اشباع را کاهش داده و به جای آن غذاهای سالم‌تری نظیر روغن زیتون مصرف کردند، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی خود را از 9 درصد به 25 درصد رساندند. محققان برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی پخت و پز با چربی‌های سالم مانند روغن کانولا و زیتون یا روغن‌های گیاهی دیگر به جای کره و چربی‌های حیوانی را مؤثر دانسته‌اند. این پژوهش در مجله American College of Cardiology منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


شیمی‌دان‌های دانشگاه ITMO در سنت‌پترزبورگ روسیه، در بررسی‌های انجام شده مشاهده کرده‌اند که پیوند عروق بدون نیاز به ضدلخته‌ها امکان پذیر است. جراحی برای مشکلات قلب‌ و‌ عروق، گاهی نیازمند پیوند عروق و استنت‌گذاری برای باز کردن عروق خونی معیوب یا تنگ شده است. اگرچه این روش به طور مستقیم مشکل بازگرداندن جریان خون را حل می‌کند، ولی خطر ایجاد لخته‌های خونی را به‌ همراه دارد.
 
شیمی‌دان‌هایی از دانشگاه ITMO در سنت‌پترزبورگ، چگونگی توسعه و آزمایش یک نوع جدید از پوشش رگ خونی مصنوعی را که مانع تشکیل لخته‌ خونی می‌شود، توصیف‌ کرده‌اند. این پوشش از یک لایه‌ نازک از نانو میله‌هایی تشکیل شده که با تراکم زیاد کنار‌ هم جمع شده‌اند و از اکسید‌آلومینیوم ترکیب‌ شده با ماده‌ای که آنزیم شکست لخته را فعال می‌کند، ساخته‌ شده‌اند. این ماده، فعال‌کننده‌ پلاسمینوژن نوع اوروکیناز نامیده می‌شود. هنگامی‌ که محققان از این لایه‌ی نازک برای پوشش سطح داخلی رگ پیوندی استفاده‌ کردند، یک غلظت ثابت از پلاسمین توسط آن ایجاد شد. پلاسمین آنزیمی است که لخته‌های خونی را حل و متلاشی می‌کند.
 
محققان می‌گویند: ویژگی‌های منحصر به‌فرد این لایه‌ی نازک از ساختار آن نشات می‌گیرد؛ یک ماتریس متخلخل که فعال‌کننده‌ پلاسمینوژن را نگه می‌دارد. این منبع از فعال‌کننده‌ پلاسمینوژن محافظت‌ می‌کند و این در‌ حالی است که به آن اجازه می‌دهد تا در همان زمان از‌طریق منافذ سیستمبا پلاسمینوژن موجود در خون واکنش داشته باشد. به گفته آن‌ها، هنگامی‌ که پلاسمینوژن با فعال‌کننده‌ پلاسمینوژن در داخل منافذ لایه برخورد می‌کند، آنزیم متلاشی‌کننده‌ لخته‌ خونی پلاسمین را تولید می‌کنند. عروق پیوندی حبس‌کننده‌ دارو در آزمایشات، لخته‌های خونی را متلاشی می‌کند.
 
محققان جهت آزمودن ویژگی‌های این لایه‌ نازک پوشاننده‌ عروق پیوندی، آزمایشات بسیاری را انجام دادند. به‌ طور‌ مثال، آن‌ها برای یک آزمایش، لخته‌های مصنوعی ساخته شده از پلاسمای مخلوط با ترومبین را ایجاد‌ کرده و آنها را داخل پیوند قرار دادند. به گفته محققان، لخته به‌ سرعت شروع به متلاشی‌شدن و ترشح از‌ طریق محل پیوند‌ کرده و پوشش طراحی‌شده‌ لخته‌ها را در مرحله‌ شکل‌گیری نابود می‌کند که جریان خونی بدون انسداد را در محل پیوند تضمین می‌کند.
این لایه‌ نازک جدید، تضمین‌کننده‌ پیشرفتی در آخرین نوع پیوندها و استنت‌ها است که انواع داروی انحلالی‌ نیز نامیده می‌شوند و توسط داروهایی که به‌ آرامی در خون آزاد می‌شوند، پوشیده شده‌اند، اما طول عمر آن‌ها توسط میزان دارویی که ذخیره‌ می‌کنند، محدود می‌شود. این روش بر‌اساس احتباس دارو، درون یک پوشش محافظتی متخلخل است که ماندگاری بیشتری دارد و در واقع یک طول عمر نامحدود‌ برای عروق خونی مصنوعی پیشنهاد می‌کند.
 
گفتنی است یافته‌های محققان تنها محدود به عروق خونی مصنوعی نبوده بلکه ارتباط‌دهنده به هر‌نوع پیوندی است و این موضوع مربوط به تمام انواع داروهایی است که بیمار برای پوشش از آنها استفاده می‌کند. به‌ طور‌ مثال، پس‌ از پیوند میزنای مصنوعی، گاهی بلورهای اوره‌آز شروع به تشکیل در داخل آن می‌کنند و پزشکان نمی‌دانند چگونه با این مشکل کنار بیایند. به‌ کار بردن داروی پوشش‌دهنده‌ مشابهی که اوره‌آز را متلاشی‌ می‌کند، امکان‌پذیر است.


برچسب‌ها: رگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


به‌رغم انجام ورزش، مدت زمان طولانی نشستن با خطر نارسایی قلبی ارتباط دارد و محققان دریافته‌اند افراد کم تحرک، 52 درصد بیشتر به نارسایی قلبی دچار شدند. نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که قلب قادر به پمپاژ خون و انتقال اکسیژن کافی به اندامهای دیگر بدن نیست. اگرچه این به معنای توقف کار قلب نیست، با این وجود وضعیت خطرناکی است. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) نارسایی قلبی بیش‌ از پنج میلیون نفر را در آمریکا تحت‌ تاثیر قرار داده که به طور تقریبی علت یکی از هر 9 مرگ در آمریکا است و هزینه‌ای در حدود 32 میلیارد دلار در‌سال بر کشور تحمیل می‌کند.
پژوهشگران در تحقیق خود به بررسی داده‌های مربوط به 84 هزار و 170 مرد در برنامه‌ یک گروه متنوع از‌ نظر نژادی پرداختند که این افراد در برنامه‌ تحقیق سلامت مردان کالیفرنیا شرکت‌ کرده بودند. شرکت‌کنندگان بین 45 و 69 ساله بوده و در زمان ورود در بررسی هیچ علائمی از نارسایی قلبی نداشتند. در پیگیری هشت سال بعد، به‌ طور متوسط در 3473 نفر از شرکت‌کنندگان نارسایی قلبی تشخیص داده شد. برای ارزیابی میزان فعالیت جسمی، محققان از معادل متابولیک کار (‌MET‌s) (معیاری از مصرف انرژی بدن) استفاده کردند در حالی‌که زمان نشستن (بی‌حرکتی) برحسب ساعت اندازه‌گیری شد.
محققان با بررسی داده‌ها دریافتند که مستقل از زمان نشستن، مردان با کمترین میزان فعالیت بدنی در مقایسه با مردان با بالاترین سطح فعالیت بدنی با احتمال 52 درصد بیشتر به نارسایی قلبی دچار شدند. محققان می‌گویند: صرف‌نظر از میزان ورزش، مردانی که به‌ مدت پنج ‌ساعت یا بیشتر در خارج از محل کار، نشسته (بی‌حرکت) بودند، 34‌ درصد بیشتر در‌معرض نارسایی قلبی قرار داشتند. همچنین مردانی که بیش‌ از پنج ‌ساعت در روز را خارج از محل کار، نشسته (بی‌حرکت) بودند و کمترین ورزش را انجام می‌دادند، در مقایسه با همتایان خود که کمتر‌ از دو ساعت در روز می‌نشستند و بیشترین ورزش را انجام می‌دادند، دو برابر بیشتر احتمال داشت که به نارسایی قلبی دچار شوند.
با توجه به اینکه محققان داده‌های مربوط به زنان را در نظر نگرفتند، نمی‌توان گفت که آیا این نتایج برای زنان نیز قابل تعمیم است. همچنین، همه‌ این مردان شرکت‌کننده در‌ یک برنامه‌ی سلامت جامع بودند، پس مشخص نیست که آیا این یافته‌ها برای افرادی غیر از آنها نیز قابل اعمال است. محدودیت دیگر این تحقیق آن است که داده‌ها تنها زمان بی‌حرکت بودن خارج از محل کار را پوشش می‌دهد، بنابراین به‌ طور موکد نمی‌توان گفت که این تحقیق می‌تواند بر تمامی فعالیت های نشسته اعمال شود.
به گفته محققان، این یافته‌ها توصیه‌های انجمن قلب آمریکا را پشتیبانی می‌کند که برمبنای آن بزرگسالان باید حداقل 150 دقیقه در هفته به ورزش هوازی باشدت متوسط بپردازند تا خطر ابتلا به نارسایی قلبی و سایر بیماری‌های قلبی‌ و‌ عروقی کاهش یابد.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بررسی‌های متعددی نشان می دهد که با افزایش سن، مادرانی که به کودکان خود شیر نداده‌اند نسبت به مادرانی که شیردهی داشته‌اند، امکان بیشتری جهت ابتلا به بیماری‌های قلبی دارند. محققان برآورد می‌کنند که ضخامت دیواره عروق گردنی بالاتر که در شیردهی ناکافی مشاهده شده با 3 تا 5 سال پیری عروق زودتر متناظر است.احتمال ابتلا به بیماری کاروتید در میانسالی، در مادرانی که به کودکان خود شیر نداده‌اند بیشتر است.
بررسی‌های متعددی خاطرنشان کرده‌اند که با افزایش سن، مادرانی که به کودکان خود شیر نداده‌اند نسبت به مادرانی که شیردهی داشته‌اند، امکان بیشتری جهت ابتلا به بیماری‌های قلبی دارند. جهت ارزیابی ارتباط بین طول دوره‌ی شیردهی و بیماری‌های عروقی، محققان وضعیت 486 زن را پیگیری و طول دوره‌ی شیردهی در تمامی بارداری‌های آنها را ثبت و میزان ضخامت دیواره عروق گردنی را در سال بیستم سنین 38 تا 50 سالگی اندازه‌گیری کردند.
همانند بررسی‌های پیشین، طول دوره‌ی شیردهی به شکل مطلوبی با شاخص توده‌ی بدنی (BMI)، لیپیدها، فشارخون و دیابت نوع 2 در سال بیستم ارتباط داشت. به علاوه طول دوره‌ی شیردهی به شکل معنادار و معکوس با میزان مورد قبول ضخامت دیواره عروق گردنی، حتی پس از تنظیم و تعدیل عوامل خطرساز کاردیومتابولیک، اجتماعی، جمعیت، سیگار کشیدن، زایمان‌های پیشین و BMI پیش از بارداری ارتباط داشت.
محققان برآورد می‌کنند که ضخامت دیواره عروق گردنی بالاتر که در شیردهی ناکافی مشاهده شده با 3 تا 5 سال پیری عروق زودتر متناظر است. تطبیق انجام‌شده برای عوارض بارداری، اثر بسیار کمی روی این نتایج داشت. نتیجه این پژوهش در Gunderson EP et al. obstet Gynecol منتشر شده است.


برچسب‌ها: شیردهی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


نتایج یک پژوهش محققان انگلیسی حاکی از آن است که هرچه فرد تحصیلات بالاتری داشته باشد، فشارخون پایین‌تری خواهد داشت. محققان دریافتند که تحصیلات طولانی مدت برای کنترل فشارخون افراد مفید است. به این معنی که هرچه فرد تحصیلات بالاتری داشته باشد، فشارخون پایین‌تری خواهد داشت. بر این اساس ادامه تحصیل گرچه با استرس همراه است اما در تامین سلامتی بدن نقش موثری ایفا می‌کند. این تحقیق همچنین نشان داد که این ارتباط در زنان قوی‌تر از مردان مشاهده می‌شود.
برای انجام این پژوهش، ۴۰۰۰ نفر در یک دوره ۳۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد در زنانی که تحصیلات دانشگاهی به ویژه بالا‌تر از مقطع لیسانس داشتند، فشارخون سیستولی ۳.۲۶ میلی‌متر جیوه پایین‌تر از زنانی بود که دوره دبیرستان را به پایان نرسانده بودند. این میزان کاهش فشارخون در مردان تحصیل‌کرده ۲.۲۶ میلی‌متر جیوه گزارش شد. به گفته محققان، نتایج این پژوهش می‌تواند ارتباط بین تحصیلات و کاهش بیماری‌های قلبی عروقی را توجیه کند. شرح و نتایج این بررسی در مجله Public Health به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: تحصیلات, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان دانشگاه استنفورد پروتئینی را شناسایی کرده‌اند که به احیای قلب پس از حمله قلبی کمک می‌کند. محققان همچنین نوعی چسب حامل این پروتئین را در درون قلب قرار دادند و نتایج نشان داد این چسب عملکرد قلب را ارتقا داده و شانس زنده‌ماندن خوک‌ها و موش‌ها را پس از حمله قلبی افزایش می‌دهد.
پروتئین موردبحث Follistatin-like 1 یا FSTL1 نام دارد و می‌تواند سلول‌های کشت‌داده شده عضله قلب را تحریک کند تا تکثیر شوند. این پروتئین در قالب چسب، سلول‌های از پیش موجود در درون قلب را مجاب کرد تکثیر شوند و قلب آسیب‌دیده را بازسازی کنند. قلب‌های این حیوانات ظرف چهار تا هشت هفته پس از درمان با این چسب پروتئینی، تقریبا عملکرد عادی‌ خود را باز یافتند. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature ارائه شد.


