بر اساس مطالعات جدید، مغز می‌تواند استروژن (هورمون جنسی زنانه) را تولید و ترشح کند. محققان بر این باورند که هیپوتالاموس می‌تواند به طور فعال این هورمون را در میمون‌های رزوس ترشح کند. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که در تنظیم چرخه ماهیانه زنان و تولیدمثل آن‌ها دخیل است. این یافته‌ها دارای مفاهیم مهمی برای انسان‌هاست، زیرا سیستم اعصاب و غدد تولیدمثل میمون‌های روزس(که هورمون‌ها را تولید و ترشح می‌کند) به انسان‌ها شباهت دارد.
محققان دریافتند که استرادیول می‌تواند به سرعت در مغز تولید شود. استرادیول یکی از سه هورمون استروژن طبیعی و هورمون اصلی دخیل در تولیدمثل زنانه است و بر دیگر کارکردهای بدن از قبیل وزن و حافظه‌ نیز تاثیرگذار است. گرچه دانشمندان پیش‌تر بر این باور بودند که ناحیه هیپوتالاموس مغز در تنظیم چرخه ماهیانه و تولیدمثل زنان ایفای نقش می‌کند، «آی ترازاوا»، استاد دانشکده پزشکی ویسکونسین-مادیسون و همکارانش نشان دادند این ناحیه قادر به تولید سریع استرادیول و کمک به کنترل مولفه GnRH است.
مولفه GnRH شامل هورمون‌های پروتئینی است که به تنظیم رشد بدن، رشد جنسی و عمل تولیدمثل کمک می‌کنند. ترازاوا گفت: این یافته‌ها نه تنها مفهوم چگونگی تنظیم‌شدن رفتار تولیدمثل را تغییر می‌دهد، بلکه دارای مضامینی برای درک و درمان طیفی از بیماری‌ها و اختلال‌هاست. گرچه استروژن عموما با رابطه جنسی و تولیدمثل مرتبط است و در قرص‌های پیشگیری از بارداری به کار می‌رود، عدم تعادل این هورمون می‌تواند با آلزایمر، سکته‌مغزی و افسردگی مرتبط باشد. جزئیات این مطالعه در مجله Neuroscience منتشر شد.


برچسب‌ها: مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم دی 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات علوم اعصاب شفاء در آزمایشگاه مرکز تحقیقات علوم اعصاب واقع در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل ارتباط علوم تغذیه و علوم اعصاب، مواردی که باید در طراحی مدلهای حیوانی در حیطه "علوم تغذیه در علوم اعصاب" در نظر گرفت، بررسی های رفتاری در حیوانات در حیطه "علوم تغذیه در علوم اعصاب"، روشهای الکتروفیزیولوژی در حیطه "علوم تغذیه در علوم اعصاب"، نقش ایمیونومودیولاتوری مواد مغذی در بیماریهای نرودژنراتیو می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, بیمارستان خاتم, تغذیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ویسکانسین – مدیسن آمریکا ، موفق به ساخت یک دستگاه توانبخشی شده اند که حرکات دست افراد معلول را با دستورات مغزشان هماهنگ می کند. این دستگاه به عنوان واسط بین اندام های حرکتی و مغز در افراد معلول قرار می گیرد و سیگنال ها را از مغز دریافت کرده و به اندام آسیب دیده منتقل می کند. مراحل اولیه و آزمایشی این دستگاه برای دستان افراد معلول مورد استفاده قرار گرفته است.
این سیستم توانبخشی Closed-Loop Neural Activity-Triggered Stroke Rehabilitation Device نام دارد و از دو تکنولوژی مختلف تشکیل شده است. اولین بخش آن، واسط کنترل مغز است و (BCI) نام دارد. این بخش سیگنال های الکتریکی فرستاده شده از مغز را تفسیر می کند و از آن برای کنترل دستگاه های خارجی استفاده می کند. از این دستگاه برای کنترل بازوهای الکتریکی در روبات استفاده می شود.این رابط الکترونیکی باعث فعالسازی بخش دوم یا سیستم عملکردی تحریک الکتریکی (FES) که به دست فلج وصل شده است، می شود.
زمانیکه بیمار به حرکت انگشتان خود فکر می کند، سیستم BCI سیگنال مربوطه را تشخیص داده و تفسیر می کند؛ سیگنال تفسیرشده از طریق سیستم FES به دست فلج منتقل می شود و دست مطابق انتظار حرکت می کند. در این آزمایش هشت فرد معلول از این دستگاه توانبخشی استفاده کرده اند و از نتایج آن رضایت کامل داشته اند. مدیر این پروژه تحقیقاتی بر این باور است که این دستگاه، توانبخشی افراد معلول را تسریع می کند و باعث می شود آنان با استقلال بیشتری زندگی کنند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان کانادایی موفق به کشف سازوکار جدیدی شده‌اند که می‌تواند در درمان سرطان مغز و تولید دارو برای کاهش رشد تومور مغزی مورد استفاده قرار گیرد. محققان موسسه مغز هاچکیس (Hotchkiss) در دانشگاه کالگری با همکاری دپارتمان علوم اعصاب بالینی و موسسه تحقیقات سرطان دانشگاه آلبرتای جنوبی در تحقیقات خود، نمونه‌های تومور مغزی انسان را مورد بررسی قرار داده و کشف کردند که سلول‌های ایمنی تخصصی در تومور مغزی بیماران آسیب می‌بینند. با این کشف، ‌محققان در یک مدل حیوانی موفق به شناسایی دارویی شدند که قادر به فعال‌سازی مجدد سلول‌های ایمنی بوده و رشد تومور مغزی را کاهش می‌دهد، در نتیجه طول عمر موش دو تا سه برابر افزایش پیدا می‌کند.
«ووی یونگ» از محققان دانشگاه کلگری تأکید کرد: مغز انسان بطور طبیعی شامل سلول‌های تخصصی موسوم به میگروگلیا (microglia)‌ است که نقش دفاعی در برابر جراحت یا عفونت ایفا می‌کند؛ میکروگلیا سیستم ایمنی اختصاصی مغز است. «یونگ» خاطرنشان کرد: در این مطالعه برای نخستین بار نشان دادیم که این سلول‌ها در تومور مغزی بیمار آسیب می‌بینند. مانند دیگر اشکال سرطان، تومور مغزی بصورت سلول‌های شبه بنیادی موسوم به BTICs آغاز به کار می‌کنند؛ این سلول‌ها بسرعت تقسیم شده و رشد پیدا می‌کنند که در نهایت یک توده یا تومور را شکل می‌دهند؛ تومور با ناتوان کردن میکروگلیا، اجازه گسترش سریع BTICs را فراهم می‌کند که این مسأله منجر به رشد تومور مغزی می‌شود.
علاوه بر کشف این سازوکار، محققان موفق به شناسایی داروی « amphotericin B(AmpB)» شدند که قادر به فعال‌سازی مجدد میکروگلیا در مدل حیوانی بوده و به کاهش چشمگیر رشد تومور کمک می‌کند. نتیجه دستاورد جدید محققان که در مجله Nature Neuroscience منتشر شده ، می‌تواند به درمان بهتر مبتلایان به سرطان مغز منجر شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان مغز, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان با انجام مطالعه ای متوجه شدند که نوشیدن آب در بطری و لیوان پلاستیکی با ابتلا به میگرن ارتباط دارد. در این مطالعه محققان انگلیسی متوجه شدند که ظروف پلاستیکی حاوی ماده شیمیایی معروفی به نام بیسفنول-آ است که موجب شروع حملات میگرنی می شود. از پیش مشخص شده است که بیسفنول-آ (BPA) با ابتلا به یک سری مشکلات سلامتی از جمله چاقی، ناباروری و حملات قلبی ارتباط دارد.
در این مطالعه که در مجله Toxicological Sciences منتشر شده، آمده است که بیسفونل-آ موجب ابتلا به سردردهای شدید می شود. محققان دانشگاه کانزاس که این مطالعه را انجام دادند به مبتلایان به میگرن توصیه کردند که منابع بالقوه آلودگی به بیسفنول-آ از جمله ظروف پلاستیکی مایکروویو و نوشیدن آب از بطری های پلاستیکی و آب سردکن های اداری را کنار بگذارند.
در این مطالعه محققان با تحقیق روی موش های آزمایشگاهی که به آنها بیسفنول تزریق شده بود متوجه شدند به فاصله یک ساعت و نیم پس از تزریق میزان فعالیت این موجودات به طور قابل توجهی کم می شود و آنها از نور و سرو صدا می گریزند و در گوشه ای پناه می گیرند که همه اینها از علائم بروز سردرد هستند. نتیجه این مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرق بیسفنول-آ بروز و شیوع میگرن را افزایش می دهد. بیسفنول-آ در محصولات زیادی از داشبردهای خودرو و پرده های حمام گرفته تا لوازم آرایش وجود دارد. 10 تا 15 درصد انسان ها از میگرن رنج می برند و زنان سه برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.


برچسب‌ها: میگرن, آب, پلاستیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم آذر 1392 | لینک ثابت |


