نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض سیلیکا خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. سیلیکا یک ماده معدنی است که در موادی مانند شن، سنگ، بتون و آجر یافت می شود که این مواد در ساخت و سازها، حفاری و تولید صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.  محققان انجمن سرطان آمریکا و دانشگاه ˈاموریˈ در آتلانتا گفتند که سرطان ریه علت عمده مرگ و میر میان زنان و مردان است و دود سیگار بزرگترین عامل خطر ساز ابتلا به این سرطان است. با این حال، قرار گرفتن در معرض رادون، آزبست، سیلیس و آلودگی هوا نیز خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.
کارگران با استنشاق ذرات هنگام برش، اره و یا حفاری در معرض سیلیکا قرار می گیرند. براساس آمار سالانه حدود 2.2 میلیون کارگر آمریکایی در معرض این ماده خطرناک قرار می گیرند. محققان قوانین جدیدی را پیشنهاد کرده اند که می تواند مقدار استنشاق ذرات کریستالی سیلیکا را که یک کارگر می تواند در طول 8 ساعت کار خود در معرض آن قرار گیرد، کاهش دهد. محققان تخمین می زنند که این قوانین جدید می تواند جان حدود 700 نفر را نجات دهد و از ابتلای هزار و 600 مورد جدید ابتلا به سیلیکوزیس ( یک بیماری تنفسی ناشی از سیلیکا ) پیشگیری کند. نتایج این مطالعه در نشریه A Cancer Journal for Clinicians منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, سیلیکا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات محققان آمریکایی نشان می دهد که مصرف آجیل انسان را چاق نمی کند و خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را نیز کاهش می دهد. در این مطالعه دکتر ˈکارن سیگلˈ و همکارانش از دانشگاه ˈلوما لینداˈ به ارتباط میان مصرف انواع مغزها همچون بادام ، بادام هندی ، فندق ، پسته و گردو و کاهش خطر ابتلا به سندروم متابولیک پی بردند. سندروم متابولیک مجموعه ای از عوامل خطر ساز است که خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را دو برابر و خطر ابتلا به دیابت نوع دو را پنج برابر می کند. تخمین زده می شود که حدود یک سوم شهروندان آمریکایی به سندروم متابولیک مبتلا هستند.
در این مطالعه محققان با بررسی افرادی که در روز به میزان کافی از انواع مغزها استفاده می کنند ،متوجه شدند که خطر ابتلای آنها به سندروم متابولیک هفت درصد کاهش یافته است. محققان علاوه بر تاثیر مصرف آجیل ها بر سندروم متابولیک ، اثر مصرف آجیل بر چاقی را نیز مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه نشان داد که افرادی که در روز به اندازه کافی آجیل مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که در روز کم آجیل مصرف می کنند، شیوع چاقی در آنها به اندازه قابل توجهی کمتر بود. نتیجه این مطالعه در مجله PLoS One منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, آجیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نوعی سیستم کنترل از راه دور با شلیک امواج صوتی به درون بدن، جایگزین تزریقات روزانه انسولین برای افراد مبتلا به دیابت خواهد شد. این سامانه که به ابزار کنترل از راه دور تلویزیون شباهت دارد، به سمت بخش فوقانی بازو نگه داشته می‌شود و در این قسمت، یک کاشت ریز در زیر پوست جاسازی شده است. این کاشت شامل مخزنی از انسولین است که می‌تواند برای 10 روز باقی بماند. زمانی که امواج صوتی به این کاشت برخورد می‌کنند، آن را تحریک کرده تا امکان جریان‌یافتن مقادیر کوچک انسولین به درون جریان خون را فراهم سازند. زمانی که دستگاه کنترل از راه دور خاموش می‌شود، ذرات سطح کاشت به یکدیگر نزدیک ‌می‌شوند و مابقی انسولین را در درون آن نگه می‌دارند.
با این روش که بر روی موش‌ها آزمایش شده، میلیون‌ها فرد دیابتی دیگر مجبور به تزریق هورمون برای روزی بیش از چهار بار نیستند. حدود 2.9 میلیون انگلیسی مبتلا به دیابت هستند و این بیماری زمانی ظاهر می‌شود که لوزالمعده، تولید انسولین را متوقف کرده یا بازدهی آن به شدت افت پیدا می‌کند. انسولین به ماهیچه‌ها کمک می‌کند قند را برای سوزاندن به عنوان سوخت، جذب کنند. بدون وجود سطوح مناسب این هورمون، آسیب‌هایی به کلیه، چشمان، اعصاب، قلب و شریان‌های اصلی وارد می‌آید.
دیابت نوع یک بیشتر بر افراد جوان اثر می‌گذارد و این اشخاص اغلب نیاز به تزریقات روزانه انسولین برای مابقی عمرشان دارند. دیابت نوع 2 نیز که پس از جوانی ظاهر می‌شود، اغلب با سبک زندگی مرتبط است و بیماران با قرص درمان می‌شوند و تعدادی از آن‌ها در نهایت، به تزریق نیز نیاز دارند. در جدیدترین شیوه برای رساندن انسولین به بدن، نخست یک کاشت کوچک و به اندازه سیم‌کارت تلفن همراه، در زیر پوست با استفاده از داروی بیهوشی موضعی جاسازی می‌شود. در درون هر یک از هزاران نانوذره، مقدار کوچکی انسولین وجود دارد. نیمی از ذرات با بار الکتریکی مثبت پوشیده شده‌اند و نیم دیگر نیز دارای بار منفی هستند. این بارهای مخالف به سمت یکدیگر جذب می‌شوند و ذرات را به یکدیگر می‌چسبانند.
زمانی که بیماران به انسولین نیاز دارند، سامانه کنترل از راه دور را مستقیما به سمت کاشت نگه می‌دارند و به مدت 30 ثانیه دگمه‌ای را فشار می‌دهند. در اینجا، امواج صوتی موجب مرتعش‌شدن ذرات و جداشدن آن‌ها از یکدیگر شده و انسولین آزاد می‌شود. دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی این شیوه درمانی را طراحی کرده‌اند و جزئیات آن را در مجله Advanced Healthcare Materials منتشر کردند.


برچسب‌ها: انسولین, جالب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ژن ایجادکننده بیماری کبد چرب توسط محققان شناسایی و کشف شد. یک تیم تحقیقاتی به رهبری اروین واگنر، رئیس مرکز اسپانیایی بنیاد ملی تحقیقات سرطان، در برنامه سرطان زیست شناسی سلولی، در همکاری با یوهان در لوزان، ژن AP-1 را کشف کرده‌اند که به شدت در ایجاد بیماری کبد چرب موثر است. در این پژوهش محققان با استفاده از مدل موش ژنتیکی خاص، راهکار درمان بیماری کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به سرطان کبد را کشف کرده‌اند. در این تحقیق چگونگی عملکرد ژن القاگر AP-1 به عنوان تنظیم کننده کار سلولی در ایجاد مرگ سلول‌ها به علت تومور کبدی در مراحل اولیه سرطان کبد مورد بررسی قرار گرفت.
به گفته این محققان، مکانیسم AP-1 در کنترل بیان SIRT6 با زیر و بم اپی ژنتیک بررسی شد. پس از آن مشاهده شد که پروتئین SIRT6 به عنوان سرکوبگر ژن، در مرگ سلولی موش‌ها نقش دارد. نکته مهم این است که تغییر این پروتئین در موش حتی به صورت گذرا و در مرحله شروع، به طور قابل توجهی موجب ایجاد اختلال در عملکرد سلول‌ها و رشد سرطان کبد در موش می‌شود. ارتباط این یافته‌ها در بیش از 150 نمونه بافت انسان حاوی ژن FRA-1 جمع‌آوری شده در بیماران از آسیا و اروپا مورد آزمایش قرار گرفت. مشاهده شده است که یک ارتباط روشن بین این پروتئین و شروع به سرطان کبد (HCCs) در انسان وجود دارد.
این نتایج ارتباط شروع بیماری کبد چرب و متعاقب آن ابتلا به سرطان کبد با اپی ژنتیک و مرگ سلول را در مدل انسانی روشن کرده است و محققان به بینش‌های جدیدی در بیماران مبتلا به بیماری‌های متابولیک که در آن SIRT6 نقش مهمی دارد، دست یافته‌اند. اروین واگنر، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: ژن AP-1 موجب کاهش ابتلا به بیماری کبد چرب در موش‌ها می‌شود. به گفته وی، این ژن حاوی پروتئین اصلی تنظیم کننده سوخت و ساز چربی در بدن است که میزان چربی خون را کنترل می‌کند. عدم تعادل بین AP-1 و پروتئین‌های مختلف نشان دهنده یک گام کلیدی در پاتوژنز بیماری کبد چرب است.
تجمع چربی در کبد به علت چاقی و مصرف الکل، بیماری کبد چرب و یا استئاتوز نامیده می‌شود که یکی از بیماری‌های شایع در جوامع غربی است. این بیماری 30 درصد از جمعیت بزرگسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نکته قابل توجه این است که این بیماری خطر ابتلا به نارسایی کبدی، دیابت و سرطان را افزایش می‌دهد و هیچ درمان دارویی برای این بیماری خطرناک وجود ندارد. نتایج این پژوهش در مجله متابولیسم سلولی منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, کبد چرب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به تولید مواد جدید برای جایگزین‌کردن ماست معمولی شدند. محققان دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا، با استفاده از باکتری‌های پروبیوتیک مشتق‌شده از غلات و آجیل‌ها، "شیرهای گیاهی" را به دست آورده‌اند که می‌تواند جایگزین ماست معمولی شود. این مواد برای افرادی که به شیر گاو یا لاکتوز آلرژی دارند و همچنین کودکان و زنان باردار طراحی شده است. تیم علمی مطالعات خود را با بادام، جو و فندق انجام داد و به زودی استفاده از گردو و شاه‌بلوط را برای تولید مواد خام این محصولات جدید ارزیابی خواهد کرد.
تعدادی از این محصولات ویژگی‌های ضدالتهابی را در سلول‌های روده از خود بروز داده‌اند که این امر، واکنش‌های آلرژیک ناشی از غذا را کاهش و دسترسی زیستی به آهن را افزایش می‌دهد. ماده پروتئینی موجود در شیر گاو و ترکیبات آلرژن مانع از جذب آهن می‌شوند.
بر اساس تحقیقات انجام‌شده، شیرهای جدید دارای ماتریکس خوبی برای رشد و زیست‌پذیری باکتری‌های پروبیوتیک در طول عمر این محصول و به ویژه پس از مصرف آن هستند. این پروژه به افزایش دانش در خصوص مشخصه‌های تغذیه و سلامت شیرهای گیاهی از نظر کاربردهای صنعتی در آینده برای توسعه محصولات با کیفیت خلاقانه مناسب هم برای عموم مردم و هم برای گروههای خاص کمک خواهد کرد.


