محققان موفق به کشف ارتباط کاهش شنوایی در افراد با نوعی ژن شدند. کارشناسان هندی و آمریکایی نقش یک نوع ژن خاص را در ابتلا به ناشنوایی در افراد مبتلا به زوال شناختی دریافتند. محققان بیمارستان رام گانگا سر و دانشگاه لوئیزویل پزشکی اظهار کردند: ژن MMP-9 نقش مهمی در بروز زوال شناختی و کاهش شنوایی این بیماران دارد. محققان با انجام این آزمایش بر روی موش به نتایجی در این باره دست یافتند و امیدوارند این آزمایش بر روی انسان به نتیجه برسد. در حال حاضر، 45 درصد از بزرگسالان بین سنین 45تا 92 سال در هند، از مشکل شنوایی رنج می برند. کمبود ویتامین B-12 و سطوح بالای هموسیستئیننیز با اختلال شنوایی در زنان همراه است. این مطالعه در مجله Molecular Biology Reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقلی, ژن, کاهش شنوایی, MMP, 9
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشگران آمریکایی نشان داد که امکان دارد کودکانی که بهره هوشی طبیعی دارند پس از تجربه اولین حمله صرع با مشکلاتی در حافظه، یادگیری و دیگر مهارت‌های شناختی رو به رو شوند. محققان تاکید می‌کنند باید در کوتاه‌ترین زمان پس از این که کودک حمله صرع را تجربه می‌کند، از او تست‌های شناختی به عمل آورد تا مهارت‌های شناختی وی ارزیابی شود.
در این تحقیق، 282 کودک دبستانی که طی 3 ماه پیش از شروع مطالعه اولین حمله صرع خود را تجربه کرده بودند و میزان بهره هوشی آنها حداقل 70 بود، بررسی شدند. پژوهشگران، دیگر عوامل خطرساز در این کودکان همچون تشنج‌های مکرر، مصرف داروهای ضد صرع یا نشانه‌هایی از صرع در نوار مغز‌های اولیه را نیز مورد توجه قرار دادند. 27 درصد از کودکانی که یک بار حمله داشتند، در زمانی نزدیک به زمان اولین حمله خود دچار دشواری‌های شناختی بودند و 40 درصد از آنهایی که دارای ریسک فاکتورهای دیگر هم بودند، مشکلات شناختی داشتند.
به گفته محققان، کودکانی که عوامل خطرساز را داشتند، سه برابر بیش از کودکان سالم در اولین معاینه در کلینیک، مشکلات شناختی از خود نشان می‌دادند. همچنین مشخص شد کودکانی که داروی ضد صرع مصرف می‌کردند، در مهارت‌های زبانی، حافظه کلامی و یادگیری در مقایسه با کودکانی که این داروها را نمی‌خوردند، مشکل داشتند. محققان معتقدند که کودکان مبتلا به صرع باید از لحاظ مهارت‌های شناختی به طور مرتب بررسی شوند.


برچسب‌ها: صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های جدید پژوهشگران امریکایی نشان می‌دهد عصاره کاکائو می‌تواند موجب پیشگیری از آلزایمر شود. این تیم تحقیقاتی به رهبری دکتر گیولیو ماریا، استاد مغز و اعصاب دانشکده پزشکی Icahn ، اظهار کردند: عصاره کاکائو که لاوادو نام دارد، می‌تواند موجب کاهش و یا جلوگیری از آسیب به مسیرهای عصبی در بیماران مبتلا به آلزایمر شود. این مطلب به این معنی است که از علائم آن، مانند زوال شناختی می‌توان جلوگیری کرد. به گفته این محققان، عصاره کاکائو به میزان حداقلی فرآوری شده است که به مقدار بالا در پلی فنول‌ها (آنتی اکسیدان‌های میوه‌ها و سبزیجات) موجود است. تحقیقات قبلی نشان داده است رژیم غذایی غنی از پلی فنول می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. بر اساس این گزارش، بیش از 5 میلیون آمریکایی مبتلا به آلزایمر هستند و انتظار می‌رود در سال 2050 این رقم به 16 میلیون نفر افزایش یابد.


برچسب‌ها: آلزایمر, کاکائو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس یافته‌های جدید، مشاغل چالش‌برانگیز می‌توانند ابتلا به زوال عقل را در سالمندی به تاخیر بیندازند. دانشمندان معتقدند فعال ‌نگه‌داشتن مغز طی زندگی هم در حیطه شغلی و هم با استفاده از سرگرمی‌های محرک، می‌تواند زوال عقل را تا 9 سال عقب بیندازد. پزشکان مدت‌هاست بر این باورند آموزش مغز در سالمندی مانع از ابتلا به زوال عقل می‌شود اما این نخستین بار است که فعالیت ذهنی در سال‌های جوانی به عنوان اثری مهم در تاخیر بروز این اختلال عنوان شده است.
در مطالعه‌ای که روی دو هزار نفر انجام شد، مؤثرترین سرگرمی‌ها شامل مطالعه، داشتن زندگی اجتماعی فعال و استفاده از رایانه به طور منظم گزارش شدند. «دکتر پراشانتهی وموری» رهبر ارشد این مطالعه از «کلینیک مایو» در مینه‌سوتا، معتقد است این یافته‌ها به کاهش اپیدمی زوال عقل قریب‌الوقوع کمک می‌کند. جزئیات این پژوهش در مجله JAMA Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقل, شغل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تیمی از محققان به رهبری دانشگاه اوتاوا نقش نوعی ژن خاص را در رشد مخچه کشف کردند. بر اساس یافته‌های جدید، ژن Snf2h برای رشد مخچه سالم حیاتی است. این عضو مرکز کنترل تعادل، کنترل حرکات فیزیکی پیچیده و کنترل حرکات ریز است. همچنین مخچه برای انجام فعالیت‌های روزانه مانند قدم‌زدن، خوردن و رانندگی مهم است. با حذف ژن Snf2h، محققان دریافتند مخچه کوچک‌تر از حد نرمال بود و تعادل و حرکات کنترل‌شده نیز کاهش یافت. این عضو حاوی تقریبا نیمی از عصب‌های مغز است. ژن کشف‌شده در سلول‌های بنیادی عصبی مغز قرار دارد و به عنوان یک تنظیم‌کننده ارجح ایفای نقش می‌کند. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, مخچه, Snf2h
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا
زمان برگزاری: ۹ الی ۱۱ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان خاتم الانبیا

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اضطراب, همایش روانپزشکی, همایش مغز و اعصاب, بیمارستان خاتم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود. این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند. به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود. این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند.
پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند. محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.


برچسب‌ها: فشار خون, اختلال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان، موفق به کشف راهی برای درمان بیماری صرع شدند. محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، موفق به کشف شبکه پیچیده‌ای از پروتئین شدند که در درمان اختلالات عصبی مانند صرع، اختلال طیف اوتیسم و اسکیزوفرنی موثر است. این مجموعه شامل سه پروتئین کلیدی KCC2، Neto2 و GluK2 مورد نیاز برای ارتباطات سیناپسی مهارکننده و تحریک کننده است. KCC2 برای مهار کننده مورد نیاز است، GluK2 یک گیرنده برای فرستنده تحریکی است و Neto2 پروتئین کمکی به KCC2 و GluK2 است. پیش از این اعتقاد بر این بود که KCC2 و GluK2 در محفظه‌های جداگانه ای‌از سلول هستند و مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، اما محققان دریافتند عملکرد آنها در تعامل با هم است.
محققان این تحقیق اظهار کردند: عدم تعادل بین سطح تحریک کننده و مهارکننده باعث عملکرد نامناسب مغز و تشنج می‌شود. همانطور که می‌دانیم درمانی برای صرع وجود ندارد و درمان‌های در دسترس فقط می‌تواند به جلوگیری از عوارض آن از جمله تشنج کمک کند. موفقیت دانشمندان بر روی موش‌ها قابل اهمیت است و امیدواری به درمان برای انسان وجود دارد. این یافته‌ها در مجله Cell Reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک شرکت سوئدی نوعی کلاه فناوری پیشرفته طراحی کرده است که دارای آنتن‌هایی برای ارسال ریزموج در جمجمه به منظور شناسایی احتمال بروز سکته است. به باور پزشکان، کلاه «سکته‌یاب» (Strokefinder) با ارسال ریزموجها به مغز می‌تواند جان هزاران تن را نجات دهد. مخترعان این دستگاه مدعی هستند که کلاه مذکور می‌تواند در زمان استفاده توسط کارکنان آمبولانسها به صرفه‌جویی در زمان حیاتی بین مرگ و زندگی کمک کند و یا می‌تواند خطر از کارافتادگی طولانی‌مدت را در بیماران کاهش دهد.
سکته مغزی یکی از دلایل اصلی از کار افتادگی شدید در سراسر جهان است. اگرچه استفاده از دارو می‌تواند آسیب ایجاد شده توسط رایجترین نوع سکته در اثر لخته شدن خون در مغز را کاهش دهد، اما این درمان یا باید در سه تا چهار ساعت اولیه انجام شود یا ممکن است ضرر آن بیشتر از فایده‌اش باشد. بیماران را نمی‌توان بدون اسکن مغزی درمان کرد؛ چرا که دارو ممکن است برای بیماران مبتلا به نوع دوم کمتر رایج سکته که در اثر خونریزی مغزی ایجاد می‌شود، مرگبار باشد. در اینجاست که تشخیص سریع بین دو سکته اهمیت می‌یابد.
شرکت سوئدی Medfield Diagnostics کلاه سکته‌یاب را طراحی کرده که ریزموجهای مشابه امواج تلفن همراه را از طریق آنتن‌هایش به جمجمه می‌فرستد. کلاه مذکور بر روی سر بیمار قرار گرفته و بافت مغز را با استفاده از ریزموجها آزمایش می‌کند. سیگنالها توسط سیستمی برای تعیین نوع سکته و اینکه توسط لخته خون یا خونریزی مغزی ایجاد شده، ترجمه می‌شوند.
محققان دانشگاه فناوری چاملرز، آکادمی سالگرنسکا و بیمارستان دانشگاهی سالگرنسکا در گوتنبرگ سوئد یک کارآزمایی بر روی 45 بیمار انجام دادند. نتایج این کارآزمایی نشان داد که کلاه سکته‌یاب از قطعیت زیادی در یافته‌های خود برخوردار است. مطالعات اولیه بیمار درون بیمارستانها انجام شده و گروه تحقیقاتی آکادمی چالمرز و سالگرنسکا در پائیز سال جاری قصد دارند یک کلاه متحرک سکته‌یاب را بر روی بیماران در آمبولانس آزمایش کنند. به گفته محققان، این ریزموجها 100 برابر ضعیفتر از امواج تولید شده توسط تلفن همراه هستند و تنها برای چند ثانیه باقی می‌مانند که نشان از ایمن بودن کلاه دارد. نتایج این پژوهش در مجله Engineering in Medicine & Biology Society منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