ترکیبات موجود در شاهدانه می‌تواند خطر آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی را کاهش دهد. محققان دانشگاه ناتینگهام طی مطالعه‌ای متاآنالیز دریافته‌اند ترکیبات شیمیایی موجود در شاهدانه که بعضی از آن‌ها نیز در بدن وجود دارد، می‌تواند شدت سکته مغزی را کاهش داده و عملکرد عصبی را بهبود بخشد. بر اساس این تحقیق، ماده کانابینویید را که مشابه حشیش است و به طور خود به خود در بدن ساخته می‌شود، می‌توان به چند دسته گروه بندی کرد: «اندو کانابینویید» که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود، «کانابینویید» مصنوعی و «فیتو کانابینویید» که از عصاره گیاه شاهدانه به دست می‌آید. محققان طی نشست سالانه انجمن سکته مغزی بریتانیا اعلام کردند که هر سه نوع کانابینویید برای منقبض کردن ناحیه‌ای از مغز که تحت تاثیر سکته مغزی قرار گرفته و همچنین بازیابی عملکرد عصبی موثر است. پژوهشگران با تاکید بر صحت نتایج به دست آمده، این یافته را از حیث ایفای نقش گزینه درمانی جدید برای سکته مغزی مهم برشمردند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, شاهدانه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم آذر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه پزشکی خیریه‌ برلین و مرکز بیماری‌های نورودژنراتیو آلمان (DZNE) تدبیری اندیشیده‌اند تا بینش تازه‌یی در مورد عملکرد منطقه‌یی در مغز به دست آورند که به ‌طورطبیعی درگیر جهت‌یابی مکانی است، ولی در بیماری‌ آلزایمر آسیب می‌بیند. این دانشمندان به تحقیق در این زمینه پرداخته‌اند که چگونه سیگنال‌های عصبی درون قشر موسوم به entorhinal فرونشانده‌ می‌شوند. طبق نظر پژوهشگران، این مهار نورونی سبب می‌شود تا یاخته‌های عصبی فعالیت ‌خود را سنکرونیزه کنند. به گفته این محققان، قشر انتورینال، رابط میان مرکز حافظه‌ ‌مغز، هیپوکامپ و مناطق دیگر مغز است. اما این قشر چیزی بیش‌ از یک سطح تماس است که فقط تکانه‌های عصبی را انتقال می‌دهد. همچنین، قشر انتورینال دارای نقش مستقل در یادگیری و جریان‌های تفکر است. این مسأله بویژه در مورد فن جهت‌یابی ‌مکانی کاربرد دارد. در‌ مورد این اتفاق مطالب ذی قیمت اندکی در دست است. به‌همین جهت بود که در مدل‌های حیوانی به تحقیق درمورد نحوه‌ ارتباط یاخته‌های عصبی با یکدیگر در قشر انتورینال اقدام شده است.
سیگنال‌ها درون مغز به صورت تکانه‌های الکتریکی از یک یاخته‌ عصبی به یاخته‌ دیگر می‌روند. به طور کلی، این سیگنال‌ها، صرفاً به جلو نمی‌روند درحقیقت، عملیات مغز بیشتر به این واقعیت بستگی دارد که تکانه‌های عصبی در بعضی موقعیت‌ها فعال شده و در سایر موارد فرونشانده ‌می‌شوند. تعادل صحیح میان فرونشانی و تحریک برای تمامی جریان‌های مغزی اثر قطعی دارد.
تاکنون پژوهش‌های انجام شده، اساسا بر روی تحریک سیگنال درون قشر انتورینال متمرکز بود و به این جهت است که در پژوهش حاضر به مهار توجه شده و گرادیانی درون کورتکس انتورینال یافته است. این به آن معنا است که سیگنال‌های عصبی به صورتی برابر فرونشانی نمی‌شوند. بلوکاژ سیگنال‌های عصبی دربعضی پاره‌های قشر انتورینال ضعیف‌تر و درنقاط دیگر قوی‌ترند. به‌ این‌ترتیب می‌توان گفت، این مهار دارای دورنمای مکانی است.
به گفته این پژوهشگران، وقتی مغز مشغول است، غالبا یاخته‌های‌ عصبی، عملیات خود را به‌ صورت هماهنگ انجام می‌دهند. در الکتروآنسفالوگرام، ریتم‌ سنکرون یاخته‌های عصبی به‌ صورت دوره‌یی متظاهر می‌شود. سوالی که پیش می‌آید، آن است که چگونه یاخته‌های عصبی رفتار خود را سنکرون می‌کنند و چگونه این ریتم‌ها را به‌ وجود می‌آورند، همچنین مشخص نیست آیا این نوسانات فقط یک عارضه‌ جانبی هستند یا وقتی ایجاد می‌شوند که پدیده‌های دیگر را شعله‌ور و روشن کنند.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نوسانات نورونی با جریان‌های یادگیری همراهند و حتی در خواب به وقوع می‌پیوندند. این نوسانات، ویژگی اصلی فعالیت‌ مغز به شمار می‌روند و این گرادیان مهاری که یافته‌ شده است، نقش مهمی در خلق ریتم‌ سنکرون یاخته‌های عصبی و نوسانات مرتبط با آن دارد. محققان با اشاره به اینکه در شرایط بیماری آلزایمر، قشر انتورینال از جمله مناطقی از مغز است که پیش از همه گرفتار می‌شود، می‌گویند: در سال‌های اخیر، بررسی‌های مرتبط با این ساختار مغز افزایش یافته است. در این بخش، در‌ مراحل اولیه‌ آلزایمر می‌توان رسوبات پروتئینی را یافت که از مشخصات بیماری است. همچنین در بیماران آلزایمر، EEG قابل‌ توجه دیده می‌شود. محققان می‌گویند: نتایج این بررسی‌ به درک چگونگی عملکرد یاخته‌های عصبی در قشر انتورینال و اختلال در فعالیت ‌الکتریکی در این منطقه‌ مغز کمک کرده است.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم آذر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه آدلاید نخستین مدرک دال بر فعالیت عصب‌های معده به عنوان ساعت شبانه‌روزی را کشف کردند. این ساعت، مصرف غذا را به اوقات خاصی از روز محدود می‌کند. مطالعه انجام‌شده، اطلاعات جدیدی را در خصوص چگونگی ارسال سیگنال‌هایی توسط روده به مغز در هنگام سیری یا برای ادامه غذاخوردن، ارائه می‌دهد. دکتر استفان کنتیش از «آزمایشگاه تحقیقاتی عصب-روده» دانشگاه آدلاید، چگونگی پاسخگویی عصب‌های معده به منبسط‌ شدن را بررسی کرد. این واکنش در نتیجه مصرف غذا در سه وعده روزانه رخ می‌دهد.
عصب‌های معده، مغز را از میزان غذایی که فرد مصرف کرده و زمان توقف غذاخوردن آگاه می‌کنند. کنتیش در این باره گفت: ما دریافتیم عصب‌های روده در اوقات روز و هنگام بیداری در پایین‌ترین سطح حساسیت‌پذیری‌ خود هستند و این بدین معناست که پیش از احساس سیری در اوقاتی که فعالیت بالا بوده یا هنگام نیاز به انرژی، می‌توان غذای بیشتری خورد.
این دانشمند اضافه کرد: با این حال، در زمانهای مرتبط با خواب، عصب‌های معده به منبسط شدن حساس‌تر هستند و سیگنال سیری را سریعتر به مغز ارسال کرده، بنابراین مصرف غذا را محدود می‌کنند. 
این تغییرپذیری هر 24 ساعت یک بار و به صورت شبانه‌روزی تکرار می‌شود و طی این مدت، عصب‌ها مانند ساعت، زمان مصرف غذا و نیاز به انرژی را هماهنگ می‌کنند. تاکنون این کشف تنها در آزمایشگاه‌ها و نه بر روی انسان تایید شده است. دانشمندان بر این باورند که نوسانات مشابه در پاسخهای عصبی در معده انسان نیز وجود داشته و عصب‌های روده طی روز کمتر و در طول شب بیشتر به سیری حساس هستند. پروفسور آماندا پیج، رهبر ارشد این مطالعه، معتقد است این موفقیت به کشفیات بیشتری در خصوص چگونگی اثرگذاری تغییرات ساعت شبانه‌روزی، بر عادات غذایی منجر می‌شود. وی در این باره اظهار کرد: ما می‌دانیم که به طور مثال، کارمندان شیفتی اختلال بیشتری در خواب و رفتار غذایی دارند و این امر به چاقی و دیگر مشکلات سلامتی می‌انجامد. ما در حال حاضر در حال انجام تحقیقات بیشتر در مورد انواع تاثیرات ریتم شبانه‌روزی بر غذاخوردن و چگونگی واکنش عصب‌های معده به این تغییرات هستیم. جزئیات این کشف در مجله Neuroscience منتشر شد.


برچسب‌ها: ساعت شبانه روزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد فعالیت بدنی منظم، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌یابد. دکتر ماری فارو، نویسنده استرالیایی مقاله آلزایمر و تناسب اندام اظهار کرد: فعالیت فیزیکی به میزان قابل توجهی در سلامت مغز موثر است. فارو افزود: هنوز نمی‌توانیم زوال عقل را درمان کنیم، اما می‌توانیم خطر را به سادگی با انجام فعالیت فیزیکی بیشتر کاهش دهیم که این امر می‌تواند به آسانی با انجام پیاده‌روی به طور منظم صورت گیرد. یافته‌های پژوهشی محققان آمریکایی هم نشان می‌دهد حدود 13 درصد از موارد بیماری آلزایمر مربوط به عدم فعالیت فیزیکی است. پژوهشگران استرالیایی هم دریافتند که افزایش تعداد افراد فعال می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش موارد زوال عقل در جوامع داشته باشد.


برچسب‌ها: آلزایمر, فعالیت بدنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


کنار گذاشتن شيريني نه تنها باعث مي‌شود که هيکل متناسب‌تري داشته باشيم بلکه تمرکز را هم بهبود مي‌بخشد. بررسي مطالعاتي بيمارستان شاريته برلين نشان مي‌دهد که کم‌تر بودن ميزان قند خون در سنين بالا کارکرد حافظه را بهتر مي‌کند. وب‌سايت روزنامه آلماني «زوددويچه» به نقل از مجله علمي «نورولوژي» مي‌نويسد، نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهد که دقت و حافظه آزمون‌شوندگاني که حداقل ۶۳ سال داشتند به شدت به ميزان قند خونشان بستگي داشت. اگر قند خون آنها دائما بالا بود به طور مثال کلمات را مشکل‌تر به ياد مي‌آوردند. در اين بررسي پزشکان شاريته کارکرد حافظه ۱۴۱ داوطلب سالم را آزمايش کردند. اين تيم در ابتدا ميزان دقت و يادآوري داوطلبان را بررسي کرده و سپس از آنها آزمايش قند خون گرفت و مغز آنها را مورد تصويربرداري تشديد مغناطيسي (ام‌آر‌آي) قرار داد. «ام‌آرآي» براي اين انجام شد تا بتوان از اين طريق بزرگي و ساختار هيپوکامپوس مغز را که در کارکرد حافظه نقش مهمي دارد سنجيد.
در يکي از آزمايش‌هاي به عمل‌‌آمده، داوطلبان بايد از يک فهرست ۳۰ لغتي ۱۵ لغت را به خاطر مي‌سپردند. آزمون‌شوندگاني که قند خونشان بالا بود به طور متوسط ۲ لغت کمتر از آنهايي که قند خون پايين‌تري داشتند به خاطر مي‌سپردند. به علاوه تجزيه و تحليل «ام‌آرآي» هم نشان داد هيپوکامپوس داوطلباني که به مواد شيرين علاقه بيشتري داشتند کوچک‌تر و ساختار آن هم بدتر از سايرين بود. حتي کساني که ميزان قند خونشان معمولي است مي‌توانند از اين آزمون بهره برده و در سنين بالا با کمتر مصرف کردن مواد شيرين حافظه خود را قوت بخشند. در حقيقت اين بدان معني است که بهتر است رژيم غذايي ما شامل مقدار زيادي سبزي، ميوه، غلات و ماهي باشد تا هم حافظه بهتر داشته باشيم و هم با اضافه‌وزن مواجه نشويم. بديهي است که انجام حرکات بدني بيشتر و مرتب هم بر ميزان قند خون تأثير مثبت خواهد گذاشت.


برچسب‌ها: فراموشی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


اسکن‌های جدید تفاوت واقعی در ساختاربندی مغز زنان و مردان برای انجام مسؤولیت‌های چندگانه و منفرد را به نمایش می‌گذارند. دانشمندان دریافتند مغز زنان برای انجام چند مسؤولیت ساختاربندی شده و مغزهای مردان، برای انجام یک مسؤولیت منفرد پیچیده سیم‌کشی شده است، چه این مسؤولیت خواندن یک نقشه یا پختن غذا باشد.
محققان از مغز 949 زن و مرد جوان در بزرگ‌ترین تحقیق از این دست اسکن گرفتند و با استفاده از تصویربرداری ام آر آی انتشار های‌تک، از ارتباطات موجود بین بخش‌های مختلف مغز آن‌ها نقشه‌برداری کردند. آن‌ها دریافتند زنان دارای اتصالات بسیار بهتری بین سمت راست و چپ مغزشان هستند، در حالی که مردان فعالیت شدیدتری را در درون بخش‌های منفرد مغز و به ویژه مخچه بروز می‌دهند. این بخش مهارت‌های حرکتی آن‌ها را کنترل می‌کند.
مردان همچنین دارای اتصالات بهتری بین بخش عقب و جلویی مغزشان هستند که این امر توانایی‌ بهتری به آن‌ها در درک سریع اطلاعات و استفاده فوری از آن برای عملی‌کردن چندین مسؤولیت را می‌دهد. این بدین معناست که آن‌ها در انجام اعمالی مانند یادگرفتن، شناکردن و همچنین پارک‌کردن خودرو بهتر عمل می‌کنند. از سوی دیگر، زنان به طور مثال، در به خاطرآوردن یک چهره بهتر عمل می‌کنند و این به معنای وجود ارتباطات بهتر بین بخش‌های مختلف مغزشان است.
این مطالعه ادعای کتاب روانشناسی «مردان مریخی، زنان ونوسی» را تایید می‌کند که بر مبنای آن، زنان و مردان مانند نژادهای بیگانه متفاوت هستند. دکتر راگینی ورما، رهبر ارشد این مطالعه از دانشگاه پنسیلوانیا، و همکارانش 428 مرد و 521 زن بین سنین هشت و 22 سال را مطالعه کردند و دریافتند که مغزهای زنان در اتصال قطعات مختف اطلاعات به یکدیگر بهتر عمل می‌کند. جزئیات این پژوهش در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد.


