محققان با استفاده از کپسوله کردن داروی ضد انعقاد در یک ساختار نانومتری، اقدام به تولید نانودارویی برای درمان بیماران مبتلا به سکته قلبی کردند. این دارو می‌تواند بخش‌هایی که خون در آنجا منعقد شده را باز کند. پژوهشگران استرالیایی با استفاده از حمایت مالی اختصاص یافته از سوی بنیاد ملی قلب، موفق شدند گامی به سوی درمان مشکلات قلبی با کمک فناوری‌ نانو بردارند.
در پژوهش مشترکی که با همکاری کریستوفر هاگمیر از آزمایشگاه زیست‌ فناوری عروقی در موسسه قلب و دیابت بیکر و محققان دانشگاه ملبورن انجام شده، روشی برای درمان بیماران مبتلا به سکته قلبی ارائه شده‌ است. نتایج این پژوهش در نشریه Advanced Materials منتشر شده‌ است. هاگمیر می‌گوید: «این یافته‌های اخیر ما می‌تواند برای درمان لخته‌های خونی ایجاد شده در بیماران استفاده شود. بیمارانی که دچار سکته شده‌اند برای نجات نیاز به تجهیزات پیچیده‌ و تخصصی دارند اما با این روش درمانی می‌توان آنها را از موقعیت‌های خطرناک رهایی داد.»

هاگمیر می‌افزاید: «ما موفق به ساخت نانوکپسولی شدیم که ضد انعقاد است. این نانوکپسول حاوی دارو بوده و یک روکش از جنس آنتی‌بادی هدف‌گیرنده پلاکت‌های فعال روی آن قرار دارد. به محض وارد شدن این دارو به بدن، ترومبین که یک مولکول مهم در فرآیند لخته شدن است، لایه بیرونی نانوکپسول را می‌شکند و داروی ضد انعقاد رهاسازی می‌شود. ما از سیستم انعقاد خون برعلیه لخته‌های خونی استفاده کرده و رگ‌ها را باز می‌کنیم.» 
فرانک کاروسو می‌گوید: «داروهای هدف‌گیر با این سیستم رهایش هوشمند می‌تواند اثرات جانبی اندکی در بیماران به جا گذارند. هر سال بیش از 55000 استرالیایی دچار حمله قلبی می‌شوند. نیمی از این افراد نمی‌توانند از داروهای ضدانعقاد استفاده کنند چرا که خطر خونریزی در این بیماران وجود دارد.»


برچسب‌ها: نانو, نانوکپسول, سکته, سکته قلبی, انعقاد خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا دریافته‌اند، یک نسخه حساس‌تر آزمایش خون که برای بررسی آسیب عضله قلب ناشی از حملات قلبی بکار گرفته می‌شود، همچنین می‌تواند برای شناسایی افراد در معرض فشار خون بالا پیش از نمایان شدن علائم ظاهری آن مورد استفاده قرار بگیرد. تحقیقات دانشمندان نشان داد که افراد دارای سطوح بالاتر پروتئین تنظیم کننده قلب «تروپونین T»، بیشتر احتمال دارد که طی چند سال بعد به فشار خون بالا مبتلا شوند.
شناسایی افراد در معرض خطر این قاتل خاموش و همچنین بیماران در مراحل اولیه بیماری می‌تواند به آغاز درمان زودهنگام و جلوگیری از آسیب دیدن اندام بدن در اثر پیشرفت این بیماری منجر شود. به گفته محققان، این آزمایش خون فوق حساس از آن رو می‌تواند این گونه بیماران را شناسایی کند که قادر است حتی مقادیر بسیار کم تروپونین را که توسط سلول‌های قلبی آسیب دیده در اثر حملات نامحسوس فشار خون آزاد می‌شود، تشخیص دهد.

محققان در این بررسی، 5479 فرد را برای حدود 12 سال پیگیری کردند. هیچکدام از این افراد در آغاز تحقیق از سابقه تشخیص بالینی فشار خون بالا برخوردار نبودند. طی این دوره، در مقایسه با افرادی که سطوح تروپونین آن‌ها غیرقابل تشخیص و کمتر از پنج نانوگرم در یک دهم لیتر بود، شرکت‌کنندگان دارای سطوح نسبتا بالاتر این پروتئین – پنج تا هشت نانوگرم در یک دهم لیتر – از 13 درصد نرخ بالاتر فشار خون بالا برخوردار بودند. آن از دسته از شرکت‌کنندگان دارای سطوح چشمگیر تروپونین – 9 تا 13 نانوگرم در یک دهم لیتر – 24 درصد بیشتر احتمال ابتلا به فشار خون بالا را داشتند و این خطر در افراد با تروپونین بالاتر از 13 نانوگرم در یک دهم لیتر، تا 40 درصد افزایش می‌یافت. این نتایج در مجله Circulation منتشر شده است.


برچسب‌ها: آزمایش, فشار خون, تروپونین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تیمی از محققان در کانادا ماده‌ای تولید کرده‌اند که در بدن درست مانند قلب می‌تپد، اما می‌توان لایه‌ای را به آن چسباند یا از آن جدا کرد. زمانی که دانشمندان بافت مصنوعی قلب را می‌سازند، معمولا مواد شیمیایی مصنوعی زیست‌تخریب‌پذیر را با سلول‌های زنده کشت‌داده‌شده در آزمایشگاه ترکیب می‌کنند. این بافت‌ها کاربردی هستند اما عملکرد آن‌ها محدود است. همچنین تعدادی از شیوه‌های تولید، شکل نهایی سلول‌ها را غیرقابل‌پیش‌بینی می‌کنند یا این که داربست‌های ریز سلول‌ها قادر نیستند بر روی یکدیگر قرار بگیرند؛ در این میان، بافت‌های چاپی زیستی مناسب هستند اما پزشکان نمی‌توانند لایه‌های مختلف آن‌ها را از یکدیگر جدا کنند.
شاید جداکردن لایه‌های یک قلب مصنوعی موضوع عجیبی باشد اما از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا محققان می‌توانند لایه‌های مختلف را با مولکول‌های حفاظتی دستکاری کرده تا آن‌ها را برای بیمار مبتلا به التهاب زیاد، سازگار کنند. در یک محیط تحقیقاتی، جداکردن لایه‌ها به دانشمندان در آزمایش‌کردن اثرات مولفه‌های مختلف از جمله زمان، مکان و مولکول‌های پوششی مختلف بر روی دوام بافت اثر می‌گذارد. مهندسان شیمی دانشگاه تورنتو معتقدند این موضوع می‌تواند در آینده به آن‌ها در تولید نسخه‌های بهتر بافت قلب کمک کند.

در بافت تولیدشده به نام Tissue-Velcro توسط این دانشمندان، یک طرف هر لایه بافت دارای آرایه‌ای از حلقه‌های تولیدشده از پلیمر زیست‌تخریب‌پذیر است و سمت دیگر آن دارای قلاب‌های تولیدشده از همین ماده است. هر لایه‌ را می‌توان به صورت منفرد تولید کرد و زمانی که این لایه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند یا از هم جدا می‌شوند، مولکول‌ها و پلیمر مصون باقی می‌مانند.

زمانی که دانشمندان Tissue-Velcro را در یک موش تازه‌متولدشده قرار دادند، دریافتند این ماده به طور کامل در روزنه‌ای در بافت قلب سازگار شد در حالی که انسجام ساختاری‌اش را حفظ کرد. پس از چند روز، این بافت شروع به تپیدن کرد و به این کار ادامه داد و با لایه‌ای از سلول‌های اندوتلیال پوشیده شد که این سلول‌ها از پلیمر در مقابل تجزیه‌شدن در بدن یا ایجاد التهاب محافظت می‌کنند.
دانشمندان هنوز برنامه‌ای برای استفاده از بافت جدید در پیوند قلب انسان ندارند. در حال حاضر، کاربرد اولیه این بافت در تحقیقات بر روی قلب است و در مطالعات آتی محققان به دنبال استفاده از Tissue-Velcro برای درک این موضوع هستند که چگونه بقای سلول‌های منفرد یا مرگ آن‌ها بر عملکرد قلب اثر می‌گذارد. جزئیات این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.