با افزایش چاقی و ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان، محققان به دنبال یافتن چگونگی پردازش مواد غذایی در بدن کودکان و دلایل افزایش ابتلا به چاقی و دیابت در آنان هستند. محققان دانشکده پزشکی ییل، تفاوت و چگونگی پاسخگویی مغز نوجوانان و بزرگسالان را به مصرف یک نوشیدنی گلوکز دار، مقایسه کردند.
نتایج نشان داد در نوجوانان، مصرف گلوکز به افزایش جریان خون در مناطق مغزی درگیر در پاداش، انگیزه و تصمیم‌گیری، کمک می‌کند، در حالی‌که در افراد بزرگسال در این مناطق مغزی جریان خون کاهش می‌یابد. به گفته آنیا جستربوف، سرپرست تحقیقات و استادیار بخش اطفال دانشگاه پزشکی ییل، محققان هنوز نتوانسته‌اند ارتباط مصرف گلوکز و تاثیر آن بر رفتارها را به دست آورند، اما به طور قطع می‌دانند که پاسخگویی مغز نوجوانان و بزرگسالان به مصرف گلوکز متفاوت است و این موضوع از اهمیت برخوردار است، چرا که نوجوانان بیشترین مصرف کنندگان قندهای افزودنی در رژیم‌های غذایی هستند.
این تحقیقات، اولین مرحله از شناخت مغز نوجوانان در پاسخگویی به مصرف نوشیدنی‌های شیرین است و می‌تواند به درک ارتباط مصرف مواد قندی و تاثیر آنها بر غذاها و افزایش ابتلا به چاقی در کودکان و نوجوانان کمک کند. محققان آلمانی در دانشگاه و بیمارستان کودکان در لایپزیک، ترکیب سلول‌های چربی کودکان و نوجوانان چاق و لاغر را با یکدیگر مقایسه کردند. آنان دریافتند هنگامی که کودکان چاق می‌شوند، تعداد سلول‌های چربی در آنان افزایش می‌یابد که اندازه این سلول‌ها بزرگ‌تر از سلول‌های موجود در بدن کودکان لاغر است. محققان، همچنین به شواهدی مبنی بر اختلال در عملکرد سلول‌های چربی در کودکان چاق، از جمله نشانه‌های التهاب، که می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین، دیابت و دیگر مشکلات، مانند فشار خون شود دست یافتند. محققان امیدوارند این تحقیقات بتواند به شناخت عوامل ابتلا به چاقی و دیابت در کودکان و نوجوانان کمک کند.


برچسب‌ها: نوجوانان, نوشیدنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات اعصاب کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۷ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار قائم بیمارستان کودکان مفید

سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش اطفال, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مفید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه سنت لوئيس آمريکا در يک مدل موشي توانستند با کمک ترکيب ملکولار جديد، علايم آلزايمر را برگردانده و مبتلايان را به وضعيت اوليه خود بازگردانند. اين ترکيب جديد که (antisense oligonucleotide OL-1) نام دارد، وقتي روي مدل‌هاي موشي مبتلا به بيماري آلزايمر آزمايش شد، باعث برگشت علايم کلاسيک بيماري (التهاب مغز و نقصان يادگيري و حافظه) شد. اين ترکيب ملکولي با بلوکه کردن mRNA، که توليد پروتئين آميلوئيد- بتاي اضافي را تحريک مي‌کند و باعث توليد پلاک‌هاي آميلوئيد- بتا (نشان اصلي بيماري آلزايمر) مي‌شود، به مقابله با اين بيماري مي‌پردازد. درواقع اين ترکيب مي‌تواند بيان بالاي ژن پيشروي پروتئين آميلوئيد- بتا را کاهش دهد، به اين ترتيب مقدار اين پروتئين در بدن تنظيم مي‌شود. محققان در مقاله خود ذکر مي‌کنند که با توجه به موفقيت اين آزمايش روي موش‌ها، آن را نيز روي انسان‌ها تست کنند تاببينند که آيا همان اثر را روي انسان‌ها هم دارند يا خير. نويسندگان اين مقاله ذکر مي‌کنند که يافته‌هاي جديد بر اهميت پروتئين آميلوئيد- بتا در روند بيماري آلزايمر تاکيد دوباره دارد. آنها پيشنهاد مي‌کنند که1- antisense که پيشروي پروتئين آميلوئيد- بتا را هدف قرار دهد، درمان بالقوه براي برگرداندن علايم بيماري آلزايمر به حساب مي‌آيد.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تازه‌ترين پژوهش که روي موش‌ها انجام شده، حاکي است که کمبود خواب ممکن است باعث از ميان رفتن سلول‌ها مغز شود. محققان در نشريه نوروساينس گزارش داده‌اند که کمبود خواب طولاني در موش به از بين رفتن ۲۵ درصد سلول‌هاي مغز منجر شد. دانشمندان آمريکايي مي‌گويند اگر همين موضوع در انسان هم صادق باشد تلاش براي جبران کمبود خواب ممکن است بي‌فايده باشد. به عقيده آنها ممکن است روزي در آينده بتوان قرصي براي محافظت از مغز در برابر تاثير منفي کم‌خوابي ساخت. در اين مطالعه موش‌هاي آزمايشگاهي از خواب محروم شدند، به همان شکلي که گاه سبک زندگي امروزي مثل ساعات طولاني کار، انسان را از خواب محروم مي‌کند. تيمي از دانشکده پزشکي دانشگاه پنسيلوانيا بعضي سلول‌هاي خاص مغز را که در هوشيار نگه داشتن ذهن موثرند مطالعه کردند. بعد از چندين روز اعمال ساعات خواب، مثل کساني که سه شب شبکاري مي‌کنند و روزانه چهار يا پنج ساعت بيشتر نمي‌خوابند، ۲۵ درصد سلول‌ها در ساقه مغز موش‌ها از بين رفت. محققان مي‌گويند اين اولين شواهد از نابودي سلول‌هاي مغزي در اثر کم‌خوابي است. اما مي‌افزايند که براي درک اينکه آيا انسان‌ها هم در اثر کم‌خوابي در معرض آسيب دايمي هستند مطالعات بيشتري لازم است.


برچسب‌ها: خواب, کم خوابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نیومکزیکو اخیرا مدعی شده‌اند که اعمال جریانات ملایم الکتریسیته به سر می‌تواند درد را از بین برده، به حافظه کمک کرده و دقت را ارتقا بخشد. این روش موسوم به «تحریک مستقیم جریان ترانس» (TDCS) منجر به انفجاری در میان هکرها شده که در تلاش برای استفاده از این شیوه به نفع خود هستند. این روش بقدری موفقیت‌آمیز نشان داده که حتی ارتش آمریکا بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. شیوه TDCS با پمپاژ یک جریان الکتریکی کم قدرت از طریق الکترودهای روی سر انسان عمل می‌کند. برخی پژوهشها نشان داده که می‌توان از این رویکرد برای درمان بیماریهایی مانند افسردگی، اضطراب و درد مزمن استفاده کرد. اگرچه هکرها این فناوری را حاوی کاربردهای ارتقادهنده دیگر مانند یادگیری سریعتر یا بهتر شدن در بازیهای ویدیویی می‌دانند.
پژوهش انجام شده بر روی خلبانان نیروی هوایی آمریکا نشان داد، افرادی که تحت روش مذکور قرار گرفته بودند، 25 درصد عملکرد بهتری در آزمایشات تمرینی نسبت به سایرین نشان دادند. همچنین می‌توان از هدستهایی مانند هدست Foc.us استفاده کرد که کاربری این روش را برای عموم مردم امکان‌پذیر می‌کند. بنا بر ادعاهای شرکت Foc.us، این هدست 350 دلاری می‌تواند انعطاف‌پذیری مغز را افزایش داده و فعالیت سیناپسها را تسریع کند که این امر به بازیکنها در تمرکز بهتر بر روی بازیها و دریافت امتیازات بیشتر کمک خواهد کرد. اگرچه هکرها نسخه‌های خاص خود را با استفاده از هدبندهای قابل ارتجاع و چند الکترود ساخته‌اند. نیروی این نسخه‌ها اغلب با یک باتری 9 ولت تامین شده و یک تا دو میلی‌آمپر برق تولید می‌کند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ساختار متفاوت سلولی و عصبی در کیسه‌تنان می‌تواند در ارائه روشی جدید در درمان بیماری‌های عصبی موثر باشد‌. محققان با بررسی ساختار سیستم عصبی حیوانات ژله‌ای آبزی مثل کیسه‌تنان، با ساختار و شکل جدیدی از رشد مغزی مواجه شدند که ممکن است برای درمان بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر و سایر بیماریهای عصبی موثر باشد. به گفته لئونید مورز، محقق دانشگاه فلوریدا، کیسه تنان در دسته جانوران اولیه قرار دارند. این جانوران متمایز با عروس دریایی بوده و ساختار عصبی و شیوه ارسال پیام‌های عصبی در سیستم عصبی این جانداران نسبت به پستانداران و سایر جانوران متفاوت است. وی در ادامه افزود: انتقال دهنده‌های شیمیایی عصبی در سیستم عصبی کیسه تنان با سایر جانوران تفاوت چشمگیری دارد. به عنوان مثال در سیستم عصبی کیسه‌تنان از دوپامین که کاهش آن عامل ایجاد بیماری پارکینسون است، استفاده نمی‌شود و حتی این جاندار قادر است مغز خود را در کمتر از چهار روز دوباره تولید کند. این تحقیقات در مجله علمی Nature منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه جنوب دانمارک به دنبال ساخت افشانه‌های بینی برای جایگزین کردن قرصهای مورد استفاده در بیمارهای مغزی مانند آلزایمر هستند. به گفته محققان، داروهای افشانه‌ای که از درون بینی اعمال می‌شوند، مسیر سریعتری را به سوی مغز گذرانده و همچنین به دلیل کم شدن دوز مصرفی دارو، عوارض جانبی آنها نیز کاهش خواهد یافت.
البته یکی از سدهای بزرگ استفاده از افشانه‌ها این است که بسیاری از داروها نمی‌توانند از میان دیوار بینی به مغز سفر کنند. برای غلبه بر این مشکل، باید این داروها را در مولکولهای بزرگتر موسوم به پلیمرها قرار داد. اگرچه این راه‌حل هم ممکن است برای همه درمانها در زمان انتقال آنها به درون مغز کارگر نشود چرا که دارو ممکن است درون پلیمر باقیمانده و بیرون نیاید.
اکنون محققان دانشگاه جنوب دانمارک یک پلیمر طبیعی ساخته شده از قند را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند از میان دیواره بینی عبور کرده و به محض ورود به مغز، دارو را آزاد کند. به گفته پرفسور مکسی‌میلیانو دی‌کاگنو که رهبری این تحقیق را بر عهده دارد، این یک دستاورد بزرگ است که محققان را به انتقال داروهای مغزی از طریق افشانه‌های بینی نزدیک خواهد کرد. نتایج این پژوهش در مجله Pharmaceutics منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, افشانه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه آدلاید، در تلاش برای درک توانایی مغز در جایگزینی سلول‌های عصبی بدون از بین رفتن حافظه هستند. با توجه به عمر زیاد سلول‌های عصبی، اجزای درونی آنها مثل پروتیین‌ها و مولکول‌‎هایی که در ساختار سلول نقش داشته، پیوسته تعویض می‌شوند. محققان، با ساخت مدلی نظری، سعی در فهم شیوه کنترل اجزا در سلول و جایگزینی این اجزا در طول دوره عمر سلول دارند و در تلاشند که این سوال بزرگ را که چگونه با تعویض عناصر سلول، توانایی‌های یادگیری، حافظه و اندیشیدن محفوظ باقی می‌ماند، درک کنند. محققان، پس از مطالعه بر روی مدل نظری مغز دریافتند سلول‌های عصبی مجهز به سنسورهای یونی بوده که فعالیت الکتریکی سلول را کنترل کرده و سلول را در وضعیت حداکثر پاسخ نسبت به جریان الکتریکی قرار می‌دهد. به گفته دکتر لری، محقق پروژه، این مطالعات به درک بهتر ما از پیچیده‌ترین ماشین روی زمین یعنی مغز انسان کمک بزرگی کرده است. این تحقیقات در مجله Neuron منتشر شده است.


