زنان مبتلا به دیابت چهار برابر بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. در تحقیق محققان، بیش از 10 هزار آمریکایی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر اساس یافته‌های این تحقیق، زنان زیر 60 سال به طور معمول خطرات قلبی کمتری نسبت به مردان دارند، اما این خطر در زنان دیابتی افزایش می‌یابد. این تحقیق نشان داد: زنان جوانتر از 60 سال که مبتلا به دیابت هستند، با احتمال چهار برابر بیشتر نسبت به مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. محققان دریافتند: تفاوت‌های جنسیتی در خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در دیابتی‌ها وجود دارد و این بسته به ژنتیک و هورمون‌هاست که چگونه دیابت بر سلامت قلب تاثیر می‌گذارد. دکتر ریتا راستوگی کالیان از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز اظهار کرد: باید از ابتلا به بیماری قلبی در زنان زیر 60 سال پیشگیری کرد. رژیم غذایی سالم و ورزش توصیه ما به افراد است.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات نشان داده است: افرادی که کودکی خود را در وضعیت مالی نامناسبی به سر بوده‌اند، در بزرگسالی بیشتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند. محققان دریافتند بزرگسالانی که در خانواده‌های با وضعیت مالی نامناسب بزرگ شده‌اند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرماخوردگی نسبت به کسانی که در خانواد‌ه‌های ثروتمند بزرگ شده‌اند دارند. این تحقیق بر روی 150 نفر از افراد سالم 18 تا 55 ساله انجام شده است. در این بررسی محققان اظهار کردند: افرادی که در خانواده‌های با وضعیت مالی نامناسب بزرگ شده‌اند، بیشتر احتمال ابتلا به سرماخوردگی را دارند و این احتمال در این افراد برای هر سال 9 درصد افزایش یافته است. یافته‌های این تحقیق در مجله «Brain, Behavior and Immunity» منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر 1392 | لینک ثابت |


بر اساس دوازده تحقیق منتشرشده در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی، نوشیدن چای موجب کاهش وزن، پیشگیری از گسترش سرطان و سایر بیماری‌های مزمن می‌شود؛ حتی مصرف چای بر بهبود خلق وخوی افراد تاثیر دارد.  محققان با بررسی پلی فنول‌های موجود در چای دریافته‌اند: کافئین و پلی فنول موجب افزایش انرژی و سوختن چربی می‌شوند که نتیجه آن کاهش وزن و کمک به سالم ماندن بدن است. همچنین، پلی فنول‌های موجود در چای سبز از گسترش برخی سرطان‌های خاص از جمله گسترش سرطان پروستات، دستگاه گوارش، ریه، سینه و پوست جلوگیری می‌کند.
تحقیق دانشمندان ایتالیایی نشان داد: چای سیاه موجب کاهش فشارخون در بیماران مبتلا به فشارخون می‌شود و همچنین برطرف کننده تاثیرات منفی چربی‌های بالای وعده‌های غذایی در شریان‌هاست. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، نوشیدن چای با بهبود کیفیت و استحکام استخوان بویژه در بیماری پوکی استخوان مرتبط است. همچنین نوشیدن چای موجب بهبود توجه و تسهیل در انجام امور و تمرکز می‌شود. محققان اعلام کردند: اسید آمینه تیانین و کافئین موجود در چای موجب تاثیرات سودمند روانی، قدرت تمرکز، احساس و عملکرد بهتر در مصرف کنندگان می‌شود.


برچسب‌ها: سرطان, چای, کاهش وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر 1392 | لینک ثابت |


روش درست آماده کردن کلم بروکلی و سبزیجات در مبارزه با سرطان موثر است. کلم بروکلی و دیگر سبزیجات از این قبیل منبع خوب سولفورافن و انواع خاص فیتوکمیکال هستند که خواص ضد سرطانی چشمگیری دارند. با این وجود تولید سولفورافن در کلم بروکلی نیازمند آنزیم میروسیناس است و در صورت نبود این آنزیم سولفورافن تشکیل نمی‌شود. الیزابت جفری، محقق این تحقیق در آمریکا با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیقات انجام شده در این مورد اظهار کرد: با مقایسه روش‌های پخت وپز مانند جوشاندن، مایکرویو کردن و بخارپز کردن دریافتیم بخارپز کردن به مدت پنج دقیقه بهترین روش برای حفظ این آنزیم است. مصرف کلم بروکلی پخته همراه با سبزیجات خام حاوی این آنزیم نیز منجر به دریافت سولفورافن می‌شود. وی در ادامه افزود: خردل، تربچه و دیگر سبزیجات از این قبیل، مانند کلم حاوی این آنزیم هستند که سولفورافن را در خود انباشته می‌کنند. نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن تحقیقاتی سرطان در آمریکا ارائه شده است.


برچسب‌ها: سرطان, کلم, کلم بروکلی, سولفورافن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر 1392 | لینک ثابت |


محققان تایوانی دریافته‌اند پپتید مشتق شده از شیر گاو موسوم به "لاکتوفریسین B25 یا به اختصار LFcinB25" خاصیتی ضد سرطانی را بر بافت‌های سرطانی معده از خود نشان می‌دهد. وقوع سرطان‌های معده‌ای از شایع‌ترین علل مرگ ومیر در سراسر جهان و به ویژه در کشورهای آسیایی محسوب می‌شود. یکی از درمان‌های اصلی سرطان‌های معده‌ای عمل جراحی و شیمی درمانی است و تنها زمانی موثر واقع می‌شود که سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود.
محققان طی این پژوهش دریافتند که "LFcinB25" بقای سلول‌های آدوکارسینیوم معده "AGS" (سرطان غددی معده) را طی دوز و شیوه مستقل درمانی کاهش می‌دهد. پژوهشگران با بررسی‌های میکروسکوپی مشاهده کردند که "LFcinB25" تنها پس از یک ساعت مواجهه با سلول‌های سرطان معده‌ای، به غشای سلول‌های "AGS" حرکت کرده و طی 24 ساعت سلول‌های سرطانی از نظر اندازه کوچک شده و قدرت خود در چسبیدن به سطوح را از دست می‌دهند. طی مراحل این چرخه، "LFcinB25" با اعمال فرآیند "آپوپتوزیس" یا مرگ برنامه ریزی شده سلول و اتوفاژی (فروپاشی و بازیافت اجزای آسیب دیده و کهنه سلول‌ها) کار خود را آغاز می‌کند و با روند پیشرفت این چرخه، فرآیند اپوپتوزیس طی مکانیزم مستقل کاسپاز قالب شده و اتوفاژی از بین می‌رود.
محققان در این پژوهش به یافته دیگری نیز دست یافتند؛ آنها متوجه نقش "Beclin_1" در افزایش فعالیت سیتوتوکسیک (مسمومیت درون سلولی) "LFcinB25" و افزایش خاصیت ضد سرطانی آن شدند. این پروتئین نقش کاملا کلیدی را در اتوفاژ، رشد تومور و فساد نورون‌های انسانی دارد. این نتایج می‌تواند گزینش و طراحی داروهای موثر سرطانی را ارتقا دهد. این پژوهش در مجله "Dairy Science" منتشرشده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان معده, شیر گاو, LFcinB25
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند: مصرف بادام، بادام هندی و دانه‌های دیگر خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. در این تحقیق ارتباط بین مصرف آجیل و خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در 75 هزار و 680 زن مورد بررسی قرار گرفت. نتایج پژوهشی نشان داد: احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در زنانی که حداقل یک اونس (۲۸٫۳۵ گرم) آجیل شامل بادام، آجیل برزیلی، بادام هندی، فندق، گردوی آمریکایی، دانه کاج، پسته و گردو، دوبار در هفته مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که آجیل مصرف نمی‌کردند بسیار کمتر بود. یانگ بائو، سرپرست این تحقیق از بیمارستان زنان بریگهام اظهار کرد: این کاهش مستقل از عوامل خطر مربوط به سرطان لوزالمعده از جمله سن، چاقی، استعمال دخانیات، فعالیت بدنی، دیابت و رژیم غذایی است.
نتایج این تحقیق همچنین نشان داد: زنانی که در رژیم غذایی خود آجیل مصرف می‌کنند و تمایل به کاهش وزن دارند، نسبت به افرادی که از مصرف آجیل اجتناب می‌کنند کاهش وزن بیشتری دارند. در تحقیقات پیشین مشخص شده است که آجیل حاوی مواد مغذی سودمندی از جمله ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات شیمیایی است که به عملکرد بهتر ذهن و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بریتانیایی سرطان منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, سرطان پانکراس, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا(FDA)، فاکتور 8 نوترکيب شرکت نوونورديسک را مورد تاييد قرار داده است. نووايت(Novoeight) براي تجويز در کودکان و بزرگسالان مبتلا به هموفيلي A، براي پيشگيري و کنترل خونريزي، کنترل وقايع انعقادي حين جراحي و پروفيلاکسي معمول با هدف افزايش فواصل وقوع اپيزودهاي خونريزي تاييد شده است. نووايت در مطالعه باليني با نام «گاردين»، يکي از بزرگ‌ترين مطالعات باليني پيش از تاييد دارو در زمينه درمان هموفيلي و روي بيش از 210 بيمار مبتلا به نوع شديد هموفيلي A مورد بررسي قرار گرفته است. نووايت به شکل جديد از پيش پرشده در ابزار تزريق با نام «ميکس پرو» وارد بازار خواهد شد. نوونورديسک قصد دارد نووايت را در آوريل 2015 و پس از اتمام پتنت انواع موجود در بازار اين فاکتور عرضه کند. هموفيلي، يک بيماري مزمن و اختلال انعقادي ارثي است. در مبتلايان، پروتئين فاکتور8 وجود ندارد يا در صورت وجود، عملکرد طبيعي ندارد. در نتيجه زمان خونريزي در آنها طولاني‌تر از معمول است. اين بيماران به مصرف پروتئين فاکتور 8 جايگزين نياز دارند. بيش از 350 هزار نفر در سراسر دنيا به هموفيلي نوع A مبتلا هستند.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, نووايت, هموفیلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید باکتری‌ موجود در ترشی از ابتلا به آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند. محققان ژاپنی تقویت قدرت ایمنی بدن را با باکتری لاکتوباسیلوس برویس موجود در ترشی مورد ارزیابی قرار دادند. سرپرست این تحقیق، نائوکو واکی از کاگومه ژاپن اظهار کرد: نتایج این تحقیق نشان داد تغذیه موش‌های در معرض آنفلوآنزا با ترشی موجب تاثیر حفاظتی به دلیل این باکتری در برابر ویروس آنفلوآنزا شد. محققان در تلاش برای کشف خاصیت از بین بردن ویروس‌ها توسط این باکتری هستند. این میکروب‌های گیاهی در برابر اسید معده به دلیل لایه حفاظتی قندی بسیار مقاومند. گروه تحقیقاتی وی اعلام کرد: این باکتری‌ها موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی و فعالیت بیشتر برای از بین بردن سلول‌های آلوده به ویروس می‌شوند. نتایج این تحقیق در نشریه میکروبیولوژی کاربردی منتشر شده است.