برچسب‌ها: مصنوعی, بافت مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران امریکایی در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافته‌اند در سالمندانی که تحرک محدودی دارند، هر‌ دقیقه فعالیت فیزیکی می‌تواند از خطر حمله‌ قلبی کم‌ کند و مرگ‌و‌میر ناشی‌ از مسائل مرتبط به قلب را کاهش دهد. آنان همچنین بر نیاز به فواصل منظم میان حرکت سطح‌ پایین و پرهیز از نشستن برای مدت طولانی تاکید‌ می‌کنند.
مزایای بالقوه‌ ورزش برای سلامت قلب به‌ خوبی اثبات شده‌اند. در دستورالعمل‌های فعالیت فیزیکی برای آمریکایی‎ها توصیه شده‌ است که افراد 64 ساله و بالاتر از آن، باید در‌ طول هفته حداقل در یک ورزش هوازی با‌ شدت متوسط، به‌ مدت 150 دقیقه یا ورزش هوازی شدید به‌مدت 75 دقیقه، شرکت‌ کنند.
محققان معتقدند که برای سالمندان با تحرک محدود، تحقق بخشیدن به‌ چنین توصیه‌هایی چالش‌ برانگیز است. به‌ این‌ ترتیب، این گروه پژوهشی را آغاز کرده‌اند تا مشخص‌ کنند آیا سطوح پایین‌تر فعالیت نیز می‌تواند به‌ همین اندازه‌ برای سلامت قلب این افراد مؤثر باشد یا‌خیر. به گفته آنها، پیاده‌روی آهسته و فعالیت‌های سبک منزل، با سطوح بالاتر کلسترول ‌خوب (HDL) مرتبط‌ هستند.
پژوهشگران در پژوهش مداخلات و استقلال سبک زندگی برای سالمندان (LIIE) با استفاده از شتاب‌سنج، سطح فعالیت فیزیکی 1170 سالمند با سنین 74 تا 84 را اندازه‌ گرفتند. تمام شرکت‌کنندگان مبتلا به مشکلات حرکتی بودند، اما توانایی پیاده‌روی مسافت 400 متر را داشتند. در این پژوهش، یک شتاب‌سنج با ثبت 99 ضربه در دقیقه یا کمتر، به‌ عنوان رفتار بی‌تحرک در‌ نظر‌گرفته شده است. در حالی‎که ثبت 100 تا 499 ضربه در یک دقیقه، نشان‌دهنده‌ پیاده‌روی آهسته یا امور سبک مربوط به منزل و 500 ضربه در دقیقه یا بیشتر، نشان‌دهنده‌ پیاده‌روی متوسط یا فعالیت‌هایی با شدت مشابه بود.
پژوهشگران با استفاده از عواملی مانند سن، فشارخون و سطح کلسترول خون، خطر ابتلا به حمله‌ قلبی یا مرگ‌و‌میر ناشی‌ از بیماری‌های قلبی را در 10 سال آینده برای شرکت‌کنندگان تخمین زدند. یافته‌ها نشان‌ داد که به‌ ازای هر 25 تا 30 دقیقه در روز که شرکت‌کننده بی‌تحرک بوده، حمله‌ قلبی یا مرگ بر اثر گرفتگی‌ کرونر (عروق تغذیه کننده قلب) تا یک درصد افزایش داشته‌ است. اما در‌ میان شرکت‌کنندگان با هیچ سابقه‌ بیماری قلبی، ضربات ثبت‌شده‌ شتاب‌سنج با میزان 499 تا 100 ضربه در دقیقه، نشان‌دهنده‌ میزان بالاتر HDL یعنی همان کلسترول «خوب» بود. این نوع کلسترول به حذف لیپوپروتئین با چگالی‌کم (LDL) یا کلسترول «بد» از عروق کمک‌ می‌کند و به‌ این‌ ترتیب خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد. به‌ طور متوسط، ضربات ثبت‌شده توسط شتاب‌سنج در‌ میان شرکت‌کنندگان به 500 ضربه در دقیقه یا بیشتر فقط برای مدت یک‌ساعت یا کمتر در روز رسید. 
محققان می‌گویند نتایج این یافته‌ها نشان‌ می‌دهند که کاهش زمان بی‌تحرکی، ممکن‌ است برای سلامت قلب افراد سالخورده با محدودیت حرکتی مفید باشد. پژوهشگران افزودند: در گذشته، روی شرکت در فعالیت فیزیکی بنیادی تاکید می‌شد. اما به‌ طور فزاینده‌ای این واقعیت مشهود است که تشویق افراد به کاهش زمان بی‌تحرکی، می‌تواند مزایای مهمی برای عروق قلب آن‌ها داشته‌باشد.
به گفته این گروه پژوهشی، یافته‌های آنان حاکی از این نیست که یک دوره ورزش، خطرات قلبی ناشی‌ از یک دوره‌ بی‌تحرکی را خنثی می‌کند. به‌ این‌ معنا که حتی اگر به‌ مدت یک ساعت هنگام صبح ورزش کنید و پس‌ از آن در ادامه‌ روز هشت ساعت بنشینید، شما در معرض خطرات سلامتی هستید و این مورد، مستقل از فعالیت ورزشی‌تان است. پژوهشگران همچنین می‌گویند: این نکته بر نیاز به فواصل منظم میان حرکت سطح‌ پایین و پرهیز از نشستن برای مدت طولانی تأکید‌ می‌کند. یافته‌های این پژوهش در‌ مجله‌ انجمن قلب آمریکا (AHA) منتشر شده‌ است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, سالمندان, تحرک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه سوم مهر ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه بینگهامتون در نیویورک آمریکا نشان می دهد که باکتری های بیوفیلم، عامل اصلی حملات قلبی ناشی از تحریکات عصبی هستند.شوک عاطفی، استرس و ترس باعث ترشح هورمون های خاصی به نام کاتکول آمین ها در بدن می شوند که عامل پخش بیوفیلم های باکتریایی در دیواره عروق هستند. نتیجه این فرآیند ته نشین شدن پلاک در جریان خون و حمله قلبی است. بیوفیلم های باکتریایی به جمعیت متراکم باکتری ها گفته می شود که در بافت های مختلف بدن به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و با ترشح نوعی پلیمر احاطه می شوند.
این تحقیقات نشان می دهد که تعداد باکتری های بیوفیلم در رگ های حاوی پلاک بیشتر است. در شرایط عادی و زمانی که بدن در حالت آرامش قرار دارد، جمعیت باکتری های بیوفیلم توسط سیستم ایمنی بدن نابود می شوند و اجازه تشکیل پلاک و لخته را نمی دهند. ولی در شرایط بحرانی این فرآیند صورت نمی گیرد و احتمال حمله قلبی و سکته افزایش می یابد. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه American Society for Microbiology منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته قلبی, باکتری, استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعه فاز3 براي ارزيابي آثار لوزماپيمود (Losmapimod) در مبتلايان به نشانگان حاد کرونري آغاز شده است. مطالعه فاز3 نشان خواهد داد که آيا لوزماپيمود خوراکي با الگوي مصرف 2 بار در روز پس از گذشت 3 ماه از وقوع نشانگان حاد کرونري، مي‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبي بعدي را کاهش دهد يا نه.نشانگان کرونري حاد، وضعيتي است که براي تشريح مشکلات و حوادث قلبي نظير حمله قلبي که در نتيجه کاهش قابل‌توجه جريان خونرساني به قلب از طريق عروق کرونري رخ مي‌دهد، به کار مي‌رود. تظاهرات يک بيمار مبتلا به نشانگان حاد کرونري، مشابه هر بيمار مبتلا به بيماري عروق کرونر قلبي است. لوزماپيمود، يک مهارکننده پروتئين فعال‌شده p38 ميتوژن کيناز است. آنزيم مذکور نقش محوري در التهاب حادي که طي حمله قلبي تجربه مي‌شود، دارد. 
امروزه تعديل عادت‌هاي زندگي و رژيم غذايي در کنار درمان‌هاي تازه، باعث بهبود وضعيت مبتلايان به بيماري عروق کرونر شده است. بيماراني که يک بار حمله قلبي را تجربه کرده‌اند، به مراتب بيش از سايرين در معرض خطر وقوع حمله مجدد و ديگر مشکلات قلبي-عروقي طي هفته‌ها و ماه‌هاي بعد هستند. در مطالعه باليني فاز3 با نام LATITUDE-TIMI60 که يک مطالعه باليني تصادفي دوسوکور و چندمرکزي با استفاده از دارونماست، 25 هزار و 500 بيمار شرکت خواهندداشت. بيماران داوطلب با تظاهرات نشانگان کرونري حاد (به‌خصوص حمله قلبي) به‌طور کاملا تصادفي براي مدت 3 ماه 2 بار در روز درمان خوراکي 5/7 ميلي‌گرم لوزماپيمود يا دارونما را در کنار رژيم‌ درماني استاندارد دريافت خواهندکرد. داروهاي هم‌خانواده لوزماپيمود به بهبود عملکرد عروقي کمک کرده و از ترومبوزهاي احتمالي پيشگيري مي‌کنند.


برچسب‌ها: داروی جدید, لوزماپيمود, نشانگان حاد کرونری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات ژنتیکی جدید شواهد قانع کننده ای را فراهم آورده که نشان می دهد میزان پایین ویتامین D نقش سببی را در ابتلا فشار خون بالا بر جای می گذارد. محققان دانشگاه استرالیای جنوبی می‌گویند: اگر از نقطه نظر هزینه و اثرات جانبی مرتبط با داروهای ضد فشار خون به قضیه بنگریم، این ویتامین D است که می تواند با این رده از داروها رقابت کند. 
طی این پژوهش داده‌های مربوط به 146 هزار و پانصد فرد مورد مطالعه قرار گرفت. محققان در این مطالعه، از دو تنوع ژنتیکی رایج که در به گردش در آورن غلظتهای 25- هیدروکسی ویتامین D یا 25 (OH-D) موثر هستند، استفاده کردند و تاثیر سببی بین ویتامین D و خطر فشار خون را اندازه گیری کردند. پژوهشگران دریافتند که به ازای هر 10 درصد افزایش در غلظت 25 (OH-D)، افت "0.29- میلی متر جیوه" برای فشار خون دیاستول و "0.37- میلی متر جیوه" برای سیستول و درنهایت نیز کاهش 8.1 درصدی برای ابتلا به فشار خون مشاهده شد. 
محققان دانشگاه کوپنهاگ دانمارک نیز درباره نتایج این تحقیق می گویند: هرچند یافته این مطالعه گامی رو به جلو در توضیح نقش کمبود ویتامین D در بروز فشار خون به شمار می‌رود، اما هنوز بسیاری از جنبه‌های آن ناشناخته باقی مانده است که به منظور تکمیل و اثبات قطعی و بی چون و چرای آن‌ها نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم. این پژوهش در مجله "The Lancet Diabetes & Endocrinology" منتشر شده است.