برچسب‌ها: حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که زنان از نظر ژنتیکی بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند. این مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در زنانی که دارای ژن «آپو ای 4» (ApoE4) هستند بیشتر از مردان است. پیش از این مطالعات نشان داده بودند که شمار زنان مبتلا به آلزایمر از مردان بیشتر است که یکی از علل مرتبط به این مسئله را می توان طول عمر بیشتر زنان عنوان کرد. در این مطالعه محققان مرکز مطالعات اختلالات حافظه استنفورد شرایط سلامتی هشت هزار فرد بالای 60 سال را بررسی کردند. در این مطالعه محققان متوجه شدند که حتی با وجود حذف عامل سن بازهم خطر ابتلا به آلزایمر همچنان در زنان و در افراد دارنده عامل ژنتیکی آپو ای 4، بیشتر از بقیه بود.
با این وجود این مطالعه نشان داد که در مردان دارنده این ژن خطر ابتلا به آلزایمر تنها اندکی از سایر مردان بیشتر بود این در حالی است که این ژن در زنان خطر ابتلا به بیماری را حدود دو برابر افزایش می داد. آپو ای 4 یکی از ژن های آپو لیپو پروتئین است. این ژن در واقع نوعی پروتئین است که چربی را در سرتاسر بدن منتقل می کند. دستگاه عصبی مرکزی بدن و به ویژه مغز از مصرف کنندگان اصلی این چربی ها هستند. ژن های آپو لیپو پروتئین به سه دسته «آپو ای 2، 3 و 4» تقسیم می شوند که هر یک پروتئین هایی با ساختارها و قابلیت های متفاوت در انتقال چربی در سرتاسر بدن تولید می کنند. این مسئله که در بدن هر شخصی کدام نمونه از ژن های آپولیپو پروتئین وجود داشته باشد مسئله ای وراثتی است و هر شخصی دو نمونه از این ژن ها را از والدین خود به ارث می برد. آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان بخشی از مغز را کشف کرده‌اند که به انسان‌ها امکان شناسایی موسیقی‌ها و نام‌های آن‌ها را می‌دهد. آن‌ها همچنین دریافتند ناحیه موسوم به لوب تمپورال چپ که مسئول به یادآوردن نام‌ها و مکان‌ها نیز هست، با موسیقی سر و کار دارد. مطالعه دانشمندان دانشگاه آیووا نشان می‌دهد آسیب به این ناحیه مغزی با مشکلات یادگیری عناوین آهنگ‌های مشهور یا غیرمشهور مرتبط است. این نخستین مطالعه‌ای است که با ملودی‌های موسیقیایی سر و کار دارد. در حالی که صورت‌ها و مکان‌ها محرک‌های بصری هستند، ملودی‌ها شنیداری هستند و ناحیه لوب تمپورال چپ بخش همگرایی است که به محرک منفردی اختصاص ندارد. یافته‌های جدید نظریه موجود را پشتیبانی می‌کند که بر اساس آن، این ناحیه از مغز منطقه‌ای مهم برای نامگذاری آیتم‌های منحصر‌بفرد صرف نظر از ماهیت محرک آن‌ است.
محققان حاضر در این تحقیق 30 شرکت‌کننده حاضر در «دفتر بیماران عصبی» دانشگاه آیووا را در یک مسئولیت نام‌گذاری ملودی‌های مشهور به کار گماردند. این شرکت‌کنندگان به 10 بیمار دارای آسیب‌دیدگی لوب تمپورال چپ، 10 نفر مبتلا به آسیب مغزی و 10 شرکت‌کننده بدون داشتن آسیب مغزی تقسیم شدند. مسئولیت آن‌ها شامل گوش‌دادن به 52 ملودی مشهور بود که مدت زمانشان از هشت تا 15 ثانیه گزارش شد. پس از گوش‌دادن به هر ملودی از شرکت‌کنندگان خواسته شد آشنایی‌شان را با آن ارزیابی کرده و نامش را شناسایی کنند. در این میان، بیماران مبتلا به لوب تمپورال چپ (LTP) به طور قابل توجهی ملودی‌های کمتری را در مقایسه با بیماران دارای آسیب مغزی و گروه کنترل نام‌گذاری کردند. در مجموع، بیماران LTP تقریبا 50 درصد آهنگ‌ها را به درستی نامگذاری کردند در حالی که شرکت‌کنندگان دیگر 80 درصد ملودی‌ها را به درستی نامگذاری کردند. نتایج حاصل حاکی از آن است LTP مسئول شناسایی آهنگ‌های موسیقیایی در مغز و نام‌های آن‌هاست. جزئیات این مطالعه در مجله Neuropsychology منتشر شد.


برچسب‌ها: موسیقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بررسی های اخیر محققان دانشگاه های وین، اتریش، فلوریدا، و دانشگاه ایالتی نیویورک نشان می دهد که دلیل اصلی خمیازه، تنظیم حرارت و خنک شدن مغز است. محققان تا امروز بر این باور بودند که علت اصلی خمیازه، اکسیژن رسانی به مغز یا خون است ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد که خمیازه باعث تنظیم حرارت مغز می شود.
دمای مغز تابع عواملی مانند چرخه خواب، استرس و تحریک غشای مغز است. زمانی که دمای مغز افزایش می یابد، نیاز به خمیازه احساس می شود تا هوای خنک جایگزین هوای گرم ناحیه مغز شود. در خمیازه معمولا دیواره نازک خلفی سینوس فک بالا مانند پمپ دم عمل می کند و مانند یک سیستم خنک کننده، دمای مغز را کاهش می دهد. سیستمی مشابه این سیستم خنک کننده در پرندگان نیز گزارش شده است.
درهنگام خمیازه، جریان خون در ناحیه گردن، سر و صورت افزایش پیدا می کند و هوای خنک وارد شده به بدن باعث کاهش دمای مایع نخاعی و خون می شود. کاهش دمای مغز باعث افزایش کارایی این سیستم پیچیده و بهبود خلق و خو می شود. در ادامه تحقیقات آمده است که فرکانس خمیازه در فصل های مختلف متفاوت است. نتایج این تحقیقات نه تنها در دانش فیزیولوژی کاربرد دارد؛ بلکه در درک بهتر بیماری های صرع و ام اس نیز موثر است. علاوه بر این، خمیازه های ممتد می تواند نشانه ای بر وجود نوعی اختلال در مغز باشد.


برچسب‌ها: خمیازه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان داد سرکوب شدن احساسات بر اندازه مغز تاثیر می‌گذارد. در تحقیقات جدید مشخص شده است اندازه مغز در افراد مسن‌ بی‌احساس بدون افسردگی، کوچکتر است. در آخرین تحقیق تعیین شد: بی‌احساس بودن، بی‌علاقگی یا احساس کمتر بوجود می‌آورد.
در این تحقیق، اندازه مغز در تعیین سرعت پیری مورد بررسی قرار گرفت. محققان اظهار کردند: اندازه مغز به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد. با این وجود از دست دادن اندازه بزرگتری از مغز نشان دهنده بیماری مغزی است. محقق این تحقیق دکتر لنور.ج .یولینور از انجمن ملی سلامت (NIH) در بتسدا و عضو آکادمی عصب شناسی آمریکا اظهار کرد: علائم از دست دادن حافظه نشان از تغییرات مغزی مرتبط با بیماری‌های مغز است و بی‌احساس بودن تعیین کننده این تغییرات است. علائم بی‌احساسی در افراد مسن بدون زوال عقل شایع است. در این تحقیق، شرکت‌کنندگان بی‌احساس البته بدون افسردگی مورد بررسی بیماری‌های مغزی قرار گرفتند.
در این تحقیق، 4354 فرد بدون زوال عقل با متوسط سن 76 سال تحت اسکن ام.آر.ای قرارگرفتند و علائم احساسی از جمله فقدان احساس، علاقه، فقدان هیجان، کاهش فعالیت‌ و ترجیح به ماندن در منزل وخستگی ارزیابی شد. نتایج نشان داد ماده خاکستری مغز که به یادگیری و نگهداری خاطرات کمک می‌کند و نیز ماده سفید که وظیفه ارتباط بین قسمت‌های مختلف مغز را برعهده دارد در افرادی با نشانه بی‌احساس بودن کمتر است. این نتایج حتی در افراد افسرده نیز صادق است. وی در ادامه افزود: این نتایج به شناسایی افراد بی‌احساس در معرض خطرکمک خواهد کرد. نتایج این تحقیق در نشریه آنلاین عصب شناسی منتشر شده است.