برچسب‌ها: آنفلوآنزا, ترشی, لاکتوباسیلوس برویس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانمارکی روش جدیدی را برای شناسایی زودهنگام بیماری ارائه کردند. در دنیای پزشکی، هر قدر شناسایی یک بیماری سریع‌تر و دقیق‌تر اتفاق بیفتد، شانس درمان بیماری نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل محققان روی بهبود ادوات تشخیص بیماری کار می‌کنند. اخیرا پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ روش جدیدی را برای شناسایی سریع‌تر، ارزان‌تر و دقیق‌تر بیماری ارائه کرده‌اند. برای این کار آنها از ابزاری رایج در فیزیک استفاده کرده و آن را با زیست‌شناسی ترکیب کرده‌اند. در واقع این گروه تحقیقاتی از دو رشته‌ای که از هم فاصله زیادی دارند برای بهبود تشخیص بیماری استفاده کردند.
در حال حاضر از برچسب‌های زیستی برای تشخیص برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. ترکیبات مختلفی در بدن وجود دارند که می‌توان از آنها برای شناسایی بیماری استفاده کرد، برای مثال وجود یک ترکیب شیمیایی ویژه در خون می‌تواند نشان از وجود بیماری در بدن فرد باشد. این ترکیبات شیمیایی غالبا پروتئین بوده و در مقادیر بسیار کم در خون وجود دارند، بنابراین شناسایی آنها بسیار دشوار است. در صورت اندازه‌گیری این پروتئین‌ها می‌توان فرآیند تشخیص بیماری را با دقت بالا انجام داد و بیماری در مراحل اولیه شناسایی می‌شود؛ با این کار می‌توان از پیشرفت و وخیم‌شدن شرایط بیمار جلوگیری کرد.
«کاترین روستاگارد» از محققان این پروژه می‌گوید: ما برای بهبود دقت در شناسایی پروتئین‌ها روش جدیدی را ارائه کردیم. در این روش از نانوسیم‌ها به عنوان نگه‌دارنده پروتئین استفاده می‌شود و در عین حال که پروتئین توسط نانوسیم متوقف می‌شود ما می‌توانیم آن را آنالیز کنیم.
به صورت معمول، از ظروف ویژه‌ای برای نگه‌داشتن پروتئین‌ها استفاده می‌شود تا آنالیز روی آنها انجام شود؛ اما در این پروژه جنگلی ساخته شده از نانوسیم‌ها برای این کار استفاده شده‌ است که با این کار، مساحت سطحی بخش نگه‌دارنده به شدت افزایش می‌یابد. دلیل این امر آن است که پروتئین‌ها می‌توانند به تمام بخش‌های نانوسیم متصل شوند. یکی از مزیت‌های این روش آن است که به طور همزمان می‌توان چندین پروتئین را شناسایی کرد، همچنین قدرت سیگنال‌ در این روش جدید افزایش یافته و در نتیجه کیفیت تشخیص بیماری بهبود می‌یابد. این نانوسیم‌ها قابلیت استفاده مجدد دارند در واقع بعد از یک بار استفاده ‌می‌توان از نانوسیم برای شناسایی مجدد همان پروتئین استفاده کرد.


برچسب‌ها: نانو, نانوابزار, بیماری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۲ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن رادیولوژی ایران در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل مقدمه ای بر تصویربرداری سیستم گوارشی، روشهای جدید تصویر برداری سیستم گوارشی، سیستم گزارش ضایعات کبدی (LI-RADS) ، ضایعات فوکال آتیپیک کبد و نقش MRI، تصویربرداری سیروز و هپاتوسلولارکارسینوم، داپلرکبد، رویکرد تصویربرداری به ضایعات پانکراس، خطاهای تشخیصی در تصویربرداری پانکراس، تصویربرداری MRCP، تصویربرداری طحال؛ ارگان فراموش شده، تصویربرداری  لنفوم شکمی، مطالعات با باریوم (مری-معده-روده باریک)، مطالعات با باریوم (کولون)، تصویربرداری ضایعات حلق، تصویربرداری کانسر مری، تصویربرداری کانسر معده، روده باریک (CT/MR Enterography)، کانسر کولون و Virtual Colonoscopy، تصویربرداری کانسر آنورکتال، اینترونشن در دستگاه گوارش، اینترونشن هپاتوبیلیاری، اینترونشن در خونریزی های دستگاه گوارشی، تصویربرداری پریتوئن و مزانتر، تصویربرداری کیست هیداتید در دستگاه گوارش، تصویربرداری انسداد روده باریک و هرنی داخلی، تصویربرداری دیواره شکم و هرنی خارجی، تصویربرداری ترومای شکمی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی رادیولوژی, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, تصویربرداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۵ الی ۶ دی ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات هماتولوژي و آنكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران و انجمن پیوند سلولهای بنیادی خون ساز ایران در سالن شهید پیرویان بیمارستان شریعتی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل چشم انداز ژنومیک سرطان، ژنومیک و انکولوژی شخصی سازی شده، RNA های غیر کد کننده و سرطان، سیتوژنتیک ملکولی: تکاملها و کاربردهای اخیر در سرطان، مکانیسم های مقاومت دارویی در سرطان و نقش درمان ترکیبی، ژنومیک و اپی ژنومیک کارکردی سرطان( از دانش تا کاربرد درمان اپتیمم شده)، سرطانهای وراثتی، غربالگری ژنتیکی سرطان پستان، عناصر ارزیابی خطر و مشاوره ژنتیک سرطان، غربالگری سیستماتیک برای تشخیص بیومارکرها در تشخیص زودرس سلولهای سرطانی، پیشرفت پارالل تومورهای اولیه و متاستازی، تکامل کلونال لوکمی، ژن درمانی سرطان، ژنومیک تغذیه و سرطان، سرطان و پیری سلولی، ناپایداری ژنومیک و سرطان، سیستم بیولوژی و آنالیز کامل شده سرطان، کابردهای تشخیص و پیش آگهی میکرو آرایه ها در سرطان، نسل بعدی ژنومیک سرطان، اطلاعات کامل شده omic برای تشخیص بهتر پیش آگهی سرطان، کاربردهای متابولومیک به عنوان بیومارکرها در انکولوژی، پیشگویی هدف گیری دارویی در سرطاان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, انجمن پیوند سلولهای بنیادی خون ساز ایران, بیمارستان شریعتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات علوم سلولي جهاد دانشگاهي رویان در سالن همایشهای پژوهشگاه رویان برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل سلول درمانی در بیماری های کلیه، کاربرد سلول های بنیادی مزانشیمی در پیوند کلیه، اخلاق و مبانی اخلاق پزشکی در سلول درمانی کلیه، اخلاق در سلول درمانی کلیه، بررسی موتاسیون های ژن PKD، کاربرد سلول های بنیادی مزانشیمی در درمان PKD، مهندسی بافت کلیه، سلول درمانی در بی اختیاری ادراری، پروتئومیکس کلیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, پژوهشگاه رویان, سلول درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و ششم آبان 1392 | لینک ثابت |


پژوهش جدید یک شرکت داروسازی انگلیسی نشان داده که برخلاف شوخی‌های رایج در مورد سرماخوردگی شدید آقایان در حقیقت زنان بدتر سرما خورده و بیشتر با آن چالش دارند. سرماخوردگی و آنفلوانزا در زنان 20 درصد بیشتر طول کشیده و علائم بدتری نسبت به سرماخوردگی در مردان دارد که بر اساس آن 21 درصد از زنان در مقایسه با نرخ 16 درصدی مردان در روز اول سرماخوردگی مجبور می‌شوند در بستر بیماری بمانند.
بر اساس پژوهش شرکت داروسازی Beechams، زنان همچنین بیشتر در مورد بیماری خود شکایت می‌کنند اما یک چهارم از آنها اذعان کرده‌اند که این کار تنها برای جلب حس همدردی دیگران است! در مقابل، 13 درصد مردان اظهار کرده‌اند که خواهان محبت زیاد برای کمک به افزایش نیروی خود بوده، در حالیکه 14 درصد گفته‌اند در زمان سرماخوردگی دوست دارند مردم آنها را بخندانند چون باعث احساس بهتری در آنها می‌شود.
آبریزش بینی یکی از علائمی است که زنان بیشتر در مورد آن شکایت داشته اند اما در مردان بیشترین شکایت‌ها به گلو درد مرتبط می‌شود.
بر اساس نتایج این پژوهش، هر دو جنسیت در زمان سرماخوردگی بی‌حوصله هستند. یک سوم افراد از کمبود انرژی‌شان ابراز تنفر کرده و یکی از هر سه زن و یکی از هر پنج مرد احساس خستگی و عدم تمرکز را یکی از بدترین علائم خوانده‌اند. همچنین مادران دو برابر بیشتر از زنان بدون فرزند احتمال دارد که حداقل چهار روز را در سال برای سرماخوردگی مرخصی بگیرند.
9 درصد مردان و پنج درصد زنان در این پژوهش مدعی شدند که هرگز سرما نخورده‌اند.


برچسب‌ها: سرماخوردگی, زنان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه جانزهاپکینز در بالتیمور دریافتند: از دست دادن چربی شکم و کاهش مصرف غذاهای مملو از فسفر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی می‌انجامد. محققان دانشگاه جانزهاپکینز با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیقات انجام شده در این زمینه می‌گویند: کاهش چربی دور کمر و حذف فسفر در رژیم غذایی به کاهش سطح پروتئین در ادرار (آلبومینوری) می‌انجامد. حضور این پروتئین در ادرار یکی از مهمترین شاخص‌ها برای ابتلا به بیماری‌های کلیوی است. محققان می‌گویند: حدود 26 میلیون آمریکایی بالغ از بیماری مزمن کلیوی رنج می‌برند، این یک بیماری خاموش است، اما بسیاری از افراد مبتلا آگاهی از بیماری خود ندارند و زمانی متوجه بیماری می‌شوند که کاملا پیشرفت کرده است.
به گفته این محققان درمان نکردن به موقع بیماری موجب می‌شود، کلیه‌ها توانایی خود را برای تمیز کردن خون از مواد زائد از دست بدهند، همچنین این بیماری باعث آسیب به استخوان، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، کم خونی، آسیب عصبی می‌شود که در نهایت ممکن است به نارسایی کلیه منجر شود. بر اساس این گزارش، گوشت قرمز، مرغ و بوقلمون حاوی مقادیر چشمگیری فسفر هستند. منابع دیگر شامل شیرخشک و محصولات شیر، پنیر، ماهی کنسرو شده، آجیل، تخم مرغ و نوشابه‌های سبک است. یافته‌های این تحقیق در مجله آمریکایی بیماری‌های کلیه منتشر شده است.