برچسب‌ها: ماست, پروبیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک روش واکسینه جدید با استفاده از نانوذرات، می‌تواند کلیدی برای مقابله با ویروس‌های دستگاه عصبی باشد که یکی از متداول‌ترین بیماری‌هایی است که از طریق خوردن غذا وارد معده می‌شود. محققان استرالیایی با کاربرد نانوذرات از طریق واکسن‌ها، آنتی‌ژن‌های پپتیدی را برای رشد بیشتر به بدن وارد کرده‌اند. آن‌ها در این تحقیق آنتی‌ژن‌های رترو ویروس را به درون ذرات P وارد کرده‌اند تا در برابر این ویروس مانند نوروویروس‌ها در موش ایمنی ایجاد کنند.
ذرات P دارای یک ساختار منحصر به فرد است. این ذرات حاوی 24 کپی از پروتئین‌های بیرونی نورو ویروس هستند. از فواید ذرات P این است که شامل سه نوع از حلقه‌های سطحی است که برای دامنه گسترده‌ای از آنتی‌ژن‌ها کاربرد دارند. علاوه بر این، ایمنی ژنتیکی زیاد و مقاومت منسجمی را به وجود می‌آورد و اخیرا برای استفاده در کشورهای در حال توسعه از اهمیت خاصی برخوردار است.
هر دو نوع ویروس عامل اصلی بروز ورم معده هستند. این موارد موجب اسهال شدید در کودکان می‌شوند. نوروویروس به طور مشخص مسری بوده و گاهی نیز باعث بروز آنفلوانزا می‌شود که می‌تواند طی دو یا سه روز در یک فرد سالم باعث اسهال و استفراغ شود. این آنتی‌ژن‌ها می‌توانند به آسانی وارد فرایندهای ساخت و ساز در بدن شوند. با این ساختار منحصر به فرد با کارایی بالا، تولید آسان و هزینه اندک، این محصول جدید در علوم زیستی کاربرد فراوان دارد.


برچسب‌ها: نانو, نانوذره, واکسن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه ناتینگهام یک مولکول مصنوعی شبیه شاهدانه تولید کرده‌اند که می‌تواند درد و التهاب مفاصل را در آرتروز کاهش دهد. محققان یک ترکیب مصنوعی ساخته‌اند که یک مسیر حساس به درد در نخاع موسوم به گیرنده کانابینوئیدی 2 (CB2) را مهار می‌کند. اگرچه شاهدانه بطور موثری درد را کاهش می‌دهد اما استفاده پزشکی از آن محدود است. ترکیب جدید دانشمندان موسوم به «JWH133» مصنوعی بوده اما به منظور هدف قرار دادن CB2 به شیوه مشابه شاهدانه طراحی شده است. سطوح گیرنده CB2 در نخاع افراد مبتلا به آتروز با درد شدید آنها مرتبط شناخته شده است.


برچسب‌ها: شاهدانه, مصنوعی, شاهدانه مصنوعی, آرتروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت‌لوئیز و دانشگاه آیووا موفق به کشف گیرنده‌های بویایی در ریه‌ شدند. بینی، تنها عضو بدن نیست که قادر به حس‌کردن بوی ناخوشایند سیگار است، بلکه ریه‌ها هم می‌توانند این بو را احساس کنند. برخلاف گیرنده‌های بینی که در غشاهای سلول‌های عصبی قرار دارند، گیرنده‌های بویایی ریه در غشاهای سلول‌های «اعصاب و غدد» (neuroendocrine) واقع شده‌اند. بنابراین، هنگام وجود دود سیگار در هوا، آنها به جای ارسال تکانه‌های عصبی به مغز، سلول‌های اعصاب و غدد را تحریک کرده و هورمون‌های خاص را برای تنگ‌کردن مسیرهای هوایی ترشح کنند. تکانه‌های عصبی به مغز امکان درک بوی سیگار را از جایی نزدیک فراهم می‌کنند.
گروه جدید سلول‌های تازه‌کشف‌شده، بیان‌کننده گیرنده‌های بویایی در مسیرهای هوایی انسان هستند و سلول‌های «اعصاب و غدد ریوی» یا PNECs نام گرفته‌اند. این سلول‌ها، نگهبان بوده و کار آنها حذف مواد شیمیایی سمی یا محرک از ریه است. چنین سلول‌هایی می‌توانند مسئول حساسیت بیش از حد شیمیایی باشند که مشخصه بیماری‌های تنفسی مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی و آسم است.
به بیماران مبتلا به این شرایط توصیه می‌شود از دودهای ترافیک، بوهای تند، عطرها و محرک‌های مشابه که موجب تنگی راه هوایی و مشکلات تنفسی می‌شوند، اجتناب کنند. گیرنده‌های بویایی موجود روی این سلول‌ها می‌توانند به اهداف درمانی تبدیل شوند و با مسدودکردن آنها شاید بتوان از تعدادی از حملات بیماری‌های ریوی جلوگیری کرد. این گیرنده‌ها همچنین به افراد، امکان کاهش استفاده از استروئیدها یا برونش‌ها را می‌دهند.
دانشمندان با بررسی بافت‌های مسیرهای هوایی بیماران مبتلا به COPD دریافتند این افراد سلول‌های نوروترشحی بیشتری را در مقایسه با بافت‌های مسیر هوایی افراد سالم دارا بودند. سلول‌های موجود در مسیرهای هوایی، عصبی نبوده بلکه سلولهای ترشحی هستند و می‌توانند بیش از یک گیرنده را حمل کنند، بنابراین بجای ارسال تکانه‌های عصبی به مغز، سروتونین و نوروپپتید را در عصب‌های موضوعی و عضلات جاری می‌کنند. آنها به نوعی طراحی شده‌اند تا یک واکنش سریع و فیزیولوژیکی را در صورت استنشاق بویی مضر ایجاد ‌کنند. جزئیات این مطالعه در مجله Respiratory Cell and Molecular Biology تشریح شد.


برچسب‌ها: بو, ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش محققان آمریکایی نشان می‌دهد آسیب مزمن کلیوی که اغلب بدون علامت و شایع است، می‌تواند کشنده‌تر از حمله قلبی باشد. آسیب حاد کلیوی (AKI) کاهش ناگهانی عملکرد کلیه است که اغلب به دنبال جراحی‌های سنگین و عفونت‌های مزمن پدید می‌آید. محققان دانشگاه جورج واشنگتن به منظور انجام این پژوهش، 36 هزار و 980 بیمار مبتلا به آسیب حاد کلیوی و حمله قلبی را به مدت 6 سال، از سال 1999 تا 2005 مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌داد میزان مرگ در افرادی که مبتلا به هر دو بیماری هستند، بسیار بیشتر گزارش شده است و برای بیمارانی که حمله قلبی بدون عارضه داشتند، این خطر کمتر عنوان شد. این پژوهش در مجله "Clinical Journal of the American Society of Nephrology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: حمله قلبی, آسیب حاد کلیوی, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) و دانشگاه کالیفرنیا با ترکیب داروهای متداول مربوط به لوسمی با نانوالماس‌ها و انتقال داروها به درون سلول‌های لوسمی به درمان این نوع سرطان پرداختند. این کشف جدید که برای اولین بار گزارش شده است، می‌تواند درمانی برای لوسمی (سرطان خون) باشد. زمانی که بیماران در معرض شیمی درمانی قرار می‌گیرند، سلول‌های سرطانی راه بهتری را برای دریافت دارو پیش رو دارند.
دانوروبیسین یکی از متداول‌ترین داروهایی است که برای درمان لوسمی استفاده می‌شود. این دارو رشد سلول‌های سرطانی را کم یا متوقف می‌کند و موجب مرگ آنها می‌شود. اگرچه این روش بسیار معمول است، اما سلول‌ها را بعد از درمان در برابر این داروها مقاوم می‌کند. در تحقیق انجام شده توسط محققان دانشگاهی، آن‌ها نانوالماس‌ها را با دانوروبیسین ترکیب و این داروهای ترکیبی را برای درمان سلول‌های سرطانی معرفی کردند. تیم تحقیقاتی در این بررسی دریافتند نانوالماس‌ها می‌توانند به خوبی این داروها را حمل کنند و به درون سلول‌ها انتقال دهند. به واسطه اندازه غیر تهاجمی آنها (برای سلول‌های سالم) و ساختار منحصر به فرد خود، نانوالماس‌ها می‌توانند به راحتی و بدون مسدود کردن رگ‌های خونی به مسیر خود ادامه دهند.


برچسب‌ها: نانو, نانوالماس, سرطان, سرطان خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


کميته مشاوره‌اي داروهاي متابوليک و اندوکرين FDA، اخيرا تاييد داروي تحقيقاتي مترلپتين(Metreleptin) را براي درمان کودکان و بزرگسالان مبتلا به ليپوديستروفي ژنراليزه پيشنهاد کرده است. در مورد اين دارو و انديکاسيون مذکور، 11 راي موافق در برابر يک راي مخالف وجود دارد، اما کميته مشاوره‌اي داروهاي متابوليک و اندوکرين با تاييد مترلپتين براي درمان مبتلايان به ليپوديستروفي پارشيال مخالف بوده است. بي‌شک، راي اين کميته در تصميم‌گيري FDA در تاييد يا رد مترلپتين موثر خواهد بود. ليپوديستروفي، گروهي از سندرم‌هاي نادر هستند که اغلب با ناهنجاري‌هاي متابوليک شديد و مرگ‌و‌مير همراهند. هم‌اکنون FDA در حال بررسي مترلپتين براي درمان بزرگسالان و کودکان مبتلا به ليپوديستروفي ژنراليزه يا اختلالات متابوليک مرتبط با ليپوديستروفي پارشيال (شامل‌ هايپرتري‌گليسريدمي، ديابت قندي خوب کنترل‌نشده و بيماري کبدچرب) است. تاکنون هيچ درماني از سوي FDA براي کمک به مبتلايان به اشکال نادر ليپوديستروفي مورد تاييد قرار نگرفته است. اولين مطالعه تحقيقاتي روي مترلپتين در سال 2000 ميلادي شروع شد. 
مترلپتين، آنالوگ نوترکيب تحقيقاتي هورمون لپتين انساني است. ابتلا به ليپوديستروفي، دلايل متعددي دارد. برخي عوامل ژنتيکي و گروهي عوامل محيطي را دخيل مي‌دانند، اما چه ژنتيکي و چه اکتسابي، تمام اشکال ليپوديستروفي پاتوفيزيولوژي مشابهي دارند: از دست رفتن بافت چربي (به‌خصوص لايه چربي زير پوست). از بين رفتن بافت چربي، باعث کمبود هورمون لپتين مي‌شود که مي‌تواند ژنراليزه يا پارشيال باشد. بدون وجود بافت چربي کافي يا لپتين، بدن در تنظيم مصرف و ذخيره انرژي از تعادل خارج مي‌شود. 
اين برهم خوردن تعادل باعث مي‌شود چربي در جاهايي که نبايد (مثلا در کبد يا عضله) تجمع پيدا کند. چنين وضعيتي، باعث ايجاد ناهنجاري‌هاي متابوليک شديد مانند ‌هايپرتري‌گليسريدمي، ‌هايپرگليسمي ‌شديد مقاوم به انسولين، ديابت نوع 2 و کبدچرب مي‌شود. کنترل ناهنجاري‌هاي متابوليک در مبتلايان به ليپوديستروفي حتي با دوزهاي بالاي داروهاي ضدديابت و درمان‌هاي کاهنده چربي دشوار است. اثربخشي درمان‌هاي موجود، با ايجاد مقاومت به انسولين باز هم کمتر مي‌شود. به علاوه، اين درمان‌ها براي بهبود نقص لپتين طراحي نشده‌اند. اکثر مبتلايان به ليپوديستروفي با اين ناهنجاري‌هاي مزمن کنترل نشده متابوليک دست و پنجه نرم مي‌کنند و ممکن است در نتيجه پانکراتيت حاد، نارسايي کليوي، بيماري قلبي مزمن يا نارسايي کبدي جان خود را از دست بدهند.


