بر اساس تحقیقات جدید ورزش ایروبیک ممکن است موجب تقویت حافظه در بیماران مبتلا به ام اس شود. در 50 درصد از بیماران مبتلا به ام اس نقص حافظه مربوط به آتروفی هیپوکامپ ایجاد می‌شود که هیچ درمان دارویی یا رفتاری در این مورد وجود ندارد. ویکتوریا لیویت، محقق نوروسایکولوژی و تحقیقات علوم اعصاب در آمریکا و محقق این پژوهش اظهارکرد: ورزش ایروبیک ممکن است اولین درمان در بیماران ام اس با مشکلات حافظه باشد. همچنین ورزش ایروبیک فواید بسیاری دارد، از جمله این که در دسترس است، هزینه کم دارد و بدون عوارض جانبی است. این تحقیق بر روی دو بیمار مبتلا به ام اس با نقص حافظه که به طور اتفاقی از شرایط ورزش غیرهوازی (کششی) و هوازی (دوچرخه سواری) برخوردار بودند، انجام شد. در این بیماران توانایی حافظه قبل و بعد از درمان 30 دقیقه ورزش در هر جلسه و سه بار در هفته به مدت سه ماه ثبت شد. ام آرای و آزمایش‌های حافظه نشان داد: ورزش ایروبیک منجر به افزایش 5.16 درصدی در حجم هیپوکامپ و 7.53 درصدی افزایش در حافظه شد، اما هیچ تغییر چشمگیری در افرادی که ورزش غیرهوازی انجام دادند، مشاهده نشد. نتایج این تحقیق در نشریه Neurocase منتشرشده است.


برچسب‌ها: ورزش, ایروبیک, حافظه, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های جدید محققان دانشگاه فناوری چالمرز و دانشگاه فناوری وورکلاو لهستان نشان داده که لیزرها می‌توانند راه‌حل مناسبی برای از بین بردن بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون باشند. این دستاورد نویدبخش آن است که پزشکان در آینده شاید بتوانند بیماری‌ها را بدون نیاز به بافت اطراف مغز درمان کنند. چنین روشی حتی می‌تواند جایگزین درمانهای شیمیایی مورد استفاده برای درمان توده‌های پروتئین آمیلوئید باشد که شامل اجزای سمی با امکان در معرض خطر قرار دادن بیماران است. محققان دریافتند که می‌توان با کمک لیزرهای چند فوتونی، توده‌های پروتئینهایی را که تصور می شود عامل بیماریهای مغزی هستند تشخیص داد. جداسازی پروتئینهای مضر یک گام اساسی است اما همچنین باید آنها را پیش از درمان این بیماریهای تغییردهنده زندگی از بین برد. برای این هدف، محققان امیدوارند این درمان فوتوآکوستیک بتواند برای حذف توده‌های پروتئینی مورد استفاده قرار بگیرد. بیماری کروتزفلد جاکوب یا جنون گاوی شرایط دیگری است که می‌توان آنرا با این رویکرد نوآورانه درمان کرد.


برچسب‌ها: آلزایمر, پارکینسون, لیزر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به کشف یک ارتباط بیولوژیک بالقوه‌ بین بیماری پارکینسون و آلزایمر شده‌اند. محققان دانشگاه فلوریدا اظهار کردند: نتایج تحقیقات آنها منجر به درمان جدید بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر و دیگر اختلالات عصبی می‌شود.
در این تحقیق محققان پروتئین تاو (Tau) که به میکروتوبول در مغز متصل می‌شود و نقش مهمی در محافظت از نورون‌های مغز دارد، مورد بررسی قرار دادند. پروتئین تاو شامل فرایند عصبی مغز است و با تغییر آنزیم عملکرد و فعالیت مغز را تنظیم می‌کند. اما در برخی بیماری‌های مغزی پروتئین تاو به صورت توده و پیچیده می‌شود و اختلال‌های شناختی در افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون ایجاد می‌کند.
محققان با انجام تحقیقاتی بر روی برخی پستانداران و آزمایش بر بافت مغزی انسان دریافتند: روند بیولوژیکی مشابهی که شامل تاثیرات پروتئین تاو است در هر دو بیماری مغزی وجود دارد. جادا لوئیس، استاد علوم اعصاب در مرکز پژوهش‌های انتقال بیماری‌های عصبی از دانشگاه فلوریدا اعلام کرد: تاکنون هیچکس ارتباط بین این دو بیماری را نمی‌دانست و تحقیق ما در این مورد با روشی منحصر به فرد این ارتباط را شناسایی کرد. نتایج این تحقیق در نشریه Acta Neuropathologica منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, پارکینسون, Tau
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران موفق شناسایی ژن مسوول سیناپس در مغز شدند. محققان دانشگاه جان هاپکینز دریافتند ژنی که پیش از این در بروز اختلالات گفتاری و صرع پرنقش عنوان شده بود، برای تلفظ اصوات و شکل‌گیری سیناپس‌ها (محل تماس دو عصب) در موش‌ها نیز مورد نیاز است؛ این پژوهش شواهد تازه‌ای را در درک علمی چگونگی توسعه همزمان زبان و شکل گیری سیناپس‌ها _اتصالاتی در بین سلول‌های مغزی که انسان را قادر به تفکر می‌کند_ در اختیار محققان قرار می‌دهد.
محققان این مرکز علمی به منظور بررسی نقش ژن در شکل گیری سیناپس‌ها، صدها ژن انسانی را برای درک تاثیرشان بر سلول‌های مغزی موش‌های آزمایشگاهی، غربالگری کردند. آنها متوجه شدند زمانی که ژنی موسوم به "SRP2" بیشتر از حد طبیعی وجود داشته باشد، سلول‌های مغزی سیناپس‌های جدیدی را تولید می‌کنند.
زمانی که این تیم تحقیقاتی به جنین موش‌ها ترکیب مهارکننده "SRPX2" را تزریق کردند، مشاهده شد که تعداد سیناپس‌های بسیار کمی تشکیل می‌شود. علاوه براین زمانی که نوزادان موش مبتلا به کمبود "SRPX2" از مادرانشان جدا شدند، صداهای مضطرب‌آمیزی که همتایان آنها در این موقعیت سر می‌دهند را نداشتند، این امر نشان می‌دهد که این موش‌ها توانایی زبانی سن خود را ندارند. تحلیل‌های سایر محققان بر ژنوم انسانی نیز نشان می‌دهد جهش‌های "SRPX2" با اختلالات زبانی و صرع مرتبط است. پیش از این تحقیق نیز، پژوهشگران فرانسوی نشان داده بودند که "SRPX2" با ژن "FOXP2" که نقش حیاتی را در مهارت زبانی نشان داده است، واکنش‌های متقابلی دارد.
تیم آمریکایی جان هاپکینز طی این پژوهش اثبات کردند که "FOXP2" میزان پروتئین تولیدی ژن "SRPX2" را کنترل کرده و از این طریق بر مهارت زبانی تاثیر می‌گذارد. محققان با تاکید بر صحت نتایج به دست آمده، عنوان کرده‌اند که این یافته‌ها نیز می‌تواند در درک بیشتر علل بروز بیماری اوتیسم کمک‌کننده باشد چرا که این بیماری نیز با اختلالات تشکیل سیناپس‌ها مرتبط است. این پژوهش در مجله "Science Express" منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, سیناپس, SRP2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


فقر و سوء‌تغذیه در دوران کودکی می‌تواند منجر به کوچک شدن مغز شود. یافته‌های تازه پژوهشگران در آمریکا به ارتباط بین سوء تغذیه و توانایی‌های ذهنی و عملکرد آن در مدرسه می‌پردازد. دانشمندان با انجام اسکن مغز 145 کودک 6 تا 12 ساله دریافتند سوء تغذیه با هیپوکامپ کوچکتر و مناطقی از آمیگدال مغز مرتبط است که هر دو در فرایند حافظه و واکنش‌های احساسی دخیل هستند.
در این مطالعه مشخص شد مقدار ماده خاکستری و سفید در مغز کودکان با سوء تغذیه، کمتر بود. نتایج حاصل از اسکن نشان داد که اثر کوچک شدن مغز ناشی از سوء تغذیه در کودکان با محیط خانه پر تنش که پدر و مادر فاقد مهارت‌های پرورشی بودند نیز به طور قابل توجهی برجسته بود. پروفسور جوان لابی روانپزشک کودکان از دانشگاه واشنگتن اظهار کرد: ما پس از سال‌ها مطالعه دریافتیم، سوء تغذیه یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد و نمو ضعیف در کودکان است. تعداد فزاینده‌ای از مطالعات تصویربرداری از مغز به تازگی نشان داده است که سوء تغذیه همچنین دارای یک اثر منفی بر روی رشد مغز بوده است. این تحقیق در آخرین شماره نشریه آنلاین مجله JAMA کودکان منتشر شده است.


برچسب‌ها: فقر, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دهم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زنان باردار با فشارخون بالا در معرض خطر سکته مغزی درآینده هستند. دکتر آرویند گانش عصب‌شناس از دانشگاه کلگری کانادا با اشاره به نتایج تحقیقات خود اظهار کرد: در این تحقیقات دریافتیم زنان باردار که در دوران بارداری دارای فشار خون بالا هستند بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. بخصوص در زنان با پره اکلامپسی- نوع شدیدتر فشارخون- این خطر 40درصد افزایش می‌یابد.
فشارخون بالا از عوامل خطر سکته مغزی است و دانستن این موضوع از مهم‌ترین مراحلی است که به فرد در کاهش فشارخون و کاهش خطر سکته مغزی کمک می‌کند و این موردی است که در زنان با سابقه فشارخون بارداری صادق است. اگرچه محققان و پزشکان در مورد علت فشارخون دوران بارداری مطمئن نیستند اما برخی از کارشناسان براین باورند که وضعیت سلامت خاص برخی از زنان ممکن است آنان را مستعد این عارضه در دوران بارداری کند. محققان این تحقیق توصیه می‌کنند زنان با چنین عارضه‌ای در دوران بارداری و در طول زندگی فشارخون خود را کنترل کنند. نتایج این تحقیق درهمایش سکته مغزی کانادا ارائه شده ‌است.