برچسب‌ها: فسفر, آلبومینوری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان صندلی پزشکی دیجیتالی طراحی کرده‌اند که با بررسی علائم حیاتی و وضعیت سلامت فرد، نیاز به مراجعه متعدد به مطب پزشک را بر طرف می‌کند. صندلی پزشکی دیجیتال Emperore1510 شرکت شارپ قادر به بررسی همزمان فشار خون، دمای بدن، ضربان قلب و علائم حیاتی فرد است. این صندلی مجهز به حسگرهای مختلفی است که گزارشی از وضعیت سلامت فرد را در حافظه ابری خود ذخیره می‌کند و در صورت لزوم توسط پزشک معالج قابل دسترسی خواهد بود.
با کمک تجهیزات مختلف تعبیه شده بر روی این صندلی پزشکی هوشمند، نیاز به استفاده از دستگاه‌های مختلف برای بررسی علائم حیاتی بر طرف می‌شود. سه صفحه نمایش در قسمت بالای صندلی نصب شده است که وضعیت بررسی علائم حیاتی در حال اسکن را به فرد نشان می‌دهد.
دستگاه اندازه‌گیری فشار خون بر روی دسته سمت راست صندلی قرار داده شده و در بخش چپ صندلی نیز محلی برای قرار گرفتن انگشت برای اندازه‌گیری ضربان قلب و دمای بدن در نظر گرفته شده است.
با کمک صندلی پزشکی Emperore1510 امکان اسکن و ضبط وضعیت سلامت افراد در کوتاهترین زمان، شناسایی نشانه‌های اولیه بیماری، تسریع تداخل پزشک در روند درمانی و در نتیجه کاهش طول درمان فراهم می‌شود. این فناوری در نمایشگاه CEATEC2013 به نمایش گذاشته شده و با قیمت نسبتا بالای پنج هزار و 950 دلار به بازار عرضه می‌شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, فشار خون, Emperore1510
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


پژوهشها بر روی بیماران سرطانی نشان می‌دهد: 70 درصد بیماران پس از درمان، احساس متفاوتی نسبت به طعم و مزه غذاها دارند. محققان موسسه پلی‌تکنیک فرانسه عادات غذایی 160 بیمار سرطانی را مورد بررسی قرار دادند. بر اساس یافته‌های این تحقیق عوارض ناشی از بیماری و فرایند درمان، باعث ایجاد برخی حساسیتها نسبت به مواد غذایی می‌شود. برای مثال در اثر سوزش یا خشکی دهان و خستگی، 67 درصد بیماران گرایش به خوردن غذاهای میکس شده دارند که خوردن آن راحت‌تر است.
به همین دلیل بیماران سرطانی تمایل به خوردن فراورده‌های لبنی، انواع آش، مواد نشاسته‌ای و ماهی دارند و در مقابل از خوردن نمک، گوشت قرمز، سیب‌زمینی سرخ‌شده و سوسیس و کالباس امتناع می‌کنند. این تحقیق نشان می‌دهد: یکی دیگر از دلایل تغییر ذائقه بیماران سرطانی مزه نامطبوع دهان است. 43 درصد این بیماران از احساس طعم فلز در دهانشان شکایت داشتند. بویژه با خوردن فرآورده‌های گوشتی این احساس تشدید می‌شود.
به گفته محققان، مصرف پنیر همراه گوشت، باعث از بین بردن این طعم نامطبوع می‌شود. همچنین خوردن شکلات و قهوه نیز توصیه نمی‌شود. پزشکان به بیمارانی که از بی‌مزه بودن غذاها ابراز نارضایتی دارند، توصیه می‌کنند از انواع طعم‌دهنده‌ها مانند شکر، ادویه‌جات، سرکه و آب مرکبات استفاده کنند. همچنین برای بیمارانی که حالت تهوع دارند، توصیه می‌شود از خوردن غذاهای پرچرب که بوی تندی دارند اجتناب ورزند.


برچسب‌ها: سرطان, ذائقه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم آبان 1392 | لینک ثابت |


مردانی که بیش از اندازه می‌نشینند، در معرض خطر پولیپ روده قرار دارند؛ حتی اگر این افراد در طول نشستن وقفه ایجاد کنند و فعالیت‌های تفریحی مانند پیاده روی و دویدن نرم داشته باشند و یا گلف بازی کنند. محققان امریکایی میزان فعالیت 1700 مرد و زن را مورد بررسی قرار دادند. آنان دریافتند سبک زندگی مردان آرام‌تر آنان را در معرض خطر بیشتر پولیپ‌های پیش سرطانی قرار می‌دهد. مردانی که 11 ساعت یا بیشتر در طول روز نشسته بسر می‌برند، مانند زمان نوشتن و یا خواندن، 45 درصد بیشتر از افرادی که 7 ساعت و یا کمتر می‌نشینند در معرض خطر هستند.
محققان بر اساس یافته‌های تحقیقی انجام شده اعلام کردند: این مورد نشان می‌دهد که عدم فعالیت، عامل خطر پولیپ‌های غیرسرطانی و تومورهای خوش خیم روده بزرگ است که می‌تواند منجر به سرطان کولورکتال شود. بر اساس این گزارش، عود کردن پولیپ در مردان شایع‌تر از زنان است؛ بخصوص افرادی که فعالیت کمتری دارند. این تحقیق توسط موسسه ملی بهداشت و موسسه ملی سرطان ایالات متحده انجام شده و در کنفرانس پیشگیری از سرطان ارائه شده است. کریستین ساردو مولمنتی، سرپرست این تحقیق و متخصص اپیدمیولوژی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کلمبیا اظهار کرد: بی تحرکی از عوامل خطر سلامتی است. حتی در میان افرادی که فعالیت جسمانی روزانه دارند، زمان نشستن طولانی مدت مرتبط با مرگ زودرس و ناخوشی است. اگر چه این تحقیق ارتباط بین بی‌تحرکی و افزایش خطر پولیپ روده را بیان می‌کند، اما رابطه علت و معلولی را ثابت نمی‌کند. هیچ ارتباط حفاظتی بین فعالیت بیشتر و خطر کاهش سرطان روده بزرگ وجود ندارد.


برچسب‌ها: نشستن, پولیپ, پولیپ روده, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم آبان 1392 | لینک ثابت |


بر اساس یافته‌های پژوهشی جدید احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و یائسگی زودرس در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی بیشتر است. اریک متسون، یکی از نویسندگان این تحقیق و پزشک کلینیک مایو در روچستر آمریکا اظهار کرد: فشار بسیاری که در سال اول ابتلا به روماتیسم مفصلی بر مفاصل وارد می‌شود، باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود و به نظر می‌رسد اگر این فشار کاهش یابد، از میزان خطر ابتلا به بیماری قلبی نیز کاسته می‌شود.
این تیم تحقیقاتی در تحقیق دیگری به بررسی ابتلا به ویروس شایعی به نام سیتومگالوویروس در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی پرداختند. بسیاری از افراد از ابتلا به این ویروس آگاهی ندارند. محققان دریافتند بین کاهش پاسخ سیستم ایمنی بدن مبتلایان به روماتیسم مفصلی و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط وجود دارد. به گفته متسون، نتایج تحقیق دیگری حاکی از آن است که ابتلا به روماتیسم مفصلی احتمال یائسگی زودرس قبل از 45 سال و خطر ابتلا به بیماری قلبی را در زنان افزایش می‌دهد. زنان، حدود دوسوم افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی را تشکیل می‌دهند.
بر اساس این گزارش، آرتریت روماتوئید‏ یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است و اکثرا مفاصل را درگیر می‌کند و باعث تخریب غضروف و ایجاد ضایعات استخوانی می‌شود. مفاصل درگیر در این بیماری مفاصل متاکارپوفالنژیال، متاتارسوفالنژیال، مچ دست و مفاصل بین بندانگشتی اول هستند. بیماری در برخی بیماران از شدت کمی برخوردار بوده و با حداقل ضایعات مفصلی در مدتی کوتاه همراه است، در برخی دیگر ضایعات پیشرونده و مزمن، به صورت پلی آرتریت است و باعث اختلال عملکرد مفاصل می‌شود.


برچسب‌ها: آرتریت روماتوئید, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یازدهم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان آزمایش بالینی داروی آنتی‌بادی جدیدی را آغاز کرده‌اند که قادر به هدف قرار دادن اختصاصی سلول‌های سرطانی است. محققان دانشکده علوم بیوپزشکی دانشگاه موناش به سرپرستی پروفسور «مارتین لکمان» موفق به شناسایی نشانگری بر روی سلول‌های بنیادی لوکمی شده اند که داروی جدید ضد سرطان به این نشانگر متصل می‌شود.
نشانگر تومور AphA3 و داروی آنتی‌بادی KB004 نام دارند؛ این نشانگر تومور در طیف گسترده‌یی از لوسمی، سلول‌های لنفوم، همچنین تومورهای جامد سرطان مغز، ریه، روده و پروستات دیده می‌شود. نشانگر AphA3 مختص سلول‌های سرطان بوده و سلول‌های سالم بدن را هدف قرار نمی‌دهد که در نتیجه عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند.
یکی از انواع بیماری سرطان که آزمایش بالینی این داروی جدید بر روی آن آغاز شده است، لوسمی میلوئیدی حاد (AML) بعنوان یکی از کشنده ترین و درمان ناپذیرترین نوع بیماری لوسمی است. آزمایش بالینی داروی ضد سرطان KB004 بر روی 30 بیمار مبتلا به سرطان در بیمارستان آلفرد در استرالیا و چند بیمارستان در آمریکا در حال انجام است. فاز نخست آزمایش بالینی این دارو با نتایج مثبت همراه بوده و محققان قصد دارند فاز دو را تا پایان سال جاری میلادی آغاز کنند.


