مطالعه ای جدیدا صورت گرفته که پتانسیل درمان های جایگزینی با پایه سلول های بنیادی را برای مهار مرحله آخر بیماری کلیوی بررسی می کند. این کار شامل طراحی یک نوع جدید از نانوذره های مغناطیسی برای نشان دار کردن سلول های بنیادی برای پی گیری های in vivo است. ریفلاکس نفروپاتی شرایطی است که در آن کلیه ها آسیب دیده هستند و یا در تمام طول مدت به دلیل جریان رو به عقب ادرار به کلیه زخم شده اند. این وضعیت ممکن است منجر به نارسایی کلیه در کودکان و بزرگسالان شود. هدف بلندمدت این پروژه طراحی یک درمان با مبنای سلول های بنیادی برای جایگزینی نفرون های از دست رفته از طریق ریفلاکس نفروپاتی است که در نهایت از بیماری های مزمن کلیه جلوگیری می کند.
طی مرحله اولیه(17 ماه نخست) هدف تکوین یک روش غیرتهاجمی برای مونیتور کردن سلول های بنیادی بلافاصله بعد از پیوند آن ها بود. نشان دار کردن سلول ها با استفاده از نانوذره های مغناطیسی و استفاده از MRI دارای مزیت هایی نسبت به سایر تکنیک هاست زیرا سیگنال های مغناطیسی با افزایش عمق بافت کاهش نمی یابند.
از طرف دیگر، اغلب نانوذره های مغناطیسی امروزی درون محیط سلولی سریعا تخریب می شوند. محققین این پروژه از نانوذره هایی استفاده کردند که دارای یک پوشش محافظ بود و نشان داد که این نانوذره های مغناطیسی در مقایسه با نمونه های تجاری به راحتی درون سلول های بنیادی حفظ می شوند. این نانوذره های مغناطیسی بنیادی کلیوی هیچ گونه سمیت سلولی در غلظت 30 پیکوگرم به ازای 100000 سلول ندارند.
سلول های بنیادی جنینی نشان دار با نانوذره های مغناطیسی سطوح مشابه ای از مارکرهای پرتوانی بیان می کنند، هم چنین مارکرهای مشتقات سه لایه جنینی را نیز بیان می کنند. این سلول های بنیادی نشان دار با نانوذره های مغناطیسی می توانند متحمل تمایز استخوانی یا چربی شوند. و این نشان می دهد که ایجاد نانوذره های مغناطیسی هیچ اثر معکوسی روی پرتوانی و توان تمایزی سلول های بنیادی نداشته است.


برچسب‌ها: نفروپاتی, ریفلاکس نفروپاتی, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان امریکایی قصد دارند با شناسایی اجزای مسیر انسولین، داروهای بهتری را برای دیابت تولید کنند. محققان موسسه TSRI به یافته های جدیدی در مورد برهمکنش پروتئین ها دست یافته اند که سلول های لوزالمعده را قادر به  تولید، ذخیره و یا ترشح هورمون انسولین  می کند. در بیماری  دیابت به علت فقدان ترشح انسولین، سطح قند خون بالا می رود که باعث ایجاد مشکلاتی از جمله نارسایی کلیه، سکته قلبی و مغزی و حتی آلزایمر برای فرد می شود. ترشح انسولین همانند یک پیام عمل کرده و باعث جذب قند خون از جریان خون می شود. انسولین به صورت پروتئین پیش ساز ساخته شده سپس پردازش شده و به شکل نهایی خود درآمده و در ساختارهایی به نام گرانول بسته بندی می شود تا در صورت لزوم ترشح شود. محققان مدت هاست می دانند پروتئین های زیادی در سلول های بتا وجود دارند که می توانند با برهمکنش دادن با انسولین باعث ترشح آن شوند اما در مورد جزئیات این بر همکنش ها اطلاع نداشتند. در این مطالعه دانشمندان از آنتی بادی هایی استفاده کرده اند که در مراحل مختلف پردازش انسولین به آن متصل می شوند، با استخراج انسولین از سلول های بتا، این سلول ها نیز استخراج می شوند. به نظر می رسد پروتئین هایی که در مراحل اولیه پردازش انسولین به آن متصلند در سنتز انسولین و آن هایی که در مراحل آخر با آن برهمکنش دارند در ذخیره یا ترشح آن نقش دارند. از میان این پروتئین ها، نقش  TMEM24 در مسیر ترشح انسان اثبات شده است گرچه اطلاعات زیادی در مورد آن به دست نیامده است. این پروتئین در غشا سلول های بتا قرار دارد. مطالعه مذکور درموش انجام شده است و قدم بعدی این محققان ادامه مطالعه در سلول های بتا ی انسان ( هم افراد سالم و هم افراد دیابتی ) است. آن ها قصد دارند اجزا دیگر این مسیر را شناسایی کنند و از آن ها جهت ارائه روش های درمانی جدید استفاده نمایند.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان یک مارکرزیستی را کشف کرده اند که می تواند هدف درمانی بالقوه ای برای سرطان لوزالمعده باشد. محققان یک مارکر زیستی به نام phosphatidylserine (PS) را در سلول های سرطانی لوزالمعده کشف کرده اند که می تواند برای درمان این نوع سرطان مورد هدف قرار گیرد. این یافته ها که در نشریه PLOS ONE ارائه شده است نشان می دهد که یک پروتئین لیزوزومی  به نام saposin C (SapC) و فسفولیپیدی به نام dioleoylphosphatidylserine (DOPS) در ترکیب با هم می توانند سلول های سرطانی لوزالمعده را مورد هدف قرار داده و از بین ببرند.
لیزووزم ها اندامک های دارای غشا و شامل آنزیم هایی هستند که قادر به شکستن همه انواع ترکیبات زیستی از جمله فسفولیپید ها می باشند. فسفولیپید ها ترکیبات عمده غشا سلولی می باشند. سرطان لوزالمعده چهارمین سرطان  عامل مرگ و میر است و نرخ بقا در پنج در صد از بیماران پنج سال است. این سرطان معمولا در مراحل اولیه بدون نشانه است. در حالی که مکررا به غدد لنفاوی و کبد و گاهی به ریه ها و اندام های احشایی حمله می کند. درمان های کنونی شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی چندان برای افزایش عمر بیمار موفقیت آمیز نیستند.
محققان در مطالعه مذکور نشان داده اند که ترکیب دو جز سلولی به نام SapC-DOPS که در حامل هایی در مقیاس نانو تعبیه می شوند علاوه بر توقف رشد برخی سلول های سرطانی فاقد اثرات سمی در بافت های غیر توموری می باشد. زیرا به طور انتخابی غشا سلول های توموری لوزالمعده را مورد هدف قرارداده است. خصوصیت متمایز کننده SapC-DOPS توانایی آن در اتصال به مولکولی به نام phosphatidylseriine (PS) است که درسطح غشا سلول های توموری لوزالمعده وجود دارد. برای ارزیابی نقش PS در سطح سلول ها، محققان سلول های توموری و غیر توموری را در محیط کشت در معرض PS قرار داده سپس این سلول ها را وارد بدن حیوانات آزمایشگاهی نموده اند .در مرحله بعد تزریق SapC-DOPS صورت گرفته است. یافته ها نشان می دهد به طورانتخابی سلول های سرطانی پانکراس از بین رفته اند و سلول های غیر توموری باقی مانده اند. حیوانات مورد آزمایش که SapC-DOPS را دریافت کرده بودند زنده مانده اند. پژوهشگران معتقدند فسفو لیپید اسیدی PSمی تواند به عنوان ماکر زیستی برای سرطان لوزالمعده باشد و برای درمان این نوع سرطان مورد هدف قرارگیرد. به زودی آزمایشات بالینی درمورد این ترکیب آغاز خواهد شد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, فسفاتیدیل سرین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


استفاده از داروهای فشار خون مانند لوزارتان می تواند با باز کردن رگ ها خونی تخریب شده در تومورهای جامد در بهبود پیامد شیمی درمانی سرطان کمک مؤثری کند. دانشمندان توضیح دادند که چگونه داروی لوزارتان که مهار کننده آنژیوتانسین می باشد، انتقال داروهای شیمی درمانی و اکسیژن را با افزایش جریان خون به تومور در مدل های موشی سرطان سینه و پانکراس بهبود می بخشد.
مهار کننده آنژیوتانسین یک داروی فشار خون ایمن می باشد که در حدود یک دهه است که به بیماران تجویز می شود و می تواند جهت درمان سرطان نیز در نظر گرفته شود. برخلاف داروهای ضد آنژیوژنز که جریان خون تومور را با ترمیم ساختار غیر معمول رگ های خونی تومور بهبود می بخشد، مهارکننده آنژیوتانسین با ایجاد نیروهای فیزیکی رگ های خونی را باز می کند.
تیم تحقیقاتی دکتر Jain گزارش کردند که لوزارتان پراکنش مولکول های بزرگ به نام داروهای نانو را درون تومور با مهار تشکیل کلاژن بهبود می بخشد. مطالعه جدیدی به بررسی اثر لوزارتان و دیگر داروهای بلوکه کننده عملکرد آنژیوتانسن بر ایجاد نیروهای تخریب کننده رگ های خونی درون تومور پرداخت. این استرس و فشارها زمانی که فیبروبلاست های مرتبط با تومور تکثیر یافته و میزان افزایش یافته ای از کلاژن و هیالورین را تولید می کنند، اعمال می شود.
آزمایشات مختلف بر روی مدل های موشی نشان داند که کلاژن و هیالورین هر دو در فشرده کردن رگ های خونی درون تومور دخیل اند و لوزارتان تولید هر دو مولکول را توسط فیبروبلاست های مرتبط با تومور مهار می کند. در مقایسه با داروهایی به نام مهار کننده ACE که بلوکه کننده پیام سانی آنژیوتانسین از طریق دیگر می باشند، لوزارتان و داروهای هم گروه آن که مهار کننده گیرنده آنژیوتانسین می باشند، در فشرده کردن رگ های درون تومور بهتر عمل می کنند. در مدل های سرطان سینه و پانکراس درمان با لوزارتان اثر کمی در رشد تومور می گذارد در حالی که  ترکیب لوزارتان با شیمی درمانی استاندارد رشد تومور را به تعویق می اندازد و بقای بیمار را افزایش می دهد. افزایش جریان خون تومور در غیاب داروهای ضد سرطانی رشد تومور را تسریع می کنند. اما دکتر Jain معتقد است که ترکیب افزایش جریان خون با شیمی درمانی، پرتودرمانی و یا ایمنی درمانی نتایج بهتری بدنبال خواهد داشت.


برچسب‌ها: فشار خون, سرطان, لوزارتان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


نوعی دارو که برای بیماری پوستی تجویز می‌شود می‌تواند در درمان دیابت نوع یک مورد استفاده قرار گیرد. داروی Alefacept که پیش از این برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس استفاده می شد نتایج ترغیب کننده ای را در فاز2 آزمایشات به منظور ارزیابی موثر بودن آن در درمان دیابت نوع1 نشان داد. بیماری دیابت نوع1 بیماری اتوایمنی است که سیستم ایمنی بدن سلول های پانکراسی تولیدکننده انسولین را مورد تهاجم قرار میدهد و در نتیجه میزان انسولین برای تنظیم قند خون کافی نیست. حدود 400000 نفر در انگلستان به این بیماری مبتلا هستند که نیاز به تزریقات مکرر انسولین دارند و رفته رفته خطر بیماری و مرگ در این افراد با توجه به شرایط شان بالا می رود.
داروی Alefacept، یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی است که حدود یک دهه است که برای درمان موفق بیماری پوستی پسوریازیس استفاده می شود. نتایج به دست آمده از آزمایشات بالینی در پسوریازیس نشان داده است که Alefacept از طریق حمله به انواع خاصی از سلولT عمل می کند که شامل Tem cell و Tcm cell می باشد.
از آن جایی که دیابت نوع1 به دلیل سلول های Tem و Tcm است که به سلول های تولید کننده انسولین حمله می کنند و آن ها را تخریب می کنند، محققین در دانشگاه ایندیانا بررسی کرده اند که آیا Alefacept هیچ اثری روی بیمارانی که به تازگی مشخص شده است که به دیابت نوع1 مبتلا هستند دارد یا خیر؟
49 فرد برای مطالعات بالینی انتخاب شدندکه به 33 نفر از آن ها به مدت 12 هفته به صورت ضعیف Alefacept تزریق شد و به دنبال آن 12 هفته تزریقی صورت نگرفت و مجددا به مدت12 هفته تزریق دوزهای ضعیف تر صورت گرفت. به 16 نفر از افراد هم با همین روش یک ماده دارونما(placebo) تزریق شد.