برچسب‌ها: پروتئین, FSTL1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد خواب نیمروزی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، انسداد عروق و سکته‌های قلبی و مغزی را از بین می‌برد و اثرات قابل‌توجهی بر حفظ سلامتی بدن و افزایش قدرت ادراک ذهنی دارد. خواب نیمروزی یک توقف کوتاه در مسیر حرکت روزانه است که می‌تواند همراه با آرامش، استراحت، تفکر و تجزیه و تحلیل انگیزه‌های فراروی فرد باشد. 
قیلوله با خواب شبانگاهی تفاوت‌هایی دارد به‌طوری که خواب شبانه، سلول‌های بدن و مغز را محافظت، تجدید و تکثیر می‌کند و نشاط می‌بخشد ولی قیلوله سهم بسزایی در استراحت مغز، ماهیچه‌ها و عضلات و افزایش قدرت ادراک ذهنی دارد. 
تحقیقات و پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد قیلوله قبل از صرف ناهار، کاهش فشار خون را به دنبال دارد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، انسداد عروق و سکته‌های قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد. بنابر پژوهش‌های صورت گرفته در انستیتوی بیماری‌های قلبی اروپا، خواب به مدت نیم‌ساعت یا بیشتر در میانه روز، سبب کاهش 10 درصدی بروز ایست قلبی می‌شود. 
این تحقیق که در یونان بر روی 386 نفر دارای فشار خون بالا شامل 200 مرد و 186 زن صورت پذیرفت، نشان داد افرادی که خواب نیمروزی را در برنامه خود گنجانده بودند، روند کاهنده‌ای در فشار خون نسبت به افرادی که قیلوله نداشتند مشاهده کردند. محققان در یونان اظهار کردند قیلوله‌ای که مدتش از یک ساعت تجاوز کند نتایج بهتری را ثبت کرده است.


برچسب‌ها: سکته قلبی, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دهم آذر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان تایوانی نشان می‌دهد بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (AF) یا ضربان نامنظم قلب در معرض خطر سکته مغزی ناشی از هوای سرد قرار دارند. فیبریلاسیون دهلیزی شایع‌ترین آریتمی پایدار قلبی است که خطر سکته مغزی ایسکمیک را چهار برابر افزایش می‌دهد.
به گفته محققان، طی فیبریلاسیون دهلیزی، فعالیت الکتریکی دهلیز چپ دچار اختلال و منجر به استاز (گرفتگی) خون در دهلیز می‌شود. وجود این استخرهای خونی می‌تواند منجر به تشکیل لخته‌های خونی شود؛ این لخته‌ها از قلب به سمت مغز حرکت کرده و موجب سکته مغزی می‌شوند.
میزان بالایی از مرگ و میر ناشی از انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی و نارسایی احتقانی قلب، بیشتر در فصول زمستان و پاییز گزارش شده است. سطح فیبرینوژن پلاسما و فاکتور لخته‌کننده VII بیشتر در زمستان به عنوان مکانیزمی ممکن و قابل وقوع نیز گزارش شده است. نتایج این پژوهش در کنگره انجمن قلب اروپا مطرح شد.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, فیبریلاسیون دهلیزی, هوای سرد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دهم آذر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران نانولوله‌های کربنی، الیافی نرم و انعطاف‌پذیر و درعین‌حال محکم ساخته‌اند که در بافت قلب، برای درمان نامنظمی ضربان قلب کاربرد دارند. محققان دانشگاه رایس (Rice) و مؤسسه قلب تگزاس، در حال مطالعه کاربرد الیاف نرم و انعطاف‌پذیر ساخته‌ شده از نانولوله‌های کربنی، برای بازگرداندن هدایت الکتریکی به بافت آسیب‌دیده قلب هستند. با حمایت انجمن قلب آمریکا، این نهادها توانایی الیاف برای اتصال وقفه‌های الکتریکی در بافت، ناشی از بی‌نظمی ضربان قلب را آزمایش کردند.
یک قلب تپنده، توسط سیگنال‌های الکتریکی که موجب انقباض و انبساط بافت‌های قلب می‌شوند کنترل می‌شود. زخم در بافت قلب، باعث عدم هدایت برق می‌شود. این الیاف نرمِ بسیار رسانا، راهی برای کار در اطراف این شکاف‌ها ارائه می‌دهند. سرپرست این پژوهش می‌گوید: «این الیاف مانند کابل‌هایی هستند که به ما اجازه می‌دهند بار الکتریکی را از یک طرف شکاف به طرف دیگر منتقل کنیم. اساساً، ما در حال اتصال کوتاه مدار هستیم.»
الیاف نانولوله، ساخته‌شده در آزمایشگاه شیمی‌دان و مهندس شیمی، ماتئو پاسکوالی در دانشگاه رایس، قطری حدود یک‌چهارم ضخامت یک تار موی انسان دارند؛ اما حتی یک قطعه یک اینچی از آن، شامل میلیون‌ها نانولوله (لوله‌های میکروسکوپی از کربن خالص، کشف‌شده در اوایل 1990) است. پاسکوالی گفت: «هرچند این الیاف در اصل به‌منظور صرفه‌جویی در وزن در هواپیماهای تجاری تولید شد، توانایی‌های بالقوه آن برای کاربردهای پزشکی به‌سرعت آشکار شد.»
از آنجا که این الیاف نرم، انعطاف‌پذیر و بسیار محکم هستند، انتظار می‌رود برای برنامه‌های کاربردی زیستی بسیار مناسب باشند. این الیاف در حال حاضر توانایی بالقوه‌ای برای درمان بیماری پارکینسون نشان داده‌اند که بیمار برای درمان این بیماری عصبی نیاز به کاشت مغز دارد. مارک مک کالی، الکتروفیزیولوژیست قلبی در مؤسسه قلب تگزاس می‌گوید: «افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند، در طول زمان دچار زخم بافت قلب می‌شوند که از راه‌های مختلفی روی هدایت الکتریکی در قلب تأثیر می‌گذارد. به اعتقاد ما این الیاف ممکن است به ما کمک کند انواع بی‌نظمی‌های ضربان قلب و مسائل انتقال الکتریکی را حل کنیم.»
فلاویا ویتال، یک دانشمند محقق در آزمایشگاه پاسکوالی می‌گوید: «سیم‌های فلزی خود به بافت قلب آسیب می‌زنند. اگر به فروکردن یک سوزن در پوست خود فکر کنیم، درنهایت پوست واکنش نشان می‌دهد و در اطراف سوزن زخم شکل می‌گیرد؛ اما این الیاف منحصربه‌فرد، کوچک‌تر و قابل‌انعطاف‌تر از یک تار موی انسان بوده و آن‌قدر قوی هستند که در اثر تپش مداوم قلب فرسوده نمی‌شوند. علاوه بر این، به علت امپدانس (مقاومت آن در برابر جریان) کم الیاف، برق به‌مراتب بهتر از آن‌ها نسبت به سیم‌های فلزی هدایت می‌شود.» محققان در حال آزمایش سازگاری زیستی الیاف هستند و امیدوارند بیش از چند سال با آزمایش‌های انسانی فاصله نباشد.


برچسب‌ها: نانو, نانولوله, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیق جدید محققان نشان داده، یک ضربان‌ساز ریز و بی‌سیم می‌تواند به برخی بیماران قلبی، جایگزینی عاری از جراحی برای ابزار سنتی ارائه کند. این نوع ضربان‌ساز در واقع لوله‌ای ریز است که می‌توان با استفاده از یک کاتتر و از طریق پا در بخش راست قلب کار گذاشت. در تحقیق جدید، پزشکانی از استرالیا، کانادا و آمریکا یک ضربان‌ساز ریز را در بدن بیش از 500 بیمار قرار دادند. پس از گذشت شش ماه، تقریبا هفت درصد بیماران، عوارض جانبی از جمله ایجاد روزنه در قلبشان توسط ابزار را گزارش کردند. در مقایسه، 10 درصد بیمارانی که از ضربان‌سازهای معمولی استفاده می‌کنند، از مشکلات رنج می‌برند.
این ضربان‌ساز مینیاتوری پیش‌تر در اروپا تایید شده و نتایج تحقیق جدید به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه خواهد شد. یک ضربان‌ساز مشابه دیگر نیز توسط شرکت ایرلندی Medtronic ساخته شده است. در حالی که اکثر ضربان‌سازها، سیم‌هایی دارند که ابزار را به سمت‌های راست و چپ قلب متصل می‌کنند، ابزار جدید درست در بطن راست قرار می‌گیرد و دو طرف قلب را هماهنگ نمی‌کند. کارشناسان تخمین زده‌اند این ضربان‌ساز ریز در 30 درصد از بیماران کارساز خواهد بود.

با این حال، بهای این ابزار دو برابر یک ضربان‌ساز معمولی است؛ همچنین این ضربان‌ساز فاقد تعدادی از فعالیت‌هایی است که ابزارهای معمولی انجام می‌دهند که از آن جمله می‌توان به رهگیری ریتم‌های غیرمنظم قلب اشاره کرد. جزئیات این تحقیق در مجله Medicine منتشر شده و قرار است نتایج آن در نشست انجمن عروق اروپا در لندن نیز ارائه شود.


برچسب‌ها: ضربان ساز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید محققان دانشگاه لوون بلژیک نشان داده بطن چپ کوچک قلب با دیوارهای ضخیم، می‌تواند بهترین پیش‌بینی کننده تغییر شکل مورفولوژیک قلب باشد. این یافته‌ها به احتمال زیاد می‌تواند گامی به سوی درمان نارسایی قلبی در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی مرتبط با کم‌خونی موضعی (ایسکمیک) باشد.
به گفته محققان، نتایج حاصل از تحقیق DOPPLER-CIP (تعیین پارامترهای غیرتهاجمی بهینه برای پیش‌بینی تغییر شکل مورفولوژیکی و عملکردی بطن چپ در بیماران مزمن ایسکمیک) غافلگیرکننده بودند، و چنانچه توسط تحقیقات دیگر تایید شوند، می‌تواند بطور کامل موجب دگرگونی دسته بندی نوع خطر در مبتلایان به بیماری شریان کرونر پایدار شود.

باور عمومی بر این بود که بطن‌های بزرگتر با دیواره‌های نازکتر ممکن است بطور جدی‌تری در خطر تغییر شکل باشند، با این توجیه که فشار دیواره‌ها در این قلب‌ها بیشتر است. یافته‌های جدید نشان دادند که در واقع، قلب‌های کوچک با دیوار‌های ضخیم هستند که در معرض خطر قرار دارند. از آنجایی که این نتایج، برخلاف باور عمومی بود، محققان چندین بار داده‌ها و تحلیل‌ها را بررسی کرده و چندین آزمون سازگاری را انجام دادند. اما در نهایت تمام آن‌ها به همین نتیجه رسیدند.
در این پژوهش، 676 بیمار از شش کشور اروپایی با احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی مزمن ایسکمیک مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران در ابتدا آزمایشات تشخیصی استاندارد از جمله نوار قلب (ECG)، آزمایش ورزش تحت نظارت مستمر ECG، اندازه‌گیری بیشینه جذب اکسیژن (VO2max) و همچنین نمونه‌گیری خون و ارزیابی کیفیت زندگی را انجام دادند.
در پایان دوره تحقیق بر اساس نتایج ام‌آرآی یا اکو، حدود 20٪ از این افراد شواهدی از تغییر شکل قلب‌شان داشتند که نتایج بدست آمده بسیار به پیش‌بینی‌های ابتدایی نزدیک بود. اندازه‌های بطن به صورت «‌حجم انتهای دیاستولی بطن چپ» (LV EDV) ، و توده بطن چپ (LVM) اندازه‌گیری شدند. این تحقیق در نشست سالانه انجمن قلب‌شناسی اروپا ارائه شد.


