دانشمندان بخشی از مغز را کشف کرده‌اند که به انسان‌ها امکان شناسایی موسیقی‌ها و نام‌های آن‌ها را می‌دهد. آن‌ها همچنین دریافتند ناحیه موسوم به لوب تمپورال چپ که مسئول به یادآوردن نام‌ها و مکان‌ها نیز هست، با موسیقی سر و کار دارد. مطالعه دانشمندان دانشگاه آیووا نشان می‌دهد آسیب به این ناحیه مغزی با مشکلات یادگیری عناوین آهنگ‌های مشهور یا غیرمشهور مرتبط است. این نخستین مطالعه‌ای است که با ملودی‌های موسیقیایی سر و کار دارد. در حالی که صورت‌ها و مکان‌ها محرک‌های بصری هستند، ملودی‌ها شنیداری هستند و ناحیه لوب تمپورال چپ بخش همگرایی است که به محرک منفردی اختصاص ندارد. یافته‌های جدید نظریه موجود را پشتیبانی می‌کند که بر اساس آن، این ناحیه از مغز منطقه‌ای مهم برای نامگذاری آیتم‌های منحصر‌بفرد صرف نظر از ماهیت محرک آن‌ است.
محققان حاضر در این تحقیق 30 شرکت‌کننده حاضر در «دفتر بیماران عصبی» دانشگاه آیووا را در یک مسئولیت نام‌گذاری ملودی‌های مشهور به کار گماردند. این شرکت‌کنندگان به 10 بیمار دارای آسیب‌دیدگی لوب تمپورال چپ، 10 نفر مبتلا به آسیب مغزی و 10 شرکت‌کننده بدون داشتن آسیب مغزی تقسیم شدند. مسئولیت آن‌ها شامل گوش‌دادن به 52 ملودی مشهور بود که مدت زمانشان از هشت تا 15 ثانیه گزارش شد. پس از گوش‌دادن به هر ملودی از شرکت‌کنندگان خواسته شد آشنایی‌شان را با آن ارزیابی کرده و نامش را شناسایی کنند. در این میان، بیماران مبتلا به لوب تمپورال چپ (LTP) به طور قابل توجهی ملودی‌های کمتری را در مقایسه با بیماران دارای آسیب مغزی و گروه کنترل نام‌گذاری کردند. در مجموع، بیماران LTP تقریبا 50 درصد آهنگ‌ها را به درستی نامگذاری کردند در حالی که شرکت‌کنندگان دیگر 80 درصد ملودی‌ها را به درستی نامگذاری کردند. نتایج حاصل حاکی از آن است LTP مسئول شناسایی آهنگ‌های موسیقیایی در مغز و نام‌های آن‌هاست. جزئیات این مطالعه در مجله Neuropsychology منتشر شد.


برچسب‌ها: موسیقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بررسی های اخیر محققان دانشگاه های وین، اتریش، فلوریدا، و دانشگاه ایالتی نیویورک نشان می دهد که دلیل اصلی خمیازه، تنظیم حرارت و خنک شدن مغز است. محققان تا امروز بر این باور بودند که علت اصلی خمیازه، اکسیژن رسانی به مغز یا خون است ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد که خمیازه باعث تنظیم حرارت مغز می شود.
دمای مغز تابع عواملی مانند چرخه خواب، استرس و تحریک غشای مغز است. زمانی که دمای مغز افزایش می یابد، نیاز به خمیازه احساس می شود تا هوای خنک جایگزین هوای گرم ناحیه مغز شود. در خمیازه معمولا دیواره نازک خلفی سینوس فک بالا مانند پمپ دم عمل می کند و مانند یک سیستم خنک کننده، دمای مغز را کاهش می دهد. سیستمی مشابه این سیستم خنک کننده در پرندگان نیز گزارش شده است.
درهنگام خمیازه، جریان خون در ناحیه گردن، سر و صورت افزایش پیدا می کند و هوای خنک وارد شده به بدن باعث کاهش دمای مایع نخاعی و خون می شود. کاهش دمای مغز باعث افزایش کارایی این سیستم پیچیده و بهبود خلق و خو می شود. در ادامه تحقیقات آمده است که فرکانس خمیازه در فصل های مختلف متفاوت است. نتایج این تحقیقات نه تنها در دانش فیزیولوژی کاربرد دارد؛ بلکه در درک بهتر بیماری های صرع و ام اس نیز موثر است. علاوه بر این، خمیازه های ممتد می تواند نشانه ای بر وجود نوعی اختلال در مغز باشد.


برچسب‌ها: خمیازه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان داد سرکوب شدن احساسات بر اندازه مغز تاثیر می‌گذارد. در تحقیقات جدید مشخص شده است اندازه مغز در افراد مسن‌ بی‌احساس بدون افسردگی، کوچکتر است. در آخرین تحقیق تعیین شد: بی‌احساس بودن، بی‌علاقگی یا احساس کمتر بوجود می‌آورد.
در این تحقیق، اندازه مغز در تعیین سرعت پیری مورد بررسی قرار گرفت. محققان اظهار کردند: اندازه مغز به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد. با این وجود از دست دادن اندازه بزرگتری از مغز نشان دهنده بیماری مغزی است. محقق این تحقیق دکتر لنور.ج .یولینور از انجمن ملی سلامت (NIH) در بتسدا و عضو آکادمی عصب شناسی آمریکا اظهار کرد: علائم از دست دادن حافظه نشان از تغییرات مغزی مرتبط با بیماری‌های مغز است و بی‌احساس بودن تعیین کننده این تغییرات است. علائم بی‌احساسی در افراد مسن بدون زوال عقل شایع است. در این تحقیق، شرکت‌کنندگان بی‌احساس البته بدون افسردگی مورد بررسی بیماری‌های مغزی قرار گرفتند.
در این تحقیق، 4354 فرد بدون زوال عقل با متوسط سن 76 سال تحت اسکن ام.آر.ای قرارگرفتند و علائم احساسی از جمله فقدان احساس، علاقه، فقدان هیجان، کاهش فعالیت‌ و ترجیح به ماندن در منزل وخستگی ارزیابی شد. نتایج نشان داد ماده خاکستری مغز که به یادگیری و نگهداری خاطرات کمک می‌کند و نیز ماده سفید که وظیفه ارتباط بین قسمت‌های مختلف مغز را برعهده دارد در افرادی با نشانه بی‌احساس بودن کمتر است. این نتایج حتی در افراد افسرده نیز صادق است. وی در ادامه افزود: این نتایج به شناسایی افراد بی‌احساس در معرض خطرکمک خواهد کرد. نتایج این تحقیق در نشریه آنلاین عصب شناسی منتشر شده است.


برچسب‌ها: احساسات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان روش جدیدی برای خارج کردن لخته خون از مغز ابداع کرده اند که فقط 12 دقیقه طول می کشد. این روش جدید در حال حاضر در 20 بیمارستان انگلیس در حال آزمایش است. در این روش یک لوله از طریق کشاله ران داخل شریان قرار می گیرد و سپس به سمت مغز حرکت داده می شود تا لخته خون را از مغز بیرون بکشد.
محققان این روش را دو ماه پیش بر روی استفان ویلیامسون 60 ساله که در زمین گلف دچار سکته مغزی شد آزمایش کردند و موفق شدند یک لخته خون 2 اینچی (5 سانتی متری) را از مغز وی بیرون آورند. لخته ها خونی عامل اصلی سکته مغزی هستند؛ سکته مغزی زمانی بروز می کند که خون رسانی به قسمتی از مغز قطع می شود در این زمان لازم است که به سرعت لخته خونی را از مغز بیمار خارج کرد تا اکسیژن به سلول های مغزی برسد و از آسیب بیشتر جلوگیری شود. معمولا برای از بین بردن این لخته ها از داروهای داخل وریدی استفاده می شود.
اما این روش که به تازگی ابداع شده است می تواند لخته خونی را در عرض 12 دقیقه از مغز بیمار خارج کند. حدود 152 هزار انگلیسی هر سال دچار سکته مغزی می شوند که می تواند به دلیل وجود لخته خونی در مغز یا پاره شدن رگ های خونی در مغز باشد. حدود دو دهه است که پزشکان می توانند از کشاله ران با گذاشتن یک لوله در رگ به مغز دسترسی پیدا کنند و خونریزی ناشی از پاره شدن رگ های خونی را متوقف سازند. اما استفاده از این فناوری برای خارج کردن لخته خون از مغز به تازگی ابداع شده است.


برچسب‌ها: روش جدید, لخته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


واکنش مغزی افرادی که بیشتر در معرض دود سیگار قرار دارند، در برخی قسمت‌های پردازش مغز و کنترل احساسات ضعیف می‌شود. در این تحقیق قرار گرفتن در معرض دود حاصل از تنباکو در والدین سیگاری و خطر مشکلات جسمانی و روحی فرزندان مورد توجه قرار گرفت. در گذشته محققان اعلام کردند استعمال دخانیات در دوران بارداری موجب افزایش خطر آسیب‌های روانی مانند کمبود توجه یا اختلال بیش فعالی(ADHD) می‌شود.
در این تحقیق، محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، 178 مادر و 175 کودک با نشانه‌های ADHD را مورد بررسی قرار دادند. 140 مادر این تحقیق دخانیات استعمال نمی‌کردند. با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، عملکرد مغز افرادی که در معرض دود سیگار بودند در 25 سالگی از نظر اختلالات عصبی، بیش‌فعالی و اندازه‌گیری کنترل باز دارنده بررسی شد.
محققان دریافتند افرادی که در معرض دود سیگار والدین قرار داشتند در قسمت‌هایی از مغز در برابر عوامل محرک، واکنش کمتر نشان می‌دادند و همچنین در این افراد علائم ADHD بیشتری مشاهده شد. نتایج تحقیقات نشان داد استفاده از برنامه‌هایی برای ترک سیگار در دوران بارداری و اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود سیگار تاثیر بسزایی بر فرزند خواهد داشت. نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شده است.