برچسب‌ها: داروی جدید, سرطان, KB004
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یازدهم آبان 1392 | لینک ثابت |


به نظر مي‌رسد زمان به واقعيت پيوستن داستان‌هاي علمي ـ تخيلي فرارسيده و ديگر نبايد در داستان‌ها به دنبال درمان همه دردها باشيم، زيرا محققان دارويي را کشف کرده‌اند که مي‌تواند به تنهايي همه انواع تومورهاي انساني را کوچک کرده يا حتي آنها را درمان کند. اما واقعا اين دارو چگونه عمل مي‌کند و چه‌موقع در دسترس بيماران قرار مي‌گيرد؟ مقاله‌اي که در اين رابطه در نشريه Proceedings of the National Academy of Science به چاپ رسيده، توضيح مي‌دهد که درمان جديد مبتني بر نوعي آنتي‌بادي است که سيگنال «من را نخور» را مسدود مي‌کند. اين سيگنال به طور طبيعي روي سلول‌هاي سرطاني ظاهر مي‌شوند و به آنها کمک مي‌کند تا از دسترسي و نابود شدن بوسيله سيستم ايمني در امان بمانند. تا به امروز نشان داده شده که اين دارو توانسته سلول‌هاي سرطاني را در مورد تومورهاي پستان، تخمدان، کولون، مثانه، مغز، کبد و پروستات که در بدن موش کارگذاري شده‌اند، از بين برده يا کوچک کند. در واقع اين روش درماني پروتئين‌هاي CD47 را هدف قرار مي‌دهد. مارکري که به سيستم ايمني پيام مي‌فرستد تا سلول‌هاي سالم خون را از بين نبرد. بنابراين با مسدود کردن اين پروتئين از نظر استراتژيکي، کشتن همه انواع تومورهاي سرطاني با استفاده از تنها و تنها يک نوع آنتي‌بادي امکان‌پذير خواهد بود. در طول چند سال گذشته، اين روش براي درمان ليمفوما و لوکمي استفاده شده که موفقيت‌آميز هم بوده است، اما آخرين پژوهش انجام شده در اين رابطه پيشنهاد مي‌کند که براي درمان همه انواع سرطان نيز مورد استفاده قرار گيرد. محقق ارشد اين مطالعه در گفت و گويي اظهار مي‌دارد: «آنچه ما در اين پژوهش نشان داده‌ايم اين است که CD47 تنها براي درمان ليمفوما و لوکمي مهم نيست، بلکه براي هر تومور اوليه انساني تنها که مورد آزمايش قرار گرفته مهم است و به درمان آنها کمک مي‌کند. ما نشان داديم که حتي پس از استقرار کامل تومور هم آنتي‌بادي مي‌تواند تومورها را درمان کند يا رشد آنها را آهسته کرده و از متاستاز آنها پيشگيري نمايد.» در اين مطالعه محققان دريافتند که حتي اگر در اين ميان سلول‌هاي سالم و طبيعي نيز با مسدود شدن CD47 تحت حمله قرار گيرند، اين موضوع کوتاه‌مدت و موقتي بوده و در مقايسه با اثرات تومور بر سلول‌هاي طبيعي قابل اغماض هستند. متاسفانه زمان زيادي مورد نياز است تا اين نوع دارو در بالين مورد استفاده قرار گيرد و در دسترس بيماران قرار گيرد، با اين حال به تازگي محققان 20 ميليون دلار گرانت دريافت کرده‌اند تا اين يافته‌ها از مطالعات موشي به انسان منتقل کنند و در ضمن ايمني آن نيز مورد تاييد باشد. بنابراين مي‌توان انتظار داشت که به زودي و با تلاش محققان اين دارو نيز وارد بالين شده و بيماران زيادي از منافع آن بهره‌مند شوند.


برچسب‌ها: سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یازدهم آبان 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه ویسکانسین منسون موفق به ساخت یک مدل سه‌بعدی از عامل بیماری‌زایی شده‌اند که نشان می‌دهد چرا درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد. این محققان یک مدل توپوگرافی دقیق از کپسید یا پوسته پروتئین یک ویروس سرماخوردگی را ارائه کرده‌اند که تا سال 2006 برای علم ناشناخته باقی مانده بود.
دانشمندان بر این باورند که حلقه گمشده ویروس سرماخوردگی «راینو ویروس C» مسئول نیمی از سرماخوردگی های زمان کودکی بوده و یک عامل پیچیده جدی برای بیماریهای تنفسی مانند آسم است. خانوداه‌های A و B ویروس سرماخوردگی از جمله ساختارهای سه بعدی آنها از مدتها پیش برای علم شناخته شده بود چرا که به آسانی در آزمایشگاه قابل رشد و بررسی هستند. این در حالی است که راینوویروس C برخلاف آنها در برابر کشت مقاومت کرده و تا سال 2006 که تراشه‌های ژنتیکی و شیوه‌های تعیین توالی پیشرفته ژنتیکی ویروس نشان نداده بود که این نمونه از مدتها قبل در کنار انواع شناخته‌تر شده گونه‌های A و B در بدن وجود داشته، به طور کامل از دسترس دانشمندان دور مانده بود.
مدل جدید ویروس سرماخوردگی به طور رایانه‌یی شبیه‌سازی شده و به طراحی بیوانفورماتیک پیشرفته و توالی ژنتیکی 500 ژنوم راینو ویروس C پرداخت که مختصات سه بعدی کپسید ویروس را ارائه می‌کرد. با دستیابی به این ساختار، طراحی داروهایی برای خنثی کردن موثر سرماخوردگی در آینده نزدیک ممکن خواهد بود. داروهایی که به خوبی در برابر گونه‌های A و B ویروس سرماخوردگی عمل می‌کنند، ساخته شده و در کارآزمایی‌های بالینی ارتقا یافته‌اند.
از آنجایی که هر سه گونه ویروس سرماخوردگی به سرماخوردگی عادی کمک می‌کنند، نامزدهای دارویی برای آنها شکست خورده‌اند چرا که ویژگیهای سطحی که به راینو ویروس C کمک کرده تا در سلولهای میزبان وارد شده و به سیستم ایمنی بدن حمله کنند، ‌ناشناخته بوده و با راینو ویروس‌های A و B متفاوت هستند. اکنون به گفته دانشمندان، بر اساس این ساختار جدید باید داروهای جدید و مختص این راینوویروس ساخته شود. این پژوهش در مجله Virology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دهم آبان 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات محققان ایتالیایی نشان می‌دهد مصرف قهوه 40 تا 50 درصد خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد. از سال 2007 محققان در تلاشند تا دریابند آیا قهوه از بروز سرطان کبد پیشگیری می‌کند؟ نتایج تحقیقات چندگانه و متعدد در این زمینه نشان می‌دهد که قهوه برای پیشگیری از این نوع سرطان مفید است. با وجود پژوهش‌های متعدد در گذشته، محققان ایتالیایی برای به روز رسانی تحقیقات در این زمینه اقدام کردند. به همین منظور محققان دانشگاه میلان نتایج 16 پژوهش برتر از سال 1996 تا سپتامبر 2012 را که بر روی بیش از سه هزار بیمار انجام شده بود، مورد بررسی قرار دادند. سرطان کبد ششمین سرطان رایج در دنیاست که عفونت‌های خونی ناشی از ویروس هپاتیت B و C اصلی‌ترین عامل ابتلا به این بیماری است. از دیگر عوامل موثر در بروز سرطان کبد می‌توان به مصرف الکل، سیگار کشیدن، چاقی و دیابت اشاره کرد. به گفته محققان ایتالیایی مصرف روزانه سه فنجان قهوه تا 50 درصد خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد و برای حفظ سلامتی مفید است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کبد, قهوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دهم آبان 1392 | لینک ثابت |


يک شرکت داروسازي فعال در زمينه توسعه و توليد داروهاي ضددرد اعلام کرد درخواست ثبت داروي جديد با نام زالويزو(Zalviso) که ميکروتبلت زيرزباني سوفنتانيل است را به FDA ارائه کرده است. زالويزو، يک سيستم غيرتهاجمي ضددرد است که با هدف کنترل درد، 15 ميکروگرم سوفنتانيل را در فواصل 20 دقيقه‌اي آزاد مي‌کند. انديکاسيون مصرف آن، مديريت درد حاد متوسط تا شديد در بزرگسالان بستري در بيمارستان است. درخواست ثبت اين دارو براساس اطلاعات به‌دست‌آمده از دو مطالعه فاز 2 با استفاده از دارونما، روي بيماراني که تحت جراحي شکمي بزرگ قرار گرفته بودند، تنظيم شد. در يک مطالعه فاز 3 ديگر هم زالويزو با مورفين مقايسه شد و نتايج به‌دست آمده مطلوب بودند. عوارض گزارش‌شده در اين مطالعات همگي خفيف تا متوسط بودند. در 4 ساعت اوليه شروع درمان، زالويزو در مقايسه با سيستم کنترل‌شده آزادسازي مورفين درد را سريع‌تر کاهش داد. مديريت درد حاد با شدت متوسط تا شديد در بيماران بستري، يکي از مشکلات جدي بخش درمان است. لازم به ذکر است 75درصد بيماران پس از جراحي تسکين درد خود را ناکافي مي‌دانند.


برچسب‌ها: داروی جدید, زالويزو, سوفنتانيل, درد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


خواب نیمروزی کوتاه به افزایش انرژی و هوشیاری در طول روز کمک می‌کند، اما افرادی که خواب نیمروزی طولانی مدت دارند در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. این تحقیق توسط متخصصان خواب مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند انجام شده است. در این تحقیق 27 هزار زن و مرد چینی که بیش از یک ساعت خواب نیمروزی داشتند و احتمال اختلالات متابولیسم در این افراد وجود داشت، شرکت کردند.
در این تحقیق مشخص شد خواب نیمروزی تاثیرات متفاوتی در بدن دارد و این تاثیرات بستگی به میزان خواب دارد. نتایج نشان داد خواب نیمروزی طولانی موجب افزایش قند خون و دیابت در حالی که خواب کوتاه، 30 دقیقه و کمتر، موجب کاهش فشارخون می‌شود. «الن لاکسن» محقق این تحقیق اظهار کرد: خواب نیمروزی ممکن است برای برخی افراد مفید باشد، اما نباید چرت زدن طولانی شود. نتایج تحقیقات پیشین نشان داد: خواب کوتاه بعدازظهر موجب افزایش عملکرد شناختی اما خواب طولانی مدت در طول روز موجب بی‌خوابی مزمن شبانه و دیگر مشکلات می‌شود.
شرکت کنندگان این تحقیق افراد بازنشسته بودند که اغلب آنان خواب نیمروزی منظمی داشتند. محققان این افراد را بر اساس میزان خواب به چهار گروه از صفر تا بیش از 60 دقیقه تقسیم کردند. نتایج نشان داد: افرادی که خواب بیش از یک ساعت گزارش دادند، در مقایسه با افرادی که خواب نیمروزی نداشتند در معرض بیشتر خطر پیش دیابت و دیابت قرار داشتند. «لاکسن» تصریح کرد: محققان در گذشته اعلام کردند دیابت ممکن است به دلیل بی‌خوابی شبانه و کم خوابیدن ایجاد شود. اما نتایج تحقیق کنونی نشان می‌دهد خواب نیمروزی طولانی مدت موجب کم خوابی شبانه و افزایش خطر ابتلا به دیابت و اختلال در چرخه 24 ساعته درونی بدن می‌شود و بر آزاد سازی انسولین تاثیر دارد. نتایج این تحقیق در نشریه پزشکی خواب منتشر شده است.