برچسب‌ها: نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از کپسوله کردن داروی ضد انعقاد در یک ساختار نانومتری، اقدام به تولید نانودارویی برای درمان بیماران مبتلا به سکته قلبی کردند. این دارو می‌تواند بخش‌هایی که خون در آنجا منعقد شده را باز کند. پژوهشگران استرالیایی با استفاده از حمایت مالی اختصاص یافته از سوی بنیاد ملی قلب، موفق شدند گامی به سوی درمان مشکلات قلبی با کمک فناوری‌ نانو بردارند.
در پژوهش مشترکی که با همکاری کریستوفر هاگمیر از آزمایشگاه زیست‌ فناوری عروقی در موسسه قلب و دیابت بیکر و محققان دانشگاه ملبورن انجام شده، روشی برای درمان بیماران مبتلا به سکته قلبی ارائه شده‌ است. نتایج این پژوهش در نشریه Advanced Materials منتشر شده‌ است. هاگمیر می‌گوید: «این یافته‌های اخیر ما می‌تواند برای درمان لخته‌های خونی ایجاد شده در بیماران استفاده شود. بیمارانی که دچار سکته شده‌اند برای نجات نیاز به تجهیزات پیچیده‌ و تخصصی دارند اما با این روش درمانی می‌توان آنها را از موقعیت‌های خطرناک رهایی داد.»

هاگمیر می‌افزاید: «ما موفق به ساخت نانوکپسولی شدیم که ضد انعقاد است. این نانوکپسول حاوی دارو بوده و یک روکش از جنس آنتی‌بادی هدف‌گیرنده پلاکت‌های فعال روی آن قرار دارد. به محض وارد شدن این دارو به بدن، ترومبین که یک مولکول مهم در فرآیند لخته شدن است، لایه بیرونی نانوکپسول را می‌شکند و داروی ضد انعقاد رهاسازی می‌شود. ما از سیستم انعقاد خون برعلیه لخته‌های خونی استفاده کرده و رگ‌ها را باز می‌کنیم.» 
فرانک کاروسو می‌گوید: «داروهای هدف‌گیر با این سیستم رهایش هوشمند می‌تواند اثرات جانبی اندکی در بیماران به جا گذارند. هر سال بیش از 55000 استرالیایی دچار حمله قلبی می‌شوند. نیمی از این افراد نمی‌توانند از داروهای ضدانعقاد استفاده کنند چرا که خطر خونریزی در این بیماران وجود دارد.»


برچسب‌ها: نانو, نانوکپسول, سکته, سکته قلبی, انعقاد خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا دریافته‌اند، یک نسخه حساس‌تر آزمایش خون که برای بررسی آسیب عضله قلب ناشی از حملات قلبی بکار گرفته می‌شود، همچنین می‌تواند برای شناسایی افراد در معرض فشار خون بالا پیش از نمایان شدن علائم ظاهری آن مورد استفاده قرار بگیرد. تحقیقات دانشمندان نشان داد که افراد دارای سطوح بالاتر پروتئین تنظیم کننده قلب «تروپونین T»، بیشتر احتمال دارد که طی چند سال بعد به فشار خون بالا مبتلا شوند.
شناسایی افراد در معرض خطر این قاتل خاموش و همچنین بیماران در مراحل اولیه بیماری می‌تواند به آغاز درمان زودهنگام و جلوگیری از آسیب دیدن اندام بدن در اثر پیشرفت این بیماری منجر شود. به گفته محققان، این آزمایش خون فوق حساس از آن رو می‌تواند این گونه بیماران را شناسایی کند که قادر است حتی مقادیر بسیار کم تروپونین را که توسط سلول‌های قلبی آسیب دیده در اثر حملات نامحسوس فشار خون آزاد می‌شود، تشخیص دهد.

محققان در این بررسی، 5479 فرد را برای حدود 12 سال پیگیری کردند. هیچکدام از این افراد در آغاز تحقیق از سابقه تشخیص بالینی فشار خون بالا برخوردار نبودند. طی این دوره، در مقایسه با افرادی که سطوح تروپونین آن‌ها غیرقابل تشخیص و کمتر از پنج نانوگرم در یک دهم لیتر بود، شرکت‌کنندگان دارای سطوح نسبتا بالاتر این پروتئین – پنج تا هشت نانوگرم در یک دهم لیتر – از 13 درصد نرخ بالاتر فشار خون بالا برخوردار بودند. آن از دسته از شرکت‌کنندگان دارای سطوح چشمگیر تروپونین – 9 تا 13 نانوگرم در یک دهم لیتر – 24 درصد بیشتر احتمال ابتلا به فشار خون بالا را داشتند و این خطر در افراد با تروپونین بالاتر از 13 نانوگرم در یک دهم لیتر، تا 40 درصد افزایش می‌یافت. این نتایج در مجله Circulation منتشر شده است.


برچسب‌ها: آزمایش, فشار خون, تروپونین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تیمی از محققان در کانادا ماده‌ای تولید کرده‌اند که در بدن درست مانند قلب می‌تپد، اما می‌توان لایه‌ای را به آن چسباند یا از آن جدا کرد. زمانی که دانشمندان بافت مصنوعی قلب را می‌سازند، معمولا مواد شیمیایی مصنوعی زیست‌تخریب‌پذیر را با سلول‌های زنده کشت‌داده‌شده در آزمایشگاه ترکیب می‌کنند. این بافت‌ها کاربردی هستند اما عملکرد آن‌ها محدود است. همچنین تعدادی از شیوه‌های تولید، شکل نهایی سلول‌ها را غیرقابل‌پیش‌بینی می‌کنند یا این که داربست‌های ریز سلول‌ها قادر نیستند بر روی یکدیگر قرار بگیرند؛ در این میان، بافت‌های چاپی زیستی مناسب هستند اما پزشکان نمی‌توانند لایه‌های مختلف آن‌ها را از یکدیگر جدا کنند.
شاید جداکردن لایه‌های یک قلب مصنوعی موضوع عجیبی باشد اما از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا محققان می‌توانند لایه‌های مختلف را با مولکول‌های حفاظتی دستکاری کرده تا آن‌ها را برای بیمار مبتلا به التهاب زیاد، سازگار کنند. در یک محیط تحقیقاتی، جداکردن لایه‌ها به دانشمندان در آزمایش‌کردن اثرات مولفه‌های مختلف از جمله زمان، مکان و مولکول‌های پوششی مختلف بر روی دوام بافت اثر می‌گذارد. مهندسان شیمی دانشگاه تورنتو معتقدند این موضوع می‌تواند در آینده به آن‌ها در تولید نسخه‌های بهتر بافت قلب کمک کند.

در بافت تولیدشده به نام Tissue-Velcro توسط این دانشمندان، یک طرف هر لایه بافت دارای آرایه‌ای از حلقه‌های تولیدشده از پلیمر زیست‌تخریب‌پذیر است و سمت دیگر آن دارای قلاب‌های تولیدشده از همین ماده است. هر لایه‌ را می‌توان به صورت منفرد تولید کرد و زمانی که این لایه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند یا از هم جدا می‌شوند، مولکول‌ها و پلیمر مصون باقی می‌مانند.

زمانی که دانشمندان Tissue-Velcro را در یک موش تازه‌متولدشده قرار دادند، دریافتند این ماده به طور کامل در روزنه‌ای در بافت قلب سازگار شد در حالی که انسجام ساختاری‌اش را حفظ کرد. پس از چند روز، این بافت شروع به تپیدن کرد و به این کار ادامه داد و با لایه‌ای از سلول‌های اندوتلیال پوشیده شد که این سلول‌ها از پلیمر در مقابل تجزیه‌شدن در بدن یا ایجاد التهاب محافظت می‌کنند.
دانشمندان هنوز برنامه‌ای برای استفاده از بافت جدید در پیوند قلب انسان ندارند. در حال حاضر، کاربرد اولیه این بافت در تحقیقات بر روی قلب است و در مطالعات آتی محققان به دنبال استفاده از Tissue-Velcro برای درک این موضوع هستند که چگونه بقای سلول‌های منفرد یا مرگ آن‌ها بر عملکرد قلب اثر می‌گذارد. جزئیات این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.


برچسب‌ها: مصنوعی, بافت مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران امریکایی در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافته‌اند در سالمندانی که تحرک محدودی دارند، هر‌ دقیقه فعالیت فیزیکی می‌تواند از خطر حمله‌ قلبی کم‌ کند و مرگ‌و‌میر ناشی‌ از مسائل مرتبط به قلب را کاهش دهد. آنان همچنین بر نیاز به فواصل منظم میان حرکت سطح‌ پایین و پرهیز از نشستن برای مدت طولانی تاکید‌ می‌کنند.
مزایای بالقوه‌ ورزش برای سلامت قلب به‌ خوبی اثبات شده‌اند. در دستورالعمل‌های فعالیت فیزیکی برای آمریکایی‎ها توصیه شده‌ است که افراد 64 ساله و بالاتر از آن، باید در‌ طول هفته حداقل در یک ورزش هوازی با‌ شدت متوسط، به‌ مدت 150 دقیقه یا ورزش هوازی شدید به‌مدت 75 دقیقه، شرکت‌ کنند.
محققان معتقدند که برای سالمندان با تحرک محدود، تحقق بخشیدن به‌ چنین توصیه‌هایی چالش‌ برانگیز است. به‌ این‌ ترتیب، این گروه پژوهشی را آغاز کرده‌اند تا مشخص‌ کنند آیا سطوح پایین‌تر فعالیت نیز می‌تواند به‌ همین اندازه‌ برای سلامت قلب این افراد مؤثر باشد یا‌خیر. به گفته آنها، پیاده‌روی آهسته و فعالیت‌های سبک منزل، با سطوح بالاتر کلسترول ‌خوب (HDL) مرتبط‌ هستند.
پژوهشگران در پژوهش مداخلات و استقلال سبک زندگی برای سالمندان (LIIE) با استفاده از شتاب‌سنج، سطح فعالیت فیزیکی 1170 سالمند با سنین 74 تا 84 را اندازه‌ گرفتند. تمام شرکت‌کنندگان مبتلا به مشکلات حرکتی بودند، اما توانایی پیاده‌روی مسافت 400 متر را داشتند. در این پژوهش، یک شتاب‌سنج با ثبت 99 ضربه در دقیقه یا کمتر، به‌ عنوان رفتار بی‌تحرک در‌ نظر‌گرفته شده است. در حالی‎که ثبت 100 تا 499 ضربه در یک دقیقه، نشان‌دهنده‌ پیاده‌روی آهسته یا امور سبک مربوط به منزل و 500 ضربه در دقیقه یا بیشتر، نشان‌دهنده‌ پیاده‌روی متوسط یا فعالیت‌هایی با شدت مشابه بود.
پژوهشگران با استفاده از عواملی مانند سن، فشارخون و سطح کلسترول خون، خطر ابتلا به حمله‌ قلبی یا مرگ‌و‌میر ناشی‌ از بیماری‌های قلبی را در 10 سال آینده برای شرکت‌کنندگان تخمین زدند. یافته‌ها نشان‌ داد که به‌ ازای هر 25 تا 30 دقیقه در روز که شرکت‌کننده بی‌تحرک بوده، حمله‌ قلبی یا مرگ بر اثر گرفتگی‌ کرونر (عروق تغذیه کننده قلب) تا یک درصد افزایش داشته‌ است. اما در‌ میان شرکت‌کنندگان با هیچ سابقه‌ بیماری قلبی، ضربات ثبت‌شده‌ شتاب‌سنج با میزان 499 تا 100 ضربه در دقیقه، نشان‌دهنده‌ میزان بالاتر HDL یعنی همان کلسترول «خوب» بود. این نوع کلسترول به حذف لیپوپروتئین با چگالی‌کم (LDL) یا کلسترول «بد» از عروق کمک‌ می‌کند و به‌ این‌ ترتیب خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد. به‌ طور متوسط، ضربات ثبت‌شده توسط شتاب‌سنج در‌ میان شرکت‌کنندگان به 500 ضربه در دقیقه یا بیشتر فقط برای مدت یک‌ساعت یا کمتر در روز رسید. 
محققان می‌گویند نتایج این یافته‌ها نشان‌ می‌دهند که کاهش زمان بی‌تحرکی، ممکن‌ است برای سلامت قلب افراد سالخورده با محدودیت حرکتی مفید باشد. پژوهشگران افزودند: در گذشته، روی شرکت در فعالیت فیزیکی بنیادی تاکید می‌شد. اما به‌ طور فزاینده‌ای این واقعیت مشهود است که تشویق افراد به کاهش زمان بی‌تحرکی، می‌تواند مزایای مهمی برای عروق قلب آن‌ها داشته‌باشد.
به گفته این گروه پژوهشی، یافته‌های آنان حاکی از این نیست که یک دوره ورزش، خطرات قلبی ناشی‌ از یک دوره‌ بی‌تحرکی را خنثی می‌کند. به‌ این‌ معنا که حتی اگر به‌ مدت یک ساعت هنگام صبح ورزش کنید و پس‌ از آن در ادامه‌ روز هشت ساعت بنشینید، شما در معرض خطرات سلامتی هستید و این مورد، مستقل از فعالیت ورزشی‌تان است. پژوهشگران همچنین می‌گویند: این نکته بر نیاز به فواصل منظم میان حرکت سطح‌ پایین و پرهیز از نشستن برای مدت طولانی تأکید‌ می‌کند. یافته‌های این پژوهش در‌ مجله‌ انجمن قلب آمریکا (AHA) منتشر شده‌ است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, سالمندان, تحرک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه سوم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان کانادایی طی تحقیقی جامع و با استفاده از آزمایشات بالینی بر روی بیش از 95 هزار بیمار دریافتند، داروهای کاهش‌دهنده قند خون که برای دیابتی‌ها تجویز می‌شوند، می‌توانند خطر نارسایی قلبی را بطور قابل توجهی افزایش دهند. به منظور بررسی رابطه بین داروهای درمانی دیابت و نارسایی قلبی، محققان مرکز قلب پیتر مونک کانادا، داده‌های 14 آزمایش بالینی را که در آن 95 هزار و 502 بیمار حضور داشتند، مورد بررسی قرار دادند. 
 