برچسب‌ها: مترلپتين, لیپودیستروفی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آلمانی موفق به ساخت نمونه پیش‌ساختی از مغز استخوان مصنوعی شده‌اند که می‌تواند به تسهیل درمان سرطان خون طی چند سال آینده منجر شود. موسسه فناوری کالسروهه، موسسه سیستمهای هوشمند مکس‌پلانک در اشتوتگارت و دانشگاه توبینگن توانسته‌اند بصورت مصنوعی، ویژگیهای اساسی مغز استخوان طبیعی را در آزمایشگاه تولید کنند. سلولهای بنیادی خون‌ساز به بازپرسازی سلولهای قرمز خون یا سلولهای ایمنی می‌پردازند، از این رو می‌توان از آنها در درمان سرطان خون استفاده کرد. در این روش، سلولهای بیمار با سلولهای بنیادی خون‌ساز سالم از یک اهداکننده همسان جایگزین می‌شوند. اگرچه در حال حاضر همه بیماران مبتلا به سرطان خون نمی‌توانند به یک اهداکننده همسان دسترسی داشته باشند، از این رو یک راه‌حل ساده برای این مشکل می‌تواند افزایش تعداد سلولهای بنیادی خون‌ساز باشد.
از آنجائیکه سلولهای بنیادی خون‌ساز، ویژگیهای بنیادی خود را تنها در محیط طبیعی‌شان حفظ می‌کنند، دانشمندان باید محیطی را ایجاد کنند که شبیه جایگاه سلول بنیادی در مغز استخوان باشد. دانشمندان آلمانی برای دستیابی به این هدف، یک ساختار متخلخل را از یک پلیمر مصنوعی ساختند که ساختار اسفنجی استخوان را در محیط مغز استخوان خون‌ساز تقلید می‌کند.
محققان در این مغز استخوان مصنوعی، سلولهای بنیادی خون‌ساز ایزوله شده را از خون بند ناف گرفته و آنها را برای چند روز در انکوباتور نگهداری کردند. تحلیلهای انجام شده با روشهای مختلف نشان داد که این سلولها در واقع در مغز استخوان مصنوعی جدید، تکثیر شدند. اکنون دانشمندان می‌توانند تعاملات بین مواد و سلولهای بنیادی را با جزئیات دقیق در آزمایشگاه مطالعه کرده تا چگونگی تاثیرگذاری مواد مصنوعی بر سلولهای بنیادی و کنترل رفتار آنها را بررسی کنند. این دانش می‌تواند به درک جایگاه یک سلول بنیادی مصنوعی برای افزایش هدفمند سلولهای بنیادی به منظور درمان بیماران مبتلا به سرطان خون در 10 تا 15 سال آینده کمک کند.


برچسب‌ها: مصنوعی, مغز استخوان مصنوعی, سرطان, سرطان خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


در بسياري از سنت‌هاي درماني، روده اهميت زيادي در رابطه با سلامت رواني دارد. اما دانشمندان در ابتدا به اين مساله اهميت چنداني نمي‌دادند. اکنون يافته‌هاي جديد علمي نشان مي‌دهند که مغز و روده ارتباطي قوي با يکديگر دارند. بر اساس گفته بسياري از دانشمندان، مواد غذايي مي‌توانند در دستگاه گوارشي واکنش‌هايي ايجاد کنند که باعث تغييرات روحي در انسان مي‌شود. برخي از دانشمندان حتي گمان مي‌برند که مواد غذايي بر شخصيت‌ها نيز تاثير مي‌گذارند. غذايي که انسان مصرف مي‌کند، در مغز دقيقا ثبت مي‌شود. اگر او اشتها داشته باشد و دستگاه گوارشي‌اش درست کار کند، سيستم درست است. اما اگر در دستگاه گوارشي اختلالي ايجاد شود، مغز متوجه اين مساله مي‌شود. به همين دليل بسياري از بيماري‌هاي مربوط به روده با ترس و افسردگي همراه هستند. برخي از پژوهشگران تاثيرات مستقيم نوع غذا را بر رفتار و حالت موش‌هاي آزمايشگاهي بررسي کرده‌اند. آنها به اين نتيجه رسيده‌اند که نوع ماده غذايي تاثير مستقيم بر حال موش‌ها دارد. اگر اين امر در ميان انسان‌ها نيز صدق کند، اين يافته‌اي بسيار موثر خواهد بود، زيرا مي‌توان از اين طريق با بيماري‌‌هاي روحي و رواني مبارزه کرد. اما از طرف ديگر، برخي پژوهشگران با اين يافته‌هاي علمي محتاط‌تر برخورد مي‌کنند و مي‌گويند که اين مساله به فاکتورهاي متعدد ديگري بستگي دارد.


برچسب‌ها: روح
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بیمارستان رضوی مشهد، انجمن گاستروآنترولوژی آمریکا، مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، پژوهشکده بیماری های دستگاه گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۷ الی ۹ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: مشهد، سالن همایش های بیمارستان رضوی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش بیماری های التهابی روده, همایش داخلی, بیمارستان رضوی, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مصرف داروي قديمي تاليدومايد در کودکان و نوجوانان مبتلا به بيماري کرون که به درمان پاسخ نداده‌اند، در مقايسه با دارونما پس از 8 هفته بهبود علايم باليني را نشان داده است. نزديک به 1 ميليون نفر از مردم اروپا و بيش از نيم ميليون نفر در آمريکا به بيماري کرون مبتلاي هستند. چنين به نظر مي‌رسد شيوع جهاني اين بيماري رو به افزايش است. حدود 25 درصد از مبتلايان به بيماري کرون در دوران کودکي علامت‌دار مي‌شوند. اين موارد بيماري در مقايسه با مواردي که شروع بيماري در بزرگسالي است به مراتب وخيم‌تر است. مقاومت يا عدم تحمل دارويي در کودکان مبتلا به کرون شايع‌تر از بزرگسالان است به نحوي که تا 18 درصد از موارد، طي 5 سال اول بيماري به جراحي نياز خواهند داشت. تاليدومايد، دارويي است که براي درمان بيماري‌هاي التهابي پوست و غشاهاي مخاطي تجويز مي‌شود. نتايجي که اخيرا از مطالعه اثربخشي تاليدومايد در مبتلايان به بيماري کرون منتشر شده، اميدوار‌کننده بوده‌اند. در مطالعه‌اي که با شرکت 56 کودک از 6 مرکز تخصصي اطفال در ايتاليا در فاصله سال‌هاي 2008 تا 2012 انجام شد، کودکان مذکور به طور کاملا تصادفي تحت درمان 8 هفته‌اي با تاليدومايد و دارونما قرار گرفتند. محققان دريافتند بيماري در بيشتر کودکان تحت درمان با تاليدومايد فروکش کرده است.


برچسب‌ها: تالیدومید, کرون, بیماری التهابی روده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا سيمپروير (Simeprevir) با نام تجاري اوليسيو(Olysio) را براي درمان هپاتيت C مزمن موردتاييد قرار داده است. هپاتيت C يک بيماري ويروسي است که باعث التهاب کبد و در نهايت اختلال عملکرد کبدي و نارسايي کبد مي‌شود. بيشتر افراد آلوده به ويروس هپاتيت C تا زماني که آسيب کبدي تظاهر کند، بدون علامت هستند. بيشتر اين افراد دچار هپاتيت C مزمن مي‌شوند. عملکرد کبدگروهي از بيماران مختل شده و به سيروز کبدي مبتلا شدند. اوليسيو، يک مهارکننده پروتئاز است که پروتئين خاص موردنياز براي تکثير ويروس هپاتيت C را بلوک مي‌کند. اين دارو، به‌عنوان داروي همراه در ترکيب درماني رژيم ضدويروس مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در مطالعات باليني، اوليسيو در ترکيب با پگ اينترفرون آلفا و ريباويرين (2 داروي مورد استفاده در درمان عفونت ويروس هپاتيت C ) موردبررسي قرار گرفت. اوليسيو در آن گروه از بيماران توصيه مي‌شود که کبد آنها هنوز عملکرد دارد و قبلا دارويي براي درمان بيماري خود دريافت نکرده‌اند يا درمان قبلي آنها ناموفق بوده است. اوليسيو، سومين مهارکننده پروتئاز موردتاييد FDA است که براي درمان عفونت ويروس هپاتيت C مزمن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. FDA در سال 2011، بسپروير(Boceprevir) با نام تجاري ويکترليس (Victrelis) و تلاپروير (Telaprevir) با نام تجاري اينسيوک(Incivek) را براي درمان هپاتيت C موردتاييد قرار داده بود. اثربخشي و ايمني اوليسيو در 5 مطالعه باليني با شرکت 2026 بيمار موردبررسي قرار گرفته است.