برچسب‌ها: خواب, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه مینه‌سوتا با استفاده از نانوذرات به عنوان حامل، عوارض ماده شیمیایی TNF-a را که می‌تواند رگ‌های خونی اطراف تومور را از بین ببرد، به حداقل رسانده‌اند. در سال‌های اخیر محققان موفق شدند روشی برای از بین بردن رگ‌های پیرامون تومورها پیدا کنند با این کار می‌توان تومورها را از بین برد. برای این کار از مواد شیمیایی مختلف استفاده می‌شود. یکی از این ترکیبات کاچکسین یا TNF-a است که نتایج بسیار خوبی داده است، مشکل این ماده سمی بودن آن است که می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. برای کاهش سمیت این ماده می‌توان از نانوذرات طلا استفاده کرد. این نانوذرات می‌توانند به عنوان حامل این ماده دارو را در محل مورد نظر رهاسازی کنند. این فرآیند فاز اول تست بالینی را پشت سر گذاشته است.
اخیرا یک تیم تحقیقاتی به رهبری «جان بیسچوف» از دانشگاه مینه‌سوتا نشان داده که نانوذرات طلای حامل TNF-a می‌تواند اثر گرما درمانی یا سرما درمانی را افزایش دهد. این گروه نشان دادند که با استفاده از روش رزونانس مغناطیسی استاندارد (MRI) می‌توان از بین رفتن تومور را مشاهده کرد. «بیسچوف» نتایج یافته‌های خود را در نشریه Molecular Pharmaceutics به چاپ رسانده است.
نتایج تست‌ها روی موش نشان داده که تزریق نانوذرات حامل TNF-a می‌تواند در مدت 90 دقیقه جریان خون را در تومور سرطان پروستات از بین ببرد. اثر این دارو می‌تواند تا شش ساعت به طول بینجامد. «بیسچوف» و همکارانش با روشی موسوم به MRI کنتراست تقویت شده نشان دادند که رگ‌های خونی اطراف تومور شروع به تغییر می‌کند. نتایج تست روی انسان نشان داد که بعد از پنج دقیقه اسکن MRI می‌توان تغییر ر‌گ‌های خونی را در محل تومور مشاهده کرد.
بعد از این که رگ‌های خونی توسط نانوذرات حاوی TNF-a تغییر شکل دادند، این محققان با استفاده از گرما و سرما درمانی اقدام به از بین بردن این تومورها کردند. نتایج نشان داد که هیچ یک از حیواناتی که مورد آزمایش قرار گرفتند نمردند، همچنین محققان دریافتند که اگر TNF-a را بدون نانوذرات طلا به موش‌ها تزریق کنند بعد از گرما درمانی موش‌ها خواهند مرد. یکی از عوارض استفاده از TNF-a این است که محل تشکیل تومور متورم می‌شود، اما با این روش جدید این مشکل بوجود نخواهد آمد.


برچسب‌ها: نانو, نانوذره, طلا, شیمی درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان مؤسسه تحقیقات کاربردی پلیمر فرانهوفر آلمان شیوه جدیدی ابداع کرده‌اند که به نمایش مواد حاوی نانوذرات با قابلیت کشتن انتخابی سلول‌های تومور می‌پردازد. محققان از آبگریزها یا وزیکولهای چربی نامحلول در آب به عنوان حامل‌های دارویی کوچک 200 تا 250 نانومتری استفاده کردند. این حامل‌ها از لحاظ زیستی در بدن پس از استقرار قابل تخریب و تجزیه هستند. از پلیمرها برای تثبیت نانوپوشش استفاده می‌شود که از مولکولهای بسیار خاص و به رسمیت شناخته شده توسط سلولهای تومور برخوردارند. این پوشش نانوذرات که متخصصان آن را ویزکول می‌نامند، از ساختاری شبیه سلول برخوردارند.
دانشمندان این حامل‌ها را با دوکسوروبیسین که یکی از عوامل ضد سرطانی مورد استفاده در شیمی‌درمانی است، پر کردند. سدیم تترادسیل سولفات نیز که نوعی سورفاکتانت است، به جذب بهتر این عامل فعال کمک می‌کند. محققان اکنون توانسته‌اند کارایی رویکرد خود را در آزمایشات آزمایشگاهی اثبات کنند. این دانشمندان از گونه سرطان گردن رحم و سرطان روده بزرگ برای چهار آزمایش درون آزمایشگاه استفاده کرده و دریافتند که هر کدام واکنش کاملا متفاوتی به دوکسوروبیسین نشان می‌دادند. برای مثال سلولهای سرطان روده بزرگ به این مواد حساس بودند در حالیکه سلولهای سرطان گردن رحم چنین حساسیتی نداشتند.


برچسب‌ها: نانو, نانوذره, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه ششم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه بین‌المللی سنگاپور طی پژوهشی دریافتند فعال کردن خانواده‌ای از پروتئین خاص کوچک موسوم به "Rho" می‌تواند سرطان کبد را سرکوب کند. این برای نخستین بار است که محققان توانسته‌اند شواهدی را مبنی بر تاثیر سیگنال دهی مخابراتی بین سوئیچ‌های پروتئین متفاوت بر توسعه بافت سرطانی نشان دهند.
پروتئین‌های "Ras" و "Rao" جزو سوئیچ‌های مولکولی (مولکول‌هایی که توانایی فعال و غیر فعال یا به اصطلاح روشن و خاموش شدن را دارند) مهمی هستند که پویایی، رشد و توسعه بافت سلولی را طی مسیرهای سیگنال دهی مجزا کنترل می‌کنند. گرچه تحقیقات بسیاری در رابطه با عملکردهای فردی این سوئیچ‌ها انجام گرفته است، اما مکانیزم سیگنال دهی تداخلی این دو پروتئین در محیط زنده و به ویژه در تشکیل تومورهای کبد ناشناخته مانده است.
به منظور تشخیص پیامدهای این سیگنال‌دهی‌های تداخلی، تیم تحقیقاتی حالات مختلفی را برای درک اتفاقات این چرخه با پروتئین‌های خاص کبدی متفاوت و ژن‌هایی که قابلیت ایجاد سرطان را دارند، در ماهی "zebra" یا همان ماهی گور خری ایجاد کردند. ماهی "zebra" به علت توانایی‌اش در بروز تغییرات ژنتیکی و وقوع کم تومورهای خود انگیز، گزینه مناسب و محبوبی برای مطالعه سرطان‌های انسانی است.
محققان با استفاده از تصویربرداری زیستی کمّی و نشانگرهای مولکولی دریافتند زمانی که به ماهی گور خری حالت فعال "Kras" (نوعی "Ras") تزریق شد، کبد منبسط شده و سرطان کبدی مانند سرطان کبد انسانی شکل گرفت. متعاقب همین امر، کارسینوم هپاتوسلولار، شکل عمده‌ای از سرطان کبد شکل گرفت اما زمانی که در سلول‌های مشابه، "Rho" را فعال کردند، این حالت‌های غیر عادی کاهش یافت. این تیم تحقیقاتی متوجه شدند هنگام غیر فعال بودن "Rho" و فعال بودن "Kras"، سرطان کبد به واسطه "kras" رشد پیدا کرده و تشکیل تومور افزایش می‌یابد. نتایج به دست آمده، شواهدی را مبنی بر اهمیت سیگنال دهی تداخلی پروتئین‌های "kras" و "Rho" را در رشد افراطی کبد، تغییر شکل بافت آن و نهایتا مرگ و میر سرطانی نشان می‌دهد. این پژوهش در مجله "Oncogene" منتشرشده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کبد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پنجم آبان 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران
زمان برگزاری: ۹ الی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۰ دی ۱۳۹۲
محل برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی برج میلاد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش آلرژی, همایش ایمونولوژی, همایش داخلی, انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران, برج میلاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۳ الی ۲۴ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل مروری بر سیستم های تصمیم یار در دیابت، بررسی تست های تشخیص آزمایشگاهی در بیماری دیابت می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


افزایش وزن معمولا یکی از عوارض بیماری کم‌کاری تیروئید است، اما نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد درمان این بیماری کمکی به کاهش وزن نمی‌کند. یافته‌های پژوهشی جدید حاکی از آن است که درمان کم‌کاری تیروئید با استفاده از لووتیروکسین باعث کاهش وزن چشمگیری در افراد مبتلا به این بیماری نمی‌شود. لووتیروکسین دارویی است که از طریق بازگرداندن میزان طبیعی هورمون‌ تیروئید در درمان کم‌کاری تیروئید به کار می‌رود. محققان برای انجام این تحقیق در طول هشت سال اطلاعات مربوط به بیمارانی را که کم‌کاری تیروئید در آنان تشخیص داده شده بود، بررسی کردند.
بر اساس نتایج این تحقیق، کاهش وزن در حدود 52 درصد این بیماران، پس از 24 ماه از آغاز درمان با لووتیروکسین شروع شد. اهمیت نتایج این تحقیق از این جهت است که تنها حدود نیمی از بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید پس از درمان موفقیت‌آمیز با لووتیروکسین اضافه وزن خود را از دست می‌دهند. یافته‌های این تحقیق در هشتاد و سومین نشست سالانه انجمن تیروئید آمریکا ارائه می‌شود.