 


برچسب‌ها: فشار خون, ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا قرص‌هاي ووراپاکسار (Vorapaxar) با نام تجاري زونتيويتي (Zontivity) را براي کاهش خطر حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ قلبي-عروقي و نياز به پروسه‌هاي بهبود خونرساني به قلب در بيماران با سابقه قبلي حمله قلبي يا انسداد در شريان‌هاي پا مورد تاييد قرار داده است.زونتيويتي، اولين دارو از گروه دارويي جديد با نام آنتاگونيست گيرنده فعال‌شده پروتئاز 1 است. زونتيويتي يک داروي ضدپلاکتي و براي کاهش گرايش پلاکت‌ها به چسبيدن به يکديگر و تشکيل لخته‌هاي خوني است. زونتيويتي با کاهش تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر حملات قلبي و مغزي را کاهش مي‌دهد. 
زونتيويتي مانند ساير داروهاي مهارکننده تشکيل لخته‌هاي خوني، خطر خونريزي (خونريزي‌هاي کشنده و تهديدکننده حيات) را افزايش مي‌دهد بنابراين، خونريزي شايع‌ترين عارضه گزارش‌شده در دريافت‌کنندگان زونتيويتي است و در برگه اطلاعات دارويي آن نيز هشدار داده شده. اين خطر در مورد داروهاي ضد لخته با پتانسيل بالاتر نظير پراسوگرل (Prasugrel) و تيکاگرلور (Ticagrelor) به مراتب بيشتر است. زونتيويتي را نبايد در افرادي که حملات ايسکمي گذرا يا خونريزي در سر دارند تجويز کرد زيرا خطر خونريزي در سر را به مراتب افزايش مي‌دهد. 
در مطالعات باليني که با شرکت بيش از 25 هزار بيمار انجام شد، زونتيويتي به ساير داروهاي ضدپلاکت (آسپيرين و کلوپيدوگرل) اضافه شد و اين ترکيب درماني در مقايسه با دارونما توانست خطر وقوع حمله قلبي، حمله مغزي، مرگ‌هاي قلبي-عروقي و نياز به جراحي‌هاي اورژانس براي بهبود خونرساني را کاهش دهد. زونتيويتي در مطالعه‌اي که در نهايت به تاييد آن از سويFDA انجاميد، در يک دوره درماني 3 ساله توانست خطر حملات قلبي و مغزي را از 9 درصد، به 7 درصد برساند.


برچسب‌ها: داروی جدید, زونتيويتي, ووراپاکسار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاههای بریستول و بث در دستاوردی انقلابی، ضربان‌ساز جدیدی تولید کرده‌اند که ضربان قلب را با تنفس همگام می‌کند. کارآزمایی‌های پیش‌بالینی نشان داده این ضربان‌ساز به ارائه 25 درصد افزایش در قابلیت پمپاژ پرداخته که انتظار می‌رود عمر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. امید است همچنین بتوان این فناوری را در تحقیقات مغز از جمله اعضای مصنوعی و بطور بالقوه برای تحریک عصبهای احیا در پی یک سکته مغزی مورد استفاده قرار داد. 
در حال حاضر، پالس ضربان‌سازها در زمان نصب با یک سرعت ثابت تنظیم شده که ضربان طبیعی قلب انسان را تکرار نمی‌کند. دستگاه جدید از فناوری عصبی مصنوعی برای بازیابی این تغییرات ضربات قلب توسط تورم ریه استفاده کرده و قرار است برای بیمارانی که از نارسایی قلبی رنج می‌برند، بکار برود. دستگاه مذکور با ذخیره انرژی قلب، ارتقای بهره‌وری پمپاژ آن و افزایش فشار خون به ماهیچه‌های قلب کار می‌کند.


برچسب‌ها: ضربان ساز, پیس میکر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود. این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند. به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود. این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند. 
پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند. محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.


برچسب‌ها: فشار خون, اختلال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


آزمايش‌ها نشان داده‌اند که ميزان سکته قلبي در افراد در سه روز اول تغيير ساعات تابستاني و زمستاني حدود ۲۵ درصد افزايش مي‌يابد. اين تغييرات مي‌تواند به دليل برهم خوردن تعادل هورموني باشد. زمان تنها يک ساعت در شبانه‌روز جلو يا عقب کشيده مي‌شود، اما تاثيرش روي افراد حساس مي‌تواند غيرمترقبه و حتي بسيار شديد باشد؛ مثلا موجب سکته قلبي شود! نتايج يک پژوهش از سوئد نيز با تحقيقات يادشده مشابه است. يکي از علل مي‌تواند دچار شدن افراد حساس به بي‌خوابي باشد. خواب اين افراد پس از تغيير ساعت روزانه مختل مي‌شود، وضعيت هورموني ‌آن‌ها بهم مي‌ريزد و احتمال ابتلا به سکته قلبي افزايش مي‌يابد. براي کساني که پوست چندان کلفتي ندارند، تغيير يک ساعت در شبانه‌روز مي‌تواند به اختلال در ساعت دروني‌شان بيانجامد. بسياري از آن‌ها دچار بدخوابي مي‌شوند و از خستگي و نداشتن تمرکز شکايت مي‌کنند. اين نشانه در ميان زنان بيشتر ديده مي‌شود.

 


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, ساعت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در پژوهش خود نشان دادند، مصرف یک قرص گوجه‌فرنگی در روز می‌تواند انسان را از خطر بیماری قلبی دور نگهدارد. کارآزمایی انجام شده توسط محققان که یک قرص گوجه‌فرنگی را به همراه یک دارونما در 72 انسان بالغ آزمایش کرده بودند، نشان داد قرص مذکور عملکرد رگهای خونی را بهبود می‌بخشد. اگرچه به گفته کارشناسان، پژوهشهای بیشتری برای اثبات عملکرد آن نیاز است. این قرص حاوی یک آنتی‌اکسیدان طبیعی موسوم به لیکوپین است که رنگ گوجه‌فرنگی‌ها را نیز در خود تامین می‌کند. 
دانشمندان از چندی پیش بر این گمان بودند که لیکوپین ممکن است برای جلوگیری از بروز بیماری از جمله سرطانهای خاص و بیماریهای قلبی عروقی مفید باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که خوردن رژیم مدیترانه‌ای غنی از گوجه‌فرنگی – به همراه میوه‌ها و سبزیجات دیگر و روغن زیتون- برای سلامت مفید است. اگرچه پیروی از یک رژیم سلامت همچنان توصیه می‌شود اما دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا راهی برای قرار دادن برخی از این ویژگیهای خوب در یک قرص وجود دارد یا خیر. شرکت Cambridge Theranostics از دانشگاه کمبریج اکنون توانسته قرص گوجه‌فرنگی را تولید کند. 
تیمی از دانشگاه کمبریج در پروژه‌ای که بودجه آن توسط بنیاد ولکام، بنیاد قلب بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین می‌شود، به بررسی برخورداری قرص مذکور از تاثیرات دلخواه پرداختند. آنها 36 داوطلب مبتلا به بیماری قلبی و 36 داوطلب سلامت به عنوان گروه کنترل را در این پژوهش مورد استفاده قرار داده و روزانه به آنها یک قرص گوجه‌فرنگی یا دارونما دادند. 
محققان برای مقایسه جریان خون ساعد را اندازه‌گیری کردند که پیش‌بینی کننده خطر ابتلا به بیماری قلبی در آینده است چرا که رگهای خونی باریک شده می‌توانند منجر به حمله یا سکته قلبی شوند. در بیماران قلبی، قرص گوجه فرنگی باعث بهبود چشمگیر جریان خون در ساعد شد. اگرچه این مکمل تاثیری بر روی فشار خون، سفت شدن رگها یا سطح چربی خون نداشت. این پژوهش در مجله PLoS One منتشر شده است.


برچسب‌ها: گوجه فرنگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کلرادو و بیمارستان عمومی ماساچوست در آمریکا دریافته‌اند که ویتامین D نقش مهمی در کاهش میزان مرگ و میر سالمندان ایفا می‌کند. این پژوهش ارتباط بین سطوح ویتامین D‌ در خون و میزان مرگ و میر افراد 65 ساله و مسن‌تر را بررسی می‌کند. نتایج حاکی از آن است که افراد مسنی که سطوح ویتامین D‌ خون‌شان کمتر از مقدار لازم است، بیش از همسالان خود که دارای مقادیر کافی از این ویتامین هستند بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی فوت می‌کنند. 
به گفته محققان، سطوح ویتامین D‌ در خون بیش از یک سوم افراد مسن به میزان کافی نیست و همین خطر مرگ و میر آنها بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. از آن جایی که افراد مسن کمتر از خانه بیرون می‌روند و بسیاری از آنها به خاطر ضعف و بیماری، روزهای متمادی در فضای بسته و دور از نور خورشید هستند، ذخایر ویتامین D‌ بدن‌شان کافی نیست و دچار فقر این ویتامین هستند. 
محققان این پژوهش از داده‌های سومین بررسی ملی ارزیابی سلامت و تغذیه که توسط مرکز ملی آمار سلامت انجام شده بود، استفاده کردند. آنها سه هزار و 400 نفر را به عنوان نماینده سالمندان در آمریکا انتخاب و سطوح ویتامین D را در خون آنها اندازه‌گیری کردند. مشخص شد کسانی که سطوح ویتامین D‌ در خون آنها ناکافی بود و دچار فقر این ویتامین بودند، سه برابر بیش از آنهایی که بدن‌شان دارای ویتامین D‌ کافی بود، در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و 2.5 برابر بیش از آنها در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های دیگر بودند. به عقیده محققان، این یافته‌ها حاکی از آن هستند که در حال حاضر مقدار پیشنهادی ویتامین D‌ ممکن است برای سالمندان کافی نباشد و نمی‌تواند نیاز‌های آنها را برای داشتن سلامت عمومی خوب تامین کند. ویتامین D دارای فوایدی فراتر از کمک به استحکام استخوان‌هاست.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


وزن کم نوزاد در هنگام تولد و بهره مند نشدن از شیر مادر برای مدتی طولانی، احتمال ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی را در سنین بزرگسالی افزایش می دهد. تازه ترین تحقیقات دانشمندان در آمریکا که این هفته منتشر شد نشان می دهد، وزن کم در هنگام تولد و شیردهی کوتاه مدت مادر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. جذب بالای سی آر پی یا همان C-Reactive Protein که نوعی پروتئین سنتز شونده در کبد است ابتلا به فشار خون مزمن و بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های متابولیکی را در بزرگسالی افزایش می دهد. البته عوامل افزایش این نوع پروتئین هنوز مشخص نیست.
محققان با کار بر روی 6951 جوان 24 تا 32 ساله و مراجعه به پرونده پزشکی آن ها دریافتند سطح پروتئین سی- ری اکتیو که یک عامل بیولوژیکی کلیدی فشار خون است به وزن هنگام تولد و مدت شیردهی مادر مرتبط است. محققان مشاهده کردند وزن کم هنگام تولد به افزایش میزان پروتئین سی- ری اکتیو در سن بزرگسالی ارتباط مستقیم دارد و شیردهی طولانی مدت بر میزان آن موثر است. سازمان بهداشت جهانی همواره تاکید کرده است شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است و تمامی مواد لازم را برای رشد آن ها فراهم می کند.دارای آنتی بادی هایی است که آن ها را در مقابل بیماری های رایج نظیر اسهال و ذات الریه که دو عامل اصلی مرگ و میر نوزادان است مصون نگه می دارد.