اولین هدف مطالعه بالینی اولیه برآورد این مطلب بود که چگونه پانکراس در پاسخ به غذا انسولین ترشح می کند. محققین دریافتند که هیچ تفاوت معناداری بین دو گروه وجود ندارد. اما وقتی نتیاج ثانویه مورد آنالیز قرار گرفت نتایج و تفاوت های قابل توجهی بدست آمد. اندازه ­گیری ترشح انسولین چهار ساعت بعد از غذا خوردن نشان داد: درگروهی که Alefacept را دریافت کرده بودند میزان ترشح انسولین در همان سطح حفظ شده بود اما در گروه کنترل کم شده بود. هم چنین در گروه تیمار با داروی Alefacept میزان استفاده از انسولین نیز کاهش یافته بود و در نتیجه تصور می شود که این دارو به بدن این توانایی را می دهد که انسولین مورد نیاز خودش را بسازد و ترشح کند. هم چنین شرکت کنندگانی که این دارو را دریافت کرده بودندکمتر دوره های هایپوگلیسمی را تجربه می کرد مهم تر از همه این که Alefacept به طور بالقوه موجب کاهش سلول های Tem و Tcm می شود که عامل بیماری هستند، بنابراین نقش سرکوب کنندگی سیستم ایمنی را به خوبی ایفا می کند.


برچسب‌ها: دیابت, آلفاسپت, پسوریازیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


با کشفیات تازه در حوزه ژنتیک و مسیرهای پیام رسانی سلولی تومورهای تیروئید، محققان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به توسعه سلاح جدیدی برای مقابله با سرطان تیروئید شدند. هیچ روش درمانی موثری برای بیماران مبتلا به سرطان تیروئید پیشرفته وجود ندارد، اما دستاوردهای اخیر محققان می‌تواند امیدهای تازه‌ای برای بیماران ایجاد کند.
دو آزمایش بالینی صورت گرفته توسط محققان دانشکده پزشکی پریلمان در دانشگاه پنسیلوانیا نشان می‌دهد، استفاده از مهار کننده های کیناز می تواند تقسیم سلولی تومور و عروق خونی را هدف قرار دهد.
در نخستین مطالعه، فاز سوم درمان DECISION با داروی سورافنیب (sorafenib) بعنوان مهارکننده کیناز برای درمان سرطان کبد و کلیه بررسی و نتایج آن در انجمن سرطان شناسی آمریکا اعلام شد. محققان بخش جراحی سر و گردن و هماتولوژی/انکولوژی مرکز سرطان آبرامسون به سرپرستی «مارسیا براز»، اثربخشی سورافنیب را در درمان سرطان تیروئید با جهش ژنی BRAF‌ و RAS‌ ارزیابی کردند. از 417 بیمار حاضر در آزمایش بالینی، 256 نمونه تومور برای آنالیز جمع آوری شده و شایع ترین جهش ها در ژن های BRAF‌ و RAS‌ مشاهده شدند. تجزیه و تحلیل صورت گرفته نشان می دهد، تمامی گروه ها بدون در نظر گرفتن حضور جهش این ژن ها به درمان با سورافنیب پاسخ دادند. استفاده از این دارو برای درمان سرطان تیروئید پیشرفته منتظر مجوز از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)‌ است.
در آزمایش بالینی دوم که نتایج آن در کنگره سرطان اروپا اعلام شد،‌ زیر گروهی از بیماران مبتلا به سرطان تیروئید پاپیلاری (PTC)‌ مورد بررسی قرار گرفتند؛ نیمی از این بیماران دارای جهش ژن BRAFV600E هستند که این جهش در بیماری ملانوما نیز دیده شده و با داروی مهار کننده BRAF قابل درمان است. نتایج این دو آزمایش بالینی و اثربخشی مهارکننده های کیناز از جمله داروی سورافنیب می تواند نوید دهنده روش های درمانی جدید برای مبتلایان به سرطان تیروئید باشد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سیزدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


به گفته محققان هلندی احتمال ابتلا به سرطان سینه و سرطان روده بزرگ در افراد مبتلا به دیابت نوع دو بیشتر بوده و خطر مرگ آنان نیز به دلیل ابتلا به این بیماری‌ها نسبت به سایر افراد بیشتر است. محققان برای انجام این تحقیق به بررسی 20 مطالعه پیشین که بین سال‌های 2007 تا 2013 بر روی حدود دو میلیون نفر انجام شده بود، پرداختند. نتایج این بررسی‌ها حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان سینه در افراد مبتلا به دیابت نوع دو حدود 23 درصد بیشتر از دیگران بوده و احتمال مرگ آنان نیز نسبت به سایر افراد 38 درصد بیشتر است.
همچنین احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد مبتلا به دیابت نوع نسبت به سایر افراد 26 درصد بیشتر بوده و خطر مرگ آنان نیز در مقایسه با دیگران 30 درصد بیشتر است. به اعتقاد محققان نتایج این تحقیق تنها رابطه بین دیابت و افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد و این رابطه یک رابطه مستقیم نیست و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد. دیابت نوع دو که با اضافه وزن و کم‌تحرکی مرتبط است، بیماری شایعی در سراسر جهان است. میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دو به دلیل عدم استفاده درست بدن از هورمون انسولین افزایش می‌یابد.


برچسب‌ها: دیابت, سرطان, سرطان پستان, سرطان روده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان می‌گویند: مصرف روزانه آب هویج در مبتلایان به سرطان باعث توقف رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. بر اساس تحقیقی که در جولای 2013 در انجمن ملی سرطان آمریکا انجام شده است، با انجام سی تی اسکن مشاهده شده است که با مصرف روزانه آب هویج در بیماران سرطانی به مدت 8 هفته، رشد گره‌های لنفاوی سرطانی به حالت طبیعی برگشته است.
مصرف روزانه آب هویج به مدت دو هفته در بیماران سرطانی، موجب بهبودی نسبی می‌شود. با ادامه مصرف پس از 8 هفته سرطان در حال رشد متوقف شده و تومورها شروع به کوچک شدن می‌کنند، پس از 4 ماه مصرف آب هویج، تمام گره‌های لنفاوی در ریه‌ها طبیعی شده و 8 ماه بعد سرطان به کلی از بین می‌رود. به اثبات رسیده است که آنتی اکسیدان موجود در هویج خواص ضد سرطان دارند. پس از مصرف آب هویج، سطح خونی کاروتنوئیدها در نجات یافتگان از سرطان پستان افزایش یافته است. بنابراین محققان بر این باورند که افزایش سطوح خونی کاروتینوئید به عنوان یک ضد سرطان عمل می‌کند.


برچسب‌ها: سرطان, هویج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |


 فارنژيت (گلودرد)حاد، عفونتي بسيار شايع است که در اکثر موارد به صورت سرپايي درمان مي‌شود. هرچند ويروس‌هاي تنفسي، علت اصلي گلودردهاي حاد هستند اما استرپتوکوک گروه A، شايع‌ترين باکتري مسبب گلودرد چرکي است. اخيرا انجمن بيماري‌هاي عفوني آمريکا،دستورالعمل جديد تشخيص و درمان فارنژيت استرپتوکوکي گروه A را منتشر کرده است. درمان خط اول فارنژيت استرپتوکوکي، پني‌سيلين يا آموکسي‌سيلين و آلترناتيوهاي آنها شامل سفالوسپورين‌هاي نسل اول، کليندامايسين، کلاريترومايسين و آزيترومايسين است. در مبتلايان به گلودرد استرپتوکوکي، انتخاب آنتي‌بيوتيک مناسب، پايش عوارض جانبي و احتياط در مورد تداخلات دارويي اهميت فراواني دارد. فارنژيت حاد، يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي دوران کودکي در سراسر دنياست. در کشور ايالات متحده، 20 تا 30درصد از موارد فارنژيت حاد در کودکان و 5 تا 15درصد از موارد اين عفونت در بزرگسالان، ناشي از استرپتوکوک گروه A است. هرچند بسياري از موارد گلودرد عفوني است، کمتر از 20درصد از آنها انديکاسيون تجويز آنتي‌بيوتيک را دارند بنابراين براي جلوگيري از تجويز غيرمنطقي آنتي‌بيوتيک، تعيين موارد ضروري تجويز آنتي‌بيوتيک مهم است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فارنژیت, تازه ها
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |


اخيرا سازمان غذا و داروي آمريکا اينجکتافر(Injectafer ) را براي درمان کم خوني فقر آهن در بزرگسالاني که درمان خوراکي فقر آهن را تحمل نکرده اند يا پاسخدهي مطلوبي به آن نداشته اند مورد تاييد قرار داده است. به علاوه براي بزرگسالان مبتلا به بيماري هاي مزمن کليوي که هنوز نيازي به دياليز ندارد، مورد تاييد است. اينجکتافر، اولين دوز بالاي آهن با قابليت تزريق وريدي است که براي درمان بزرگسالان مبتلا به کم خوني فقر آهن تجويز مي شود. گزينه هاي درماني موجود براي درمان کم خوني فقرآهن دربيماران با مشکلات کليوي که به اينفيوژن هاي مکرر و طولاني مدت نياز دارند، محدود است. اين دارو به صورت تک دوز750  ميلي گرمي از راه تزريق داخل وريدي يا طي 15 دقيقه اينفيوژن و سپس دوز دوم آن، 7 روز بعد از درمان اوليه توصيه مي شود. هم اکنون بيش از 7 ميليون نفر از مردم آمريکا از کم خوني فقر آهن رنج مي برند. کم خوني فقرآهن يکي از عوارض شايع در مبتلايان به بيماري هاي گوارشي است. حدود يک سوم از مبتلايان به بيماري التهابي روده و 24  درصد از بيماراني که تحت جراحي باي پس معده قرار گرفته اند، به کم خوني فقرآهن مبتلا هستند. فريک کربوکسي مالتوز تزريقي، با نام تجاري اينجکتافر، اولين شکل قابل تزريق وريدي آهن غيردکستران است که براي درمان کم خوني ناشي از علل مختلف و نيز در بيماران با مشکلات کليوي زمينه اي که هنوزنيازي به ديا ليز ندارند ، تجويز می شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, اينجکتافر, آنمی, آنمی فقر آهن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی دریافتند مصرف برخی از استاتین‌های تجویز شده می‌تواند حافظه را مختل کند. روزانه حدود 6 تا هفت میلیون نفر در انگلستان برای کاهش کلسترول خون انواع استاتین‌ها را مصرف می‌کنند اما برخی از این بیماران پس از شروع درمان، از تاثیر منفی این دارو بر حافظه خود شکایت دارند. دانشمندان دانشگاه بریستول انگلستان اثرات دو استاتین تجویزی به نام آتورواستاتین و پراواستاتین را بر روی موش‌ها آزمایش کردند. نتایج این تحقیق نشان داد پراواستاتین اثرات منفی بر عملکرد حافظه داشت اما با این حال آتورواستاتین با نام تجاری لیپیتور هیچ اثر منفی نداشت. بر اساس یافته‌های این تحقیق مصرف پراواستاتین باعث ایجاد اختلال در یادگیری و حافظه موش‌ها شد. به گفته محققان اثرات نامطلوب پراواستاتین را می‌توان با قطع دارو از بین برد. نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شد.


برچسب‌ها: استاتین, حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم مهر 1392 | لینک ثابت |


پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که در هنگام تشخیص بیماری سرطان متاهل هستند نسبت به افراد مجرد بیشتر زنده می‌مانند. در پژوهشی که در مجله سرطان‌شناسی بالینی منتشر شد، آمده است: احتمال مرگ بیماران سرطانی متاهل 20 درصد کمتر از بیماران سرطانی مجرد، مطلقه یا بیوه است.
بر اساس این مطالعه بیماران متاهل مبتلا به سرطان شانس بیشتری برای بهبود دارند. این موضوع به ویژه درخصوص بیماران مبتلا به سرطان‌های سینه، پروستات، روده بزرگ، مری و گردن بیشتر صدق می‌کند. ازدواج برای این بیماران بیش از شیمی‌درمانی مفید است. به گفته متخصصان مرکز سرطان دانا فاربر و بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون آمریکا تشخیص به موقع سرطان در افراد متاهل عاملی برای درمان موفق این بیماری است. نتایج حاصل از تحقیقات نشان می‌دهد ازدواج تاثیر قابل توجهی بر سلامتی مبتلایان به سرطان دارد و این نتیجه در تمام بیماران مورد بررسی صدق کرده است.