برچسب‌ها: تیروئید, کم کاری تیروئید, هیپوتیروئیدی, کاهش وزن, وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان در لندن برای اولین بار موفق به اجرای یک شیوه پیشگامانه پیوند مغز استخوان بر روی انسان شده‌اند. به گفته محققان، این روش می‌تواند به مشکل کمبود اهداکننده کمک کند؛ چراکه نیازمند تطابق کامل سلولی نیست. محمد احمد پنج ساله در میان سه کودکی است که برای اولین بار در جهان این درمان جدید را انجام می‌دهند. محمد به سندرم نقص ایمنی ترکیبی شدید مبتلا بوده و چند سال است که منتظر یک اهداکننده مناسب است.
این کودک در سن یکسالگی به بیمارستان خیابان اورموند کبیر در لندن منتقل شده بود. شرایط محمد که شامل سیستم ایمنی تضعیف شده است، وی را بیش از همه در معرض ابتلا به عفونت قرار داده و پیوند مغز استخوان تنها درمان شناخته‌شده برای این وضعیت است. این کودک که در لیست انتظار اهداکننده قرار داشت، به آنفولانزای خوکی مبتلا شده و به شدت بیمار شد. در آن زمان پزشکان به این نتیجه رسیدند که تنها شانس محمد دریافت یک پیوند مغز استخوان غیر مطابق از سوی پدرش به عنوان اهداکننده است. به جمیل، پدر محمد پیش از انجام این پیوند واکسن آنفولانزای خوکی تزریق شد تا سلولهای مغز استخوان وی آماده باشند با عفونت مبارزه کنند. محققان سپس این سلولهای ایمنی اهدایی موسوم به سلولهای T را در آزمایشگاه اصلاح کردند تا یک کلید ایمنی یا پیام خود تخریب کننده را ایجاد کنند که در زمان رد آنها توسط سیستم ایمنی بدن محمد فعال می‌شوند.
رد سیستم ایمنی یکی از چالشهای جدی پیوندهای مغز استخوان است بویژه زمانی که تطابق بافتی بین اهداکننده و گیرنده کامل نباشد. پیوندهای غیرمطابق در کودکان معمولا شامل تخلیه سلولهای T برای جلوگیری از رد آنها است اما این امر منجر به مشکلاتی از لحاظ عفونت ویروسی و بروز سرطان خون می‌شود. کلید ایمنی این امر را حل کرده و مقادیر زیادی از سلولهای T را تزریق کرده که در صورت بروز مشکل خود را از بین خواهند برد.
خوشبختانه عمل پیوند انجام شده در سال 2011 با موفقیت همراه بود و پزشکان محمد نیازمند استفاده از کلید ایمنی نشدند. اگرچه این کودک برای جلوگیری از عفونتهای آینده از داروهایی استفاده می‌کند اما سیستم ایمنی بدن وی در وضعیت بهتری قرار دارد. دو کودک دیگر که در این بیمارستان تحت این درمان قرار گرفته بودند نیز در وضعیت خوبی به سر می‌برند. گزارش کاملی از این فرآیند در مجله PLoS One منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز استخوان, پیوند مغز استخوان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان مرکز پزشکی دانشگاه راش واقع در شیکاگو دریافتند عملکرد کبد در انسان های چاق منجر به زوال عقل و اختلال حافظه می شود. محققان دانشگاه راش در تحقیقی دریافتند که کبد انسان برای سوزاندن چربی موجود در شکم و سایر اندام ها از نوعی پروتئین موسوم به PPARalpha استفاده می کند؛ این در حالی است که بخش هیپوکمپوس مغز نیز برای پردازش حافظه و یادگیری از همین پروتئین بهره می برد. در بدن افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، کبد پروتئین PPARalpha را ابتدا از اندام های مجاور و سپس از کل اندام های بدن جمع آوری می کند و برای سوزاندن چربی اضافه به کار می گیرد. بدین ترتیب هیپوکمپوس برای پردازش حافظه به میزان کافی این پروتئین را در اختیار نخواهد داشت و فرآیند یادگیری و یادآوری شخص با اختلال مواجه می شود.
محققان در جریان آزمایش هایی که روی موش ها انجام دادند، دریافتند که فقدان پروتئین PPARalpha در کبد هیچ مشکلی را برای موش ایجاد نمی کند اما فقدان آن در هیپوکمپوس موجب فراموشی و اختلال حافظه می شود. اما زمانی که این پروتئین را به هیپوکمپوس موش های بیمار تزریق کردند، کلیه اختلالات حافظه آن ها از بین رفت. پیش از این محققان دریافته بودند که میزان اختلال یادگیری و فراموشی در افراد چاق بیش از سایرین است. اما علت آن تا زمانی که محققان دانشگاه راش به رابطه پروتئین PPARalpha با پردازش حافظه و سوختن چربی در بدن پی ببرند، پوشیده بود. نتیجه این تحقیقات راه را برای درمان بیماری هایی مانند آلزایمر، فراموشی و سایر انواع اختلالات حافظه و یادگیری هموارتر می کند. گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه CELL به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: چاقی, زوال عقل, PPARalpha
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی هاروارد موفق به ساخت ایمپلنتی شده اند که با استفاده از نور، دیابت را درمان می کند. این ایمپلنت درمانی که به صورت یک ژل شفاف است، از تعداد زیادی سلول حساس به نور تشکیل شده است که از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند. نور یک ابزار عالی برای ارتباط با سیستم های بیولوژیک است، ولی هنگام استفاده از آن یک مشکل اساسی وجود دارد؛ نور هنگام برخورد با بافت های بدن و عبور از آن پراکنده می شود که ایمپلنت ژله مانند این مشکل را حل کرده است و باعث تمرکز نور می شود.
محققان برای کنترل دیابت، ایمپلنت را به داخل بدن موش وارد و با استفاده از یک کابل اپتیکی، نور را به بدن موش هدایت کردند. نور باعث تحریک سلول های ژل می شود. زمانی که سلول های تحریک می شوند، ترکیباتی تولید می کنند که این ترکیبات باعث ترشح انسولین و تثبیت قند خون می شود. قدم بعدی برای توسعه این طرح، افزودن یک میکرو LED و یک گیرنده بی سیم به ایمپلنت ژله ای است. محققان بر این باروند که می توان از این روش برای درمان و نظارت انواع مسمومیت در بدن استفاده کرد. کاربردهای بالینی و بیولوژیکی بسیاری برای این ایمپلنت درنظر گرفته شده است. این روش در موش های آزمایشگاهی مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه آن کاملا رضایتبخش است.


برچسب‌ها: درمان جدید, دیابت, ایمپلنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات بيماريهاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله در هتل اسپیناس تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل هپاتیت سی مزمن، تشخیص و تفسیر نتیجه تست هپاتیت سی ویروسی، پاسخ به درمان بیماران هپاتیت سی مزمن در ایران، دوره کوتاه درمان بیماران هپاتیت سی، اپیدمیولوژی جهانی در هپاتیت سی، بار و نحوه انتقال هپاتیت سی در ایران، اپیدمیولوژی هپاتیت سی عفونی در ایران، سرانجام چند درمان برای کودکان با هپاتیت سی، تشخیص و تفسیر نتیجه تست هپاتیت سی ویروسی، عفونت ویروسی هپاتیت سی، اپیدمیولوژی هپاتیت سی عفونی در منطقه، عفونت هپاتیت سی مخفی در بیماران ایرانی با بیماری کبدی مزمن با عوامل ناشناخته می باشد.

سایت همایش


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی بقیه الله, هتل اسپیناس, هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان 1392 | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشی جدید نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ویتامین D خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش نمی‌دهد. بر اساس نتایج این پژوهش جدید، مصرف مکمل‌های ویتامین D باعث افزایش خطر احتمال ابتلا به سنگ کلیه نمی‌شود بلکه سن افراد، جنسیت و وزن ممکن است در این امر تاثیر بسزایی داشته باشند.
نتایج تحقیقات قبلی حاکی از آن است که میزان کافی ویتامین D ممکن است از ابتلا به برخی بیماری‌ها از قبیل برخی سرطان‌های خاص جلوگیری کند. «سدریک گارلند»، سرپرست این تحقیق از دانشگاه کالیفرنیای امریکا اظهار کرد: نتایج تحقیق ما ممکن است به کاهش نگرانی افراد در خصوص مصرف مکمل‌های ویتامین D کمک کند.
محققان پس از 19 ماه بررسی دو هزار فرد بزرگسال در بازه سنی مختلف دریافتند ابتلا به سنگ کلیه تنها در 13 نفر آنان تشخیص داده شد. بر اساس نتایج این تحقیق سن بالا و اضافه وزن از عوامل خطر ابتلا به سنگ کلیه محسوب می‌شوند. همچنین خطر ابتلا به سنگ کلیه در مردان بیشتر از زنان است. نتایج این تحقیق در مجله آمریکایی Public Health منتشر شده است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, سنگ, سنگ کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم مهر 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۲۶ الی ۲۷ دی ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۳۰ آذر ۱۳۹۲
محل برگزاری: اصفهان، مرکز همایش های دانشکده پزشکی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش داخلی, همایش انکولوژى, همایش سرطان, انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم مهر 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید شواهد بیشتری از ارتباط بین سلامت قلب، دهان و دندان را ارائه می‌دهند. استاتین با دوز بالا می‌تواند التهاب لثه را در بیماران مبتلا به بیماری قلب پس از چهار هفته کاهش دهد. محققان امریکایی با اشاره به نتایج حاصل از پژوهش انجام شده می‌گویند: استاتین معمولا برای کاهش کلسترول خون تجویز می‌شود. اگر چه ما به مقداری کلسترول برای حفظ سلامت نیاز داریم، ولی مصرف بیش از حد از مواد چرب باعث گرفتگی سرخرگها و تصلب شرایین شده که منجر به حملات قلبی، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی می‌شود.
بر اساس تحقیقی که یافته‌های آن 10 اکتبر 2013، در آخرین شماره نشریه آنلاین مجله کالج آمریکایی قلب و عروق، اعلام شده است، دکتر احمد Tawkol مدیر برنامه تصویربرداری قلب در بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد، می‌گوید: بیماری پریودنتال که با التهاب لثه مزمن مشخص می‌شود، در 50 درصد از جمعیت بزرگسال آمریکا دیده می‌شود. پریودنتیت و آترواسکلروز هر دو عمدتا در اثر التهاب بوجود می آیند.
در این برای تحقیق، محققان 83 بیمار بالغ مبتلا به بیماری قلبی یا در معرض خطر بالا برای بیماری قلبی در چندین مرکز پزشکی را انتخاب کردند و به آنها روزانه 80 میلی گرم آتورواستاتین یا یک دوز 10 میلی گرم از این دارو را به مدت 12 هفته تجویز کردند. این پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که تجویز استاتین برای درمان کلسترول در بیماران مبتلا به سطوح بالای خونی نتیجه بخش است.


برچسب‌ها: استاتین, لثه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم مهر 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات حاکی از آن است که نوعی پروتئین در صفرا در تشخیص سرطان پانکراس موثر است. تحقیقات نشان می‌دهد که این روش می‌تواند از آزمایش خون هم بهتر عمل کند و در تشخیص زودهنگام این سرطان موثر باشد. بر اساس مطالعات جدید نوعی پروتئین در صفرا در شناسایی سرطان لوزالمعده نیز موثر است. محققان دریافتند که این نشانگر که عروق عامل رشد اندوتلیال (VEGF) نامیده می‌شود، در 93 درصد موارد به شناسایی سرطان لوزالمعده کمک می‌کند. بیماران مبتلا به سرطان پانکراس یا مجرای صفراوی معمولا انسداد مجرای صفرا و یرقان دارند. محققان افزودند: انسداد مجرای صفراوی از نشانه‌های غیرسرطانی مانند سنگ مجرای صفراوی هم ناشی می‌شود. انسداد مجرای صفراوی انسداد در لوله‌های حمل کننده صفرا از کبد به کیسه صفرا و روده کوچک است. صفرا به هضم کمک می‌کند.
با انجام این تحقیق بر روی 53 بیمار مبتلا به انسداد مجرای صفرا نشان داده شد سطوح VEGF در صفرای بیماران مبتلا به سرطان پانکراس به طور قابل توجهی بالاتر بود. دکتر ادیاکومار ناوانیتن تصریح کرد: تمایز در تشخیص سرطان لوزالمعده در درمان بسیار مهم است. همچنین از آنجا که صفرا در کبد تولید شده و پس از عبور از مجرای صفراوی با ترشحات پانکراس مخلوط می‌شود با اندازه‌گیری نشانگرهای صفرا به جای برخی از نشانگرهای خون می توان این سرطان را زودتر تشخیص داد. نتایج این پژوهش در نشست سالانه کالج آمریکایی گوارش در سن دیه‌گو بررسی شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, VEGF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم مهر 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اشنائی با سرطان، اشنائی با تکنیکهای مولکولی تشخیص سرطان، انواع سرطان، اشنائی با تکنیکهای سیتوژنتیک تشخیص سرطان، درمان سرطان سینه، رادیوتراپی سرطان، درمان سرطانهای خون، تشخیص ازمایشگاهی سرطان، سرطانهای گوارش می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی اصفهان, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