برچسب‌ها: فشار خون, بارداری, سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به شناسایی یک مینی رایانه‌ نورونی در مغز شدند. زمانی تصور می‌شد فرافکنی‌های شاخه‌مانند نورون‌ها نوعی سیم‌کشی مجهول در مغز هستند، اما هم‌اکنون دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده‌اند نقش این دندریت‌ها بیش از بازچینش اطلاعات از نورونی به نورون دیگر است. آن‌ها دریافتند این مولفه‌ها فعالانه اطلاعات را پردازش و قدرت محاسباتی مغز را چند برابر می‌کنند. یافته‌های جدید می‌تواند تفکر دانشمندان از مدل‌های علمی موجود در خصوص چگونگی عملکرد مداری نورون‌ها (سلول‌های عصبی) در مغز را دستخوش تغییر کرده و به درک بهتر آن‌ها از اختلالات عصبی بیانجامد.
آکسون‌ها - رشته های عصبی خارج شده از نورون‌ها - مکانی‌هایی هستند که در آن نورون‌ها اساسا جرقه‌های الکتریکی تولید می‌کنند، اما بسیاری از همان مولکول‌هایی که از این جرقه‌های آکسونی حمایت می‌کنند، نیز در دندریت‌ها حاضر هستند. تحقیقات پیشین با استفاه از بافت مغزی تشریح‌شده نشان داده بود که دندریت‌ها می‌توانند از آن مولکول‌ها برای تولید جرقه‌های الکتریکی استفاده کنند، اما مشخص نبود که آیا این فعالیت نرمال مغزی شامل این جرقه‌های دندریتی هست یا خیر. تیم دکتر اسپنسر اسمیت به این پرسش پاسخ مثبت داده و ثابت کرد که این دندریت‌ها به طور کارآمدی به عنوان مینی‌رایانه‌های عصبی عمل کرده و فعالانه‌ سیگنال‌های ورودی نورونی را پردازش می‌کنند.
اثبات مستقیم این موضوع نیازمند مجموعه‌ای از آزمایشات ظریف بود که سال‌ها به طول انجامید و در مرحله نهایی دانشمندان دانشگاه کارولینا از الکتروفیزیولوژی پچ-گیره برای متصل‌کردن یک الکترود پیپت شیشه‌ای میکروسکوپی به یک دندریت نورونی در مغز یک موش استفاده کردند. ایده مطرح شده "گوش‌دادن" به فرایند سیگنالدهی الکتریکی بود. متصل‌کردن یک پیپت به یک دندریت از لحاظ تکنیکی بی نهایت چالش‌برانگیز است، زیرا از هر سمتی نمی‌توان به دندریت نزدیک شد و همچنین نمی‌توان آن را مشاهده کرد، بنابراین، به نوعی چشم‌بسته باید این عمل را انجام داد. دکتر اسمیت برای انجام این آزمایش‌های پیچیده یک سیستم میکروسکوپی دو فوتونی را طراحی کرد که مطالعه گروهش را تسهیل کرد.
زمانی که پیپت به یک دندریت متصل شد، تیم اسمیت دندریت‌های منفرد موجود در درون مغز موش‌های بیدار و بیهوش را از لحاظ الکتریکی ضبط کردند. زمانی که موش‌ها محرک‌های بصری را بر روی یک صفحه‌ رایانه مشاهده کردند، محققان الگویی غیرمعمول از سیگنال‌های الکتریکی (انفجار جرقه‌ها) را در دندریت‌ها مشاهده کردند. تیم اسمیت دریافت بسته به محرک بصری، جرقه‌های دندریتی به صورت گزینشی رخ دادند و اطلاعات در خصوص آن‌چه حیوان در حال مشاهده آن بود، را پردازش می‌کردند.
محققان به منظور ارائه شواهد بصری از یافته‌هایشان، نورون‌ها را مملو از رنگ کلسیمی کردند و این امر امکان خوانش نوری آن‌ها را فراهم کرد. با استفاده از این تکنیک آن‌ها دریافتند دندریت‌ها جرقه‌هایی را شلیک می‌کنند، در حالی که دیگر بخش‌های نورون این عمل را انجام نمی‌دهند؛ این بدین معنا بود که جرقه‌ها نتیجه پردازش موضعی در درون دندریت‌ها بودند. تیاگو برانگو، دستیار این مطالعه، مدل ریاضیاتی و زیست‌فیزیکی را از نورون‌ها تهیه کرد و دریافت که مکانیسم‌های شناخته‌شده می‌توانند جرقه‌دهی دندریتی از لحاظ الکتریکی ضبط شده را پشتیبانی کنند و تعبیر داده‌ها را اعتبار بخشند.
تمامی داده‌های به دست آمده به این موضوع اشاره دارند که دندریت‌ها نقش مجهولی ندارند و در واقع، یک واحد محاسباتی هستند. تیم علمی در تلاش برای کنکاش آنچه این نقش تازه‌ شناسایی‌شده دندریتی می‌تواند در مدار مغزی و به ویژه شرایطی مانند سندروم Timothy ایفا کند، هستند. در این سندروم فرایند ورود سیگنال‌های دندریتی می‌تواند منحرف شود. جزئیات این مطالعه در Nature منتشر شد.


برچسب‌ها: نورون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه راش واقع در شیکاگو دریافتند عملکرد کبد در انسان های چاق منجر به زوال عقل و اختلال حافظه می شود. محققان دانشگاه راش در تحقیقی دریافتند که کبد انسان برای سوزاندن چربی موجود در شکم و سایر اندام ها از نوعی پروتئین موسوم به PPARalpha استفاده می کند؛ این در حالی است که بخش هیپوکمپوس مغز نیز برای پردازش حافظه و یادگیری از همین پروتئین بهره می برد. در بدن افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، کبد پروتئین PPARalpha را ابتدا از اندام های مجاور و سپس از کل اندام های بدن جمع آوری می کند و برای سوزاندن چربی اضافه به کار می گیرد. بدین ترتیب هیپوکمپوس برای پردازش حافظه به میزان کافی این پروتئین را در اختیار نخواهد داشت و فرآیند یادگیری و یادآوری شخص با اختلال مواجه می شود.
محققان در جریان آزمایش هایی که روی موش ها انجام دادند، دریافتند که فقدان پروتئین PPARalpha در کبد هیچ مشکلی را برای موش ایجاد نمی کند اما فقدان آن در هیپوکمپوس موجب فراموشی و اختلال حافظه می شود. اما زمانی که این پروتئین را به هیپوکمپوس موش های بیمار تزریق کردند، کلیه اختلالات حافظه آن ها از بین رفت. پیش از این محققان دریافته بودند که میزان اختلال یادگیری و فراموشی در افراد چاق بیش از سایرین است. اما علت آن تا زمانی که محققان دانشگاه راش به رابطه پروتئین PPARalpha با پردازش حافظه و سوختن چربی در بدن پی ببرند، پوشیده بود. نتیجه این تحقیقات راه را برای درمان بیماری هایی مانند آلزایمر، فراموشی و سایر انواع اختلالات حافظه و یادگیری هموارتر می کند. گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه CELL به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: چاقی, زوال عقل, PPARalpha
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان دانشگاه آلبرتای کانادا نشان می دهد که ساختار مغز کودکان که لکنت زبان دارند، نسبت به کودکان عادی متفاوت است. عکسبرداری پیشرفته ای که با استفاده از یک روش خاص از مغز کودکان مبتلا به لکنت زبان انجام شده است ، نشان می دهد که ماده خاکستری کمتری در نواحی مغزی که مسئول گفتار هستند ،وجود دارد. در ادامه تحقیقات آمده است که قسمت چین سینوسی مغز که در پیشانی قرار دارد، در کودکان مبتلا به لکنت زبان، رشد غیر عادی دارد.
مطالعات اخیر باعث شده است که متخصصان درک بهتری از این عارضه داشته باشند و درمان های موثری را به کار بگیرند. کارشناسان از اولیای این کودکان خواسته اند که لکنت زبان را جدی بگیرند و از مراکز توانبخشی برای درمان این کودکان استفاده کنند. درمان لکنت زبان در سنین 2 تا 5 سال بسیار موثر و موفقیت آمیز است. لکنت زبان علاوه بر گوشه گیری و اضطراب، ناهنجاری های اجتماعی به دنبال دارد و درصورت عدم توجه خانواده و درمان آن ، آینده کودک را به خطر می اندازد.


برچسب‌ها: لکنت زبان, لکنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد، مواد شیمیایی که به تسکین دردهای فیزیکی کمک می‌کنند، در تسکین دردهای عاطفی نیز تاثیرگذار است. تحقیقات نشان می‌دهد، مغز انسان و حیوانات قادر به انتشار مواد شیمیایی برای کاهش دردهای فیزیکی است. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان در این مطالعه از 18 فرد بزرگسال خواستند که عکس ها و پروفایل های شخصی تعدادی از افراد را بررسی و کسانی که علاقه مندی بیشتری نسبت به آنها احساس می‌کنند را انتخاب کنند. سپس این افراد در داخل دستگاه تصویربرداری مغزی به نام اسکنر PET قرار داده شدند.
اسکن های مغزی انتشار ماده شیمیایی موسوم به opioid را نشان می‌دهد که این اثر بیشتر در مناطق مغزی جسم مخطط شکمی، آمیگدالا یا بادامه مغز، تالاموس خط میانی و ماده خاکستری دور قناتی (PAG) بعنوان مناطق درگیر در دردهای جسمی دیده می‌شوند. پس از اسکن مغزی به افراد گفته شد، افرادی که انتخاب کرده‌اند، تمایلی به دوستی با آنها ندارند. هرچه میزان ترشح ماده opioid در ناحیه دیگری از مغز موسوم به قشر سینگولیت در زمان شنیدن خبر طرد شدن اجتماعی بیشتر باشد، میزان ناراحتی فرد کمتر خواهد بود.
در تحقیقات قبلی، انتشار مواد شیمیایی opioids در زمان پریشانی و انزوای اجتماعی در حیوانات مشخص شده بود، اما محل دقیق وقوع آن در مغز انسان تاکنون شناسایی نشده بود. این درک جدید از توانایی مغز در انتشار مسکن دردهای جسمی و روحی می تواند به توسعه داروهای جدید برای درمان افسردگی و سایر اشکال اضطراب اجتماعی کمک کند. نتایج این مطالعه در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, درد, اپیوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود موفق به شناسایی مجموعه‌ای از ترکیبات شده‌اند که می‌توانند در روشی جدید برای درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS)‌ مورد استفاده قرار گیرند. برخلاف روش های درمانی موجود که باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شوند، ترکیبات تازه کشف شده باعث افزایش تعداد سلول‌های پروژنیتور شده و می‌توانند به ترمیم فیبرهای عصبی آسیب دیده در اثر بیماری ام اس کمک کنند.
یکی از این ترکیبات جدید، داروی بیماری پارکینسون به نام بنزتروپین (benztropine) است که نقش موثری در درمان مدل استاندارد بیماری ام اس در موش‌ها بصورت انفرادی یا در ترکیب با روش‌های متداول درمان بیماری ام اس دارد. «لوک لیرسون» استادیار شیمی در موسسه تحقیقات اسکریپس (TSRI) و نویسنده ارشد این مطالعه تأکید می‌کند: از نتایج بدست آمده بسیار شگفت زده شدیم و بدنبال طراحی کارآزمایی بالینی اولیه این دارو برای درمان ام اس هستیم. «لیرسون» خاطر نشان می کند: بنزتروپین دارویی با عوارض جانبی است و با انجام آزمایشات بالینی باید دوز مناسب آن برای بیماران مبتلا به ام اس دقیقا مشخص شود؛ بنابراین بیماران نباید به هیچ عنوان پیش از تأیید این روش جدید درمانی، از این دارو استفاده کنند. نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.