برچسب‌ها: سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان موسسه سلول‌های بنیادی هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست موفق به کشف یک روش جدید موثر در مبارزه با تورمورهای مغزی با استفاده از ویروس تبخال شده‌اند. این روش شامل در دام انداختن سلولهای بنیادی حاوی ویروس تبخال در یک ژل و اعمال مستقیم آن بر روی تومور بدخیم گلیوبلاستوم مولتی فرم - شایع‌ترین تومور مغزی در بزرگسالان- در موشها بود که در پی آن میزان زنده ماندن این موجودات افزایش یافت. پیش از این نیز ویروس Oncolytic یا قاتل سرطان در دو مرحله مطالعات بالینی برای تومورهای مغزی مورد استفاده قرار گرفته، اما با موفقیت‌های محدود همراه بوده است.
اگرچه در مطالعات بالینی، درمان تومور به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس (ویروس تبخال) بسیار امیدوارکننده بود، اما این درمان برای بیماران انسانی چندان موفقیت‌آمیز نبود چرا که محققان نمی‌دانستند این ویروس چه مدت باید در محل تومور نگهداری شود تا موثر واقع شود. تیم تحقیقاتی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی استفاده کردند که به افزایش بافت مغز استخوان کمک می‌کند و انتقال‌دهنده بسیار موثر دارو و آغاز کننده پاسخ ایمنی بدن است. این سلولهای بنیادی همچنین می‌توانند برای انتقال ویروس تبخال مورد استفاده قرار بگیرند. آنها ویروس تبخال را به سلول‌های بنیادی مزانشیمی منتقل کرده و این ویروس جدید را به موش‌های مبتلا به تومور گلیوبلاستوما تزریق کردند.
دانشمندان در گام بعدی با استفاده از نشانگرهای تصویر برداری متعدد، انتقال این ویروس را از سلول‌های بنیادی به اولین لایه از سلول‌های تومور مغزی و پس از آن به تمام سلول‌های تومور مشاهده کردند. آنها همچنین برای از بین بردن تمام سلول‌های سرطانی، ویروس دیگری به نام TRAIL را نیز به ویروس تبخال اضافه کردند و بدین وسیله موفق شدند تعداد بسیار بیشتری از سلول‌های تومور را در موش‌ها از بین ببرند. به گفته محققان، برای استفاده از سلول‌های بنیادی تبخال (هرپس) در تومور پستان، ریه و سرطان پوست که به سمت مغز گسترش یافته‌اند نیاز به انجام مطالعات بیشتر است. این تحقیقات در مجله مرکز ملی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: تبخال, گلیوبلاستوم, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران آلمانی نشان می دهد‭ ‬اصواتی‭ ‬که ‬مشابه‭ ‬سرعت‭ ‬امواج‭ ‬مغز‭ ‬در طول‭ ‬خواب‭ ‬فراز‭ ‬و‭ ‬نشیب‭ ‬دارند،‭ ‬سبب‭ ‬بهبود‭ ‬حافظه‭ ‬می‌شوند‭.‬ با‭ ‬این‭ ‬روش‭ ‬بالقوه‭ ‬می‌توان‭ ‬حافظه‌ی‭ ‬اطلاعاتی‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬انسان‭ ‬در‭ ‬روز‭ ‬قبل‭ ‬آموخته‭ ‬است‭ ‬بهبود‭ ‬بخشید‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬افرادی‭ ‬که‭ ‬دچار‭ ‬مشکلات‭ ‬حافظه‭ ‬هستند‬، ‬کمک‭ ‬کرد. نوسانات‭ ‬آهسته‭ ‬ای که هنگام فعالیت‭ ‬مغز‭ ‬و‭ ‬ضمن‭ ‬خواب‭ ‬اتفاق‭ ‬می‌افتد‭ ‬برای‭ ‬ذخیره‭ ‬کردن‭ ‬خاطره‭ ‬لازم است. صداهای‭ ‬خاصی‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬می‌توان‭ ‬با‭ ‬ریتم‭ ‬نوسانات‭ ‬آهسته‭ ‬افرادی‭ ‬که‭ ‬خوابیده‌اند‭ ‬هماهنگ‭ ‬کرد‭ ‬سبب‭ ‬بهبود‭ ‬این‭ ‬نوسانات‭ ‬و‭ ‬نیز‭ ‬بهبود‭ ‬خاطره‭ ‬می‌شود‭.‬
در این پژوهش ‬که ‬روی 11 نفر‭ ‬در‭ ‬دانشگاه‭ ‬توبینگن‭ ‬آلمان‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬خواب‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬مشخص‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬تحریک‭ ‬صوتی‭ ‬فقط‭ ‬زمانی‭ ‬مؤثر‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬این‭ ‬اصوات‭ ‬با‭ ‬ریتم‭ ‬نوسان‭ ‬آهسته‌ی‭ ‬موجود‭ ‬درزمان‭ ‬خواب‭ ‬سنکرون‭ ‬باشند‭.‬ ‬پژوهشگران‭ ‬روی11 نفر‭ ‬آزمایش‭ ‬انجام‭ ‬دادند‭ ‬و‭ ‬در این‭ ‬مدت‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬در معرض‭ ‬تحریک‭ ‬صوتی‭ ‬یا‭ ‬تحریک‭ ‬بی ‌اثر‭ ‬قرار دادند. ‬سپس 120جفت‭ ‬کلمه‭ ‬هر شب‭ ‬پیش‭ ‬از‭ ‬رفتن‭ ‬به‭ ‬بستر‭ ‬به‭ ‬این‭ ‬افراد‭ ‬نشان‭ ‬داده‭ ‬شد. ‬صبح‭ ‬روز‭ ‬بعد‭ ‬این‭ ‬افراد‭ ‬آزموده‭ ‬می‌شدند‭ ‬تا‭ ‬مشخص‭ ‬شود‭ ‬چه‭ ‬چیزی‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬خاطر‭ ‬می‌آورند. ‬
به گفته پژوهشگران وقتی‭ ‬شرکت‭ ‬کنندگان‭ ‬در معرض‭ ‬اصوات‭ ‬تحریک‭ ‬کننده‌ ای‭ ‬قرار‭ ‬می‌گرفتند‭ ‬که‭ ‬با‭ ‬ریتم‭ ‬نوسان‭ ‬آهسته‌ی‭ ‬مغز‭ ‬سنکرون‭ ‬بود،‭ ‬می‌توانستند کلمات را ‬تداعی‭ ‬کرده‭ ‬و‭ ‬بهتر‭ ‬حافظه‌ی‭ ‬شب‭ ‬گذشته‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬یاد‭ ‬آورند ولی تحریکی‭ ‬که‭ ‬درخط‭ ‬ریتم‭ ‬نوسانی‭ ‬آهسته‌ی‭ ‬مغز‭ ‬نبود‭ ‬به‭ ‬این‭ ‬ترتیب‭ ‬اثر‭ ‬نمی‌کرد‭.‬ محققان می گویند: اگر ‬بتوان‭ ‬این‭ ‬روش‭ ‬را‭ ‬بیشتر‭ ‬توسعه‭ ‬داد،‭ ‬می‌توان‭ ‬ازآن ‬برای‭ ‬بهبود‭ ‬خواب‭ ‬و‭ ‬نیز‭ ‬بهبود‭ ‬فعالیت‭ ‬مغز‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬بیداری‭ ‬استفاده‭ ‬کرد‭.‬


برچسب‌ها: حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان مرکز تحقیقات نانوذرات سئول، موفق به ساخت نانوابزاری برای رصد فعالیت‌های عضلانی بیماران شدند. این دستاوردی برای بررسی اثر دارو در بیماری‌هایی نظیر پارکینسون و صرع بسیار مهم است. مهندسان پزشکی به دنبال رصد اختلالات حرکتی که معمولاً در بیماران دارای بیماری پارکینسون و صرع دیده می‌شود، بودند. پیش از این برای شناسایی این اختلالات از یک دستگاه ویدئو و لباس مخصوصی استفاده می‌شد که این روش محدودیت‌هایی برای شناسایی بیماری به همراه دارد.
این ابزار جدید روی پوست قرار می‌گیرد و شباهت زیادی به باند کمک‌های اولیه دارد اما در آن از فناوری‌نانو استفاده شده است. محققان امیدوارند ابزار آنها بتواند اطلاعات پزشکی مورد نیاز پزشکان را در بدن بیمار رصد کند و در اختیار آنها قرار دهد. این اطلاعات می‌تواند پاسخ بدن بیمار به یک داروی خاص باشد. ساخت چنین ابزاری به دلیل این که نیازمند به تجهیزات پزشکی ویژه‌ و ادوات الکترونیک برای ذخیره‌سازی اطلاعات است، بسیار دشوار است. از دیگر مشکلات استفاده از این دستگاه مصرف انرژی بالا و نوع اتصال این ابزار به بدن است. ابزار محققان کره‌ای و آمریکایی می‌تواند برخی فاکتورهای مورد نظر پزشکان را رصد کند. برای این کار آن‌ها از نانوساختارهای انعطاف‌پذیر با قابلیت کشیده شدن استفاده و نمونه ی اولیه این دستگاه را تولید کردند.
این گروه نتایج یافته‌های خود را به صورت مقاله در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رساندند. آن‌ها در این مقاله نشان دادند که نانوغشائی از جنس سیلیکون، حرکت اندام‌های بدن را رصد می‌کند و از نانوذرات طلا به عنوان حافظه‌ای برای ذخیره ی اطلاعات استفاده می‌شود. این گروه، ابزار ساخته شده را به تن بیمار پوشاندند و در نهایت فعالیت‌های عضلانی بیمار را اندازه‌گیری کردند. اطلاعات ذخیره شده موجب رهاشدن داروی ذخیره شده ی درون نانوذرات می‌شود. دمای پوست نیز از طریق حسگر گرمایی غشاء سیلیکونی اندازه‌گیری می‌شود. در نتیجه با کنترل این دما، مقدار داروی رهاشده کنترل می‌شود. با این ابزار بسیاری از محدودیت‌های رایج در ادوات پوشیدنی برداشته می‌شود و می‌توان اطلاعاتی با کیفیت بالا از فرآیند درمان بیمار بدست آورد.


برچسب‌ها: نانو, نانوابزار, صرع, پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


اسویمر (گلاتیرامر استات) ترکیبی از پلی پپتیدهای صناعی (متشکل از چهار اسید آمینه) می باشد که شبیه به پروتئین پایه میلین است. تحقیقات نشان داده اند که این دارو در کاهش شدت و بروز انسفالومیلیت اتوایمیون تجربی (مدل حیوانی MS) مؤثر است. براساس مطالعات انسانی و حیوانی، قسمت اعظم داروی تزریق شده به صورت زیرجلدی، دستخوش هیدرولیز در محل تزریق می شود. بخشی از داروی تجویز شده به سیستم لنفاوی وارد می شود و به گره های لنفاوی می رسد و احتمالاً بخشی نیز به صورت دست نخورده به گردش خون سیستمیک وارد می شود. اسویمر به منظور کاهش فرکانس عود در بیماران RRMS ، شامل بیمارانی که اولین اپیزود بالینی MS را تجربه کرده اند و کسانی که نتایج MRI آنها بیماری MS را تأیید کرده است، به کار می رود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویمر, گلاتیرامر استات, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین نشان می‌دهد، سلول‌های بنیادی استخراج شده از مغز استخوان در بهبود سکته مغزی مفید هستند. محققان نتایج 46 پژوهش که اثربخشی سلول‌های استرومای مزانشیمی (MSCs) – نوعی از سلول‌های بنیادی بالغ مشتق شده از مغز استخوان – را برای درمان سکته مغزی در مدل‌های حیوانی آزمایش کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.
محققان دریافتند، اثربخشی سلول‌های MSCs بدون در نظر گرفتن میزان دوز دریافتی، بطور قابل توجهی باعث بهبود عملکرد حیوان می‌شود؛ این سلول‌ها حتی اگر یک ماه پس از سکته بصورت مستقیم به مغز یا از طریق تزریق وارد عروق خونی شوند، اثربخشی مشابهی دارند. سلول‌های MSCs در پاسخ به سیگنال منتشر شده از طرف نواحی آسیب دیده مغز، در این مناطق جذب شده و شروع به آزاد کردن طیف گسترده‌ای از مولکول‌ها می‌کنند. از این طریق فعالیت‌های هماهنگ متعددی شامل ایجاد رگ‌های خونی برای افزایش گردش خون، محافظت از سلول‌های در حال مرگ و رشد سلول‌های مغزی آغاز می‌شود که در نهایت به بازسازی مغز پس از سکته منجر می‌شود.
زمانیکه این سلول‌ها به جریان خون می‌رسند، در بخش‌هایی از بدن مستقر می‌شوند که سیستم ایمنی بدن را کنترل و به بازسازی مغز کمک می‌کنند. به گفته دکتر «استیون کرامر» سرپرست تیم تحقیقاتی، سلول‌های MSCs بدلیل مشتق شدن از مغز استخوان بسیار ویژه هستند؛ کشت آنها در آزمایشگاه آسان بوده و برای درمان سایر بیماری‌ها نیز مفید هستند. نتایج مطالعه محققان مرکز تحقیقات سلول‌های بنیادی Sue & Bill Gross دانشگاه کالیفرنیا، ایروین در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت نوعی ژن بالقوه‌ را یافته‌اند که مغز‌ را در مقابل آلزایمر منعطف می‌کند. به گفته تیموتی هوهمان، یکی از محققان حاضر در دانشگاه واندربیلت، اکثر تحقیقات با موضوعیت آلزایمر به دنبال ژن‌هایی هستند که این بیماری را پیش‌بینی می‌کنند اما دانشمندان حاضر در این مطالعه رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. آن‌ها در جستجوی ژن‌هایی هستند که پیش‌بینی می‌کنند در میان افراد مبتلا به پاتولوژی آلزایمر، چه کسی واقعا علائم بالینی بیماری را نشان می‌دهد.
این دانشمندان از یک نشانگر بیماری آلزایمر استفاده کردند که در مایع مغزی نخاعی موسوم به phosphorylated tau یافت شده است. در سلول‌های مغزی، Tau پروتئینی است که بزرگراه‌های انتقال سلولی در نورون‌ها را تثبیت می‌کند و در بیماری آلزایمر، پیچش‌هایی را شکل می‌دهد که پیغام‌های سلولی را مختل می‌کنند.
با تحلیل 700 نفر مبتلا به آلزایمر، هوهمان و همکارانش در جستجوی انواع ژنی بودند که ارتباط بین پروتئین phosphorylated tau و اتساع بطن‌های جانبی مغز را اصلاح می‌کنند. اتساع، معیاری برای پیشرفت بیماری است که با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قابل‌رویت است. دانشمندان جهشی ژنتیک«rs4728029» را یافته‌اند که با اتساع بطن و شناخت مرتبط بوده و نشانگر التهاب عصبی است. هوهمان گفت: این نشانگر ژنی با پاسخ التهابی در حضور phosphorylated tau مرتبط است و به نظر می‌رسد اشخاص با تمایل ژنتیکی به سوی واکنش التهاب عصبی "بد" مبتلا به زوال عصبی هستند اما افرادی که تمایل ژنتیکی به سمت هیچ واکنش التهابی ندارند، قادر به تحمل‌کردن این پاتولوژی بدون هیچ گونه زوال عصبی خاصی هستند. جزئیات این مطالعه در مجله Alzheimer's and Dementia منتشر شد.