نتایج نشان می‌دهد، خطر نارسایی قلبی برای بیمارانی که از داروهای کاهش‌دهنده قند خون استفاده می کردند، 14 درصد بیشتر از سایرین بود؛ این افزایش خطر به طور مستقیم با نوع درمان گزینشی دیابت ارتباط داشت، یعنی بعضی داروها تاثیر بیشتر و بعضی دیگر تاثیر کمتری را بر جای می‌گذاشتند. 
 در حالی که بعضی داروها خطر زیادی را از خود نشان دادند، سایر درمان‌ها نظیر کاهش فشرده وزن برای کنترل قند خون، خطر کمتری را برای نارسایی قلبی نشان می‌دادند. به طور کلی، یافته‌ها نشان می دهد، به ازای هر یک کیلو اضافه وزن ناشی از مصرف داروهای دیابت، هفت درصد افزایش خطر نارسایی قلبی وجود خواهد داشت. نتایج این پژوهش در شصت و چهارمین نشست علمی سالیانه کالج قلب آمریکا ارائه و در مجله The Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شد.  


برچسب‌ها: دیابت, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان یک شرکت ایرلندی، کوچک‌ترین ضربان‌ساز دنیا را ارائه داده‌اند که به اندازه یک کپسول ویتامین بوده و می‌توان با استفاده از یک کاتتر، آن را درون بدن کاشت. ضربان‌ساز ساخته‌شده توسط شرکت Medtronic، سیستم ضربان‌ساز ترانس‌کاتتر (Micra TPS) نام دارد. 
 
ضربان‌سازهای معمولی در یک بسته و طی عمل جراحی زیر پوست قفسه سینه کاشته شده و برآمدگی قابل‌رویتی ایجاد می‌کنند. این ضربان‌سازها توسط سیم‌های الکتریکی به قلب متصل می‌شوند که این موضوع ممکن است در صورت پارگی سیم منجر به مشکلاتی برای فرد شود. با این حال، ضربان‌ساز Micra TPS فاقد هر نوع سیمی است و مستقیما به قلب متصل می‌شود؛ این سیستم، با استفاده از یک الکترود موجود بر روی یکی از سرهایش، تحریک الکتریکی ایجاد می‌کند. ضربان‌ساز ابداعی از طریق ایجاد یک برش کوچک در ران و با استفاده از یک کاتتر از میان شریان فمورال در درون قلب کاشته می‌شود. 
 
کاشت این ضربان‌ساز بریدگی کمتری بر جای می‌گذارد و هیچ برآمدگی در زیر پوست برای نشان‌دادن حضور آن ایجاد نمی‌شود. زمانی که ضربان‌ساز نصب شد، می‌توان از یک کاتتر برای جاسازی دوباره یا برداشتن آن در صورت نیاز استفاده کرد. باتری این ضربان‌ساز برای حدود 10 سال کار می‌کند و این ابزار برای گرفتن اسکن ام‌آر‌آی از تمامی بدن ایمن است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بیماران سالمندی که برای جراحی تعویض دریچه آئورت ضعیف و ناتوان هستند، می‌توانند با انجام یک جراحی کم‌تهاجمی، کیفیت بهتر زندگی را در مقایسه با بیمارانی که جراحی انجام ندادند، تجربه کنند. محققان در 21 مرکز پزشکی به سرپرستی کلینیک کلیولند، 385 بیمار مبتلا به تنگی آئورت شدید که شناخته شده‌ترین بیماری دریچه قلبی در بزرگسالان که باعث کاهش جریان خون از سوی قلب می‌شود را برای مدت پنج سال مورد بررسی قرار دادند. 
 
بیماران با میانگین سن 83 به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه تحت جراحی تعویض ترانس کاتتر دریچه آئورت (TAVR) و گروه دیگر تحت درمان استاندارد روش بالون والوپلاستی قرار گرفتند. افرادی که تحت TAVR قرار گرفته بودند، بهبود عملکرد بدنی بهتر و طول عمر بیشتری را از خود نشان دادند. پس از شش سال، 28.2 درصد از این بیماران هنوز زنده بودند و این در حالی است که تنها 6.4 درصد از افراد تحت درمان استاندارد در قید حیات بودند. 
 
در TAVR از یک کاتتر (لوله انعطاف‌پذیر نرم) به منظور تعویض دریچه و جایگزین دریچه جدید استفاده می‌شود. به جای شکافتن سینه و دسترسی مستقیم به قلب، این لوله از داخل رگ‌های خونی حرکت می‌کند تا به قلب دسترسی یابد. در TAVR یک کاتتر از یک حفره کوچک در کشاله ران، گردن و یا بین قفسه سینه و دنده‌ها وارد بدن می‌شود و هیچ گونه برش بزرگی بر روی قفسه سینه و یا بایپس قلب نیاز نخواهد بود. نتایج این پژوهش در مجله The Lancet منتشر شده است.  


برچسب‌ها: سالمندان, آئورت, تنگی آئورت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از پلیمر تقویت شده با نانوسیم، اقدام به ساخت الکترودی کردند که می‌تواند سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی را در محیط خشک رصد کند. پژوهشگران دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی موفق به ساخت حسگری پوشیدنی شدند که در آن از نانوسیم‌های نقره برای رصد سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی استفاده شده است. از این حسگر می‌توان برای الکتروکاردیوگرافی یا الکترومیوگرافی استفاده کرد. دقت این حسگر مشابه حسگرهای «الکترود تر» مورد استفاده در بیمارستان‌هاست. مزیت این حسگر نسبت به حسگرهای فعلی آن است که بیمار می‌تواند در حین حرکت از آن استفاده کند؛ رصد سیگنال‌ها در چنین شرایطی با دقت بالا انجام می‌شود. 
 
اندازه‌گیری و پیمایش سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی می‌تواند برای کنترل سلامت بیماران و یا در تحقیقات پزشکی استفاده شود. همچنین از این حسگر می‌توان برای ساخت قطعات کاشتنی در بدن به منظور ایجاد سیگنال عضلانی استفاده کرد. در حال حاضر در بیمارستان‌ها برای اندازه‌گیری سیگنال‌های الکتروکاردیوگراف از الکترود تر استفاده می‌کنند. این الکترودها به الکترولیت نیاز دارند. در واقع باید میان الکترود و پوست بدن، سیالی قرار داشته باشد تا فرآیند حسگر انجام شود. به همین دلیل بیمار باید ساکن روی تخت قرار گیرد تا رصد سیگنال‌ها انجام شود. بنابراین اگر نیاز به رصد طولانی‌مدت باشد، این الکترولیت خشک شده و روی پوست خارش ایجاد می‌کند و از سوی دیگر موجب کاهش دقت فرآیند حسگری می‌شود. 
 
حسگر نانوسیمی جدیدی که محققان ساخته‌اند، از نظر کیفیت سیگنال کاملاً با الکترودهای تر برابری کرده؛ در حالی که مکانیسم عملکرد آن‌ها به گونه‌ای است که نیاز به الکترولیت ندارند. محققان این پروژه می‌گویند: الکترودهای خشک مدت‌هاست که ساخته شده‌اند و در حال حاضر قابل رقابت با همتایان «تر» خود هستند. اما این الکترود جدید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و دقت بالایی دارد. از سوی دیگر این الکترود از نظر مکانیکی استحکام بالایی دارد که دلیل آن قرار گرفتن نانوسیم درون پلیمر است. به نوشته سایت نانو، این سیستم قابل اتصال به دستگاه‌های الکتروکاردیوگراف‌خوان (EKG reading devices) موجود در بازار است. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه RSC Advances منتشر شده است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوسیگنال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهش صورت گرفته توسط محققان کلینیک مایو در مینه‌سوتا نشان می‌دهد، افرادی که عادت به مصرف منظم کافئین ندارند، پس از نوشیدن نوشابه‌های انرژی زا در معرض خطر بالاتری افزایش فشار خون قرار می‌گیرند. طی این پژوهش محققان تغییرات ضربان قلب و فشار خون 25 فرد سالم 19 تا 40 ساله را پس از نوشیدن نوشابه‌های انرژی‌زا و دارونما (نوشابه‌های غیر انرژی‌زا) مورد بررسی قرار دادند. فشار خون این افراد 30 دقیقه قبل و بعد از مصرف هر دو نوع نوشیدنی ثبت شد و با افرادی که کمتر از 160 میلی‌گرم در روز (یک فنجان قهوه) و بیشتر از 160 میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کردند، مورد مقایسه قرار گرفت. 
 
نتایج نشان می دهد، افراد پس از مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا با افزایش چشمگیر فشار خون مواجه می‌شوند؛ این افزایش برای افرادی که معمولا کافئین زیادی مصرف نمی‌کردند، بسیار چشمگیرتر - دو برابر بیشتر از گروه مصرف‌کننده دارونما - بود. نتایج این پژوهش در شصت و چهارمین نشست سالانه کالج قلب آمریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: فشار خون, نوشابه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


داروسازي سيمپلمد اخيرا اعلام کرده که سازمان غذا و داروي آمريکا، قرص‌هاي ترکيبي پريندوپريل آرژينين و آملوديپين با نام تجاري پرستاليا (Prestalia) را براي درمان فشارخون بالا مورد تاييد قرار داده است. پرستاليا، اولين ترکيب با دوز ثابت اين دو دارو است و مي‌تواند در بيماراني که فشارخون آنها به ميزاني که بايد با مونوتراپي کنترل نمي‌شود، تجويز شود. اگر پزشک تشخيص دهد که از ابتداي شروع درمان تجويز چند دارو براي بيمار لازم است، مي‌تواند پرستاليا را براي شروع درمان فشارخون بالا در بيمارش مورد‌استفاده قرار دهد. 
 
اريک امرسون، مدير شرکت سيمپلمد، مي‌گويد: «پرستاليا اولين محصول حاوي پريندوپريل است که به تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا مي‌رسد. مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين و بلوک کننده‌هاي کانال کلسيم، از جمله پرمصرف‌ترين محصولات دارويي در درمان بيماري‌هاي قلبي-‌عروقي است. ما خوشحاليم که اين 2 خانواده دارويي را به صورت تک قرص ترکيبي براي درمان فشارخون بالا در اختيار کادر درماني و بيماران قرار مي‌دهيم. شيوع بيماري فشارخون بالا، در تمامي کشورها رو به رشد است و اغلب درمان همزمان با چند دارو، تنها گزينه موجود براي کمک به بيماران بوده است. ترکيب دارويي جديد حاوي پريندوپريل آرژينين و آملوديپين بسيلات، کمک قابل‌توجهي به اين گروه بيماران خواهد کرد.»
 