برچسب‌ها: مولتیپل اسکلروزیس, ام اس, بنزتروپین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک تیم تحقیقاتی در مرکز سرطان جانسون موفق به ارائه یک سیستم دارویی شامل نانوذرات الماس شدند که می‌تواند سلول‌های سرطان مغز را از بین ببرد بدون این که به سلول‌های سالم اطراف اثری داشته باشد. عوامل شیمی‌درمانی نظیر دوکسوروبیسین دارای عوارض جانبی زیادی روی بدن هستند که با سیستم دارویی جدید که در آن از نانوذرات الماس به عنوان حمل کننده داروی شیمی‌درمانی برای رهایش مستقیم در تومور مغز استفاده شده، عوارض جانبی دارو کاهش یافته و اثربخشی آن بالا رفته است.
دوکسوروبیسین یک عامل شیمی‌درمانی رایج برای درمان تومورها است، به طوری که برای از بین بردن تومورهای مغزی نیز از این ماده شیمیایی استفاده می‌شود. برای درمان باید این عامل شیمی‌درمانی مستقیما به درون تومور تزریق شود، اما این کار اثرات جانبی روی بدن دارد. برای رفع این مشکل محققان این عامل شیمیایی را روی نانوذرات الماس قرار دادند و ساختار دارویی موسوم به ND-DOX تولید کردند.
نانوذرات الماس دارای ابعادی در حدود 4 تا 5 نانومتر بوده و قادر به حمل ترکیبات شیمیایی مختلف هستند. سلول‌های سرطانی معمولا در برابر ورود ترکیبات شیمیایی و داروها مقاومت می‌کنند اما این نانوذرات به راحتی وارد سلول‌های سرطانی می‌شوند؛ بنابراین عوامل شیمی‌درمانی می‌توانند زمان طولانی‌تری را درون سلول سرطانی باقی‌بمانند بدون این که روی سلول‌های سالم اطراف تاثیر منفی بگذارند.
این گروه تحقیقاتی با روشی موسوم به CED، این دارو را به درون مغز موش آزمایشگاهی تزریق کردند. نتایج نشان داد که بعد از تزریق دارو به موش، دوکسوروبیسین زمان طولانی‌تری درون سلول‌های سرطانی باقی می‌ماند که این نشان از اثربخشی این داروی جدید دارد. از سوی دیگر این روش موجب می‌شود تا مرگ سلول‌های سرطانی (اپوپتوسیس) افزایش یابد.
این نتایج برای اولین بار نشان می‌دهد که رهایش مقادیر کمی از دوکسوروبیسین می‌تواند روی درمان تومور مغز اثربخش باشد، به طوری که دارو اثرات سمی و جانبی کمی داشته و در عین حال زمان طولانی‌تری درون سلول سرطانی باقی می‌ماند. در واقع بدون این که سلول‌های اطراف آسیبی ببینند سلول‌های سرطانی دچار مرگ می‌شوند. مقایسه میان موش‌هایی که از این دارو استفاده کردند با موش‌هایی که تنها دوکسوروبیسین به آنها تزریق شده نشان می‌دهد که شانس زنده ماندن در موش‌های دسته اول بیشتر است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان مغز, نانو, نانوذره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فلوریدا اعلام کردند استفاده از کره بادام‌زمینی می‌تواند به شیوه‌ای غیرتهاجمی و ارزان برای آزمایش امکان ابتلای بیماران به آلزایمر تبدیل شود. دانشمندان این دانشگاه بر این باورند، توانایی بوییدن با نخستین عصب جمجمه مرتبط است و این عصب اغلب یکی از اولین اجزایی است که تحت تاثیر زوال شناختی قرار می‌گیرد. در مورد بیماران آلزایمر، حس بویایی به شیوه‌ای خاص تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در آن سوراخ چپ دماغ به طور قابل ‌توجهی بیش از سوراخ سمت چپ تاثیر می‌پذیرد. آزمایش انجام‌شده در دانشگاه فلوریدا شامل پوشاندن یک سوراخ و اندازه‌گیری فاصله‌ای بود که در آن بیمار می‌توانست بوی حدود یک قاشق از کره بادام‌زمینی را شناسایی کند.
در بیماران مبتلا به آلزایمر، سوراخ چپ دارای نارسایی بود و از حدود 10 درصد طیف کمتری در شناسایی بو در مقایسه با روزنه راست برخوردار بود. این ویژگی خاص بیماران آلزایمر بود و نه بیماران تیم کنترل (که از زوال شناختی رنج نمی‌برند) و نه افراد مبتلا به انواع دیگر نارسایی شناختی از قبیل جنون، این تفاوت در بویایی را از خود بروز ندادند.
در این آزمایش از کره بادام زمینی استفاده شد زیرا این ماده «بودار خالص» خوانده می‌شود. در حالت کلی، بویایی انسان دو حس مجزا را شامل می‌شود که عبارت‌اند از: حس بویایی یا «بو» و همچنین حس trigeminal که مانند حس سوزش فیزیکی یا خارش است. کره بادام زمینی دارای هیچ عنصر trigeminal نیست و بوی خالص است که این موضوع آن را برای آزمایش‌ مبتلایان به آلزایمر ایده‌ال می‌کند. استفاده از شیوه جدید می‌تواند روشی ارزان برای هشدارهای اولیه افراد مبتلا به آلزایمر باشد. شناسایی این بیماری آسان نیست و مستلزم معاینات نورولوژیکی و روحی است و باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شوند.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, آلزایمر, بادام زمینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان مي گويند افسردگي مي تواند خطر ابتلا به بيماري پاركينسون را تا سه برابر افزايش دهد. نتايج تحقيقات دانشمندان تايواني نشان مي دهد افسردگي خطر ابتلا به پاركينسون را افزايش مي هد.
در اين پژوهش كه ۱۰ سال به طول انجاميد، پرونده پزشكي ۴ هزار و ۶۳۴ بيمار مبتلا به افسردگي و ۱۸ هزار و ۵۴۴ نفر انسان سالم مورد بررسي قرار گرفت.
تجزيه و تحليل نتايج به دست آمده نشان مي دهد ۱.۴۲ درصد از افراد مبتلا به افسردگي در سنين بالا دچار بيماري پاركينسون شدند؛ در حالي كه اين آمار در ميان شركت كنندگان سالم تنها ۰.۵۲ درصد بود. به گفته محققان، افراد مبتلا به افسردگي ۳.۲۴ برابر بيشتر از ديگران احتمال ابتلا به بيماري پاركينسون را دارند. با اين حال، دانشمندان هنوز نمي دانند كه آيا افسردگي علامت اوليه بيماري عصبي و يا دليل اين بيماري است.
پيش از اين نيز ارتباط افسردگي با طيف وسيعي از بيماري ها از جمله سرطان و سكته مغزي كشف شده بود. بيماري پاركينسون ، بيماري لرزش در وضعيت استراحت است كه شيوع آن بيشتر در سنين پيري است اما در جوانان هم ديده مي‌ شود. اين بيماري بر اثر از بين رفتن سلول‌ هاي ترشح كننده دوپامين (كه يك انتقال دهنده عصبي) است، رخ مي‌ دهد. از علايم اين بيماري مي توان ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، كندي حركات، سختي و خشك شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل را نام برد. اين يافته جديد در مجله آنلاين (Neurology) به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: افسردگی, پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


آلمانی‌ها شتاب‌سنجی را ابداع کرده‌اند که امکان تشخیص زودهنگام ابتلای فرد به آلزایمر را فراهم می‌کند. در میان علائم رفتاری آلزایمر، یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها، تغییر در ساختار زمانی است؛ یعنی میزان زمانی که طول می‌کشد بیمار فعالیت‌هایش را انجام دهد. دانشمندان آلمانی هم‌اکنون شیوه شناسایی زودهنگامی را طراحی کرده‌اند که شامل متصل‌کردن شتاب‌سنج‌ها به بیماران با هدف ارزیابی حرکاتشان است. همکاری بین دانشگاه روستوک و «مرکز بیماری‌های ناتوانی عصبی» آلمان، منجر به طراحی الگوریتمی برای شناسایی چنین تغییراتی در فعالیت‌های روزانه در منزل شد.
به منظور آزمایش این سیستم، شتاب‌سنج‌های سه‌محوره‌ بر روی قوزک‌های پاهای 46 نمونه تعبیه شد. فناوری مزبور توانست ابتلای آلزایمر را در 23 نفر تشخیص دهد و 23 نفر دیگر نیز جزء تیم کنترل سلامت بودند. الگوریتم جدید ارزیابی داده‌های شتاب‌دهنده را با 91 درصد دقت انجام داد و مشخص کرد که هر سوژه‌ای به چه گروهی تعلق دارد. همچنین، بیماران می‌توانند هنگام انجام فعالیت‌های روزانه‌شان ارزیابی شوند و مجبور به انجام فعالیت‌های خاص نشوند. می‌توان از این شتا‌ب‌دهنده در گوشی هوشمند بیمار استفاده کرد. جزئیات این ابداع در Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شد.


برچسب‌ها: آلزایمر, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۵ بهمن ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران, هتل المپیک, الکتروفیزیولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان در تشخيص بيماري پارکينسون در مراحل اوليه، گامي به جلو برداشته‌اند. آنها مي‌گويند دست‌خط کسي که در مراحل ابتدايي ابتلا به اين بيماري قرار دارد کليدي براي تشخيص بيماري محسوب مي‌شود. اين روش همان، آناليز دست‌‌خط است. آزمون‌شوندگاني که در اين پروژه علمي با او همکاري کردند بايد اسم خود و چند سطر از يک آدرس را روي کاغذي مي‌نوشتند. زير دست آنها نرم‌افزاري قرار داشت که قادر به افتراق و تميز دست خط فرد سالم با دست خط فرد بيمار بود. خانم روزن‌بلوم مي‌گويد: «ما فهميده‌ايم که بيماران مبتلا به پارکينسون به مدت‌زمان بيشتري براي نوشتن نياز دارند و فشاري که دستشان روي کاغذ وارد مي‌کند نيز کمتر از افراد سالم است.» اين استاد دانشگاه ابراز اميدواري مي‌کند که با تشخيص زودرس بيماري بتوان در درمان هم موفق‌تر بود. او در مورد راه‌هاي درمان اضافه مي‌کند: «اين راه مي‌تواند دارودرماني يا از آن مهم‌تر حرکت‌درماني باشد. براي نمونه در دانشگاه فني عينکي ابداع شده که بيماران پارکينسوني با استفاده از آن بهتر مي‌توانند ببينند.» تشخيص زودهنگام پارکينسون موفقيتي در مبارزه با اين بيماري محسوب مي‌شود؛ چرا که با تشخيص پيش‌رس مي‌توان احساس ناامني بيمار را کاهش داد. تبادلات عصبي بين مغز و دست اين امکان را پديد مي‌آورد که بتوان با روشي ساده مانند سنجش دست‌خط در مراحل اوليه هم به وجود پارکينسون، آلزايمر و افسردگي پي برد.


برچسب‌ها: پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان اعلام كردند كه مصرف نوشابه هاي گاز دار بر رشد مغزي نوجوانان تاثير منفي دارد. محققان معتقدند نوشيدن اين نوشابه ها مانع خواب عميق مي شود و در صورت بروز بي خوابي دائمي ، امكان ابتلاي نوجوانان به بيماري هايي همچون شيزوفرني، اضطراب و اختلال شخصيت بيشتر مي شود.
محققان با انجام آزمايشي بر روي موش ها از تاثير منفي نوشابه هاي گاز دار بر رشد مغزي آنها اطلاع يافتند. به گفته آنان ، نوجواناني كه هر روز چهار بطري نوشابه گاز دار يا سه فنجان قهوه محتوي ۳۰۰ تا ۴۰۰ ميلي گرم كافئين مصرف مي كنند در گروه خطر قرار دارند و رشد مغزيشان به خاطر پايين آمدن شاخص هاي خواب عميق ، كند مي شود.
براساس نتايج تحقيقات اخير ، وقتي موش ها آب داراي كافئين نوشيدند خوابشان در مقايسه با موش هايي كه آب معمولي مي نوشيدند دچار اختلالات بيشتري شد. محققان اعلام كردند كه در ۳۰ سال اخير مصرف كافئين توسط كودكان و نوجوانان تا ۷۰ درصد افزايش يافته است اين در حالي است كه مصرف نوشيدني هاي گازدار شيرين خطرناك است و موجب پريشاني، در خود فرو رفتن و پرخاشگري نوجوانان مي شود.