برچسب‌ها: آلزایمر, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان چینی روش جدیدی را برای پل‌زنی گسست بین دو انتهای یک عصب بریده‌شده با فلز مایع ارائه داده‌اند. محققان زیست‌پزشکی در چین استفاده نویدبخش از فلز مایع را برای متصل‌کردن گسست بین دو انتهای یک عصب بریده‌شده اعلام کردند و افزودند این شیوه، راهی برای ارتقای شیوه‌های کنونی توانبخشی عصب است و می‌تواند مانع از بروز ناتوانی‌های بلندمدت شود.
زمانی که عصبی آسیب می‌بیند، عضلات موجود در هر انتهای آن از سیگنال‌های ارسالی مغز محروم می‌شوند و بی‌تحرک می‌مانند. این موضوع می‌تواند به طور بالقوه‌ای منجر به هدررفتن عصب‌ها شود؛ به منظور ممانعت از این امر، سیگنال‌های عصبی باید به مغز و در طول گسست موجود در عصب آسیب‌دیده به هنگام ترمیم آن، ارسال شوند.
عام‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از محلول نمک موسوم به محلول رینگر است که کارکرد مایع‌های بدن را تقلید می‌کند. اما بر اساس تحقیقات جدید، فلز مایع می‌تواند راه بهتری برای هدایت این سیگنال‌ها باشد. تیم دانشگاه تسینگهوا فلز مایع را روی یک عصب آسیب‌دیده سیاتیک متصل به عضله ساق پای یک غوک بزرگ امریکایی آزمایش کردند. گفته می‌شود این فلز که آلیاژ فلز گالیم-ایندیم-سلنیومنام دارد، احتمالا در عمل جراحی نیز خوب عمل کند زیرا در دمای بدن مایع است. اما این امر نیازمند آزمایش‌های فراوان است تا ایمنی آن در بدن ثابت شود.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نمايش ثبت شده پتانسيل‌هاي بيوالكتريكي كه بر اثر فعاليت‌هاي الكتريكي مغز ايجاد مي‌شود الكتروانسفالوگرام و به اختصار EEG ناميده مي‌شود.  EEG يا الكتروانسفالوگرافي به عنوان اولين و حتي مفيدترين روش غير تهاجمي نمايش فعاليت مغزي انسان شناخته شده است. EEG سيگنال‌هاي الكتريكي مغز را با استفاده از 21 عدد الكترود كه به ترتيب خاصي در سطح پوست سر نصب مي‌شوند ثبت مي‌كند. سيگنال‌هاي الكتريكي مغز كه توسط الكترودها گرفته شده، به گالوانومترها فرستاده مي‌شود و گالوانومترها به قلم‌هايي متصل هستند كه كاغذ رسم به طور مداوم زير آن‌ها حركت مي‌كند و قلم، سيگنال‌ها را روي كاغذ ترسيم مي‌كند. اين سيگنال‌ها به محققان كمك مي‌كند ايمپالس‌هاي الكتريكي سطح مغز را دنبال كنند و تغييرات آن را در زمان‌هاي مختلف مشاهده كنند.
EEG شـــاخـــص بـسـيــار حـســاســي از درجــه هـــوشـيـــاري و انـــدازه گـيــري تـغـيـيــرات مـيــزان هـــوشـيـــاري در دوره‌ي خــواب طـبـيـعــي يــا در بيماري‌هاي مغزي به شمار مي‌آيد به طوري كه مي‌تواند مرحله‌اي كه فرد مورد آزمايش در آن قــرار گــرفـتــه اسـت (خـواب، بيـداري،استـرس، بيهوش ) را نشان دهد زيرا الگوهاي جريان براي هريك از اين مراحل متفاوت است. سيگنال‌ها در انسفالوگرافي تقريبا 100ميكرو ولت بوده و ايـن سـيـسـتـم بـسـيـار نويز پذير است. گستره‌ي بسامد‌ها از كمتر از 1 هرتز تا بالاتر از 50 هرتز است. يكي از كاربرد‌هاي EEG نشان دادن مدت زماني است كه مغز صرف پردازش تحريك‌هاي مختلف مي‌كند. يك ضعف عمده اين دستگاه اين است كه نمي تواند ساختار و آناتومي مغز را نشان دهد يا واقعا به ما بگويد كه هر قسمت از مغز چه كاري انجام مي‌دهد. فهم اين دستگاه‌ها و تـكـنـيـك‌هـاي تـحـلـيـلـي كـه اندازه گيري‌هاي عـصبي را امكان پذير مي‌سازد، نيازمند دانشي درباره مفاهيم آناتومي و فيزيولوژيكي است كه با اندازه گيري‌هاي سيستم عصبي ربط مي‌يابند.

PDF متن کامل روش                متن کامل روش


برچسب‌ها: موج نگاري مغز, الکتروانسفالوگرام, EEG
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برای نخستین‌بار محققان آمریکایی ارتباط بین دیابت و تغییر در اندازه مغز و کاهش ماده خاکستری را نشان دادند. همزمان با شیوع دیابت در جهان، درک بهتر از این بیماری به توسعه فرآیندهای درمانی موثرتر منجر خواهد شد. مطالعه صورت گرفته توسط محققان نشان می‌دهد، ماده خاکستری مغز در اثر ابتلا به دیابت به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. دکتر «نیک برایان» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه پنسیلوانیا تأکید کرد: در تحقیقات خود دریافتیم که بیماران با دیابت شدید از بافت مغزی کمتری برخوردار هستند و برای نخستین‌بار ارتباط بین دیابت نوع 2 و کاهش ماده خاکستری مغز را نشان دادیم.
در این مطالعه محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای کشف ارتباط بین دیابت نوع 2 و وضعیت ساختار مغز 614 بیمار با متوسط سن 62 سال استفاده کردند؛ متوسط طول مدت بیماری در این گروه نیز 9.9 سال است. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، مدت طولانی‌تر ابتلا به دیابت با کاهش حجم مغز بخصوص ماده خاکستری در ارتباط است؛ همچنین هیچ ارتباط مستقیمی بین ابتلا به دیابت با بیماری ایسکمیک قلب - عدم دریافت خون اکسیژن دار کافی توسط مغز - مشاهده نشد. نتایج این مطالعه در نشست انجمن دیابت آمریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان از داده‌های اسکن مغزی برای بازیابی دقیق تصاویری از چهره انسان آن طور که دیگران می‌بینند، بهره برده‌اند. سطح افزایشی پیشرفت اسکن‌های fMRI پیش‌تر محققان را قادر به استفاده از نوعی داده‌های اسکن‌ مغزی کرده بود که با استفاده از آن‌ها می‌توان هنگام تماشای صحنه‌ها توسط افراد، پیش‌بینی کرد که به طور مثال، آن‌ها ساحل یا صحنه شهری، حیوان یا ساختمان می‌بینند. با این حال، ماروین چان، استاد روانشناسی، علوم شناختی و زیست‌شناسی عصبی در دانشگاه ییل گفت: این داده‌ها فقط می‌توانند بگویند اشخاص در حال تماشای یک حیوان یا ساختمان هستند و اطلاعاتی درباره ماهیت آن‌ها در اختیار نمی‌گذارند.
دانشمندان حاضر در این مطالعه به دنبال آگاهی از این نکته بودند که آیا امکان بازسازی چهره‌ یک انسان با استفاده از الگوهای فعالیت مغزی وجود دارد یا خیر. این تلاش چالش‌برانگیز بود، زیرا صورت‌ها به یکدیگر بیش از ساختمان‌ها شبیه هستند. همچنین نواحی بزرگ مغز در پردازش چهره‌های انسان به کار گرفته می‌شوند و انسان‌ها چهره‌ها را در سطح بسیار بالاتری در مقایسه با دیگر اشیا، درک می‌کنند.
در این تحقیق، محققان با همکاری «براس کول» استادیار دانشگاه نیویورک، به شش نفر 300 صورت متفاوت نشان دادند و همزمان از آن‌ها اسکن‌های fMRI گرفتند. این دانشمندان از داده‌های دریافتی برای خلق نوعی کتابخانه آماری با موضوع چگونگی واکنش مغز این افراد به چهره‌های منفرد بهره بردند. آن‌ها سپس به سوژه‌ها مجموعه جدیدی از چهره‌ها را همزمان با از سرگذراندن اسکن fMRI نشان دادند. محققان از داده‌های کتابخانه آماری‌شان برای بازسازی چهره‌هایی که سوژه‌هایشان در حال تماشای آن بودند، استفاده کردند. آن‌ها بر این باورند که دقت این بازسازی‌های چهره با گذر زمان افزایش می‌یابد و این که می‌توان از آن‌ها به عنوان ابزار تحقیقاتی در مطالعه چگونگی واکنش کودکان اوتیسمی به صورت‌ها استفاده کرد. جزئیات این مطالعه در مجله Neuroimage منتشر شد.