 


برچسب‌ها: نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات متخصصان انگلیسی نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی روغن های غیر اشباع و سبزیجات به ویژه ترکیب روغن زیتون و کاهو نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد. در چربی های غیر اشباع یک یا چند پیوند دوگانه در زنجیره اسید چرب وجود دارد. زمانی که پیوند دوگانه در این نوع چربی بوجود می آید، هیدروژن حذف می شود. روغن زیتون، آووکادو، آجیل، روغن بادام زمینی و روغن کانولا حاوی چربی غیر اشباع هستند. در این مطالعه آمده است که ترکیب روغن زیتون و کاهو معجون فوق العاده ای برای کاهش فشار خون است، همچنین توصیه شده است که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده شود.
رژیم مدیترانه ای به طور معمول شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسیدهای چرب نیترو می شود. این مطالعه که با حمایت بنیاد قلب انگلیس انجام شده نشان می دهد که ورود اسیدهای چرب نیترو به بدن باعث ترشح آنزیم محلول Epoxide Hydrolase می شود که تنظیم کننده فشار خون است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه PNAS منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, کاهو, روغن زیتون, زیتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران در بیمارستان شهید رجایی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل روش دستيابى به درمان ضايعات بايفوركيشن، انژيوپلاستى يا جراحى باى پس كرونر در ضايعات بايفوركيشن، انتخاب استراتژى در اينترونشن ضايعات بايفوركيشن، نقش كيسينگ بالون نهايى و نصب استنت دوم در صورت اجبار، روش برخورد با شاخه هايى كه دسترسى به انها مشكل است، نصب دو استنت با قصد و برنامه قبلى، استنت گذارى ضايعات لفت مين، استنت گذارى در ضايعات پيچيده لفت مين می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه بوستون در آمریکا نشان می‌دهد کمبود آندروژن می‌تواند عامل بروز بسیاری از بیماری‌های شایع مانند اختلال در نعوظ ، دیابت، سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) باشد. در تعدادی از تحقیقات مشاهده شده است که کمبود آندروژن با افزایش مرگ و میر در مردان در ارتباط است. هورمون تستوسترون نیز اثرات مفیدی بر سلامت مردان دارد، ولی نقش درمانی آن در سلامت مردان به علت پاره‌ای دلایل از جمله تاثیر آن بر بروز و پیشرفت سرطان پروستات بحث برانگیز است. 
برآورد ارتباط بین تستوسترون و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ و ارزیابی کمبود آندروژن در مردان مبتلا به این بیماری‌ها، در بررسی‌های محققان دانشگاه بوستون نشان داد که بین کمبود آندروژن و بروز بیماری‌های قلبی عروقی (CVD)‌ ارتباطی وجود دارد. به گفته دانشمندان با توجه به ارتباط مستقیم کمبود آندروژن و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، می‌توان با تجویز این هورمون در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، میزان این خطر را کاهش داد. 
تجویز آندروژن باید در کنار بررسی دقیق خطر سرطان پروستات صورت گیرد. برای درک بهتر این رابطه و یافتن راه‌های مناسبی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در مردانی که دچار کاهش فعالیت غدد جنسی هستند، انجام پژوهش‌های طولانی مدت بیشتری لازم است که در آنها بیماران بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. به گفته محققان این پژوهش‌های بالینی ملاحظات احتمالی همراه خود را دارند، از جمله این که آیا درمان با تستوسترون در طولانی مدت ایمن هست یا خیر و همچنین مساله تحلیل دقیق داده‌های گسترده نیز مدنظر است، ولی با این وجود این مطالعات می‌توانند نقش واقعی آندروژن در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی را نشان دهند.


برچسب‌ها: آندروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات بیهوشی در جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هتل درویشی مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل عمق بيهوشي و هيپنوتيکها، مونيتورينگ الکتروفيزيولوژي، مونيتورينگهاي مغزي (فشار داخل مغزي،جريان خون مغز)، مونيتورينگ داپلر مغزي، آموزش کار با دستگاه BIS، اکسي متري بولب ژوگولر- فشار اکسيژن بافت مغز، اسپکتروسکوپي Near- Infrared، آموزش کار با دستگاه NIRS می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی قلب, اطلاع رسانی بیهوشی, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن آترواسکلروز ایران
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۸ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش تازه های قلب, انجمن آترواسکلروز ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعه اي که در نشريه «هايپرتنشن» چاپ شده حاکيست که ازدواج ممکن است در نگه‌داشتن فشار خون در حد سالم موثر باشد. اين مطالعه طي دو سال روي ۳۲۵ نفر توسط محققان دانشکده پزشکي هاروارد انجام شد. از داوطلبان که نيمي از آنها ازدواج کرده بودند خواسته شد يک رژيم غذايي خيلي سفت و سخت را رعايت کنند و تجهيزاتي براي نظارت بر فشار خون آنها در طول روز بر بدنشان نصب شد. ميزان فشار خون در شبانه‌روز معمولا يک روند مشخص را طي مي‌کند، به طوري‌که در طول روز به تدريج بالا مي‌رود و شب‌ها افت مي‌کند. نويسندگان مطالعه مي‌گويند که افت حداقل ده درصدي فشار سيستوليک در ساعات شب جزو اين روند است. اما اگر اين افت مشاهده نشود مي‌تواند نشانه مشکلات قلب و عروق و خطر بالاتر مرگ باشد. احتمال افت طبيعي فشار خون در شب براي کساني که ازدواج کرده بودند – به خصوص مردان – خيلي محتمل‌تر بود تا کساني که مجرد بودند. اين حتي با احتساب موقعيت اجتماعي، سن، رژيم غذايي و شاخص وزن بدن صادق بود. اما علت چيست؟ محققان مي‌گويند ازدواج به عنوان راهي براي تقويت وضع اجتماعي مي‌تواند باعث سلامت بيشتر جسمي و روحي باشد.


برچسب‌ها: فشار خون, ازدواج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی دریچه قلب آئورت جدیدی طراحی کرده‌اند که نیاز به جراحی قلب باز ندارد. دستگاه جدید Medtronic CoreValve System نام دارد که توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تأیید شده و به نسبت عمل جراحی قلب باز، کمتر تهاجمی است. محققان مرکز پزشکی دانشگاه لایولا برای نخستین‌بار این دستگاه را به بدن یک بیمار پیوند زدند. کاشت از طریق یک کاتتر در سرخرگ کشاله ران بیمار قرار گرفته و بسمت قلب هدایت می‌شود؛ پس از رسیدن به محل مورد نظر، دریچه مصنوعی عملکرد دریچه بیمار را برعهده می‌گیرد. محققان این مرکز در قالب تکمیل آزمایشات بالینی، این دستگاه را بر روی تعدادی از بیماران پیوند زدند. بر اساس نتایج بدست آمده، میزان مرگ و میر در بیماران تحت درمان با کاشت Medtronic CoreValve System در مقایسه با بیماران تحت عمل جراحی قلب باز کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد. نتایج این دستارود در مجله Medicine منتشر شده است.

 


برچسب‌ها: ابزار جدید, دریچه قلبی, Medtronic CoreValve System
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بیمارستان قلب و عروق جواد الائمه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، بیمارستان قلب عروق جواد الائمه

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, علوم پزشکی مشهد, کرونر, همایش کرونر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد نجف آباد، مرکز پزشکی هسته ای اصفهان
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۲۸ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: اصفهان، هتل آسمان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش رادیولوژی, همایش تصویربرداری غیرتهاجمی, دانشگاه آزاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد افسردگی ممکن است خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. در این تحقیقات، محققان سلامت جسمی و روانی 63 هزار نفر را در نروژ مورد بررسی قرار دادند. در مدت زمان بیش از 11 سال بررسی، 1500 نفر از شرکت کنندگان در مقایسه با افرادی که علائم افسردگی را نداشتند، به نارسایی قلبی مبتلا شده بودند.
نتایج این بررسی طولی نشان داد که احتمال ابتلا به نارسایی قلبی در افراد با علائم خفیف 5 درصد بود و در افراد با علائم متوسط و شدید افسردگی، احتمال ابتلا به نارسایی قلبی تا 40 درصد افزایش یافته بود. به گفته نویسنده ارشد این تحقیقات، علائم افسردگی احتمال خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد و هر چه علائم شدیدتر باشد، این خطر افزایش می‌یابد؛ افراد افسرده سبک زندگی ناسالمی دارند، بنابراین عواملی مانند چاقی و سیگار کشیدن که می‌توانند سبب بروز نارسایی قلبی و افسردگی باشند، مورد بررسی قرار گرفته است. وی افزود: افسردگی، هورمون‌های استرس را تحریک می‌کند و سبب افزایش ضربان نبض و سرعت تنفس می‌شود که این امر ناشی از آزادسازی هورمون‌های استرس است؛ هورمون‌های استرس سبب القای التهاب و پلاک شریان‌ها می‌شوند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
این محققان معتقدند: اگر افسردگی در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود بدون نیاز به دارو قابل درمان است و شخص می‌تواند با مشاهده علائم ابتدایی افسردگی مانند از دست دادن علاقه به کارهایی که پیش از آن از انجام آن‌ها لذت می‌برده است، با دوستان خود در این باره صحبت کند و اگر تا یک ماه این علائم مشاهده شد با پزشک یا پرستار خود در این باره صحبت کند. در این تحقیقات تنها ارتباط بین افسردگی و نارسایی قلبی مورد بررسی قرار گرفته است و تاییدکننده افسردگی به عنوان عامل نارسایی قلبی نیست. یافته‌های این تحقیقات در انجمن قلب اروپا در استاوانگر ارائه شده است.