برچسب‌ها: زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر 1392 | لینک ثابت |


افراد مبتلا به آلزایمر دارای تفاوت‌هایی در مغزهایشان هستند که می‌توانند در اوایل نوزادی شناسایی شوند. محققان از مغزهای 162 نوازد سالم اسکن گرفتند، که 60 تن از آنها ژنی به نام APOE-e4 را به ارث برده بودند. این ژن خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را پس از سن 65 سالگی افزایش می‌دهد. در مقایسه با کودکان فاقد این ژن، نوزادان دارای APOE-e رشد مغزی کمتری را در چندین ناحیه میانی و پشت مغزشان تجربه کرده بودند. این نواحی در افراد پیر مبتلا به آلزایمر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. نوازدان دارای ژن مزبور همچنین رشد مغزی بیشتری را در بخش جلویی مغز داشتند. 
محققان مدعی‌اند این یافته‌ها ابتدایی بوده و تغییرات شناسایی‌شده در نوازدان دارای این ژن، لزوما نخستین نشانه‌ها از بیماری آلزایمر نیست. همچنین تفاوت‌های مغزی مشاهده‌شده در این مطالعه به معنای آن نیست که این نوزادان بیماری آلزایمر را تجربه می‌کنند. با این حال، این تحقیق جدید تعدادی از ابتدایی‌ترین تغییرات مغزی مرتبط با ژن APOE-e4 را نشان می‌دهد.
این پروژه همچنین پرسش‌هایی را در خصوص نقش این ژن در رشد مغزی و چگونگی ارتباط تغییرات مغزی با ابتلا به آلزایمر مطرح می‌کند. هم‌اکنون این سوال مطرح است که آیا درمان‌های اولیه با هدف‌قراردادن این تغییرات، می‌توانند از بروز این بیماری جلوگیری کنند یا خیر. هنوز مشخص نیست که ژن APOE-e4 چگونه خطر آلزایمر را افزایش می‌دهد، اما به نظر می‌رسد مولفه‌های دیگر شامل سایر ژن‌ها و محیط با کمک یکدیگر، تغییرات مغزی مرتبط با آلزایمر را ایجاد می‌کنند. افزون بر این، در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر این که کودکان دارای ژ‌ن موردبحث‌ مشکلات شناختی را تجربه می‌کنند، وجود ندارد. این پژوهش در مجله JAMA Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا طی پژوهشی متوجه نقش حیاتی قسمتی از مغز در قدرت تصمیم گیری شدند. محققان دریافتند منطقه‌ای در مغز موسوم به "lateral habenula" یا به اختصار "LHB" که پیش از این در بروز افسردگی و رفتارهای اجتنابی پر نقش عنوان شده بود، در اقدام به تصمیم گیری‌های مهمی نظیر انتخاب فرصت شغلی بهتر یا خرید خانه و خودرو نیز به عنوان عاملی جدایی ناپذیر محسوب می‌شود.
طی این مطالعه، دانشمندان موش‌های آزمایشگاهی را به منظور انتخاب پاداش کوچک منظم (پلت غذا) یا پاداش بالقوه بزرگتر (چهار پلت غذا) که به طور نامنظم به آنها داده می‌شد، تربیت کردند. مانند انسان‌ها، موش‌ها هم تمایل به انتخاب پاداش‌های بزرگتر داشتند؛ البته زمانی این پاداش‌های بزرگ را انتخاب می‌کردند که بازه‌های زمانی بین این پاداش‌ها کم بوده و علاوه بر این ریسک کمتری را برای این پاداش متحمل می‌شدند. در غیر این صورت، پلت‌های غذایی کمتر را انتخاب می‌کردند.
تحقیقات پیشین نشان داده که غیر فعال کردن (LHB) می‌تواند باعث شود که موش‌ها جایزه بزرگتر و به اصطلاح پر ریسک‌تر را انتخاب کنند. اما در این تحقیق موش‌ها طی زمان‌های مختلف، هر دو گزینه را انتخاب می‌کردند؛ بدین معنا که قدرت انتخابشان را برای انتخاب گزینه بهتر از دست داده بودند.
به گفته محققان، یافته‌های به دست آمده برای درمان افسردگی، کاربردهای مهمی خواهد داشت چرا که "تحریک عمقی مغز" که تصور می‌شد (LHB) را غیر فعال می‌کند، نشان داده که علائم افسردگی را در انسان‌ها بهبود می بخشد و این نتایج حاکی از آن است که این بهبود به این خاطر نیست که بیماران احساس خوشحالی می کنند بلکه دیگر به چیزهایی که باعث احساس افسردگی شان می‌شده، توجه نمی‌کنند! به گفته پژوهشگران، درک بیشتر فرآیند تصمیم گیری در مغز، امری بسیار مهم است چرا که بسیاری از اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی، سوء مصرف مواد محرک و افسردگی با بروز اختلال در این فرآیند مرتبط هستند. این پژوهش در مجله "Nature Neuroscience " منتشر شده است.


برچسب‌ها: تصمیم گیری, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم آذر 1392 | لینک ثابت |


بررسي يک تحقيق جديد حاکي از آن است که شواهد فزاينده‌اي از اين ايده حمايت مي‌کنند که مغز نقش کليدي در تنظيم سطح گلوکز طبيعي خون و ابتلا فرد به ديابت نوع 2 دارد. در اين مقاله که در آخرين شماره نشريه معتبر و علمي Nature به چاپ رسيده، محققان دانشگاه‌هاي واشنگتن، سينسيناتي و ميشيگان در ايالات متحده آمريکا با همکاري دانشمندان دانشگاه فني مونيخ آلمان از يک سيستم مرکزي مغزي پرده برداشته‌اند که مي‌تواند سطح قند خون را از طريق مکانيسم‌هاي انسوليني و غيرانسوليني به حالت طبيعي خود بازگرداند. براساس اين ايده، تنظيم سطح گلوکز طبيعي خون به فعل و انفعالات بسيار هماهنگ ميان اين سيستم مغزي و توليد انسولين از سلول‌هاي بتاي پانکراس وابسته است. اگر اين نظريه درست باشد، مي‌تواند باعث بازشدن دري شود به رويکردهاي کاملا جديد براي پيشگيري و درمان بيماري ديابت نوع 2 و حتي درمان کامل اين بيماري و برگشت‌ناپذير شدن کامل آن. در اين مقاله، نويسندگان توضيح مي‌دهند که براي حدود يک دهه است که پژوهشگران معتقدند مغز نقش مهمي در طبيعي نگاه داشتن سطح قند خون دارند، اما از زمان کشف انسولين در سال 1920، تمامي تمرکزها به سوي آن جلب شد و در حال حاضر تمامي درمان‌هاي موجود بيماري ديابت روي آن تمرکز دارند. البته داروهاي موجود نيز از پس کنترل سطح بالاي قند خون خوب برآمده‌اند، اما نتوانسته‌اند آن را به طور کامل درمان کنند و همين امر حکايت از آن دارد که علل ديگري هم در اين بازي سهيم هستند. حال توجه دانشمندان دوباره به نقش کليدي مغز بازگشته و مدارهاي اصلي موجود در هيپوتالاموس و ديگر نواحي مغز و از سوي ديگر، سلول‌هاي توليد کننده انسولين را در پانکراس در اين امر دخيل مي‌دانند. آنها معتقدند که ديابت نتيجه به هم خوردن هم سيستم سلول‌هاي بتاي پانکراس و هم سيستم مرکزي مغز براي تنظيم سطح قند خون است. درواقع مغز انسان مکانيسمي به نام «اثر گلوکز» دارد که برداشت گلوکز را بوسيله بافت‌ها تنظيم مي‌کند و نکته مهم آنکهاين مکانيسم مستقل از سلول‌هاي بتاي پانکراس عمل مي‌کند. وقتي ديابت رخ مي‌دهد که اول سيستم مغزي شکست خورده و همين امر باعث وارد آوردن فشار روي سيستم پانکراس مي‌شود. سيستم مذکور در ابتدا مقاومت کرده و مايل است که شکست مغز را جبران کند، اما خود نيز در نهايت شکست را مي‌پذيرد و تسليم مي‌شود. نتيجه اين که تنظيم قند خون وارد يک چرخه معيوب شده و پاياني جز ابتلا به ديابت نوع 2 براي آن متصور نيست. انسولين درماني ممکن است سطح بالاي قند خون را کاهش دهد اما اين تنها حل کردن نيمي از مشکل است. بايد شکست سيستم مرکزي مغز نيز تعمير شود و به حالت اوليه خود بازگردد. در چنين حالتي نه تنها نگاه داشتن سطح قند خون در حد طبيعي امکان‌پذير است که شايد بتوان به درمان کامل و برگشت‌ناپذير شدن اين بيماري پرهزينه نيز اميد داشت.


برچسب‌ها: دیابت, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم آذر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی تأکید می کنند، برخلاف مدل های پذیرفته شده در خصوص نحوه پردازش اطلاعات بصری توسط مغز، این عضو مهم بدن قادر به دیدن چیزهایی است که فرد آنها را نمی‌بیند. محققان دانشگاه آریزونا به سرپرستی «جی سانگوئینتی» در تحقیقات خود، قدرت پردازش بصری مغز را مورد ارزیابی قرار دادند؛ مجموعه‌یی از تصاویر یکدست سیاه در پس زمینه سفید که برخی از آنها شامل اشیای قابل تشخیص و واقعی بودند، به شرکت کنندگان نشان داده شدند.
امواج مغزی داوطلبان در زمان مشاهده این تصاویر با کمک دستگاه الکتروآنسافلوگرام (EEG) بررسی شده و پردازش بصری معنادار مغز مشخص شد. باوجود اینکه افراد قادر به مشاهده اشکال یکدست سیاه نبودند، اما مغز بطور مداوم در حال پردازش بصری تصویر بود؛ مغز این تصاویر را تفسیر می‌کرد و اگر اشکال تداعی کننده چیزی نبودند، فرد هیچ آگاهی از آن شیئ پیدا نمی‌کرد. 
بسیاری از نظریه‌ها این موضوع را مطرح می‌کنند که بدلیل نیاز به انرژی بالا برای پردازش اطلاعات بصری، مغز تنها اقدام به پردازش لحظه یی اطلاعات می‌کند. در حقیقت مغز کار پردازش اطلاعات بصری ورودی را تا سطح درک معنای آنچه مشاهده می‌شود برعهده دارد؛ در این حالت مغز با پردازش تمامی اطلاعات بصری، بهترین تفسیر را در اختیار فرد قرار می‌دهد. نتایج این مطالعه در مجله Psychological Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


افراد دو زبانه 4.5 سال دیرتر از افراد تک زبانه به بیماری زوال عقل مبتلا می‌شوند که این مسأله در مورد افراد بی‌سواد نیز صدق می‌کند. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد، استفاده از دو یا چند زبان مختلف به توسعه بهتر توانایی‌های عملکرد اجرایی و انجام کارهای نیازمند تمرکز منجر می‌شود. این مطالعه بزرگترین تحقیق در خصوص تأخیر زوال عقل در افراد دو زبانه و نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد، سطح تحصیلات به تنهایی نقش موثری در پیشگیری از زوال عقل ایفا نمی‌کند.
در این مطالعه ویژگی‌های سن، جنسیت، شغل و وضعیت زندگی شهری و روستایی 648 فرد مبتلا به زوال عقل مورد بررسی قرار گرفت که 391 نفر از آنها دو زبانه بودند. این مطالعه در منطقه حیدرآباد هند انجام شد؛ مهاجران این منطقه زبان مادری را به یک فرهنگ جدید منتقل کرده‌اند. اغلب ساکنان این منطقه دست کم دو زبانه هستند و از زبان‌های تلوگو و داخینی (Dakhini) به شکل غیر رسمی و هندی و انگلیسی به شکل رسمی استفاده می‌کنند. نتایج مطالعات صورت گرفته نشان می دهد، فرد چند زبانه از هیچ مزیت اضافی از صحبت کردن به زبان‌های سوم و بیشتر بهره‌مند نمی شود. همچنین میانگین سن بروز زوال عقل در افراد تک زبانه 61.1 سالگی عنوان شده که این نرخ در افراد دو زبانه 65.6 سالگی است. نتایج این مطالعه در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


تیمی بین‌المللی از دانشمندان به رهبری «ایمی واگرز» از دانشگاه هاروارد، با جفت‌کردن سیستم‌ گردش خون موش‌های پیر مبتلا به اسکلروز چندگانه به سیستم‌های موش‌های جوان و سالم، موجب جوان‌تر شدن آ‌ن‌ها شدند. واگرز و تیم علمی‌اش دریافتند که مولفه‌های موجود در خون جوان شکل‌گیری سلول ایمنی ضدالتهابی را سرعت بخشید. این امر به نوبه خود، غلاف‌های میلن در حال مرگی که آکسون‌های نورونی را احاطه کرده بودند (علامت ام اس)، را احیا کرد.
دانشمندان معتقدند با استفاده از این دستاورد می‌توان داروی جدیدی را برای ام اس طراحی کرد. در سال 2006، واگرز و ایروینگ وایسمن از دانشگاه استنفورد با قلاب‌کردن موش‌های جوان به موش‌های پیر، کبدهای موش‌های پیر را جوان کردند.
در این جا مولفه‌ای در خون موش جوان تکثیر سلول‌ بنیادی کبد را در موش‌های پیر سرعت بخشید. 
در تحقیق جدید، واگرز و همکارانش دریافتند که پس از چهار هفته قرارگرفتن در معرض خون موش‌های جوان، هیپرتروفی قلب در موش‌های پیر به طور قابل‌توجهی پس‌رفت داشت. آن‌ها پی بردند که یک مولفه رشد در موش‌های جوان به نام GDF11 با افزایش سن کاهش می‌یابد. 
درمان موش‌های پیر با GDF11 اثرات parabiosis (برگشت و وقفه فعالیت حیاتی موجود) را تکرار و هیپرتروفی مرتبط با سن را معکوس کرد و همچنین رویکرد درمانی جدیدی را برای پیری قلب آشکار کرد.
جفت‌کردن دو سیستم گردش خون (Heterochronic parabiosis) حدود 100 سال است که وجود دارد و به پیشرفت‌هایی در علم ایمنی منجر شده است، اما واگرز و همکارانش برای نخستین بار از آن برای بررسی پیرشدن سلول بنیادی استفاده کرده‌اند. به گفته این دانشمند، در ماه‌های آتی تیم وی از این فرایند جفت‌کردن برای بررسی کارکرد ایمنی خون و همچنین تغییراتی در سیستم عصبی استفاده می‌کنند. جزئیات این مطالعه در Cell منتشر شد.