تاييد پرستاليا از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، براساس اطلاعات به دست آمده از مطالعه فاز3 با نام پچ (PATH) روي 837 بيمار بوده است. اين مطالعه نشان داد که ترکيب دوز ثابت پريندوپريل آرژينين و آملوديپين باسيلات در يک قرص، پس از گذشت 6 هفته از درمان در کاهش فشارخون دياستوليک در وضعيت نشسته و فشارخون سيستوليک در وضعيت نشسته، در مقايسه با تجويز هر کدام از اين داروها به تنهايي، موثرتر بوده است. همچنين نسبت فايده به خطر در ترکيب دارويي، بهتر از مصرف هر کدام از اين داروها به تنهايي بود. مطالعات ديگري نيز وجود دارند که مطرح مي‌کنند، مصرف همزمان اين گروه‌هاي دارويي مي‌تواند خطر وقوع مشکلات قلبي-عروقي را کاهش دهد. انتظار مي‌رود که پرستاليا در 3ماهه اول 2015 ميلادي در اختيار مصرف‌کنندگان قرار گيرد. تجويز قرص‌هاي پرستاليا در بيماراني که از آنژيوادم ارثي يا ايديوپاتيک رنج مي‌برند يا در بيماراني که به پريندوپريل، هر کدام از داروهاي گروه مهارکننده آنزيم مبدل آنژيوتانسين و آملوديپين حساسيت دارند، ممنوعيت دارد. 

 


برچسب‌ها: داروی جدید, پرستاليا, فشار خون, پريندوپريل, آملوديپين
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مشاجرات خانوادگی، خشونت‌های جاده‌ای و مناقشات کاری برای افزایش فشار خون فرد و بروز عکس‌العمل‌های عصبی کافی هستند، اما پژوهش جدید در استرالیا حاکی از آن است که عصبانی شدن می‌تواند تا هشت برابر خطر حمله قلبی را افزایش دهد. عصبانیت‌هایی که طی آن فرد پنجه‌های خود را مشت کرده، بدن وی سفت شده و آماده انفجار است، می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. 
 
محققان دانشگاه سیدنی در استرالیا همچنین دریافتند، در افرادی که سطوح بالای اضطراب را تجربه می‌کنند، خطر حمله قلبی در ساعات پس از عصبانیت 9.5 برابر بیشتر است. آن‌ها در بررسی‌های خود نشان دادند، بیماران مشکوک به حمله قلبی که در بیمارستان بستری شده‌اند، اغلب پیش از حمله یک دوره عصبانیت یا اضطراب را پشت سر گذاشته بودند. به گفته محققان، دعواهای خانوادگی، جاده‌ای یا کاری همگی می‌توانند محرک باشند. 
 
یافته‌های آن‌ها به تائید پژوهش‌های قبلی و شواهد نقلی پرداخته که بر اساس آن‌ها، عصبانیت می‌تواند منجر به حمله یا سکته قلبی شود. این یافته‌ها می‌توانند راه را برای پزشکان به منظور ارائه تمرینات کاهش عصبانیت و سطوح تنش بیماران هموار کرده و خطر حمله قلبی را در آن‌ها کاهش دهند. به گفته محققان، افزایش خطر حمله قلبی پس از عصبانیت یا اضطراب شدید می‌تواند بیشتر به دلیل تندتر شدن ضربات قلب یا افزایش فشار خون باشد که رگ‌های خونی را تنگ‌تر کرده و منجر به بروز لخته خون و در نهایت حمله قلبی می‌شود. 
 
این پژوهش به بررسی بیماران مشکوک به حمله قلبی که بین سال‌های 2006 تا 2012 برای آنژیوپلاستی اولیه در بیمارستان سلطنتی ساحل شمالی سیدنی بستری شده بودند، پرداخت. این بیماران با آنژیوگرافی عروق کرونر مورد ارزیابی قرار گرفتند که یک آزمایش پرتو ایکس تخصصی برای بررسی مسدود شدن رگهای قلب است. در بخشی از این پژوهش، 313 بیمار که از یک رگ نیمه یا کاملا مسدود برخوردار بودند وارد مطالعه شدند. 
 
عصبانیت بیماران در 48 ساعت قبل از بروز علائم حمله قلبی توسط پرسش‌نامه‌هایی مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس عصبایت آن‌ها بر اساس یک مقیاس هفت امتیازی - شماره یک نشانگر «آرامش» و هفت نشانگر «عصبانیت شدید غیرقابل کنترل که با پرت کردن اجسام و آسیب رساندن به خود و دیگران همراه است» - سنجیده شد. آستانه عصبانیت در این پژوهش، عدد پنج در نظر گرفته شد که نشانگر عصبانیت شدید، سفت شدن بدن، مشت شدن دست‌ها و آماده انفجار بودن است. 
 
نتایج بدست آمده نشان داد، هفت نفر از 313 مورد که حمله قلبی در آن‌ها تائید شده بود، حداقل عصبانیت در سطح پنج را دو ساعت قبل از آغاز علائم حمله را تجربه کرده بودند. سطح عصبانیت چهار شامل عصبانیت نسبی که تنها در صدا تشخیص داده می‌شود، دو ساعت پیش از حمله قلبی در دو شرکت‌کننده و در سه شرکت‌کننده دیگر حدود چهار ساعت قبل از آن رخ داده بود. خطر رویداد حمله قلبی در دو ساعت پس از رسیدن به سطح عصبانیت پنج یا بالاتر تا هشت برابر بیشتر از سطوح عادی آن است. به توصیه محققان، میل به خشم و اضطراب باید در مدیریت یک فرد مبتلا به بیماری قلبی و یا برای جلوگیری از بیماری قلبی در دیگران ارزیابی شود.  


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, عصبانیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی پروتئینی را در بدن شناسایی کرده‌اند که نقش مهمی در حفظ ضربان منظم قلب ایفا می‌کند. قلب به طور متوسط سالانه 35 میلیون بار ضربان دارد و در طول عمر فرد 2.5 میلیارد بار می‌زند؛ این ضربان‌ها باید به طور دقیق درجه‌بندی شوند و حتی انحراف کوچک از چنین ریتمی می‌تواند موجب مرگ ناگهانی فرد شود. 
 
محققان برای دهه‌ها به دنبال پاسخ به این پرسش بوده‌اند که قلب چگونه حتی با داشتن بخش‌های متحرک فراوان، ریتم خود را حفظ می‌کند. به تازگی محققان مدرسه پزشکی دانشگاه مریلند، موفق به شناسایی پروتئینی شده‌اند که در این روند، نقش کلیدی ایفا می‌کند. این نخستین‌باری است که چنین مکانیسمی توصیف شده و این کشف می‌تواند به دانشمندان در درمان مشکلات قلبی که سالانه میلیون‌ها نفر را به کام مرگ می‌برد، کمک کند. 
 
بر اساس یافته‌های حاصله، مولفه‌ای به نام پروتئین C به فیبرهای عضلات قلب امکان می‌دهد در توازنی کامل فعالیت داشته باشند. دانشمندان سال‌هاست می‌دانند که کلسیم به عنوان محرکی برای ضربان قلب عمل می‌کند و پروتئین‌هایی را فعال می‌کند که موجب انقباض سارکومرها می‌شوند؛ سارکومرها، پروتئین‌هایی هستند که سلول‌های ماهیچه قلب را تشکیل می‌دهند. محققان دریافتند مولکول‌های کلسیم به طور مساوی در طول هر یک از سارکومرها توزیع نشده‌اند، با این حال سارکومرها به طور منسجم و یکپارچه منقبض می‌شوند. 
 
دانشمندان از مدت‌ها پیش می‌دانستند پروتئین C در تمامی سلول‌های عضلات قلب وجود دارد، اما تا پیش از این عملکرد آن ناشناخته بود. آن‌ها با استفاده از مدل حیوانات، فیزیولوژی سارکومرها را بررسی و آزادسازی کلسیم و واکنش مکانیکی فیبرهای عضلات قلب را ارزیابی کردند. در نهایت، مشخص شد پروتئین C بخش‌های خاصی از سارکومرها را به کلسیم حساس می‌کند و بنابراین، بخش میانه ساکورمرها درست مانند انتهاهای آن‌ها و علی‌رغم داشتن کلسیم بسیار کمتر، منقبض می‌شود. به عبارت دیگر، پروتئین C بخش سارکومرها را قادر به منقبض‌شدن به صورت هماهنگ و متوازن می‌کند. 
 به گفته دانشمندان حاضر در این تحقیق، کلسیم مانند شمع در یک اتومبیل عمل می‌کند و پروتئین C مانند رینگ‌هایی است که کارآیی حرکت پیستون‌ها را افزایش می‌دهند. پروتئین C نقش مهمی را در بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی ایفا می‌کند. در بدترین حالت، نارسایی در این پروتئین، منجر به آریتمی قلبی (غیرطبیعی بودن ریتم قلب) می‌شود که در آن، قلب توانایی‌اش برای پمپاژ کردن خون را از دست می‌دهد و این موضوع منجر به مرگ ناگهانی فرد می‌شود. این عارضه تنها در آمریکا منجر به مرگ سالانه 300 هزار نفر می‌شود. دانشمندان دانشگاه مریلند معتقدند، با اصلاح فعالیت پروتئین C از طریق دارو می‌توان بر این عارضه اثر گذاشت. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Science Advances ارائه شد.  

 


برچسب‌ها: پروتئین, ضربان قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتايج يک مطالعه جديد حاکي از آن است که افراد با زمينه ژنتيکي سطوح بالاي کلسترول LDL، در معرض خطر بيشتر براي کلسيفيکاسيون دريچه آئورت و تنگي آئورت هستند. محققان در اين طرح با وزن‌دهي به نمره خطر ژنتيکي براي ليپيدها، که يکي از آنها با پلي‌مورفيسم‌هاي تک نوکلئوتيدي چندگانه مرتبط با کلسترول LDL، کلسترول HDL و تري‌گليسيريد همراه است، دريافتند يک افزايش ژنتيکي در کلسترول LDL با حضور کلسيفيکاسيون دريچه آئورت و بروز تنگي آئورت همراهي دارد. در اين مطالعه مشخص شد، ارتباطي ميان بيماري دريچه آئورت و زمينه ژنتيکي کلسترول غيرطبيعي HDL يا تري‌گليسيريد وجود ندارد و تنها متهم اصلي در اين زمينه، LDL است. از مدت‌ها قبل، مطالعات اپيدميولوژي نشان داده بودند که ارتباط‌هاي فراواني ميان کلسترول LDL و بيماري دريچه آئورت وجود دارد، به‌طوري‌که کلسترول LDL بالا خطر بيماري دريچه آئورت را بيشتر مي‌کند. همين موضوع باعث شد تعدادي کارآزمايي باليني تصادفي شده انجام شود تا با کاهش اين کلسترول با کمک استاتين‌ها، خصوصا در افراد مبتلا به بيماري پيشرفته دريچه‌اي، صحت اين موضوع را دريابند. البته هيچ‌يک از اين مطالعات نقش کاهش کلسترول را در کند کردن پيشرفت بيماري دريچه آئورت تاييد نکردند. پس از آن، محققان به فکر افتادند که نقش ژن‌ها را در اين زمينه مورد مطالعه قرار دهند. درنهايت، دريافتند که ژن‌هاي مشترکي ميان کلسترول LDL بالا و خطر کلسيفيکاسيون دريچه آئورت وجود دارد و استنوز بعدي آئورت وجود دارد.  


برچسب‌ها: تنگی آئورت, آئورت, کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه کوئین مری لندن نوعی ابزار انقلابی ابداع کرده‌اند که وضعیت بیماران مبتلا به فشار خون بالای کنترل‌نشده را تا حد قابل‌توجهی ارتقا می‌بخشد. ابزار جدید که Coupler نام دارد، در واقع، کاشتی به اندازه گیره کاغذ است و بین شریان‌ و رگ موجود در قسمت فوقانی ران قرار می‌گیرد. این عمل طی فرآیندی که 40 دقیقه زمان می‌برد، تحت شرایط بی‌هوشی انجام می‌شود. 
 
دانشمندان این ابزار را بر روی بیماران بالینی عضو چندین «مرکز عالی فشار خون بالای اروپا» آزمایش کردند. تمامی این بیماران به نوعی فشار خون بالا مبتلا بودند که دست کم به سه نوع درمان دارویی واکنش نشان نداده بود. تیم علمی اثرات Coupler را با درمان دارویی معمول در 83 بیمار مقایسه کرد و 44 تن از این بیماران ابزار ابداعی را دریافت کرده بودند. نتایج نشان داد بیمارانی که با این ابزار درمان شدند، کاهش مداوم و قابل‌توجهی را در فشار خونشان تجربه کردند. همچنین تعداد مراجعه بیماران مبتلا به فشار خون به بیمارستان تا حد قابل‌توجهی کاهش یافت. 
 