برچسب‌ها: اسکن, اسکن مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان سلول‌های مغزی مسئول تمایل به خشونت و جفت‌گیری را کشف کردند. محققان از مدت‌ها پیش می‌دانستند رفتارهای اجتماعی درونی مانند جفت‌گیری و خشونت با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند، اما این نخستین باری است که آن‌ها عصب‌های ویژه‌ای در مغز یافته‌اند که چنین رفتارهایی را برمی‌انگیزد. دانشمندان طی مطالشاتشان دریافتند تغییردادن رفتار یک موش از حالت تمایل به جفت‌گیری به حمله‌کردن از طریق افزایش میزان تحریک‌شدن عصب‌های موردمطالعه ممکن است. «دیوید جی اندرسون» زیست‌شناس، رهبر تیم علمی در موسسه فناوری کالیفرنیا است که عصب‌های کنترل‌کننده رفتار خشونت‌آمیز در هیپوتالاموس موش را از لحاظ ژنتیکی شناسایی کردند؛ هیپوتالاموس ساختاری است که در عمق مغز وجود دارد. آن‌ها این بخش را با استفاده از پالس‌های نوری و با هدف تحریک‌کردن عصب‌ها در موش‌ در شیو‌ه‌ای موسوم به optogenetics مدیریت کردند؛ این شیوه از نور ساطع‌شده از ال‌ای‌دی‌های نصب‌شده در جمجمه (یا جرقه‌های نوری عمیقا کاشته‌شده) برای کنترل عصب‌هایی استفاده می‌کند که از لحاظ ژنتیکی به نور حساس هستند.
دانشمندان دریافتند زمانی که عصب‌های مزبور با قدرت توسط پالس‌های نوری فعال شدند، یک موش نر به موش‌نر یا ماده دیگری حمله کرد. با این حال، فعال‌سازی ضعیف‌تر همان عصب‌ها رفتارهای جفت‌گیری را موجب شد. محققان دریافتند می‌توان با افزایش تدریجی میزان تحریک عصبی در طول تعامل اجتماعی، رفتار یک حیوان منفرد را از جفت‌گیری به حمله‌کردن تغییر داد. عصب‌های جدید به این دلیل کشف شدند چون گیرنده پروتئینی را برای هورمون استروژن بیان می‌کنند؛ این موضوع نشان می‌دهد که استروژن نقش مهمی را در کنترل خشونت نرینه ایفا می‌کند. به این دلیل که هیپوتالاموس موش‌ها به هیپوتالاموس انسان‌ها شبیه است، یافته‌های جدید می‌تواند با رفتار انسانی نیز مرتبط باشد. جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.


برچسب‌ها: خشونت, جفت گیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان بریتانیایی با انجام تحقیقاتی دریافتند: افزایش میزان منیزیم در مغز موجب بهبود یادگیری و حافظه در موش‌های جوان و پیر می‌شود. این بررسی حاکی از آن است که افزایش مصرف منیزیم می‌تواند شیوه مناسبی برای بهبود توانایی‌های شناختی باشد. این تحقیقات برخی گمان‌ها را مبنی بر اینکه میزان ناکافی منیزیم موجب اختلال در عملکرد شناختی می‌شود، تایید می‌کند. منیزیم عنصر لازم برای فعالیت مطلوب بسیاری از بافت‌ها در بدن از جمله مغز است.
تحقیقات پیشین نشان داده بود که منیزیم انعطاف پذیری سیناپس‌ها را در سلول‌های مغزی کشت داده شده، بهبود می‌بخشد. از آنجا که افزایش میزان منیزیم در مغز از طریق مصرف مکمل‌های خوراکی دشوار است، پژوهشگران دانشگاه تسینگهوای پکن در ترکیب، منیزیم جدیدی موسوم به Magnesium-L-threonate تولید کرده‌اند که می‌تواند به طور چشمگیری میزان دریافت این عنصر را از طریق مکمل‌های خوراکی افزایش دهد. منیزیم در آجیل (بادام، پسته، گردوی سیاه، تخم کدو، بادام زمینی، برگ سبز سبزیجات، غلات، گندم، آرد سویا، آرد گندم، آرد جو، چغندر سبز، اسفناج، خورده گندم، حبوبات، جو دو سر، موز، سیب زمینی با پوست، شوید، دانه غلات، ریحان و پودر کاکائو) به وفور یافت می‌شود. نتیجه این تحقیقات در نشریه نورون منتشر شده است.


برچسب‌ها: یادگیری, منیزیم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


آپـشـر - اسـمـيـت (Upsher-Smith) اعلام کرده سازمان غذا و داروي آمريکا کپسول‌هاي آهسته‌رهش توپيرامات با نام تجاري کودکسي ايکس‌آر (Qudexy XR) را مورد تاييد قرار داده است. اين داروي ضدصرع، به صورت يک‌بار در روز مصرف مي‌شود. کودکسي ايکس‌آر به‌عنوان درمان تک‌دارويي در بيماران 10 سال به بالاي مبتلا به تشنج‌هاي تونيک-کلونيک ژنراليزه اوليه يا تشنج‌هاي با شروع پارشيال تجويز مي‌شود. همچنين، اين دارو به‌عنوان درمان همراه در کودکان بالاي 2 سال مبتلا به تشنج‌هاي تونيک-کلونيک ژنراليزه اوليه و تشنج‌هاي با شروع پارشيال و تشنج‌هاي مرتبط با سندروم لنوکس-گاستات (Lennox-Gastaut syndrome) به‌کار مي‌رود. کودکسي ايکس‌آر، در 3 ماهه دوم 2014 ميلادي به بازار مصرف خواهد آمد.
2 نفر از هر 3 بيمار مبتلا به صرع، تشنج‌هاي مقاوم به درمان دارند. دليل، ناکافي بودن دارو براي کنترل تشنج‌ها يا عوارض دارويي است که باعث افت کيفيت زندگي بيمار مي‌شوند. مطالعه باليني فاز3 منتشرشده از سوي آپشر-اسميت نشان داده کودکسي ايکس‌آر، اثربخش است و از سوي بيمار به خوبي تحمل مي‌شود. از ديگر مزاياي کودکسي ايکس‌آر مي‌توان به تنوع در نحوه مصرف آن اشاره کرد. کپسول را مي‌توان بلعيد يا به آرامي آن را باز کرد و محتويات را داخل قاشق ريخت و سپس مصرف کرد. کودکسي ايکس‌آر به شکل کپسول‌هاي 25 ، 50، 100، 150 و 200 ميلي‌گرمي موجود است. شايع‌ترين عوارض ناشي از مصرف اين دارو عبارتند از پارستزي، نيستاگموس، کاهش اشتها، تهوع يا سوء‌هاضمه، احساس تغيير مزه غذاها، اسهال، کاهش وزن و عفونت مجاري تنفسي فوقاني.


برچسب‌ها: داروی جدید, توپيرامات, کودکسي ايکس ‌آر, سندروم لنوکس گاستات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


درخواست ثبت داروي جديد براي دوز ثابت ترکيب ممانتين (Memantine) آهسته‌رهش و دونپزيل (Donepezil) براي درمان دمانس متوسط تا شديد ناشي از بيماري آلزايمر به FDA عرضه شد. مصرف همزمان ممانتين و دونپزيل، گزينه درماني مورد قبولي براي مبتلايان به دمانس متوسط تا شديد مرتبط با آلزايمر است. به نظر مي‌رسد اين کاربرد توام از مونوتراپي مهارکننده‌هاي استيل کولين استراز مفيدتر است. کپسول‌هاي ترکيبي جديد به شکل يک بار در روز مصرف مي‌شود و مي‌توان آنها را باز کرد و محتويات را در قاشق ريخت و به بيمار داد. کپسول‌هاي ترکيبي جديد با 2 دوز 28 ميلي‌گرم ممانتين/10 ميلي‌گرم دونپزيل و نيز 14 ميلي‌گرم ممانتين/10 ميلي‌گرم دونپزيل موجود خواهد بود. تخمين‌ها حاکي است هم‌اکنون بيش از 5 ميليون نفر از مردم آمريکا به بيماري آلزايمر مبتلا هستند.


برچسب‌ها: آلزایمر, درمان جدید, ممانتین, دونپزیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشی جدید نشان می‌دهد، هنگام خندیدن همان نقاطی از مغز فعال می‌شوند که موقع انجام مدیتیشن (مراقبه) فعال هستند. طی این پژوهش محققان دانشگاه لوما لیندا آمریکا، امواج مغزی 31 شخص را هنگام دیدن فیلم‌های طنز، معنوی_اخلاقی و ناراحت کننده مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌داد که هنگام مشاهده فیلم‌های خنده‌دار، مغز افراد سطوح بالایی از موج گاما _موجی که حین انجام مدیتشن نیز تولید می‌شود_ را از خود نشان می‌دهند. موقع مشاهده فیلم‌های معنوی_اخلاقی، مغز افراد سطوح بالایی از امواج مغزی آلفا _امواجی که هنگام استراحت در مغز وجود دارد_ برای افراد گزارش شد. مشاهده ویدئوهای ناراحت آمیز، امواج مغزی صاف را نشان می‌داد؛ این امواج زمانی در مغز فعال می‌شوند که شخص احساس انزوا، بی علاقگی و یا امتناع از حضور در شرایط خاصی را دارد.
به گفته محققان، شوخی به همراه حفظ شادی و نشاط با افزایش امواج گاما در مغز مرتبط است؛ گاما تنها فرکانسی است که در تمام نقاط مغز یافت می‌شود. در واقع، شوخی و نشاط با دخیل کردن کل مغز (فعال کردن فرکانس گاما) حالتی نظیر مدیتیشن را برای مغز ایجاد می‌کند. این یافته می‌تواند از این حیث برای افراد مهم تلقی شود که این اجازه را به شخص می‌دهد تا درباره جنبه‌های مختلف زندگی، به طور واضح و با خیال راحت فکر کند. نتایج این پژوهش در نشست سالیانه "ریست شناسی تجربی" آمریکا مطرح شد.


برچسب‌ها: خنده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


گروهي از جراحان دانشگاه جانز هاپکينز، اخيرا روشي سريع‌تر و بهتر را براي جايگزيني قطعات استخوان کاسه سر پس از جراحي مغز ابداع کرده‌اند. اين بايد خبر خوبي باشد براي کساني که قرار است جراحي روي مغز آنها صورت گيرد، زيرا جراحان قرار است روش قديمي خود را که براي 120 سال است تغيير نداده‌اند، با روش بهتري جايگزين کنند. تفاوت اين دو روش بسيار ساده است. در گذشته، اگر قسمتي از استخوان کاسه سر بيماري قرار بود که به دليل تروما، عفونت، تروما يا استروک برداشته شود، جراح مجبور بود که تمامي 5 لايه اسکالپ را عقب گذاشته و آنها را مستقيما روي سطح مغز جايگذاري کند. چند ماه بعد، پس از آنکه تورم مغز کاهش پيدا کرد، آنها پوست را از روي مغز برداشته و استخوان را جايگذاري مي‌کردند. اين عمل، گاهي نتايج خوشايندي نداشت، اما در روش جديد تنها 3 لايه پوست برداشته مي‌شود. سپس استخوان ميان لايه‌هاي باقيمانده قرار مي‌گيرد. محقق ارشد اين مطالعه اظهار مي‌دارد: «همه جراحان براي 120 سال است که تصور مي‌کردند بايد تمام 5 لايه پوست را بردارند. اما حالا با اين روش جديد که مغز مشوش نمي‌شود، پيامدهاي بهتري به دست خواهد آمد. با روش جديد، مي‌توان جراحي‌هاي پيچيده مغزي را سريع‌تر و آسان‌تر انجام داد. اين روش حس خيلي خوبي به جراحان خواهد داد؛ حسي غريب که شايد به اين فکر بي‌افتيد که چرا زودتر به اين کار انجام نشده بود.»