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشگاه علوم پزشکی مازندران
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۲ آذر ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۷ آذر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: ساری

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی مازندران, اعصاب محیطی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان موسسه تحقیقات پزشکی تگزاس نشان داده‌اند که کاهش عملکرد مغزی در پیری طبیعی تحت تاثیر ژن‌ها قرار دارد. دانشمندان اظهار کرده‌اند که شناسایی ژن‌های مرتبط با پیری مغز می‌تواند به ارتقای درک انسان از فرآیندهای زیستی حاکم بر زوال طبیعی وابسته به سن منجر شود.
محققان در یک شجره‌نامه بزرگ شامل 1129 انسان از سنین 18 تا 83 سال به ثبت اثرات عمیق پیری از جوانی تا پیری بر توان عصبی شناختی و اقدامات ماده سفید مغز پرداختند. ماده سفید بطور فعال بر چگونگی یادگیری و عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد.
بنظر می‌رسد که مواد ژنتیکی به اشتراک گذاشته شده در میان خویشاوندان بیولوژیکی می‌تواند تغییرات مشاهده شده در عملکرد مغز در اثر بالا رفتن سن را پیش‌بینی کند.
به گفته دانشمندان، استفاده از شجره‌نامه بزرگ انسانی به ارائه یک منبع قوی برای اندازه‌گیری چگونگی تغییر عوامل ژنتیکی با افزایش سن می‌پردازد. محققان با اجرای یک تحلیل و بررسی پیچیده، یک مبنای ارثی را برای زوال عصبی در پی بالا رفتن سن نمایش دادند که می‌توان آنرا به عوامل ژنتیکی نسبت داد. همچنین آنها دریافتند که کاهش یکپارچگی ماده سفید در اثر پیری تحت تاثیر ژنها قرار دارد. پژوهشهای بیشتر نشان داده که مجموعه‌های مختلف ژنها برای این دو فرآیند زیستی پیری مسئول هستند.


برچسب‌ها: مغز, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم آبان 1392 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید ورزش ایروبیک ممکن است موجب تقویت حافظه در بیماران مبتلا به ام اس شود. در 50 درصد از بیماران مبتلا به ام اس نقص حافظه مربوط به آتروفی هیپوکامپ ایجاد می‌شود که هیچ درمان دارویی یا رفتاری در این مورد وجود ندارد. ویکتوریا لیویت، محقق نوروسایکولوژی و تحقیقات علوم اعصاب در آمریکا و محقق این پژوهش اظهارکرد: ورزش ایروبیک ممکن است اولین درمان در بیماران ام اس با مشکلات حافظه باشد. همچنین ورزش ایروبیک فواید بسیاری دارد، از جمله این که در دسترس است، هزینه کم دارد و بدون عوارض جانبی است. این تحقیق بر روی دو بیمار مبتلا به ام اس با نقص حافظه که به طور اتفاقی از شرایط ورزش غیرهوازی (کششی) و هوازی (دوچرخه سواری) برخوردار بودند، انجام شد. در این بیماران توانایی حافظه قبل و بعد از درمان 30 دقیقه ورزش در هر جلسه و سه بار در هفته به مدت سه ماه ثبت شد. ام آرای و آزمایش‌های حافظه نشان داد: ورزش ایروبیک منجر به افزایش 5.16 درصدی در حجم هیپوکامپ و 7.53 درصدی افزایش در حافظه شد، اما هیچ تغییر چشمگیری در افرادی که ورزش غیرهوازی انجام دادند، مشاهده نشد. نتایج این تحقیق در نشریه Neurocase منتشرشده است.


برچسب‌ها: ورزش, ایروبیک, حافظه, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و پنجم آبان 1392 | لینک ثابت |


یافته‌های جدید محققان دانشگاه فناوری چالمرز و دانشگاه فناوری وورکلاو لهستان نشان داده که لیزرها می‌توانند راه‌حل مناسبی برای از بین بردن بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون باشند. این دستاورد نویدبخش آن است که پزشکان در آینده شاید بتوانند بیماری‌ها را بدون نیاز به بافت اطراف مغز درمان کنند. چنین روشی حتی می‌تواند جایگزین درمانهای شیمیایی مورد استفاده برای درمان توده‌های پروتئین آمیلوئید باشد که شامل اجزای سمی با امکان در معرض خطر قرار دادن بیماران است. محققان دریافتند که می‌توان با کمک لیزرهای چند فوتونی، توده‌های پروتئینهایی را که تصور می شود عامل بیماریهای مغزی هستند تشخیص داد. جداسازی پروتئینهای مضر یک گام اساسی است اما همچنین باید آنها را پیش از درمان این بیماریهای تغییردهنده زندگی از بین برد. برای این هدف، محققان امیدوارند این درمان فوتوآکوستیک بتواند برای حذف توده‌های پروتئینی مورد استفاده قرار بگیرد. بیماری کروتزفلد جاکوب یا جنون گاوی شرایط دیگری است که می‌توان آنرا با این رویکرد نوآورانه درمان کرد.


برچسب‌ها: آلزایمر, پارکینسون, لیزر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و پنجم آبان 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به کشف یک ارتباط بیولوژیک بالقوه‌ بین بیماری پارکینسون و آلزایمر شده‌اند. محققان دانشگاه فلوریدا اظهار کردند: نتایج تحقیقات آنها منجر به درمان جدید بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر و دیگر اختلالات عصبی می‌شود.
در این تحقیق محققان پروتئین تاو (Tau) که به میکروتوبول در مغز متصل می‌شود و نقش مهمی در محافظت از نورون‌های مغز دارد، مورد بررسی قرار دادند. پروتئین تاو شامل فرایند عصبی مغز است و با تغییر آنزیم عملکرد و فعالیت مغز را تنظیم می‌کند. اما در برخی بیماری‌های مغزی پروتئین تاو به صورت توده و پیچیده می‌شود و اختلال‌های شناختی در افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون ایجاد می‌کند.
محققان با انجام تحقیقاتی بر روی برخی پستانداران و آزمایش بر بافت مغزی انسان دریافتند: روند بیولوژیکی مشابهی که شامل تاثیرات پروتئین تاو است در هر دو بیماری مغزی وجود دارد. جادا لوئیس، استاد علوم اعصاب در مرکز پژوهش‌های انتقال بیماری‌های عصبی از دانشگاه فلوریدا اعلام کرد: تاکنون هیچکس ارتباط بین این دو بیماری را نمی‌دانست و تحقیق ما در این مورد با روشی منحصر به فرد این ارتباط را شناسایی کرد. نتایج این تحقیق در نشریه Acta Neuropathologica منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, پارکینسون, Tau
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم آبان 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران موفق شناسایی ژن مسوول سیناپس در مغز شدند. محققان دانشگاه جان هاپکینز دریافتند ژنی که پیش از این در بروز اختلالات گفتاری و صرع پرنقش عنوان شده بود، برای تلفظ اصوات و شکل‌گیری سیناپس‌ها (محل تماس دو عصب) در موش‌ها نیز مورد نیاز است؛ این پژوهش شواهد تازه‌ای را در درک علمی چگونگی توسعه همزمان زبان و شکل گیری سیناپس‌ها _اتصالاتی در بین سلول‌های مغزی که انسان را قادر به تفکر می‌کند_ در اختیار محققان قرار می‌دهد.
محققان این مرکز علمی به منظور بررسی نقش ژن در شکل گیری سیناپس‌ها، صدها ژن انسانی را برای درک تاثیرشان بر سلول‌های مغزی موش‌های آزمایشگاهی، غربالگری کردند. آنها متوجه شدند زمانی که ژنی موسوم به "SRP2" بیشتر از حد طبیعی وجود داشته باشد، سلول‌های مغزی سیناپس‌های جدیدی را تولید می‌کنند.
زمانی که این تیم تحقیقاتی به جنین موش‌ها ترکیب مهارکننده "SRPX2" را تزریق کردند، مشاهده شد که تعداد سیناپس‌های بسیار کمی تشکیل می‌شود. علاوه براین زمانی که نوزادان موش مبتلا به کمبود "SRPX2" از مادرانشان جدا شدند، صداهای مضطرب‌آمیزی که همتایان آنها در این موقعیت سر می‌دهند را نداشتند، این امر نشان می‌دهد که این موش‌ها توانایی زبانی سن خود را ندارند. تحلیل‌های سایر محققان بر ژنوم انسانی نیز نشان می‌دهد جهش‌های "SRPX2" با اختلالات زبانی و صرع مرتبط است. پیش از این تحقیق نیز، پژوهشگران فرانسوی نشان داده بودند که "SRPX2" با ژن "FOXP2" که نقش حیاتی را در مهارت زبانی نشان داده است، واکنش‌های متقابلی دارد.
تیم آمریکایی جان هاپکینز طی این پژوهش اثبات کردند که "FOXP2" میزان پروتئین تولیدی ژن "SRPX2" را کنترل کرده و از این طریق بر مهارت زبانی تاثیر می‌گذارد. محققان با تاکید بر صحت نتایج به دست آمده، عنوان کرده‌اند که این یافته‌ها نیز می‌تواند در درک بیشتر علل بروز بیماری اوتیسم کمک‌کننده باشد چرا که این بیماری نیز با اختلالات تشکیل سیناپس‌ها مرتبط است. این پژوهش در مجله "Science Express" منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, سیناپس, SRP2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم آبان 1392 | لینک ثابت |


فقر و سوء‌تغذیه در دوران کودکی می‌تواند منجر به کوچک شدن مغز شود. یافته‌های تازه پژوهشگران در آمریکا به ارتباط بین سوء تغذیه و توانایی‌های ذهنی و عملکرد آن در مدرسه می‌پردازد. دانشمندان با انجام اسکن مغز 145 کودک 6 تا 12 ساله دریافتند سوء تغذیه با هیپوکامپ کوچکتر و مناطقی از آمیگدال مغز مرتبط است که هر دو در فرایند حافظه و واکنش‌های احساسی دخیل هستند.
در این مطالعه مشخص شد مقدار ماده خاکستری و سفید در مغز کودکان با سوء تغذیه، کمتر بود. نتایج حاصل از اسکن نشان داد که اثر کوچک شدن مغز ناشی از سوء تغذیه در کودکان با محیط خانه پر تنش که پدر و مادر فاقد مهارت‌های پرورشی بودند نیز به طور قابل توجهی برجسته بود. پروفسور جوان لابی روانپزشک کودکان از دانشگاه واشنگتن اظهار کرد: ما پس از سال‌ها مطالعه دریافتیم، سوء تغذیه یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد و نمو ضعیف در کودکان است. تعداد فزاینده‌ای از مطالعات تصویربرداری از مغز به تازگی نشان داده است که سوء تغذیه همچنین دارای یک اثر منفی بر روی رشد مغز بوده است. این تحقیق در آخرین شماره نشریه آنلاین مجله JAMA کودکان منتشر شده است.