برچسب‌ها: احساسات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان روش جدیدی برای خارج کردن لخته خون از مغز ابداع کرده اند که فقط 12 دقیقه طول می کشد. این روش جدید در حال حاضر در 20 بیمارستان انگلیس در حال آزمایش است. در این روش یک لوله از طریق کشاله ران داخل شریان قرار می گیرد و سپس به سمت مغز حرکت داده می شود تا لخته خون را از مغز بیرون بکشد.
محققان این روش را دو ماه پیش بر روی استفان ویلیامسون 60 ساله که در زمین گلف دچار سکته مغزی شد آزمایش کردند و موفق شدند یک لخته خون 2 اینچی (5 سانتی متری) را از مغز وی بیرون آورند. لخته ها خونی عامل اصلی سکته مغزی هستند؛ سکته مغزی زمانی بروز می کند که خون رسانی به قسمتی از مغز قطع می شود در این زمان لازم است که به سرعت لخته خونی را از مغز بیمار خارج کرد تا اکسیژن به سلول های مغزی برسد و از آسیب بیشتر جلوگیری شود. معمولا برای از بین بردن این لخته ها از داروهای داخل وریدی استفاده می شود.
اما این روش که به تازگی ابداع شده است می تواند لخته خونی را در عرض 12 دقیقه از مغز بیمار خارج کند. حدود 152 هزار انگلیسی هر سال دچار سکته مغزی می شوند که می تواند به دلیل وجود لخته خونی در مغز یا پاره شدن رگ های خونی در مغز باشد. حدود دو دهه است که پزشکان می توانند از کشاله ران با گذاشتن یک لوله در رگ به مغز دسترسی پیدا کنند و خونریزی ناشی از پاره شدن رگ های خونی را متوقف سازند. اما استفاده از این فناوری برای خارج کردن لخته خون از مغز به تازگی ابداع شده است.


برچسب‌ها: روش جدید, لخته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


واکنش مغزی افرادی که بیشتر در معرض دود سیگار قرار دارند، در برخی قسمت‌های پردازش مغز و کنترل احساسات ضعیف می‌شود. در این تحقیق قرار گرفتن در معرض دود حاصل از تنباکو در والدین سیگاری و خطر مشکلات جسمانی و روحی فرزندان مورد توجه قرار گرفت. در گذشته محققان اعلام کردند استعمال دخانیات در دوران بارداری موجب افزایش خطر آسیب‌های روانی مانند کمبود توجه یا اختلال بیش فعالی(ADHD) می‌شود.
در این تحقیق، محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، 178 مادر و 175 کودک با نشانه‌های ADHD را مورد بررسی قرار دادند. 140 مادر این تحقیق دخانیات استعمال نمی‌کردند. با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، عملکرد مغز افرادی که در معرض دود سیگار بودند در 25 سالگی از نظر اختلالات عصبی، بیش‌فعالی و اندازه‌گیری کنترل باز دارنده بررسی شد.
محققان دریافتند افرادی که در معرض دود سیگار والدین قرار داشتند در قسمت‌هایی از مغز در برابر عوامل محرک، واکنش کمتر نشان می‌دادند و همچنین در این افراد علائم ADHD بیشتری مشاهده شد. نتایج تحقیقات نشان داد استفاده از برنامه‌هایی برای ترک سیگار در دوران بارداری و اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود سیگار تاثیر بسزایی بر فرزند خواهد داشت. نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شده است.


برچسب‌ها: سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان موسسه سلول‌های بنیادی هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست موفق به کشف یک روش جدید موثر در مبارزه با تورمورهای مغزی با استفاده از ویروس تبخال شده‌اند. این روش شامل در دام انداختن سلولهای بنیادی حاوی ویروس تبخال در یک ژل و اعمال مستقیم آن بر روی تومور بدخیم گلیوبلاستوم مولتی فرم - شایع‌ترین تومور مغزی در بزرگسالان- در موشها بود که در پی آن میزان زنده ماندن این موجودات افزایش یافت. پیش از این نیز ویروس Oncolytic یا قاتل سرطان در دو مرحله مطالعات بالینی برای تومورهای مغزی مورد استفاده قرار گرفته، اما با موفقیت‌های محدود همراه بوده است.
اگرچه در مطالعات بالینی، درمان تومور به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس (ویروس تبخال) بسیار امیدوارکننده بود، اما این درمان برای بیماران انسانی چندان موفقیت‌آمیز نبود چرا که محققان نمی‌دانستند این ویروس چه مدت باید در محل تومور نگهداری شود تا موثر واقع شود. تیم تحقیقاتی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی استفاده کردند که به افزایش بافت مغز استخوان کمک می‌کند و انتقال‌دهنده بسیار موثر دارو و آغاز کننده پاسخ ایمنی بدن است. این سلولهای بنیادی همچنین می‌توانند برای انتقال ویروس تبخال مورد استفاده قرار بگیرند. آنها ویروس تبخال را به سلول‌های بنیادی مزانشیمی منتقل کرده و این ویروس جدید را به موش‌های مبتلا به تومور گلیوبلاستوما تزریق کردند.
دانشمندان در گام بعدی با استفاده از نشانگرهای تصویر برداری متعدد، انتقال این ویروس را از سلول‌های بنیادی به اولین لایه از سلول‌های تومور مغزی و پس از آن به تمام سلول‌های تومور مشاهده کردند. آنها همچنین برای از بین بردن تمام سلول‌های سرطانی، ویروس دیگری به نام TRAIL را نیز به ویروس تبخال اضافه کردند و بدین وسیله موفق شدند تعداد بسیار بیشتری از سلول‌های تومور را در موش‌ها از بین ببرند. به گفته محققان، برای استفاده از سلول‌های بنیادی تبخال (هرپس) در تومور پستان، ریه و سرطان پوست که به سمت مغز گسترش یافته‌اند نیاز به انجام مطالعات بیشتر است. این تحقیقات در مجله مرکز ملی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: تبخال, گلیوبلاستوم, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید پژوهشگران آلمانی نشان می دهد‭ ‬اصواتی‭ ‬که ‬مشابه‭ ‬سرعت‭ ‬امواج‭ ‬مغز‭ ‬در طول‭ ‬خواب‭ ‬فراز‭ ‬و‭ ‬نشیب‭ ‬دارند،‭ ‬سبب‭ ‬بهبود‭ ‬حافظه‭ ‬می‌شوند‭.‬ با‭ ‬این‭ ‬روش‭ ‬بالقوه‭ ‬می‌توان‭ ‬حافظه‌ی‭ ‬اطلاعاتی‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬انسان‭ ‬در‭ ‬روز‭ ‬قبل‭ ‬آموخته‭ ‬است‭ ‬بهبود‭ ‬بخشید‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬افرادی‭ ‬که‭ ‬دچار‭ ‬مشکلات‭ ‬حافظه‭ ‬هستند‬، ‬کمک‭ ‬کرد. نوسانات‭ ‬آهسته‭ ‬ای که هنگام فعالیت‭ ‬مغز‭ ‬و‭ ‬ضمن‭ ‬خواب‭ ‬اتفاق‭ ‬می‌افتد‭ ‬برای‭ ‬ذخیره‭ ‬کردن‭ ‬خاطره‭ ‬لازم است. صداهای‭ ‬خاصی‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬می‌توان‭ ‬با‭ ‬ریتم‭ ‬نوسانات‭ ‬آهسته‭ ‬افرادی‭ ‬که‭ ‬خوابیده‌اند‭ ‬هماهنگ‭ ‬کرد‭ ‬سبب‭ ‬بهبود‭ ‬این‭ ‬نوسانات‭ ‬و‭ ‬نیز‭ ‬بهبود‭ ‬خاطره‭ ‬می‌شود‭.‬
در این پژوهش ‬که ‬روی 11 نفر‭ ‬در‭ ‬دانشگاه‭ ‬توبینگن‭ ‬آلمان‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬خواب‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬مشخص‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬تحریک‭ ‬صوتی‭ ‬فقط‭ ‬زمانی‭ ‬مؤثر‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬این‭ ‬اصوات‭ ‬با‭ ‬ریتم‭ ‬نوسان‭ ‬آهسته‌ی‭ ‬موجود‭ ‬درزمان‭ ‬خواب‭ ‬سنکرون‭ ‬باشند‭.‬ ‬پژوهشگران‭ ‬روی11 نفر‭ ‬آزمایش‭ ‬انجام‭ ‬دادند‭ ‬و‭ ‬در این‭ ‬مدت‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬در معرض‭ ‬تحریک‭ ‬صوتی‭ ‬یا‭ ‬تحریک‭ ‬بی ‌اثر‭ ‬قرار دادند. ‬سپس 120جفت‭ ‬کلمه‭ ‬هر شب‭ ‬پیش‭ ‬از‭ ‬رفتن‭ ‬به‭ ‬بستر‭ ‬به‭ ‬این‭ ‬افراد‭ ‬نشان‭ ‬داده‭ ‬شد. ‬صبح‭ ‬روز‭ ‬بعد‭ ‬این‭ ‬افراد‭ ‬آزموده‭ ‬می‌شدند‭ ‬تا‭ ‬مشخص‭ ‬شود‭ ‬چه‭ ‬چیزی‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬خاطر‭ ‬می‌آورند. ‬
به گفته پژوهشگران وقتی‭ ‬شرکت‭ ‬کنندگان‭ ‬در معرض‭ ‬اصوات‭ ‬تحریک‭ ‬کننده‌ ای‭ ‬قرار‭ ‬می‌گرفتند‭ ‬که‭ ‬با‭ ‬ریتم‭ ‬نوسان‭ ‬آهسته‌ی‭ ‬مغز‭ ‬سنکرون‭ ‬بود،‭ ‬می‌توانستند کلمات را ‬تداعی‭ ‬کرده‭ ‬و‭ ‬بهتر‭ ‬حافظه‌ی‭ ‬شب‭ ‬گذشته‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬یاد‭ ‬آورند ولی تحریکی‭ ‬که‭ ‬درخط‭ ‬ریتم‭ ‬نوسانی‭ ‬آهسته‌ی‭ ‬مغز‭ ‬نبود‭ ‬به‭ ‬این‭ ‬ترتیب‭ ‬اثر‭ ‬نمی‌کرد‭.‬ محققان می گویند: اگر ‬بتوان‭ ‬این‭ ‬روش‭ ‬را‭ ‬بیشتر‭ ‬توسعه‭ ‬داد،‭ ‬می‌توان‭ ‬ازآن ‬برای‭ ‬بهبود‭ ‬خواب‭ ‬و‭ ‬نیز‭ ‬بهبود‭ ‬فعالیت‭ ‬مغز‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬بیداری‭ ‬استفاده‭ ‬کرد‭.‬