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دریافته‌اند عملکرد مغز در سن 24 سالگی شروع به کندشدن می‌کند. محققان هزاران فرد را که در بازی رایانه‌ای بسیار محبوب Starcraft 2 بازی می‌کردند،‌ تحلیل و کندشدن عمومی شناختی را بسیار زودتر از آنچه که انتظار داشتند، مشاهده کردند. تیم علمی دانشگاه سیمون فریز عملکرد دیجیتالی 3035 نفر از بازیکنان StarCraft 2 را که بین سنین 16 تا 44 سال بودند، تحلیل کردند. این بازی، یک بازی جنگی رایانه‌ای بین‌کهکشانی بسیار رقابتی است که برندگان مقدار قابل‌توجهی پاداش دریافت می‌کنند. با استفاده از مدلسازی آماری، محققان چگونگی واکنش بازیکنان به رقبایشان و مهم‌تر از آن، مدت زمان لازم برای واکنش آن‌ها را بررسی کردند و مشخص شد پس از سن 24 سالگی، سوژه‌ها کندشدن در ارزیابی سرعت شناختی را که برای عملکردشان حائز اهمیت است، بروز دادند. این کاهش عملکرد شناختی حتی در سطوح بالاتر مهارتی نیز حاضر بود.


برچسب‌ها: زوال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نوعی چسب هوشمند جدید می‌تواند زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون را دستخوش تحول کند. چسب ابداعی رعشه‌های مرتبط با بیماری را می‌خواند و میزان مناسبی از داروها را برای درمان آن‌ها اعمال می‌کند. این چسب کوچک‌تر از یک سکه بوده و می‌توان آن را روی مچ دست پوشید. سامانه جدید دارای کاربردهای بالقوه‌ای برای دیگر بیماری‌های حرکتی از جمله ام‌اس و لرزش اساسی بدن خواهد بود. پارکیسنون، یک بیماری عصبی است که در آن سلول‌های عصبی مغز مرده‌اند. سلول‌های عصبی هورمون دوپامین تولید می‌کنند و بدون وجود این مولفه، حرکات شخص کند شده و رعشه‌هایی را تجربه می‌کند. نمونه اولیه ابزار جدید توسط دانشگاه ملی سئول و شرکت MC10 در کمبریج ماساچوست ارائه شده و جزئیات آن در مجله Nature Nanotechnology منتشر شد.


برچسب‌ها: پارکینسون, رعشه, چسب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


کودکان و بزرگسالان جوان مبتلا به صرع در مقایسه با دیگر افراد بدون اختلال عصبی به طور چشمگیری در معرض خطر آسیب‌هایی مانند شکستگی، مسمومیت‌های دارویی و سوختگی قرار دارند. همچنین در تحقیق محققان انگلیسی مشخص شد: افراد جوان با این شرایط در معرض خطر بیشتر مسمومیت‌های دارویی قرار دارند. محققان اظهار کردند: پزشکان و متخصصان مراقبت‌های پزشکی باید از نتایج حاصل از این تحقیق برای کمک به بیماران مبتلا به صرع و کاهش خطرات مرتبط با این بیماری استفاده کنند.
بر اساس آمار منتشر شده افراد جوان مبتلا به صرع دو برابر، بیش از دیگران دچار مسمومیت دارویی می‌شوند که این میزان در افراد بین 19 تا 24 سال 4 برابر افزایش می‌یابد. دکتر ویب هورپرساد از دانشگاه بریستول با اشاره به یافته‌های حاصل از این تحقیق اظهار کرد: تحقیق بیشتر برای درک علت اینکه افراد مبتلا به صرع در معرض خطر بیشتر مسمومیت‌های دارویی از روی عمد یا تصادفی قرار دارند، لازم است. صرع بیماری مزمن ناشی از ازهم پاشیدگی الکتریکی در مغز است که موجب وقفه موقت در فعالیت طبیعی مغز و منجر به تشنج می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه اطفال منتشر شده است.


برچسب‌ها: صرع, مسمومیت دارویی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه تورنتو نشان می‌دهد افرادی که دچار اختلال خواب با نشانه‌هایی نظیر "دو دو زدن چشم" و هم چنین انجام رویاهای خود در عالم واقعیت و در هنگام خواب هستند، در معرض خطر بالایی برای ابتلا به پارکینسون و آلزایمر قرار دارند. به گفته محققان، اختلال حرکت سریع چشم در خواب (RBD) تنها یک علامت پیش فرض نیست، بلکه نشانه هشدارآمیز بحرانی برای اختلال عصبی است که می‌تواند منجر به بیماری‌های مغزی شود؛ در واقع، 80 الی 90 درصد مردم مبتلا به (RBD) نوعی بیماری مغزی را از خود بروز می‌دهند.
در اختلال (RBD)، بدن در حالت "حرکت سریع چشم (REM)" قرار داشته و در خواب عمیق به سر می‌برد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است و باعث می‌شود تا بدن، رویاها را در حالت واقعی انجام دهد؛ این امر موجب آسیب رساندن به خود شخص یا هم خواب وی شود. در بدن افرادی که از نظر مغزی سالم هستند، عضلات به طور موقتی فلج می‌شود تا از وقوع این حالت جلوگیری شود. پژوهشگران با تاکید بر صحت نتایج به دست آمده، این یافته‌ها را بسیار مهم برشمرده‌اند چرا که (RBD) می‌تواند به عنوان نشانگر بالقوه‌ای برای بروز بیماری‌های مغزی در نظر گرفته شود و در نتیجه نیز می‌توان با استفاه از این نشانگر، بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کرد. این پژوهش در مجله "Trends in Neuroscience" منتشر شده است.


برچسب‌ها: خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات بيماريهاي مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكي تهران در هتل آزادی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل داروهای جدید ضد صرع، درمان انتخابی سیژرها، بارداری و داروهای ضدصرع، درمان اولین تشنج، نقش نوارمغزی درتشخیص و قطع درمان صرع می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان نروژی دریافته‌اند چگونه امواج مغز، بوها را به خاطرات دور و "نقشه‌های درونی" مرتبط می‌کنند. به گفته محققان، سیگنال‌های بینی فرد به خاطرات موجود در ارکستر سمفونی سیگنال‌های مغز متصل شده و آنها را ترجمه می‌کنند. بر اساس مطالعه «موسسه علوم اعصاب سیستم‌های کاولی» در نروژ، هر یک از این خاطره‌ها به یک مکان مرتبط‌ هستند و یک نقشه درونی در مغز را فعال می‌کنند. دانشمندان مدعی‌اند مغز در فرآیندی که طی آن، شبکه‌های عصبی به امواج مغزی (سیگنال الکتریکی تعداد زیادی از نورون‌ها) متصل می‌شوند، بوها را با بسامد 20 تا 40 هرتز به خاطرات متصل می‌کند.
تاکنون، رابطه بین جفت‌شدن بین‌ناحیه‌ای و شکل‌گیری ردپاهای خاطره ناشناخته بود؛ برای آگاهی بیشتر از این فرآیند، دانشمندان مارپیچی را برای موش‌ها طراحی کردند که در آن، حیوان حفره‌ای را می‌دید و دماغش را به داخل آن فرو می‌برد. زمانی که دماغ حیوان در درون حفره می‌رفت، به موش یکی از دو بوی متناوب داده می‌شد. یکی از بوها اعلام می‌کرد که غذای در فنجان، غذای سمت چپ واقع در پشت موش بود و بوی دیگر می‌گفت که غذای در فنجان، سمت راست قرار دارد.
پس از سه هفته آموزش، موش‌ها بیش از 85 درصد اوقات، حفره با بوی غذا را انتخاب می‌کردند. برای دیدن آنچه در درون مغز آن‌ها طی بازیابی غذا می‌گذشت، 16 جفت الکترود در درون هیپوکامپ مغز و در نواحی مختلف قشر درون‌بینی (EC) مغز آن‌ها کار گذاشته شد. سیستم هیپوکامپ-درون‌بینی نقش مهمی را در به یادآوردن خاطرات زندگی به ویژه خاطرات مرتبط با یک مکان، ایفا می‌کند. پس از تثبیت روابط بین بو و مکان، دانشمندان موفق به مشاهده الگوی فعالیت موج مغزی در این نواحی شدند و بلافاصله پس از این که موش در معرض بو قرار می‌گرفت، انفجار فعالیت امواج 20 هرتز مشاهده شد. این شواهد می‌تواند چگونگی کمک امواج مغزی برای ارتباط خاطرات با بو را توضیح دهد.


برچسب‌ها: بو, خاطرات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان فرانسوی طی تحقیقات جدید، راهکاری تازه برای درمان بیماری عصبی پارکینسون یافته‌اند. پیش از این ثابت شده بود که یکی از فاکتورهای ابتلا به بیماری پارکینسون افزایش میزان آهن در مغز است. گروهی از محققان دانشگاه شهر لیل، طی دو سال بر روی 40 بیمار مبتلا به پارکینسون دارویی را آزمایش کردند که حاوی مولکولی بود که نقل و انتقال آهن را در بدن کنترل می‌کند.
محققان دارویی را به کار بردند که معمولا برای کودکانی تجویز می‌شود که دچار مشکلات خونی هستند. به گفته این محققان، خاصیت آنتی اکسیدانی این دارو روند ناتوانی بیماران را کندتر می‌کند. بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفتند، ابراز رضایت کردند و نتایج مثبت به‌ دست‌آمده از مصرف دارو بیش از حد انتظار بوده است. محققان قصد دارند این دارو را در جامعه آماری بزرگتری آزمایش کنند و به درمانی قطعی برای پارکینسون دست یابند.


برچسب‌ها: پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان ایتالیایی آزمایش خون جدیدی را ابداع کرده‌اند که با اندازه‌گیری سطوح مس در خون، خطر ابتلا به آلزایمر را مشخص می‌کند. مس در مواد غذایی مختلف مانند گوشت قرمز، آجیل، سبزیجات و میوه‌جات یا آب آشامیدنی در لوله‌های مسی وجود داشته و مقادیر مناسب آن برای بدن ضروری است. اما محققان بیمارستان Fatebenefratelli در رم با ابداع یک آزمایش خون جدید دریافته‌اند، هرچه سطوح مس در خون بالاتر باشد، خطر ابتلا به آلزایمر در فرد نیز افزایش پیدا می‌کند و پزشکان می‌توانند از این آزمایش برای بررسی خطر تبدیل شدن فراموشی‌های مقطعی به بیماری آلزایمر استفاده کنند.
در این مطالعه سطوح مس در خون 141 بیمار با اختلال خفیف شناختی (MCI) – شکل متداول فراموشی در افراد سالمند – مورد ارزیابی قرار گرفت. بطور خاص سطوح مس آزاد در جریان خون به جای مس متصل به پروتئین‌های حامل در موادغذایی بررسی شدند؛ نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، خطر ابتلا به آلزایمر در چهار سال آینده در بیماران با سطوح بالای مس آزاد 50 درصد بیش از سایر بیماران است. اما بیماران با سطوح پایین مس آزاد کمتر از 20 درصد در خطر تبدیل فراموشی به بیماری آلزایمر قرار دارند. به گفته محققان، خطر ابتلا به آلزایمر را می‌توان با کاهش مصرف مس - موجود در مواد غذایی و آب آشامیدنی - کنترل کرده و کاهش داد. نتایج این مطالعه در سالنامه Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, مس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی با استفاده از مولکول موجود در خمیر بازی، موفق به توسعه روش درمانی موثر برای مبتلایان به آلزایمر شدند. روش جدید درمان اختلالات مغزی و عصبی مانند بیماری نورون حرکتی و آلزایمر با استفاده از مولکول موجود در خمیر بازی (Silly Putty) امکانپذیر شده است. مولکول پلیمر سیلیکون به نام پلی‌دی‌متیل سیلوکسان (polydimethylsiloxane) در خمیر بازی کودکان نیز وجود داشته و باعث ایجاد خواص نامتعارف و غیر‌معمول آن می‌شود.
محققان دانشگاه میشیگان اقدام به رشد دادن سلول‌های طناب نخاعی بر روی بستری ساخته شده از همان مولکول پلیمر سیلیکون کردند. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که اعصاب حرکتی (motor nerves) بر روی مواد فوق‌العاده نرم ساخته شده از مولکول پلی‌دی‌متیل سیلوکسان (PDMS) بر خلاف سطوح سفت و سخت طبیعی، سریع‌تر رشد می‌کنند. سلول‌های عصبی همچنین فعالیت الکتریکی قابل مقایسه با اعصاب حرکتی در بدن از خود بروز دادند.
این نخستین مطالعه‌ای است که اثرگذاری مستقیم سیگنال‌های فیزیکی و شیمیایی بر رشد سلول‌های بنیادی جنینی انسان را نشان داده و شامل وادار کردن سلول‌های بنیادی جنینی به رشد و توسعه بر روی بستری ساخته شده از مولکول PDMS است. محققان امیدوارند که در آینده استفاده از روش سلول بنیادی درمانی در بیماران دچار اختلال اعصاب حرکتی یا سایر بیماری‌های مشابه، به رشد سلول‌های عصبی جدید منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Nature Materials منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, خمیر, پلی ‌دی‌ متیل سیلوکسان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