برچسب‌ها: نوشابه, نوجوانان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيده‌اند که افرادي که در کشورهاي با سطح بهداشت بالاتر زندگي مي‌کنند، ممکن است در معرض خطر بيشتر ابتلا به بيماري آلزايمر قرا داشته باشند. پژوهشگران انگليسي معتقدند زندگي در کشورهاي صنعتي يعني کاهش قابل توجه تماس با باکتري‌ها و ويروس‌ها که خود مي‌تواند رشد سيستم ايمني‌شان را با مشکل مواجه کرده و آنها را در معرض خط بيشتر ابتلا به دمانس قرار دهد. در اين مطالعه، وضعيت بهداشت در 192 کشور و همچنين ميزان ابتلا به بيماري آلزايمر مورد بررسي قرار گرفت. آنها براي رسيدن به اين مقصود از اطلاعات «بار جهاني بيماري» منتشر شده بوسيله سازمان جهاني بهداشت در سال 2009 استفاده کرده‌اند. نتايج نهايي حاکي از آن است که کشورهاي با سطح سلامت بالاتر، ميزان بيشتري از بيماران مبتلا به آلزايمر را در خود جاي داده‌اند. مردم کشورهايي که دسترسي به آب آشاميدني سالم داشته‌اند، مانند فرانسه و انگلستان، در مقايسه با کشورهايي که کمتر از نيمي از ساکنان آنها آب آشاميدني سالم داشته‌اند، 9 درصد بيشتر بيماران آلزايمري را در خود جاي داده بودند. همچنين کشورهايي با ميزان کمتر بيماري‌هاي عفوني، مانند ايسلند و سوئيس، در مقايسه با چين و غنا که سطح بالاتري از بيماري‌هاي عفوني را تجربه مي‌کردند، 12 درصد بيشتر با بيماران آلزايمري مواجه بودند. از سوي ديگر، کشورهايي که بيش از 75 درصد از جمعيت آنها در مناطق شهري ساکن بوده‌اند، مانند بريتانيا و استراليا، در مقايسه با کشورهايي که کمتر از يک‌دهم جمعيت آنها در روستاها زندگي مي‌کردند، مانند نپال و بنگلادش، 10 درصد بيشتر در ميزان بيماران آلزايمري خود مواجه بودند. محققان در ادامه مي‌افزايند که تفاوت کلي در سطح بهداشت مسوول تنها 33 درصد اختلاف در ميزان بيماران آلزايمري در کشورهاي مختلف است، در حالي‌که بيماري‌هاي عفوني در 36 درصد موارد و شهرنشيني در 28 درصد موارد مسوولند. محقق ارشد اين مطالعه مي‌گويد: «فرضيه بهداشت که ارتباطي را ميان محيط تميزتر و خطر بيشتر ابتلا به بيماري‌هاي آلرژي و اتوايميون پيشنهاد مي‌کند، به خوبي ثابت شده است. حالا مي‌توان بيماري آلزايمر را نيز به اين ليست افزود.» وي مي‌افزايد: «پيامدهاي مهمي براي پيش‌بيني بار جهاني بيماري در آينده وجود دارد، خصوصا در کشورهاي در حال پيشرفت، زيرا آنها سطح بهداشت خود را افزايش مي‌دهند و بايد انتظار داشت که سمت و سوي بار بيماري‌ها در اين کشورها تغيير خواهد کرد.» به نظر مي‌رسد مواجهه با ميکروارگانيسم‌ها براي سيستم ايمني حياتي هستند. کاهش تماس با ميکروب‌ها و باکتري‌ها باعث کاهش سلول‌هاي سفيد خون، خصوصا سلول‌هاي T مي‌شود که اين امر خود باعث بروز مشکلاتي خواهد شد. قدم بعدي در آزمون ارتباط ميان تنوع ميکروب‌هاي محيطي و اتيولوژي بيماري آلزايمر، بايد براساس بررسي مستقيم فعاليت ايمني بيمار در طول زندگي و خطر ابتلا به بيماري آلزايمر باشد.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی موفق به یافتن ارتباطی بین تغییرات اپی ژنتیک و بیماری پارکینسون از طریق یک آزمایش خون ساده شدند. تغییرات اپی ژنتیک در حقیقت اصلاحات مولکولی هستند که باعث تغییر در رفتار ژن‌ها بدون تغییر در توالی DNA می‌شوند. این تغییرات اپی‌ژنتیک یکی از نشانگرهای زیستی اولیه برای تشخیص بیماری پارکینسون محسوب می‌شوند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو در تحقیقات خود موفق به شناسایی الگوی متمایزی از تغییرات اپی ژنتیک – در این مورد متیلاسیون DNA – در برخی از ژن های خاص مرتبط با بیماری پارکینسون شده اند. این تغییرات براحتی در نمونه خون بیمار قابل آنالیز بوده و قادر به تکرار وضعیت اپی ژنتیک سلول های بافت مغز هستند که به تشخیص بیماری در مراحل اولیه منجر می‌شود. نتایج این دستاورد در مجله Epigenetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: پارکینسون, آزمایش, آزمایش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نوشیدن قهوه و مصرف محصولات غنی از کافئین در کودکان موجب کم‌خوابی و کاهش رشد مغزی آنان می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد رشد مغزی با مصرف کافئین در جوانان نیز کاهش می‌یابد. محققان دریافتند مصرف کافئین در موش‌های نابالغ موجب تاثیرات منفی بر خواب عمیق و رشد مغزی می‌شود و میزان قهوه ارزیابی شده در این تحقیق مصرف سه تا چهار فنجان قهوه در روز است.
کافئین تاثیرات مشابهی بر مغز جوانان در سال‌های اولیه بلوغ دارد. رتو هوبر، پزشک بیمارستان کودکان زوریخ در سوئیس اعلام کرد: مغز کودکان به دلیل ارتباطات بسیار به شدت انعطاف‌پذیراست و احتمالا بهینه‌سازی مغزی در زمان خواب عمیق رخ می‌دهد و سیناپس گسترش و بقیه کاهش می‌یابند. این شبکه بسیار موثر است و قدرت مغز را افزایش می‌دهد. کنجکاوی در موش‌های صحرایی با بالارفتن سن افزایش می‌یابد . موش‌هایی که کافئین مصرف کرده بودند در مقایسه با دیگرموش‌ها بسیار با احتیاط و ترسو بودند.
قهوه تنها منبع کافئین نیست و سایر محصولات ازجمله شکلات، بستنی ونوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز حاوی میزان زیادی کافئین است در نتیجه کودکان بدون مصرف قهوه نیز میزان زیادی کافئین دریافت می‌کنند. تحقیق حاضر برروی موش‌های صحرایی انجام شد؛ محققان امیدوارند این تحقیق بر روی انسان‌ها نیز انجام شود و به کمک آن تاثیرات کافئین برانسان نیز مشخص شود. هوبر افزود: هنوز نیازمند تحقیقات بیشتری در این زمینه هستیم. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE توسط بنیاد علوم ملی سوئیس منتشر شد.


برچسب‌ها: کافئین, قهوه, کودکان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


جديدترين مطالعات دانشمندان چيني نشان مي دهد كه مصرف ويتامين هاي گروه B از خطر ابتلا به سكته مغزي جلوگيري مي كند. پيش از اين اعلام شده بود كه بيشتر ويتامين هاي گروه B در سلامت پوست و مو نقش مهمي دارند؛ اما به جز مادران آينده كه براي جبران كمبود ويتامين B۹ يا همان اسيد فوليك در ماه هاي نخست بارداري اين ويتامين به آنها تجويز مي شود، غالبا فراموش مي كنيم كه برخي ويتامين هاي اين گروه براي تقويت سيستم ايمني بدن لازم است.
تازه ترين مطالعات دانشمندان دانشگاه ژنگژوي در چين كه نتايج آن در مجله Norology منتشر شده است نشان مي دهد ويتامين هاي گروه B براي تشكيل سلول هاي خوني ضروري هستند و به اين ترتيب مي توانند تا ۷ درصد از خطر ابتلا به سكته مغزي پيشگيري كنند. در اين تحقيق، دانشمندان ۵۵ هزار نفر را مدت ۶ ماه تحت نظر گرفتند. نيمي از اين افراد در اين مدت مكمل هاي ويتامين B و بقيه نيز دارونما مصرف كردند.
در اين مدت در مجموع ۲۴۷۱ سكته مغزي ثبت شد كه نشان مي دهد افرادي كه ويتامين B مصرف مي كردند نسبت به افرادي كه دارونما مصرف مي كردند، هفت درصد كمتر در معرض خطر سكته مغزي قرار دارند. با اين حال محققان تاكيد دارند كه قبل از مصرف هر نوع مكملي بايد با پزشك معالج خود مشورت كرد. ويتامين هاي B از مواد مغذي مهم براي بدن هستند و آنها در مواد غذايي مختلفي از جمله غلات سبوس دار، سيب زميني، موز، لوبيا و عدس يافت مي شوند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ویتامین, ویتامین ب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه جان‌هاپکینز با آزمایش بر روی موش‌ها دریافته‌اند هفته‌ها درمان با داروی تایید‌شده توسط سازمان دارو و غذای امریکا، رشد سلول‌های تومور مغزی مشتق‌شده از بیماران انسانی بزرگسال را متوقف کرد و هیچ رد قابل‌شناسایی از این سلول‌ها را به جا نگذاشت. دانشمندان حاضر در این تحقیق جهشی را در ژن IDH1 مورد هدف قرار دادند.
این جهش در سال 2008 برای نخستین بار توسط تیمی از محققان سرطان جان‌ هاپکینز در تومورهای مغز انسان موسوم به گلیوما شناسایی شد. این جهش در 70 تا 80 درصد از اشکال در حال پیشرفت و درجه پایین‌تر سرطان مغز یافت می‌شود. این تغییر در درون یک نقطه منفرد در طول زنجیره‌ای از هزاران نامه کدبندی‌کننده ژنتیکی رخ می‌دهد و به اندازه‌کافی برای بازداشتن پروتئین ظاهرا بی‌ضرر از ایفای نقشش در تبدیل گلوکوز به انرژی مختل‌کننده است.
به جای آن، جهش، پروتئین را برای ساختن مولکول جدیدی که به طور نرمال در سلول یافت نمی‌شود، می‌رباید، که این موضوع ظاهرا در فرایند شکل‌گیری و حفظ سلول‌های سرطانی ثابت است.
محققان دانشگاه هاپکینز با الهام از مقاله سال 2008، در نظر دارند یک درمان بالینی و آنچه در خصوص موش‌ها به دست آورده‌اند، را در مورد انسان‌های مبتلا به گلیوما نیز آزمایش کنند.
علی رغم رشد درک دانشمندان از گلیومای جهشی IDH1، توسعه درمان‌های موثر برای این شرایط همواره چالش‌برانگیز بوده است.
محققان حاضر در این مطالعه انتظار نداشتند که تومورها معکوس شوند، اما این موضوع دقیقا در این مطالعه اتفاق افتاد و این درمان در موش‌های تحت مطالعه به طور باورنکردنی عمل کرده است. این دانشمندان معتقدند درمان‌های بسیاری سرطان را در موش‌ها درمان کرده‌اند اما در انسان‌ها ناکام مانده‌اند. ژن IDH1، که نامش از isocitrate dehydrogenase 1 بر می‌آید، آنزیمی را تولید می‌کند که متابولیسم سلول را تنظیم می‌کند.
جهش‌ها یا تغییرات در کد دی ان ای، ژن را وادار به افزایش تولید نسخه اشتباه از آنزیم می‌کنند.
آنزیم نارسا مقادیر بزرگی از یک مولکول کاملا جدید را تولید می‌کند که 2-hydroxyglutarate نام دارد. این مولکول موجب می‌شود گروه‌هایی از اتم‌ها موسوم methyl بر روی زنجیره دی ان ای بچسبند.
گرچه این موضوع یک فرایند سلولی نرمال است، زمانی که تعداد بیش از حدی گروه‌های مزبور بر روی دی ان ای می‌چسبند، در بیولوژی سلول نرمال دخالت کرده و سرانجام در شکل‌گیری و رشد سرطان مشارکت می‌کنند.
دانشمندان این تحقیق معتقد بودند دارویی که می‌تواند این گروه‌های methyl تخلیه کند، می‌تواند فرایند سرطانی را در سرطان‌های شامل جهش‌های IDH1 معکوس کند. آن‌ها 5-azacytidine که شرایط پیش از سرطان خون موسوم به سندروم myelodysplastic را درمان می‌کند، را آزمودند. این دارو همچنین بر روی سرطان‌های ریه و دیگر سرطان‌ها در دانشگاه جان‌هاپکینز و دیگر مراکز آزمایش می‌شد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان مغز, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پنجم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان ژاپنی روش تصویربرداری مغزی پیشگامانه‌ای را توسعه داده اند که از قابلیت تشخیص پروتئین های مخرب مرتبط با آلزایمر برخوردار است. در بیماری آلزایمر، سلول های مغز سال ها قبل از آغاز نشانه های اصلی بیماری شروع به از بین رفتن می کنند و بنابراین دارو درمانی پس از بروز علائم چندان موثر نخواهد بود. هنوز علت اصلی بروز زوال عقل و نشانه های دقیق آن مشخص نشده است، اما تحقیقات نشان می دهد که پروتئین تاو (tau) ارتباط نزدیکی با بروز آلزایمر داشته و لایه های آن در مرگ سلول های مغزی نقش دارند.
محققان موسسه ملی علوم رادیولوژی در چیبا ژاپن از توموگرافی گسیل پوزیترون برای ساخت تصویربرداری سه بعدی از پروتئین تاو در درون توده مغزی استفاده کردند؛ سپس یک ماده شیمیایی توسعه داده شد که به این پروتئین متصل شده و در زمان اسکن مغزی قابل شناسایی است. آزمایش بر روی موش ها و انسان مشکوک به آلزایمر، توانایی این فناوری برای تشخیص پروتئین تاو را نشان می‌دهد. دکتر «ماکاتو هیگوچی» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: روش توموگرافی گسیل پوزیتورن از تجمع پروتئین تاو، اطلاعات دقیقی از مناطق در خطر مرگ نورونی ناشی از این پروتئین ارائه می‌دهد. اگرچه این روش نوین تصویربرداری مغزی در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، اما می تواند در آینده به توسعه روش های تشخیصی جدید و آزمایش اثربخشی نسل جدید داروها کمک می کند. نتایج این دستاورد در مجله Neuron منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