برچسب‌ها: حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان مرکز تحقیقات نانوذرات سئول، موفق به ساخت نانوابزاری برای رصد فعالیت‌های عضلانی بیماران شدند. این دستاوردی برای بررسی اثر دارو در بیماری‌هایی نظیر پارکینسون و صرع بسیار مهم است. مهندسان پزشکی به دنبال رصد اختلالات حرکتی که معمولاً در بیماران دارای بیماری پارکینسون و صرع دیده می‌شود، بودند. پیش از این برای شناسایی این اختلالات از یک دستگاه ویدئو و لباس مخصوصی استفاده می‌شد که این روش محدودیت‌هایی برای شناسایی بیماری به همراه دارد.
این ابزار جدید روی پوست قرار می‌گیرد و شباهت زیادی به باند کمک‌های اولیه دارد اما در آن از فناوری‌نانو استفاده شده است. محققان امیدوارند ابزار آنها بتواند اطلاعات پزشکی مورد نیاز پزشکان را در بدن بیمار رصد کند و در اختیار آنها قرار دهد. این اطلاعات می‌تواند پاسخ بدن بیمار به یک داروی خاص باشد. ساخت چنین ابزاری به دلیل این که نیازمند به تجهیزات پزشکی ویژه‌ و ادوات الکترونیک برای ذخیره‌سازی اطلاعات است، بسیار دشوار است. از دیگر مشکلات استفاده از این دستگاه مصرف انرژی بالا و نوع اتصال این ابزار به بدن است. ابزار محققان کره‌ای و آمریکایی می‌تواند برخی فاکتورهای مورد نظر پزشکان را رصد کند. برای این کار آن‌ها از نانوساختارهای انعطاف‌پذیر با قابلیت کشیده شدن استفاده و نمونه ی اولیه این دستگاه را تولید کردند.
این گروه نتایج یافته‌های خود را به صورت مقاله در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رساندند. آن‌ها در این مقاله نشان دادند که نانوغشائی از جنس سیلیکون، حرکت اندام‌های بدن را رصد می‌کند و از نانوذرات طلا به عنوان حافظه‌ای برای ذخیره ی اطلاعات استفاده می‌شود. این گروه، ابزار ساخته شده را به تن بیمار پوشاندند و در نهایت فعالیت‌های عضلانی بیمار را اندازه‌گیری کردند. اطلاعات ذخیره شده موجب رهاشدن داروی ذخیره شده ی درون نانوذرات می‌شود. دمای پوست نیز از طریق حسگر گرمایی غشاء سیلیکونی اندازه‌گیری می‌شود. در نتیجه با کنترل این دما، مقدار داروی رهاشده کنترل می‌شود. با این ابزار بسیاری از محدودیت‌های رایج در ادوات پوشیدنی برداشته می‌شود و می‌توان اطلاعاتی با کیفیت بالا از فرآیند درمان بیمار بدست آورد.


برچسب‌ها: نانو, نانوابزار, صرع, پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


اسویمر (گلاتیرامر استات) ترکیبی از پلی پپتیدهای صناعی (متشکل از چهار اسید آمینه) می باشد که شبیه به پروتئین پایه میلین است. تحقیقات نشان داده اند که این دارو در کاهش شدت و بروز انسفالومیلیت اتوایمیون تجربی (مدل حیوانی MS) مؤثر است. براساس مطالعات انسانی و حیوانی، قسمت اعظم داروی تزریق شده به صورت زیرجلدی، دستخوش هیدرولیز در محل تزریق می شود. بخشی از داروی تجویز شده به سیستم لنفاوی وارد می شود و به گره های لنفاوی می رسد و احتمالاً بخشی نیز به صورت دست نخورده به گردش خون سیستمیک وارد می شود. اسویمر به منظور کاهش فرکانس عود در بیماران RRMS ، شامل بیمارانی که اولین اپیزود بالینی MS را تجربه کرده اند و کسانی که نتایج MRI آنها بیماری MS را تأیید کرده است، به کار می رود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, اسویمر, گلاتیرامر استات, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین نشان می‌دهد، سلول‌های بنیادی استخراج شده از مغز استخوان در بهبود سکته مغزی مفید هستند. محققان نتایج 46 پژوهش که اثربخشی سلول‌های استرومای مزانشیمی (MSCs) – نوعی از سلول‌های بنیادی بالغ مشتق شده از مغز استخوان – را برای درمان سکته مغزی در مدل‌های حیوانی آزمایش کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.
محققان دریافتند، اثربخشی سلول‌های MSCs بدون در نظر گرفتن میزان دوز دریافتی، بطور قابل توجهی باعث بهبود عملکرد حیوان می‌شود؛ این سلول‌ها حتی اگر یک ماه پس از سکته بصورت مستقیم به مغز یا از طریق تزریق وارد عروق خونی شوند، اثربخشی مشابهی دارند. سلول‌های MSCs در پاسخ به سیگنال منتشر شده از طرف نواحی آسیب دیده مغز، در این مناطق جذب شده و شروع به آزاد کردن طیف گسترده‌ای از مولکول‌ها می‌کنند. از این طریق فعالیت‌های هماهنگ متعددی شامل ایجاد رگ‌های خونی برای افزایش گردش خون، محافظت از سلول‌های در حال مرگ و رشد سلول‌های مغزی آغاز می‌شود که در نهایت به بازسازی مغز پس از سکته منجر می‌شود.
زمانیکه این سلول‌ها به جریان خون می‌رسند، در بخش‌هایی از بدن مستقر می‌شوند که سیستم ایمنی بدن را کنترل و به بازسازی مغز کمک می‌کنند. به گفته دکتر «استیون کرامر» سرپرست تیم تحقیقاتی، سلول‌های MSCs بدلیل مشتق شدن از مغز استخوان بسیار ویژه هستند؛ کشت آنها در آزمایشگاه آسان بوده و برای درمان سایر بیماری‌ها نیز مفید هستند. نتایج مطالعه محققان مرکز تحقیقات سلول‌های بنیادی Sue & Bill Gross دانشگاه کالیفرنیا، ایروین در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت نوعی ژن بالقوه‌ را یافته‌اند که مغز‌ را در مقابل آلزایمر منعطف می‌کند. به گفته تیموتی هوهمان، یکی از محققان حاضر در دانشگاه واندربیلت، اکثر تحقیقات با موضوعیت آلزایمر به دنبال ژن‌هایی هستند که این بیماری را پیش‌بینی می‌کنند اما دانشمندان حاضر در این مطالعه رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. آن‌ها در جستجوی ژن‌هایی هستند که پیش‌بینی می‌کنند در میان افراد مبتلا به پاتولوژی آلزایمر، چه کسی واقعا علائم بالینی بیماری را نشان می‌دهد.
این دانشمندان از یک نشانگر بیماری آلزایمر استفاده کردند که در مایع مغزی نخاعی موسوم به phosphorylated tau یافت شده است. در سلول‌های مغزی، Tau پروتئینی است که بزرگراه‌های انتقال سلولی در نورون‌ها را تثبیت می‌کند و در بیماری آلزایمر، پیچش‌هایی را شکل می‌دهد که پیغام‌های سلولی را مختل می‌کنند.
با تحلیل 700 نفر مبتلا به آلزایمر، هوهمان و همکارانش در جستجوی انواع ژنی بودند که ارتباط بین پروتئین phosphorylated tau و اتساع بطن‌های جانبی مغز را اصلاح می‌کنند. اتساع، معیاری برای پیشرفت بیماری است که با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قابل‌رویت است. دانشمندان جهشی ژنتیک«rs4728029» را یافته‌اند که با اتساع بطن و شناخت مرتبط بوده و نشانگر التهاب عصبی است. هوهمان گفت: این نشانگر ژنی با پاسخ التهابی در حضور phosphorylated tau مرتبط است و به نظر می‌رسد اشخاص با تمایل ژنتیکی به سوی واکنش التهاب عصبی "بد" مبتلا به زوال عصبی هستند اما افرادی که تمایل ژنتیکی به سمت هیچ واکنش التهابی ندارند، قادر به تحمل‌کردن این پاتولوژی بدون هیچ گونه زوال عصبی خاصی هستند. جزئیات این مطالعه در مجله Alzheimer's and Dementia منتشر شد.


برچسب‌ها: آلزایمر, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان چینی روش جدیدی را برای پل‌زنی گسست بین دو انتهای یک عصب بریده‌شده با فلز مایع ارائه داده‌اند. محققان زیست‌پزشکی در چین استفاده نویدبخش از فلز مایع را برای متصل‌کردن گسست بین دو انتهای یک عصب بریده‌شده اعلام کردند و افزودند این شیوه، راهی برای ارتقای شیوه‌های کنونی توانبخشی عصب است و می‌تواند مانع از بروز ناتوانی‌های بلندمدت شود.
زمانی که عصبی آسیب می‌بیند، عضلات موجود در هر انتهای آن از سیگنال‌های ارسالی مغز محروم می‌شوند و بی‌تحرک می‌مانند. این موضوع می‌تواند به طور بالقوه‌ای منجر به هدررفتن عصب‌ها شود؛ به منظور ممانعت از این امر، سیگنال‌های عصبی باید به مغز و در طول گسست موجود در عصب آسیب‌دیده به هنگام ترمیم آن، ارسال شوند.
عام‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از محلول نمک موسوم به محلول رینگر است که کارکرد مایع‌های بدن را تقلید می‌کند. اما بر اساس تحقیقات جدید، فلز مایع می‌تواند راه بهتری برای هدایت این سیگنال‌ها باشد. تیم دانشگاه تسینگهوا فلز مایع را روی یک عصب آسیب‌دیده سیاتیک متصل به عضله ساق پای یک غوک بزرگ امریکایی آزمایش کردند. گفته می‌شود این فلز که آلیاژ فلز گالیم-ایندیم-سلنیومنام دارد، احتمالا در عمل جراحی نیز خوب عمل کند زیرا در دمای بدن مایع است. اما این امر نیازمند آزمایش‌های فراوان است تا ایمنی آن در بدن ثابت شود.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نمايش ثبت شده پتانسيل‌هاي بيوالكتريكي كه بر اثر فعاليت‌هاي الكتريكي مغز ايجاد مي‌شود الكتروانسفالوگرام و به اختصار EEG ناميده مي‌شود.  EEG يا الكتروانسفالوگرافي به عنوان اولين و حتي مفيدترين روش غير تهاجمي نمايش فعاليت مغزي انسان شناخته شده است. EEG سيگنال‌هاي الكتريكي مغز را با استفاده از 21 عدد الكترود كه به ترتيب خاصي در سطح پوست سر نصب مي‌شوند ثبت مي‌كند. سيگنال‌هاي الكتريكي مغز كه توسط الكترودها گرفته شده، به گالوانومترها فرستاده مي‌شود و گالوانومترها به قلم‌هايي متصل هستند كه كاغذ رسم به طور مداوم زير آن‌ها حركت مي‌كند و قلم، سيگنال‌ها را روي كاغذ ترسيم مي‌كند. اين سيگنال‌ها به محققان كمك مي‌كند ايمپالس‌هاي الكتريكي سطح مغز را دنبال كنند و تغييرات آن را در زمان‌هاي مختلف مشاهده كنند.
EEG شـــاخـــص بـسـيــار حـســاســي از درجــه هـــوشـيـــاري و انـــدازه گـيــري تـغـيـيــرات مـيــزان هـــوشـيـــاري در دوره‌ي خــواب طـبـيـعــي يــا در بيماري‌هاي مغزي به شمار مي‌آيد به طوري كه مي‌تواند مرحله‌اي كه فرد مورد آزمايش در آن قــرار گــرفـتــه اسـت (خـواب، بيـداري،استـرس، بيهوش ) را نشان دهد زيرا الگوهاي جريان براي هريك از اين مراحل متفاوت است. سيگنال‌ها در انسفالوگرافي تقريبا 100ميكرو ولت بوده و ايـن سـيـسـتـم بـسـيـار نويز پذير است. گستره‌ي بسامد‌ها از كمتر از 1 هرتز تا بالاتر از 50 هرتز است. يكي از كاربرد‌هاي EEG نشان دادن مدت زماني است كه مغز صرف پردازش تحريك‌هاي مختلف مي‌كند. يك ضعف عمده اين دستگاه اين است كه نمي تواند ساختار و آناتومي مغز را نشان دهد يا واقعا به ما بگويد كه هر قسمت از مغز چه كاري انجام مي‌دهد. فهم اين دستگاه‌ها و تـكـنـيـك‌هـاي تـحـلـيـلـي كـه اندازه گيري‌هاي عـصبي را امكان پذير مي‌سازد، نيازمند دانشي درباره مفاهيم آناتومي و فيزيولوژيكي است كه با اندازه گيري‌هاي سيستم عصبي ربط مي‌يابند.