گاهی اوقات عفونت توسط کاتر به بیماران مبتلا به نارسایی کلیه که تحت درمان دیالیز قرار دارند، منتقل می‌شود. این عفونت‌ها با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود اما عسل می‌تواند جایگزینی موثر در درمان باشد. در تحقیق جدید انجام شده مشخص شد استفاده از عسل در زخم‌های ناشی از کاتر در بیماران دیالیزی موثرتر از مصرف آنتی‌بیوتیک در جلوگیری از عفونت دیالیز صفاقی (دیالیز از طریق لوله در شکم) است. محقق این تحقیق «دیوید جانسون» از دانشگاه کوئیزلند و بیمارستان پرنسس الکساندرا استرالیا اظهار کرد: برخی از بیماران از استعمال روزانه عسل بر زخم احساس خوشایندی ندارند. این زخم‌ها تهدیدکننده زندگی است و درمان آنتی‌بیوتیکی می‌شوند، اما آنتی‌بیوتیک در درمان برخی از عفونت‌ها موثر است و مصرف بیش از حد آن مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ایجاد می‌کند.
این تحقیق شامل بررسی 371 بیمار دیالیز صفاقی تحت درمان در 26 مرکز پزشکی در استرالیا و نیوزلند بود. این تیم تفاوت بین مصرف روزانه عسل و آنتی‌بیوتیک را بررسی کرد. زمان درمان با عسل 16ماه و درمان با آنتی بیوتیک 18 ماه بود. «جانسون» در ادامه افزود: عسل مقاومت ضد باکتری ایجاد نمی‌کند و انتخابی مناسب در جلوگیری از عفونت‌های مربوط به دیالیز صفاقی است. نتایج این تحقیق در نسخه آنلاین نشریه «The Lancet Infectious Diseases» منتشر شده است.


برچسب‌ها: نارسایی, نارسایی کلیه, عسل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ییل دریافته‌اند ژنی که خون را از وجود سرطان مصون می‌دارد، توسط ذرات ریز RNA کنترل می‌شود؛ این یافته می‌تواند راه‌ها و حتی درمان‌های جدیدی را برای تشخیص سرطان خون پیش رو بگذارد. محققان چند سال پیش متوجه نقش اساسی ژن "TET2" در حفظ سلامت سلول‌های خونی شدند. جهش‌های این ژن، در حدود 20 درصد سرطان‌های خون مشاهده شده بود و باور بر این می‌رفت که در 80 درصد بیماران، این ژن با سرطان خون مرتبط نیست و در نتیجه به عنوان شاخص ضعیفی در تشخیص این بیماری در نظر گرفته می‌شد.
طی این تحقیق، نظر دیگری به جامعه علمی معرفی شده است. محققان متوجه نقش عواملی شده‌اند که بدون حضور "TET2"های جهش یافته، میزبان "RNA" های DNA که به عنوان پروتئین رمز گذاری نشده‌اند، مسوؤل بروز بسیاری از سرطان‌های لوسمی است. آنها دریافتند بیمارانی که میزان زیادی از "RNA" های ذکر شده را در بدن خود دارند، حتی بدون ایجاد هیچ گونه جهش در خطر بالایی برای عملکرد مختل "TET2" و به دنبال آن بروز انواع مهاجم سرطان قرار دارند. دکتر "جان لو" سرپرست این تحقیق در این رابطه می‌گوید: اگر این نشانگرها در بدن افراد وجود نداشته باشد و "TET2" نیز جهش یافته نباشد، 50 درصد بیماران لوسمی از درمان‌های سختی مانند شیمی درمانی‌های دوز بالا یا پیوند مغز و استخوان در امان خواهند بود و علاوه بر این می‌توان "microRNAs" را در راستای درمان سرطان‌های خونی مهار کرد. این پژوهش به صورت آنلاین در مجله "Cell Report " منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, ژن, TET2
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخير محققان دانشگاه آرهوس دانمارك نشان مي دهد كه برخلاف تصور عموم، زندگي در مزرعه و محيط هاي كشاورزي در پيشگيري از آلرژي و تعديل و درمان آن موثر است. زماني كه بيماران مبتلا به انواع آلرژي در محيط هاي كشاورزي و مزارع زندگي مي كنند، علايم حساسيت و آلرژي آنان به ميزان قابل توجهي كاهش پيدا مي كند. سيستم ايمني افرادي كه در مزارع زندگي و فعاليت مي كنند، غالبا در معرض طيف گسترده اي از باكتري ها، قارچ ها، گرده ها و ساير مواد محرك قرار مي گيرد. تمام اين عوامل پاسخ بدن را تحريك مي كند و بدن را درمقابل حساسيت ايمن مي كند. بدن افرادي كه در باغ و مزارع زندگي مي كنند، در مقابل انواع عوامل تحريك كننده مصونيت پيدا مي كند.
در ادامه تحقيقات آمده است كه سيستم ايمني افرادي كه در محيط هاي غير شهري زندگي مي كنند بسيار قوي است و اين افراد كمتر دچار آلرژي و آسم مي شوند. محققان به افراد توصيه مي كنند كه براي جلوگيري از آلرژي و آسم، تعطيلات آخر هفته را در خارج از شهر و به خصوص در زمين هاي زراعي سپري كنند. نتايج كامل اين مطالعات در شماره اخير نشريه The Journal of Allergy and Clinical Immunology به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: آلرژی, مزرعه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


 شرکت فعال در زمينه تحقيق و توسعه دارويي جانسن، از قبول درخواست مجوز بيولوژيک داروي جديد خود در اروپا و آمريکا خبر داد. داروي سيلتوکسيماب (siltuximab) در درمان مبتلايان به بيماري کاستلمن چندمرکزي که HIV منفي و HHV-8 منفي هستند کابرد خواهد داشت. بيماري کاستلمن چندمرکزي، يک بيماري نادر است که طي آن لنفوسيت‌ها بيش از اندازه لازم توليد و باعث بزرگي غدد لنفاوي مي‌شوند. علايم اين بيماري نشانه‌هاي تضعيف سيستم ايمني بدن هستند، بنابراين مبارزه عليه بيماري‌هاي مختلف دشوار خواهد بود. به اين معني که حتي يک عفونت ساده در اين بيماران مي‌تواند کشنده باشد. در حال حاضر هيچ دارويي در آمريکا و اروپا براي درمان اين اختلال خوني نادر مورد تاييد نيست.
سيلتوکسيماب با هدف قرار دادن اينترلوکين 6(که به نظر مي‌رسد در اين بيماري نقش اصلي را دارد) اثر مي‌کند و در گروه داروهاي اورفان FDA قرار گرفته است. در مطالعه‌اي به نسبت 2 به 1، 53بيمار تحت درمان با سيلتوکسيماب قرار گرفتند و 26 بيمار دارونما دريافت کردند. برخلاف بيماري کاستلمن تک‌مرکزي که محدود به يک منطقه است و تنها غدد لنفاوي يک منطقه درگير هستند، مبتلايان به بيماري کاستلمن چندمرکزي، بيش از يک گروه غدد لنفاوي درگير در مناطق مختلف دارند، بنابراين درمان اين بيماري به مراتب دشوارتر است. درمان در نوع تک‌مرکزي، جراحي و برداشتن غده لنفاوي آلوده است اما نوع چندمرکزي درمان پيچيده‌اي دارد. در حال حاضر با ترکيب درماني کورتيکواستروييدها و شيمي‌درماني، توده‌هاي غدد لنفاوي درگير کاهش مي‌يابد و بيماري فروکش مي‌کند. البته در اغلب موارد، بيماري مجددا برمي‌گردد. بيماري کاستلمن چندمرکزي ممکن است بافت لنفوييد ارگان‌هاي داخلي را درگير کند و باعث بزرگي کبد، طحال و ساير ارگان‌ها ‌شود. شايع‌ترين علايم اين بيماري عبارتند از تب، ضعف و بي‌حالي، تعريق شبانه، کاهش وزن، بي‌اشتهايي، تهوع، استفراغ و تخريب عصبي که باعث بي‌حسي و ناتواني مي‌شود. عفونت‌ها، نارسايي کليوي و بدخيمي‌ها (مانند لنفوم بدخيم و سارکوم کاپوسي) شايع‌ترين علل مرگ در مبتلايان به بيماري کاستلمن چندمرکزي هستند. تشخيص بيماري از طريق بيوپسي است. سيلتوکسيماب، يک آنتي‌بادي مونوکلونال ضداينترلوکين 6 است که اينترلوکين 6 انساني را هدف قرار مي‌دهد و به آن متصل مي‌شود. اينترلوکين 6، يک سايتوکين با چند عملکرد است که توسط T سل‌ها، Bسل‌ها، مونوسيت‌ها، فيبروبلاست‌ها و سلول‌هاي اندوتليال ساخته مي‌شود. توليد بيش از حد يا نامتناسب اينترلوکين 6 توسط سلول‌هاي B فعال‌شده در غدد لنفاوي آلوده، علت بيماري شناخته شده است.


برچسب‌ها: داروی جدید, سيلتوکسيماب, کاستلمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید محققان دانشگاه پوردوی آمریکا نشان می‌دهد: مصرف روزانه بادام برشته شده منجر به کاهش گرسنگی بدون افزایش وزن می‌شود. این تحقیق در زمینه تاثیر میان ‌وعده بادام بر اشتها و وزن انجام شده است. شرکت‌کنندگان این تحقیق با خوردن سه قاشق غذاخوری بادام برشته‌شده کم نمک میزان ویتامین E و چربی اشباع نشده (چربی خوب) رژیم غذایی خود را افزایش دادند. در حال حاضر مصرف میان وعده عمومیت یافته ‌است و حداقل روزانه یک میان‌ وعده سرو می‌شود. افزایش مقدار میان ‌وعده موجب چاقی و کمبود مواد غذایی مغذی می‌شود و دقت در انتخاب میان‌وعده مناسب برای سلامتی مفید است و خطر افزایش وزن را کاهش می‌دهد.
این تحقیق شامل 137 شرکت‌کننده در معرض خطر دیابت نوع 2 بود که به پنج گروه تقسیم شدند. گروه کنترل هیچگونه آجیلی مصرف نمی‌کردند. گروه صبحانه و ناهار که 5/1 اونس بادام و گروه میان‌ وعده صبح و بعدازظهر ما بین وعده‌های غذایی بادام استفاده می‌کردند. این گروه‌ها رژیم غذایی و فعالیت ورزشی خاصی نداشتند. با وجود اینکه مصرف‌کنندگان بادام، روزانه از طریق بادام 250 کالری اضافه دریافت کرده بودند، بعد از چهار هفته وزن آنان افزایش نیافته بود.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد در مصرف تنقلات باید روشی عاقلانه اتخاذ کرد که این روش به غذاهای مصرفی در میان‌وعده‌ها بستگی دارد. تاثیرات مثبت مصرف روزانه بادام در شرکت‌کنندگان منجر به کنترل گرسنگی، اشتها، میزان ویتامین E و چربی‌های اشباع‌نشده بدون تاثیر بر وزن بدن شد و بادام انتخابی هوشمندانه در کمک به وزن سالم است. نتایج این تحقیق در نشریه اروپایی تغذیه بالینی منتشرشده‌ است.