امروس ثبت دومين مطالعه باليني فاز2 روي OMS824 را رسما اعلام کرده است. OMS824، مهارکننده فسفودي استراز 10 محسوب مي‌شود که براي درمان اسکيزوفرني، بيماري ‌هانتينگتون و ساير اختلال‌هاي شناختي توليد شده است. امروس پيش‌تر نتايج به دست آمده از موفقيت OMS824 در مطالعه فاز2 روي بيماران مبتلا به اسکيزوفرني را اعلام کرده بود. در اين مطالعه فاز2 جديد، نزديک به 120 بيمار مبتلا به بيماري‌ هانتينگتون به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با دارونما يا يکي از 3 دوز OMS824 قرار گرفتند. انتظار مي‌رود دوزاژ انتخابي در اين مطالعه فاز2 از سوي بيماران به خوبي تحمل شود. اثربخشي داروي مذکور با تغييرات ايجادشده در وضعيت شناختي، حرکتي و رفتاري بيماران ارزيابي خواهد شد. نتايج نهايي اين پروژه در سال 2015 ميلادي منتشر مي‌شوند. هم‌اکنون بيش از 31 هزار نفر از مردم آمريکا به بيماري ‌هانتينگتون مبتلا هستند. تنها داروي موردتاييد FDA براي درمان اين بيماري، تترابنازين(Tetrabenazine) است که اختلالات حرکتي مرتبط با ‌هانتينگتون را بهبود مي‌بخشد. OMS824 علاوه بر اختلال حرکتي، مشکلات رفتاري و شناختي اين بيماران را نيز در وضعيت بهتري قرار مي‌دهد.


برچسب‌ها: داروی جدید, هانتینگتون, OMS824
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن مولتیپل اسکلروز ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، مرکز تحقیقات ام اس سینا
زمان برگزاری: ۱ الی ۲ آبان ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش ام اس, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, انجمن مولتیپل اسکلروز ایران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه آلابامای غربی نشان می‌دهد که غوطه ورشدن در آب گرم باعث افزایش جریان خون مغز در جهت مثبت می‌شود. غوطه ور شدن در آب گرم نه تنها با افزایش جریان خون به شریان‌های مغزی کمک می‌کند بلکه می‌تواند عملکرد قدرت شناختی را هم افزایش دهد. طی این پژوهش، محققان از 9 مرد سالم خواستند تا در تانک آبی به حالت ایستاده قرار بگیرند. پس از گذشت 10 دقیقه، تانک آب توسط سه پمپاژ دیگر تا سطح دهلیز سمت راست قلب مردها و با آب 30 درجه سلسیوس پُر شد. سپس سرعت جریان خون مغزی بین شریان‌های مغزی و همچنین تغییرات دی اکسید کربن داخل شریانی اندازه گیری شد.
نتایج نشان می‌داد جریان خون در شریان مغزی میانی تا 14 درصد و برای شریان مغزی خلفی نیز 9 درصد افزایش داشته است. به گفته محققان انواع متفاوت فعالیت‌های آبی مانند ایروبیک داخل آب و شنا اثرات کمی متفاوت‌تر از ورزش بر روی زمین را بر روی عملکرد قلب و جریان خون مغزی می‌گذارند. گام بعدی در این پژوهش، درک و آزمایش تاثیر پایدار و بیشتری از ورزش در آب بر جریان خون مغزی خواهد بود. این پژوهش در مجله Health & Medicine منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کره‌جنوبی چسب هوشمندی طراحی کرده‌اند که امکان کنترل بیماری پارکینسون را فراهم می‌کند. استفاده از چسب‌های هوشمند در پزشکی کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ چسب‌های مخصوص انتقال دارو، کاهش سردردهای میگرن یا چسب ترک اعتیاد برخی از نمونه‌های موجود محسوب می‌شوند. در حال حاضر محققان بدنبال تولید چسب آنفولانزا هستند که امکان تزریق آسان واکسن در منزل را فراهم می‌کند؛ چسب هوشمند دیگری نیز در حال تولید است که محاسبه میزان کالری دریافتی هر فرد را امکانپذیر می‌کند.
چسب هوشمند طراحی شده توسط محققان دانشگاه ملی سئول یک فناوری جدید و منحصر بفرد محسوب می‌شود، چراکه از قطعات الکترونیک انعطاف‌پذیر ساخته شده و بطور مداوم بر حرکات عضلانی بدن - از جمله لرزش مرتبط با بیماری پارکینسون - نظارت دارد. اطلاعات بصورت مستمر ذخیره‌سازی شده و مورد مقایسه قرار می‌گیرند و از این طریق، زمان مصرف دارو برای بیمار مشخص شده و دارو بوسیله چسب هوشمند بطور مستقیم وارد پوست می‌شود.
همه این اقدامات از طریق نانومواد شامل نانوحسگرهای سیلیکون ناظر بر حرکت عضلات، نانوسیم‌های طلا و کروم ناظر بر درجه حرارت و نانوذرات سیلیس نگهدارنده دارو انجام می‌شوند. برای تزریق دارو بداخل پوست، نانوسیم‌های طلا و کروم گرم شده و باعث آزاد شدن دارو از نانوذرات سیلیکا می‌شود؛ حسگرها همچنین از سوختگی پوست در زمان افزایش حرارت جلوگیری می‌کنند. این چسب هوشمند دارای حافظه آنبورد انعطاف‌پذیر است که تا 125 درصد اندازه واقعی، از توانایی خم شدن، پیچ خوردن و کشیدگی برخوردار است؛ به منبع انرژی یا فرستنده نیاز ندارد، اما محققان قصد دارند نمونه کاملا بی‌سیم آن را طراحی و به بازار عرضه کنند.


برچسب‌ها: پارکینسون, هوشمند, چسب هوشمند
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بررسی‌های محققان انجمن ام‌اس در امریکا (MSAA) نشان می‌دهد که اگرچه زنان دو برابر بیشتر از مردان به ام‌اس مبتلا می‌شوند، ولی شدت بیماری در هر دو گروه یکسان است. مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی تاثیرگذار بر مغز و نخاع در سیستم عصبی مرکزی است. این بیماری زنان را به طور نامتناسبی تحت تاثیر قرار می‌دهد. پزشکان دانشکده پزشکی هاروارد (HMS) گزارش می‌دهند که با وجود احتمال بیشتر ابتلای زنان به این بیماری، زنان علائم ام‌اس را با شدتی بیشتر از مردان تجربه نمی‌کنند.
نشانه‌ها در هر دو گروه مردان و زنان، بسته به محل و شدت آسیب عصبی ناشی از التهاب متفاوت است. در ام‌اس سلول‌های ایمنی بدن به سیستم عصبی مغزی، ستون فقرات و یا عصب بینایی حمله کند. به این دلیل، بیماران ام‌اس می‌توانند نشانه‌های مربوط به عضلات در قسمتهای مختلف بدن را تجربه کنند. اسپاسم‌های عضلانی شامل بی حسی، تعادل مشکلات و عدم هماهنگی، اختلال در حرکت بازوها و پاها، راه رفتن ناپایدار و اختلال در راه رفتن، ضعف یا لرزش در یک یا هر دو دست و پا است.
زنان مبتلا به ام‌اس ممکن است از دست دادن بینایی یا جزئی یا کامل را تجربه کنند. این مشکل اغلب در یک چشم رخ می‌دهد و درد نیز ممکن است وجود داشته باشد. به علاوه علائم مربوط به چشم از جمله دوبینی یا تاری دید، حرکات غیرارادی چشم و ناراحتی کلی چشم و مشکلات بینایی نیز در مبتلایان وجود دارد. همه این نشانه‌ها به علت ضایعات ام‌اس در بخشی از مغز که مسؤول کنترل و هماهنگی دید است، می‌باشد. هر دو اختلال عملکرد مثانه و علائم روده‌ای اغلب در مبتلایان به ام‌اس رخ می‌دهد. مشکلات مثانه با اختلال در مسیر سیستم عصبی در عضلات مثانه و همچنین در اسفنگتر مجرای ادراری کنترل ایجاد می‌شود. با توجه به تحقیقات پژوهشگران انجمن ام‌اس در امریکا، درصد زیادی از افراد مبتلا به ام‌اس هم زنان و هم مردان از بی نظمی روده در طول دوره بیماری رنج می‌برند. علائم مثانه و روده شامل اشکال در شروع ادرار کردن، اصرار مکرر و یا نیاز به ادرار کردن، عفونت مثانه، نشت ادرار یا مدفوع،‌ یبوست، اسهال و بی حسی یا درد است.
به گفته محققان، احساس بی حسی، درد و سوزن سوزن شدن در بسیاری از افراد مبتلا به ام‌اس، از جمله زنان رایج است. به همین دلیل اغلب در سراسر بدن و یا در اندام‌های خاص مشکلاتی را تجربه می‌کنند. بی حسی به صورت "سوزن و سوزن" و یا حس سوزش نشانه‌ای است که بیش از نیمی از افراد مبتلا به ام‌اس باید برای مقابله با نوعی از درد در طی بیماری خود داشته باشند. در حالی که برخی انواع درد به طور مستقیم به ام‌اس مربوط است، انواع دیگری از درد ممکن است به صورت جانبی ام‌اس را تحت تاثیر دهد. به عنوان مثال، عدم تعادل ناشی از مشکلات راه رفتن ممکن است به درد ناشی از فشار بر مفاصل منجر شود.
هم زنان و هم مردان مبتلا به ام‌اس ممکن است مشکل در صحبت کردن یا بلع را تجربه کنند. مشکلات گفتاری شایع عبارتند از نامفهوم و یا ضعیف بیان کردن و همچنین از دست دادن کنترل سرعت صحبت کردن. در برخی از افراد نیز تغییر در کیفیت گفتار آنان، مانند صدای خشن ایجاد می‌شود. ضایعات ام‌اس نیز می‌تواند با مشکلات بلع بروز کند. مشکلات جویدن و حرکت مواد غذایی به پشت دهان و همچنین توانایی بدن به حرکت غذا از طریق مری و به معده را تحت تاثیر قرار دهد.
حالات دیگر علائم مغزی و عصبی ممکن است به ضایعات ام‌اس در مناطق مغز منجر شود و این می‌تواند هر دو گروه از زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد مبتلا به ام‌اس از یک دوره کاهش توجه، از دست رفتن حافظه یا قضاوت ضعیف اطلاع می‌دهند. همچنین معمول است این مشکلات به استدلال مشکل و یا حل مساله منجر شود. دیگر نشانه‌ها شامل افسردگی یا آسیب به ناحیه‌ کنترل احساسات در مغز و یا فشارهای ناشی از بیماری شامل سرگیجه، مشکلات تعادل یا سرگیجه (احساس چرخش) همراه با از دست دادن شنوایی است.
مردان و زنان هر دو می‌توانند اختلال عملکرد جنسی با ام‌اس را تجربه کنند. علاوه بر این، زنان ممکن است متوجه نرمی واژن و یا درد در حین مقاربت شوند. محققان انجمن ام‌اس در امریکا می‌گویند: خبر خوب برای زنان مبتلا به ام‌اس این است که بیماری هیچ تاثیری در باروری ندارد. در واقع، علائم ام‌اس در بسیاری از زنان در دوران بارداری تثبیت می‌شود و یا بهبود می‌یابد.
اگر چه زنان بیش از مردان در معرض خطر ابتلا به ام‌اس قرار دارند، ولی شدت علائم برابر با مردان است. اگر چه در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ام‌اس وجود ندارد، اما بسیاری از بیماران مبتلا به ام‌اس هنوز هم می‌توانند یک زندگی با کیفیت داشته باشند. به گفته محققان همانطور که برای هر کسی که مبتلا به ام‌اس باشد یا نه، انتخاب شیوه‌های زندگی می‌تواند تفاوت در کیفیت زندگی را تعیین کند. رعایت یک رژیم غذایی مناسب، ورزش و اجتناب از سیگار کشیدن همراه با درمان طولانی مدت دارو برای ام‌اس می‌تواند به بهبود علائم بیماری کمک کند.