PDF متن کامل روش                متن کامل روش


برچسب‌ها: موج نگاري مغز, الکتروانسفالوگرام, EEG
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برای نخستین‌بار محققان آمریکایی ارتباط بین دیابت و تغییر در اندازه مغز و کاهش ماده خاکستری را نشان دادند. همزمان با شیوع دیابت در جهان، درک بهتر از این بیماری به توسعه فرآیندهای درمانی موثرتر منجر خواهد شد. مطالعه صورت گرفته توسط محققان نشان می‌دهد، ماده خاکستری مغز در اثر ابتلا به دیابت به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. دکتر «نیک برایان» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه پنسیلوانیا تأکید کرد: در تحقیقات خود دریافتیم که بیماران با دیابت شدید از بافت مغزی کمتری برخوردار هستند و برای نخستین‌بار ارتباط بین دیابت نوع 2 و کاهش ماده خاکستری مغز را نشان دادیم.
در این مطالعه محققان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای کشف ارتباط بین دیابت نوع 2 و وضعیت ساختار مغز 614 بیمار با متوسط سن 62 سال استفاده کردند؛ متوسط طول مدت بیماری در این گروه نیز 9.9 سال است. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، مدت طولانی‌تر ابتلا به دیابت با کاهش حجم مغز بخصوص ماده خاکستری در ارتباط است؛ همچنین هیچ ارتباط مستقیمی بین ابتلا به دیابت با بیماری ایسکمیک قلب - عدم دریافت خون اکسیژن دار کافی توسط مغز - مشاهده نشد. نتایج این مطالعه در نشست انجمن دیابت آمریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان از داده‌های اسکن مغزی برای بازیابی دقیق تصاویری از چهره انسان آن طور که دیگران می‌بینند، بهره برده‌اند. سطح افزایشی پیشرفت اسکن‌های fMRI پیش‌تر محققان را قادر به استفاده از نوعی داده‌های اسکن‌ مغزی کرده بود که با استفاده از آن‌ها می‌توان هنگام تماشای صحنه‌ها توسط افراد، پیش‌بینی کرد که به طور مثال، آن‌ها ساحل یا صحنه شهری، حیوان یا ساختمان می‌بینند. با این حال، ماروین چان، استاد روانشناسی، علوم شناختی و زیست‌شناسی عصبی در دانشگاه ییل گفت: این داده‌ها فقط می‌توانند بگویند اشخاص در حال تماشای یک حیوان یا ساختمان هستند و اطلاعاتی درباره ماهیت آن‌ها در اختیار نمی‌گذارند.
دانشمندان حاضر در این مطالعه به دنبال آگاهی از این نکته بودند که آیا امکان بازسازی چهره‌ یک انسان با استفاده از الگوهای فعالیت مغزی وجود دارد یا خیر. این تلاش چالش‌برانگیز بود، زیرا صورت‌ها به یکدیگر بیش از ساختمان‌ها شبیه هستند. همچنین نواحی بزرگ مغز در پردازش چهره‌های انسان به کار گرفته می‌شوند و انسان‌ها چهره‌ها را در سطح بسیار بالاتری در مقایسه با دیگر اشیا، درک می‌کنند.
در این تحقیق، محققان با همکاری «براس کول» استادیار دانشگاه نیویورک، به شش نفر 300 صورت متفاوت نشان دادند و همزمان از آن‌ها اسکن‌های fMRI گرفتند. این دانشمندان از داده‌های دریافتی برای خلق نوعی کتابخانه آماری با موضوع چگونگی واکنش مغز این افراد به چهره‌های منفرد بهره بردند. آن‌ها سپس به سوژه‌ها مجموعه جدیدی از چهره‌ها را همزمان با از سرگذراندن اسکن fMRI نشان دادند. محققان از داده‌های کتابخانه آماری‌شان برای بازسازی چهره‌هایی که سوژه‌هایشان در حال تماشای آن بودند، استفاده کردند. آن‌ها بر این باورند که دقت این بازسازی‌های چهره با گذر زمان افزایش می‌یابد و این که می‌توان از آن‌ها به عنوان ابزار تحقیقاتی در مطالعه چگونگی واکنش کودکان اوتیسمی به صورت‌ها استفاده کرد. جزئیات این مطالعه در مجله Neuroimage منتشر شد.


برچسب‌ها: اسکن, اسکن مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان سلول‌های مغزی مسئول تمایل به خشونت و جفت‌گیری را کشف کردند. محققان از مدت‌ها پیش می‌دانستند رفتارهای اجتماعی درونی مانند جفت‌گیری و خشونت با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند، اما این نخستین باری است که آن‌ها عصب‌های ویژه‌ای در مغز یافته‌اند که چنین رفتارهایی را برمی‌انگیزد. دانشمندان طی مطالشاتشان دریافتند تغییردادن رفتار یک موش از حالت تمایل به جفت‌گیری به حمله‌کردن از طریق افزایش میزان تحریک‌شدن عصب‌های موردمطالعه ممکن است. «دیوید جی اندرسون» زیست‌شناس، رهبر تیم علمی در موسسه فناوری کالیفرنیا است که عصب‌های کنترل‌کننده رفتار خشونت‌آمیز در هیپوتالاموس موش را از لحاظ ژنتیکی شناسایی کردند؛ هیپوتالاموس ساختاری است که در عمق مغز وجود دارد. آن‌ها این بخش را با استفاده از پالس‌های نوری و با هدف تحریک‌کردن عصب‌ها در موش‌ در شیو‌ه‌ای موسوم به optogenetics مدیریت کردند؛ این شیوه از نور ساطع‌شده از ال‌ای‌دی‌های نصب‌شده در جمجمه (یا جرقه‌های نوری عمیقا کاشته‌شده) برای کنترل عصب‌هایی استفاده می‌کند که از لحاظ ژنتیکی به نور حساس هستند.
دانشمندان دریافتند زمانی که عصب‌های مزبور با قدرت توسط پالس‌های نوری فعال شدند، یک موش نر به موش‌نر یا ماده دیگری حمله کرد. با این حال، فعال‌سازی ضعیف‌تر همان عصب‌ها رفتارهای جفت‌گیری را موجب شد. محققان دریافتند می‌توان با افزایش تدریجی میزان تحریک عصبی در طول تعامل اجتماعی، رفتار یک حیوان منفرد را از جفت‌گیری به حمله‌کردن تغییر داد. عصب‌های جدید به این دلیل کشف شدند چون گیرنده پروتئینی را برای هورمون استروژن بیان می‌کنند؛ این موضوع نشان می‌دهد که استروژن نقش مهمی را در کنترل خشونت نرینه ایفا می‌کند. به این دلیل که هیپوتالاموس موش‌ها به هیپوتالاموس انسان‌ها شبیه است، یافته‌های جدید می‌تواند با رفتار انسانی نیز مرتبط باشد. جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.


برچسب‌ها: خشونت, جفت گیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان بریتانیایی با انجام تحقیقاتی دریافتند: افزایش میزان منیزیم در مغز موجب بهبود یادگیری و حافظه در موش‌های جوان و پیر می‌شود. این بررسی حاکی از آن است که افزایش مصرف منیزیم می‌تواند شیوه مناسبی برای بهبود توانایی‌های شناختی باشد. این تحقیقات برخی گمان‌ها را مبنی بر اینکه میزان ناکافی منیزیم موجب اختلال در عملکرد شناختی می‌شود، تایید می‌کند. منیزیم عنصر لازم برای فعالیت مطلوب بسیاری از بافت‌ها در بدن از جمله مغز است.
تحقیقات پیشین نشان داده بود که منیزیم انعطاف پذیری سیناپس‌ها را در سلول‌های مغزی کشت داده شده، بهبود می‌بخشد. از آنجا که افزایش میزان منیزیم در مغز از طریق مصرف مکمل‌های خوراکی دشوار است، پژوهشگران دانشگاه تسینگهوای پکن در ترکیب، منیزیم جدیدی موسوم به Magnesium-L-threonate تولید کرده‌اند که می‌تواند به طور چشمگیری میزان دریافت این عنصر را از طریق مکمل‌های خوراکی افزایش دهد. منیزیم در آجیل (بادام، پسته، گردوی سیاه، تخم کدو، بادام زمینی، برگ سبز سبزیجات، غلات، گندم، آرد سویا، آرد گندم، آرد جو، چغندر سبز، اسفناج، خورده گندم، حبوبات، جو دو سر، موز، سیب زمینی با پوست، شوید، دانه غلات، ریحان و پودر کاکائو) به وفور یافت می‌شود. نتیجه این تحقیقات در نشریه نورون منتشر شده است.