برچسب‌ها: افسردگی, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس مطالعه جدید، قرار گرفتن قلب فضانوردان در معرض ریزگرانش فضا برای مدت‌های طولانی، موجب کروی‌تر شدن این عضو از بدن آن‌ها می‌شود.  این یافته‌ها گام مهمی به سوی درک این موضوع است که چگونه یک سفر فضایی 18 ماهه یا بیشتر بر سلامتی قلب فضانوردان اثر می‌گذارد. قلب در فضا حدود 9.4 درصد کروی‌تر می‌شود و این تغییر شبیه به آن چیزی است که دانشمندان در این پروژه با مدل‌های ریاضیاتی پیشرفته‌ خود پیش‌بینی کرده بودند. بر اساس یافته‌های آن‌ها، شکل کروی‌تر قلب فضانوردان موقتی است زیرا این اندام مدتی کوتاه پس از بازگشت به زمین به شکل عادی خود بازمی‌گردد. جیمز تامس، از گروه «تصویربرداری قلب و عروق رابرت و سوزان تامیش» و دانشمند ارشد فراصوت ناسا بر این باور است، قلب در فضا به سختی کار نمی‌کند و این موضوع موجب از دست‌رفتن حجم عضله می‌شود و می‌تواند عواقب جدی را پس از بازگشت به زمین به دنبال داشته باشد. محققان مدعی‌اند آگاهی از میزان و نوع تمرینی که فضانوردان برای سالم نگه‌داشتن قلب نیاز دارند، برای تضمین ایمنی آن‌ها در پروازهای طولانی‌مدت مانند سفر به مریخ موضوعی حائزاهمیت به شمار می‌آید.


برچسب‌ها: فضا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید محققان، قرار گرفتن در معرض آلودگی ترافیک ممکن است موجب تغییر در ساختار و عمکلرد قلب شود. تحقیق جدید ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میزان بالای ترافیک، آلودگی هوا و تغییرات در بطن راست قلب و افزایش خطر احتمالی بیماری‌های قلبی را مورد بررسی قرار داده است. سرپرست این تحقیق پیتر لیری از مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل اظهار کرد: اگر چه ارتباط بین ترافیک و آلودگی هوا در بزرگ شدن بطنی، نارسایی قلبی و مرگ قلبی- عروقی ثابت شده است، اما تاثیرات بر روی بطن مورد بررسی قرار نگرفته بود.
در این پژوهش برای اولین بار مشخص شد آلودگی هوا مربوط به ترافیک بر جرم بیشتر بطن و حجم دیاستولی بطن راست تاثیرگذار است و موجب افزایش خطر نارسایی قلبی و مرگ عروقی می‌شود. آخرین تحقیق شامل بررسی سه هزار و 896 فرد بدون بیماری قلبی بود. با استفاده از اسکن MRIمشخص شد قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن موجب حدود یک گرم( پنج درصد) افزایش توده بطن راست و 1/4 میلی لیتر(سه درصد) افزایش حجم دیاستولی بطن راست می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است. 


برچسب‌ها: ترافیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل مزایا و معایب CT اسکن قلب، مزایا و محدودیت هایCT قلب، مزایا و محدودیت های اکوکاردیوگرافی، ارتیفکت ها در اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی ریه، سونوگرافی و تشخیص پنوموتوراکس و بیماریهای ریوی، سونوگرافی ریه در تشخیص احتقان ریوی، محدودیت های و مزایای اسکن قلب و ریه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی و نروژی موفق به کشف تنوع ناشناخته‌ای از یک ژن شده‌اند که به حفظ سطح چربی در بدن و کاهش خطر حمله قلبی کمک می‌کند. محققان دانشگاه میشیگان و دانشگاه علم و فناوری نروژ در تحقیقات خود با یک روش جدید موفق به کشف ژن مرتبط با حملات قلبی شده‌اند. در این مطالعه، داده‌های ژنتیک از بانک زیستی هزاران شهروند نروژی اسکن شده و تحقیقات بر تنوع در ژن‌هایی که عملکرد پروتئین را تغییر می‌دهند، متمرکز شد. اغلب ژن‌های کشف شده جدید نبودند، اما محققان موفق به کشف ژن جدیدی موسوم به TM6SF2 شدند.
افراد مورد بررسی که حامل تغییرات خاص در ژن بودند، سطوح چربی خون سالم‌تری داشته و میزان کمتر حمله قلبی در بین این افراد گزارش شده است. افزایش یا سرکوب این ژن در موش‌ها، اثر مشابه در سطوح چربی خون را نشان می‌دهد. تمرکز بر تنوع تغییرات پروتئین، هدف‌گیری و شناسایی ژن‌های جدید را تسهیل می‌کند؛ این ژن تازه کشف شده می‌تواند برای آزمایش یا درمان کلسترول بالا و سایر اختلالات لیپیدی مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شده است. 


برچسب‌ها: سکته, سکته قلبی, حمله قلبی, ژن, TM6SF2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول

همایش همزمان: سومین کنگره بین المللی تازه های اکوکاردیوگرافی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه اموری نشان می‌دهد زنان جوانی که دچار سکته قلبی شده‌اند در مقایسه با مردان همسن خود، در برابر استرس‌های احساسی تاثیر بیشتری می‌گیرند و احتمال ایسکمی میوکارد _نرسیدن جریان کافی خون به قلب _ برای آنان بیشتر خواهد بود. طی این پژوهش پاسخ‌های قلبی عروقی به عامل استرس زای مزمن و همچنین تست‌های استرس ورزش استاندارد در بیمارانی که به تازگی به حملات قلبی مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
در این تحقیق 49 مرد و 49 زن 38 تا 60 ساله حضور داشتند که همگی طی شش ماه قبل از انجام تحقیق دچار حملات قلبی شده بودند. نتایج نشان می‌داد زنان 50 سال و جوان‌تر هنگام مواجهه با استرس‌های احساسی دو برابر بیش از همسالان مرد در خطر ایسکمی قرار دارند. بروز ایسکمی و استرس ورزشی در بین مردان و زنان تفاوتی نداشت. به گفته محققان زنان در برابر تاثیرات استرس روانی بر قلب آسیب پذیرترند. 


برچسب‌ها: استرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ترکیه، استانبول

همایش همزمان: سومین کنگره بین المللی تازه های اکوکاردیوگرافی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش قلب, همایش قلب خاورمیانه, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


در بررسی‌های پژوهشگران آلمانی، خواص ضد‌التهاب و آثار سودمند تخم‌ کتان بر عملکرد انقباضی عروق به اثبات رسیده است. برای بررسی آثار خوردن تخم کتان بر فشارخون سیستولی و دیاستولی در بیماران مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی (PAD)، محققان یک کارآزمایی غیرانتخابی دوسو با شاهد و دارونما انجام دادند که توسط چند شرکت صنعتی و کشاورزی حمایت می‌شد.
به ‌مدت 6 ماه، تعداد 110 نفر بیمار دچار بیماری سرخرگ محیطی از فرآورده‌های مختلف غذایی حاوی 30 گرم تخم‌ کتان سائیده یا دارونما برای مصرف روزانه استفاده کردند. متوسط فشار اولیه در هر دو گروه مشابه بود. بعد ‌از 6 ماه، 13 بیمار گروه تخم‌ کتان و 11 نفر از گروه دارونما از بررسی کنار رفتند. وزن بدن، دور‌ کمر و شاخص توده‌ی بدن در دو گروه تفاوت چندانی نداشت. بعد از یک ‌ماه مقدار اسید آلفالینولنیک (اسید چرب امگا 3) و آنترولیگنان‌ها (بیومارکر قبول جیره‌ی غذایی) در گروه تخم کتان به ترتیب دو و ده برابر شده بود.
به گفته محققان این افزایش تا 6 ماه تداوم داشت. بعد از 6 ماه، فشار خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان به‌ ترتیب تا 10‌ و ‌7 میلی‌متر جیوه در ‌گروه تخم‌ کتان پائین‌تر از گروه دارونما بود. محققان می‌گویند: کاهش فشار‌خون سیستولی و دیاستولی در گروه تخم‌ کتان در بیمارانی بیشتر بود که دارای فشارخون سیستولی بیش ‌از 140 میلی‌متر جیوه در ابتدای بررسی بودند. نتیجه این پژوهش در Hypertension آمده است. 


برچسب‌ها: کتان, تخم کتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش مرکز سلامت دانشگاه اموری نشان می‌دهد که علائم افسردگی به طور قابل توجهی، تصلب شرایین (سختی شریان) ناشی از استرس روانی را افزایش می‌دهد. سختی شریان حالتی است که طی آن توانایی سرخرگ برای انقباض و انبساط ناشی از تغییرات فشار خون کاهش می‌یابد. طی این پژوهش 81 بیمار جوان و میانسال که به تازگی دچار حمله قلبی شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. مامی افراد تحت استرس احساسی مزمن و استرس ورزشی استاندارد قرار گرفتند. محققان سپس با استفاده از "سرعت موج پالس یا ضربان (PWV)" سختی شریان را هنگام استراحت و یک ساعت پس از استرس اندازه گیری شده و تغییرات ناشی از استرس بر سختی شریان محاسبه کردند. یافته‌ها حاکی از آن بود که علائم افسردگی به طور قابل توجهی سختی شریان ناشی از استرس روانی را افزایش داده اما تاثیری بر سختی شریان ورزشی نداشت. 