برچسب‌ها: داروی جدید, سيمپروير, اوليسيو, هپاتیت, هپاتیت سی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ولفورو(Velphoro) از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا براي درمان ‌هايپرفسفاتمي در مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن کليوي که به دياليز نياز دارند، موردتاييد قرار گرفته است. سوکروفريک اکسي هيدروکسايد (Sucroferric oxyhydroxide) با نام تجاري ولفورو، براي کنترل سطح سرمي فسفر در بيماراني که به‌دليل ابتلا به مشکلات مزمن کليوي به دياليز نياز دارند، موردتاييد قرار گرفته است. ولفورو اوايل سال 2014 ميلادي وارد بازار مصرف خواهد شد.
ولفورو که قبلا PA21 ناميده مي‌شد، يک دفع‌کننده فسفر، بدون کلسيم، با پايه آهن و جويدني است. اخذ تاييديه FDA براي اين دارو، به دنبال اعلام نتايج يک مطالعه فاز 3 صورت گرفت. مطالعه مذکور نشان داد ولفورو در مقايسه با سولامر کربنات(Sevelamer carbonate) مي‌تواند با تعداد قرص‌هاي کمتر، ‌هايپرفسفاتمي را به خوبي کنترل کند. در اين مطالعه، متوسط دوز روزانه براي کنترل ‌هايپرفسفاتمي پس از 52 هفته، 3/3 قرص در روز بود.
هايپرفسفاتمي، افزايش غيرطبيعي سطح فسفر خون و يک عارضه شايع، اما خطرناک در مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن کليوي است که به دياليز نياز دارند. بيشتر بيماران دياليزي تحت درمان با فسفات‌زداها قرار دارند. البته با وجود در دسترس بودن تعداد قابل‌توجهي داروي فسفات‌زدا، هنوز بيش از نيمي از بيماران به سطح سرمي مطلوب فسفر نمي‌رسند. در برخي از بيماران، عدم رضايت درماني به‌دليل تعداد زياد قرص‌هاي مصرفي و عدم تحمل فسفات‌زدا، علت اصلي ناموفق بودن کنترل سطح سرمي فسفر است. به طور متوسط بيماران دياليزي روزانه نزديک به 19 قرص مصرف مي‌کنند که دفع‌کننده‌هاي فسفات، 5 عدد از اين قرص‌ها را شامل مي‌شود(يعني نصف تعداد قرص‌هاي مصرفي روزانه). دوز آغازين توصيه‌شده ولفورو، روزانه 3 قرص است. (1 قرص به ازاي هر وعده غذا). نتايج به‌دست آمده از مطالعه فاز 3 با شرکت بيش از هزار بيمار در پنجاهمين کنگره انجمن کليه اروپا و انجمن پيوند و دياليز کليوي، اوايل سال 2013 ميلادي ارائه شد. در اين مطالعات، ولفورو يک دفع‌کننده فسفات اثربخش و ايمن، با تعداد قرص مصرفي کم بود.
ولفورو حاوي ترکيب آهن پلي‌نوکلئار-اکسي هيدروکسايد، سوکروز و نشاسته است. هر قرص ولفورو حاوي 500 ميلي‌گرم آهن است. به دنبال مصرف با غذا، ولفورو فسفات موجود در رژيم غذايي را از لوله گوارش جذب و از انتقال آن به درون جريان خون ممانعت مي‌کند. فسفات جذب‌شده در نهايت از راه مدفوع دفع مي‌شود.


برچسب‌ها: داروی جدید, هیپرفسفاتمی, ولفورو, سوکروفريک, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کالیفرنیا روش دارورسانی جدیدی را ارائه کردند که می‌توان با استفاده از آن سلول‌های سرطان پانکراس را از بین برد. سرطان پانکراس یک بیماری کشنده بود که تا رسیدن به مراحل پیشرفته بیماری امکان شناسایی آن وجود نداشت. روش‌های درمان این بیماری بسیار محدود و نرخ موفقیت آنها نیز بسیار اندک است. برای این که بتوان روش‌های جدیدی را برای درمان این بیماری پیدا کرد، باید بتوان ابتدا آن را شناسایی کرد، در حالی که شناسایی این بیماری چند سال پس از آغاز آن قابل انجام است.
در بیماری سرطان پانکراس، تومورهای سرطانی از سلول‌هایی تشکیل شده‌اند که اطراف آنها را عناصر ساختاری نظیر استورما محاط کرده‌اند. استورما از مواد مختلفی نظیر بافت‌های رسانا و پریسایت‌ها تشکیل شده‌ است. وجود استورما موجب می‌شود تا داروهای شیمی‌درمانی به سلول‌های سرطانی نرسد. در نتیجه اثربخشی داروهای سرطانی به شدت کاهش می‌یابد. این گروه تحقیقاتی روش نانودرمانی دو موجی را در این پروژه به کار گرفتند، در این روش، دو نوع مختلف از نانوذرات به رگ‌های خونی تومور در موش تزریق شد. در موج اول، نانوذرات حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند پریسایت‌های اطراف تومور را از بین ببرند. موج دوم دارو، حاوی نانوذرات و حامل داروی شیمی‌ درمانی نیز است که می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد. در واقع نانوذرات موج اول تومور را بی‌دفاع کرده و موج دوم نانوذرات، به تومور حمله می‌کنند.
این گروه تحقیقاتی در ابتدا به دنبال دارویی بودند که بتواند بصورت مستقیم سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهد، اما مشکل اول آنها عدم دسترسی به این سلول‌ها بود. این روش جدید را که محققان یافتند، می‌تواند از طریق دخالت در ارتباط سلولی (مکانیسم ارتباط میان سلول‌ها) مشکل آنها را حل کند. نانوذرات موج اول می‌توانند سیگنال‌های سلولی ایجاد کنند که در نهایت موجب ممانعت از تشکیل پریسایت می‌شود، با این کار مسیر برای حمله موج دو نانوذرات باز می‌شود؛ موجی که می‌تواند داروی شیمی‌درمانی را به درون سلول‌های سرطانی برساند. محققان سلول‌های سرطان پانکرانس انسان را درون بدن موش قرار داده و این روش درمانی را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج نشان داد که سلول‌های سرطانی با نرخ بالاتری نسبت به روش‌های رایج از بین رفتند. این گروه تحقیقاتی نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Nano به چاپ رسانده‌اند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, نانو, نانوذره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران مایوکلینیک ثابت کرده‌اند که یک جفت پروتئین اختصاصی برای شناسایی سرطان‌های ریه‌ی مرتبط با سیگار بعنوان نشانگر زیستی موفق پیش‌آگهی ‌دهنده عمل می‌کند. این پروتئین که ASCL1 نام‌ دارد، با افزایش تجلی انکوژن RET که یک ژن مخصوص ایجاد‌کننده‌ی سرطان موسوم به RET بوده، همراه است، به گفته محققان این یافته شگفتی‌آور است. این ژن، نشانگر زیستی آدنوکارسینوم‌های تهاجمی است. آدنوکارسینوم از جمله یاخته‌های سرطانی با رشد سریع هستند که در افراد سیگاری یافت می‌شوند. محققان این پژوهش می‌گویند: می‌دانیم که ASCL1 رشد یاخته‌ی نوروآندوکرین را کنترل می‌کند و پیش ‌از‌ این با ‌تنظیم تیروئید و رشد ‌سرطان ریه‌ی سلول کوچک در ارتباط بوده ‌است، ولی ارتباطی با سرطان ریه‌ی مرتبط با سیگار نداشته است.
در این پژوهش خمچنین مشخص شد بیماران مبتلا به تومورهای ASCL1 با تراز بالای پروتئین انکوژن RET، دارای طول بقای حیات بیشتر از بیماران ASCL1 با تراز پایینRET نیستند. به گفته محققان، زمانی‌که پروتئین ASCL1 در شجره‌ی یاخته‌ی سرطانی ریه که تجلی‌دهنده‌ی هر‌ دو ژن بود، بلوک شد، تراز RET کاهش یافت و رشد تومور آهسته شد. این امر سبب شد تا گروه همکاران به این مسأله اعتقاد یابند که این مکانیسم هدف امیدوار‌کننده برای داروهای بالقوه و نامزد پرقدرتی برای کارآزمایی‌های بالینی است. یافته‌های این پژوهش در نشریه‌ی Oncogene انتشار یافته است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات محققان اسکاتلندی نشان می‌دهد: داروهایی که برای درمان فشار خون به کار می‌روند، می‌توانند به کاهش دردهای ناشی از بیماری آرتروز نیز کمک کنند. داروهای ضد التهاب برای تسکین درد آرتروز مناسب هستند، ولی مصرف این داروها برای طولانی مدت توصیه نمی‌شود. به همین منظور محققان دانشگاه داندی در اسکاتلند به بررسی تاثیر ماده اسپیرنولاکتون (spirnolactone) بر روی مبتلایان به آرتروز پرداختند. این ماده که در انواع داروهایی که برای درمان فشار خون و نارسایی‌های قلبی به کار می‌رود وجود دارد، در سال‌های گذشته به جهت اینکه فاقد عوارض جانبی است، از سوی پزشکان برای درمان فشار خون مورد استقبال گرفته است. به گفته پروفسور آلن سلمن، مدیر دارویی مرکز پژوهشی بیماری آرتروز در اسکاتلند، این داروی قدیمی می‌تواند ظرفیت‌های درمانی جدیدی مانند تسکین درد آرتروز داشته باشد. محققان بیمارستان داندی پس از تجویز این دارو به میزان 25 میلی‌گرم در هر روز و به مدت پنج ماه برای مبتلایان به آرتروز به نتایج این تحقیق دست یافتند.


برچسب‌ها: آرتروز, فشار خون, اسپیرونولاکتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشی جدید نشان می‌دهد وقوع دیابت با افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد موسوم به کارسینوم سلول کبدی مرتبط است. تحقیق محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی حاکی از آن است افراد مبتلا به دیابت در مقایسه با سایر افراد، در خطر دو تا سه برابری ابتلا به کارسینوم سلول کبدی (نوع اصلی و شایع سرطان کبد) قرار دارند.
علاوه بر این در تحقیق مذکور مشخص شد تفاوت‌های نژادی در شیوع دیابت با الگوهای وقوع ابتلا به کارسینوم سلول کبدی مرتبط است؛ نژادهایی با شیوع بالای دیابت، میزان بالایی از کارسینوم سلول کبدی را از خود نشان دادند و نژاد‌هایی با شیوع کم دیابت، ابتلا به کارسینوم سلول کبدی کمتری را گزارش دادند. این نتایج با تحقیق بر روی 150 هزار نفر و طی سال‌های 1993 تا 1996 به دست آمده است. یافته‌های این پژوهش در ششمین نشست انجمن تحقیقات سرطان آمریکا (AACR) مطرح شده است.