گروهی از دانشمندان در مطالعات جدید خود مدعی کشف ناحیه‌ای فراتر از کمای عمیق در مغز شدند. دانشمندان دانشگاه مونترال و «مرکز پزشکی رجینا ماریا» در رومانی با تحقیقات بر روی یک مرد و 26 گربه مدعی شدند مرز جدیدی را در عملکرد مغز یافته‌اند؛ فعالیتی که فراتر از خط EEG مسطحی است که نوعا مرگ مغزی فردی که در کمای عمیق فرو رفته است را نشان می‌دهد.
محققان در مطالعاتشان فعالیت مغزی نامعمولی در داده EEG یک مرد در کمای عمیق را مشاهده کردند. این فرد در حال دریافت فرایندهای پزشکی ضدصرع بود. دانشمندان حاضر در این مطالعه دریافتند الگوی ناشناخته‌ای از امواج الکتریکی، که Nu-complexes نامیده شد، در وضعیت کمای عیمق‌تر نسبت به فعالیت EEG که پیش‌تر دیده شده بود، آغاز شد. محققان سپس 26 گربه را در وضعیت کمای عمیق قابل‌بازگشت (فراتر از نقطه خط EEG مسطح و زمانی که فعالیت در غشای مغزی کاملا آرام می‌گیرد) قرار دادند. آن‌ها مشاهده کردند که هر یک از گربه‌ها فعالیتی را در ناحیه هیپوکاموس از خود بروز دادند و سیگنال‌های موجود سپس به غشای مغزی بازچینش شدند. هیپوکاموس بخشی از مغز است که با یادگیری و حافظه سروکار دارد.
این موضوع حاکی از آن نیست که بیمارانی که مغزشان مرده اعلام شده، ناگهان از کما برمی‌خیزند، زیرا مغزهایی که در این مطالعه بررسی شدند، سالم بودند و وضعیت‌های کما نیز با دارو ایجاد شدند و همچنین قابل‌بازگشت بودند. اما این نوع عمیق‌تر کما می‌تواند شکل بهتری از حفاظت از سیستم عصبی نسبت به سطح کمایی باشد که یک خوانش EEG مسطح ایجاد می‌کند.
زمانی که بیماری در وضعیت کمایی قرار می‌گیرد که از لحاظ دارویی اغوا شده، فقدان فعالیت مغزی وی موجب ضعف بنیه می‌شود، بنابراین، فعالیت مغزی بیشتر در درازمدت موثر است. یک مغز غیرفعال که از کمای مزمن بیرون آمده، می‌تواند در شکل بدتری نسبت به مغزی باشد که دارای فعالیت حداقل بوده است. در این مطالعه چون فعالیت مغزی فقط در یک انسان منفرد مشاهده شد، تحقیق بیشتری برای درک این پدیده لازم است. جزئیات این موفقیت علمی در PLOS ONE منتشر شد.


برچسب‌ها: کما, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن آلزایمر ایران، دبیرخانه شورای ملی سالمندان سازمان بهزیستی
زمان برگزاری: ۳ الی ۴ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به پارک وی، سالن تلاش

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش آلزایمر, همایش مغز و اعصاب, انجمن آلزایمر ایران, آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


طی تحقیقاتی که پژوهشگران آمریکایی انجام دادند مشخص شد قند خون بالا نقش مهمی در افزایش خطر پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد دارد. در حالی که این بیماری بیشتر در افراد دیابتی دیده می‌شود، این مطالعه درصدد جستجوی رابطه قند خون با بیماری کاهش قدرت ذهن است.
پژوهشگران در این مطالعه میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت و افراد سالم به‌منظور یافتن رابطه‌ای بین این عارضه و بیماری آلزایمر بررسی کردند. در این مطالعه که دو هزار و 67 داوطلب شرکت داشتند، تعدادی از افراد مبتلا به دیابت بودند؛ اما بیشتر افراد این بیماری را نداشتند. همچنین هیچ یک از این افراد دچار عارضه زوال عقل نبودند.
در این مطالعه که حدود 7 سال طول کشید، نتایج بررسی‌ها حکایت از این داشت که در حدود یک چهارم افراد دچار گونه‌هایی از آلزایمر و زوال عقل شده بودند. دکتر«پاول کران» سرپرست این تحقیق از دانشگاه واشنگتن در این باره گفت: ما متوجه شدیم که بین سطح بالای گلوکز خون و خطر افزایش بیماری زوال عقل حتی در افرادی که دیابت ندارند رابطه وجود دارد. کارشناسان می‌گویند تحقیقات اخیر ثابت می‌کند که مغز اندام هدف است که از قند خون بالا آسیب می‌زند. بیماری آلزایمر معمول‌ترین شکل زوال عقل به شمار می‌رود که درمانی برای آن وجود ندارد.


برچسب‌ها: آلزایمر, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات نشان داد: چاقی ممکن است ابتلا به میگرن را افزایش دهد. محققان دریافتند خطر ابتلا به سردردهای دردناک با افزایش وزن بدن افزایش می‌یابد. مطالعات جدید حاکی از آن است که افراد چاق در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به میگرن اپیزودیک هستند. میگرن اپیزودیک نوع شایع‌تر میگرن است. با توجه به گزارش آکادمی آمریکایی مغز و اعصاب، میگرن شامل پالس شدید یا درد ضرباندار در یک منطقه از سر است و علائم آن شامل تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا است.
در این مطالعه بیش از سه هزار و 800 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. دکتر باربارا لی پترلین، مدیر تحقیقات سردرد در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور اظهار کرد: علت قطعی برای ارتباط بین چاقی و میگرن اپیزودیک وجود ندارد اما شواهد نشان داده است که افراد چاق بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. وی افزود: انتخاب شیوه زندگی سالم و داشتن رژیم غذایی و ورزش در این افراد بسیار موثر است. این مطالعه در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: میگرن, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


کرم‌های حشره نوعا علامت فرسایش و مرگ هستند اما لارواهای بدون پای آن‌ها الهام‌بخش نمونه اولیه رباتی هستند که روزی می‌تواند به جراحان مغز در نجات زندگی بیمارانشان کمک کند. طی چهار سال گذشته، جی مارک سیمارد، پروفسور جراحی اعصاب در دانشگاه مریلند و همکارانش، در حال طراحی ربات داخل جمجمه‌ای هستند که به رفع تومورهای مغزی کمک می‌کند.
شکل این سامانه مانند مداد فشاری است و مفاصل چندگانه آن به ربات مغز طیفی از حرکات را ارائه می‌دهند. یک ابزار الکتروکوتر واقع در نوک سیستم، تومورها را گرما داده و نابود می‌کند، در حالی که یک تیوب مکش پسماند را می‌مکد. این ربات همچنین می‌تواند توسط جراح و از راه دور کنترل شود، در حالی که بیمار در درون اسکنر ام آر آی قرار دارد. این موضوع به جراح نمای عالی از تومورهای غیرقابل‌دسترس می‌دهد. سیمارد برای طراحی ابزار جدید از یک نمایش تلویزیونی الهام گرفت که در آن جراحان از کرم‌های استریل برای حذف بافت مرده یا آسیب‌دیده بیمار استفاده کردند. کنترل ربات تحت نظارت پیوسته ام آری آی، به جراحان در رهگیری مرزهای توموری طی عمل کمک می‌کند. نمونه اولیه این مکنده تومور، هنوز در مراحل ابتدایی توسعه بوده و آزمایش‌های بالینی گسترده‌ای را پیش از کاربرد در اتاق‌های عمل می‌طلبد.


برچسب‌ها: روبات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان اعلام کردند: حذف یک ژن ممکن است با برخی عوامل زودهنگام بیماری پارکینسون مرتبط باشد. محققان دریافتند افراد 35 تا 64 ساله که DNA قسمت بخصوص کروموزوم 22 را از دست داده‌اند 90درصد بیشتر از دیگر افراد هم سن خود درمعرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون هستند. افرادی که این شرایط ژنتیکی، حذف سندرم22q11.2 را از طریق وراثت دریافت کرده‌اند حدود 50 ژن کرومزوم 22 را از دست داده‌اند و یک نفر از هر 2000 تا4000 نفر چنین شرایطی را دارد. این افراد ممکن است در هنگام تولد کمبود وزن، نقص قلبی، مشکلات گفتاری وآموزشی، اختلالات استرس یا اسکیزوفرنی داشته باشند. محققان این تحقیق اظهار کردند: تحقیق در مورد حذف سندرم 22q11.2 در کودکان و نوجوانان انجام شده است. در برخی موارد این سندرم به دلیل کمبود پروتئین Lewy در مغز است که مشابه موارد ژنتیکی دیگر بیماری پارکینسون است. بیماران مبتلا به این سندرم باید تحت نظر باشند تا علائم بیماری پارکینسون در آنان بررسی شود. نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Neurology منتشر شده ‌است.


برچسب‌ها: پارکینسون, ژنتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان استراليايي مي گويند: استفاده منظم از داروهاي حاوي كدئين مي تواند سردرد را بدتر كنند و حساسيت به درد را افزايش دهد.محققان استراليايي دريافتند كساني كه بيش از اندازه كدئين مصرف مي كنند، سردرد هاي وخيم تري از خود نشان مي دهند و حساسيت آن ها نسبت به درد افزايش مي يابد. در واقع مصرف بيش از اندازه مسكن سبب افزايش درد آن ها مي شود. كدئين داروي مسكني است كه به طور گسترده در سراسر دنيا استفاده مي شود. تحقيقات جديد محققان نشان مي دهد اين دارو كمتر از آنچه قبلا تصور مي شد، موثر است . در اين مطالعه اثر كدئين و مرفين كه هر دو جزو داروهاي مخدر هستند و سيستم عصبي مركزي را هدف قرار مي دهند مشخص شد، كدئين كمتر از مورفين درد را كاهش مي دهد اما در همان سطح حساسيت به درد را افزايش مي دهد. گفتني است در استراليا از اوايل سال جاري ميلادي، تجويز كدئين براي كودكان زير ۱۲ سال، به دليل عوارض جانبي بالقوه، از جمله مشكلات تنفسي ممنوع شده است. نتايج اين تحقيق كنگره بين المللي سردرد در بوستون در سال ۲۰۱۳ ارائه شده است.