برچسب‌ها: فقر, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دهم آبان 1392 | لینک ثابت |


زنان باردار با فشارخون بالا در معرض خطر سکته مغزی درآینده هستند. دکتر آرویند گانش عصب‌شناس از دانشگاه کلگری کانادا با اشاره به نتایج تحقیقات خود اظهار کرد: در این تحقیقات دریافتیم زنان باردار که در دوران بارداری دارای فشار خون بالا هستند بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. بخصوص در زنان با پره اکلامپسی- نوع شدیدتر فشارخون- این خطر 40درصد افزایش می‌یابد.
فشارخون بالا از عوامل خطر سکته مغزی است و دانستن این موضوع از مهم‌ترین مراحلی است که به فرد در کاهش فشارخون و کاهش خطر سکته مغزی کمک می‌کند و این موردی است که در زنان با سابقه فشارخون بارداری صادق است. اگرچه محققان و پزشکان در مورد علت فشارخون دوران بارداری مطمئن نیستند اما برخی از کارشناسان براین باورند که وضعیت سلامت خاص برخی از زنان ممکن است آنان را مستعد این عارضه در دوران بارداری کند. محققان این تحقیق توصیه می‌کنند زنان با چنین عارضه‌ای در دوران بارداری و در طول زندگی فشارخون خود را کنترل کنند. نتایج این تحقیق درهمایش سکته مغزی کانادا ارائه شده ‌است.


برچسب‌ها: فشار خون, بارداری, سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به شناسایی یک مینی رایانه‌ نورونی در مغز شدند. زمانی تصور می‌شد فرافکنی‌های شاخه‌مانند نورون‌ها نوعی سیم‌کشی مجهول در مغز هستند، اما هم‌اکنون دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده‌اند نقش این دندریت‌ها بیش از بازچینش اطلاعات از نورونی به نورون دیگر است. آن‌ها دریافتند این مولفه‌ها فعالانه اطلاعات را پردازش و قدرت محاسباتی مغز را چند برابر می‌کنند. یافته‌های جدید می‌تواند تفکر دانشمندان از مدل‌های علمی موجود در خصوص چگونگی عملکرد مداری نورون‌ها (سلول‌های عصبی) در مغز را دستخوش تغییر کرده و به درک بهتر آن‌ها از اختلالات عصبی بیانجامد.
آکسون‌ها - رشته های عصبی خارج شده از نورون‌ها - مکانی‌هایی هستند که در آن نورون‌ها اساسا جرقه‌های الکتریکی تولید می‌کنند، اما بسیاری از همان مولکول‌هایی که از این جرقه‌های آکسونی حمایت می‌کنند، نیز در دندریت‌ها حاضر هستند. تحقیقات پیشین با استفاه از بافت مغزی تشریح‌شده نشان داده بود که دندریت‌ها می‌توانند از آن مولکول‌ها برای تولید جرقه‌های الکتریکی استفاده کنند، اما مشخص نبود که آیا این فعالیت نرمال مغزی شامل این جرقه‌های دندریتی هست یا خیر. تیم دکتر اسپنسر اسمیت به این پرسش پاسخ مثبت داده و ثابت کرد که این دندریت‌ها به طور کارآمدی به عنوان مینی‌رایانه‌های عصبی عمل کرده و فعالانه‌ سیگنال‌های ورودی نورونی را پردازش می‌کنند.
اثبات مستقیم این موضوع نیازمند مجموعه‌ای از آزمایشات ظریف بود که سال‌ها به طول انجامید و در مرحله نهایی دانشمندان دانشگاه کارولینا از الکتروفیزیولوژی پچ-گیره برای متصل‌کردن یک الکترود پیپت شیشه‌ای میکروسکوپی به یک دندریت نورونی در مغز یک موش استفاده کردند. ایده مطرح شده "گوش‌دادن" به فرایند سیگنالدهی الکتریکی بود. متصل‌کردن یک پیپت به یک دندریت از لحاظ تکنیکی بی نهایت چالش‌برانگیز است، زیرا از هر سمتی نمی‌توان به دندریت نزدیک شد و همچنین نمی‌توان آن را مشاهده کرد، بنابراین، به نوعی چشم‌بسته باید این عمل را انجام داد. دکتر اسمیت برای انجام این آزمایش‌های پیچیده یک سیستم میکروسکوپی دو فوتونی را طراحی کرد که مطالعه گروهش را تسهیل کرد.
زمانی که پیپت به یک دندریت متصل شد، تیم اسمیت دندریت‌های منفرد موجود در درون مغز موش‌های بیدار و بیهوش را از لحاظ الکتریکی ضبط کردند. زمانی که موش‌ها محرک‌های بصری را بر روی یک صفحه‌ رایانه مشاهده کردند، محققان الگویی غیرمعمول از سیگنال‌های الکتریکی (انفجار جرقه‌ها) را در دندریت‌ها مشاهده کردند. تیم اسمیت دریافت بسته به محرک بصری، جرقه‌های دندریتی به صورت گزینشی رخ دادند و اطلاعات در خصوص آن‌چه حیوان در حال مشاهده آن بود، را پردازش می‌کردند.
محققان به منظور ارائه شواهد بصری از یافته‌هایشان، نورون‌ها را مملو از رنگ کلسیمی کردند و این امر امکان خوانش نوری آن‌ها را فراهم کرد. با استفاده از این تکنیک آن‌ها دریافتند دندریت‌ها جرقه‌هایی را شلیک می‌کنند، در حالی که دیگر بخش‌های نورون این عمل را انجام نمی‌دهند؛ این بدین معنا بود که جرقه‌ها نتیجه پردازش موضعی در درون دندریت‌ها بودند. تیاگو برانگو، دستیار این مطالعه، مدل ریاضیاتی و زیست‌فیزیکی را از نورون‌ها تهیه کرد و دریافت که مکانیسم‌های شناخته‌شده می‌توانند جرقه‌دهی دندریتی از لحاظ الکتریکی ضبط شده را پشتیبانی کنند و تعبیر داده‌ها را اعتبار بخشند.
تمامی داده‌های به دست آمده به این موضوع اشاره دارند که دندریت‌ها نقش مجهولی ندارند و در واقع، یک واحد محاسباتی هستند. تیم علمی در تلاش برای کنکاش آنچه این نقش تازه‌ شناسایی‌شده دندریتی می‌تواند در مدار مغزی و به ویژه شرایطی مانند سندروم Timothy ایفا کند، هستند. در این سندروم فرایند ورود سیگنال‌های دندریتی می‌تواند منحرف شود. جزئیات این مطالعه در Nature منتشر شد.


برچسب‌ها: نورون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه راش واقع در شیکاگو دریافتند عملکرد کبد در انسان های چاق منجر به زوال عقل و اختلال حافظه می شود. محققان دانشگاه راش در تحقیقی دریافتند که کبد انسان برای سوزاندن چربی موجود در شکم و سایر اندام ها از نوعی پروتئین موسوم به PPARalpha استفاده می کند؛ این در حالی است که بخش هیپوکمپوس مغز نیز برای پردازش حافظه و یادگیری از همین پروتئین بهره می برد. در بدن افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، کبد پروتئین PPARalpha را ابتدا از اندام های مجاور و سپس از کل اندام های بدن جمع آوری می کند و برای سوزاندن چربی اضافه به کار می گیرد. بدین ترتیب هیپوکمپوس برای پردازش حافظه به میزان کافی این پروتئین را در اختیار نخواهد داشت و فرآیند یادگیری و یادآوری شخص با اختلال مواجه می شود.
محققان در جریان آزمایش هایی که روی موش ها انجام دادند، دریافتند که فقدان پروتئین PPARalpha در کبد هیچ مشکلی را برای موش ایجاد نمی کند اما فقدان آن در هیپوکمپوس موجب فراموشی و اختلال حافظه می شود. اما زمانی که این پروتئین را به هیپوکمپوس موش های بیمار تزریق کردند، کلیه اختلالات حافظه آن ها از بین رفت. پیش از این محققان دریافته بودند که میزان اختلال یادگیری و فراموشی در افراد چاق بیش از سایرین است. اما علت آن تا زمانی که محققان دانشگاه راش به رابطه پروتئین PPARalpha با پردازش حافظه و سوختن چربی در بدن پی ببرند، پوشیده بود. نتیجه این تحقیقات راه را برای درمان بیماری هایی مانند آلزایمر، فراموشی و سایر انواع اختلالات حافظه و یادگیری هموارتر می کند. گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه CELL به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: چاقی, زوال عقل, PPARalpha
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان دانشگاه آلبرتای کانادا نشان می دهد که ساختار مغز کودکان که لکنت زبان دارند، نسبت به کودکان عادی متفاوت است. عکسبرداری پیشرفته ای که با استفاده از یک روش خاص از مغز کودکان مبتلا به لکنت زبان انجام شده است ، نشان می دهد که ماده خاکستری کمتری در نواحی مغزی که مسئول گفتار هستند ،وجود دارد. در ادامه تحقیقات آمده است که قسمت چین سینوسی مغز که در پیشانی قرار دارد، در کودکان مبتلا به لکنت زبان، رشد غیر عادی دارد.
مطالعات اخیر باعث شده است که متخصصان درک بهتری از این عارضه داشته باشند و درمان های موثری را به کار بگیرند. کارشناسان از اولیای این کودکان خواسته اند که لکنت زبان را جدی بگیرند و از مراکز توانبخشی برای درمان این کودکان استفاده کنند. درمان لکنت زبان در سنین 2 تا 5 سال بسیار موثر و موفقیت آمیز است. لکنت زبان علاوه بر گوشه گیری و اضطراب، ناهنجاری های اجتماعی به دنبال دارد و درصورت عدم توجه خانواده و درمان آن ، آینده کودک را به خطر می اندازد.


برچسب‌ها: لکنت زبان, لکنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد، مواد شیمیایی که به تسکین دردهای فیزیکی کمک می‌کنند، در تسکین دردهای عاطفی نیز تاثیرگذار است. تحقیقات نشان می‌دهد، مغز انسان و حیوانات قادر به انتشار مواد شیمیایی برای کاهش دردهای فیزیکی است. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان در این مطالعه از 18 فرد بزرگسال خواستند که عکس ها و پروفایل های شخصی تعدادی از افراد را بررسی و کسانی که علاقه مندی بیشتری نسبت به آنها احساس می‌کنند را انتخاب کنند. سپس این افراد در داخل دستگاه تصویربرداری مغزی به نام اسکنر PET قرار داده شدند.
اسکن های مغزی انتشار ماده شیمیایی موسوم به opioid را نشان می‌دهد که این اثر بیشتر در مناطق مغزی جسم مخطط شکمی، آمیگدالا یا بادامه مغز، تالاموس خط میانی و ماده خاکستری دور قناتی (PAG) بعنوان مناطق درگیر در دردهای جسمی دیده می‌شوند. پس از اسکن مغزی به افراد گفته شد، افرادی که انتخاب کرده‌اند، تمایلی به دوستی با آنها ندارند. هرچه میزان ترشح ماده opioid در ناحیه دیگری از مغز موسوم به قشر سینگولیت در زمان شنیدن خبر طرد شدن اجتماعی بیشتر باشد، میزان ناراحتی فرد کمتر خواهد بود.
در تحقیقات قبلی، انتشار مواد شیمیایی opioids در زمان پریشانی و انزوای اجتماعی در حیوانات مشخص شده بود، اما محل دقیق وقوع آن در مغز انسان تاکنون شناسایی نشده بود. این درک جدید از توانایی مغز در انتشار مسکن دردهای جسمی و روحی می تواند به توسعه داروهای جدید برای درمان افسردگی و سایر اشکال اضطراب اجتماعی کمک کند. نتایج این مطالعه در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, درد, اپیوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم مهر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود موفق به شناسایی مجموعه‌ای از ترکیبات شده‌اند که می‌توانند در روشی جدید برای درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS)‌ مورد استفاده قرار گیرند. برخلاف روش های درمانی موجود که باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شوند، ترکیبات تازه کشف شده باعث افزایش تعداد سلول‌های پروژنیتور شده و می‌توانند به ترمیم فیبرهای عصبی آسیب دیده در اثر بیماری ام اس کمک کنند.
یکی از این ترکیبات جدید، داروی بیماری پارکینسون به نام بنزتروپین (benztropine) است که نقش موثری در درمان مدل استاندارد بیماری ام اس در موش‌ها بصورت انفرادی یا در ترکیب با روش‌های متداول درمان بیماری ام اس دارد. «لوک لیرسون» استادیار شیمی در موسسه تحقیقات اسکریپس (TSRI) و نویسنده ارشد این مطالعه تأکید می‌کند: از نتایج بدست آمده بسیار شگفت زده شدیم و بدنبال طراحی کارآزمایی بالینی اولیه این دارو برای درمان ام اس هستیم. «لیرسون» خاطر نشان می کند: بنزتروپین دارویی با عوارض جانبی است و با انجام آزمایشات بالینی باید دوز مناسب آن برای بیماران مبتلا به ام اس دقیقا مشخص شود؛ بنابراین بیماران نباید به هیچ عنوان پیش از تأیید این روش جدید درمانی، از این دارو استفاده کنند. نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.