برچسب‌ها: سرطان, تاهل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان آمريكايي مي گويند: زردچوبه كه در ادويه كاري استفاده مي شود و به خردل، رنگ زرد مي دهد در درمان سرطان، افسردگي و ديابت موثر است. تحقيقات دانشگاه پزشكي تگزاس و مركز سرطان هوستون واقع در آمريكا نشان مي دهد كوركومين كه يكي از اجزاي تشكيل دهنده زردچوبه است مي تواند به درمان سرطان، افسردگي و ديابت كمك نمايد.

در طب سنتي از اين ادويه براي درمان بيماري هايي نظير مشكلات زنان، مشكلات معده، اختلالات كبدي، بيماري هاي عفوني و اختلالات خوني استفاده مي شود و امروزه علم روز دنيا نيز براي استفاده از اين ادويه دلايل علمي يافته است. مطالعات سلولي نشان مي دهد كوركومين كه ۲ درصد از ۵ درصد كل زردچوبه را تشكيل مي دهد ماده اي ضد ميكروب، عامل ضد جهش زا، ضد سرطان و ضد ميكروب است.

به گفته محققان مطالعات زيادي در اين زمينه بر روي جانوران انجام شده است كه توانايي بالقوه اين ادويه در برابر بيماري هاي التهابي مانند سرطان، بيماري هاي عصبي، افسردگي، ديابت، چاقي و آترواسكلروز را نشان مي دهد. در مطالعات باليني نيز اين ادويه در برابر بيماري هاي انساني متعدد، از جمله سل، سرطان، ديابت، سندرم روده تحريك پذير، آكنه و فيبروز اثربخشي از خود نشان داده است. اين يافته اخير دانشمندان دريافته ها در (Molecular Nutrition & Food Research) منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, زردچوبه, افسردگی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پنجم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان آمريكايي اعلام كردند كه باكتري Fn كه در جرم دندان و بخشهاي ديگر دهان وجود دارد، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهد.محققان دانشكده دندانپزشكي كيس وسترن در كليولند آمريكا گفتند : باكتري اف ان ( Fn ) در دهان زندگي مي كند و مي تواند به بخش هاي ديگر بدن منتقل شود. اين باكتري به يك گيرنده سلولي در روده بزرگ متصل مي شود و اين روند مي تواند رشد سلول هاي سرطاني روده بزرگ را تحريك كند.
محققان براي جلوگيري از اين روند، در يك فرايند تجربي ماده اي ساخته اند كه مانع اتصال باكتري به سلول هاي روده مي شود. اما اين ماده نمي تواند به طور قطع به درمان منجر شود.پس بهترين راه جلوگيري از سرطان روده بزرگ، بهداشت دهان ، دندان و سالم نگه داشتن لثه است. زيرا دهان دروازه سلامتي انسان است. مسواك زدن دندان دو بار در روز با خمير دندان فلورايد، استفاده روزانه از نخ دندان، معاينه و بررسي منظم توسط دندانپزشك، كاهش مصرف غذاهاي شيرين و نوشيدني و ترك سيگار و مشروبات الكلي مي تواند امكان ابتلا به انواع سرطان ها به ويژه سرطان روده را كاهش دهد. اين يافته جديد در نشريه (Cell Host and Microbe) به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان روده, جرم دندان, دندان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پنجم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان به نشانگر زیستی جدیدی موسوم به "2 آمینو آدیپیک " یا (2_AAA) برای پیش بینی خطر دیابت دست یافتند. محققان به سرپرستی دکتر وانگ طی 12 سال مطالعه دریافتند افرادی که غلظت بالایی از "2_AAA" را در بدن خود دارند در خطر 4 برابری ابتلا به دیابت قرار دارند. علاوه بر این پژوهشگران با آزمایش بر موش‌ها دریافتند که با دادن (2-AAA) به موش‌ها، طرز سوخت و ساز گلوکوز تغییر می‌کند. به نظر می‌رسد که این مولکول عملکرد پانکراس را که مسئول تولید انسولین است، تحت تاثیر قرار می‌دهد. این پژوهش در مجله "Clinical Investigation" منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان موسسه هوبرشت هلند توانسته‌اند با موفقیت سلولهای بنیادی را پرورش دهند که از قابلیت تبدیل به دو نوع مختلف سلول سازنده لوزالمعده سالم برخوردارند. این محققان با استفاده از یک سیستم کشت سه‌بعدی، سلولهای بنیادی را از لوزالمعده موشها جدا کرده و پرورش دادند. نتایج این پژوهش در نهایت می‌تواند به روشهایی برای ترمیم سلولهای آسیب‌دیده انسولین‌ساز بتا یا سلولهای مجرای لوزالمعده منجر شود.
مولکولهای علامت‌دهی سلولی موسوم به Wnts و پروتئین Lgr5 برای تولید سلولهای بنیادی بزرگسال ضروری هستند که می‌توانند به منظور رشد و تکثیر سریع‌تر هم‌محور شوند. محققان توانسته‌اند راهی برای فعالسازی مسیر Wnts به منظور ایجاد تکثیر نامحدودی از سلولهای بنیادی پانکراس جدا شده از موش پیدا کنند. با تغییر شرایط رشد، محققان می‌توانند دو سرانجام متفاوت برای سلولهای بنیادی انتخاب کرده و تعداد زیادی از سلولهای بتای تولیدکننده هورمون یا سلولهای مجرای لوزالمعده بوجود بیاورند.
در این پژوهش، لوزالمعده موشها به شیوه‌ای اصلاح شد که سلولهای مجرا را تکثیر و مجزا کرد. برخی از سلولها در این جمعیت جدید، سلولهای بنیادی بودند که از قابلیت خود بازسازی برخوردارند. دانشمندان توانستند این سلولهای بنیادی را برای افزایش تعداد سلولهای لوزالمعده یا توده‌های ریز بافت موسوم به Organoids کشت کنند. این پژوهش در مجله EMBO منتشر شده است.


برچسب‌ها: لوزالمعده, پانکراس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم مهر 1392 | لینک ثابت |


طی تحقیقاتی که پژوهشگران آمریکایی انجام دادند مشخص شد قند خون بالا نقش مهمی در افزایش خطر پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد دارد. در حالی که این بیماری بیشتر در افراد دیابتی دیده می‌شود، این مطالعه درصدد جستجوی رابطه قند خون با بیماری کاهش قدرت ذهن است.
پژوهشگران در این مطالعه میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت و افراد سالم به‌منظور یافتن رابطه‌ای بین این عارضه و بیماری آلزایمر بررسی کردند. در این مطالعه که دو هزار و 67 داوطلب شرکت داشتند، تعدادی از افراد مبتلا به دیابت بودند؛ اما بیشتر افراد این بیماری را نداشتند. همچنین هیچ یک از این افراد دچار عارضه زوال عقل نبودند.
در این مطالعه که حدود 7 سال طول کشید، نتایج بررسی‌ها حکایت از این داشت که در حدود یک چهارم افراد دچار گونه‌هایی از آلزایمر و زوال عقل شده بودند. دکتر«پاول کران» سرپرست این تحقیق از دانشگاه واشنگتن در این باره گفت: ما متوجه شدیم که بین سطح بالای گلوکز خون و خطر افزایش بیماری زوال عقل حتی در افرادی که دیابت ندارند رابطه وجود دارد. کارشناسان می‌گویند تحقیقات اخیر ثابت می‌کند که مغز اندام هدف است که از قند خون بالا آسیب می‌زند. بیماری آلزایمر معمول‌ترین شکل زوال عقل به شمار می‌رود که درمانی برای آن وجود ندارد.


برچسب‌ها: آلزایمر, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید، خوردن کیوی بعد از هر وعده غذایی به هضم غذا و پیشگیری از نفخ کمک می‌کند. تحقیق جدید مرتبط با میوه‌های ترش مزه و هضم بهتر و کاهش احساس سیری و ناراحتی بعد از صرف غذا بود. دانشمندان دریافتند اکتینیدین ترکیب منحصر به فرد کیوی به شکستن پروتئین‌های موجود در گوشت قرمز، لبنیات و ماهی کمک می‌کند. سرپرست این تحقیق دکتر Lovedeep Kaur از دانشگاه مسی در نیوزلند اظهارکرد: با افزایش پروتئین گوارشی بعد از خوردن کیوی میزان پروتئین کم روده افزایش می‌یابد و بر پروتئین کل بدن نیز موثر است.
هضم سریع و کامل پروتئین‌های غذا به دلیل آنزیم منحصر به فرد موجود در کیوی رخ می‌دهد و فقط آنزیم منحصر به فرد کیوی حتی اگر دیگر پروتئین‌های گوارش موجود نباشد موجب گوارش پروتئین‌های موجود در غذا بخصوص غذاهایی مانند ماست، پنیر، ماهی تن و تخم مرغ خام می‌شود. به همین دلیل بعد از صرف وعده‌های غذایی مواد غنی از پروتئین کیوی راه‌حل مناسبی برای هضم خواهد بود.
محققان اظهارکردند: ویتامین C کیوی از پرتقال نیز بیشتر است. آنها اعلام کردند: نتایج این تحقیق روشن است که مصرف کیوی سبز رنگ موجب افزایش آنزیم‌های گوارشی بخصوص در معده می‌شود و خالی‌ شدن سریع معده به دلیل وجود اکتینیدین موجب کاهش احساس پری و نفخ بعد از صرف غذاهای غنی از پروتئین می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه Advances in Food and Nutrition Research منتشر شده‌ است.


برچسب‌ها: کیوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان در گزارشي اعلام کردند که استاتين‌ها ممکن است بتوانند روند پيري انسان را کند کنند. استاتين‌ها که امروزه براي کاهش خطر حمله قلبي و استروک بيماران در معرض خطر بالا به کار مي‌روند، کاربردهاي بسياري ديگر پيدا کرده‌اند. محققان اسپانيايي دريافته‌اند که آنها مي‌توانند ميزان کوتاه‌شدگي تلومراز را کاهش دهند. بدين معنا که آنها مي‌توانند به‌طور بالقوه به‌عنوان درمان ضدپيري استفاده شوند. تلومراز ناحيه‌اي ازDNA  تکراري است که در انتهاي کروموزوم قرار مي‌گيرد و آن را از تخريب محافظت مي‌نمايد. وقتي سن فردي بالا مي‌رود، تلومراز است که کوتاه مي‌شود و تعداد سلول‌هايي را که تقسيم مي‌شوند، محدود مي‌کند، بنابراين نتيجه آن کوتاه شدن عمر فرد است. در اين مطالعه محققان 203 فرد را به دو گروه تقسيم کردند. يک گروه تحت درمان طولاني‌مدت با استاتين‌ها قرار داشتند و گروه ديگر استاتين مصرف نمي‌کردند. سپس فعاليت تلومراز در دو گروه مورد بررسي قرا گرفت. نتايج نهايي نشان داد که افراد گروه نخست سطح بالايي را از فعاليت تلومراز در سلول‌هاي سفيد خونشان نشان مي‌دادند که مرتبط با کمتر کوتاه شدن تلومراز بود. اما گروه دوم چنين فعاليتي را نشان ندادند. محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «با افزايش فعاليت تلومراز، استاتين‌ها ممکن است يک سوئيچ مولکولي جديد براي افزايش طول عمر باشند.»


برچسب‌ها: استاتین, پیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم مهر 1392 | لینک ثابت |


براي نخستين بار روشي براي درآوردن سنگ هاي بزرگ کليه (staghorn calculi ) مورد استفاده قرار گرفته که همزمان از روبات جراحي و روش خنک کننده استفاده مي کند. در اين روش، کم تهاجمي و ايمن، منجمد کردن کليه مي تواند آن را از تخريب و خونريزي زياد و ايسکميک شدن آن در حين جراحي محافظت کند.اين روش که ICE (Intracorporeal Cooling and Extraction) نام دارد و سابق براين نيز مورد استفاده قرار مي گرفته، براي بيماران مبتلا به سرطان کليه کاربرد داشته است. حال روش ICE ارتقا پيدا کرده و به کمک جراحي روبوتيک و با استفاده از زمان زيادي که مي خرد، مي تواند سنگهاي بزرگ را درآورد. محققان اميدوارند با اين روش تنها طي يک عمل جراحي و بدون نيازبه جراحي هاي متعدد بيمار را از شر سنگ ها رهانيد. استفاده از ايسکمي - ice cold براي درآوردن روباتيک سنگ هاي بزرگ کليه قبلا استفاده نشده و به تازگي پزشکان آن را روي 3بيمار انجام داده اند، بدون آنکه عارضه اي برجاي گذاشته باشد.