با این حال، با وجود تعداد مزیت‌های فراوان ابزار ابداعی، این درمان مانند رویکردهای دیگر دارای یک اثر جانبی بود و آن این که ران افرادی که با استفاده از آن درمان شدند، ورم کرد. این بدین معناست که فرآیند کوتاه دیگری یعنی نصب یک استنت در رگ آنها برای رفع این شرایط لازم است. استنت، لوله توری مصنوعی از جنس فلز است که در یک گذرگاه یا مجرایی طبیعی در بدن قرار داده می‌شود و این عمل برای جلوگیری یا مقابله با نقص ناشی از انقباض موضعی جریان درون آن مجرا انجام می‌شود. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Lancet قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, فشار خون, کاپلر, Coupler
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان به رهبری دانشگاه جانز هاپکینز در تحقیقاتشان بر روی حیوانات، مولفه‌ای را کشف کرده‌اند که توانایی قلب‌های سالم برای سرعت‌بخشی واکنش‌ به ترس را کنترل می‌کند. کلید واکنش «فرار یا قرار» قلب، کانالی در کارخانه‌های تولیدکننده انرژی سلول‌های آن موسوم به «میتوکندری» است که این عضو را وادار می‌کند بیش از حالت عادی ضربان بزند. درک بهتر این کانال که «یونی‌پوتر کلسیم میتوکندری» (mitochondrial calcium uniporter) نام دارد، به ارائه درمان‌های جدید برای افرادی منجر می‌شود که بدون هیچ دلیلی تپش قلب می‌گیرند.  
 
گرچه محققان از مدت‌ها پیش می‌دانستند مولفه‌ای در میتوکندری سلول‌های قلب، مسئول تغییر ضربان این عضو حیاتی است، اطلاعات زیادی درباره ماهیت این مولفه نداشتند. «یوجین یو»، استادیار مدرسه پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز و یکی از رهبران ارشد این مطالعه، گفت: چون شباهت‌های فراوانی بین انسان‌ها و موش‌ها وجود دارد، می‌توان یافته‌های حاصله را به سوژه‌های انسانی نیز اعمال کرد. کشف جدید به شناسایی شیوه‌ای بهتر برای ممانعت از بروز تپش قلب در افرادی منجر می‌شود که ضربان قلبشان بدون هیچ دلیل خاصی و به طور پیش‌بینی‌نشده افزایش می‌یابد. جزئیات این تحقیق در نشریه Nature Communications قابل‌مشاهده است.  


برچسب‌ها: فرار, یونی پوتر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کلمبیا موفق به تولید میکروسکوپ سه‌بعدی شده‌اند که امکان مشاهده نورون ها در داخل مغز و ضربان سلول‌های قلب را فراهم می‌کند. میکروسکوپ Scape که توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا طراحی شده است، قادر به تهیه تصاویر سه‌بعدی 100 برابر سریعتر از فناوری‌های موجود است. برخلاف میکروسکوپ‌های موجود، در میکروسکوپ Scape از تک لنز استفاده شده است که با حرکت رفت و برگشت نور و بدون ایجاد حرکت در نمونه، تصویر سه‌بعدی تولید می‌کند. 
 محققان با استفاده از این میکروسکوپ موفق به مشاهده آنی تپش سلول‌های قلب گورخر ماهی و فعالیت نورون‌ها در مغز موش شدند. از این سیستم می‌توان برای ثبت جزئیات بسیار دقیق و منحصربفرد ساختارهای بسیار پیچیده، بویژه رمزگشایی از اسرار فعایت لحظه‌ای مغز استفاده کرد. میکروسکوپ Scape در عین کاربردهای خارق‌العاده، از لحاظ استفاده بسیار ساده است و هزینه‌ ساخت آن نیز در مقایسه با نمونه‌های مشابه بسیار کمتر است. محققان دانشگاه کلمبیا در حال طراحی نسل بعدی این میکروسکوپ هستند که از سرعت، دقت، وضوح، حساسیت و عمق بیشتری برخوردار بوده و برای مشاهده سلول‌های بدن انسان کاربرد دارد.
  


برچسب‌ها: میکروسکوپ, ضربان قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان آلمانی نشان داد، ماده ارگانیکی به نام «پنتا اریتریتول تترانیترات» (PETN) شاید روزی به زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا امکان محافظت از دخترانشان در مقابل فشار خون بالا را پیش از تولدشان بدهد. محققان دانشگاه یوهانس گوتنبرگ آلمان اثر PETN را روی موش‌های باردار مبتلا به فشار خون بالا و نوزادانشان بررسی کردند. این موش‌های باردار در طول بارداری‌شان و بازه‌های زمانی ایجاد شیر، هر روز با ترکیبی از 50 میلی‌گرم PETN تغذیه شدند. 
 
محققان دریافتند PETN هیچ اثری بر روی فشار خون موش‌های والد نداشت اما در کمال تعجب افت در فشار خون فرزند مونث این حیوانات را مشاهده کردند. این در حالی بود که تاثیری بر روی فرزند مذکر موشها مشاهده نشد. فشار خون سیستولیک (عدد بالا) موش‌های نوزاد مونث حدود 10 میلی تا 13 بود و این میزان در مقایسه با فرزندان دختر موش‌هایی که PETN مصرف نکرده بودند، پایین‌تر بود. این واقعیت که PETN روی فشار خون موش‌های والد اثری نداشت، اما فشار خون را در فرزندان دختر آن‌ها کاهش داد، نشان می‌دهد این ماده مستقیما مسئول اثر کاهش‌دهنده فشار خون مشاهده‌شده در این آزمایش نیست. 
 
محققان معتقدند احتمالا PETN ژن‌های بدن فرزند مونث موش‌ها را اصلاح کرده تا مولکول‌های بیشتری تولید کنند.این مولکول‌ها، شریان‌های خونی را شل کرده و در نهایت، باعث پایین‌آوردن فشار خون در موش‌های نوزاد می‌شوند. در حالی که اثر PETN برنامه‌ریزی‌کننده پیش‌ از تولد نویدی برای مضامین بالینی در آینده است، دانشمندان اعلام کرده‌اند باید درباره تعمیم‌دادن یافته‌ها از آزمایشات حیوانی به انسانی هوشیار بود. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Hypertension قابل‌مشاهده است.  

 


برچسب‌ها: فشار خون, مادران, پنتا اریتریتول تترانیترات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کلینیک مایو دریافتند که مبتلایان به آسم فعال در خطر دو برابری برای ابتلا به حمله قلبی قرار دارند. طی این پژوهش و برای درک رابطه میان آسم فعال و حمله قلبی، 543 بیمار مبتلا به سکته قلبی و 543 بیمار غیر مبتلا به مدت چهار سال مورد بررسی قرار گرفتند. 44 درصد این جمعیت زن و میانگین سنی 67 سال گزارش شد. در گروه مبتلایان به سکته قلبی، 81 مورد آسم فعال و در گروه غیر مبتلا 44 مورد آسم فعال وجود داشت. 
 
نتایج این پژوهش نشان می‌داد که با در نظر گرفتن مولفه‌هایی نظیر سن، چاقی، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، دیابت و کلسترول بالا، خطر سکته قلبی برای افرادی که دچار آسم فعال هستند حدود 70 درصد گزارش شده است. به گفته محققان داروهای درمانی حمله قلبی و آسم با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است که تاثیرات ناهنجاری را بر روند درمانی یکدیگر بگذارند و بنا براین به بیماران مبتلا به آسم فعال توصیه می‌شود که درد و احساس ناراحتی در قفسه سینه و نفس تنگی را جدی بگیرند و از نظر ابتلا به حمله قلبی تحت نظر پزشک قرار بگیرند.  


برچسب‌ها: آسم, سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


کنترل خونریزی چه در هنگام عمل جراحی یا جراحات ناشی از حوادث همواره یکی از نگرانی‌های پزشکان در مسئله درمان بیماران است. محققان زیست‌مهندسی مرکز سانتا باربارا در کالیفرنیا پس از مطالعات بسیار بر روی فرآیند پیچیده انعقاد خون در بدن انسان موفق به تولید نانوذرات موثر در جلوگیری از خونریزی شدند. دکتر سمیر میتراگ، محقق و متخصص فناوری‌های درمانی اظهار کرد: ساخت نانوذرات پلاکتی دستاورد بسیار مهمی در مسئله درمان سریع محل زخم بیماران است، چرا که این نانوذرات علاوه بر تقلید از عملکرد طبیعی پلاکت‌های خون از لحاظ ساختاری کاملا شبیه و انعطاف‌پذیر هستند. 
 
وی در ادامه افزود: فرآیند انعقاد خون تقریبا برای همه افراد قابل درک است، زیرا همه ما شاهد زخمی شدن سطحی و خراش برداشتن پوست خود بوده‌ایم. هنگام ایجاد زخم یا خراش، مقداری خون از محل زخم خارج می‌شود که پس از چند دقیقه با تغییر ساختار مولکولی خون، این بافت زنده و روان، منعقد شده و محل زخم را می‌پوشاند تا سایر مراحل ترمیم طبیعی بدن انجام شود. دکتر آریون آنسلمو، محقق و دستیار این مطالعه ضمن تاکید بر پیچیده بودن فرآیند انعقاد خون افزود: در هنگام ایجاد زخم، عواملی باعث تشکیل لخته در محل زخم می‌شوند که یکی از مهمترین عوامل، پلاکت‌ها هستند. 
 محققان این مرکز با شبیه‌سازی ذرات پلاکت با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید پلاکت‌های مصنوعی شدند. این پلاکت‌ها هنگام جراحات عمیق یا هنگام جراحی با تزریق به جریان خون بیمار، ضمن جلوگیری از خونریزی با تمیز نگه‌داشتن محل زخم یا جراحی به مسئله دقت پزشکان در درمان کمک شایانی می‌کنند. جزئیات بیشتر این دستاورد پزشکی در مجله ACS Nano منتشر شده است.  

 


برچسب‌ها: نانو, نانوذرات, نانوذره, خونریزی, پلاکت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از یک نانوساختار لیپیدی، نانوحاملی برای رساندن پروتئینی موسوم به اپلین به بافت قلب ساختند؛ این پروتئین می‌تواند برای رفع مشکل هایپرتروپی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب مفید باشد. پژوهشگران دانشگاه استنفورد فرمولاسیون جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان نوعی پپتید درمانی موسوم به اپلین (apelin) را به درون بافت قلب تزریق کرد. با این روش می‌توان برخی بیماری‌های قلبی را بهبود داد. این گروه تحقیقاتی با استفاده از این روش جدید، اپلین را وارد بدن موش‌های بیمار کردند. نتایج نشان داد که عملکرد قلب آن‌ها بهبود قابل توجهی پیدا کرده است. 
 محققان این پروژه می‌گویند: نتایج این پروژه گامی مهم در مسیر توسعه روش‌های درمان بیماری‌های قلبی است. هایپرتروفی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب، یکی از عوامل مرگ ورزشکاران است. عملکرد اشتباه دریچه، استرس و تمرینات سنگین از عوامل بروز این مشکل است. 
 
گیرنده‌های پروتئین G روی بافت‌های قلب نقش حسگر استرس را ایفا می‌کنند. در صورت وجود اپلین، این گیرنده کور شده و مانع از بروز مشکل می‌شود. زمانی که قلب به هر دلیل، تپش‌های شدیدی را تجربه کند، ترشح اپلین افزایش می‌یابد. در بیمارانی که مشکل هایپرتروپی دارند، سطح اپلین در بدن آن‌ها بسیار کم است؛ دلیل این موضوع مشخص نیست. پزشکان برای رفع این مشکل، تزریق وریدی اپلین را تجویز می‌کنند. اما داروی تزریق شده عمر کوتاهی داشته و به سرعت از پلاسمای خون زدوده می‌شود. بنابراین دوره اثربخشی آن بسیار کوتاه و در حدود هشت دقیقه است. برای حل این مشکل محققان از یک نانوحامل پپتیدی استفاده کردند تا اپلین را در بدن حفظ کنند. 
 
این تیم تحقیقاتی اسب تروجانی از جنس لیپید ساختند که به عنوان نانوحامل، اپلین را در بر گرفته و آن را از سیستم خون به بافت قلب می‌رساند. زمانی که این دارو در دو نوبت با فاصله 14 روز به موش‌های آزمایشگاهی تزریق شد، موش‌های مورد نظر نسبت به موش‌های کنترل، بهبود قابل توجهی به دست آوردند. نتایج این پژوهش در نشریه Biomaterials منتشر شده است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوحامل, اپلین, هیپرتروفی قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان نشان داد انسان​هایی که خوش‌بین هستند و دید خوش​بینانه​تری نسبت به وقایع زندگی دارند، از سلامت قلبی و عروقی بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردارند. افرادی که خوش‌بین هستند، در مقایسه با افرادی که دید خوبی به زندگی ندارند، دو برابر بیشتر شانس سالم​تر بودن در مقابل بیماری​های قلبی را از خود نشان می​دهند. محققان در تحقیقی در افراد مختلف تغییرات عوامل مداخله​گر در سلامت بدن مانند فشارخون، توده بدنی، گلوکز پلاسما، میزان کلسترول خون، فعالیت بدنی و استفاده از دخانیات را سنجیدند و سپس میزان تغییرات این عوامل را در افراد خوش‌بین و افراد بدبین به زندگی بررسی کردند. 
 