برچسب‌ها: مولتیپل اسکلروزیس, ام اس, بنزتروپین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم مهر 1392 | لینک ثابت |


یک تیم تحقیقاتی در مرکز سرطان جانسون موفق به ارائه یک سیستم دارویی شامل نانوذرات الماس شدند که می‌تواند سلول‌های سرطان مغز را از بین ببرد بدون این که به سلول‌های سالم اطراف اثری داشته باشد. عوامل شیمی‌درمانی نظیر دوکسوروبیسین دارای عوارض جانبی زیادی روی بدن هستند که با سیستم دارویی جدید که در آن از نانوذرات الماس به عنوان حمل کننده داروی شیمی‌درمانی برای رهایش مستقیم در تومور مغز استفاده شده، عوارض جانبی دارو کاهش یافته و اثربخشی آن بالا رفته است.
دوکسوروبیسین یک عامل شیمی‌درمانی رایج برای درمان تومورها است، به طوری که برای از بین بردن تومورهای مغزی نیز از این ماده شیمیایی استفاده می‌شود. برای درمان باید این عامل شیمی‌درمانی مستقیما به درون تومور تزریق شود، اما این کار اثرات جانبی روی بدن دارد. برای رفع این مشکل محققان این عامل شیمیایی را روی نانوذرات الماس قرار دادند و ساختار دارویی موسوم به ND-DOX تولید کردند.
نانوذرات الماس دارای ابعادی در حدود 4 تا 5 نانومتر بوده و قادر به حمل ترکیبات شیمیایی مختلف هستند. سلول‌های سرطانی معمولا در برابر ورود ترکیبات شیمیایی و داروها مقاومت می‌کنند اما این نانوذرات به راحتی وارد سلول‌های سرطانی می‌شوند؛ بنابراین عوامل شیمی‌درمانی می‌توانند زمان طولانی‌تری را درون سلول سرطانی باقی‌بمانند بدون این که روی سلول‌های سالم اطراف تاثیر منفی بگذارند.
این گروه تحقیقاتی با روشی موسوم به CED، این دارو را به درون مغز موش آزمایشگاهی تزریق کردند. نتایج نشان داد که بعد از تزریق دارو به موش، دوکسوروبیسین زمان طولانی‌تری درون سلول‌های سرطانی باقی می‌ماند که این نشان از اثربخشی این داروی جدید دارد. از سوی دیگر این روش موجب می‌شود تا مرگ سلول‌های سرطانی (اپوپتوسیس) افزایش یابد.
این نتایج برای اولین بار نشان می‌دهد که رهایش مقادیر کمی از دوکسوروبیسین می‌تواند روی درمان تومور مغز اثربخش باشد، به طوری که دارو اثرات سمی و جانبی کمی داشته و در عین حال زمان طولانی‌تری درون سلول سرطانی باقی می‌ماند. در واقع بدون این که سلول‌های اطراف آسیبی ببینند سلول‌های سرطانی دچار مرگ می‌شوند. مقایسه میان موش‌هایی که از این دارو استفاده کردند با موش‌هایی که تنها دوکسوروبیسین به آنها تزریق شده نشان می‌دهد که شانس زنده ماندن در موش‌های دسته اول بیشتر است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان مغز, نانو, نانوذره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فلوریدا اعلام کردند استفاده از کره بادام‌زمینی می‌تواند به شیوه‌ای غیرتهاجمی و ارزان برای آزمایش امکان ابتلای بیماران به آلزایمر تبدیل شود. دانشمندان این دانشگاه بر این باورند، توانایی بوییدن با نخستین عصب جمجمه مرتبط است و این عصب اغلب یکی از اولین اجزایی است که تحت تاثیر زوال شناختی قرار می‌گیرد. در مورد بیماران آلزایمر، حس بویایی به شیوه‌ای خاص تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در آن سوراخ چپ دماغ به طور قابل ‌توجهی بیش از سوراخ سمت چپ تاثیر می‌پذیرد. آزمایش انجام‌شده در دانشگاه فلوریدا شامل پوشاندن یک سوراخ و اندازه‌گیری فاصله‌ای بود که در آن بیمار می‌توانست بوی حدود یک قاشق از کره بادام‌زمینی را شناسایی کند.
در بیماران مبتلا به آلزایمر، سوراخ چپ دارای نارسایی بود و از حدود 10 درصد طیف کمتری در شناسایی بو در مقایسه با روزنه راست برخوردار بود. این ویژگی خاص بیماران آلزایمر بود و نه بیماران تیم کنترل (که از زوال شناختی رنج نمی‌برند) و نه افراد مبتلا به انواع دیگر نارسایی شناختی از قبیل جنون، این تفاوت در بویایی را از خود بروز ندادند.
در این آزمایش از کره بادام زمینی استفاده شد زیرا این ماده «بودار خالص» خوانده می‌شود. در حالت کلی، بویایی انسان دو حس مجزا را شامل می‌شود که عبارت‌اند از: حس بویایی یا «بو» و همچنین حس trigeminal که مانند حس سوزش فیزیکی یا خارش است. کره بادام زمینی دارای هیچ عنصر trigeminal نیست و بوی خالص است که این موضوع آن را برای آزمایش‌ مبتلایان به آلزایمر ایده‌ال می‌کند. استفاده از شیوه جدید می‌تواند روشی ارزان برای هشدارهای اولیه افراد مبتلا به آلزایمر باشد. شناسایی این بیماری آسان نیست و مستلزم معاینات نورولوژیکی و روحی است و باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شوند.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, آلزایمر, بادام زمینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم مهر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان مي گويند افسردگي مي تواند خطر ابتلا به بيماري پاركينسون را تا سه برابر افزايش دهد. نتايج تحقيقات دانشمندان تايواني نشان مي دهد افسردگي خطر ابتلا به پاركينسون را افزايش مي هد.
در اين پژوهش كه ۱۰ سال به طول انجاميد، پرونده پزشكي ۴ هزار و ۶۳۴ بيمار مبتلا به افسردگي و ۱۸ هزار و ۵۴۴ نفر انسان سالم مورد بررسي قرار گرفت.
تجزيه و تحليل نتايج به دست آمده نشان مي دهد ۱.۴۲ درصد از افراد مبتلا به افسردگي در سنين بالا دچار بيماري پاركينسون شدند؛ در حالي كه اين آمار در ميان شركت كنندگان سالم تنها ۰.۵۲ درصد بود. به گفته محققان، افراد مبتلا به افسردگي ۳.۲۴ برابر بيشتر از ديگران احتمال ابتلا به بيماري پاركينسون را دارند. با اين حال، دانشمندان هنوز نمي دانند كه آيا افسردگي علامت اوليه بيماري عصبي و يا دليل اين بيماري است.
پيش از اين نيز ارتباط افسردگي با طيف وسيعي از بيماري ها از جمله سرطان و سكته مغزي كشف شده بود. بيماري پاركينسون ، بيماري لرزش در وضعيت استراحت است كه شيوع آن بيشتر در سنين پيري است اما در جوانان هم ديده مي‌ شود. اين بيماري بر اثر از بين رفتن سلول‌ هاي ترشح كننده دوپامين (كه يك انتقال دهنده عصبي) است، رخ مي‌ دهد. از علايم اين بيماري مي توان ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، كندي حركات، سختي و خشك شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل را نام برد. اين يافته جديد در مجله آنلاين (Neurology) به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: افسردگی, پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم مهر 1392 | لینک ثابت |


آلمانی‌ها شتاب‌سنجی را ابداع کرده‌اند که امکان تشخیص زودهنگام ابتلای فرد به آلزایمر را فراهم می‌کند. در میان علائم رفتاری آلزایمر، یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها، تغییر در ساختار زمانی است؛ یعنی میزان زمانی که طول می‌کشد بیمار فعالیت‌هایش را انجام دهد. دانشمندان آلمانی هم‌اکنون شیوه شناسایی زودهنگامی را طراحی کرده‌اند که شامل متصل‌کردن شتاب‌سنج‌ها به بیماران با هدف ارزیابی حرکاتشان است. همکاری بین دانشگاه روستوک و «مرکز بیماری‌های ناتوانی عصبی» آلمان، منجر به طراحی الگوریتمی برای شناسایی چنین تغییراتی در فعالیت‌های روزانه در منزل شد.
به منظور آزمایش این سیستم، شتاب‌سنج‌های سه‌محوره‌ بر روی قوزک‌های پاهای 46 نمونه تعبیه شد. فناوری مزبور توانست ابتلای آلزایمر را در 23 نفر تشخیص دهد و 23 نفر دیگر نیز جزء تیم کنترل سلامت بودند. الگوریتم جدید ارزیابی داده‌های شتاب‌دهنده را با 91 درصد دقت انجام داد و مشخص کرد که هر سوژه‌ای به چه گروهی تعلق دارد. همچنین، بیماران می‌توانند هنگام انجام فعالیت‌های روزانه‌شان ارزیابی شوند و مجبور به انجام فعالیت‌های خاص نشوند. می‌توان از این شتا‌ب‌دهنده در گوشی هوشمند بیمار استفاده کرد. جزئیات این ابداع در Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شد.


برچسب‌ها: آلزایمر, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۵ بهمن ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران, هتل المپیک, الکتروفیزیولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان در تشخيص بيماري پارکينسون در مراحل اوليه، گامي به جلو برداشته‌اند. آنها مي‌گويند دست‌خط کسي که در مراحل ابتدايي ابتلا به اين بيماري قرار دارد کليدي براي تشخيص بيماري محسوب مي‌شود. اين روش همان، آناليز دست‌‌خط است. آزمون‌شوندگاني که در اين پروژه علمي با او همکاري کردند بايد اسم خود و چند سطر از يک آدرس را روي کاغذي مي‌نوشتند. زير دست آنها نرم‌افزاري قرار داشت که قادر به افتراق و تميز دست خط فرد سالم با دست خط فرد بيمار بود. خانم روزن‌بلوم مي‌گويد: «ما فهميده‌ايم که بيماران مبتلا به پارکينسون به مدت‌زمان بيشتري براي نوشتن نياز دارند و فشاري که دستشان روي کاغذ وارد مي‌کند نيز کمتر از افراد سالم است.» اين استاد دانشگاه ابراز اميدواري مي‌کند که با تشخيص زودرس بيماري بتوان در درمان هم موفق‌تر بود. او در مورد راه‌هاي درمان اضافه مي‌کند: «اين راه مي‌تواند دارودرماني يا از آن مهم‌تر حرکت‌درماني باشد. براي نمونه در دانشگاه فني عينکي ابداع شده که بيماران پارکينسوني با استفاده از آن بهتر مي‌توانند ببينند.» تشخيص زودهنگام پارکينسون موفقيتي در مبارزه با اين بيماري محسوب مي‌شود؛ چرا که با تشخيص پيش‌رس مي‌توان احساس ناامني بيمار را کاهش داد. تبادلات عصبي بين مغز و دست اين امکان را پديد مي‌آورد که بتوان با روشي ساده مانند سنجش دست‌خط در مراحل اوليه هم به وجود پارکينسون، آلزايمر و افسردگي پي برد.


برچسب‌ها: پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان اعلام كردند كه مصرف نوشابه هاي گاز دار بر رشد مغزي نوجوانان تاثير منفي دارد. محققان معتقدند نوشيدن اين نوشابه ها مانع خواب عميق مي شود و در صورت بروز بي خوابي دائمي ، امكان ابتلاي نوجوانان به بيماري هايي همچون شيزوفرني، اضطراب و اختلال شخصيت بيشتر مي شود.
محققان با انجام آزمايشي بر روي موش ها از تاثير منفي نوشابه هاي گاز دار بر رشد مغزي آنها اطلاع يافتند. به گفته آنان ، نوجواناني كه هر روز چهار بطري نوشابه گاز دار يا سه فنجان قهوه محتوي ۳۰۰ تا ۴۰۰ ميلي گرم كافئين مصرف مي كنند در گروه خطر قرار دارند و رشد مغزيشان به خاطر پايين آمدن شاخص هاي خواب عميق ، كند مي شود.
براساس نتايج تحقيقات اخير ، وقتي موش ها آب داراي كافئين نوشيدند خوابشان در مقايسه با موش هايي كه آب معمولي مي نوشيدند دچار اختلالات بيشتري شد. محققان اعلام كردند كه در ۳۰ سال اخير مصرف كافئين توسط كودكان و نوجوانان تا ۷۰ درصد افزايش يافته است اين در حالي است كه مصرف نوشيدني هاي گازدار شيرين خطرناك است و موجب پريشاني، در خود فرو رفتن و پرخاشگري نوجوانان مي شود.