برچسب‌ها: دیابت, سرطان, سرطان کبد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به کشف بیش از 40 ارتباط ژنتیکی جدید با بیماری آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) شدند.  این دستاورد راه را برای افزایش شیوه‌های پزشکی جهت درمان این اختلال خودایمنی باز می‌کند. دکتر کیتی سیمینوویچ، یکی از محققان برجسته کانادا در زمینه این بیماری، رهبر ارشد این مطالعه گزارش شد. روماتیسم مفصلی عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، این اختلال یکی از هر 100 تن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گفته می‌شود، حدود نیمی از بزرگسالان مبتلا به این اختلال خودایمنی ظرف 10 سال پس از تشخیص بیماری، قادر به انجام کارهای تمام‌وقت نیستند.
یافته‌های این مطالعه توسط کنسرسیومی بین‌المللی از دانشمندان حاصل شد و تیم علمی فراتحلیلی از داده‌های ژنتیکی بیش از 100 هزار بیمار را انجام داد. در این فراتحلیل مشخص شد، ژن‌هایی که متغیرهای آن‌ها نشان‌دهنده خطر بروز روماتیسم مفصلی است، با ژن‌های دخیل در بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین سرطان‌ها همپوشانی دارند.
دانشمندان می‌توانند از این نتیجه برای یافتن گذرگاه‌های مولکولی بیماری روماتیسم مفصلی استفاده کنند. علاوه بر این، مطالعه جدید نشان می‌دهد داروهایی که به طور مثال، برای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی به کار می‌روند، می‌توانند در درمان روماتیسم نیز کارآمد باشند. این موفقیت همچنین پتانسیل طراحی درمان‌های جدید را برای هدفگیری طیفی از فرآیندهای این بیماری خاص که توسط یافته‌های ژنتیکی ارائه می‌شوند، در اختیار می‌گذارد. جزئیات این فراتحلیل در مجله نیچر منتشر شد.


برچسب‌ها: روماتیسم, ژنتیک, آرتریت روماتوئید, آرتریت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ساخت دارویی شده‌اند که پیشرفت بیماری آرتروز را کند کرده و تحرک بیماران را ارتقا می‌بخشد. افراد مبتلا به آرتزوز با موفقیت دارویی که علائم این بیماری را تسکین می‌بخشد، امید جدیدی را در زندگی تجربه خواهند کرد. در مطالعه جدید، بیمارانی که داروی «Sarilumab» را دریافت کردند، از تحرک بیشتری برخوردار بوده و از التهاب کمتری در مفاصلشان رنج می‌بردند.  درمان جدید، شامل تزریق در هر چهارده روز یکبار بود که سرعت پیشرفت این بیماری غیرقابل‌علاج را کند کرد.
دانشمندان این مطالعه را به مدت یک سال و بر روی هزار و 200 بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید(روماتیسم مفصلی) فعال ملایم تا شدید انجام دادند، اما با مصرف Sarilumba، وضعیت این بیماران تا بیش از 20 درصد بهبود یافت. داروی جدید که توسط شرکت داروسازی فرانسوی به نام «اسنوفی و رگنرون» ساخته شده، با مسدودکردن پروتئین عامل التهاب به نام «اینترلوکین 6» عمل می‌کند.

بیمارانی که هر دو هفته یک بار، در هر دوز 200 میلی‌گرم از داروی جدید را دریافت کردند، پس از گذشت شش ماه، 66 درصد بهبودی را در علائم روماتیسم مفصلی تجربه کردند. همزمان افرادی که در هر بار 150 میلی‌گرم از این دارو دریافت کردند، بهبودی 58 درصدی را تجربه کردند. عوارض جانبی این درمان شامل عفونت و همچنین افزایش ترانس آمیناز و کلسترول لیپوپروتئین کم چگال (LDL) «بد» گزارش شده است. دانشمندان این دارو را موفقیتی بزرگ در نبرد با روماتیسم مفصلی عنوان کردند. بیش از 700 هزار تن در بریتانیا از اثرات پیوسته این بیماری رنج می‌برند.
در این بیماری سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت سالم حمله می‌کند و موجب التهاب و درد مفاصل می‌شود. گرچه هم‌اکنون درمانی برای این عارضه در دست نیست، درمان‌های متعددی برای تسکین بخشیدن به درد بیماران وجود دارند. این شیوه‌ها شامل آرام‌بخش‌های ضدالتهابی و داروهای ضدروماتیسم مانند متوترکسات است که برای کندکردن آسیب‌دیدگی در مفاصل به کار می‌رود. موفقیت این داروی جدید، آن را یک گام به خط تولید نزدیک می‌کند و گفته می‌شود، در صورت تایید رسمی، Sarilumba طی 10 سال ‌آینده در دسترس خواهد بود.


برچسب‌ها: آرتروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه اوپلاسا دریافته‌اند که استعمال سیگار با تغییر چندین ژن در بدن می‌تواند مشکلاتی نظیر افزایش خطر سرطان و دیابت را به دنبال داشته باشد. همه انسان‌ها ژن‌های خود را از والدین به ارث می‌برند. مواد ژنتیکی بدن با گذشت زمان در اثر رخدادهای اپی ژنتیک تغییر می‌کند. این نوع تغییرات معمولا با افزایش سن اتفاق می‌افتد اما عوامل محیطی و سبک زندگی نیز می‌تواند چنین تغییراتی را به وجود بیاورد. محققان طی این پژوهش دریافتند تعداد زیادی از ژن‌های بدن در افراد سیگاری دچار تغییرات می‌شوند که نظیر آن‌ها در افراد غیر سیگاری وجود ندارد.
به گفته پژوهشگران، یافته‌های به دست آمده حاکی از آن است تغییرات اپی ژنتیک به علت عناصر موجود در تنباکو ایجاد نمی‌شود بلکه توسط صدها عنصر مختلفی که به علت سوختن تنباکو به وجود می‌آید، حاصل می‌شود. این پژوهش نشان می‌دهد ژن‌هایی که خطر سرطان و دیابت را افزایش می‌دهند یا برای پاسخ‌های ایمنی بدن یا کیفیت اسپرم مهم هستند، تحت تاثیر سیگار کشیدن، تغییر می‌کنند. نتایج این پژوهش در مجله "Human Molecular Genetic" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سیگار, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


موضوع: تازه های آسم و بیماری های آلرژی
برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۲۴ الی ۲۵ اردیبهشت  ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: شیراز، سالن های سینا و صدرا

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش آسم, همایش داخلی, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه Bath در آخرین پژوهش خود ثابت کرده‌اند که علت توقف و جلوگیری از سرطان‌ها با مصرف داروی ضدالتهاب ایبوپروفن چه می‌تواند باشد.  ایبوپروفن(ibuprofen‌) که از دسته‌ داروهای‌ NSAID شناخته می‌شود همراه پاراستامول و آسپیرین به‌مقدار بسیار زیاد و بدون نسخه استفاده می‌شود و اسنادی در ‌دست است که نشان ‌می‌دهد، مصرف‌کنندگانی که مدت ها از این دارو استفاده‌ کرده‌اند در‌برابر سرطان‌ پروستات، بعضی سرطان‌های کولون و چند سرطان دیگر محافظت می‌شوند.
برخلاف بسیاری از داروها، ایبوپروفن ممکن‌ است به دو صورت متفاوت موسوم به -R و -S وجود داشته باشد، فقط شکل -S دارای خواص ضدالتهابی است حال ‌آن‌که شکل -R غیر‌فعال است اما از طریق فرایند موسوم به معکوس‌شدن کایرال بدن می‌تواند R ایبوپروفن را به S ایبوپروفن تبدیل کند. همین تبدیل است که به گمان دانشمندان در مقابله با سرطان سودمند است. به همین جهت است که آنزیم مسوول معکوس کردن کایرال یعنی آلفا‌متیلاسیل کوآنزیم آراسماز (AMACR) درسرطان پروستات، بعضی سرطان‌های کولون و تعدادی از سرطان‌های دیگر افزایش می‌یابد. به گفته محققان در این پژوهش، فرض براین است که فرایند تبدیل دارو در بدن در واقع از فعالیت ‌طبیعی این آنزیم می‌کاهد و سبب توقف ایجاد سرطان می‌شود.
پژوهشگران در مورد این یافته‌ اظهار داشته‌اند که رفتار معکوس‌شدن کایرال‌ ایبوپروفن در ‌انسان حداقل از دهه‌ی‌1970 شناخته شده بود اما همین چندی پیش مشخص شد که پروتئین‌های اختصاصی مراحل مختلف انجام این فرآیند را برعهده دارند. در این بررسی، روی آنزیم پایانی تمرکز شده است که ایبوپروفن فعال تولید می‌کند و این شکل دارو آنزیم‌های سیکلواکسیژناز را هدف گرفته و با سرطان مقابله می‌کند. همچنین ازطریق یافته‌های این بررسی با هدف گرفتن AMACR می‌توان دریافت ایبوپروفن چگونه با سرطان مقابله می‌کند.


برچسب‌ها: سرطان, ایبوپروفن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


غذاهای حاوی «روی» می‌توانند با دیابت مبارزه کنند. تحقیقات محققان هندی حاکی از آن است که «روی» یک ماده معدنی ضروری برای حفظ یک سیستم ایمنی سالم، ساخت پروتئین و تحریک آنزیم‌ها است. همچنین «روی» به کاهش اثرات منفی دیابت کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است مصرف «روی» در رژیم غذایی به بهبود کنترل قند خون نیز کمک می‌کند. بر اساس یافته‌های این تحقیق، افراد می‌توانند با داشتن رژیم غذایی غذاهای دریایی، جوانه گندم و اسفناج، «روی» را در مواد غذایی مصرفی روزانه خود داشته باشند. آجیل نیز حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی طبیعی از جمله «روی» است. محققان دریافته‌اند عصاره کدو تنبل نیز می‌تواند تولید انسولین را افزایش دهد و سلول‌های لوزالمعده آسیب دیده را نیز بازسازی کند.