برچسب‌ها: بادام, گرسنگی, وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر 1392 | لینک ثابت |


يک شرکت فعال در زمينه توليد محصولات درماني بر پايه RNA اعلام کرده درنظر دارد درخواست ثبت داروي جديد خود را در نيمه اول سال 2014 ميلادي به FDA ارائه کند. اين درخواست براي ثبت داروي اتپليرسن (Eteplirsen) در درمان ديستروفي عضلاني دوشن است. همچنين، اين شرکت پس از پايان مطالعه فاز 2 خود در 3 ماهه سوم سال ميلادي جاري، جلسه‌اي را با FDA برگزار خواهد کرد. ديستروفي عضلاني دوشن، يک اختلال دژنراتيو عصبي-عضلاني نادر وابسته به کروموزوم X است که طي آن عضلات شديدا تحليل مي‌روند. طي اين بيماري، ضعف پيشرونده عضلاني از اندام‌هاي تحتاني به سمت بازوها، گردن و ساير مناطق گسترش مي‌يابد. مشکلات تنفسي ناشي از اختلال عملکرد عضلات تنفسي، ادامه زندگي بدون حمايت ونتيلاتور را ناممکن مي‌کند. درنهايت بيمار به دليل مشکلات قلبي-تنفسي جان خود را از دست مي‌دهد.


برچسب‌ها: داروی جدید, اتپليرسن, دیستروفی, دوشن, دیستروفی دوشن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر 1392 | لینک ثابت |


شرکت داروسازي تاکدا اخيرا اعلام کرده سازمان غذا و داروي آمريکا روند تاييد داروي تحقيقاتي جديد اين شرکت با نام ودوليزوماب (vedolizumab) در درمان بزرگسالان مبتلا به کوليت اوسراتيو با شدت متوسط تا شديد را تسهيل کرده است. درخواست ثبت اين دارو در گروه داروهاي بيولوژيک، در ژوئن 2013 براي درمان کوليت اولسراتيو يا بيماري کرون با شدت متوسط تا شديد پذيرفته شده بود. از شرايط مذکور در تسهيل تاييد داروهايي استفاده مي‌شود که براي درمان يک بيماري کشنده تجويز مي‌شوند و در صورت تاييد، ايمني و اثربخشي درماني را در بيماران افزايش مي‌دهند. به گفته «کارن لاش»، سرپرست بخش مديکال شرکت تاکدا، گزينه‌هاي درماني جديد براي کنترل کوليت اولسراتيو لازم هستند و در صورت تاييد داروي مذکور گزينه درماني تازه‌اي براي کمک به مبتلايان به کوليت اولسراتيو و بيماري کرون در اختيار متخصصان قرار خواهد گرفت. بيماري کرون و کوليت اولسراتيو شايع‌ترين بيماري‌هاي التهابي روده هستند؛ هر دو دردناک و ناتوان‌کننده‌اند و گاهي به عوارض کشنده مي‌انجامند. اين درخواست تاييد بر پايه 4 مطالعه باليني روي ودوليزوماب با شرکت 2700 بيمار در بيش از 40کشور صورت گرفته است. اين بزرگ‌ترين مطالعه باليني فاز 3 است که تاکنون روي بيماري کوليت اولسراتيو و کرون انجام مي‌شود.


برچسب‌ها: داروی جدید, ودوليزوماب, کولیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات دانشگاهی در لندن حاکی از آن است که آنتی اکسیدان موجود در گریپ فروت و سایر مرکبات از تشکیل کیست در کلیه‌ها جلوگیری می‌کند. براساس نتایج این تحقیقات که در مجله بریتانیایی فارموکولوژی به چاپ رسیده، ماده‌ای به نام نارنژنین که در گریپ فروت و سایر مرکبات وجود دارد، قادر است تشکیل کیست در کلیه را متوقف سازد.
محققان ابراز امیدواری کردند که به کمک این پژوهش راهی برای درمان نوعی بیماری کلیوی به نام پلی کیستیک بیابند. این بیماری ژنتیکی و نادر باعث ایجاد کیست‌های متعدد در بدن به خصوص در کلیه می‌شود. تشکیل کیست در کلیه باعث بروز نارسایی کلیه و در نهایت از کار افتادن آن می‌شود. دکتر رابین ویلیامز از اساتید دانشگاه رویال هالووی در لندن اظهار کرد: به کمک این پژوهش گام بزرگی در جهت درمان بیماری پلی کیستیک برداشته شده است.
در جریان این پژوهش، محققان با افزودن ماده نارنژنین به زنجیره‌ای از سلول‌های کلیه که در آن کیست رشد کرده بود، به قدرت پیشگیری این ماده پی بردند. این ماده به کمک کاهش سطح پروتئین موسوم به PKD2 در سلول‌های کلیه رشد کیست را متوقف می‌سازد. به گفته محققان برای دستیابی به درمان قطعی برای بیماری پلی کیستیک احتیاج به انجام مطالعات و آزمایشات تکمیلی بر روی عملکرد پروتئین PKD2 و ماده نارنژنین در سطح مولکولی است.


برچسب‌ها: گریپ فروت, کیست کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر 1392 | لینک ثابت |


يک گروه بين رشته‌اي از دانشمندان، مهندسين، و پزشکان اعلام کردند که وارد فاز اول کارآزمايي باليني يک واکسن کاشتني براي درمان ملانوما شده‌اند. بيشتر واکسن‌هاي درمان سرطان که امروزه وجود دارند، نياز به اين دارند که در ابتدا پزشکان سلول‌هاي ايمني را از بدن فرد بيمار خارج کنند، سپس آنها را دوباره برنامه‌ريزي کرده و مجددا آنها را به بدن بيمار معرفي نمايند. اما روش جديد که نخستين‌بار براي حذف تومورها در موش مورد آزمايش قرار گرفته، از يک اسفنج شبيه ديسک کوچک در حدود اندازه يک ناخن انگشت استفاده مي‌کند که از پلي‌مرهاي تاييد شده بوسيله اداره کل غذا و داروي ايالات متحده ساخته شده است. اين اسفنج زير پوست کاشته شده و طوري طراحي شده تا سلول‌هاي ايمني بيمار را گرفته و دوباره برنامه‌ريزي کند و به آنها دستور مي‌دهد تا در تمام بدن گشته و هرکجا که سلول‌هاي سرطاني را ديدند، آنها را نابود کنند. اين تکنولوژي ابتدا براي هدف قرار دادن سلول‌هاي سرطاني ملانوما طراحي شده، اما اين قابليت را دارد تا براي درمان همه انواع سرطان مورد استفاده قرار گيرد. در آزمايش اين واکسن روي موش‌ها، 50 درصد موش‌ها با دو دوز درمان با واکسن کاملا عقب‌نشيني بيماري را تجربه کردند.


برچسب‌ها: سرطان, واکسن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر 1392 | لینک ثابت |


براي نخستين‌بار به همت پژوهشگران آمريکايي و همکارانشان، ارتباط ژنتيکي خاص با خطر لوکمي دوران کودکي شناخته شد. نتايج اين تحقيق در شماره اخير نشريه Nature Genetics منتشر شده است. در خوشبينانه‌ترين حالت، اين کشف پنجره جديدي به سوي علل ارثي لوکمي کودکي گشوده و مي‌توان با استفاده از آن خانواده‌هاي در معرض خطر را مورد آزمايش قرار داد تا بتوان از انتقال آن ميان نسل‌هاي بعدي جلوگيري به عمل آورد. موتاسيون مذکور براي اولين‌بار در ميان خانواده‌اي کشف شد که افراد زيادي از اين خانواده در نسل‌هاي مختلف مبتلا به لوکمي لنفوبلاستيک حاد کودکي شده بودند. اين موتاسيون ژني روي ژن PAX5 قرار گرفته که نقش کليدي در ايجاد بعضي سرطان‌هاي سلول B دارند. اين ژن که از آن به عنوان master gene نيز نام مي‌برند، فعاليت بسياري از ژنهاي ديگر را تنظيم مي‌کند و براي حفظ هويت و عملکرد سلول‌هاي B ضروري هستند. در تمامي افراد مورد مطالعه، يک يا دو کپي از ژن PAX5 ناپديد شده بود و تنها يک نسخه موتاسيون يافته باقي مانده بود. البته محققان معتقدند که عوامل ژنتيکي ديگري نيز در اين ميان نقش دارند تا يک فرد به ALL مبتلا شود و تلاش مي‌کنند تا آنها را نيز بيابند. محقق ارشد اين مطالعه اميدوار است که مطالعات پيش رو همچنين مشخص کنند که چند درصد از بيماران مبتلا به ALL کودکي داراي موتاسيون در ژن مذکور هستند. مسلما با درک بهتر از عناصر ژنتيکي دخيل در ايجاد سرطان يا تحريک رشد آن، مي‌توان درمان هدف را با دقت بيشتري انجام داد و همچنين از رشد و گسترش سرطان در همان مراحل اوليه جلوگيري کرد.


برچسب‌ها: لوسمی, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا آفاتينيب (afatinib)، با نام تجاري ژيلوتريف (Gilotrif) را براي درمان مبتلايان به مرحله پيشرفته (متاستاتيک) بدخيمي ريه غيرسلول کوچک که تومورهاي آنها موتاسيون‌هاي ژني انواع خاصي از گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال را بروز داده‌اند، مورد تاييد قرار داده است. در حدود 85درصد از بدخيمي‌هاي ريه، سرطان ريه غيرسلول کوچک است. موتاسيون‌هاي ژن گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال، در حدود 10 درصد از موارد بدخيمي ريه غيرسلول کوچک مشاهده مي‌شود. آفاتينيب، يک مهارکننده تيروزين کيناز است که پروتئين‌هاي موثر در تکامل سلول‌هاي سرطاني را بلوک مي‌کند. در ماه مي ‌سال ميلادي جاري،FDA ارلوتينيب(erlotinib) با نام تجاري تارسوا(Tarceva)را به عنوان خط اول درمان مبتلايان به بدخيمي ريه غيرسلول کوچک مورد تاييد قرار داده بود. اثربخشي و ايمني ژيلوتريف در يک مطالعه باليني روي 345 بيمار با سرطان ريه غيرسلول کوچک با موتاسيون‌هاي EGFR مورد بررسي قرار گرفت. شرکت‌کنندگان به طور کاملا تصادفي تحت درمان با ژيلوتريف يا 6 دوره شيمي‌درماني با سيس پلاتين و پمترکسد(pemetrexed) قرار گرفتند. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ژيلوتريف, آفاتينيب, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نوزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links