برچسب‌ها: افسردگی, تصلب شرایین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدید پژوهشگران ایرلندی حاکی از ‌آن است که یک گروه رایج از داروهای کنترل فشارخون بالا با بهبود رساندن داروهای شیمی درمانی و اکسیژن در تومور، سبب تقویت درمان سرطان می‌شوند. پژوهشگران به ‌شرح این مطلب پرداخته‌اند که چگونه داروی «لوزارتان» که مهار‌کننده‌ی آنژیوتانسین است، در موش‌های مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده سبب افزایش جریان خون و بهبود پیامدهای داروی شیمی‌درمانی می‌شود. بیش ‌از یک ‌دهه است که از مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین بعنوان داروهای مطمئن فشارخون استفاده می‌شود و می‌توان هدف این داروها را به ‌سمت درمان سرطان جهت‌دار کرد.
یک دسته دارو موسوم به داروهای آنتی‌آنژیوژنز از ‌پیش برای بهبود جریان‌ خون در تومور و تقویت درمان سرطان به ‌کار گرفته ‌شده بود. این دسته از داروها از طریق ترمیم ساختار غیرطبیعی عروق ‌خونی تومور تأثیر می‌کنند، حال ‌آنکه مهار‌کننده‌های آنژیوتانسین عروق ‌خونی کلاپس شده را باز می‌کنند. به گفته محققان این داروها نیروهای فیزیکی را آزاد می‌کنند. این نیروهای فیزیکی بر عروق‌ خونی تومور فشار می‌آورند و یک ماتریکس شبیه ژل که اطراف‌شان قرار دارد، با رشد تومور انبساط می‌یابد.
در این بررسی، پژوهشگران روی ساختار و بیولوژی تومورهایی تمرکز کردند که می‌توانستند مانع درمان شوند. در بخش پیشین کار، پژوهشگران کشف کرده بودند که با توقف ساخت کلاژن که سازنده‌ی اصلی ماتریکس خارج سلولی است، «لوزارتان» به توزیع نانو داروها در تومور کمک می‌کند. در این بررسی جدید، پژوهشگران می‌خواستند دریابند آیا «لوزارتان» و سایر مهارکننده‌های آنژیوتانسین در تومورها سبب از بین ‌رفتن فشار روی عروق خونی کلاپس شده می‌شوند. محققان می‌گویند: عروق خونی بعضی یاخته‌های تومور موسوم به فیبروبلاست‌های همراه سرطان (CAF) شروع به تکثیر کرده و کلاژن اضافی و ماده‌یی شبیه ژل موسوم به هیالورونان hyaluronan تولید می‌کنند و تحت فشار وارده دچار کلاپس (جمع شدگی) می‌شوند.
با استفاده از موش‌ آزمایشگاهی، این گروه نشان ‌داد که هم کلاژن و هم هیالورونان در فشردن عروق ‌خونی درون تومور نقش دارند، ولی «لوزارتان» با کاهش فیبروبلاست‌های همراه سرطان، موجبات وقفه‌ی تولید همه را فراهم می‌آورد. «لوزارتان» از دسته داروهای موسوم به بلوکر گیرنده‌ی آنژیوتانسین است و نسبت ‌به گروه دیگر موسوم به مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین به ‌طریقی متفاوت تأثیر می‌کند. بلوکرهای گیرنده‌ی آنژیوتانسین در کاهش فشار درون تومور مؤثرترند. وقتی از «لوزارتان» برای درمان موش مبتلا به سرطان پستان و لوزالمعده استفاده شد، تأثیری بر رشد تومور پدید نیامد، ولی وقتی لوزارتان با داروهای استاندارد شیمی‌ درمانی همراه شد، سبب تأخیر رشد تومور شده و موش‌ها طولانی‌تر زنده ماندند.
محققان بر این باورند که اگر در تومورها بدون استفاده از شیمی‌درمانی، جریان‌ خون بهبود یابد، در واقع سرعت رشد تومور افزایش می‌یابد. اما اگر همراه شیمی درمانی یا سایر روش‌های ضد سرطان مانند رادیوتراپی یا ایمونوتراپی، جریان‌ خون افزایش یابد، شانس کند ‌شدن سرعت رشد تومور بهتر می‌شود. درنتیجه‌ی این بررسی مرکز سرطان MGH برای مشخص‌کردن تأثیر بهبود نتایج درمان در سرطان لوزالمعده با «لوزارتان» اقدام به انجام کارآزمایی بالینی کرده ‌است. بر اساس این گزارش، پژوهشگران ایرلندی دریافته‌اند که استفاده از مهار‌کننده‌های ACE سبب آهسته‌شدن کاهش زوال عقل نیز می‌شود. نتیجه این پژوهش در نشریه‌ی آنلاین Nature Communications آمده است. 


برچسب‌ها: فشار خون, سرطان, لوزارتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران حاکی ‌از آن است که مصرف مرتب سوشی (نوعی غذای ژاپنی) برای انسان، خطر قابل ‌توجه و افزایش یافته‌ جیوه را به همراه ‌دارد. نتایج این بررسی نشان ‌داده است که ماهی ‌تن ساشیمی بر اساس نمونه‌هایی که از بازارهای امریکا گردآوری شده، حاوی بالاترین میزان متیل مرکوری (جیوه آلی) در سوشی است. آثار تماس با متیل مرکوری در انسان در ‌نتیجه‌ مصرف بیش ‌از ‌حد ماهی‌های حاوی جیوه، ممکن‌ است به صورت نقص‌های رشد عصبی، ضعیف‌تر ‌شدن عملکرد شناختی و افزایش نرخ بیماری‌های قلبی و‌ عروقی بروز کند.
در این بررسی، همچنین آمده‌ است که تراز بالاتر متیل مرکوری ممکن ‌است بر ‌آثار مثبت اسیدهای چرب امگا 3 که سبب کاهش تراز کلسترول، کاهش خطر بعضی انواع سرطان‌ها و میزان بروز بیماری‌های قلبی، فشار خون، حمله قلبی و زایمان پیش ‌از موعد می‌شود، تاثیر مخرب بگذارد. در این بررسی، با بیش‌ از 1200 نفر در‌مورد مصرف سوشی یا سایر فرآورده‌های ماهی مصاحبه شد و میزان جیوه‌ی نمونه‌های سوشی به ‌دست ‌آمده آنالیز شد. طی این بررسی گفته شده است که 92 درصد شرکت‌کنندگان به ‌طور متوسط 5 ماهی و غذای ماهی سوشی در ماه مصرف ‌کرده‌اند و بیش از 10 درصد از شرکت‌کنندگان تمام گروه‌های قومی بیش ‌از حداقل میزان مصرف اعلام شده از سوی مرکز بیماری‌ و سازمان جهانی بهداشت در‌ هفته، متیل مرکوری دریافت کرده‌اند.
به گفته پژوهشگران در این بررسی که تون‌های بزرگ مانند «ماهی تن باله آبی اقیانوس اطلس» یا «تیبرماهیان» که بیشتر برای سوشی مورد استفاده‌ هستند، دارای بالاترین میزان جیوه بوده و تقاضا برای ماهی بهتر جهت تهیه‌ی سوشی سبب شده ‌است این ماهیان بیش ‌از حد صید شوند. محققان می‌گویند: تهیه‌ی سوشی با مارماهی، خرچنگ، سالمون و کلپ (یک جلبک) مقادیر کمتری متیل مرکوری دارد. نتایج این بررسی در Journal of Risk Research به ‌چاپ رسیده است. 


برچسب‌ها: ماهی, جیوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نوعی کاشت ریز شبیه ساعت‌شنی می‌تواند درد قفسه سینه ناشی از آنژین حملات قبلی را کاهش دهد. بیش از 250 هزار نفر سالانه در انگلستان به آنژین دچار می‌شود و علائم آن شامل تنگی نفس و درد قفسه سینه است که چون شریان‌ها عرضه اکسیژن و خون به قلب را محدود می‌کنند، رخ می‌دهد. برای تعدادی از افراد، درد فقط هنگام فعالیت رخ می‌دهد اما شکل بی‌ثباتی نیز وجود دارد که در آن، درد حتی هنگام ایستادن ساکن نیز ادامه می‌یابد. کاشت جدید موسوم به Neovasc Reducer برای حفظ گردش خون در قلب به مدت طولانی‌تری طراحی شده، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد افزایش عرضه خون می‌تواند به قلب در رهایی از درد آنژین کمک کند.
درد زمانی روی می‌دهد که قلب باید برای حفظ پمپاژ به هنگامی که فاقد اکسیژن کافی است، به سختی کار کند. کاشت جدید نرخ پمپاژ خون به خارج از قلب را از طریق شریانی به نام «سینوس کرونری» کاهش می‌دهد؛ این شریان یکی از مسیرهای اصلی خروجی این عضو حیاتی بدن است. مسدودکردن جریان خون در این شیوه، خون را دوباره به درون دهلیزهای اصلی پمپاژ خون منحرف می‌کند.
به بیماران آنژین معمولا داروهایی مانند بتابلاکرها یا مسدودکننده‌های کانال کلسیم برای جلوگیری از این حملات تجویز می‌شود. با این حال، هنوز هم سالانه 50 هزار نفر از آنژین رنج می‌برند که به دارو واکنش نشان نمی‌دهند یا حالشان به اندازه‌ای وخیم است که نمی‌توانند جراحی شوند. کاشت جدید می‌تواند در این زمینه کارآمد باشد. در درمان‌های بالینی، 14 بیمار که مبتلا به آنژین شدید بودند و به درمان‌ها واکنش نشان نداده بودند، این سیستم را دریافت کردند و یافته‌ها نشان می‌دهد از این افراد، 12 تن درد کمتری داشتند. جزئیات کاشت ابداعی که توسط بنیاد قلب بریتانیا ارائه شده، در Journal of the American College of Cardiology منتشر شد. 