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی تبریز، انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۱۸ الی ۲۰ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز، تالار پتروشیمی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, همایش میان دوره ای جراحان مغز و اعصاب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات بيماريهاي مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكي تهران و با همکاری انجمن علمي پزشكي خواب ايران در ساختمان مرکز تحقیقات بیماریهای مغز و اعصاب واقع در بیمارستان امام خمینی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل نوروفیزیولوژی خواب، آپنه مرکزی حین خواب، نقش پلی سومنوگرافی در تشخیص اختلالات تنفسی حین خواب، مکانیسم های وقفه های تنفسی حین خواب، اختلالات خواب و بیماریهای قلبی عروقی، اختلالات خواب و بیماریهای غدد درون ریز، ضایعات عروقی مغز و اختلالات خواب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان ژنی را یافته‌اند که نقش کلیدی در رشد مغز ایفا می‌کند. مطالعه جدید چگونگی ارتباط جهش‌ها در ژنی موسوم به USP9X با ناتوانی ذهنی را به نمایش می‌گذارد. این جهش‌ها که از نسلی به نسل دیگر به ارث می‌رسند، موجب بروز نارسایی‌هایی در کارکرد سلول‌های مغزی نرمال می‌شوند. با بررسی بیماران دارای مشکلات یادگیری و حافظه شدید، دانشمندان دانشگاه آدلاید استرالیا این ژن خاص را که در خلق شبکه پایه سلول‌های عصبی دخیل است، رصد کردند.
ژن USP9X تولید اولیه سلول‌های عصبی از سلول‌های بنیادی و توانایی‌ آن‌ها برای ارتباط با یکدیگر و همچنین شکل‌دادن شبکه‌های مناسب را کنترل می‌کند. این یافته‌ها برای درک چگونگی رشد مغز و چگونگی تغییر آن در افراد دارای اختلالات مغزی حیاتی است. با آگاهی بیشتر از ژن‌هایی مانند ژن مزبور، دانشمندان می‌توانند فرصت‌های جدیدی را برای درک اختلالات مغزی در سطوح بسیار عمیق‌تر از پیش، خلق کنند. جزئیات این مطالعه در American Journal of Human Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, USP9X
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نخستین نقشه مغز جنین در زمان رشد آن در رحم، جزئیات دقیقی از محل فعال بودن ژنهای مختلف در این مرحله حیاتی از زندگی جنین را ارائه می‌کند. این اطلس مغزی که توسط محققان موسسه علوم مغز آلن در سیاتل طراحی شده، به نمایش نشانه‌هایی در مورد آنچه انسانها را از حیوانات متمایز می‌کند و زمانی که اختلالاتی مانند اوتیسم در آن آغاز می‌شود، پرداخته است. این موسسه پیش از این نقشه‌هایی از مغز در حال رشد و بالغ موش، مغز در حال رشد میمون و مغز بالغ انسان طراحی کرده بود. نقشه جدید برای اولین بار به نمایش مغز در حال رشد انسان و بویژه بخش نوقشر در حال رشد که جایگاه عملکردهای شناختی بالاتر است، پرداخته است.
این نقشه به اندازه‌ای دقیق است که دانشمندان می‌توانند از آن برای بررسی گونه‌های مختلف سلولها در مراحل گوناگون رشد استفاده کنند. محققان این نقشه را با استفاده از مغزهای سالم پیش از تولد جنین از یک بانک مغزی تولید کردند. آنها از بافت مغز بدون ناهنجاری‌های شناخته شده یا ویروسهایی مانند اچ‌آی‌وی استفاده کردند. برای این پروژه، تصاویری از مغزها در دو مرحله متفاوت رشد پیش از تولد گرفته شد.
دانشمندان به منظور اندازه‌گیری فعالیت ژنی از یک ابزار قدرتمند موسوم به ریزآرایه دی‌ان‌ای استفاده کردند که سنجشی کمی از فعالیت هر ژن در ژنوم انسان را بطور همزمان ارائه می‌کند. آنها نتایج این فعالیت ژنی را با داده‌های موجودات دیگر بویژه موشها مقایسه کردند. موشها بطور گسترده در پژوهشهای زیست‌پزشکی به عنوان مدلی برای انسان استفاده می‌شوند و این نقشه‌ها می‌تواند به دانشمندان بینش جدیدی در مورد شباهتها و تفاوتهای مغز آنها با انسانها ارائه کند. محققان برخی از ژنها را شناسایی کردند که در مغز در حال رشد انسان فعال شده اما در مغز موشها خاموش مانده‌ بودند، یا بالعکس. برای مثال، مغز در حال رشد انسان حاوی ژنهایی است که در بخش فرونتال نسبت به همان بخش در مغز موش فعالتر هستند. بخش فرونتال با شخصیت و تصمیم‌گیری مرتبط است.
نقشه یک مغز سالم در حال رشد همچنین نشانه‌هایی در مورد منشا اختلالات رشد مانند اوتیسم ارائه می‌کند. مطالعات دیگر، ژنهای خاصی را آشکار کرده‌اند که در اوتیسم فعال هستند. محققان دریافتند که این ژنها در سلولهای عصبی تحریک‌کننده تازه تولید شده در قشر پیش از تولد فعال می‌شوند که نشان‌دهنده امکان آغاز اوتیسم از درون رحم است.
این نقشه‌های مغز در کنار یکدیگر تصویری از محل و زمان فعال شدن ژنهای مختلف را در مغز نشان می‌دهند. ژنها به رمزگشایی از پروتئینهایی می‌پردازند که همه کارهای حیاتی درون نورونها را انجام داده و درک پیچیده مغز انسان را افزایش می‌دهند. موسسه آلن یکی از سازمان‌های خصوصی حاضر در پرورژه BRAIN است که سال گذشته توسط باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برپا شده است. همه اطلسهای مغز موسسه آلن بطور آنلاین دردسترس هستند و نتایج جدید نیز در مجله نیچر منتشر شده است.


برچسب‌ها: جنین, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان امپریال کالج لندن مکانیسم جدیدی را کشف کرده‌اند که امکان درمان و بازسازی اعصاب در سیستم عصبی مرکزی پس از آسیب نخاعی را فراهم می‌کند. اغلب آسیب‌های نخاعی بطور کامل بهبود پیدا نکرده و منجر به فلج برخی اندام‌ یا فلج کامل فرد می‌شوند؛ باوجود دستاوردهای چشمگیر در درمان آسیب‌دیدگی ستون فقرات، محققان هنوز به درمان قطعی و بازسازی نخاع آسیب دیده دست پیدا نکرده‌اند.
این مطالعه با بررسی سیستم عصبی محیطی (PNS) که کنترل اعصاب غیر مرتبط با مغز و نخاع را تحت کنترل دارد، آغاز شد. پس از بروز آسیب، سیستم عصبی محیطی حدود 30 درصد از اعصاب را مجددا رشد می‌دهد که باعث بازگشت برخی از حس‌ها و حرکات در بخش‌هایی از بدن می‌شود. سیستم عصبی مرکزی (CNS) این فرآیند بازسازی را انجام نمی‌دهد و محققان بدنبال درک فرآیند بازسازی اعصاب در سیستم عصبی محیطی (PNS) و تکرار آن در CNS هستند. با بررسی مدل حیوانی و سلولی، دو پاسخ متفاوت مورد مقایسه قرار گرفت و محققان دریافتند که سیستم عصبی محیطی (PNS) دارای فرآیندهای شیمیایی است که باعث سیگنال‌دهی و آغاز رشد مجدد اعصاب می‌شود؛ پروتئینی موسوم به عامل مرتبط- P300/CPB یا PCAf باعث تحریک این فرآیند می‌شود.
گام بعدی تزریق PCAF به موش‌های دچار آسیب‌دیدگی سیستم عصبی مرکزی بود؛ نتایج بسیار امیدوارکننده بود و تعداد سلول‌های عصبی رشد یافته افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد. این بدان معناست که امکان رشد مجدد اعصاب در سیستم عصبی مرکزی (CNS) حتی پس از آسیب نخاعی وجود دارد. این مطالعه در مراحل اولیه بوده و محققان قصد دارند در مراحل بعدی، قدرت حرکت را در موش‌های دریافت کننده درمان PCAF احیا کنند؛ در صورت نتیجه‌بخش بودن آزمایشات، مطالعه بالینی بر روی انسان نیز آغاز خواهد شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مركز تحقيقات ضايعات مغزي و نخاعي دانشگاه علوم پزشكي تهران
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ خرداد ۱۳۹۳
آغاز ثبت نام: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان میلاد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, بیمارستان میلاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آرژانتینی در تحقیقات جدید خود، شاخص بالقوه دیگری را برای تشخیص بیماری آلزایمر( شایع‌ترین نوع زوال عقل) یافته‌اند. محققان دانشگاه باهیا بلانکای آرژانتین بعد از مشاهده بیماران با احتمال بیماری آلزایمر، نتیجه گرفتند معاینه حرکات چشم آنان در هنگام خواندن از عوامل اولیه تشخیص این بیماری است. در این تحقیق، دانشمندان 18 بیمار با احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند. از بیماران درخواست شد جملاتی به زبان اسپانیایی با ساختارهای گرامری متفاوت را بخوانند. در همین حال محققان حرکات چشم آنان را ثبت کردند.
با بررسی صورت گرفته محققان دریافتند بیماران مبتلا به آلزایمر تمرکز بصری کمتری در زمان خواندن دارند. حرکت چشم آنان در زمان خواندن آهسته‌تر و تثبیت پردازش داده‌های جدید طولانی‌تر است. سپس محققان از شرکت‌کنندگان درخواست کردند جملات را دوباره بخوانند. فرضیه بر این اساس بود که در دومین مرتبه، بیماران مفهوم جملات و معنی استنتاج شده را بهتر پیش‌بینی کنند، اما شرکت کنندگان حرکات چشم مشابهی داشتند. محققان دریافتند افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است به دلیل آسیب عملکرد، بازیابی و کارکرد حافظه با مشکل بیشتری در ارزیابی و ذخیره اطلاعات روبرو باشند. آنها معتقدند استفاده از آنالیز چشم به تشخیص زودتر بیماری آلزایمر کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بالینی و تجربی نوروسایکولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, پیش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل عباسی اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل نوروپاتي هاي التهابي، تازه هاي نوروموسكولار، تازه هاي مياستني گراو می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سالن رازی مجتمع ولایت شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل تقليد كننده هاي تشنج در شيرخواران و كودكان، سنکوپ، تقليد كننده هاي تشنج در بزرگسالان (‌ميگرن وTIA)‌، تشنج پسيكوژنيك، روان درماني در تشنج هاي پسيكوژنيك، فارماكوتراپي در افسردگي و اضطراب در بيمار مبتلا به صرع و صرع كاذب، برخورد با بيمار مبتلا به تشنج كاذب و خانواده و جنبه هاي اخلاقي آن می باشد.