برچسب‌ها: نوشابه, نوجوانان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيده‌اند که افرادي که در کشورهاي با سطح بهداشت بالاتر زندگي مي‌کنند، ممکن است در معرض خطر بيشتر ابتلا به بيماري آلزايمر قرا داشته باشند. پژوهشگران انگليسي معتقدند زندگي در کشورهاي صنعتي يعني کاهش قابل توجه تماس با باکتري‌ها و ويروس‌ها که خود مي‌تواند رشد سيستم ايمني‌شان را با مشکل مواجه کرده و آنها را در معرض خط بيشتر ابتلا به دمانس قرار دهد. در اين مطالعه، وضعيت بهداشت در 192 کشور و همچنين ميزان ابتلا به بيماري آلزايمر مورد بررسي قرار گرفت. آنها براي رسيدن به اين مقصود از اطلاعات «بار جهاني بيماري» منتشر شده بوسيله سازمان جهاني بهداشت در سال 2009 استفاده کرده‌اند. نتايج نهايي حاکي از آن است که کشورهاي با سطح سلامت بالاتر، ميزان بيشتري از بيماران مبتلا به آلزايمر را در خود جاي داده‌اند. مردم کشورهايي که دسترسي به آب آشاميدني سالم داشته‌اند، مانند فرانسه و انگلستان، در مقايسه با کشورهايي که کمتر از نيمي از ساکنان آنها آب آشاميدني سالم داشته‌اند، 9 درصد بيشتر بيماران آلزايمري را در خود جاي داده بودند. همچنين کشورهايي با ميزان کمتر بيماري‌هاي عفوني، مانند ايسلند و سوئيس، در مقايسه با چين و غنا که سطح بالاتري از بيماري‌هاي عفوني را تجربه مي‌کردند، 12 درصد بيشتر با بيماران آلزايمري مواجه بودند. از سوي ديگر، کشورهايي که بيش از 75 درصد از جمعيت آنها در مناطق شهري ساکن بوده‌اند، مانند بريتانيا و استراليا، در مقايسه با کشورهايي که کمتر از يک‌دهم جمعيت آنها در روستاها زندگي مي‌کردند، مانند نپال و بنگلادش، 10 درصد بيشتر در ميزان بيماران آلزايمري خود مواجه بودند. محققان در ادامه مي‌افزايند که تفاوت کلي در سطح بهداشت مسوول تنها 33 درصد اختلاف در ميزان بيماران آلزايمري در کشورهاي مختلف است، در حالي‌که بيماري‌هاي عفوني در 36 درصد موارد و شهرنشيني در 28 درصد موارد مسوولند. محقق ارشد اين مطالعه مي‌گويد: «فرضيه بهداشت که ارتباطي را ميان محيط تميزتر و خطر بيشتر ابتلا به بيماري‌هاي آلرژي و اتوايميون پيشنهاد مي‌کند، به خوبي ثابت شده است. حالا مي‌توان بيماري آلزايمر را نيز به اين ليست افزود.» وي مي‌افزايد: «پيامدهاي مهمي براي پيش‌بيني بار جهاني بيماري در آينده وجود دارد، خصوصا در کشورهاي در حال پيشرفت، زيرا آنها سطح بهداشت خود را افزايش مي‌دهند و بايد انتظار داشت که سمت و سوي بار بيماري‌ها در اين کشورها تغيير خواهد کرد.» به نظر مي‌رسد مواجهه با ميکروارگانيسم‌ها براي سيستم ايمني حياتي هستند. کاهش تماس با ميکروب‌ها و باکتري‌ها باعث کاهش سلول‌هاي سفيد خون، خصوصا سلول‌هاي T مي‌شود که اين امر خود باعث بروز مشکلاتي خواهد شد. قدم بعدي در آزمون ارتباط ميان تنوع ميکروب‌هاي محيطي و اتيولوژي بيماري آلزايمر، بايد براساس بررسي مستقيم فعاليت ايمني بيمار در طول زندگي و خطر ابتلا به بيماري آلزايمر باشد.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سیزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی موفق به یافتن ارتباطی بین تغییرات اپی ژنتیک و بیماری پارکینسون از طریق یک آزمایش خون ساده شدند. تغییرات اپی ژنتیک در حقیقت اصلاحات مولکولی هستند که باعث تغییر در رفتار ژن‌ها بدون تغییر در توالی DNA می‌شوند. این تغییرات اپی‌ژنتیک یکی از نشانگرهای زیستی اولیه برای تشخیص بیماری پارکینسون محسوب می‌شوند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو در تحقیقات خود موفق به شناسایی الگوی متمایزی از تغییرات اپی ژنتیک – در این مورد متیلاسیون DNA – در برخی از ژن های خاص مرتبط با بیماری پارکینسون شده اند. این تغییرات براحتی در نمونه خون بیمار قابل آنالیز بوده و قادر به تکرار وضعیت اپی ژنتیک سلول های بافت مغز هستند که به تشخیص بیماری در مراحل اولیه منجر می‌شود. نتایج این دستاورد در مجله Epigenetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: پارکینسون, آزمایش, آزمایش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |


نوشیدن قهوه و مصرف محصولات غنی از کافئین در کودکان موجب کم‌خوابی و کاهش رشد مغزی آنان می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد رشد مغزی با مصرف کافئین در جوانان نیز کاهش می‌یابد. محققان دریافتند مصرف کافئین در موش‌های نابالغ موجب تاثیرات منفی بر خواب عمیق و رشد مغزی می‌شود و میزان قهوه ارزیابی شده در این تحقیق مصرف سه تا چهار فنجان قهوه در روز است.
کافئین تاثیرات مشابهی بر مغز جوانان در سال‌های اولیه بلوغ دارد. رتو هوبر، پزشک بیمارستان کودکان زوریخ در سوئیس اعلام کرد: مغز کودکان به دلیل ارتباطات بسیار به شدت انعطاف‌پذیراست و احتمالا بهینه‌سازی مغزی در زمان خواب عمیق رخ می‌دهد و سیناپس گسترش و بقیه کاهش می‌یابند. این شبکه بسیار موثر است و قدرت مغز را افزایش می‌دهد. کنجکاوی در موش‌های صحرایی با بالارفتن سن افزایش می‌یابد . موش‌هایی که کافئین مصرف کرده بودند در مقایسه با دیگرموش‌ها بسیار با احتیاط و ترسو بودند.
قهوه تنها منبع کافئین نیست و سایر محصولات ازجمله شکلات، بستنی ونوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز حاوی میزان زیادی کافئین است در نتیجه کودکان بدون مصرف قهوه نیز میزان زیادی کافئین دریافت می‌کنند. تحقیق حاضر برروی موش‌های صحرایی انجام شد؛ محققان امیدوارند این تحقیق بر روی انسان‌ها نیز انجام شود و به کمک آن تاثیرات کافئین برانسان نیز مشخص شود. هوبر افزود: هنوز نیازمند تحقیقات بیشتری در این زمینه هستیم. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE توسط بنیاد علوم ملی سوئیس منتشر شد.


برچسب‌ها: کافئین, قهوه, کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


جديدترين مطالعات دانشمندان چيني نشان مي دهد كه مصرف ويتامين هاي گروه B از خطر ابتلا به سكته مغزي جلوگيري مي كند. پيش از اين اعلام شده بود كه بيشتر ويتامين هاي گروه B در سلامت پوست و مو نقش مهمي دارند؛ اما به جز مادران آينده كه براي جبران كمبود ويتامين B۹ يا همان اسيد فوليك در ماه هاي نخست بارداري اين ويتامين به آنها تجويز مي شود، غالبا فراموش مي كنيم كه برخي ويتامين هاي اين گروه براي تقويت سيستم ايمني بدن لازم است.
تازه ترين مطالعات دانشمندان دانشگاه ژنگژوي در چين كه نتايج آن در مجله Norology منتشر شده است نشان مي دهد ويتامين هاي گروه B براي تشكيل سلول هاي خوني ضروري هستند و به اين ترتيب مي توانند تا ۷ درصد از خطر ابتلا به سكته مغزي پيشگيري كنند. در اين تحقيق، دانشمندان ۵۵ هزار نفر را مدت ۶ ماه تحت نظر گرفتند. نيمي از اين افراد در اين مدت مكمل هاي ويتامين B و بقيه نيز دارونما مصرف كردند.
در اين مدت در مجموع ۲۴۷۱ سكته مغزي ثبت شد كه نشان مي دهد افرادي كه ويتامين B مصرف مي كردند نسبت به افرادي كه دارونما مصرف مي كردند، هفت درصد كمتر در معرض خطر سكته مغزي قرار دارند. با اين حال محققان تاكيد دارند كه قبل از مصرف هر نوع مكملي بايد با پزشك معالج خود مشورت كرد. ويتامين هاي B از مواد مغذي مهم براي بدن هستند و آنها در مواد غذايي مختلفي از جمله غلات سبوس دار، سيب زميني، موز، لوبيا و عدس يافت مي شوند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ویتامین, ویتامین ب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه جان‌هاپکینز با آزمایش بر روی موش‌ها دریافته‌اند هفته‌ها درمان با داروی تایید‌شده توسط سازمان دارو و غذای امریکا، رشد سلول‌های تومور مغزی مشتق‌شده از بیماران انسانی بزرگسال را متوقف کرد و هیچ رد قابل‌شناسایی از این سلول‌ها را به جا نگذاشت. دانشمندان حاضر در این تحقیق جهشی را در ژن IDH1 مورد هدف قرار دادند.
این جهش در سال 2008 برای نخستین بار توسط تیمی از محققان سرطان جان‌ هاپکینز در تومورهای مغز انسان موسوم به گلیوما شناسایی شد. این جهش در 70 تا 80 درصد از اشکال در حال پیشرفت و درجه پایین‌تر سرطان مغز یافت می‌شود. این تغییر در درون یک نقطه منفرد در طول زنجیره‌ای از هزاران نامه کدبندی‌کننده ژنتیکی رخ می‌دهد و به اندازه‌کافی برای بازداشتن پروتئین ظاهرا بی‌ضرر از ایفای نقشش در تبدیل گلوکوز به انرژی مختل‌کننده است.
به جای آن، جهش، پروتئین را برای ساختن مولکول جدیدی که به طور نرمال در سلول یافت نمی‌شود، می‌رباید، که این موضوع ظاهرا در فرایند شکل‌گیری و حفظ سلول‌های سرطانی ثابت است.
محققان دانشگاه هاپکینز با الهام از مقاله سال 2008، در نظر دارند یک درمان بالینی و آنچه در خصوص موش‌ها به دست آورده‌اند، را در مورد انسان‌های مبتلا به گلیوما نیز آزمایش کنند.
علی رغم رشد درک دانشمندان از گلیومای جهشی IDH1، توسعه درمان‌های موثر برای این شرایط همواره چالش‌برانگیز بوده است.
محققان حاضر در این مطالعه انتظار نداشتند که تومورها معکوس شوند، اما این موضوع دقیقا در این مطالعه اتفاق افتاد و این درمان در موش‌های تحت مطالعه به طور باورنکردنی عمل کرده است. این دانشمندان معتقدند درمان‌های بسیاری سرطان را در موش‌ها درمان کرده‌اند اما در انسان‌ها ناکام مانده‌اند. ژن IDH1، که نامش از isocitrate dehydrogenase 1 بر می‌آید، آنزیمی را تولید می‌کند که متابولیسم سلول را تنظیم می‌کند.
جهش‌ها یا تغییرات در کد دی ان ای، ژن را وادار به افزایش تولید نسخه اشتباه از آنزیم می‌کنند.
آنزیم نارسا مقادیر بزرگی از یک مولکول کاملا جدید را تولید می‌کند که 2-hydroxyglutarate نام دارد. این مولکول موجب می‌شود گروه‌هایی از اتم‌ها موسوم methyl بر روی زنجیره دی ان ای بچسبند.
گرچه این موضوع یک فرایند سلولی نرمال است، زمانی که تعداد بیش از حدی گروه‌های مزبور بر روی دی ان ای می‌چسبند، در بیولوژی سلول نرمال دخالت کرده و سرانجام در شکل‌گیری و رشد سرطان مشارکت می‌کنند.
دانشمندان این تحقیق معتقد بودند دارویی که می‌تواند این گروه‌های methyl تخلیه کند، می‌تواند فرایند سرطانی را در سرطان‌های شامل جهش‌های IDH1 معکوس کند. آن‌ها 5-azacytidine که شرایط پیش از سرطان خون موسوم به سندروم myelodysplastic را درمان می‌کند، را آزمودند. این دارو همچنین بر روی سرطان‌های ریه و دیگر سرطان‌ها در دانشگاه جان‌هاپکینز و دیگر مراکز آزمایش می‌شد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان مغز, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پنجم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان ژاپنی روش تصویربرداری مغزی پیشگامانه‌ای را توسعه داده اند که از قابلیت تشخیص پروتئین های مخرب مرتبط با آلزایمر برخوردار است. در بیماری آلزایمر، سلول های مغز سال ها قبل از آغاز نشانه های اصلی بیماری شروع به از بین رفتن می کنند و بنابراین دارو درمانی پس از بروز علائم چندان موثر نخواهد بود. هنوز علت اصلی بروز زوال عقل و نشانه های دقیق آن مشخص نشده است، اما تحقیقات نشان می دهد که پروتئین تاو (tau) ارتباط نزدیکی با بروز آلزایمر داشته و لایه های آن در مرگ سلول های مغزی نقش دارند.
محققان موسسه ملی علوم رادیولوژی در چیبا ژاپن از توموگرافی گسیل پوزیترون برای ساخت تصویربرداری سه بعدی از پروتئین تاو در درون توده مغزی استفاده کردند؛ سپس یک ماده شیمیایی توسعه داده شد که به این پروتئین متصل شده و در زمان اسکن مغزی قابل شناسایی است. آزمایش بر روی موش ها و انسان مشکوک به آلزایمر، توانایی این فناوری برای تشخیص پروتئین تاو را نشان می‌دهد. دکتر «ماکاتو هیگوچی» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: روش توموگرافی گسیل پوزیتورن از تجمع پروتئین تاو، اطلاعات دقیقی از مناطق در خطر مرگ نورونی ناشی از این پروتئین ارائه می‌دهد. اگرچه این روش نوین تصویربرداری مغزی در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، اما می تواند در آینده به توسعه روش های تشخیصی جدید و آزمایش اثربخشی نسل جدید داروها کمک می کند. نتایج این دستاورد در مجله Neuron منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم مهر 1392 | لینک ثابت |