برچسب‌ها: آنژین, کاشت, Neovasc Reducer
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی یزد در پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اهميت بيماري فشار خون و تازه هاي درمان فشار خون، جنبه های ژنتیک پرفشاری خون و بیماریهای قلبی عروقی، درمانهای جراحی پرفشاری خون ثانویه، پر فشاری خون مقاوم به درمان، پر فشاری خون و جنبه هاي سايكولوژيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی یزد, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بیمارستان صدوقی اصفهان ویژه متخصصین قلب و عروق برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل ترانس رادیال،آنژیوگرافی واینترونشن وفیلم آموزشی، Live case وکار با سیمولاتور می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی اصفهان, اینترونشن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه آیوا نشان می‌دهد، توزیع غیر طبیعی پروتئین JP2 نقش کلیدی در بروز نارسایی قلبی ایفا می‌کند. پروتئین Junctophilin-2 برای عملکرد طبیعی غشای عضله قلب موسوم به T-tubules ضروری است و این شبکه به انتقال سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی برای ایجاد ضربان قلب کمک می‌کند.
میکروتوبول (microtubule) – شبکه‌ای از فیبرها درون سلول‌های قلب – در موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند، هر چگالی بالا از میکروتوبول اغلب همراه با محل غیرطبیعی پروتئین JP2 دور از محل T-tubules است. این الگوی توزیع غیرطبیعی در مدل‌های حیوانی با نارسایی قلبی و در عضلات آسیب‌دیده قلب انسان دیده می‌شود.
محققان همچنین دریافتند، داروی کلشی‌سین (colchicines) باعث کاهش چگالی میکروتوبول شده و مانع از توزیع غیرطبیعی پروتئین JP2 می‌شود. به گفته دکتر «لانگ شنگ سانگ» استادیار طب داخلی دانشگاه آیوا، این مطالعه نشان‌ می‌دهد که روش‌های آینده با هدف قرار دادن مستقیم پروتئین JP2، یک استراتژی بالقوه برای درمان نارسایی قلبی محسوب شده و می‌تواند به توسعه داروهای جدید برای درمان نارسایی قلبی و کاهش میزان مرگ و میر بیماران منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Circulation منتشر شده است. 


برچسب‌ها: نارسایی قلبی, پروتئین, Junctophilin, 2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پزشکان هشدار می دهند استرس وارد شده به بدن از یک ازدواج ناموفق می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. محققان آمریکایی معتقدند افرادی که از زندگی مشترک خود ناراضی هستند در معرض خطر افسردگی، فشار خون بالا و حتی بیماری های قلبی قرار دارند. محققان دانشگاه ایالتی میشیگان چگونگی تاثیر ازدواج بر سلامت قلب و عروق را مورد مطالعه قرار دادند. به گفته محققان در بیشتر موارد، بیماری قلبی قابل پیشگیری است زیرا می توان عوامل خطر را شناسایی کرد و پیشگیری های موثری برای آن تدارک دید.
دانشمندان از مدت ها قبل بر این باور بودند که ازدواج بر سلامت افراد تاثیر می گذارد و برای مثال یک ازدواج موفق سبب احساس پشتیبانی در زندگی و افزایش سلامت جسمی افراد می شود.اما در مقابل استرس ناشی از یک ازدواج ناموفق می تواند به افسردگی منجر شود. همچنین عادات ناسالمی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل که بر اثر استرس ناشی از زندگی زناشویی ناموفق گسترش می یابد، می تواند هورمون های استرس را افزایش دهد. این هورمون ها فشار خون و ضربان قلب را بالا برده و در نهایت منجر به بیماری های قلبی می شوند.
همچنین تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه یوتا نشان داد که افرادی که فکر می کنند شریک زندگی شان حمایت کننده آنها نیست، بیش از دیگران به بیماری های قلبی دچار می شوند. همچنین یکی دیگر از مطالعات انجام شده در دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) نشان داد که ازدواج برای سلامت استخوان های انسان بسیار مفید است. نتایج این تحقیق نشان داد که مردانی که ازدواج پایداری داشته اند استخوان های قوی تری نسبت به افراد مجرد و مطلقه دارند. به گفته محققان دلایل این یافته ها هنوز مشخص نیست.


برچسب‌ها: ازدواج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد که ماموران آتش نشانی که به دلیل حمله قلبی و یا سکته مغزی جان خود را از دست می دهند قبل از ابتلا به این حملات مشغول فعالیت های شدید بدنی بودند. محققان به ریاست دکتر ˈامانا زارارˈ از موسسه سکته مغزی ˈزینات کورشیˈ در مینه سوتای آمریکا گفت: لازم است ماموران آتش نشانی و سایر کارمندانی که با کارهای شدید بدنی روبرو هستند نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند و برای پیشگیری تحت غربالگری قرار گیرند.
طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) سکته مغزی تقریبا هر سال 130 هزار نفر را در آمریکا به کام مرگ می کشاند .علاوه بر این حدود 715 هزار آمریکایی سالانه به حمله قلبی دچار می شوند. محققان برای تعیین ارتباط و اثر فعالیت های شدید فیزیکی با حوادث قلبی - عروقی اطلاعات ماموران آتش نشانی را که در حین انجام وظیفه جان دادند در فاصله زمانی سال 1998 و 2012 بررسی کردند. محققان می گویند: سطح فعالیت ماموران آتش نشانی قبل از ابتلا به یک حمله قلبی و عروقی در این تحقیق به صورت سبک، متوسط و شدید طبقه بندی شد.
محققان پس از تجزیه و تحلیل این اطلاعات متوجه شدند که در مجموع 199 حمله قلبی - عروقی کشنده در زمانی که ماموران آتش نشانی مشغول انجام وظیفه بودند ، روی داد که از این تعداد 167 مورد فوت به دلیل حمله قلبی ، 12 مورد فوت به دلیل نامنظمی ضربان قلب، سه مرگ بر اثر سکته مغزی و بقیه به دلیل سایر مشکلات قلبی و عروقی بود. محققان متوجه شدند که 74 درصد این حوادث پس از انجام فعالیت های شدید فیزیکی روی داده است که دست کم به طور متوسط 33 دقیقه طول کشیده بود. این مطالعه همچنین نشان داد که حدود 35 درصد حملات قلبی در ایستگاه های آتش نشانی روی می دهد و دلیل آن هم فعالیت های شدید بدنسازی و یا بلند کردن وسایل سنگین است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, سکته مغزی, سکته, فعالیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مرکز پزشکی دانشگاه لویولای امریکا ابزار کاتتر فناوری پیشرفته جدیدی را برای ارتقا بازدهی‌ درمان بیماران فیبریلاسیون دهلیزی ارائه داده است. این بیماری، شایع‌ترین نوع ضربان قلب نامنظم است و درمان آن شامل سوزاندن نقاط گزینش‌شده بافت درونی قلب با نوک یک کاتتر است. این موضوع موجب رفع منابع سیگنال‌های الکتریکی نامنظمی می‌شود که عامل ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی هستند.
ابزار جدید «کاتتر THERMOCOOL SMARTTOUCH» نام دارد و سازمان دارو و غذای امریکا آن را تایید کرده است. این سیستم، به پزشکان مسیر دقیق کاتتر و میزان فشار آن به دیواره قلب را نشان می‌دهد. چنین اطلاعاتی به صورت نموداری روی یک سیستم راهبری و نقشه‌برداری سه‌بعدی نمایش داده می‌شود. در حالت فیبریلاسیون دهلیزی، سیگنال‌های الکتریکی که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند، نامنظم می‌شوند و به جای ضربان منظم، دهلیزهای فوقانی قلب به لرزش در می‌آیند. در این حالت، تمامی خون پمپاژ نمی‌شود و لخته‌ها شکل می‌گیرند. فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند منجر به سکته مغزی و نارسایی قلبی شود.
در ابزار جدید، یک حسگر موجود در نوک کاتتر امکان اندازه‌گیری مستقیم میزان نیروی تماس و همچنین زاویه‌ای را که در آن این نیرو به دیواره قلب اعمال می‌شود، فراهم می‌کند. بیش از دو میلیون امریکایی از فیبریلاسیون دهلیزی رنج می‌برند و سالانه 160 هزار مورد جدید گزارش می‌شود. بالابودن این تعداد بخشی به دلیل پیرشدن جمعیت و بخشی نیز به دلیل شیوع چاقی مفرط در این کشور است. دیوید ویلبر، بازرس ارشد این پروژه، یکی از محققان اصلی در زمینه درمان فیبریلاسیون دهلیزی امریکا، اعلام شده است. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, فیبریلاسیون دهلیزی, کاتتر, THERMOCOOL SMARTTOUCH
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی موفق به تولید یک پوسته خارجی شده‌اند که می‌تواند ضربان قلب را تقریبا برای همیشه تامین کند. این پوسته نازک که توسط محققان دانشگاه ایلینویز در اربانا-شمپین و دانشگاه واشنگتن ساخته شده، کشسان بوده و به منظور کشیده شدن بر روی قلب مانند یک دستکش طراحی شده است. همچنین می‌توان این غشا را که اولین بار به عنوان شاهد مثال بر روی قلب یک خرگوش قرار داده شده بود، با الکترودهای ریز برای نظارت بر عملکرد قلبی تجهیز کرد.
محققان که نتایج پژوهش خود را در مجله نیچر منتشر کرده‌اند، امیدوارند در آینده بتوانند از این پوسته برای جلوگیری از بروز حمله قلبی در انسانها بهره ببرند. به گفته این دانشمندان، اگرچه 10-15 سال تا دردسترس قرار گرفتن این محصول برای انسان زمان باقی است، اما ممکن است بتواند راه‌حل دائمی برای این حملات معمولا فاجعه‌بار باشد. آنها توانستند با استفاده از رایانه‌هایی برای اسکن سطح قلب یک خرگوش و ایجاد قالبی برای پوسته، فناوری مزبور را روی آن قرار دهند. محققان سپس این غشا را روی هم قرار داده و آنرا با یک شبکه تار مانند از الکترود که با سایر بدن برای تنظیم تپش قلب تعامل داشتند، دوختند. می‌توان این محصول را نوع پیشرفته‌ای از یک ضربان‌ساز خواند.
این حسگرها به پیگیری حرکات بافت پرداخته و از سیگنالهایی استفاده می‌کنند که سیستم عصبی معمولا به قلب برای تنظیم نبض ارسال می‌کند. این روش به دستگاه اجازه خواهد داد تا به تپش حتی در زمان بروز حمله یا آریتمی قلبی ادامه دهد. به گفته محققان، همچنین زمانی که این پوسته، رویدادی قلبی مانند حمله یا آریتمی را حس می‌کند، می‌تواند یک درمان با کیفیت بالا را ارائه کند. این روش می‌تواند به شکل بهینه‌ای جریانهای الکتریکی را از نقلط مختلف بر روی دستگاه اعمال کند تا آریتمی را متوقف کرده و از مرگ ناگهانی قلبی نیز جلوگیری کند. جریان الکتریکی به تنظیم حرکت قلب پرداخته که به معنی ادامه یافتن جریان خون و زنده ماندن افراد بیشتر است. 