محققان با بررسی اطلاعات شرکت​کنندگان در این تحقیق دریافتند افرادی که نسبت به وقایع روزانه زندگی خوشبین هستند 50 تا 70 درصد نسبت به سایر افراد سالم​تر بودند. هم​چنین محققان با بررسی فاکتورهایی مانند اخلاق، سن و میزان عصبانیت در افراد تحت این مطالعه دریافتند که افراد خوش‌بین دو برابر کمتر نسبت به سایر افراد از بیماری​های از بیماری قلبی عروقی رنج می​برند و میزان قند خون و کلسترول در خون آن​ها تغییرات کمتری دارد. بطور کل محققان معتقدند افراد خوش‌بین از سلامت بدنی بهتری برخوردار هستند و ثبات در عوامل اصلی دخیل در سلامت افراد در کاهش میزان مرگ‌ومیر سالانه انسان های خوش‌بین تأثیر بسزایی دارد.  


برچسب‌ها: خوش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه بینگهامتون در نیویورک آمریکا نشان می دهد که باکتری های بیوفیلم، عامل اصلی حملات قلبی ناشی از تحریکات عصبی هستند.شوک عاطفی، استرس و ترس باعث ترشح هورمون های خاصی به نام کاتکول آمین ها در بدن می شوند که عامل پخش بیوفیلم های باکتریایی در دیواره عروق هستند. نتیجه این فرآیند ته نشین شدن پلاک در جریان خون و حمله قلبی است. بیوفیلم های باکتریایی به جمعیت متراکم باکتری ها گفته می شود که در بافت های مختلف بدن به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و با ترشح نوعی پلیمر احاطه می شوند.
این تحقیقات نشان می دهد که تعداد باکتری های بیوفیلم در رگ های حاوی پلاک بیشتر است. در شرایط عادی و زمانی که بدن در حالت آرامش قرار دارد، جمعیت باکتری های بیوفیلم توسط سیستم ایمنی بدن نابود می شوند و اجازه تشکیل پلاک و لخته را نمی دهند. ولی در شرایط بحرانی این فرآیند صورت نمی گیرد و احتمال حمله قلبی و سکته افزایش می یابد. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه American Society for Microbiology منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, باکتری, استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعه فاز3 براي ارزيابي آثار لوزماپيمود (Losmapimod) در مبتلايان به نشانگان حاد کرونري آغاز شده است. مطالعه فاز3 نشان خواهد داد که آيا لوزماپيمود خوراکي با الگوي مصرف 2 بار در روز پس از گذشت 3 ماه از وقوع نشانگان حاد کرونري، مي‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبي بعدي را کاهش دهد يا نه.نشانگان کرونري حاد، وضعيتي است که براي تشريح مشکلات و حوادث قلبي نظير حمله قلبي که در نتيجه کاهش قابل‌توجه جريان خونرساني به قلب از طريق عروق کرونري رخ مي‌دهد، به کار مي‌رود. تظاهرات يک بيمار مبتلا به نشانگان حاد کرونري، مشابه هر بيمار مبتلا به بيماري عروق کرونر قلبي است. لوزماپيمود، يک مهارکننده پروتئين فعال‌شده p38 ميتوژن کيناز است. آنزيم مذکور نقش محوري در التهاب حادي که طي حمله قلبي تجربه مي‌شود، دارد. 
امروزه تعديل عادت‌هاي زندگي و رژيم غذايي در کنار درمان‌هاي تازه، باعث بهبود وضعيت مبتلايان به بيماري عروق کرونر شده است. بيماراني که يک بار حمله قلبي را تجربه کرده‌اند، به مراتب بيش از سايرين در معرض خطر وقوع حمله مجدد و ديگر مشکلات قلبي-عروقي طي هفته‌ها و ماه‌هاي بعد هستند. در مطالعه باليني فاز3 با نام LATITUDE-TIMI60 که يک مطالعه باليني تصادفي دوسوکور و چندمرکزي با استفاده از دارونماست، 25 هزار و 500 بيمار شرکت خواهندداشت. بيماران داوطلب با تظاهرات نشانگان کرونري حاد (به‌خصوص حمله قلبي) به‌طور کاملا تصادفي براي مدت 3 ماه 2 بار در روز درمان خوراکي 5/7 ميلي‌گرم لوزماپيمود يا دارونما را در کنار رژيم‌ درماني استاندارد دريافت خواهندکرد. داروهاي هم‌خانواده لوزماپيمود به بهبود عملکرد عروقي کمک کرده و از ترومبوزهاي احتمالي پيشگيري مي‌کنند.


برچسب‌ها: داروی جدید, لوزماپيمود, نشانگان حاد کرونری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات ژنتیکی جدید شواهد قانع کننده ای را فراهم آورده که نشان می دهد میزان پایین ویتامین D نقش سببی را در ابتلا فشار خون بالا بر جای می گذارد. محققان دانشگاه استرالیای جنوبی می‌گویند: اگر از نقطه نظر هزینه و اثرات جانبی مرتبط با داروهای ضد فشار خون به قضیه بنگریم، این ویتامین D است که می تواند با این رده از داروها رقابت کند. 
طی این پژوهش داده‌های مربوط به 146 هزار و پانصد فرد مورد مطالعه قرار گرفت. محققان در این مطالعه، از دو تنوع ژنتیکی رایج که در به گردش در آورن غلظتهای 25- هیدروکسی ویتامین D یا 25 (OH-D) موثر هستند، استفاده کردند و تاثیر سببی بین ویتامین D و خطر فشار خون را اندازه گیری کردند. پژوهشگران دریافتند که به ازای هر 10 درصد افزایش در غلظت 25 (OH-D)، افت "0.29- میلی متر جیوه" برای فشار خون دیاستول و "0.37- میلی متر جیوه" برای سیستول و درنهایت نیز کاهش 8.1 درصدی برای ابتلا به فشار خون مشاهده شد. 
محققان دانشگاه کوپنهاگ دانمارک نیز درباره نتایج این تحقیق می گویند: هرچند یافته این مطالعه گامی رو به جلو در توضیح نقش کمبود ویتامین D در بروز فشار خون به شمار می‌رود، اما هنوز بسیاری از جنبه‌های آن ناشناخته باقی مانده است که به منظور تکمیل و اثبات قطعی و بی چون و چرای آن‌ها نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم. این پژوهش در مجله "The Lancet Diabetes & Endocrinology" منتشر شده است.

 


برچسب‌ها: فشار خون, ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قرص‌هاي ووراپاکسار (Vorapaxar) با نام تجاري زونتيويتي (Zontivity) را براي کاهش خطر حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ قلبي-عروقي و نياز به پروسه‌هاي بهبود خونرساني به قلب در بيماران با سابقه قبلي حمله قلبي يا انسداد در شريان‌هاي پا مورد تاييد قرار داده است.زونتيويتي، اولين دارو از گروه دارويي جديد با نام آنتاگونيست گيرنده فعال‌شده پروتئاز 1 است. زونتيويتي يک داروي ضدپلاکتي و براي کاهش گرايش پلاکت‌ها به چسبيدن به يکديگر و تشکيل لخته‌هاي خوني است. زونتيويتي با کاهش تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر حملات قلبي و مغزي را کاهش مي‌دهد. 
زونتيويتي مانند ساير داروهاي مهارکننده تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر خونريزي (خونريزي‌هاي کشنده و تهديدکننده حيات) را افزايش مي‌دهد بنابراين، خونريزي شايع‌ترين عارضه گزارش‌شده در دريافت‌کنندگان زونتيويتي است و در برگه اطلاعات دارويي آن نيز هشدار داده شده. اين خطر در مورد داروهاي ضد لخته با پتانسيل بالاتر نظير پراسوگرل (Prasugrel) و تيکاگرلور (Ticagrelor) به مراتب بيشتر است. زونتيويتي را نبايد در افرادي که حملات ايسکمي گذرا يا خونريزي در سر دارند تجويز کرد زيرا خطر خونريزي در سر را به مراتب افزايش مي‌دهد. 
در مطالعات باليني که با شرکت بيش از 25 هزار بيمار انجام شد، زونتيويتي به ساير داروهاي ضدپلاکت (آسپيرين و کلوپيدوگرل) اضافه شد و اين ترکيب درماني در مقايسه با دارونما توانست خطر وقوع حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ‌هاي قلبي-عروقي و نياز به جراحي‌هاي اورژانس براي بهبود خونرساني را کاهش دهد. زونتيويتي در مطالعه‌اي که در نهايت به تاييد آن از سويFDA انجاميد، در يک دوره درماني 3 ساله توانست خطر حملات قلبي و مغزي را از 9 درصد، به 7 درصد برساند.


برچسب‌ها: داروی جدید, زونتيويتي, ووراپاکسار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاههای بریستول و بث در دستاوردی انقلابی، ضربان‌ساز جدیدی تولید کرده‌اند که ضربان قلب را با تنفس همگام می‌کند. کارآزمایی‌های پیش‌بالینی نشان داده این ضربان‌ساز به ارائه 25 درصد افزایش در قابلیت پمپاژ پرداخته که انتظار می‌رود عمر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. امید است همچنین بتوان این فناوری را در تحقیقات مغز از جمله اعضای مصنوعی و بطور بالقوه برای تحریک عصبهای احیا در پی یک سکته مغزی مورد استفاده قرار داد. 
در حال حاضر، پالس ضربان‌سازها در زمان نصب با یک سرعت ثابت تنظیم شده که ضربان طبیعی قلب انسان را تکرار نمی‌کند. دستگاه جدید از فناوری عصبی مصنوعی برای بازیابی این تغییرات ضربات قلب توسط تورم ریه استفاده کرده و قرار است برای بیمارانی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند، بکار برود. دستگاه مذکور با ذخیره انرژی قلب، ارتقای بهره‌وری پمپاژ آن و افزایش فشار خون به ماهیچه‌های قلب کار می‌کند.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود. این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند. به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود. این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند. 
پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند. محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.


برچسب‌ها: فشار خون, اختلال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


آزمايش‌ها نشان داده‌اند که ميزان سکته قلبي در افراد در سه روز اول تغيير ساعات تابستاني و زمستاني حدود ۲۵ درصد افزايش مي‌يابد. اين تغييرات مي‌تواند به دليل برهم خوردن تعادل هورموني باشد. زمان تنها يک ساعت در شبانه‌روز جلو يا عقب کشيده مي‌شود، اما تاثيرش روي افراد حساس مي‌تواند غيرمترقبه و حتي بسيار شديد باشد؛ مثلا موجب سکته قلبي شود! نتايج يک پژوهش از سوئد نيز با تحقيقات يادشده مشابه است. يکي از علل مي‌تواند دچار شدن افراد حساس به بي‌خوابي باشد. خواب اين افراد پس از تغيير ساعت روزانه مختل مي‌شود، وضعيت هورموني ‌آن‌ها بهم مي‌ريزد و احتمال ابتلا به سکته قلبي افزايش مي‌يابد. براي کساني که پوست چندان کلفتي ندارند، تغيير يک ساعت در شبانه‌روز مي‌تواند به اختلال در ساعت دروني‌شان بيانجامد. بسياري از آن‌ها دچار بدخوابي مي‌شوند و از خستگي و نداشتن تمرکز شکايت مي‌کنند. اين نشانه در ميان زنان بيشتر ديده مي‌شود.