برچسب‌ها: سنگ, سنگ کلیه, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم مهر 1392 | لینک ثابت |


اخيرا FDA تسهيلات لازم براي تاييد ژل مکلورتامين با نام تجاري والکلر را براي درمان موضعي مايکوزيس فونگوييدس لنفوم Tسل پوستي، در بيماراني که قبلا درمان دريافت کرده‌اند، فراهم کرده است. والکلر اولين و تنها فرمولاسيون موضعي مورد تاييد داروي مکلورتامين است. مکلورتامين يک داروي شيمي‌درماني است که قبلا براي درمان مايکوزيس فونگوييدس، شايع‌ترين نوع لنفوم T سل پوستي، مورد تاييد قرار گرفته بود. مکلورتامين موضعي اخيرا براي درمان مراحل اوليه لنفوم T سل پوستي توصيه مي‌شود. پيش از تاييد والکلر، هيچ فرمي ‌از مکلورتامين موضعي مورد تاييد FDA نبود و در بيشتر موارد از پماد پتروليم براي درمان بيماران استفاده مي‌شد. چند دهه است مکلورتامين براي درمان بيماران استفاده مي‌شود، ولي اين نخستين بار است که داروي مذکور وارد پروسه تاييد FDA مي‌شود. تاييد والکلر براساس يک مطالعه مقايسه‌اي روي بيماراني که حداقل يک درمان قبل از شروع والکلر دريافت کرده بودند انجام شد. درمان‌هاي قبلي عبارت بودند از کورتيکواستروييدهاي موضعي، نوردرماني، ژل تارگرتين  (Targretin)و نيتروژن موستارد موضعي. اين مطالعه در 13 مرکز انجام شد و در مجموع 260 بيمار در آن شرکت داشتند. در مطالعه، 60 درصد بيماران تحت درمان با والکلر در 12 ماه پاسخ درماني داشتند. والکلر فقط براي مصرف موضعي پوستي است.
اين دارو سايتوتوکسيک است و به دليل خطر بروز درماتيت، آسيب مخاطي و بدخيمي‌ ثانويه مصرف آن در افراد ديگر ممنوع است. شايع‌ترين عارضه گزارش‌شده در مصرف‌کنندگان والکلر، درماتيت است. والکلر در 3 ماهه چهارم سال 2013 ميلادي به بازار خواهد آمد. مايکوزيس فونگوييدس، شايع‌ترين نوع لنفوم T سل پوستي -نوع نادري از لنفوم هوچکين- است. علت ابتلا به مايکوزيس فونگوييدس نامشخص است و درمان قطعي براي آن وجود ندارد. برخلاف ساير انواع لنفوم غيرهوچکين، مايکوزيس فونگوييدس توسط سلول‌هاي T بدخيم ايجاد مي‌شود. سلول‌هاي T بدخيم در بدن به پوست مهاجرت مي‌کند و باعث زخم مي‌شود. معمولا اين بيماري در مراحل ابتدايي تشخيص داده نمي‌شود. تشخيص قطعي با بيوپسي پوست است.


برچسب‌ها: والکلر, مکلورتامین, داروی جدید, مايکوزيس فونگوييدس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم شهریور 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، درخواست مجدد ثبت دروکسي دوپا (droxidopa) با نام تجاري نورترا(Northera) را پذيرفته است. نورترا مشتق صناعي فعال و به شکل خوراکي نوراپي‌نفرين است که براي درمان افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک علامت‌دار در بيماران با نارسايي اوليه اتونوم (بيماري پارکينسون، آتروفي چند سيستمي‌ و نارسايي اتونوميک خالص)، کمبود دوپامين بتاهيدروکسيلاز و نوروپاتي اتونوميک غيرديابتي تجويز مي‌شود. پيش از اين نورترا از سوي FDA در گروه داروهاي اورفان قرار گرفته بود تا در روند تاييد آن تسهيل شود. افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک يک اختلال عصبي مزمن است که در نتيجه کمبود آزادسازي نوراپي‌نفرين ايجاد مي‌شود. اين اختلال اغلب بيماراني را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد که مبتلا به نارسايي اوليه اتونوم، گروهي از بيماري‌ها (شامل پارکينسون، آتروفي چند سيستمي ‌و نارسايي خالص اتونوم) هستند. علايم افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک عبارتند از گيجي و منگي، سبکي سر، تاري‌ديد، ضعف، کاهش تمرکز و افت هوشياري ناگهاني در شرايطي که بيمار در وضعيت ايستاده قرار مي‌گيرد. نورترا هم‌اکنون فاز 3 مطالعات در زمينه بررسي اثربخشي آن در درمان افت فشارخون وضعيتي نوروژنيک علامتدار در بيماران مبتلا به نارسايي اتونوم اوليه، آتروفي چند سيستمي‌ و نارسايي اتونوم خالص را طي مي‌کند. دروکسي دوپا، يک کتکولامين صناعي است که درنتيجه دکربوکسيلاسيون مستقيما به نوراپي‌نفرين تبديل مي‌شود.


برچسب‌ها: فشار خون, دروکسي دوپا, نورترا, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم شهریور 1392 | لینک ثابت |


داروسازي سلکسي، يک شرکت بيوفارماي فعال در زمينه درمان بيماري‌هاي التهابي و ترومبوتيک، اعلام کرده ثبت‌نام از داوطلبان شرکت در مطالعه فاز 2 با نام ساستين ( SUSTAIN )-يک مطالعه تصادفي چندمرکزي دوسوکور با استفاده از دارونما 12 ماهه - براي بررسي ايمني و اثربخشي آنتي‌بادي مونوکلونال  SelG1 با يا بدون درمان با هيدروکسي اوره در مبتلايان به سيکل سل شروع شده است. در مطالعه ساستين 174 بيمار دوز بالاي SelG1 يا دوز اندک SelG1 و گروهي ديگر دارونما را همراه يا بدون هيدروکسي اوره (که درمان استاندارد است) دريافت خواهند کرد. مطالعه اثربخشي دوز بالا و دوز اندک SelG1 و دارونما را در کاهش حملات درد با يکديگر مقايسه خواهد کرد. هم‌اکنون گزينه‌هاي درماني اندکي براي مبتلايان به سيکل سل وجود دارد. اين دارو ممکن است بتواند آثار هيدورکسي اوره را افزايش دهد. SelG1 مانع اتصال گلبول‌هاي خوني به يکديگر و نيز به ديواره عروق خوني مي‌شود بنابراين، SelG1 ممکن است بتواند از مسدود شدن عروق خوني جلوگيري کند و از شدت حملات درد و در عين حال بروز عوارضي مانند سکته مغزي و قلبي و نارسايي اعضا در مبتلايان به سيکل سل بکاهد.


برچسب‌ها: آنمی, آنمی داسی شکل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم شهریور 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات استئوپروز و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، بنیاد بین المللی پوکی استخوان، انجمن استئوپروز ایران، شبکه تحقیقات استئوپروز کشور
زمان برگزاری: ۸ الی ۹ آبان ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش استئوپروز, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, پوکی استخوان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان دو نوع ژن به نام‌های« Jekyll and Hyde » را در انسان کشف کرده‌اند که با مصرف نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند خطر ابتلا به نقرس را افزایش دهند. پژوهش توسط دانشمندان دانشگاه اوکلند نشان داده است نوشیدنی‌های شیرین ممکن است خطر ابتلا به نقرس را افزایش دهند. نقرس یک بیماری شایع و ناتوان‌کننده ورم و آماس مفصل است.
مطالعه منتشر شده در مجله بین‌المللی بیماری‌های روماتولوژی نشان می‌دهد نوعی از ژن SLC2A9 به انتقال اسید اوریک از طریق جریان خون و تسهیل دفع از طریق کلیه کمک می‌کند، اما با مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های شیرین، شکر باعث افزایش اسید اوریک در خون می‌شود که با دفع اسید اوریک از کلیه تداخل ایجاد می‌کند. دانشمندان همچنین با مطالعه در افرادی که در هر وعده 300ml در روز نوشیدنی‌های شیرین مصرف می‌کردند دریافتند نقرس در این افراد 13 درصد افزایش یافته است.


برچسب‌ها: نقرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام شهریور 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات بیماری های مزمن کلیه دانشگاه علوم پزشکی تبریز
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۵ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تبریز، سالن کنفرانس بیمارستان امام رضا

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: همایش, همایش نفرولوژی, همایش داخلی, علوم پزشکی تبریز, همایش پاتولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


براساس تحقیقات جدید بیماری‌های لثه منجر به مشکلات مفصلی می‌شود. بر اساس این تحقیق باکتری‌ که موجب بیماری پریودنتال(بیماری لثه) می‌شود بیماری آرتریت روماتوئید را گسترش، علائم آن را شدیدتر و در نتیجه باعث وخیم‌ترشدن این بیماری می‌شود. محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه لوئیزویل دو بیماری مزمن التهابی را به دلیل ارتباط میکروبیولوژیکی- پورفیرموناس وژنژیوالیس- می‌دانند. جان پوتمپا متخصص این دانشگاه ، سرپرست تیم دانشمندان اتحادیه لثه و مفصل اتحادیه اروپا و کاشف این پروژه اظهار کرد: نتایج تحقیقات ما نشان داد بین عامل باکتریایی عفونت پریودنتال و بیماری آرتروز و روماتیسم ارتباط وجود دارد، اما تایید این ارتباط نیازمند تحقیقات بیشتر در آینده است.
دانشمندان دریافتند میکروب بیماری لثه آنزیم بخصوصی تولید می‌کند که آرتریت ناشی از کلاژن-یک نوع التهاب مفاصل مشابه RA- را افزایش می‌دهد و به سرعت به سیستم ایمنی حمله می‌کند و در بیماران مبتلا به آرتروز منجر به التهاب مزمن و آسیب استخوان و غضروف‌های مفاصل می‌شود. وی افزود: امیدواریم این نتایج منجر به درمان‌های جدید و روش‌های پیشگیری از آرتروز شود. در تحقیقات گذشته مشخص شد در افراد با بیماری لثه خطر ابتلا به آرتروز در مقایسه با دیگران دو برابر افزایش می‌یابد. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS Pathogens منتشر شده ‌است.


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید, لثه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


تحقیقی جدید نشان می‌دهد وضعیت تحصیلی مناسب می‌تواند زنانی را که در مناطقی که از نظر اجتماعی و اقتصادی محروم محسوب می‌شوند، در مقابل چاقی مفرط مصون بدارد. محققان دریافته‌اند زنانی که در مناطق محروم اقتصای زندگی می‌کنند، شاخص توده بدنی بیشتری را از خود نشان می‌دهند. به گفته نویسندگان این تحقیق، غالبا درآمد و تحصیلات به عنوان مولفه‌های نشانگر در بررسی موضوعات سلامتی به‌کار برده می‌شوند و این در حالی است که این دو مقوله از نظر مفهومی کاملا مجزا هستند.
طی این تحقیق، پژوهشگران چهار هزار زن 18 تا 45 ساله ساکن در مناطق محروم از نظر مالی را به‌طور تصادفی انتخاب کردند. تمامی آن‌ها اطلاعات مربوط به قد، وزن، تحصیلات و درآمد خود را گزارش کردند. محققان چنین نتیجه گرفته‌اند که این "تحصیلات" است و نه "درآمد" که به انسان‌ها در انتخاب غذای سالم و بالطبع آن پیشگیری از چاقی یاری می‌رساند. این پژوهش در مجله "American Journal of Health Promotion" منتشر شده است.


برچسب‌ها: چاقی, تحصیلات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد: ام‌آرآی کل بدن می‌تواند حملات قلبی و سکته مغزی را در بیماران دیابتی پیش‌بینی کند و در واقع ابزار غیرتهاجمی ارزشمند در مورد بررسی چنین خطراتی است. این تحقیق بر روی 65 بیمار مبتلا به دیابت برای بررسی خطر مشکلات قلبی و عروقی از طریق ام‌آر‌آی انجام شده است. محققان گروه رادیولوژی دانشگاه لودیگ ماکسی میلیان در مونیخ آلمان اظهار کردند: در دوره‌ای 6 ساله از طریق اسکن میزان آترواسکلروز، گرفتگی یا ضخیم شدن دیواره‌های شریانی که در زمان حمله قلبی و مغزی صورت می‌گیرد، بررسی شد. نتایج این تحقیق نشان داد اسکن ام‌آرآی از کل بدن پیش‌بینی موثری برای خطر مشکلات عروقی در افراد مبتلا به دیابت قبل از بروز علائم آن است و می‌تواند در درمان یا حتی جلوگیری از آن موثر باشد. نتایج این تحقیق در نسخه آنلاین نشریه Radiology منتشر شده‌ است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, دیابت, ام آر آی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


عنصر سديم در نمك طعام به عنوان يك عامل خطر ساز فشار خون شناخته شده است اما نتايج يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است ، نشان مي دهد كه كلرايد از ديگر عناصر نمك در ابتلاي فرد به فشار خون بسيار موثر است. تحقيقات محققان دانشگاه گالسگو نشان مي دهد كه سطح كلرايد در خون يك عامل مستقل در مرگ و مير افراد مبتلا به فشار خون است.
تاكنون دانشمندان توجه كمي به نقش كلرايد در فشار خون داشته اند. پس از تجزيه و تحليل اطلاعات تقريبا ۱۳ هزار بيمار مبتلا به فشار خون كه در طول ۳۵ سال مورد توجه قرار گرفته اند، محققان متوجه شدند كه سطوح زياد كلرايد در بدن موجب خطر بيشتر مرگ و مير و ابتلا به بيماري قلبي و عروقي مي شود. با اين وجود دكتر ساندوش پادمانابهان از دانشگاه گلاسگو گفت: براي پي بردن به ارتباط دقيق ميان كلرايد و خطر سلامتي به مطالعات بيشتري نياز است. نتايج اين مطالعه در نشريه Hypertension منتشر شده است.