برچسب‌ها: دیابت, روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


در مسیر تلاش‌های هشت دهه اخیر، محققان هندی در یک دستاورد پزشکی مهم موفق به تولید قرص انسولین برای بیماران دیابتی شدند. از کشف انسولین برای درمان دیابت حدود یک قرن می‌گذرد و بیماران هر روز مجبور به انجام تزریق برای تنظیم قند خون خود هستند. اما دستاورد محققان هندی در تولید قرص انسولین می‌تواند هزاران بیمار از جمله کودکان و افراد مسن را از درد ناشی از تزریق روزانه انسولین نجات دهد.
محققان طی چند دهه اخیر بدنبال یافتن روشی برای تنظیم قند خون بیماران با استفاده از قرص به جای نیاز به تزریق روزانه بودند، اما آنزیم‌های گوارشی بدن که برای تجزیه مواد غذایی مفید هستند، انسولین را قبل از عملکرد درست تجزیه می‌کنند؛ همچنین انسولین براحتی از طریق روده توسط جریان خون جذب نمی‌شود.
برای غلبه بر این مشکل، محققان موسسه ملی آموزش و تحقیقات دارویی هند با ترکیب دو روش، از انسولین در برابر آنزیم‌های گوارشی حفاظت کرده و امکان جذب سریع توسط جریان خون را فراهم کردند. 
انسولین در کیسه‌های کوچک ساخته شده از چربی‌ها یا چربی موسوم به لیپوزوم (liposome) قرار داده شدند؛ سپس لیپوزوم‌ها در لایه‌هایی از مولکول‌های محافظ به نام پلی الکترولیت‌ها (polyelectolyte) پیچیده می‌شوند. برای کمک به این لیرزوم‌ها (layersomes) برای جذب بهتر توسط جریان خون، فولیک اسید افزوده می‌شود که به حمل و نقل بهتر لیپوزم‌ها از دیواره روده به جریان خون کمک می‌کند. آزمایش این دارو بر روی موش‌ها مثبت گزارش شده است. نتایج این دستاورد در مجله انجمن شیمی آمریکا (American Chemical Society) منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن روماتولوژی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۵ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش داخلی, همایش روماتولوژی, انجمن روماتولوژی ایران, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان مدرس تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آپنه انسدادی خواب و هایپرتاسیون، فشار خون ناشی ار اختلالات نورولوژیک، کوارکتاسیون آئورت و فشار خون، تجویز منطقی دارودر فشار خون ثانویه، یافته های تصویر برداری کوارکتاسیون آئورت و هایپرتاسیون رنو وسکولار، هایپرتاسیون رنو وسکولار، بیماری پارانشیم کلیه و فشار خون، پیوند کلیه و فشار خون، فشار خون ناشی از داروها و عوامل شیمیایی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مدرس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که انار به عنوان سلاحی برای مبارزه با چاقی بسیار خوب عمل می کند. در یک مطالعه که بر روی هزار نفر توسط چند دانشگاه آمریکایی در واشنگتن انجام شد محققان متوجه شدند که مصرف انار حتی در کوتاه مدت می تواند رشد سلول های چربی اطراف معده را متوقف و این چربی ها را به سرعت آب می کند. محققان در این مطالعه به افراد مورد مطالعه گفتند که مدت یک ماه روزی یک عدد انار مصرف کنند.
نتیجه این مطالعه نشان داد که مصرف انار در سوزاندن چربی بدن کاربرد فوق العاده ای دارد و اسید چرب اطراف شکم را نیز کاهش می دهد. محققان پیش از این هشدار داده بودند که انباشته شدن چربی در پهلوها و کمر نه تنها فرد را دارای شکمی افتاده و زشت می کند بلکه می تواند زمینه را برای بروز بیماری های قلبی یا سرطان فراهم کند. محققان بیمارستان ˈبریگامˈ در بوستون نیز هشدار دادند که انباشته شدن چربی در پهلوها و کمر حتی اگر در حدی باشد که شخص احساس اضافه وزن نکند خطراتی بیشتر از خطر چاقی در پی دارد.
از سوی دیگر محققان مرکز مطالعات قلب و عروق کاتالونیا در اسپانیا نیز مصرف انار را روش مناسبی برای حمایت از فعالیت طبیعی عروق و پیشگیری از نارسایی های قلبی و سکته های مغزی حاد اعلام کردند. به گفته این محققان، انار توانایی زیادی در کاهش فشار خود دارد. در مطالعات گذشته نیز ثابت شده بود که پوست انار در معالجه التهابات موضعی ناشی از وجود نوعی باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها در بدن، بسیار موثر است.


برچسب‌ها: انار, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان مرکز تحقیقاتی سرطان هاچینسون فرد واشنگتن نشان می دهد که یکی از مهمترین دلایل بروز انواع سرطان خون در زنان، آلرژی منتقل شده از طریق هواست. احتمال بروز سرطان خون در زنانی که سابقه آلرژی به گیاهان، چمن و درختان دارند بیشتر است. تجزیه و تحلیل انواع سرطان و ارتباط آن با سیستم ایمنی بدن نشان می دهد که آلرژی های موجود در هوا، احتمال افزایش سرطان خون را در زنان افزایش می دهد و این موضوع فقط در مورد زنان صدق می کند. در این تحقیقات، نقش جنسیت در تحریک سیستم ایمنی بدن و احتمال توسعه سرطان از این طریق مورد بررسی قرار گرفته است. مدیر این پروژه تحقیقاتی گفته است که اختلالات آلرژیک جز اختلالات سیستم ایمنی محسوب می شود و در بقای تومورهای در حال توسعه موثر است.
در این تحقیقات افراد بین 50 تا 76 سال ساکن در غرب واشنگتن مورد بررسی قرار گرفته اند و هریک پاسخنامه ای 24 صفحه ای در مورد عادات غذایی، شیوه زندگی، سابقه بیماری سرطان در خانواده، سابقه آلرژی و داروهای مورد استفاده را تکمیل کرده اند. نزدیک به 80 هزار نفر به سوالات این پرسشنامه پاسخ دادند. در ادامه این تحقیقات آمده است که احتمال بروز سرطان خون و لنفوم در مردانی که در خانواده خود سابقه این بیماری را داشته اند و شیوه صحیحی برای زندگی ندارند ، زیاد است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه آنلاین American Journal of Hematology قابل مشاهده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, آلرژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پژوهشکده علوم غدد درون ریز ومتابولیسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آشنایی با انواع انسولین، انسولین درمانی در دیابت نوع ۱، انسولین تراپی در اورژانسهای هیپرگلسیمک، انسولین تراپی در اعمال جراحی و critically ill patient، انسولین درمانی در دیابت نوع ۲ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در دانشکده پزشکی شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل فلوسیتومتری در تشخیص لوسمی لنفوئید حاد، فلوسیتومتری در تشخیص لوسمی میلوئید حاد می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, فلوسیتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج مطالعات جدید محققان انگلیسی نشان می دهد که مصرف عسل به طور کلی و به ویژه یک قاشق چایخوری آن قبل از خواب موجب چربی سوزی و کاهش وزن می شود. این مطالعه توسط یک گروه محقق انگلیسی به سرپرستی ˈمایک مک اینزˈ از متخصصان ارشد تغذیه در انگلیس انجام شده است که تمام طول عمر خود را وقف این تحقیق کرده است. این مطالعه نتایج جالبی داشت ازجمله اینکه برخلاف دیدگاه عموم، ترکیب منحصر به فرد قندهای طبیعی موجود در عسل، آن را به یک غذای کاهش وزن تبدیل می کند.
نتایج این تحقیق از آن رو حایز اهمیت است که براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی چاقی یکی از بزرگترین چالش های جمعیتی و ابتلا به بیماریهای مختلف در سطح جهان است. طبق تحقیقات این گروه، در یک برنامه غذایی برای کاهش وزن می توان از غذای معمول خانواده، تنقلات و انواع دسرها که معمولا در رژیم های غذایی لاغری منع می شوند، لذت برد به شرط اینکه به جای شکر از عسل برای شیرین کردن آنها استفاده شود. علاوه بر این، با جایگزین کردن عسل به جای شکر در طول روز و افزودن یک قاشق عسل در نوشیدنی گرم و مصرف آن قبل از خواب، مکانیزیم هایی که در مغز نیاز بدن به شیرینی را تحریک می کنند، از فعالیت می افتند.
براساس نتایج تحقیق این گروه از محققان انگلیسی، عسل حاوی قند است اما بر عکس قندهای تصفیه شده، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و به طور معمول، برای هضم قند، ویتامین ها و ماده معدنی ذخیره شده در بدن استفاده می شود که در نتیجه بدن را از هر نوع مواد ذخیره ای عاری می سازد. مک اینز سرمعتقد است که دلیل اصلی این که بسیاری از ما برای کاهش وزن تلاش می کنیم این است که مقدار زیادی قند و غذاهای فراوری شده مصرف می کنیم.
حتی غذاهای ظاهرا سالم کم چرب نیز اغلب با قندهای مخفی و یا آرد سفید درست شده اند که در بدن سریع به قند تبدیل می شوند. بنابراین مصرف بالای شکر به دلیل کالری موجود در آن و نداشتن ویتامین ها و مواد معدنی باعث افزایش وزن می شود، اما بر خلاف تصور، عسل که منبع خوب مواد مغذی است در کاهش وزن بسیار موثر است. وی با اشاره به این که بیشتر چربی ها به عنوان یک منبع مصرف نشده در بدن ذخیره و باعث حجم و وزن می شود، گفت: عسل باعث به کارگیری چربی های ذخیره شده می شود و با سوزاندن آن، انرژی فعالیت روزانه را فراهم می کند و با کاهش وزن تدریجی از چاقی پیشگیری می کند.

پزشکان می گویند: در شرایط افسردگی مغز، پیام های شیمیایی ارسال می کند تا قند را از هر منبع ممکن دیگر بدن بگیرد. برخی از این پیام ها موجب تحریک حس سیری ناپذیری قند در شده و باعث می شود که انسان نتواند جلوی خود را در برابر مصرف شیرینی و شکلات بگیرد، اما مصرف عسل این چرخه را واژگون می کند. مصرف یک نوشیدنی شیرین شده با عسل در شب هنگام موجب کاهش استرس شبانه فرد می شود، به انسان اجازه می دهد که راحت تر بخوابد و در نتیجه بدن فرصت می یابد که به بازیابی، تعمیر و سوخت و ساز بپردازد و همین امر موجب موجب سوزاندن چربی می شود. وی می گوید از آنجایی که عسل توسط زنبورها و از شهد گل ها درست می شود تا حدودی موجب هضم قند و تغییر ترکیبات انها می شود که خود بر روش سوخت و ساز بدن ما تاثیر می گذارد.
مطالعات نشان می دهند زمانی که ما یک فنجان چای شیرین شده با عسل می نوشیم و یا در ماست عسل می ریزیم ، قند عسل رفتاری کاملا متفاوت با قند سفید یا شکر در بدن دارد. آزمایش های انجام شده توسط محققان انگلیسی نشان می دهد که یک قاشق چایخوری پر عسل سطح قند خون را کاهش می دهد، که این ویژگی در شکر سفید مشاهده نمی شود. این بدان معنی است که عسل موجب از فعالیت افتادن سلول های تنظیم قند خون در مغز نمی شود و به رییس بدن اطمینان می دهد که سوخت لازم خود برای کارکرد در حد مطلوب را دارد.