برچسب‌ها: مسکن, کدئین, سردرد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است نشان مي دهد كه جوانان بيشتر در معرض خطر سكته مغزي قرار دارند. بيشتر مردم احتمال سكته مغزي را در افراد بالاي ۶۵ سال بيشتر مي دانند اما محققان به تازگي متوجه شدند كه اكنون جوانان بيشتر در معرض خطر قرار دارند. نتايج جديدترين مطالعه محققان نشان مي دهد كه بين ۵۳۲ تا ۸۵۲ هزار نفر در سنين بين ۱۸ تا ۴۴ سال در امريكا سكته مغزي داشتند. بررسي آمارها و گزارش هاي پزشكي در بيمارستان هاي امريكا نشان مي دهد آمار سكته مغزي در افراد بين سنين ۱۵ تا ۴۴ سال از ۲۳ درصد در سال هاي ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ به ۵۳ درصد در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ افزايش يافته است. بر اساس اين گزارش، عوامل خطرناكي كه موجب ابتلا به سكته مغزي در جوانان مي شود بيشتر شامل چاقي، استعمال دخانيات، فشار خون بالا، ديابت، كلسترول بالا و بيماري هاي قلبي مادرزادي است. پژوهشگران مي گويند سكته مغزي در جوانان همچنين تاثيرات نامطلوب اقتصادي به همراه دارد چرا كه موجب ناتواني آنان پيش از سال هاي اوج فعاليت مي شود.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, جوانان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه چانگ گانگ تايوان به يك روش جديد جلوگيري از عفونت مغز دست يافتند.معمولا پس از جراحي مغز، اين عضو حساس دچار عفونت مي شود و برطرف كردن اين عفونت دردسر بزرگتري به همراه دارد و براي درمان آن گاهي لازم است كه مغز دوباره باز شود. يكي ديگر از روش هاي درمان عفونت مغز، استفاده از دوزهاي بالاي داروهاي آنتي بيوتيك است كه عوارض جانبي جدي به دنبال دارد.
محققان براي حل اين مشكل يك ايمپلنت پليمري ساخته اند كه ميزان مورد نياز از دارو را در خود نگه مي دارد و به مرور زمان به ناحيه موردنظر وارد مي كند. اين ايمپلنت هنگام جراحي در مغز بيمار قرار مي گيرد و پس از اتمام عمل در مغز باقي مي ماند تا از بروز عفونت جلوگيري كند. پس از اتمام كار نيازي به عمل جراحي براي برداشتن ايمپلنت وجود ندارد و اين پليمر به مرور زمان توسط بافت هاي بدن جذب مي شود.
اين ايمپلنت درماني از پليمري ساخته شده است كه كاملا با بدن انسان سازگار است و هيچ عارضه جانبي دربرندارد. مراحل اوليه اين آزمايش روي موش انجام شده است؛ محققان پليمر فيلمي را روي قسمتي از بافت سالم مغز موش قرار داده اند و نحوه واردشدن دارو به بخش هاي مختلف را رديابي كرده اند. گزارش كامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه ACS Chemical Neuroscience به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: ایمپلنت, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به کشف یک جهش ژنتیکی شده اند که می تواند به سکته مغزی ناشی از خونریزی منجر شود. این تحقیقات از جهشی در ژن COL4a2 پرده برداشت که موجب خونریزی در مغز می شود. COL4a2 پروتئینی است که توسط ژنی به همین نام بیان می شود و ساختاری در بیرون سلول موسوم به غشای پایه شکل می دهد. این غشا در بسیاری از بافت ها از جمله رگهای خونی وجود دارد. گفته می شود جهش ها در این پروتئین به خاطر نقص های ساختاری که در این غشا ایجاد می کنند موجب بیماری می شوند.
اکنون دانشمندان برای نخستین بار کشف کرده اند که انباشته شدن این پروتئین جهش یافته درون سلول ها می تواند موجب سکته مغزی ناشی از خونریزی شود. این دانش پژوهان توانستند این بیماری را در سلول ها رشد داده شده در ظروف کشت آزمایشگاهی با استفاده از یک دارو درمان کنند. استفاده از این دارو بر روی انسان تایید شده است. این نتایج استفاده درمانی بالقوه این دارو را در آینده برای سکته مغزی نشان می دهد. دکتر تام ون آگتمل از موسسه علوم پزشکی و قلب و عروق دانشگاه گلاسکو و مجری این تحقیقات می گوید سکته ناشی از خونریزی مغزی نیمی از تمامی سکته های مغزی را در کودکان تشکیل می دهد که در حال حاضر هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. نتایج این تحقیقات درنشریه Human Molecular Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ژن, COL4a2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج جدید تحقیقات محققان نشان داده است که انجام بازی‌های ویدیوئی مانند ماشین بازی به بهبود قوه ادراک سالمندان کمک می‌کند. نتایج محققان آمریکایی نشان داده است فعالیت مغز با این بازی‌ها می‌تواند زوال حافظه که در نتیجه بالا رفتن سن است را به خوبی رفع کند. در این مطالعه، داوطلبان ماشین‌های انتخابی را در مسیرهای باریک و علائم مختلف و پراکنده هدایت کردند. افراد پیرتر در این بازی نسبت به افراد جوان عملکرد ضعیف‌تری داشتند. اما بعد از 12 ساعت بازی کردن در طی یک ماه مشخص شد داوطلبان بین سنین 60 تا 85 سال نسبت به افراد 20ساله که برای اولین بار بازی می‌کردند نتیجه بسیار بهتری را نشان دادند و این نتایج بعد از 6 ماه بسیار بهتر شد تا جایی که سالمندان بازی‌ها را متوقف کردند.


برچسب‌ها: سالمندان, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


براساس تحقیقات جدید حتی کمبود خفیف ویتامین B12 می‌تواند عامل خطر اختلالات شناختی در افراد مسن باشد. ویتامین B12 برای ساختار سلول‌های سفید، عملکرد عصبی و حتی ترکیبDNA لازم است. این ویتامین محلول در آب است و در جگر، غلات و حبوبات غنی‌شده نیز یافت می‌شود. به افراد مسن توصیه می‌شود از غذاهای حاوی ویتامین B12 و یا از مکمل‌های آن استفاده کنند چون بدن آنان قادر به جذب ویتامین از دیگر منابع غذایی نیست.
در این تحقیق سوابق 549 مرد و زن که در زمان تحقیق 75 ساله بودند بررسی شد. محققان، شرکت‌کنندگان را براساس میزان ویتامین B12 گروه‌بندی کردند. دراین تحقیق مشخص شد افراد با کمبود ویتامینB12 در خطر بیشتر ناتوانایی‌های شناختی قرار دارند. این ارزیابی براساس اطلاعات شرکت‌کنندگان دردوره‌ای هشت ساله بود. محققان این تحقیق اظهار کردند: هرچند تحقیق ما علت را نشان نمی‌دهد اما اختلالات شناختی نتیجه کمبود میزان ویتامینB12 در افراد مسن است. نتایج این تحقیق در نشریه آمریکایی انجمن سالمندان منتشر شده ‌است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین ب, سالمندان, B12
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بیومهندسان دانشگاه اوتا دریافتند درک انسان از زبان می‌تواند بیش‌ از آنچه تصور می‌شود، به بینایی متکی باشد و اینکه تحت شرایط مناسب، آنچه را که فرد می‌بیند، بر آنچه که وی می‌شنود، غالب می‌شود. این یافته‌ها نشان می‌دهد ابزارهای شنوایی مصنوعی و نرم‌افزار تشخیص صدا می‌توانند از یک دوربین و نه فقط میکروفون بهره برند. برای نخستین بار دانشمندان موفق شدند سیگنال شنیداری موجود در مغز را به آنچه شخص می‌گوید شنیده، مرتبط کنند، در حالی که آنچه وی واقعا می‌شنید، متفاوت بود.
براساس این مطالعه، بینایی بر بخش شنوایی مغز برای تغییر دادن حس انسان از واقعیت تاثیرگذار است. به گفته الیوت اسمیت، دانشجوی بیومهندسی و علوم اعصاب دانشگاه اوتا و رهبر ارشد این مطالعه، مغز بینایی و صدا را هنگام پردازش سخن در نظر می‌گیرد؛ با این حال، چنانچه این دو اندکی از یکدیگر متفاوت باشند، علائم بینایی بر علائم شنوایی غلبه می‌کنند. این پدیده اثر McGurk نام دارد و «هری مک‌گورک» روانشناس شناختی اسکاتلندی آن را مطرح کرد. وی در دهه 1970 پیشگام انجام مطالعات ارتباط بین شنوایی و بینایی در درک سخن بود. اثر «مک‌گورک» دهه‌هاست مد نظر گرفته شده، با این حال، منشا آن تاکنون مشخص نبود.
تیم دانشگاه اوتا با ضبط‌ و تحلیل سیگنال‌های مغز در temporal cortex (ناحیه‌ای از مغز که صدا را پردازش می‌کند) منبع اثر مزبور را شناسایی کرد. اسمیت با کمک همکارانش سیگنال‌های الکتریکی ناشی از سطوح مغز چهار بزرگسال مبتلا به صرع شدید (دو مرد و دو زن) را ضبط کردند. آن‌ها الکترودهایی به اندازه یک دگمه را بر روی نیمکره‌های چپ، راست و مرکز مغز هر یک از سوژه‌ها قرار دادند. محققان این عمل را بسته به اینکه تصور می‌شد حملات صرع بیمار از کجا ناشی می‌شود، انجام دادند.
این آزمایش بر روی داوطلبانی صورت گرفت که مبتلا به صرع شدید بودند و عمل‌های جراحی را با هدف درمان بیماری‌شان انجام داده بودند. از این چهار سوژه خواسته شد ویدیویی‌هایی متمرکز بر روی دهان شخصی را هنگامی که وی بخش‌های «با»، «وا»، «گا» و «تا» را می‌گفت، تماشا کنند و بشنوند. بسته به اینکه کدام یک از ویدیوهای مختلف تماشا می‌شد، بیماران دارای یکی از سه تجربه محتمل به هنگام نگاه‌کردن به بخش‌های گفته‌شده بودند.
در یکی از این حالت‌ها، حرکت دهان با صدا مطابقت داشت؛ به‌طور مثال، هنگامی که ویدیو «با» را نشان می‌داد، صدای شنیداری نیز «با» بود و بنابراین، بیماران «با» را می‌دیدند و می‌شنیدند. در حالت دیگر، حرکت دهان به وضوح با صدای متناظر مطابقت نداشت، درست مانند فیلمی که خوب دوبله نشده است. به‌طور مثال، ویدیو «گا» را نشان می‌داد اما شنیداری «تا» بود و بنابراین، بیماران این تمایز را درک می‌کردند و به درستی «تا» را می‌شنیدند. در حالت سوم، حرکت دهان فقط اندکی با صدای متناظر مطابقت نداشت، به‌طور مثال، فیلم «با» را نشان می‌داد، شنیدار «وا» بود و بیماران صدای «با» را می‌شنیدند، گرچه صدا در واقع «وا» بود. این امر نشان‌دهنده اثر مک‌گورک است که در آن بینایی بر شنیداری غالب می‌شود.
با اندازه‌گیری سیگنال‌های الکتریکی مغز به هنگام تماشای ویدیو، اسمیت و تیم علمی‌اش دریافتند که آیا سیگنال‌های شنیداری یا دیداری مغز در شناسایی بخش‌ها در هر ویدیو به‌کار می‌رفت. هنگامی که بخش گفته‌شده با صدا مطابقت داشت، یا اینکه به هیچ وجه با آن مطابقت نداشت، فعالیت مغز در همبستگی با صدایی که مشاهده می‌شد، افزایش می‌یافت.
با این حال، هنگامی که ویدیوی دارای اثر مک‌گورک تماشا می‌شد، الگوی مشاهده برای شباهت‌داشتن با آنچه فرد می‌دید و نه آنچه می‌شنید، تغییر می‌کرد. تحلیل‌های آماری نیز این اثر را در تمامی سوژه‌های مورد آزمایش تایید کردند. یافته‌های جدید به محققان در درک آنچه پردازش زبانی را در مغز هدایت می‌کند، کمک می‌کند؛ به ویژه در مغز در حال رشد نوزاد که در تلاش برای متصل‌کردن صداها و حرکت دهان برای یادگیری زبان است. جزئیات این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


با توجه به تحقیقی که در مجله نورولوژی منتشر شده اعلام شده است مردانی که ورزش می‌کنند خطر ابتلا به صرع در آنها کاهش می‌یابد. محققان سوئدی 1.17میلیون نظامی سوئدی را که برای انجام تست آمادگی جسمانی قلبی عروقی در سن 18 سالگی برای خدمت سربازی داوطلب شده بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. سپس شرکت‌کنندگان برای ابتلا به صرع به طور متوسط 25 سال مورد بررسی قرار گرفتند. طی این مدت 6،796 نفر مرد به بیماری صرع تشخیص داده شدند.
صرع یک اختلال مغزی است و باعث تشنج مکرر می‌شود که در نتیجه فعالیت الکتریکی غیرطبیعی در مغز به وجود می‌آید. یافته‌ها نشان می‌دهد مردان جوانی که سطح بالایی از آمادگی جسمانی دارند در مقایسه با افرادی که کمتر ورزش می‌کنند 79 درصد کمتر احتمال دارد به صرع در مراحل بعدی زندگی دچار شوند. همچنین تحقیقات اخیر از دانشگاه مریلند نشان داد ورزش می‌تواند بهترین درمان برای آلزایمر باشد.


برچسب‌ها: صرع, ورزش, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دستگاه‌های قابل کاشت از توانایی نظارت و دستکاری جریان‌های الکتریکی مغز برخوردار بوده و می‌توانند برای درمان مشکلات مغزی از جمله پارکینسون مورد استفاده قرار بگیرند. در آزمایشات مختلف، عملکرد ایمپلنت‌های مغزی برای درمان اختلالات حرکتی در مبتلایان به پارکینسون، علائم افسردگی و بیماران مصرع مورد بررسی قرار گرفته‌اند. دکتر «جوزف نیمات» از جراحان مغز و اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت و متخصص ایمپلنت‌های تحریک عمیق مغزی تأکید می‌کند: در گذشته تنها تحریک‌کننده‌های یک طرفه‌ای وجود داشتند که قادر به ضبط یا پاسخ دادن به بیمار نبودند. به گفته «نیمات»، بهترین سیستم تحریک مغزی، دستگاهی است که خواندن فعالیت مغزی بیمار و پاسخ دادن با یک محرک مناسب باشد.
محققان شرکت Medtronic موفق به توسعه نسل جدیدی از دستگاه‌های قابل کاشت شده‌اند که علاوه بر دستکاری در جریان‌های الکتریکی مغز، قادر به نظارت و ضبط فعالیت‌های مغزی بوده و می‌تواند در زمان مناسب، شوک الکتریکی مورد نیاز را برای درمان اختلالات مغزی ایجاد کند. از کاربردهای دیگر این دستگاه قابل کاشت درون مغز، شناسایی اختلالات و تعیین بروز تغییرات در فعالیت عصبی بیماران از جمله افسردگی و اضطراب عنوان شده است. آزمایش بالینی بررسی عملکرد این دستگاه برای ثبت فعالیت مغزی به تازگی آغاز شده است.