برچسب‌ها: نمک, کلراید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392 | لینک ثابت |


بسياري گمان مي‌كنند كه افزايش وزن پس از ترك سيگار، ناشي از زياده‌روي در خوردن غذاست. اما نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد كه اين افزايش وزن ربطي به خوردن شكلات و بستني پس از ترك سيگار ندارد.يلي‌ها دوست دارند كه سيگار را ترك كنند، اما اين كار آساني نيست. يكي از دلايلي كه سيگاري‌ها به سيگار كشيدن خود ادامه مي‌دهند، ترس آنها از افزايش وزن است. زيرا آمار نشان مي‌دهد كه ۸۰ درصد افرادي كه سيگار را ترك مي‌كنند، به طور متوسط ۷ كيلو به وزنشان اضافه مي‌شود. افزون بر اين، موضوع ناراحت‌كننده براي اين افراد آن است كه اين اضافه وزن مستقل از مصرف شكلات يا شيريني براي جبران نبود سيگار است.
پژوهشگران سوئيسي به تازگي تحقيقي انجام داده‌‌اند كه نشان مي‌دهد پس از ترك سيگار، ميزان مصرف كالري‌هاي زياد نيست كه باعث افزايش وزن مي‌شود بلكه تغييراتي كه در فلور روده به وجود مي‌آيد، عامل اين پديده است. در اين تحقيق افراد سيگاري، غير سيگاري و همچنين افرادي كه به‌تازگي سيگار را ترك كرده بودند، شركت داشتند. اين پژوهشگران به مدت ۹ ماه شركت‌كنندگان را مورد بررسي قرار دادند.
در اين مدت در روده سيگاري‌ها و غير سيگاري‌ها تغييراتي مشاهده نشده بود اما در همين مدت تحولات عجيبي در روده كساني ديده مي‌شد كه سيگار را ترك كرده بودند. در روده اين افراد به طور ناگهاني باكتري‌هاي بسيار زيادي ايجاد شده بود كه در روده افراد بسيار چاق نيز وجود دارد. گرهارد روگلر مدير اين پروژه گفت كه اين افراد دچار افزايش وزن شدند بدون آن كه بيشتر غذا خورده باشند. باكتري‌هاي ديده شده در روده اين افراد قابليت آن را دارند كه در روده افرادي كه سيگار را ترك كرده‌اند، بيشترين بهره برداري را از مواد غذايي كنند. موثر بودن اين باكتري‌ها باعث افزايش وزن افراد و رشد چربي در قسمت كمر و شكم مي‌شود. اكنون پژوهشگران در حال انجام تحقيقي هستند تا بتوانند راهي براي خارج كردن اين باكتري‌هاي موثر و پركار از روده افراد بيابند.


برچسب‌ها: سیگار, افزایش وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان آلمانی تکنیک بسیار حساسی برای بررسی تغییرات ژنتیکی سرطان روده بزرگ توسعه داده‌اند که به تشخیص زودهنگام بیماری در مراحل اولیه کمک می‌کند. در حدود 60 و 40 درصد از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ، تغییرات ژنتیکی به ترتیب در ژن‌های APC‌ و KRAS‌ دیده می‌شوند. تشخیص به موقع این تغییرات ژنتیکی در مراحل پیش از بروز کامل بیماری می‌تواند به اتخاذ تدابیر درمانی موثرتر منجر شود.
تکنیک جدیدی که توسط محققان دانشگاه پتسدام توسعه یافته است، پنج هزار برابر حساس‌تر از روش‌های غربالگری غیرتهاجمی موجود است. دکتر «بتینا شولتکا» از محققان دپارتمان سم شناسی تغذیه دانشگاه پتسدام تأکید می‌کند: سلول‌های سرطان در مدفوع بیماران در مراحل اولیه ابتلا به بیماری وجود دارند، اما تشخیص جهش ژنتیکی شروع سرطان در بین حجم زیادی از DNA های طبیعی بسیار دشوار است.
محققان برای نخستین بار با ترکیب واکنش زنجیره‌ای پلیمر از مسدودکننده مبتنی بر اسید نوکلئیک با فروپاشی با وضوح بالا، قادر به دستیابی به حساسیت موردنظر برای شناسایی سلول‌های سرطانی شدند. درجه حساسیت این روش امکان شناسایی مقادیر بسیار کم انواع متفاوت سلول‌های سرطانی جهش یافته در مدفوع بیمار را فراهم می‌کند.
در این مطالعه 80 نمونه از بیماران دچار سرطان روده بزرگ پیشرفته و در مراحل اولیه بیماری برای بررسی تغییرات ژنتیکی با ترکیب دو تکنیک گرفته شد. تکنیک اول شامل متوقف کردن DNA طبیعی در مقادیر بالا در نمونه و تکنیک دوم، تقویت تشخیص تغییرات ژنتیکی بود. با ترکیب این دو تکنیک، محققان موفق به شناسایی تغییرات ژنتیکی APC در 41 نمونه از 80 نمونه و کشف تغییرات ناشناخته در APC شدند. نتایج این مطالعه در مجله Cancer Prevention Research منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان روده, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و دوم شهریور 1392 | لینک ثابت |


طی پژوهش جدیدی که یک تیم بین‌المللی انجام داد مشخص شد مصرف معمول چای و قهوه می تواند عارضه‌ی کبد چرب را در افراد غیر الکلی مبتلا به این بیماری کاهش دهد. این مطالعه که در دانشگاه «دوک» در سنگاپور انجام شد نشان می‌دهد مصرف روزانه‌ی 4 فنجان قهوه یا چای به دلیل وجود کافئین در آنها می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. این بررسی‌ها که بر روی مدل‌های حیوانی انجام شد تأثیر کافئین را بر روی کبد چرب موش‌ها نشان می‌دهد. این پژوهش همچنین نشان داد کافئین قادر است با آزاد کردن چربی‌های ذخیره شده در سلول‌های کبد از طریق فرایند متابولیسمی، به کاهش مقدار چربی در کبد کمک کند.
این پژوهش که در نشریه Hepatology به چاپ رسید، نشان داد که مصرف معادل کافئین دریافتی از 4 فنجان قهوه یا چای در روز ممکن است به جلوگیری و حفاظت انسان از ابتلا به عارضه‌ی کبد چرب کمک کند. در حالی که 70 درصد افراد چاق یا مبتلا به دیابت، عارضه‌ی کبد چرب غیر الکلی را تجربه می‌کنند، تاکنون هیچ درمان مؤثری برای آن یافت نشده است. بیمارانی که از این عارضه رنج می‌برند، معمولا با رژیم غذایی و تمرینات ورزشی سخت آن را کنترل می‌کنند.


برچسب‌ها: چای, قهوه, بیماری کبد چرب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و دوم شهریور 1392 | لینک ثابت |


یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه سنت لوئیس میکروب‌های روده انسان را به موش‌ها پیوند زدند و در نهایت باکتری ویژه‌ای را کشف کردند که می‌تواند عاملی کلیدی برای مبارزه با چاقی باشد. این باکتری‌ها قادرند به جنگ با چربی‌ها بپردازند. دانشمندان دانشگاه سنت لوئیس پس از پیوند باکتری‌های روده افراد چاق و لاغر به موش‌های آزمایشگاهی و مشاهده تغییرات به وجود آمده در این جوندگان کوچک اظهار کردند: در روده انواع مختلفی از باکتری‌ها وجود دارند که می‌توانند با چاقی مبارزه کنند و بسته به رژیم غذایی می‌توان عملکرد آن‌ها را موثرتر کرد. این مقاله رژیم غذایی و میکروب‌ها را دو عامل موثر در مبارزه با چاقی دانست و آنها را دو عامل جدایی‌ناپذیر معرفی کرد به طوری که وظیفه یکی مکمل وظیفه دیگری است.


برچسب‌ها: چاقی, باکتری, جالب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم شهریور 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن نفرولوژی ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،
انجمن بین المللی نفرولوژی
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ بهمن ۱۳۹۲
مکان برگزاری: اصفهان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش داخلی, همایش نفرولوژی, همایش دیالیز, همایش پیوند, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۳ الی ۱۴ مهر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سالن سینا و صدرا شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل ايندكاسيونهاي تزريق خون و فراورده هاي خوني، فراورده هاي خوني جديد، آزمايشات قبل از تزريق خون و تفسير CBC، شرايط انتخاب اهداكنندگان، پلاسمافرزيس، عوارض غيرعفوني تزريق خون، عوارض عفوني تزريق خون، تزريق خون اطفال، خون اتولوگ، سلولهاي بنيادين در انتقال خون و پيوند مغز استخوان، احتياطات لازم در برخورد با عفونتهاي منتقله از راه خون می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا, انتقال خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان ژاپنی موفق به ساخت ماده‌ای حاوی نانوساختارهای چسبنده شدند که در صورت اعمال در محل خونریزی می‌تواند خونریزی‌های شدید را کنترل کرده و مانع از خونریزی سیاهرگ بزرگ شود. پاره‌شدن رگ‌ها در اثر حادثه، تصادف یا جراحی در صورت شدید بودن می‌تواند به قیمت جان بیمار تمام شود. این مشکل در مورد سیاهرگ بزرگ بسیار حاد است، زیرا دیواره‌ای بسیار نازک داشته و حجم بالایی از خون در آن جریان دارد. در صورت آسیب دیدن این سیاهرگ روش‌های بسیار ویژه‌ای برای مهار و ممانعت از خونریزی نیاز است.
محصول تولید شده توسط محققان ژاپنی که با همکاری کالج پزشکی ملی دفاع در آمریکا و دانشگاه واسدا بدست آمده، حاوی ورق‌هایی به ضخامت چند نانومتر است. این نانولایه‌ها بدون این که نیاز به چسب داشته باشند، به بافت‌های بدن می‌چسبند و منجر به قطع شدن خونریزی می‌شوند. قدرت چسبندگی این نانو‌صفحات به بافت‌های بدن بسیار زیاد است؛ از سوی دیگر به دلیل شفاف بودن، می‌توان مقادیر زیادی از این ماده را روی زخم قرار داد و نتیجه را با چشم مشاهده کرد. در صورتی که مقدار ماده کافی نبود، می‌توان دوباره آن را به زخم اضافه کرد و نتیجه تمام مراحل را مستقیما با چشم ارزیابی کرد.
ایجاد یک برش هفت میلیمتری در سیاهرگ بزرگ خرگوش می‌تواند کشنده باشد، اما محققان موفق شدند با استفاده از این ماده خونریزی را قطع کنند. این گروه تحقیقاتی امیدوار است که با استفاده از این فناوری بتوان زخم‌های بزرگ را به راحتی کنترل کرد و بدون نیاز به روش‌های پیچیده نظیر دوختن رگ، بتوان خونریزی را متوقف کرد.
نیرویی که باعث چسبیدن این نانوصفحه‌ها به بافت می‌شود، نیروی واندروالس است. این نانوورق‌ها از کیتوزان آنتی‌باکتریال و اسید آلژنیک ساخته شده‌اند. با قرار دادن این ماده روی زخم، این ترکیبات به صورت یک سد در برابر خونریزی عمل می‌کند و مسیر خارج شدن خون را به سرعت مسدود می‌کند. در این پروژه محصول تولید شده روی زخم‌های حاد تست شده که نتایج، حکایت از موفقیت‌آمیز بودن آن دارد.