سایت مرکز تحقیقات 
اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی شیراز, اطلاع رسانی صرع, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس مطالعات جدید، مغز در پردازش و به یادآوردن بینایی و لامسه عملکرد خوبی دارد، در حالی که صدا معمولا از یک گوش وارد و از گوش دیگر خارج می‌شود. محققان دانشگاه آیوا، 100 دانشجو را در معرض صداها، بافت‌ها و مولفه‌های بصری قرار دادند و سپس از آن‌ها پرسیدند که چه چیز را دیدند، شنیدند و حس کردند؟ نتایج نشان داد شرکت‌کنندگان حداقل آنچه را که شنیده بودند، به خاطر داشتند. ایمی پورمبا، پروفسور روانشناسی و یکی از نویسندگان ارشد این مقاله، گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد مغز احتمالا از گذرگاه‌های جداگانه‌ای برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. همچنین مغز شاید اطلاعات شنیداری را متفاوت از اطلاعات بصری و لامسه پردازش ‌کند و استراتژی‌های جایگزینی مانند تکرار ذهنی افزایش‌یافته ممکن است برای ارتقا حافظه لازم باشد. در این مطالعه دانشمندان حافظه را در بازه‌های متفاوت زمانی آزمایش کردند و دریافتند هر چه گسست زمانی بیشتر بود، افراد کمتری این سه نوع تجربه را به یاد می‌آوردند. با این حال، حافظه صدامحور طی زمان با سرعت بیشتری ضعیف می‌شد. جزئیات این مطالعه در مجله PLoS One منتشر شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران کره‌ای با استفاده از نانوساختارهای گرافنی موفق به ساخت زیست حسگری برای شناسایی بیماری پارکینسون شدند. حساسیت این حسگر به حدی است که می‌توان بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کرد. طی سال‌های اخیر محققان روی ساخت فوم‌های گرافنی کار کرده‌اند تا با استفاده از آن این ساختارهای سه بعدی را در دستگاه‌های الکترونیکی، حسگرها و پوشش‌های ضد آب استفاده کنند. از آنجایی که فوم‌های گرافنی دارای تخلخل نزدیک به صد درصدی هستند، می‌توان از آنها به‌عنوان داربست استفاده کرد. اخیرا محققان مرکز فیزیک نانوساختارهای متجمع از جنس اکسید روی را در این ساختار فومی شکل، رشد دادند تا زیست حسگرهایی با حساسیت بالا تولید کنند. محققان دانشگاه سونگ کیونکوان در کره‌جنوبی نانوزیست حسگری برای شناسایی انتخابی اسید اوریک، دوپامین و اسید اسکوربیک ساختند که برای شناسایی این ترکیبات از روش ولتامتری پالسی استفاده می‌کنند.
نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان "ZnO Nanowire Arrays on 3D Hierarchical Graphene Foam: Biomarker Detection of Parkinson’s Disease" در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است. این نانوزیست حسگر می‌تواند اسید اوریک را در مقیاس‌هایی شناسایی کند که امکان تشخیص بیماری پارکینسون فراهم شود. لی از محققان این پروژه می‌گوید: افزایش غیرعادی سطح اسید اوریک می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های مختلف باشد که پارکینسون یکی از این بیماری‌ها است. دوپامین نیز یکی از ترکیبات اصلی در سیستم عصبی پستانداران است. کاهش سطح این ماده می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌هایی نظیر شیزوفرنی باشد. اسید اسکوربیک نیز یکی از ویتامین‌های مهم بدن است که به‌عنوان آنتی اکسیدان شناخته می‌شود.
در حال حاضر برای شناسایی پارکینسون باید آزمایش‌های متعددی توسط بیمار انجام شود که برخی از آنها دقت کافی ندارند. بنابراین، این نانوزیست حسگر جدید می‌تواند گام موثری را در شناسایی ساده و زودهنگام این بیماری باشد که این کار فرآیند درمان را اثربخش‌تر می‌کند. پژوهشگران معتقدند که از این روش می‌توان برای ساخت حسگر شناسایی بیماری‌هایی نظیر سرطان استفاده کرد؛ البته چالش‌هایی نیز در این مسیر وجود دارد.


برچسب‌ها: پارکینسون, حسگر, زیست حسگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن صرع ایران
زمان برگزاری: ۸ الی ۱۰ بهمن ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش صرع, همایش مغز و اعصاب, انجمن صرع ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان سیستم واقعیت مجازی را طراحی کرده‌اند که با ترکیب تصاویر اسکن مغزی و واقعیت مجازی، امکان مشاهده آنی مغز و افکار افراد را فراهم می‌کند. سیستم جدید واقعیت مجازی توسط محققان علوم اعصاب محیطی دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو و محققان علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیا در سان‌فرانسیسکو با استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift طراحی شده است. در سیستم مغز شیشه‌ای (glass brain)، تصاویر اسکن مغزی، فعالیت‌های مغزی ثبت شده بوسیله دستگاه EEG و واقعیت مجازی با یکدیگر ترکیب می‌شوند.
ابتدا با استفاده از دستگاه تصویربرداری ام‌آرآی ساختار زیربنایی و فیبرهای عصبی مغز مشخص می‌شود؛ سپس با کمک یک کلاه مجهز به الکترودهای الکتروآنسفالوگرافی (EEG)، فعالیت لحظه‌ای مغز ثبت می‌شود. کاربر با پوشیدن عینک واقعیت مجازی می‌تواند عملکرد و فعالیت‌های مغز فرد مقابل را بصورت سه‌بعدی مشاهده کند. به گفته «آدام گیزلی» از طراحان این سیستم، نفوذ بداخل ساختار مغز زنده و مشاهده نحوه عملکرد آنی مغز امکانپذیر نیست، اما با کمک این فناوری کاربر می‌تواند سفر مجازی لحظه‌ای به درون مغز را تجربه کند. سیگنال‌های EEG تصویری از فعالیت لحظه‌ای مغز را نشان می‌دهند، اما محققان امیدوارند که با رمزگشایی از کدهای مغزی، تصویری مجازی از افکار افراد نیز به نمایش بگذارند. سیستم واقعیت مجازی مغز شیشه‌ای در جشنواره سلامت SXDW معرفی شد.


برچسب‌ها: مغز شیشه ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه شیکاگو دریافتند: منطقه‌ای در بخش عمیقی از مغز، چگونگی تصمیم گیری سریع افراد را در رابطه با عشق کنترل می‌کند. این نتایج با تحقیق بر روی مرد 48 ساله مبتلا به سکته مغزی که بخش اینسولای قدامی وی دچار آسیب شده بود و مقایسه عملکرد او با هفت مرد سالم دیگر به دست آمد. یافته‌های به دست آمده نخستین شواهد علت و معلولی را مبنی بر نقش واسطه‌ای منطقه‌ای در مغز موسوم به «اینسولای قدامی» در پدیده «عشق» فراهم آورده است. در بررسی‌های این تحقیق «عشق» به عنوان حالتی ارادی برای اشتیاق شدید و طولانی مدت نسبت به شخص دیگر و پیوند با وی عنوان شده است و این در حالی است که شهوت یا میل جنسی با حالتی ارادی برای اهداف لذت بخش کوتاه مدت تعریف شده است.
طی این پژوهش، با نشان دادن عکس‌های مهیج از این بیمار خواسته شد تا در مورد نوعی هوس یا همان شهوت تصمیم گیری کند. حین این تصمیم‌گیری، دفعات واکنش‌های مورد انتظار نسبت به زمان تصمیم گیری در رابطه با عشق کندتر پیش می‌رفت. سپس واکنش‌های احساسی این مرد با افراد دیگر مورد مقایسه قرار گرفت. محققان این تفاوت را این گونه تفسیر کرده‌اند: هوس بازنمودی مشهود از تجربه‌های حسی است، در حالی که عشق بازنمودی غیر قابل لمس و مطلق از این تجربیات است. نتایج داده‌های جدید حاکی از آن است که «اینسولای خلفی» که احساس و کنترل حرکات را بر عهده دارد، در احساس شهوت یا میل جنسی نقش دارد، حال آنکه «اینسولای قدامی» در بازنمود انتزاعی غیر قابل لمس دخیل در عشق نقش دارد. نتایج این پژوهش در مجله Current Trends in Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: عشق
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تیمی از محققان دانشگاه جورج‌تاون، دانشگاه روچستر و دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین، آزمایش خونی را طراحی کرده‌اند که امکان ابتلای فرد ظرف سه سال آینده به آلزایمر یا «نارسایی خفیف شناختی» (MCI) را با دقت 90 درصد پیش‌بینی می‌کند. این آزمایش که در جستجوی مجموعه‌ای از 10 نشانگر لیپید است، امکان جستجوی درمان‌هایی را فراهم می‌کند که شاید طی مرحله اولیه این بیماری فاقدعلائم، کارآمد باشند.
بیماری آلزایمر افراد مسن‌ را نشانه می‌گیرد و هم‌اکنون 35 میلیون نفر در سراسر جهان به آن‌ مبتلا هستند؛ انتظار می‌رود این رقم تا میانه قرن جاری به 115 میلیون نفر افزایش می‌یابد. همچنین، امید به زندگی بیماری که به آلزایمر مبتلا شده، پس از تشخیص حدود هفت سال گزارش شده و هم‌اکنون شیوه‌ای برای درمان یا کندکردن پیشرفت آن وجود ندارد. عدم موفقیت در یافتن درمان‌های کارآمد شاید به این دلیل باشد زمانی که تشخیص واضح انجام می‌شود، فرآیند بیماری بسیار بیش از آن پیشرفت کرده که بتوان متوقفش کرد.
دانشمندان حاضر در مطالعه جدید نمونه‌های خون 525 زن و مرد بالای 70 سال را گرفتند؛ طی پنج سال بعد تعدادی از آن‌ها به آلزایمر دچار شدند و محققان نمونه‌های خون‌ آن‌ها را با نمونه خون افرادی که سالم مانده بودند، مقایسه کردند و تفاوت‌هایی در سطوح 10 لیپید یا چربی را بین این دو گروه مشاهده کردند. این 10 نشانگر می‌توانند پیش‌بینی کنند چه افرادی در آینده به آلزایمر مبتلا خواهند شد. آزمایش جدید، تعیین تراکم این 10 نشانگر زیستی لیپید را می‌طلبد و چون روی پلاسمای خون انجام می‌شود، نسخه کنونی آن مستلزم تجهیزات ویژه‌ای شامل طیف‌سنج جرمی است. هم‌اکنون، تحقیقات برای طراحی نسخه‌ای ساده‌تر که بتوان از آن برای مطالعات بالینی و در نهایت، اهداف غربالگری استفاده کرد، ادامه دارد. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شد.


برچسب‌ها: آلزایمر, آزمایش, آزمایش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links