برچسب‌ها: عسل, چاقی, کاهش وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که چاقی بر سلول های چشایی زبان تاثیر می گذارد و عملکرد آنها را مختل می کند. محققان آمریکایی با انجام این مطالعه متوجه شدند که افزایش زیاد وزن، توان تشخیص شیرینی توسط سلول های زبان را به اندازه زیادی کاهش می دهد. کاترین مدلر محقق دانشگاه بوفالو که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، در این مورد گفت : تاکنون محققان زیادی ارتباط میان چاقی، مصرف غذا و عملکرد مغز را بررسی کرده اند . پیش از این مطالعات نشان داده بود که عملکرد برخی مدارهای عصبی مرتبط با لذت می تواند در میان افراد چاق تغییر کند ولی تا کنون محققی به بررسی سلول های زبان نپرداخته بود. سلول های زبان نخستین سلول هایی هستند که با مواد غذایی ارتباط دارند.
در این مطالعه محققان تاثیر چاقی بر توانایی اندام های بدن برای تشخیص ترکیب مواد غذایی و مصرف آنها را بررسی کردند. برای انجام این مطالعه، محققان رفتار تغذیه ای موش های چاقی که رژیم غذایی پرچرب داشتند ، بررسی و عملکرد زبان آنها را با موش هایی که وزن طبیعی داشتند، مقایسه کردند. نتیجه این مطالعه نشان داد که سلول های چشایی موش های چاق کارآیی کمتری دارد و این موش ها طعم شیرینی را کمتر تشخیص می دهند. چاقی یک بیماری چند عاملی است اما در درجه اول بروز این مشکل به دلیل مصرف بیش از اندازه مواد غذایی است. علاوه براین برهم خوردن تعادل هورمونی در بدن نیز ممکن است موجب مصرف زیاد غذا و یا حتی مصرف بیش از حد آن ها شود.


برچسب‌ها: چاقی, زبان, سلول های چشایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ترکیب رنگ‌ سبز درخشان، دانش رباتیک و دوربین سه‌بعدی، جراحان را قادر به حذف دقیق تومورهای کلیه کرده است. در این فرآیند که اکنون در امریکا در حال انجام بوده، بیماران مبتلا به سرطان کلیه، دیگر تمامی این عضو را از دست نخواهند داد.  تشخیص و مکانیابی چنین تومورهایی بی‌نهایت دشوار است، اما در مبارزه فناوری پیشرفته علیه سرطان، این رنگ به شفاف سازی بافت سالم پرداخته، در حالیکه بازوهای رباتیک مجهز به دوربین با تفکیک‌پذیری بالا، نواحی سرطانی را حذف می‌کنند. این رویکرد که برای نخستین بار در بیمارستان سنت‌جورج انگلستان عملی شد، مقرون‌به‌صرفه‌ بوده و به جراحان امکان حفظ حداکثری کارکردهای کلیه و همچنین حذف تمام بافتهای بدخیم را می‌دهد. 
نرخ سرطان کلیه طی دو دهه گذشته 68 درصد افزایش یافته و هر سال تقریبا 7400 بریتانیایی به این بیماری مبتلا می‌شوند. این در حالی است که شکار بسیاری از تومورها با چشم غیرمسلح ممکن نیست و جراحان در حال حاضر به اسکن‌ها و آزمایشات خون و بافت برای تشخیص آنها متکی هستند. با این حال، این شیوه برای رصد کل سرطان کارآمد نبوده، از این رو، روش رنگ جدید بعنوان شیوه‌ای حیاتی مطرح شده است. پیش‌تر از رنگ برای تشخیص سرطان‌های چشم و کبد استفاده شده بود. پروفسور کریس آندروسن از بیمارستان سنت‌جورج که شیوه جدید موسوم به «Firefly» را در انگلستان اجرا کرد، حین استفاده از این فناوری از ربات «داوینچی» برای انجام جراحی بهره برد. 
این ربات شامل ابزار مینیاتوری است که در درون برش‌های کوچک قرار داده می‌شوند و فرآیند عمل از راه دور، توسط جراح و با استفاده از تصویر بزرگنمایی‌شده اجرایی می‌شود. بک پزشک متخصص درست پیش از جراحی، رنگ موسوم به «سبز ایندوسیانین» را به کلیه تزریق می‌کند و حدود یک دقیقه طول می‌کشد تا این رنگ وارد عضو شود. زمانی که بیمار تحت بیهوشی عمومی است، برش‌های کوچکی در کلیه با استفاده از بازوهای رباتیک ایجاد می‌شوند. دوربین موجود بر روی این بازوها مجهز به نور فلورسنت است، به طوری که رنگ به وضوح در بافت و شریان‌های خونی می‌درخشد. جراح، رگ خونی تغذیه‌کننده تومور سرطانی را پیدا کرده و رگ و همچنین تومور را حذف می‌کند. تعدادی از جراحان هنگام مواجهه با تومورهای کلیه، تمامی این اندام را حذف می‌کنند تا شانس گسترش این بیماری را کاهش دهند، اما فرآیند جدید آنها را از این امر بازمی‌دارد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ویتامین D در کاهش دردهای ناشی از دیابت نوع 2 و افسردگی در زنان موثر است.  در این تحقیق که توسط محققان دانشگاه لویولا در شیکاگو انجام شده، به شرکت کنندگان مکمل‌های ویتامینD به صورت هفته‌ای به مدت 6 ماه داده شده است، شرکت کنندگان اعلام کردند که علائم افسردگی و درد در آنان کاهش یافته است. در ابتدای این تحقیق، 61 درصد از زنان سوزش و درد در ساق پا (دردهای عصبی) و 74 درصد بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست و انگشتان دست و پا (دردهای حسی) گزارش داده بودند. پس از 3 تا 6 ماه بعد از مصرف مکمل‌ها دردهای عصبی و حسی کاهش یافت. محقق این تحقیق، «تاد دویل» از بخش علوم روانپزشکی و علوم اعصاب رفتاری اعلام کرد: درد و افسردگی از مشکلات شایع و اغلب جدی در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 است. با وجود نیاز به تحقیقات بیشتر، درمان با مکمل ویتامین D در کاهش درد و افسردگی در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 امیدوارکننده است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی دستگاه جدیدی را طراحی و مورد آزمایش قرار داده‌اند که پس از قرار گرفتن در زیر پوست، اقدام به پمپاژ مایع جمع شده در شکم مبتلایان به سیروز کبدی کرده و آن را به مثانه منتقل می‌کند. بیماری سیروز کبدی با عوارضی از جمله زردی پوست، ورم بدن و آب آوردن شکم همراه است و پیوند کبد تنها گزینه موجود برای این دسته از بیماران محسوب می‌شود. در زمان بروز سیروز کبدی، عملکرد کبد و کلیه‌ها متوقف شده و مایع اضافی موسوم به «آسیت» در شکم جمع می‌شود؛ این میزان مایع علاوه بر تغییر ظاهر بیمار، بسیار دردناک است و بیمار باید بصورت هفتگی یا ماهانه با مراجعه به بیمارستان اقدام به تخلیه مایع کند. محققان موسسه کبد و سلامت دستگاه گوارش در بیمارستان رویال فری لندن دستگاه جدیدی را طراحی کرده‌اند که زیر پوست شکم قرار داده شده و اقدام به تخلیه مایع می‌کند.
دستگاه «Alphapump» یک پمپ کوچک است که به دو لوله کوچک متصل می‌شود؛ با کمک یک لوله، مایع اضافی از شکم پمپاژ شده و لوله دیگر این مایع اضافی را به مثانه منتقل می‌کند که در نهایت با ادرار از بدن خارج می‌شود. این پمپ قابل شارژ بر روی هشت بیمار مبتلا به سیروز کبدی در بیمارستان رویال فری لندن در حال آزمایش است؛ درحالیکه با روشهای متداول هر دو هفته یکبار حدود 20 لیتر مایع از شکم بیمار خارج می‌شود، این دستگاه کوچک می‌تواند هر 15 دقیقه تا 15 میلی لیتر مایع را تخلیه کند. این مسئله باعث افزایش حجم ادرار بیمار می‌شود، بنابراین امکان خاموش کردن دستگاه در هنگام شب وجود دارد. با کمک این پمپ امکان بازیابی و بهبود عملکرد کبد فراهم شده و نیاز به پیوند کبد برطرف می‌شود؛ در این شرایط کیفیت زندگی بیمار بهبود یافته و دیگر نیازی به مراجعه مستمر به بیمارستان نخواهد بود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, سیروز, آلفا پمپ, Alphapump
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که کیفیت پایین خواب در افراد بسیار چاق با بروز اختلالات خلقی و کیفیت پایین زندگی مرتبط است.  پس از کنترل مولفه‌هایی نظیر سن، جنس، فشار خون بالا، دیابت و آپنه انسدادی خواب، مشخص شد کیفیت خواب و بی‌خوابی روزانه با اختلال خلقی و کاهش کیفیت زندگی مرتبط است. طی این پژوهش، محققان دانشگاه بیرمنگهام انگلیس، 270 شخص با میانگین سن 43 سال و شاخص توده بدنی 47 کیلوگرم بر متر مربع را مورد بررسی قرار دادند. 8.78 درصد از شرکت کنندگان بد خواب بودند که کل زمان خواب آن‌ها حدود 6 ساعت و 20 دقیقه برآورد شد. 52 درصد از شرکت کنندگان مضطرب و 43 درصد افسرده نیز بودند. به گفته محققان، افراد بسیار چاق باید از نظر مشکلات مرتبط با خواب همواره تحت نظارت‌های پزشکی قرار گیرند، چرا که بهبود کیفیت خواب می‌تواند بدن افراد دچار چاقی مفرط را از نظر فیزیکی، ذهنی، روانی و احساسی در شرایط مناسبی قرار دهد. یافته‌های این پژوهش در مجله «sleep» منتشر شده است.


برچسب‌ها: خواب, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان لقمان تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل نحوه اندازه گیری bmd ، انواع دستگاهها، نحوه اندازه گیری dxa ، فیزیک dxa و دقت آن، نحوه انجام pa spine ، گذاشتن labeling ، انالیز اطلاعات، نحوه انجامhip  ، گذاشتن ROI و انالیز اطلاعات می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل پژوهشكده سل و بيماريهاي ريوي در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل برخورد درماني بيولوژيكها در اسپونريل آرتريت ها، برخورد درماني بيولوژيكها در آرتريت روماتوئيد، درمانهاي بيولوژيك در لوپوس، درمانهاي بيولوژيك در واسكوليتها، درمانهاي بيولوژيك در بيماريهاي خود ايمني چشم، داروهاي بيولوژيك در بيماريهاي غير روماتيسمي، عفونت در بيولوژيك تراپي، عوارض غير عفوني بيولوژيكها، درمانهاي بيولوژيك در شرايط خاص، ايمونوژنيسيتي داروهاي بيولوژيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, روماتولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، ماسيتنتان (Macitentan) با نام تجاري اپسوميت (Opsumit)، يک داروي جديد براي درمان بزرگسالان مبتلا به فشارخون بالاي ريوي- که يک بيماري مزمن پيشرونده است و باعث مرگ يا نياز به پيوند ريه مي‌شود- را مورد تاييد قرار داده است. فشارخون بالاي ريوي، در نتيجه بالا رفتن فشارخون در شريان‌هايي که قلب را به ريه متصل مي‌کنند رخ مي‌دهد. چنين وضعيتي، بار بيشتري به سمت راست قلب تحميل مي‌کند و ممکن است به محدوديت توانايي فعاليت بدني و ورزش منجر شود.
اپسوميت، به گروه دارويي‌اي متعلق است که بلوک‌کننده‌هاي گيرنده اندوتلين ناميده مي‌شوند. اين داروها با شل کردن شريان‌هاي ريوي، باعث کاهش فشارخون در ريه‌ها مي‌شوند. اثربخشي و ايمني اپسوميت در يک مطالعه بلندمدت با شرکت 742 بيمار که به‌طور کاملا تصادفي اپسوميت يا دارونما دريافت کردند بررسي شد. طول مدت درمان به‌طور متوسط 2 سال بود. اپسوميت مشابه ساير داروهاي هم‌خانواده، در برگه اطلاعات دارويي خود حاوي هشدار در مورد ممنوعيت مصرف در زنان باردار است، بنابراين زنان مبتلا به فشارخون بالاي ريوي شرکت‌کننده در اين مطالعه باليني قبل از شروع درمان با اپسوميت از لحاظ بارداري بررسي شدند و روش پيشگيري از بارداري مطمئني براي آنها مورد استفاده قرار گرفت.