برچسب‌ها: نانو, نانوماده, خونریزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی برای مقابله با خطر استفاده از سرنگ های دست دوم، سرنگ هوشمندی را توسعه داده اند که با تغییر رنگ بدنه، نسبت به عدم استفاده مجدد از سرنگ هشدار می دهد. یکی از مشکلات مهم حوزه سلامت در هند، استفاده از سرنگ های استفاده شده است و بسیاری از زباله جمع کن ها با جستجو در مراکز دفن زباله، اقدام به جمع آوری سرنگ های دست دوم و فروش آنها به مراکز درمانی می کنند.
نتایج یک مطالعه نشان می دهد از پنج میلیارد تزریق سالانه در این کشور، دست کم 2.5 میلیارد تزریق بدلیل استفاده از سرنگ های دست دوم بسیار ناایمن هستند و این یک خطر بالقوه برای ابتلای افراد به بیماری های قابل انتقال از راه خون مانند اچ آی وی یا هپاتیت محسوب می شود.
«دیوید سوان» از محققان دانشگاه هادرسفیلد در تلاش برای کاهش خطرات استفاده از سرنگ های استفاده شده و نجات جان هزاران بیمار، سرنگ هوشمند ABC را ابداع کرده است.
در این سرنگ هوشمند از جوهری استفاده شده است که به دی اکسید کربن حساس است؛ زمانی که سرنگ در بسته بندی استریل قرار دارد، بدنه آن به شکل شفاف دیده می شود و هنگام استفاده، مهر و موم سرنگ شکسته شده و رنگ بدنه تغییر می کند که بعنوان هشداری برای عدم استفاده مجدد از سرنگ است.
تفاوت یک سرنگ استریل خارج از بسته بندی با یک سرنگ شسته شده با کمک جوهر هوشمند مشخص می شود و بدنه سرنگ استفاده شده که در معرض هوا قرار گرفته است، به رنگ قرمز در می آید. در صورت استفاده از سرنگ ABC تنها در پنج درصد تزریقات هند، پس از پنج سال از 700 هزار عفونت پیشگیری شده و 130 میلیون دلار در هزینه های پزشکی صرفه جویی می شود. طرح سرنگ هوشمند ABC بعنوان یک راه حل خلاقانه برای حل مشکل جهانی، بعنوان یکی از فینالیست های جایزه Index2013 انتخاب شده است.


برچسب‌ها: هوشمند, سرنگ هوشمند, خون, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


لوپوس يك بيماري خودايمني و در واقع بيماري بافت همبند است كه پوست، كليه، استخوان‌ها، قلب، چشم، مفاصل، عروق خوني و ... را درگير مي‌كند. شدت اين بيماري مي‌تواند طيف وسيعي داشته باشد و از نوع خفيف تا شديد تغيير كند، اما آنچه در سير باليني اين بيماران تاثير مستقيم دارد، پيگيري درمان‌هاي دارويي زير نظر پزشك متخصص است. بسياري از بيماران لوپوسي به نحوي از اضافه وزن يا كاهش وزن شكايت دارند. در واقع كاهش وزن اين افراد در بيشتر مواقع به دليل خود بيماري يا زخم‌هاي دهاني و در نتيجه بي‌اشتهايي است. در مقابل برخي از بيماران به دليل مصرف داروهاي كورتوني دچار افزايش وزن مي‌شوند؛ اما هر دو گروه از بيماران بايد با يك رژيم غذايي متعادل و تحت نظر پزشك به وزن نرمال برسند. اگر زخم‌هاي دهاني شما را آزار مي‌دهد، بهتر است غذاي خود را بيشتر به صورت آبكي، سوپ و آش ميل كنيد. مي‌توانيد قبل از خوردن غذا از داروهاي بي‌حس‌كننده دهاني كه پزشك براي شما تجويز مي‌كند استفاده كنيد.
از پوكي استخوان پيشگيري كنيد: غذاهاي حاوي كلسيم و ويتامين D براي شما ضروري است. ويتامين D مورد نياز شما نيز با مصرف غذاهاي دريايي و ماهي تون، آزاد و ساردين مي‌تواند جبران شود. گاهي لازم است با تجويز پزشكتان از مكمل‌هاي دارويي كلسيم و ويتامين D استفاده كنيد، زيرا نورخورشيد به دليل عوارض پوستي كه براي اين بيماران ايجاد مي‌كند، منبع خوبي براي ويتامين D نيست.
غذا بايد كم‌چرب و كم‌پروتئين باشد: يكي از عوارض بيماري لوپوس عوارض كليوي آن است كه به دليل رسوب پروتئين در كليه‌ها ايجاد مي‌شود و باعث نارسايي تدريجي كليه مي‌شود. از طرفي مصرف غذاهاي چرب نيز رسوب پروتئين در كليه را تسريع مي‌كند.
مصرف نمك و قند را به حداقل برسانيد: يكي ديگر از بيماري‌هايي كه در كمين بيماران لوپوسي است، مشكلات قلبي و فشارخون ناشي از تصلب شرائين و رسوب چربي در ديواره سرخرگ‌هاست. از طرفي مشكلات كليوي نيز باعث افزايش فشارخون مي‌شود. به همين دليل مصرف غذاهاي كم‌نمك و كم‌چرب را فراموش نكنيد.
از خاصيت ضدالتهابي امگا  3 بهره بگيريد: بسياري از علائم بيماري لوپوس مانند ضايعات پوستي، تورم و درد مفاصل، زخم‌هاي دهاني و گوارشي ناشي از ايجاد التهاب است. امروزه محققان دريافته‌اند كه منابع غني از اسيدهاي چرب امگا  3 مانند روغن ماهي در درمان اين التهاب‌ها نقش مهمي دارند. همچنين مصرف روزانه 2 عدد گردو نيز مقادير مناسبي امگا  3 به شما مي‌‌رساند. استفاده از روغن كانولا در پخت و پز نيز تا حدودي امگا  3 مورد نياز شما را تامين مي‌كند.


برچسب‌ها: لوپوس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران
زمان برگزاری: ۱۳ الی ۱۴ آذر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سرطان, علوم پزشکی تهران, انستیتو کانسر ایران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


هپاتيت يا همان التهاب بافت كبد، علل مختلفي دارد كه ويروس‌ها از جمله اين علل محسوب مي‌شوند. در اين ميان ويروس‌هاي هپاتيت A، B و C از شايع‌ترين آنها به شمار مي‌رود كه هر كدام راه‌هاي انتقال مخصوص به خود را دارند، اما آنچه سيب اين هفته در بخش تغذيه باليني بدان مي‌پردازد، اصولي است كه بايد در تغذيه اين بيماران بدان توجه ويژه كرد.
با بي‌اشتهايي مبارزه كنيد:به دليل فعل و انفعالاتي كه طي اين بيماري در بدن رخ مي‌دهد، اين بيماران دچار بي‌اشتهايي مفرط مي‌شوند و در نتيجه مدت بسيار كوتاهي بخش اعظمي از وزن آنان از بين مي‌رود، از اين رو اولين نكته رفع بي‌اشتهايي اين بيماران است. از غذاهايي كه مي‌توانند اشتهاي اين افراد را تحريك كنند، بايد به خوراكي‌هايي همچون سوپ رقيق و كم‌چرب، بيسكويت، كراكر، بستني، ماست كم‌چرب و شير اشاره كرد.
كربوهيدرات‌هاي سالم مصرف كنيد:50 تا 55 درصد انرژي دريافتي فرد هپاتيتي بايد از كربوهيدرات‌هاي پيچيده تامين شود. غلات كامل (به صورت پودر)‌ سيب‌زميني آب‌پز و حبوبات كامل از منابع خوب كربوهيدرات‌هاي پيچيده به شمار مي‌روند. يك رژيم غذايي صحيح رژيمي است كه روزانه حداقل يك وعده كامل از حبوبات پخته شده به ميزان 150  100 گرم يا 3 عدد سيب‌زميني متوسط را در خود داشته باشد. از غذاهاي ديگري كه كربوهيدرات‌هاي مفيد را در خود دارند، مي‌توان به عسل، خرما، كشمش و توت خشك اشاره كرد.
پروتئين فراموش نشود:يك فرد هپاتيتي بايد روزانه‌ 5/1 - 2/1 گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن پروتئين دريافت كند. اين موضوع اهميت بسيار زيادي در حفظ وزن بيمار دارد. از اين رو بايد بادقت رعايت شود.
مصرف چربي‌ها ضروري است:توصيه مي‌شود 35  30 درصد كل كالري مورد نياز فرد مبتلا از چربي‌هاي اشباع نشده تامين شود كه در اين ميان روغن زيتون، روغن كانولا و روغن دانه انگور از بهترين‌هاست.
از ميوه‌ها غافل نشويد:ويتامين‌هايي كه به نوعي كبد در ساخت آنها دخيل است، در طي اين بيماري كاهش مي‌يابند و بدن با كمبود آنها و عوارض ناشي از آن مواجه مي‌شود. ويتامين‌هاي  K  و C، B از جمله اين ويتامين‌ها محسوب مي‌شوند. به همين سبب توصيه مي‌شود روزانه حداقل‌ 2 واحد ميوه يا آب ميوه طبيعي و 2 واحد سبزي تازه در رژيم غذايي فرد گنجانده شود.
از اين غذاها پرهيز كنيد: سالادهاي پرچرب، مايونز، زرده تخم‌مرغ، پوست مرغ، گوشت‌هاي چرب شامل گوشت گوساله‌يا گوسفند چرب، ماهي چرب، انواع كيك و شيريني از جمله غذاهايي است كه بايد از خوردن آنها پرهيز شود.


برچسب‌ها: هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان دریافتند که باکتری‌های روده ممکن است به پیش‌بینی خطر ابتلا به چاقی کمک کنند. به نظر می‌رسد باکتری‌های موجود در سیستم گوارشی افراد بر احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی آنها اثر می‌گذارد. نتایج تحقیق گروهی از دانشمندان بین‌المللی حاکی از آن است که رژیم غذایی سرشار از فیبر می‌تواند آرایش باکتری‌های روده را تغییر داده و همین امر کاهش وزن را برای افراد آسان‌تر می‌کند.
به اعتقاد کارشناسان، روده نقش مهمی در افزایش یا کاهش وزن دارد. به گفته جفری کریلو، استاد بخش پاتوژنز میکروبی و ایمونولوژی مرکز سلامت تگزاس آمریکا اکنون اهمیت باکتری‌های روده در سلامت افراد مشخص است و این امر به این معناست که تخریب این باکتری‌ها از طریق مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها یا صرف غذاهایی که فقط به رشد نوع خاصی از باکتری‌‎ها کمک می‌کنند ممکن است بر تمام بدن تاثیر بگذارد. دوسکو اریچ، همکار نویسنده این تحقیق اظهار کرد: ما از تاثیر باکتری روده بر سلامت و چاقی آگاهیم، اما از چگونگی آن اطلاعی نداریم. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد میزان این باکتری‌ها در معده افراد چاق بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد. وی ادامه داد: نحوه ارتباط باکتری‎های روده و ابتلا به چاقی مشخص نیست اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که متابولیسم این باکتری‌ها با متابولیسم بدن انسان در ارتباط است. نتایج این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.


برچسب‌ها: چاقی, باکتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


نتايج حاصل از مطالعه فاز 3 با نام اسکواير ( SQUIRE) در مبتلايان به بدخيمي اسکواموس و غيرسلول کوچک ريه، موفقيت‌آميز بوده‌اند. براساس اين مطالعه که به تازگي به پايان رسيده، شانس بقاي مبتلايان به مرحله 4 و متاستاتيک بدخيمي اسکواموس و غيرسلول کوچک ريه، در صورت تجويز نسيتوموماب(Necitumumab) در ترکيب با جمسيتابين و سيس پلاتين، درمقايسه با شيمي‌درماني درخشان‌تر بوده است. شايع‌ترين عوارض جانبي گزارش‌شده در بيماران تحت‌درمان با نسيتوموماب عبارت بودند از بثورات جلدي و‌هايپومگنزمي. نادرترين عارضه در گروه مصرف‌کننده اين دارو، ترومبوآمبولي بود. نسيتوموماب در صورت تاييد، اولين درمان بيولوژيک در مبتلايان به بدخيمي اسکواموس ريه خواهد بود. بدخيمي ريه، شايع‌ترين علت مرگ ناشي از سرطان در بيشتر کشورهاي جهان است. بدخيمي سلول غيرکوچک ريه، شايع‌تر از ساير انواع بدخيمي‌هاي ريه است و 85 درصد از همه انواع سرطان‌هاي ريه را شامل مي‌شود. در مطالعه اسکواير، 1093 بيمار بزرگ‌تر از 18 سال مبتلا به بدخيمي اسکواموس و غيرسلول کوچک ريه که دچار متاستاز شده بودند و هيچ درمان قبلي براي بيماري خود دريافت نکرده بودند، شرکت داشتند. بيماران در گروه الف، درمان با نسيتوموماب همراه شيمي‌درماني(جمسيتابين و سيس پلاتين) و در گروه ب، فقط شيمي‌درماني با جمسيتابين-سيس پلاتين را دريافت کردند. بيماران هر دو گروه با فواصل 6 هفته‌اي تحت‌بررسي با CT Scan يا MRI قرار گرفتند. شيمي‌درماني براي حداکثر 6 دوره در هر دو گروه ادامه يافت. در گروه الف، درمان با نسيتوموماب تا زمان مشاهده تغيير در گرافي بيماران ادامه يافت. نسيتوموماب، يک آنتي‌بادي مونوکلونال ايمن گلوبولين G1 انساني است که اتصال ليگاند در محل گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال انساني را بلوک مي‌کند. فعال شدن گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال، با پيشرفت بدخيمي و القاي آنژيوژنز، مهار آپوپتوز يا مرگ سلول مرتبط است.