برچسب‌ها: یادگیری, منیزیم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


آپـشـر - اسـمـيـت (Upsher-Smith) اعلام کرده سازمان غذا و داروي آمريکا کپسول‌هاي آهسته‌رهش توپيرامات با نام تجاري کودکسي ايکس‌آر (Qudexy XR) را مورد تاييد قرار داده است. اين داروي ضدصرع، به صورت يک‌بار در روز مصرف مي‌شود. کودکسي ايکس‌آر به‌عنوان درمان تک‌دارويي در بيماران 10 سال به بالاي مبتلا به تشنج‌هاي تونيک-کلونيک ژنراليزه اوليه يا تشنج‌هاي با شروع پارشيال تجويز مي‌شود. همچنين، اين دارو به‌عنوان درمان همراه در کودکان بالاي 2 سال مبتلا به تشنج‌هاي تونيک-کلونيک ژنراليزه اوليه و تشنج‌هاي با شروع پارشيال و تشنج‌هاي مرتبط با سندروم لنوکس-گاستات (Lennox-Gastaut syndrome) به‌کار مي‌رود. کودکسي ايکس‌آر، در 3 ماهه دوم 2014 ميلادي به بازار مصرف خواهد آمد.
2 نفر از هر 3 بيمار مبتلا به صرع، تشنج‌هاي مقاوم به درمان دارند. دليل، ناکافي بودن دارو براي کنترل تشنج‌ها يا عوارض دارويي است که باعث افت کيفيت زندگي بيمار مي‌شوند. مطالعه باليني فاز3 منتشرشده از سوي آپشر-اسميت نشان داده کودکسي ايکس‌آر، اثربخش است و از سوي بيمار به خوبي تحمل مي‌شود. از ديگر مزاياي کودکسي ايکس‌آر مي‌توان به تنوع در نحوه مصرف آن اشاره کرد. کپسول را مي‌توان بلعيد يا به آرامي آن را باز کرد و محتويات را داخل قاشق ريخت و سپس مصرف کرد. کودکسي ايکس‌آر به شکل کپسول‌هاي 25 ، 50، 100، 150 و 200 ميلي‌گرمي موجود است. شايع‌ترين عوارض ناشي از مصرف اين دارو عبارتند از پارستزي، نيستاگموس، کاهش اشتها، تهوع يا سوء‌هاضمه، احساس تغيير مزه غذاها، اسهال، کاهش وزن و عفونت مجاري تنفسي فوقاني.


برچسب‌ها: داروی جدید, توپيرامات, کودکسي ايکس ‌آر, سندروم لنوکس گاستات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


درخواست ثبت داروي جديد براي دوز ثابت ترکيب ممانتين (Memantine) آهسته‌رهش و دونپزيل (Donepezil) براي درمان دمانس متوسط تا شديد ناشي از بيماري آلزايمر به FDA عرضه شد. مصرف همزمان ممانتين و دونپزيل، گزينه درماني مورد قبولي براي مبتلايان به دمانس متوسط تا شديد مرتبط با آلزايمر است. به نظر مي‌رسد اين کاربرد توام از مونوتراپي مهارکننده‌هاي استيل کولين استراز مفيدتر است. کپسول‌هاي ترکيبي جديد به شکل يک بار در روز مصرف مي‌شود و مي‌توان آنها را باز کرد و محتويات را در قاشق ريخت و به بيمار داد. کپسول‌هاي ترکيبي جديد با 2 دوز 28 ميلي‌گرم ممانتين/10 ميلي‌گرم دونپزيل و نيز 14 ميلي‌گرم ممانتين/10 ميلي‌گرم دونپزيل موجود خواهد بود. تخمين‌ها حاکي است هم‌اکنون بيش از 5 ميليون نفر از مردم آمريکا به بيماري آلزايمر مبتلا هستند.


برچسب‌ها: آلزایمر, درمان جدید, ممانتین, دونپزیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشی جدید نشان می‌دهد، هنگام خندیدن همان نقاطی از مغز فعال می‌شوند که موقع انجام مدیتیشن (مراقبه) فعال هستند. طی این پژوهش محققان دانشگاه لوما لیندا آمریکا، امواج مغزی 31 شخص را هنگام دیدن فیلم‌های طنز، معنوی_اخلاقی و ناراحت کننده مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌داد که هنگام مشاهده فیلم‌های خنده‌دار، مغز افراد سطوح بالایی از موج گاما _موجی که حین انجام مدیتشن نیز تولید می‌شود_ را از خود نشان می‌دهند. موقع مشاهده فیلم‌های معنوی_اخلاقی، مغز افراد سطوح بالایی از امواج مغزی آلفا _امواجی که هنگام استراحت در مغز وجود دارد_ برای افراد گزارش شد. مشاهده ویدئوهای ناراحت آمیز، امواج مغزی صاف را نشان می‌داد؛ این امواج زمانی در مغز فعال می‌شوند که شخص احساس انزوا، بی علاقگی و یا امتناع از حضور در شرایط خاصی را دارد.
به گفته محققان، شوخی به همراه حفظ شادی و نشاط با افزایش امواج گاما در مغز مرتبط است؛ گاما تنها فرکانسی است که در تمام نقاط مغز یافت می‌شود. در واقع، شوخی و نشاط با دخیل کردن کل مغز (فعال کردن فرکانس گاما) حالتی نظیر مدیتیشن را برای مغز ایجاد می‌کند. این یافته می‌تواند از این حیث برای افراد مهم تلقی شود که این اجازه را به شخص می‌دهد تا درباره جنبه‌های مختلف زندگی، به طور واضح و با خیال راحت فکر کند. نتایج این پژوهش در نشست سالیانه "ریست شناسی تجربی" آمریکا مطرح شد.


برچسب‌ها: خنده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


گروهي از جراحان دانشگاه جانز هاپکينز، اخيرا روشي سريع‌تر و بهتر را براي جايگزيني قطعات استخوان کاسه سر پس از جراحي مغز ابداع کرده‌اند. اين بايد خبر خوبي باشد براي کساني که قرار است جراحي روي مغز آنها صورت گيرد، زيرا جراحان قرار است روش قديمي خود را که براي 120 سال است تغيير نداده‌اند، با روش بهتري جايگزين کنند. تفاوت اين دو روش بسيار ساده است. در گذشته، اگر قسمتي از استخوان کاسه سر بيماري قرار بود که به دليل تروما، عفونت، تروما يا استروک برداشته شود، جراح مجبور بود که تمامي 5 لايه اسکالپ را عقب گذاشته و آنها را مستقيما روي سطح مغز جايگذاري کند. چند ماه بعد، پس از آنکه تورم مغز کاهش پيدا کرد، آنها پوست را از روي مغز برداشته و استخوان را جايگذاري مي‌کردند. اين عمل، گاهي نتايج خوشايندي نداشت، اما در روش جديد تنها 3 لايه پوست برداشته مي‌شود. سپس استخوان ميان لايه‌هاي باقيمانده قرار مي‌گيرد. محقق ارشد اين مطالعه اظهار مي‌دارد: «همه جراحان براي 120 سال است که تصور مي‌کردند بايد تمام 5 لايه پوست را بردارند. اما حالا با اين روش جديد که مغز مشوش نمي‌شود، پيامدهاي بهتري به دست خواهد آمد. با روش جديد، مي‌توان جراحي‌هاي پيچيده مغزي را سريع‌تر و آسان‌تر انجام داد. اين روش حس خيلي خوبي به جراحان خواهد داد؛ حسي غريب که شايد به اين فکر بي‌افتيد که چرا زودتر به اين کار انجام نشده بود.»


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دریافته‌اند عملکرد مغز در سن 24 سالگی شروع به کندشدن می‌کند. محققان هزاران فرد را که در بازی رایانه‌ای بسیار محبوب Starcraft 2 بازی می‌کردند،‌ تحلیل و کندشدن عمومی شناختی را بسیار زودتر از آنچه که انتظار داشتند، مشاهده کردند. تیم علمی دانشگاه سیمون فریز عملکرد دیجیتالی 3035 نفر از بازیکنان StarCraft 2 را که بین سنین 16 تا 44 سال بودند، تحلیل کردند. این بازی، یک بازی جنگی رایانه‌ای بین‌کهکشانی بسیار رقابتی است که برندگان مقدار قابل‌توجهی پاداش دریافت می‌کنند. با استفاده از مدلسازی آماری، محققان چگونگی واکنش بازیکنان به رقبایشان و مهم‌تر از آن، مدت زمان لازم برای واکنش آن‌ها را بررسی کردند و مشخص شد پس از سن 24 سالگی، سوژه‌ها کندشدن در ارزیابی سرعت شناختی را که برای عملکردشان حائز اهمیت است، بروز دادند. این کاهش عملکرد شناختی حتی در سطوح بالاتر مهارتی نیز حاضر بود.


برچسب‌ها: زوال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نوعی چسب هوشمند جدید می‌تواند زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون را دستخوش تحول کند. چسب ابداعی رعشه‌های مرتبط با بیماری را می‌خواند و میزان مناسبی از داروها را برای درمان آن‌ها اعمال می‌کند. این چسب کوچک‌تر از یک سکه بوده و می‌توان آن را روی مچ دست پوشید. سامانه جدید دارای کاربردهای بالقوه‌ای برای دیگر بیماری‌های حرکتی از جمله ام‌اس و لرزش اساسی بدن خواهد بود. پارکیسنون، یک بیماری عصبی است که در آن سلول‌های عصبی مغز مرده‌اند. سلول‌های عصبی هورمون دوپامین تولید می‌کنند و بدون وجود این مولفه، حرکات شخص کند شده و رعشه‌هایی را تجربه می‌کند. نمونه اولیه ابزار جدید توسط دانشگاه ملی سئول و شرکت MC10 در کمبریج ماساچوست ارائه شده و جزئیات آن در مجله Nature Nanotechnology منتشر شد.


برچسب‌ها: پارکینسون, رعشه, چسب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


کودکان و بزرگسالان جوان مبتلا به صرع در مقایسه با دیگر افراد بدون اختلال عصبی به طور چشمگیری در معرض خطر آسیب‌هایی مانند شکستگی، مسمومیت‌های دارویی و سوختگی قرار دارند. همچنین در تحقیق محققان انگلیسی مشخص شد: افراد جوان با این شرایط در معرض خطر بیشتر مسمومیت‌های دارویی قرار دارند. محققان اظهار کردند: پزشکان و متخصصان مراقبت‌های پزشکی باید از نتایج حاصل از این تحقیق برای کمک به بیماران مبتلا به صرع و کاهش خطرات مرتبط با این بیماری استفاده کنند.
بر اساس آمار منتشر شده افراد جوان مبتلا به صرع دو برابر، بیش از دیگران دچار مسمومیت دارویی می‌شوند که این میزان در افراد بین 19 تا 24 سال 4 برابر افزایش می‌یابد. دکتر ویب هورپرساد از دانشگاه بریستول با اشاره به یافته‌های حاصل از این تحقیق اظهار کرد: تحقیق بیشتر برای درک علت اینکه افراد مبتلا به صرع در معرض خطر بیشتر مسمومیت‌های دارویی از روی عمد یا تصادفی قرار دارند، لازم است. صرع بیماری مزمن ناشی از ازهم پاشیدگی الکتریکی در مغز است که موجب وقفه موقت در فعالیت طبیعی مغز و منجر به تشنج می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه اطفال منتشر شده است.