گروهی از دانشمندان در مطالعات جدید خود مدعی کشف ناحیه‌ای فراتر از کمای عمیق در مغز شدند. دانشمندان دانشگاه مونترال و «مرکز پزشکی رجینا ماریا» در رومانی با تحقیقات بر روی یک مرد و 26 گربه مدعی شدند مرز جدیدی را در عملکرد مغز یافته‌اند؛ فعالیتی که فراتر از خط EEG مسطحی است که نوعا مرگ مغزی فردی که در کمای عمیق فرو رفته است را نشان می‌دهد.
محققان در مطالعاتشان فعالیت مغزی نامعمولی در داده EEG یک مرد در کمای عمیق را مشاهده کردند. این فرد در حال دریافت فرایندهای پزشکی ضدصرع بود. دانشمندان حاضر در این مطالعه دریافتند الگوی ناشناخته‌ای از امواج الکتریکی، که Nu-complexes نامیده شد، در وضعیت کمای عیمق‌تر نسبت به فعالیت EEG که پیش‌تر دیده شده بود، آغاز شد. محققان سپس 26 گربه را در وضعیت کمای عمیق قابل‌بازگشت (فراتر از نقطه خط EEG مسطح و زمانی که فعالیت در غشای مغزی کاملا آرام می‌گیرد) قرار دادند. آن‌ها مشاهده کردند که هر یک از گربه‌ها فعالیتی را در ناحیه هیپوکاموس از خود بروز دادند و سیگنال‌های موجود سپس به غشای مغزی بازچینش شدند. هیپوکاموس بخشی از مغز است که با یادگیری و حافظه سروکار دارد.
این موضوع حاکی از آن نیست که بیمارانی که مغزشان مرده اعلام شده، ناگهان از کما برمی‌خیزند، زیرا مغزهایی که در این مطالعه بررسی شدند، سالم بودند و وضعیت‌های کما نیز با دارو ایجاد شدند و همچنین قابل‌بازگشت بودند. اما این نوع عمیق‌تر کما می‌تواند شکل بهتری از حفاظت از سیستم عصبی نسبت به سطح کمایی باشد که یک خوانش EEG مسطح ایجاد می‌کند.
زمانی که بیماری در وضعیت کمایی قرار می‌گیرد که از لحاظ دارویی اغوا شده، فقدان فعالیت مغزی وی موجب ضعف بنیه می‌شود، بنابراین، فعالیت مغزی بیشتر در درازمدت موثر است. یک مغز غیرفعال که از کمای مزمن بیرون آمده، می‌تواند در شکل بدتری نسبت به مغزی باشد که دارای فعالیت حداقل بوده است. در این مطالعه چون فعالیت مغزی فقط در یک انسان منفرد مشاهده شد، تحقیق بیشتری برای درک این پدیده لازم است. جزئیات این موفقیت علمی در PLOS ONE منتشر شد.


برچسب‌ها: کما, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم مهر 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن آلزایمر ایران، دبیرخانه شورای ملی سالمندان سازمان بهزیستی
زمان برگزاری: ۳ الی ۴ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به پارک وی، سالن تلاش

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش آلزایمر, همایش مغز و اعصاب, انجمن آلزایمر ایران, آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


طی تحقیقاتی که پژوهشگران آمریکایی انجام دادند مشخص شد قند خون بالا نقش مهمی در افزایش خطر پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد دارد. در حالی که این بیماری بیشتر در افراد دیابتی دیده می‌شود، این مطالعه درصدد جستجوی رابطه قند خون با بیماری کاهش قدرت ذهن است.
پژوهشگران در این مطالعه میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت و افراد سالم به‌منظور یافتن رابطه‌ای بین این عارضه و بیماری آلزایمر بررسی کردند. در این مطالعه که دو هزار و 67 داوطلب شرکت داشتند، تعدادی از افراد مبتلا به دیابت بودند؛ اما بیشتر افراد این بیماری را نداشتند. همچنین هیچ یک از این افراد دچار عارضه زوال عقل نبودند.
در این مطالعه که حدود 7 سال طول کشید، نتایج بررسی‌ها حکایت از این داشت که در حدود یک چهارم افراد دچار گونه‌هایی از آلزایمر و زوال عقل شده بودند. دکتر«پاول کران» سرپرست این تحقیق از دانشگاه واشنگتن در این باره گفت: ما متوجه شدیم که بین سطح بالای گلوکز خون و خطر افزایش بیماری زوال عقل حتی در افرادی که دیابت ندارند رابطه وجود دارد. کارشناسان می‌گویند تحقیقات اخیر ثابت می‌کند که مغز اندام هدف است که از قند خون بالا آسیب می‌زند. بیماری آلزایمر معمول‌ترین شکل زوال عقل به شمار می‌رود که درمانی برای آن وجود ندارد.


برچسب‌ها: آلزایمر, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات نشان داد: چاقی ممکن است ابتلا به میگرن را افزایش دهد. محققان دریافتند خطر ابتلا به سردردهای دردناک با افزایش وزن بدن افزایش می‌یابد. مطالعات جدید حاکی از آن است که افراد چاق در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به میگرن اپیزودیک هستند. میگرن اپیزودیک نوع شایع‌تر میگرن است. با توجه به گزارش آکادمی آمریکایی مغز و اعصاب، میگرن شامل پالس شدید یا درد ضرباندار در یک منطقه از سر است و علائم آن شامل تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا است.
در این مطالعه بیش از سه هزار و 800 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. دکتر باربارا لی پترلین، مدیر تحقیقات سردرد در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور اظهار کرد: علت قطعی برای ارتباط بین چاقی و میگرن اپیزودیک وجود ندارد اما شواهد نشان داده است که افراد چاق بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. وی افزود: انتخاب شیوه زندگی سالم و داشتن رژیم غذایی و ورزش در این افراد بسیار موثر است. این مطالعه در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: میگرن, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


کرم‌های حشره نوعا علامت فرسایش و مرگ هستند اما لارواهای بدون پای آن‌ها الهام‌بخش نمونه اولیه رباتی هستند که روزی می‌تواند به جراحان مغز در نجات زندگی بیمارانشان کمک کند. طی چهار سال گذشته، جی مارک سیمارد، پروفسور جراحی اعصاب در دانشگاه مریلند و همکارانش، در حال طراحی ربات داخل جمجمه‌ای هستند که به رفع تومورهای مغزی کمک می‌کند.
شکل این سامانه مانند مداد فشاری است و مفاصل چندگانه آن به ربات مغز طیفی از حرکات را ارائه می‌دهند. یک ابزار الکتروکوتر واقع در نوک سیستم، تومورها را گرما داده و نابود می‌کند، در حالی که یک تیوب مکش پسماند را می‌مکد. این ربات همچنین می‌تواند توسط جراح و از راه دور کنترل شود، در حالی که بیمار در درون اسکنر ام آر آی قرار دارد. این موضوع به جراح نمای عالی از تومورهای غیرقابل‌دسترس می‌دهد. سیمارد برای طراحی ابزار جدید از یک نمایش تلویزیونی الهام گرفت که در آن جراحان از کرم‌های استریل برای حذف بافت مرده یا آسیب‌دیده بیمار استفاده کردند. کنترل ربات تحت نظارت پیوسته ام آری آی، به جراحان در رهگیری مرزهای توموری طی عمل کمک می‌کند. نمونه اولیه این مکنده تومور، هنوز در مراحل ابتدایی توسعه بوده و آزمایش‌های بالینی گسترده‌ای را پیش از کاربرد در اتاق‌های عمل می‌طلبد.


برچسب‌ها: روبات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان اعلام کردند: حذف یک ژن ممکن است با برخی عوامل زودهنگام بیماری پارکینسون مرتبط باشد. محققان دریافتند افراد 35 تا 64 ساله که DNA قسمت بخصوص کروموزوم 22 را از دست داده‌اند 90درصد بیشتر از دیگر افراد هم سن خود درمعرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون هستند. افرادی که این شرایط ژنتیکی، حذف سندرم22q11.2 را از طریق وراثت دریافت کرده‌اند حدود 50 ژن کرومزوم 22 را از دست داده‌اند و یک نفر از هر 2000 تا4000 نفر چنین شرایطی را دارد. این افراد ممکن است در هنگام تولد کمبود وزن، نقص قلبی، مشکلات گفتاری وآموزشی، اختلالات استرس یا اسکیزوفرنی داشته باشند. محققان این تحقیق اظهار کردند: تحقیق در مورد حذف سندرم 22q11.2 در کودکان و نوجوانان انجام شده است. در برخی موارد این سندرم به دلیل کمبود پروتئین Lewy در مغز است که مشابه موارد ژنتیکی دیگر بیماری پارکینسون است. بیماران مبتلا به این سندرم باید تحت نظر باشند تا علائم بیماری پارکینسون در آنان بررسی شود. نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Neurology منتشر شده ‌است.


برچسب‌ها: پارکینسون, ژنتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان استراليايي مي گويند: استفاده منظم از داروهاي حاوي كدئين مي تواند سردرد را بدتر كنند و حساسيت به درد را افزايش دهد.محققان استراليايي دريافتند كساني كه بيش از اندازه كدئين مصرف مي كنند، سردرد هاي وخيم تري از خود نشان مي دهند و حساسيت آن ها نسبت به درد افزايش مي يابد. در واقع مصرف بيش از اندازه مسكن سبب افزايش درد آن ها مي شود. كدئين داروي مسكني است كه به طور گسترده در سراسر دنيا استفاده مي شود. تحقيقات جديد محققان نشان مي دهد اين دارو كمتر از آنچه قبلا تصور مي شد، موثر است . در اين مطالعه اثر كدئين و مرفين كه هر دو جزو داروهاي مخدر هستند و سيستم عصبي مركزي را هدف قرار مي دهند مشخص شد، كدئين كمتر از مورفين درد را كاهش مي دهد اما در همان سطح حساسيت به درد را افزايش مي دهد. گفتني است در استراليا از اوايل سال جاري ميلادي، تجويز كدئين براي كودكان زير ۱۲ سال، به دليل عوارض جانبي بالقوه، از جمله مشكلات تنفسي ممنوع شده است. نتايج اين تحقيق كنگره بين المللي سردرد در بوستون در سال ۲۰۱۳ ارائه شده است.


برچسب‌ها: مسکن, کدئین, سردرد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links