برچسب‌ها: داروی جدید, نسيتوموماب, سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


آکاستي فارما، نتايج به دست آمده از مطالعه فاز 2 تصادفي و چندمرکزي انجام شده براي بررسي اثربخشي و ايمني داروي در دست تحقيق کاپره (CaPre) را در درمان هايپرتري گليسريدمي خفيف تا شديد رضايت‌بخش اعلام کرده است. مصرف کاپره در هر 2 دوز روزانه 2 و 4 گرم، طي مدت 8 هفته توانست تري‌گليسريد را 20درصد کاهش دهد. به عبارتي ساده‌تر، در مطالعات مذکور کاپره در درمان‌ هايپر تري‌گليسريدمي اثربخش و ايمن تشخيص داده شد. بيش از 230 بيمار در اين مطالعه 8 هفته‌اي شرکت داشتند و اثربخشي کاپره با داروهاي متداول در درمان‌ هايپر تري‌گليسريدمي- مانند ازتيمايد و فيبرات‌ها -مقايسه شد. از ميان بيماران شرکت‌کننده در اين مطالعه، 88 درصد‌ هايپرتري‌گليسريدمي خفيف تا متوسط داشتند(تري گليسريد 200 تا 500 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر). هيچ عارضه جانبي جدي‌اي طي مطالعات گزارش نشد؛ يعني کاپره در دوزهاي تجويز شده ايمن بوده و به خوبي از سوي بيماران تحمل شده بود. انتظار مي‌رود پس از تکميل مطالعات باليني، کاپره به تنهايي يا در ترکيب با استاتين‌ها در درمان‌ هايپرتري‌گليسريدمي به کار رود.


برچسب‌ها: داروی جدید, کاپره, هیپرتری گلیسریدمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


درخواست ثبت داروي جديد ايبروتينيب (Ibrutinib)در درمان بيماران مبتلا به لوکمي لنفوسيتيک مزمن که قبلا تحت‌درمان قرار گرفته‌اند و نيز بيماراني که قبلا به دليل لنفوم سلول منتل درمان شده‌اند، پذيرفته شد. درخواست ثبت اين دارو براساس نتايج 2 مطالعه باليني فاز 2، يکي روي لوکمي لنفوسيتيک مزمن راجعه/عود‌کننده و ديگري روي لنفوم سلول منتل راجعه/عود‌کننده که هر 2 در نشريه ماه ژوئن 2013 منتشر شده، انجام گرفت. ايبروتينيب، يک مهارکننده بروتون تيروزين کيناز است که براي درمان بدخيمي‌هاي لنفوسيت B تجويز مي‌شود. در صورت تاييد، ايبروتينيب اولين دارو از گروه مهارکننده‌هاي بروتون تيروزين کيناز خواهد بود. لوکمي لنفوسيتيک مزمن و لنفوم سلول منتل، بدخيمي‌هاي خوني هستند که از لنفوسيت‌هاي B منشا مي‌گيرند. لوسمي لنفوسيتيک مزمن، شايع‌ترين لوسمي در بزرگسالان است. اين بيماري در سالمندان شايع است و شانس بقاي 5 ساله در بيماران، حدود 82درصد است. لنفوم سلول منتل، نوع مهاجمي از لنفوم غيرهوچکين لنفوسيت B است که معمولا سالمندان را مبتلا مي‌کند. بيماري اغلب در گره‌هاي لنفاوي آغاز مي‌شود اما ممکن است به ساير بافت‌ها (مانند مغزاستخوان، کبد و طحال) هم گسترش يابد.


برچسب‌ها: داروی جدید, ايبروتينيب, لوسمی, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


با استفاده از مدل‌هاي آب و هوايي براي شبيه‌سازي ميزان آلودگي هوا در سال‌هاي 1850 و 2000، دانشمندان دانشگاه کاروليناي شمالي اثرات آلودگي هوا را روي ميزان مرگ و مير کنوني تخمين زده‌اند. اين تيم تحقيقاتي تخريب اوزون را به حدود 470 هزار مرگ در سال ناشي از بيماري‌هاي تنفسي نسبت داده‌اند. به عبارت ديگر، مرگ ناشي از افزايش ذرات ريز که به داخل ريه نفوذ مي‌کنند جزيي از 1/2 ميليون مرگي است که سالانه به دليل بيماري‌هاي قلبي و ريوي ناشي از آلودگي هوا رخ مي‌دهد. محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «اين ارقام بسيار تکان‌دهنده هستند، زيرا بسياري از اين موارد مرگ در آسيا اتفاق مي‌افتد؛ جايي که جمعيت زيادي در آن ساکن هستند و آلودگي هوا در سال‌هاي اخير به‌طور قابل‌توجهي افزايش يافته است.» در اين مطالعه اثرات تغييرات آب و هوايي نيز مورد بررسي قرار گرفته که مي‌تواند تاثير آلودگي هوا را به روش‌هاي مختلف تقويت کند. در اين ميان تغييرات آب و هوايي با مرگ حدود 3700 نفر سالانه در اثر آلودگي هوا در ارتباط است.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


نتايج دو مطالعه جديد که به تازگي منتشر شده، پيشنهاد مي‌کنند نوعي از باکتري روده که در دهان يافت مي‌شود ممکن است بروز سرطان کولورکتال را بوسيله نفوذ بر پاسخ ايمني و تبديل آنها به ژن‌هاي سرطان تحريک کند. محققان معتقدند که يافته‌هاي آنها شايد راهي جديد باشد براي ارتقاي روش‌هاي تشخيصي، پيشگيرانه و درمان به موقع سرطان کولورکتال. امروزه شواهدي در دست است که عدم تعادل ميان باکتري‌هاي «خوب» و «بد» روده مي‌تواند باعث بروز سرطان کولورکتال شود. دو مطالعه اخير روي نوعي باکتري به‌نام «فوزوباکتريا» و خصوصا گونه nucleatun آن تمرکز داشته است. به عبارتي فوزوباکتريومي که در دهان يافت شده، به ميزان فراواني در بافت به دست آمده از بيماران مبتلا به سرطان کولورکتال نيز وجود داشته است. البته هنوز مشخص نيست که آيا اين نوع باکتري رشد سلول‌هاي توموري را تحريک مي‌کند و اگر اين‌طور است، اين کار چگونه انجام مي‌شود. در مطالعه اول، محققان «فوزوباکتريا» را در توده‌هاي خوش‌خيم يافتند که در طول زمان بدخيم خواهند شد. اين ممکن است پيشنهاد کننده اين مطلب باشد که آنها در تشکيل مراحل اوليه تومور نقش داشته باشند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کولورکتال, باکتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


بيماري سنگ كيسه صفرا در ميان كشورهاي غربي بسيار شايع است. كالبد شكافي انجام شده در ايالات متحده نشان داده است كه حداقل در 20 درصد زنان و 8 درصد مردان بالاي چهل سال ، سنگ كيسه صفرا وجود داشته است. سنگ هاي صفراوي شايعترين علت بيماري هاي دستگاه صفراوي در ايالات متحده هستند و تا سن هفتاد سالگي20 تا35 درصد مردم به آن دچار مي شوند. سنگ هاي كيسه صفرا ساختمان هايي بلوري دارند كه به واسطه ساخت ومتراكم شدن اجزاي طبيعي يا غير طبيعي صفرا تشكيل شده و به سه نوع اصلي تقسيم مي شوند. 80درصد آن ها به طور عمده از نوع كلسترولي يا سنگ هاي مخلوط هستند و 20درصد را سنگ هاي رنگدانه اي(پيگمانته) تشكيل مي دهند كه مركب از املاح كلسيم و به ويژه بيلي روبينات كلسيم اند.
در بسياري از افرادي كه دچار سنگ هاي كيسه صفرا مي شوند ميزان كلسترول موجود در صفرا بيش از حدي است كه بتواند به حالت محلول پايدار باقي بماند، يعني در واقع صفرا از نظر كلسترول، حالت فوق اشباع پيدا مي كند و در نتيجه در صفراي فوق اشباع برخي بيماران، كریستال هاي ميكروسكوپي كلسترول تشكيل مي شود. رسوب تدريجي كلسترول بر روي يكديگر منجر به پيدايش سنگ هاي صفراوي كلسترولي ميكروسكوپي مي شود. از طرفي اختلالاتي كه باعث كاهش حركات كيسه صفرا مي شوند نظير جراحي، سوختگي ها، بارداري، قرص هاي ضد بارداري خوراكي، همگي از عوامل ايجاد سنگ صفرا هستند.
غذاهاي حاوي كالري بسيار اندك و همچنين بارداري، به حالت سنگ سازي كيسه صفرا كمك مي كنند. اولا" به علت تغيير در تركيب ذخيره اسيد صفراوي و ظرفيت حمل كلسترول صفرا، در طي سه ماهه سوم بارداري، اشباع كلسترول افزايش قابل توجهي پيدا مي كند. ثانيا" بررسي اولتراسونوگرافيك- نوعي روش تشخيصي متداول در پزشكي كه با بهره گيري از موج هاي فراصوت براي تعيين موضوع ساختارهاي داخل بدن انجام مي شود- نشان داده است كه انقباض كيسه صفرا در پاسخ به يك وعده غذا، بسيار بطئي شده و اين مساله منجر به اختلال در تخليه كيسه صفرا مي شود. همچنين ديده شده است كه 10 تا 20 درصد افرادي كه به كمك غذاهاي بسيار كم كالري دچار كاهش وزن سريع شده اند، گرفتار سنگ كيسه صفرا مي شوند.
امروز شواهد زيادي حاكي از همراهي بين كلسترول غذايي و تشكيل سنگ هاي صفراوي در دست است. افزايش كلسترول در برنامه غذايي مبتلايان به سنگ صفراوي موجب ترشح بيشتر كلسترول در صفرا مي شود وهمين تغييرات به عنوان عوامل زمينه ساز تشكيل سنگ هاي صفراوي كلسترولي شناخته شده اند. در بررسي هاي انجام شده اين تغييرات در بيماران شاهد(غير مبتلا به سنگ صفراوي) كه تحت رژيم غذايي غني از كلسترول قرار داشته اند مشاهده نشده است و همين يافته ها به توجيه حضور صفراي فوق اشباع در افراد مستعد به سنگ هاي صفراوي كمك مي كند. همان طور كه گفته شد علاوه بر سنگ هاي كلسترولي، سنگ هاي رنگدانه اي نيز نوع ديگري از سنگ هاي صفراوي اند كه به خصوص در آسيايي ها شايع بوده و اغلب با عفونت سيستم صفراوي همراه اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: کوله سیستیت, سنگ کیسه صفرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


يک شرکت فعال در زمينه توليد محصولات مونوکلونال آنتي بادي، براي درمان سرطان و بيماري‌هاي اتوايميون اعلام کرده ترکيب اپراتوزوماب (Epratuzumab) و ريتوکسيماب (Rituximab) به عنوان خط اول درمان مبتلايان به لنفوم فوليکولار، اثربخشي مطلوبي دارد و پيشرفت بيماري را کند مي‌کند. در 59 بيمار تحت بررسي در اين مطالعه که تمام دوره‌هاي درماني را طي کرده بودند، پاسخدهي کامل به اين دارو 88 درصد تخمين زده شد. از ميان آنها 25 بيمار (42درصد) پاسخدهي درماني کامل و 27درصد (45درصد) پاسخدهي درماني نسبي داشتند و در 6 بيمار (10درصد) بيماري تحت کنترل درآمد.
طول مدت بدون پيشرفت بيماري در اين بيماران، 3 سال و نيم بود و طي 3 سال، بيماري 60 درصد از بيماران خاموش باقي ماند. اپراتوزوماب، آنتي‌بادي انساني ضد CD22 است که اثربخشي خوبي در مونوتراپي موارد عود لنفوم فوليکولار دارد. هرچند ترکيب درماني ريتوکسيماب با شيمي‌درماني، شانس بقاي بيماراني که قبلا تحت درمان قرار نگرفته بودند را بهبود مي‌بخشد، بسياري از بيماران نمي‌توانند يا نمي‌خواهند شيمي‌درماني را تحمل کنند.
تعداد 60 بيمار به‌طور هفتگي 360 ميلي‌گرم بر مترمربع از سطح بدن اپراتوزوماب را همراه 375 ميلي‌گرم بر مترمربع از سطح بدن ريتوکسيماب، براي 4 دوز اينداکشن دريافت کردند. اين ترکيب در هفته‌هاي 12، 20، 28 و 36 (در مجموع 8 دوز) طي 9 ماه ادامه يافت. درمان در گروه تحت کنترل به‌خوبي تحمل شد و ميزان بروز عوارض نزديک به بيماراني بود که ريتوکسيماب را به تنهايي مصرف کرده بودند. يکي از بيماران با وجود اينکه تمام دوره‌هاي درماني را گذرانده بود قبل از ارزيابي ميزان پاسخدهي درماني به دليل عفونت باکتريال فوت شد. به گفته دکتر سينتيا ساليوان، سرپرست تحقيق، اثربخشي اپراتوزوماب در ترکيب با ريتوکسيماب در بيماراني که قبلا هيچ درماني دريافت نکرده بودند قابل‌توجه بود. آنتي‌بادي ضد CD22، در يک مطالعه فاز 3 در بزرگسالان و کودکان مبتلا به لوسمي لنفوبلاستيک حاد بررسي خواهد شد.