برچسب‌ها: ایمپلنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی دریافته‌اند خواب عمیق به تقویت عملکرد سلول‌های مغزی و بهبود توانایی مغزی افراد کمک می‌کند. به گفته دانشمندان، هنگام خواب ژن‌هایی در مغز فعال می‌شوند که نقش حیاتی در بازسازی و رشد سلول‌های مغزی ایفا می‌کنند. محققان دانشگاه ویسکانسین، مدیسون در تحقیقات خود نشان داده‌اند که خواب کافی باعث تقویت تولید سلول‌های خاص مغز موسوم به «الیگودندروسیت» می‌شود؛ این سلول‌ها لایه محافظی در اطراف مغز ایجاد می‌کنند.
الیگودندروسیت ها اقدام به ساخت لایه محافظ میلین در بافت مغز سالم و در پاسخ به آسیب‌های مغزی می‌کنند؛ لایه میلین که شباهت زیادی به عایق اطراف سیم برق دارد،‌ حرکت سریع پیام‌های الکتریکی از سلولی به سلول دیگر را فراهم می‌کند.
محققان فعالیت ژن‌ها در الیگودندروسیت های موش‌ها را در هنگام خواب و اجبار برای بیدار ماندن اندازه‌گیری کردند. ژن‌های تقویت کننده تشکیل میلین در طول خواب فعال می‌شوند و برعکس، در زمان بیدار ماندن این ژن‌ها در مرگ سلول‌ها و پاسخ به استرس سلولی دخیل هستند. کیفیت خواب یا کاهش زمان خواب نقش موثری در بازسازی و ترمیم سلول‌ها یا صدمات مغزی ایفا می‌کنند. نتایج این مطالعه بر روی حیوانات که در مجله Neuroscience منتشر شده است، می‌تواند به درک جدید در مورد نقش خواب در بازسازی و رشد مغز در انسان منجر شود.


برچسب‌ها: مغز, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک تیم تحقیقاتی با همکاری دانشمند ایرانی دارویی را یافته‌ است که حسگرهای نوری موجود در چشم را که منجر به بروز حملات میگرن می‌شوند، مسدود می‌کند. دانشمندان حدود یک قرن است که می‌دانند انسان‌ها و حیوانات حتی هنگامی که نمی‌توانند ببینند، نور را حس می‌کنند. بیش از 10 سال پیش تیم «آزمایشگاه زیست‌شناسی تنظیمی» واقع در موسسه سالک دریافته که گیرنده‌ای به نام melanopsin ، موجود در نورون‌های اتصال‌دهنده چشم و مغز، مسؤول حس‌کردن نور به طور مستقل از بینایی نرمال است.
از آن زمان تاکنون محققان بر این باور بوده‌اند که این گیرنده برای حفظ چرخه‌های خواب و دیگر ریتم‌های شبانه‌روزی در افراد دارای بینایی سالم، حیاتی است و مردمک چشم را در نور شفاف منقبض کرده و به طور بالقوه‌ای حسایست به نور مرتبط با سردرهای میگرن را تشدید می‌کند. در حالی که melanopsin نور را برای اهداف غیربصری در بدن حس می‌کند، گیرنده‌های مرتبط با آن به نام‌های rhodopsin و cone opsins اطلاعات شکل‌دهنده بینایی را به مغز می‌دهند. «ساتچی‌دانان پاندا» از آزمایشگاه زیست‌شناسی تنظیمی در شرکت لوندبک در تحقیقات خود به این نتیجه دست یافتند که چنانچه بتوانند ترکیبی بیابند که melanopsin (و نه دو گیرنده دیگر مرتبط با بنیایی) را مسدود کند، می‌توانند راه را به سوی درمان میگرن‌ و عدم تعادل ریتم شبانه‌روزی هموار کنند.
دانشمندان از پیش یک گروه از ترکیبات به نام «رتینوئیدها» را می‌شناسند که با opsins تعامل برقرار می‌کند اما به melanopsin، در گیرنده مرتبط با بینایی مزبور و جمعی دیگر از گیرنده‌ها در بدن متصل هستند و می‌تواند موجب طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی شوند.
این تیم تحقیقاتی به مدت 10 سال در تلاش برای یافتن ترکیبات شیمیایی بودند که melanopsin را در حیوانات خاموش کند. پاندا و همکارانش در آخرین تحقیقاتشان دریافتند هنگامی که این گیرنده فعال است، سطوح کلسیم پس از قرار گرفتن در معرض نور افزایش می‌یابد و این بدین معناست که نور حس شده و یک سیگنال تولید شده است. آنها مشاهده کردند چندین ترکیب این افزایش کلسیم را متوقف کرده و نقش melanopsin را مسدود می‌کنند، اما هیچ یک به رتینوئیدها شباهتی نداشتند و این موفقیتی بزرگ بود. ترکیبات شیمیایی به نام opsinamides نیز با rhodopsin یا دیگر ‌opsinها تعاملی برقرار نکردند.
برای کشف این که آیا این ترکیبات شیمیایی علاوه بر اتصال به melanopsin، پاسخ فیزیولوژیکی در آزمایش‌ها نشان می‌دهند، محققان این موضوع را هم بررسی کردند که آیا دارو بر انقباض مردمک موش‌ها اثر می‌گذارد یا خیر. در نور شفاف بی‌نهایت شدید، مردمک چشم به کوچک‌ترین اندازه خود می‌رسد اما هنگامی که موش‌های مورد مطالعه با یکی از opsinamides درمان شدند، مردمک‌هایشان مانند قبل کوچک نشدند. این دارو همچنین دارای عوارض جانبی در موش‌هایی که فاقد melanopsin بودند، نشان نداد. در نهایت، موش‌های تازه‌متولدشده‌ای که با این ترکیب درمان شدند، دیگر از نورهای شفاف اجتناب نکردند. نتایج نشان می‌دهد که این دارو، melanopsin را از سیگنال‌دادن به مغز هنگامی که چشم در معرض نور شفاف قرار می‌گیرد، باز می‌دارد. محققان امیدوارند این کشف دارای کاربردهای گسترده در معالجات بالینی باشد.


برچسب‌ها: میگرن, ملانوپسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


آلزايمر يكي از بيماري‌هاي شايع دوران سالمندي است كه ذهن بسياري از افراد را به خود مشغول كرده و هميشه دغدغه اين را دارند كه روزي قرعه اين بيماري و عوارض آن به نام آنها بيفتد. آلزايمر يكي از بيماري‌هاي دژنراتيو مغزي است كه در آن سلول‌هاي مغزي به مرور زمان تحليل و سپس از بين مي‌روند. يكي از شايع‌ترين شكايت‌هاي بيماران، كاهش قوه حافظه آنهاست كه بسيار آزاردهنده خواهد بود. نقش تغذيه صحيح در كاهش روند آلزايمر، اين روزها نقل بسياري از مجامع پزشكي است و بر اين عقيده‌اند كه با تغذيه صحيح مي‌توان حافظه بيمار را تا حد بسيار زيادي حفظ كرد.
مكمل‌هاي ويتامينE:  مكمل‌هاي ويتامينE نقش بسيار مهمي در حفظ حافظه بيمار آلزايمري ايفا مي‌كنند. از اين رو بايد نگاه ويژه‌اي به آن داشت. اين ويتامين به عنوان يكي از قوي‌ترين آنتي‌اكسيدان‌ها به شمار مي‌رود. از منابع سرشار اين ويتامين مي‌توان به روغن كانولا، روغن دانه كنجد، روغن ماهي، روغن زيتون و همچنين گردو، ميگو و انواع ماهي اشاره كرد. توصيه مي‌شود روزانه 50 گرم گردو توسط فرد سالمند مصرف شود و در هفته حداقل 3 نوبت غذاي دريايي و هر نوبت بين 550 تا 650 گرم ماهي يا ميگو صرف شود تا ويتامينE مورد نياز فرد تامين گردد.
دانه انگور: پلي‌فنوليك نام تركيبي است كه دانشمندان به تحقيق و بررسي در اين زمينه پي برده‌اند نقش خارق‌العاده‌اي در درمان عوارض فراموشي آلزايمر ايفا مي‌كند. به گفته محققان، اين تركيب از تشكيل پلاك‌هاي عروقي در ديواره رگ‌هاي مغزي پيشگيري مي‌كند و از اين طريق اثرات معجزه‌آساي خود را نشان مي‌دهد. در مديكال نيوز دات‌نت كه به عنوان منبع موثق اين خبر به شمار مي‌آيد، آمده است دانشمندان معتقدند بايد از اين دانه گياهي در هفته 2 نوبت و هر بار بين 200 تا 300 گرم با تركيبات مزه‌دهنده مصرف شود تا به اثر مطلوب دست يافت.
پروتئين‌هاي سالم: پروتئين‌هاي سالم به عنوان يكي ديگر از عوامل قدرتمند در كاهش روند فراموشي در آلزايمر محسوب مي‌شوند. توصيه مي‌شود فرد سالمند پروتئين خود را از مصرف منابعي همچون ماهي، مرغ تازه، گوشت شترمرغ، ميگو و لبنيات تازه تامين كند. روزانه بين 150 تا 185‌‌گرم ماست يا ساير لبنيات تازه و كم‌چرب بايد در سفره غذايي سالمند وجود داشته باشد و همچنين در هفته 3 تا 4‌‌وعده از غذاهاي ذكر شده را ميل كند تا پروتئين مورد نياز وي تامين شود.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخير محققان دانشگاه ويرجينيا واقع در آمريكا نشان مي دهد مغز انسان توانايي هاي بارزي براي همدردي دارد. محققان دانشگاه ويرجينيا واقع در آمريكا اعلام كردند مغز انسان توانايي بسياري براي همدردي با افراد ديگر دارد به ويژه اگر اين افراد در نزديكي فرد زندگي كنند. دكتر جيمز كوآن استاد روانشناسي كالج هنر و علوم دانشگاه ويرجينيا و سرپرست گروه محققان با استفاده از اسكن مغزي نشان داد، انسان با كساني كه مي شناسد و آن ها را دوست دارد ، بيشتر احساس همدردي مي كند.
محققان در اين مطالعه، مغز ۲۲ جوان بالغ را مورد اسكن (FMRI) مغزي قرار دادند. سپس شوك خفيف الكتريكي به بدن آن ها يا به يكي از دوستان و يا غريبه ها ارسال كردند و بعد فعاليت مغزي آن ها را هنگام دريافت شوك مورد بررسي قرار دادند.  محققان دريافتند مناطقي از مغز كه مسئول پاسخ به خطرات است هنگام ارسال شوك الكتريكي به بدن خود فرد فعال مي شود. هنگامي كه شوك الكتريكي به يك غريبه وارد شود، اين مناطق در مغز فعاليت كمي از خود نشان مي دهد. اين در حالي است كه هنگامي كه به يك دوست شوك الكتريكي وارد شود، مغز شركت كنندگان فعاليتي برابر با ارسال شوك الكتريكي به بدن خود را نشان مي دهد.
اين يافته جديد نشان مي دهد كه افراد نزديك به ما مثل خانواده و دوستان كم كم به بخشي از خود ما تبديل مي شوند. انسان براي بقا نياز به دوست، همراه و كساني دارد كه بتواند آن ها را در كنار خود ببيند. هرچه انسان ها زمان بيشتري را با هم صرف كنند، بيشتر به هم شبيه مي شوند. نتايج اين مطالعه در شماره اخيرنشريه Social Cognitive and Affective Neuroscience منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, همدردی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان کانادایی می‌گویند سنی که در آن کودکان زبان دوم را می‌آموزند می‌تواند تاثیر قابل توجهی را بر ساختار مغزشان در بزرگسالی داشته باشد. اکثریت مردم جهان در طول زندگی خود، زبان دوم دیگری را نیز می‌آموزند که اگر این زبان دوم همزمان با زبان مادری آموخته شود، مهارت به‌کارگیری آن نیز هرچه بیشتر خواهد بود.
طی این مطالعه، محققان کانادایی دانشگاه مک گیل و آکسفورد انگلستان چنین نتیجه گرفته‌اند که اگر یک یا دو زبان را همزمان در بدو تولد آموخته شود، الگوی رشد مغزی مشابه خواهد بود. این در حالی است که آموختن زبان دوم پس از گذشت کودکی (پس از کسب مهارت در زبان مادری) ساختار مغزی را به ویژه در قشر فرونتال تحتانی تعییر می‌دهد. در این حالت قشر فرونتال تحتانی چپ ضخیم‌تر شده و قشر فرونتال تحتانی راست نازک‌تر می‌شود. قشر مغز توده‌ای چند لایه‌ای از اعصاب است که نقش مهمی را در عملکردهای شناختی مانند فکر کردن، زبان، آگاهی و حافظه ایفا می‌کند.
این تحقیق نشان می‌دهد که یادگیری زبان دوم پس از دوران کودکی، رشد عصبی و ارتباط میان نورون ها را مانند آنچه که در یادگیری مهارت‌های حرکتی پیچیده نظیر شعبده بازی دیده شده، تحریک می‌کند. محققان می‌گویند با نتایج به دست آمده مشکل فراگیری زبان برای بعضی از افراد، در سطح ساختاری قابل توجیه است. به گفته دکتر"دنیس کلین"، هرچه زمان یادگیری زبان دوم از دوران کودکی دیرتر شود، تغییرات بیشتری نیز در قشر فرونتال تحتانی مغز بیشتر می‌شود.
بنابراین باید در نظر داشت که سن یادگیری زبان برای نهادینه کردن یادگیری زبان در مغز نقشی اساسی را ایفا می‌کند. یافته‌های به دست آمده از اسکن‌های "ام آر ای" 66 مرد و زن دو زبانه و 22 شخص تک زبان به دست آمده است. این پژوهش در مجله "Brain and Language" منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, زبان دوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان براي نخستين بارموفق شدند مغز مصنوعي مشابه مغز انسان را در محيط آزمايشگاهي بسازند. اين مغز ۴ ميلي ‌متر و به اندازه مغز جنين ۹ هفته اي است. دانشمندان در وين اين مغز مصنوعي را ساختند. اين مغز مصنوعي ساختار پيچيده و سه بعدي مغز جنين انسان را داراست. دانشمندان اعلام كردند مغز مصنوعي آزمايشگاهي هنوز هوشياري و آگاهي از خود ندارد بلكه بايد در اين راه تحقيقات بيشتري انجام شود. يورگن كنوبليش يكي از محققان انستيتو تحقيقاتي بيوتكنولوژي مولكولي وين دراين مورد گفت : اين مغز چهارميلي‌متر شايد به نظر بسيار كوچك برسد ولي بايد گفت اين پيشرفت بزرگي براي محققان است زيرا آنها تا پيش از اين با نمونه‌ ميكروسكوپي كار مي‌كردند . بخش‌هاي منحصر به فرد مغزي كه در اين نمونه‌ بسيار كوچك پرورش داده شده است، فاصله و تفاوت چنداني با بافت‌هاي دروني مغز جنين انسان ۹ هفته‌اي ندارد.
اين محقق خاطرنشان كرد : اين نمونه‌ مغز با استفاده از تبديل سلول‌هاي پوست انسان به سلول‌هاي بنيادي و با كمك تكنيك‌هاي پيشرفته‌ مهندسي ژنتيك پرورش داده شده است.  به گفته وي اين مغز مينياتوري مي‌تواند به محققان در كشف ابعاد تازه‌اي از بيمارهايي مثل شيزوفرني و درخودماندگي (اوتيسم) كمك كند. دانشمندان پيش از اين بارها تلاش كرده بودند تا مشابه بافت مغزي انسان را توليد كنند. تا به‌حال از نسوج و بافت‌هاي چشم، كبد و غده هيپوفيز براي شبيه‌سازي بافت مغزي استفاده شده است. محققان انستيتو تحقيقاتي بيوتكنولوژي مولكولي گفتند كه دستاورد تازه ‌در ساخت مغز مينياتوري ۴ ميلي‌متري به آن‌ها كمك مي كند تا چگونگي شكل‌گيري توانايي‌هاي مغز انسان را به دقت بررسي كنند. 