 


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, ساعت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در پژوهش خود نشان دادند، مصرف یک قرص گوجه‌فرنگی در روز می‌تواند انسان را از خطر بیماری قلبی دور نگهدارد. کارآزمایی انجام شده توسط محققان که یک قرص گوجه‌فرنگی را به همراه یک دارونما در 72 انسان بالغ آزمایش کرده بودند، نشان داد قرص مذکور عملکرد رگهای خونی را بهبود می‌بخشد. اگرچه به گفته کارشناسان، پژوهشهای بیشتری برای اثبات عملکرد آن نیاز است. این قرص حاوی یک آنتی‌اکسیدان طبیعی موسوم به لیکوپین است که رنگ گوجه‌فرنگی‌ها را نیز در خود تامین می‌کند. 
دانشمندان از چندی پیش بر این گمان بودند که لیکوپین ممکن است برای جلوگیری از بروز بیماری از جمله سرطانهای خاص و بیماریهای قلبی عروقی مفید باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که خوردن رژیم مدیترانه‌ای غنی از گوجه‌فرنگی – به همراه میوه‌ها و سبزیجات دیگر و روغن زیتون- برای سلامت مفید است. اگرچه پیروی از یک رژیم سلامت همچنان توصیه می‌شود اما دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا راهی برای قرار دادن برخی از این ویژگیهای خوب در یک قرص وجود دارد یا خیر. شرکت Cambridge Theranostics از دانشگاه کمبریج اکنون توانسته قرص گوجه‌فرنگی را تولید کند. 
تیمی از دانشگاه کمبریج در پروژه‌ای که بودجه آن توسط بنیاد ولکام، بنیاد قلب بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین می‌شود، به بررسی برخورداری قرص مذکور از تاثیرات دلخواه پرداختند. آنها 36 داوطلب مبتلا به بیماری قلبی و 36 داوطلب سلامت به عنوان گروه کنترل را در این پژوهش مورد استفاده قرار داده و روزانه به آنها یک قرص گوجه‌فرنگی یا دارونما دادند. 
محققان برای مقایسه جریان خون ساعد را اندازه‌گیری کردند که پیش‌بینی کننده خطر ابتلا به بیماری قلبی در آینده است چرا که رگهای خونی باریک شده می‌توانند منجر به حمله یا سکته قلبی شوند. در بیماران قلبی، قرص گوجه فرنگی باعث بهبود چشمگیر جریان خون در ساعد شد. اگرچه این مکمل تاثیری بر روی فشار خون، سفت شدن رگها یا سطح چربی خون نداشت. این پژوهش در مجله PLoS One منتشر شده است.


برچسب‌ها: گوجه فرنگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کلرادو و بیمارستان عمومی ماساچوست در آمریکا دریافته‌اند که ویتامین D نقش مهمی در کاهش میزان مرگ و میر سالمندان ایفا می‌کند. این پژوهش ارتباط بین سطوح ویتامین D‌ در خون و میزان مرگ و میر افراد 65 ساله و مسن‌تر را بررسی می‌کند. نتایج حاکی از آن است که افراد مسنی که سطوح ویتامین D‌ خون‌شان کمتر از مقدار لازم است، بیش از همسالان خود که دارای مقادیر کافی از این ویتامین هستند بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی فوت می‌کنند. 
به گفته محققان، سطوح ویتامین D‌ در خون بیش از یک سوم افراد مسن به میزان کافی نیست و همین خطر مرگ و میر آنها بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. از آن جایی که افراد مسن کمتر از خانه بیرون می‌روند و بسیاری از آنها به خاطر ضعف و بیماری، روزهای متمادی در فضای بسته و دور از نور خورشید هستند، ذخایر ویتامین D‌ بدن‌شان کافی نیست و دچار فقر این ویتامین هستند. 
محققان این پژوهش از داده‌های سومین بررسی ملی ارزیابی سلامت و تغذیه که توسط مرکز ملی آمار سلامت انجام شده بود، استفاده کردند. آنها سه هزار و 400 نفر را به عنوان نماینده سالمندان در آمریکا انتخاب و سطوح ویتامین D را در خون آنها اندازه‌گیری کردند. مشخص شد کسانی که سطوح ویتامین D‌ در خون آنها ناکافی بود و دچار فقر این ویتامین بودند، سه برابر بیش از آنهایی که بدن‌شان دارای ویتامین D‌ کافی بود، در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و 2.5 برابر بیش از آنها در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های دیگر بودند. به عقیده محققان، این یافته‌ها حاکی از آن هستند که در حال حاضر مقدار پیشنهادی ویتامین D‌ ممکن است برای سالمندان کافی نباشد و نمی‌تواند نیاز‌های آنها را برای داشتن سلامت عمومی خوب تامین کند. ویتامین D دارای فوایدی فراتر از کمک به استحکام استخوان‌هاست.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


وزن کم نوزاد در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شیر مادر برای مدتی طولانی، احتمال ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی را در سنین بزرگسالی افزایش می دهد. تازه ترین تحقیقات دانشمندان در آمریکا که این هفته منتشر شد نشان می دهد، وزن کم در هنگام تولد و شیردهی کوتاه مدت مادر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. جذب بالای سی آر پی یا همان C-Reactive Protein که نوعی پروتئین سنتز شونده در کبد است ابتلا به فشار خون مزمن و بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های متابولیکی را در بزرگسالی افزایش می دهد. البته عوامل افزایش این نوع پروتئین هنوز مشخص نیست.
محققان با کار بر روی 6951 جوان 24 تا 32 ساله و مراجعه به پرونده پزشکی آن ها دریافتند سطح پروتئین سی- ری اکتیو که یک عامل بیولوژیکی کلیدی فشار خون است به وزن هنگام تولد و مدت شیردهی مادر مرتبط است. محققان مشاهده کردند وزن کم هنگام تولد به افزایش میزان پروتئین سی- ری اکتیو در سن بزرگسالی ارتباط مستقیم دارد و شیردهی طولانی مدت بر میزان آن موثر است. سازمان بهداشت جهانی همواره تاکید کرده است شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است و تمامی مواد لازم را برای رشد آن ها فراهم می کند.دارای آنتی بادی هایی است که آن ها را در مقابل بیماری های رایج نظیر اسهال و ذات الریه که دو عامل اصلی مرگ و میر نوزادان است مصون نگه می دارد.

 


برچسب‌ها: نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات متخصصان انگلیسی نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی روغن های غیر اشباع و سبزیجات به ویژه ترکیب روغن زیتون و کاهو نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد. در چربی های غیر اشباع یک یا چند پیوند دوگانه در زنجیره اسید چرب وجود دارد. زمانی که پیوند دوگانه در این نوع چربی بوجود می آید، هیدروژن حذف می شود. روغن زیتون، آووکادو، آجیل، روغن بادام زمینی و روغن کانولا حاوی چربی غیر اشباع هستند. در این مطالعه آمده است که ترکیب روغن زیتون و کاهو معجون فوق العاده ای برای کاهش فشار خون است، همچنین توصیه شده است که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده شود.
رژیم مدیترانه ای به طور معمول شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسیدهای چرب نیترو می شود. این مطالعه که با حمایت بنیاد قلب انگلیس انجام شده نشان می دهد که ورود اسیدهای چرب نیترو به بدن باعث ترشح آنزیم محلول Epoxide Hydrolase می شود که تنظیم کننده فشار خون است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه PNAS منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, کاهو, روغن زیتون, زیتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران در بیمارستان شهید رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل روش دستيابى به درمان ضايعات بايفوركيشن، انژيوپلاستى يا جراحى باى پس كرونر در ضايعات بايفوركيشن، انتخاب استراتژى در اينترونشن ضايعات بايفوركيشن، نقش كيسينگ بالون نهايى و نصب استنت دوم در صورت اجبار، روش برخورد با شاخه هايى كه دسترسى به انها مشكل است، نصب دو استنت با قصد و برنامه قبلى، استنت گذارى ضايعات لفت مين، استنت گذارى در ضايعات پيچيده لفت مين می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه بوستون در آمریکا نشان می‌دهد کمبود آندروژن می‌تواند عامل بروز بسیاری از بیماری‌های شایع مانند اختلال در نعوظ ، دیابت، سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) باشد. در تعدادی از تحقیقات مشاهده شده است که کمبود آندروژن با افزایش مرگ و میر در مردان در ارتباط است. هورمون تستوسترون نیز اثرات مفیدی بر سلامت مردان دارد، ولی نقش درمانی آن در سلامت مردان به علت پاره‌ای دلایل از جمله تاثیر آن بر بروز و پیشرفت سرطان پروستات بحث برانگیز است. 
برآورد ارتباط بین تستوسترون و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ و ارزیابی کمبود آندروژن در مردان مبتلا به این بیماری‌ها، در بررسی‌های محققان دانشگاه بوستون نشان داد که بین کمبود آندروژن و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ ارتباطی وجود دارد. به گفته دانشمندان با توجه به ارتباط مستقیم کمبود آندروژن و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، می‌توان با تجویز این هورمون در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، میزان این خطر را کاهش داد. 
تجویز آندروژن باید در کنار بررسی دقیق خطر سرطان پروستات صورت گیرد. برای درک بهتر این رابطه و یافتن راه‌های مناسبی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، انجام پژوهش‌های طولانی مدت بیشتری لازم است که در آنها بیماران بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. به گفته محققان این پژوهش‌های بالینی ملاحظات احتمالی همراه خود را دارند، از جمله این که آیا درمان با تستوسترون در طولانی مدت ایمن هست یا خیر و همچنین مساله تحلیل دقیق داده‌های گسترده نیز مدنظر است، ولی با این وجود این مطالعات می‌توانند نقش واقعی آندروژن در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی را نشان دهند.


برچسب‌ها: آندروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات بیهوشی در جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هتل درویشی مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل عمق بيهوشي و هيپنوتيکها، مونيتورينگ الکتروفيزيولوژي، مونيتورينگهاي مغزي (فشار داخل مغزي،جريان خون مغز)، مونيتورينگ داپلر مغزي، آموزش کار با دستگاه BIS، اکسي متري بولب ژوگولر- فشار اکسيژن بافت مغز، اسپکتروسکوپي Near- Infrared، آموزش کار با دستگاه NIRS می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی قلب, اطلاع رسانی بیهوشی, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن آترواسکلروز ایران
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۸ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش تازه های قلب, انجمن آترواسکلروز ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعه اي که در نشريه «هايپرتنشن» چاپ شده حاکيست که ازدواج ممکن است در نگه‌داشتن فشار خون در حد سالم موثر باشد. اين مطالعه طي دو سال روي ۳۲۵ نفر توسط محققان دانشکده پزشکي هاروارد انجام شد. از داوطلبان که نيمي از آنها ازدواج کرده بودند خواسته شد يک رژيم غذايي خيلي سفت و سخت را رعايت کنند و تجهيزاتي براي نظارت بر فشار خون آنها در طول روز بر بدنشان نصب شد. ميزان فشار خون در شبانه‌روز معمولا يک روند مشخص را طي مي‌کند، به طوري‌که در طول روز به تدريج بالا مي‌رود و شب‌ها افت مي‌کند. نويسندگان مطالعه مي‌گويند که افت حداقل ده درصدي فشار سيستوليک در ساعات شب جزو اين روند است. اما اگر اين افت مشاهده نشود مي‌تواند نشانه مشکلات قلب و عروق و خطر بالاتر مرگ باشد. احتمال افت طبيعي فشار خون در شب براي کساني که ازدواج کرده بودند – به خصوص مردان – خيلي محتمل‌تر بود تا کساني که مجرد بودند. اين حتي با احتساب موقعيت اجتماعي، سن، رژيم غذايي و شاخص وزن بدن صادق بود. اما علت چيست؟ محققان مي‌گويند ازدواج به عنوان راهي براي تقويت وضع اجتماعي مي‌تواند باعث سلامت بيشتر جسمي و روحي باشد.


برچسب‌ها: فشار خون, ازدواج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی دریچه قلب آئورت جدیدی طراحی کرده‌اند که نیاز به جراحی قلب باز ندارد. دستگاه جدید Medtronic CoreValve System نام دارد که توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تأیید شده و به نسبت عمل جراحی قلب باز، کمتر تهاجمی است. محققان مرکز پزشکی دانشگاه لایولا برای نخستین‌بار این دستگاه را به بدن یک بیمار پیوند زدند. کاشت از طریق یک کاتتر در سرخرگ کشاله ران بیمار قرار گرفته و بسمت قلب هدایت می‌شود؛ پس از رسیدن به محل مورد نظر، دریچه مصنوعی عملکرد دریچه بیمار را برعهده می‌گیرد. محققان این مرکز در قالب تکمیل آزمایشات بالینی، این دستگاه را بر روی تعدادی از بیماران پیوند زدند. بر اساس نتایج بدست آمده، میزان مرگ و میر در بیماران تحت درمان با کاشت Medtronic CoreValve System در مقایسه با بیماران تحت عمل جراحی قلب باز کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد. نتایج این دستارود در مجله Medicine منتشر شده است.

 


برچسب‌ها: ابزار جدید, دریچه قلبی, Medtronic CoreValve System
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بیمارستان قلب و عروق جواد الائمه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، بیمارستان قلب عروق جواد الائمه

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, علوم پزشکی مشهد, کرونر, همایش کرونر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links