برچسب‌ها: لنفوم, لنفوم فولیکولار, سرطان, اپراتوزوماب, ريتوکسيماب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


دفع مكرر مدفوع شل را اسهال گويند. از آن جايي كه در اسهال، غذا با سرعتي غير طبيعي از روده عبور مي كند ، عمل هضم و جذب به طور كامل صورت نمي گيرد و فرصتي براي جذب آب نيز وجود ندارد، در نتيجه براي برطرف كردن اين حالت ، جبران مواد از دست رفته ضرورت دارد. لازم به تذكر است كه اسهال يك بيماري نيست و در رديف علائم، از آن نام برده مي شود . اسهال را در مجموع مي توان به دو گروه1- با منشا عملكردي و 2- با منشا عضوي تقسيم نمود.
نوع عملكردي اسهال، در مقايسه با نوع عضوي آن از شدت كمتري برخوردار است و احتمال ابتلا به آن حتي در بين افراد سالم، زماني كه روده تحت تاثير يك ماده آزاردهنده قرار گيرند، وجود دارد. در اسهال با منشا عضوي، ضايعاتي در مخاط روده ديده مي شود كه در نوع عملكردي وجود ندارد. علل ايجاد كننده اسهال گوناگون و متعدد است. از علل اصلي اسهال عملكردي يا اسهال ساده، مي توان پرخوري يا مصرف غذاي بد، فساد و تخمير ناشي از هضم ناقص كربوهيدرات ها (نشاسته) در روده، استفاده مكرر از مسهل، ناراحتي هاي عصبي، اختلال در غدد داخلي و اسهال همراه با بيماري هاي اسپرو و پلاگر را نام برد. اگر بزرگسالان تحت شرايط عصبي و فشارهاي روحي شديد قرار گيرند، ممكن است به اسهال دچار شوند. همچنين در كودكان، ترس ممكن است، موجب اسهال شود. يكي از انواع سخت اسهال ، هنگام ابتلا به هيستري مشاهده شده است . از طرفي در هواي گرم ، اغلب اسهال شيوع پيدا مي كند . علاوه بر اين مسموميت غذايي ، عامل مهمي در ايجاد اسهال است و بالاخره فساد مواد غذايي به هر علت كه باشد(عدم نگهداري غذا در يخچال يا عدم رعايت بهداشت) ، مي تواند به دليل سم حاصل از تجزيه و تخمير ماده غذايي و ميكروب ها ، موجب اسهال شود.
اسهال هاي منشا عضوي يا ارگانيك، ممكن است در نتيجه حمله سموم باكتري و پروتوزوآي خارجي و يا به علت بعضي از بيماري ها از قبيل سل، اسهال خوني آميبي، تب حصبه، هپاتيت ويروسي، التهاب كولون قرحه اي مزمن، التهاب موضعي ايلئوم، آنتريت ويا به دليل كمبود آنزيم هاي مورد نياز، براي هضم و جذب كربوهيدرات ها به وجود آيد.
درمان غذايي در تمام اسهال ها بدون توجه به علت آن، مشابه يكديگر است . هدف پزشكي ، معالجه علت ايجاد كننده اسهال است. براي درمان غذايي، رژيمي تجويز مي شود كه در روده، حداقل باقيمانده را به جا گذارد، يعني رژيم غذايي كه از نظر فيبر محدود باشد. در اسهال حاد حدود 24 تا 48 ساعت اول اسهال، به بيمار غذايي از راه دهان داده نمي شود تا روده و معده كاملا" در حال استراحت باشند .طول اين زمان به شدت و منشا يا ماهيت اسهال بستگي دارد. البته بايد مواد مغذي و مايعات تلف شده بدن، از راه سياهرگ جبران شوند . در اين مورد جبران الكتروليت ها به ويژه پتاسيم و سديم اهميت زيادي دارد كه بايد به وسيله سرم يا محلول هاي خوراكي حاوي اين نمك ها تامين شود.
 براي جلوگيري از اسيدوز و كاهش اتلاف پروتئين ها به محلول هاي تزريقي ويتامينB وC و گلوكز نيز اضافه مي شود. اگر تغذيه سياهرگي بيش از 48 ساعت ادامه يابد، مي بايد از هيدروليزات هاي پروتئين نيز استفاده شود. در اين صورت بايد هر چه زودتر از راه دهان به بيمار غذا داده شود تا كمبود انرژي به وجود آمده جبران شود. ابتدا از غذاهاي ساده نظير سوپ رقيق صاف شده ، حريره ، نان برشته و چاي استفاده مي شود و سپس به تدريج به مقدار و نوع آن افزوده مي شود، تا به يك رژيم غذايي محدود از فيبر ، غني از انرژي(45 كيلو كالري به ازاي هر كيلوگرم) برسد و همچنين غني از پروتئين(2-۱.۵ گرم به ازاي هر كيلوگرم) برسد. در چنين مواقعي غذا با حجم كم و در دفعات متعدد به بيمار تغذيه مي شود. همچنين همراه با غذا ، تكميل كننده هاي ويتاميني نيز تجويز مي شود . به علاوه از پودر شير بدون چربي و كربوهيدرات هاي مناسب مانند گلوكز و لاكتوز براي افزايش انرژي و پروتئين رژيمي مي توان استفاده كرد . سپس با افزودن غلات ، فرني ، ژله و چربي هاي ناآميزه مانند كره وخامه(بر حسب تحمل) انرژي دريافتي اضافه خواهد شد.
در شروع از آب ميوه وسبزي صاف شده به مقدار كم استفاده مي شود و سپس پوره سبزي و ساير غذاها اضافه مي گردد . تغييرات در غذا بايد بر حسب تحمل و وضع بيمار باشد تا در برگشت به حالت طبيعي ، دوباره به اسهال مبتلا نشود.
پكتين اهميت زيادي در درمان اسهال دارد . چند تكه سيب خام يا مقدار زيادي پخته آن به فاصله 2 تا 4 ساعت بر حسب تحمل مي تواند براي كودكان استفاده شود.
 اسهال مزمن معمولا" با كمبودهاي تغذيه اي همراه است و اغلب به دليل تغييرات غير طبيعي ساختمان روده و نيز مخاط آن( به جز در چند مورد اسهال هاي عصبي) جذب الكتروليت ها، ويتامين ها ، مواد معدني و پروتئين ها دچار اختلال مي گردد كه بايد جبران شوند. جبران سديم ، پتاسيم و مايعات براي حفظ خواص فيزيولوژيك سرم ضرورت دارد . كمبود پتاسيم كه از الكتروليت هاي ضروري براي بدن است ، نشان دهنده تخليه بافت ها مي باشد و به ميزان پلاسما در گردش و تغييرات آن ارتباطي ندارد . كمبود پتاسيم موجب تغيير فعاليت حركتي روده، بي اشتهايي و اختلال در روده مي شود و كمبود آهن نيز موجب كم خوني مي گردد . پروتئين ها به خوبي هضم و جذب نشده و ويتامين ها از بدن دفع مي گردند. اگر درمان با آنتي بيوتيك ادامه داده شود ، سنتز بعضي از ويتامين هاي B دچار اختلال مي شود . در اين رابطه كمبود اسيد فوليك ، ويتامينB12 و نياسين گزارش شده است.
احتمال دارد در اسهال مزمن پيروي از رژيم غذايي محدود از فيبر ، ماه ها به طول انجامد. در اين صورت بايد دقت كرد كه انرژي و پروتئين كافي به بدن بيمار برسد تا وزن او در حد طبيعي حفظ شود . ممكن است تامين 3000 كالري و 120 گرم پروتئين ضرورت پيدا كند . اگر بيمار قادر به دريافت غذاي كافي نباشد، بايد باقيمانده  مواد غذايي مورد نياز او از طريق لوله يا رگ به بدن او رسانده شود.
استفاده از محلول هاي نمكي هم غلظت با خون و مايعات گاهي ضروري است. روزانه دو تا سه ليتر آب براي جبران مقدار دفع شده لازم است. از منابع غذايي غني از پتاسيم، نظير سوپ وآبميوه صاف شده به مقدار كم و در دفعات مكرر نيز مي توان براي تامين الكتروليت ها و مايعات استفاده كرد.
در اسهال چرب مشخصا" همراه مدفوع، چربي وجود دارد كه نشانه يك بيماري شديد ارگانيك (عضوي) است. وجود چربي در مدفوع مي تواند : 1- به دليل نقص در هضم ، مثلا" در التهاب لوزالمعده ، بيماري كبد، سيستم صفراوي و يا بعد از جراحي معده باشد. 2- به دليل نقص در جذب ، مثلا" در بيماري اسپرو ، برداشت يا جراحي بيش از نيمي از روده كوچك و يا التهاب موضعي روده كوچك ( كوليت اولسري، آنتريت موضعي) باشد. اسهال چرب بيماران مبتلا به كمبود لاكتاز را ناشي از قند شير  يا لاكتوز مي دانند . به طور طبيعي ميزان چربي مدفوع بين 2 تا 5 گرم در روز است ولي در اسهال چرب مقدار آن به 60 گرم در روز مي رسد. چون اسهال چرب نيز نشانه يا علائمي از يك بيماري است، بنابراين علت اصلي آن كشف و درمان شود. در اين بيماران بدون استثنا كاهش وزن مشاهده مي شود كه نياز به افزايش انرژي دريافتي را ضروري مي سازد. براي جبران كاهش وزن و ايجاد تغذيه متعادل در بيمار، رژيم غذايي بايد از نظر پروتئين، غني و از نظر مقدار كربوهيدرات و چربي بر حسب تحمل او باشد. احتمال كمبود انواع ويتامين ها به ويژه ويتامين هاي محلول در چربي بسيار زياد است . در نتيجه تجويز تكميل كننده هاي ويتاميني ضرورت دارد. استفاده از غذاهاي غني از آهن وكلسيم و نيز درمان دارويي اين دو عنصر توصيه مي شود.
در مواردي كه بيماري ، مبتلا به كم خوني ماكروسيستيك است، تجويز ساير عوامل خون ساز مانند ويتامينB12 و اسيد فوليك نيز ضرورت دارد . در بعضي موارد پتاسيم مورد نياز بيمار از طريق غذاهاي او افزايش داده مي شود و گاهي نيز پزشك به وسيله دارو ، آن را تامين مي كند. بعضي موارد ناشي از هضم و جذب چربي به درمان با تري گليسريدهاي داراي زنجيره متوسط براي جذب، نيازي به هيدروليز ندارند و جذب آن ها بدون وجود عصاره لوزالمعده و ترشح صفرا صورت مي گيرد. از طرف ديگر سنتز مجدد اسيدهاي چرب آزاد در سلول هاي مخاطي به تري گليسريدها، به طور ضروري با اسيدهاي چرب 8 كربنه يا كمتر از آن صورت نمي گيرد و اسيدهاي چرب با زنجيره كوتاه و متوسط بعد از جذب بدون سنتز مجدد به تري گليسريدها، وارد سياهرگ باب شده و از آنجا به طور مستقيم به كبد مي روند .MCT در روغن ها و به شكل تركيبات فرموله در دسترس است و در فرمول تهيه شده علاوه بر MCT ، پروتئين ، كربوهيدرات ، مواد معدني و ويتامين ها نيز وجود دارند.


برچسب‌ها: اسهال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم شهریور 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links