برچسب‌ها: صرع, مسمومیت دارویی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه تورنتو نشان می‌دهد افرادی که دچار اختلال خواب با نشانه‌هایی نظیر "دو دو زدن چشم" و هم چنین انجام رویاهای خود در عالم واقعیت و در هنگام خواب هستند، در معرض خطر بالایی برای ابتلا به پارکینسون و آلزایمر قرار دارند. به گفته محققان، اختلال حرکت سریع چشم در خواب (RBD) تنها یک علامت پیش فرض نیست، بلکه نشانه هشدارآمیز بحرانی برای اختلال عصبی است که می‌تواند منجر به بیماری‌های مغزی شود؛ در واقع، 80 الی 90 درصد مردم مبتلا به (RBD) نوعی بیماری مغزی را از خود بروز می‌دهند.
در اختلال (RBD)، بدن در حالت "حرکت سریع چشم (REM)" قرار داشته و در خواب عمیق به سر می‌برد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است و باعث می‌شود تا بدن، رویاها را در حالت واقعی انجام دهد؛ این امر موجب آسیب رساندن به خود شخص یا هم خواب وی شود. در بدن افرادی که از نظر مغزی سالم هستند، عضلات به طور موقتی فلج می‌شود تا از وقوع این حالت جلوگیری شود. پژوهشگران با تاکید بر صحت نتایج به دست آمده، این یافته‌ها را بسیار مهم برشمرده‌اند چرا که (RBD) می‌تواند به عنوان نشانگر بالقوه‌ای برای بروز بیماری‌های مغزی در نظر گرفته شود و در نتیجه نیز می‌توان با استفاه از این نشانگر، بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کرد. این پژوهش در مجله "Trends in Neuroscience" منتشر شده است.


برچسب‌ها: خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات بيماريهاي مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكي تهران در هتل آزادی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل داروهای جدید ضد صرع، درمان انتخابی سیژرها، بارداری و داروهای ضدصرع، درمان اولین تشنج، نقش نوارمغزی درتشخیص و قطع درمان صرع می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان نروژی دریافته‌اند چگونه امواج مغز، بوها را به خاطرات دور و "نقشه‌های درونی" مرتبط می‌کنند. به گفته محققان، سیگنال‌های بینی فرد به خاطرات موجود در ارکستر سمفونی سیگنال‌های مغز متصل شده و آنها را ترجمه می‌کنند. بر اساس مطالعه «موسسه علوم اعصاب سیستم‌های کاولی» در نروژ، هر یک از این خاطره‌ها به یک مکان مرتبط‌ هستند و یک نقشه درونی در مغز را فعال می‌کنند. دانشمندان مدعی‌اند مغز در فرآیندی که طی آن، شبکه‌های عصبی به امواج مغزی (سیگنال الکتریکی تعداد زیادی از نورون‌ها) متصل می‌شوند، بوها را با بسامد 20 تا 40 هرتز به خاطرات متصل می‌کند.
تاکنون، رابطه بین جفت‌شدن بین‌ناحیه‌ای و شکل‌گیری ردپاهای خاطره ناشناخته بود؛ برای آگاهی بیشتر از این فرآیند، دانشمندان مارپیچی را برای موش‌ها طراحی کردند که در آن، حیوان حفره‌ای را می‌دید و دماغش را به داخل آن فرو می‌برد. زمانی که دماغ حیوان در درون حفره می‌رفت، به موش یکی از دو بوی متناوب داده می‌شد. یکی از بوها اعلام می‌کرد که غذای در فنجان، غذای سمت چپ واقع در پشت موش بود و بوی دیگر می‌گفت که غذای در فنجان، سمت راست قرار دارد.
پس از سه هفته آموزش، موش‌ها بیش از 85 درصد اوقات، حفره با بوی غذا را انتخاب می‌کردند. برای دیدن آنچه در درون مغز آن‌ها طی بازیابی غذا می‌گذشت، 16 جفت الکترود در درون هیپوکامپ مغز و در نواحی مختلف قشر درون‌بینی (EC) مغز آن‌ها کار گذاشته شد. سیستم هیپوکامپ-درون‌بینی نقش مهمی را در به یادآوردن خاطرات زندگی به ویژه خاطرات مرتبط با یک مکان، ایفا می‌کند. پس از تثبیت روابط بین بو و مکان، دانشمندان موفق به مشاهده الگوی فعالیت موج مغزی در این نواحی شدند و بلافاصله پس از این که موش در معرض بو قرار می‌گرفت، انفجار فعالیت امواج 20 هرتز مشاهده شد. این شواهد می‌تواند چگونگی کمک امواج مغزی برای ارتباط خاطرات با بو را توضیح دهد.


برچسب‌ها: بو, خاطرات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان فرانسوی طی تحقیقات جدید، راهکاری تازه برای درمان بیماری عصبی پارکینسون یافته‌اند. پیش از این ثابت شده بود که یکی از فاکتورهای ابتلا به بیماری پارکینسون افزایش میزان آهن در مغز است. گروهی از محققان دانشگاه شهر لیل، طی دو سال بر روی 40 بیمار مبتلا به پارکینسون دارویی را آزمایش کردند که حاوی مولکولی بود که نقل و انتقال آهن را در بدن کنترل می‌کند.
محققان دارویی را به کار بردند که معمولا برای کودکانی تجویز می‌شود که دچار مشکلات خونی هستند. به گفته این محققان، خاصیت آنتی اکسیدانی این دارو روند ناتوانی بیماران را کندتر می‌کند. بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفتند، ابراز رضایت کردند و نتایج مثبت به‌ دست‌آمده از مصرف دارو بیش از حد انتظار بوده است. محققان قصد دارند این دارو را در جامعه آماری بزرگتری آزمایش کنند و به درمانی قطعی برای پارکینسون دست یابند.


برچسب‌ها: پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان ایتالیایی آزمایش خون جدیدی را ابداع کرده‌اند که با اندازه‌گیری سطوح مس در خون، خطر ابتلا به آلزایمر را مشخص می‌کند. مس در مواد غذایی مختلف مانند گوشت قرمز، آجیل، سبزیجات و میوه‌جات یا آب آشامیدنی در لوله‌های مسی وجود داشته و مقادیر مناسب آن برای بدن ضروری است. اما محققان بیمارستان Fatebenefratelli در رم با ابداع یک آزمایش خون جدید دریافته‌اند، هرچه سطوح مس در خون بالاتر باشد، خطر ابتلا به آلزایمر در فرد نیز افزایش پیدا می‌کند و پزشکان می‌توانند از این آزمایش برای بررسی خطر تبدیل شدن فراموشی‌های مقطعی به بیماری آلزایمر استفاده کنند.
در این مطالعه سطوح مس در خون 141 بیمار با اختلال خفیف شناختی (MCI) – شکل متداول فراموشی در افراد سالمند – مورد ارزیابی قرار گرفت. بطور خاص سطوح مس آزاد در جریان خون به جای مس متصل به پروتئین‌های حامل در موادغذایی بررسی شدند؛ نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، خطر ابتلا به آلزایمر در چهار سال آینده در بیماران با سطوح بالای مس آزاد 50 درصد بیش از سایر بیماران است. اما بیماران با سطوح پایین مس آزاد کمتر از 20 درصد در خطر تبدیل فراموشی به بیماری آلزایمر قرار دارند. به گفته محققان، خطر ابتلا به آلزایمر را می‌توان با کاهش مصرف مس - موجود در مواد غذایی و آب آشامیدنی - کنترل کرده و کاهش داد. نتایج این مطالعه در سالنامه Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, مس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی با استفاده از مولکول موجود در خمیر بازی، موفق به توسعه روش درمانی موثر برای مبتلایان به آلزایمر شدند. روش جدید درمان اختلالات مغزی و عصبی مانند بیماری نورون حرکتی و آلزایمر با استفاده از مولکول موجود در خمیر بازی (Silly Putty) امکانپذیر شده است. مولکول پلیمر سیلیکون به نام پلی‌دی‌متیل سیلوکسان (polydimethylsiloxane) در خمیر بازی کودکان نیز وجود داشته و باعث ایجاد خواص نامتعارف و غیر‌معمول آن می‌شود.
محققان دانشگاه میشیگان اقدام به رشد دادن سلول‌های طناب نخاعی بر روی بستری ساخته شده از همان مولکول پلیمر سیلیکون کردند. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که اعصاب حرکتی (motor nerves) بر روی مواد فوق‌العاده نرم ساخته شده از مولکول پلی‌دی‌متیل سیلوکسان (PDMS) بر خلاف سطوح سفت و سخت طبیعی، سریع‌تر رشد می‌کنند. سلول‌های عصبی همچنین فعالیت الکتریکی قابل مقایسه با اعصاب حرکتی در بدن از خود بروز دادند.
این نخستین مطالعه‌ای است که اثرگذاری مستقیم سیگنال‌های فیزیکی و شیمیایی بر رشد سلول‌های بنیادی جنینی انسان را نشان داده و شامل وادار کردن سلول‌های بنیادی جنینی به رشد و توسعه بر روی بستری ساخته شده از مولکول PDMS است. محققان امیدوارند که در آینده استفاده از روش سلول بنیادی درمانی در بیماران دچار اختلال اعصاب حرکتی یا سایر بیماری‌های مشابه، به رشد سلول‌های عصبی جدید منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Nature Materials منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, خمیر, پلی ‌دی‌ متیل سیلوکسان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


امروس ثبت دومين مطالعه باليني فاز2 روي OMS824 را رسما اعلام کرده است. OMS824، مهارکننده فسفودي استراز 10 محسوب مي‌شود که براي درمان اسکيزوفرني، بيماري ‌هانتينگتون و ساير اختلال‌هاي شناختي توليد شده است. امروس پيش‌تر نتايج به دست آمده از موفقيت OMS824 در مطالعه فاز2 روي بيماران مبتلا به اسکيزوفرني را اعلام کرده بود. در اين مطالعه فاز2 جديد، نزديک به 120 بيمار مبتلا به بيماري‌ هانتينگتون به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با دارونما يا يکي از 3 دوز OMS824 قرار گرفتند. انتظار مي‌رود دوزاژ انتخابي در اين مطالعه فاز2 از سوي بيماران به خوبي تحمل شود. اثربخشي داروي مذکور با تغييرات ايجادشده در وضعيت شناختي، حرکتي و رفتاري بيماران ارزيابي خواهد شد. نتايج نهايي اين پروژه در سال 2015 ميلادي منتشر مي‌شوند. هم‌اکنون بيش از 31 هزار نفر از مردم آمريکا به بيماري ‌هانتينگتون مبتلا هستند. تنها داروي موردتاييد FDA براي درمان اين بيماري، تترابنازين(Tetrabenazine) است که اختلالات حرکتي مرتبط با ‌هانتينگتون را بهبود مي‌بخشد. OMS824 علاوه بر اختلال حرکتي، مشکلات رفتاري و شناختي اين بيماران را نيز در وضعيت بهتري قرار مي‌دهد.


برچسب‌ها: داروی جدید, هانتینگتون, OMS824
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن مولتیپل اسکلروز ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، مرکز تحقیقات ام اس سینا
زمان برگزاری: ۱ الی ۲ آبان ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش ام اس, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, انجمن مولتیپل اسکلروز ایران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links