برچسب‌ها: ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اصول دفرماسیون بافتی، متد های تعیین استرین، نقش استرین در تعیین فانکشن بطن چپ، نقش استرین در تعیین فانکشن بطن راست، استرین و استرس اکو کاردیو گرافی، نقش استرین در پیوند قلب، موارد جالب اکو و استرین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی, اکوکاردیوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۵ الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در بیمارستان فوق تخصصی قلب جماران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل سرویس کنترل درد، اقدامات کمکی مراقبتی وضروری، مدیریت درد حاد جراحی قلب در آی سی یو، روش های نوین مدیریت درد در سندروم های پس از توراکوتومی، دردهای نوروپاتی پس از اعمال جراحی قلب، مدیریت درد در بیماری های قلبی و عروقی، سندرم درد پس از جراحی قلب، بلوک های عصبی برای کنترل درد در اعمال جراحی قلب، مکانیزم درد در جراحی قلب، بلوک اعصاب بین دنده ای، داروهای نوین جهت مدیریت درد، راهنمای نوین کنترل درد در فاز حاد پس از اعمال جراحی قلب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی قلب, علوم پزشکی بقیه الله, بیمارستان جماران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کویین ماری انگلستان 11 تنوع توالی DNA را در ژن‌ها کشف کرده‌اند که فشار خون بالا و بیماری قلبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. محققان با بررسی دی‌ان‌ای 87 هزار و 736 نفر به تنوع ژنتیکی مرتبط با فشار خون پی بردند. اعتبار سنجی این توالی در 68 هزار و 368 نفر دیگر صورت گرفت و در پی تحلیل‌های انجام شده، یازده ژن جدید کشف شد. در سراسر جهان، فشار خون بالا باعث مرگ 7.5 میلیون نفر یعنی چیزی معادل 12.8کل مرگ‌ومیرها در جهان می‌شود. ژن‌ها و عوامل سبک زندگی نظیر جذب نمک و چاقی، از فاکتورهای مهم خطرآفرین شمرده می‌شوند. به گفته محققان، کشف این تنوع ژنتیکی جدید، بینش نوینی را در چگونگی تنظیم فشار خون توسط بدن در اختیار دانشمندان می‌گذارد و امیدها بر این است که این یافته منجر به طراحی و ابداع درمان‌های جدیدتری - مانند هدف قرار دادن پروتئین‌هایی که تنظیم فشار خون را بر عهده دارند- برای بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون شود. این پژوهش در مجله Human Jenetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی و استرالیایی می گویند تزریق دانه های ریزاسید پلی لاکتیک به جریان خون موجب توقف حملات قلبی و ترمیم آسیب ناشی از حملات قلبی می شوند. این روش جدید توسط دانشمندان دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو و دانشگاه سیدنی ساخته شده است. آنها با استفاده از (PLGA -) یا اسید (poly lactic-co-glycolic)، این دانه های ریز را ساختند. آزمایشات روی موش ها نشان می دهد که هنگامی که این دانه ها به سرعت پس از حمله قلبی تزریق شوند، تعداد و اندازه ضایعات قلبی را به نصف کاهش می دهند. این دانه ها که کوچکتر از یک دانه شکر هستند می توانند زخم را که ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود، کاهش دهند .
به گفته محققان این ذرات که با ربودن سلول های مونوسیت (monocytes) عمل می کنند، باید ظرف 24 ساعت پس از حمله قلبی تزریق شوند تا موثر باشند. مونوسیت ها از گلبول های سفید خون ساخته شده اند، با افزایش جریان خون به منطقه آسیب دیده رسیده و از آسیب بیشتر و مرگ بافت جلوگیری می کنند. اما در این روند، این سلول ها می توانند التهاب مضری به وجود آورده و فشاری اضافی بر بافت قلب وارد کنند. هنگامی که این دانه ها به خون تزریق می شوند به مونوسیت های تخریب شده متصل می شوند و از طریق طحال قبل از رسیدن به قلب، پاکسازی می شوند.
به گفته محققان کاهش میزان آسیب در چند ساعت اول پس از حمله قلبی می تواند شانس بیمار برای بهبودی کامل را تقویت نماید. نتایج کامل این یافته جدید در نشریه (Science Translational Medicine) منتشر شده است. سالانه حدود 270 هزار نفر در انگلیس به حمله قلبی دچار می شوند. صدمه به عضله قلب سبب تغییر شکل آن شده و این مساله کاهش توانایی قلب را به دنبال دارد.


برچسب‌ها: سکته قلبی, حمله قلبی, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان سوئیسی نشان می‌دهد، پیشرفت‌های علم پزشکی و توسعه درمان‌های استاندارد در حوزه عمل پیوند قلب باعث افزایش چشمگیر طول عمر بیماران پیوندی شده است. محققان دانشگاه علوم پزشکی زوریخ، 133 بیمار با متوسط سنی 43.6 را که از سال 1985 تا 1991 میلادی تحت عمل پیوند قلب قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که 74 نفر معادل 55.6 درصد بیماران تحت عمل پیوند، 20 سال و بیشتر عمر کرده‌اند. علت مرگ 44.4 درصد بیماران نیز به ترتیب 21 درصد رد پیوند، 21 درصد بدخیمی، 14.5 درصد ابتلا به نوع حاد مشکل عروق کرونری و 14.5 درصد عفونت عنوان شده است. دکتر «جیمز کرکلین» از محققان دانشگاه آلاباما تأکید می کند: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد درصورتیکه بیماران پس از عمل پیوند قلب بدقت از سلامتی خود محافظت کنند، علاوه بر بهبود کیفیت زندگی، می‌توانند بیش از 20 سال بدون مشکل خاصی به زندگی ادامه دهند. نتیجه این مطالعه در مجله The Annals of Thoracic Surgery منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیوند قلب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


کميته مشاوره‌اي داروهاي قلبي و کليوي FDA، تاييد ووراپاکسار (Vorapaxar) را پيشنهاد کرده است. ووراپاکسار، داروي ضدپلاکت در دست تحقيق براي کاهش مشکلات آتروترومبوتيک است و در بيماران با سابقه حملات قلبي، به درمان استاندارد اضافه مي‌شود. نزديک به 6/7 ميليون نفر از مردم آمريکا از يک حمله قلبي جان سالم به در برده‌اند. سالانه حدود 190 هزار نفر از اين جمعيت حمله قلبي را مجددا تجربه مي‌کنند. بي‌شک نظر کميته مذکور در تصميم‌گيري نهايي FDA تاثيرگذار خواهد بود. ووراپاکسار با نام تجاري زونتيويتي (Zontivity)، اولين دارو از گروه آنتاگونيست‌هاي گيرنده پروتئاز فعال (1 -PAR) است که براي مهار تشکيل لخته‌هاي خوني توليد مي‌شود.1 -PAR، گيرنده‌اي است که توسط ترومبين فعال مي‌شود. ووراپاکسار تجمع پلاکتي ناشي از ترومبين را با مهار گيرنده‌هاي 1-PAR روي پلاکت‌ها مهار مي‌کند. نتايج ارائه‌شده به اين کميته، از يک مطالعه تصادفي دوسوکور با استفاده از دارونما روي بيش از 26 هزار بيمار تحت درمان با ووراپاکسار کنار درمان استاندارد ضدپلاکتي به دست آمده است.


برچسب‌ها: داروی جدید, ووراپاکسار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش‌های انجام شده توسط محققان بریتانیایی حاکی از آن است که استنت‌گذاری سرخرگ کاروتید (CAD) با افزایش احتمال حمله قلبی در بیماران سالمند همراه است؛ اگرچه احتمال مرگ ‌و میر، مشابه بیماران غیر‌سالمند بوده است. در مورد مناسبترین روش درمان آتروسکلروز سرخرگ کاروتید، بحث‌هایی وجود دارد و در مورد امنیت (CAS) و آندارترکتومی کاروتید (CEA) در بیماران سالمند نیز اختلاف نظر موجود است. پژوهشگران به بازبینی مقالات پزشکی پرداخته و 44‌ مورد بررسی مشاهده‌یی را تحلیل کرده‌اند که طی آنها داده‌های بیش از 512 هزار نمونه (CEA) و‌ بیش از 75 هزار مورد رویه‌ CAS گزارش شده بود.
محققان می گویند: نتیجه‌ی بازبینی پژوهش‌ها حاکی ‌از‌ آن است، در عین ‌حال که پیامدهای نورولوژیک‌ (CEA) حمله قلبی، حمله‌ گذرای ایسکمیک یا هر‌دو، در بیماران سالمند و جوان‌تر مشابه بود ولی در بیماران سالمند، با احتمال مرگ‌و میر بالاتر همراه بود. به گفته آنها به نظر می‌رسد هم (CAS) و هم‌ (CEA) سبب افزایش احتمال انفارکتوس میوکارد در بیماران سالمند می‌شود. در مقایسه با‌ (CEA)، در بیماران سالمندی که تحت عمل (CAS) گرفتند احتمال ایجاد حمله قلبی، (TIA) یا حمله قلبی و ( TIA) بلافاصله پس‌از مداخله بیش ‌از جوانان بود. نتیجه این پژوهش در ‌شماره‌ی ‌23 اکتبر ‌2013 نشریه‌ی JAMA منتشر شده است.


برچسب‌ها: سالمندان, حمله قلبی, استنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links