برچسب‌ها: مصنوعی, مغز مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو اعلام کردند: بزرگتر بودن مغز ممکن است دلیل بی‌اشتهایی و توانایی تحمل گرسنگی در برخی افراد باشد. محققان 19 دختر نوجوان مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی و 22 دختر نوجوان بدون این اختلال را از طریق MRI مورد آزمایش قرار دادند. نتایج اسکن نشان داد در زنان مبتلا به بی‌اشتهایی نسبت به زنان دیگر بدون این اختلال اوربیتوفرونتال چپ بزرگتر و قشر تمپورال خاکستری مضاعف است. اینسولای مغز در زمان چشیدن غذا فعال می‌شود، درحالی که قشر اوربیتوفرونتال مغز فرمان توقف خوردن را صادر می‌کند.
محققان این نتایج را با نتایج بدست آمده از افراد مبتلا به بی‌اشتهایی مقایسه کردند. آنان دریافتند قشر اوربیتوفرونتال در افراد بی‌اشتها بزرگتر است؛ در واقع قشر اوربیتوفرونتال با علائم صادر شده زمان احساس رضایت فرد از غذا مرتبط است و حجم بیشتر این قسمت موجب اختلال در خوردن می‌شود. این ارتباط نادرست بین قشر اوربیتوفرونتال و احساس سیری در این افراد موجب اجتناب از خوردن غذا قبل از دریافت میزان کافی مواد غذایی می‌شود. به علاوه قسمت راست اینسولا به تصورات ما از بدن واکنش نشان می‌دهد و به همین علت این افراد احساس چاقی می‌کنند، در حالی که کمبود وزن دارند. تحقیق انجام شده در مورد اوتیسم توسط محققان دانشگاه کمبریج در انگلستان نشان داد در زنان مبتلا به بی‌اشتهایی ممکن است برخی علائم افراد مبتلا به اوتیسم نیز مشاهده شود.


برچسب‌ها: اشتها, بی اشتهایی, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج پژوهش‌های جدید نشان داد که زنان سیگاری بیشتر از مردان سیگاری در معرض افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی هستند. محققان آمریکایی با بررسی زنان و مردان در سال‌های 1966 تا 2013 به نتایجی دست یافتند و اظهار کردند: سیگار کشیدن با افزایش 50 درصدی خطر ابتلا به سکته مغزی در زنان و مردان همراه است.
بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله Stroke منتشر شده است، زنان سیگاری 17 درصد بیش از مردان سیگاری در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند. محققان افزودند: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مردان و زنان سیگاری می‌توانند با ترک سیگار، خطر ابتلا به سکته مغزی را به‌ طور قابل توجهی کاهش دهند.
بررسی‌ها حاکی از آن است زنانی که سیگار می‌کشند، افزایش بیشتری در چربی، کلسترول و تری‌گلیسرید نسبت به مردان سیگاری دارند. «راشل هاکسلی»، استاد دانشکده بهداشت دانشگاه کوئینزلند استرالیا اظهار کرد: سیگار کشیدن یک عامل خطر عمده برای سکته مغزی هم در مردان و هم در زنان است، اما ترک سیگار یک راه بسیار موثر برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی است.


برچسب‌ها: سیگار, سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


اخيرا مطالعه‌اي نشان داده مبتلايان به گليوبلاستوما که پس از تاييد بواسيزوماب (Bevacizumab) توسط FDA در سال 2010 فوت کرده‌اند، طول عمر بيشتري در مقايسه با بيماران فوت‌شده در اثر اين بيماري در سال 2008 ميلادي داشته‌اند. ترديدهاي زيادي در زمينه اثربخشي بواسيزوماب در درمان مبتلايان به گليوبلاستوما وجود داشته است. مطالعه نشان داده در نظر گرفتن بواسيزوماب در رژيم‌هاي درماني، شانس بقاي بيماران را افزايش مي‌دهد. محققان نتايج به دست آمده از مطالعه روي 5607 بيمار بزرگسال مراجعه‌کننده به مرکز ملي سرطان آمريکا را قبل و بعد از تاييد بواسيزوماب براي درمان گبيوبلاستوما در سال 2009 ميلادي بررسي کردند. از مجموع اين بيماران، 1715 نفر در سال 2066، 1924 نفر در سال 2008 و 1968 نفر در سال 2010 ميلادي فوت کردند. نکته قابل ذکر اينکه تفاوت زيادي ميان آمارهاي 2008 و 2010 ميلادي وجود دارد. محققان چنين استدلال مي‌کنند اضافه?شدن بواسيزوماب در رژيم درماني گليوبلاستوما، تاثير آشکاري در افزايش شانس بقاي بيماران داشته است. گليوبلاستوما بدخيمي‌اي است که به سرعت گسترده مي‌شود و بسيار مهاجم است. اين بدخيمي 22 درصد تمام موارد ابتلا به سرطان مغز را شامل مي‌شود.


برچسب‌ها: گليوبلاستوما, بواسيزوماب, سرطان, سرطان مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


شرکت داروسازي سوپرنوس تاييديه نهايي براي تروکندي آهسته‌رهش(Trokendi XR) - فرمولاسيون آهسته‌رهش يک بار در روز توپيرامات در درمان صرع- را دريافت کرده است. تروکندي آهسته‌رهش، يک داروي ضدصرع است که براي مونوتراپي بيماران بالاي 10 سال مبتلا به صرع ژنراليزه تونيک-کونيک اوليه و نيز درمان کمکي در بيماران بالاي 6 سال مبتلا به تشنج‌هاي مرتبط با نشانگان لنوکس-گاستات مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين محصول در کپسول‌هاي آهسته‌رهش 25، 50، 100 و 200 ميلي‌گرمي وارد بازار خواهد شد.


برچسب‌ها: تروکندي, توپيرامات, داروی جدید, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان روش جديدي كشف كردند كه مي توان با استفاده از آن، بيماري هاي آلزايمر و پاركينسون و برخي بيماري هاي آسيب رسان به بافت مغز را كنترل و مهار كرد. محققان دانشكده پزشكي سنت لوييس دانشگاه واشنگتن با انجام مطالعه اي گيرنده ويژه اي كشف كردند كه با مسدود كردن اين گيرنده مي توان بيماري هاي آلزايمر و پاركينسون را درمان كرد. به گفته محققان، از اين گيرنده ويژه كه هپارين سولفات پروتئوگليكان (HSPGs) نام دارد مي توان به عنوان هدف جديد درماني براي بيماري هاي آلزايمر و پاركينسون استفاده كرد. دكتر مارك دياموند و همكارانش از دانشكده پزشكي دانشگاه واشنگتن اظهار داشتند: از بسياري از آنزيم هايي كه باعث توليد هپارين سولفات پروتئوگلايكن مي شوند ، مي توان براي ساخت داروهايي براي درمان بيماري هاي پاركينسون و آلزايمر استفاده كرد. به گفته محققان، با استفاده از اين آنزيم ها و گيرنده ياد شده، مي توان به كشف روش هاي درماني بهتر براي بيماري آلزايمر و پاركينسون اميدوار شد.
بيماري پاركينسون يك بيماري دستگاه عصبي مركزي در بزرگسالان مسن تر كه مشخصه آن سفتي عضلاني پيشرونده تدريجي ، لرزش و از دست رفتن مهارت هاي حركتي است. اين اختلال هنگامي رخ مي دهد كه نواحي خاصي از مغز توانايي خود در توليد دوپامين (يكي از ناقلين عصبي در مغز) را از دست مي دهند. بعد از آلزايمر، پاركينسون شايع‌ترين بيماري مخرب اعصاب به حساب مي‌آيد؛ پاركينسون بيماري مزمن و پيشرونده‌اي است كه در آن سلول هاي ترشح‌كننده دوپامين در مغز مي‌ميرند و در فقدان دوپامين حركات بدن نامنظم مي شود. نتايج اين مطالعه در نشريه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links