 


برچسب‌ها: داروی جدید, اپسوميت, ماسيتنتان, فشار خون ریوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، ابينوتوزوماب (Obinutuzumab)با نام تجاري گازيوا(Gazyva) را براي تجويز همراه کلرامبوسيل در درمان مبتلايان به لوکمي‌لنفوسيتيک مزمن (CLL)که قبلا درماني دريافت نکرده بودند، مورد تاييد قرار داده است. لوکمي‌لنفوسيتيک مزمن، بيماري خون و مغزاستخوان است که خوشبختانه به کندي پيشرفت مي‌کند. براساس آمار اعلام‌شده از سوي مرکز ملي سرطان آمريکا، 15 هزار و 680 نفر از مردم اين کشور در سال جاري با تشخيص CLL روبرو خواهند شد و 4هزار و 580 نفر در همين سال جان خود را متعاقب ابتلا به اين بيماري ازدست خواهند داد.
گازيوا به سلول‌هاي ويژه‌اي در سيستم ايمني که به سلول‌هاي سرطاني حمله‌ور مي‌شوند، کمک مي‌کند. اين دارو تحت حمايت ويژه داروهاي مطرح در درمان يک بيماري شديد، کشنده و نادر مورد تاييد قرار گرفته است. اثربخشي و ايمني گازيوا در يک مطالعه باليني با شرکت 356 بيمار مورد بررسي قرار گرفت. اين بيماران به‌طور کاملا تصادفي ترکيب گازيوا و کلرامبوسيل يا کلرامبوسيل را به‌تنهايي دريافت کردند. هيچ‌کدام از اين مبتلايان به CLL، سابقه درمان دارويي بيماري خود را گزارش نمي‌کردند. شانس بقاي بدون عود بيماري در دريافت‌کنندگان ترکيب درماني به مراتب بيشتر از بيماران مصرف‌کننده کلرامبوسيل تنها بود.


برچسب‌ها: داروی جدید, گازيوا, ابينوتوزوماب, لوسمی, لوسمی لنفوسیتیک مزمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


شرکت ژننتک (Genentech) خبر از تاييد فرمولاسيون جديد براي تزريق زيرجلدي توسيليزوماب(Tocilizumab) با نام تجاري آکتمرا (Actemra) براي تجويز در بزرگسالان مبتلا به آرتريت روماتوييد فعال متوسط تا شديد داده است. اين گروه از بيماران اغلب يک يا چند داروي ديگر مانند متوترکسات را مصرف کرده‌اند، اما بهبود علايم چشمگير نبوده است. فرمولاسيون زيرجلدي را مانند فرمولاسيون وريدي، مي‌توان به صورت تک‌دارويي يا در ترکيب با متوترکسات يا ساير داروهاي غيربيولوژيک تجويز کرد. دکتر ‌هال بارون، سرپرست توسعه محصول ژننتک، معتقد است در مبتلايان به آرتريت روماتوييد فعال متوسط تا شديد، آسيب غيرقابل جبران مفصل رخ مي‌دهد که در صورت شروع زودهنگام درمان با داروهايي مانند آکتمرا، قابل پيشگيري است. آکتمرا، به شکل داروي قابل‌تزريق وريدي در سال 2010 ميلادي از سوي FDAمورد تاييد قرار گرفته بود. اين دارو تنها آنتي‌بادي مونوکلونال آنتاگونيست گيرنده اينترلوکين 6 انساني است که به 2 شکل تزريق زيرجلدي و تزريق وريدي از سوي FDA مورد تاييد قرار گرفته است.


برچسب‌ها: آکتمرا, توسيليزوماب, آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي کپسول‌هاي زورولکس (Zorvolex) را براي درمان دردهاي حاد با شدت خفيف تا متوسط مورد تاييد قرار داده است. زورولکس، ديکلوفناکي با دوزاژ 20 درصد ضعيف‌تر از اشکال مورد تاييد قرار گرفته قبلي است. تاييد دوزاژ جديد زورولکس، براساس يک مطالعه باليني فاز3 چند مرکزي تصادفي انجام شد که در آن بيماران تحت درمان با زورولکس در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما بهبود قابل‌قبول درد را گزارش کرده بودند. بي‌شک تاييد اين دارو خبر خوبي براي بيماران و پزشکاني است که به گزينه موثرتري براي درمان درد نياز داشتند. زورولکس با هدف محبوب کردن مجدد ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي ميان بيماران با درد حاد توليد شده است.
محبوبيت بيشتر يک ضددرد، يعني رسيدن به هدف درماني کاهش درد با حداقل دوز موثر و در کوتاه‌ترين مدت زمان. خطر بروز عوارض ناخواسته‌اي مانند حوادث ترومبوتيک قلبي-عروقي، انفارکت ميوکارد، حملات مغزي، زخم‌هاي گوارشي، خونريزي‌هاي گوارشي و مشکلات کليوي مانند نارسايي حاد کليوي ناشي از مصرف ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي ميان بيماراني که دوزاژ بالاي اين گروه دارويي را مصرف مي‌کنند بيشتر است، بنابراين ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي جديدي براي درمان درد حاد لازم است که مصرف آنها با خطر بروز عوارض سيستميک کمتري همراه باشد.
زورولکس با تغيير در قابليت‌هاي جذبي ديکلوفناک با استفاده از آخرين تکنولوژي روز، امکان بهبود درد با دوز کمتر ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي را فراهم مي‌کند. زورولکس، اولين و تنها ضدالتهاب غيراستروييدي است که از تکنولوژي ذرات ريز سولوماتريکس (SoluMatrix) در ساخت آن استفاده شده است. زورولکس حاوي ديکوفناک- به صورت ذرات ساب‌ميکرون (بسيار ريز)- است که حدود 20بار کوچک‌تر از ابعاد اصلي آنهاست. کاهش قابل‌توجه اندازه ذرات، باعث افزايش سطح تماس آنها و درنتيجه تجزيه سريع‌ترشان مي‌شود. اغلب پزشکان هنگام تجويز هر داروي ضددردي 2 مورد را در نظر مي‌گيرند؛ دارو تا چه اندازه اثربخش است و تجويز آن چه عوارضي براي بيمار در پي خواهد داشت. شرکت توليد‌کننده زورولکس با نام «ايروکو»، درصدد است در آينده‌اي نزديک ساير اشکال با دوز پايين‌تر ضدالتهاب‌هاي استروييدي را نيز توليد کند.


برچسب‌ها: داروی جدید, زورولکس, دیکلوفناک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان آمریکایی موفق به تولید شیوه جدیدی برای انتقال داروی دیابت با یک ماده اسفنج مانند شده‌اند که حاوی ذخیره‌ای از انسولین است.  این اسفنج هوشمند در واکنش به سطوح قند خون برای آزادسازی انسولین مورد نیاز منبسط و منقبض می‌شود. از این شیوه همچنین می‌توان برای انتقال داروی هدفمند به سلولهای سرطانی استفاده کرد. به گفته محققان، آنها به دنبال تقلید از عملکرد سلولهای بتای سالم بودند که انسولین تولید کرده و آزادسازی آنرا در بدن سالم کنترل می‌کند.
این محققان به تولید یک ماتریکس اسفنج مانند کروی از کیتوزان پرداختند که در صدف میگو و خرچنگ یافت می‌شود. در سراسر این ماتریکس، نانوکپسولهایی از یک پلیمر متخلخل پراکنده شده که حاوی گلوکز اکسیداز و آنزیم کاتالاز هستند.
این ماتریکس اسفنجی شکل اطراف ذخیره‌ای از انسولین را احاطه کرده است. قطر کل کره ماتریکسی حدود 250 میکرومتر بوده و می‌توان آنرا به بیمار تزریق کرد. با بالا رفتن سطح قند خون بیمار دیابتی، گلوکز باعث واکنشی در آنزیمهای نانوکپسولها به منظور آزادسازی یونهای هیدروژن می‌شود. این یونها به رشته‌های مولکولی اسفنج کیتوزان متصل شده و به آنها بار مثبت می‌دهند. رشته‌های کیتوزان دارای بار مثبت سپس از یکدیگر دور شده و شکافهای بزرگتری را در سوراخهای اسفنج ایجاد می‌کنند به انسولین اجازه ورود به خون را می‌دهد. در دیابت نوع یک و نوع پیشرفته‌تر دو، بدن نیازمند تزریق انسولین به سلولها است.
هنگامی که انسولین آزاد می‌شود، سطوح قند خون کاهش می‌یابد. این امر باعث کاهش بار مثبت کیتوزان و منقبض شدن اسفنج می‌شود که در نهایت انسولین اضافی را ذخیره می‌کند. در حالیکه این کار با استفاده از آنزیمهای پاسخگو به قند به تولید یونهای هیدروژن پرداخته، می‌توان این شیوه را ساده‌تر کرده و از آن برای هدف قرار دادن سرطانها با از بین بردن همه آنزیمها استفاده کرد.
تومورها محیطهای اسیدی هستند که از تمرکز بالای یونهای هیدروژن برخوردارند. اگر ذخیره اسفنج با داروهای ضد سرطانی پر شود، دارو می‌تواند در زمان تماس کیتوزان با یونهای هیدروژن در بافتهای تومور یا سلولهای سرطانی آزاد شود.
به گفته دانشمندان، اندازه این اسفنج هوشمند قابل تنظیم و کوچک‌سازی تا 100 نانومتر بوده و اینکه خود ماده کیتوزان توسط بدن جذب خواهد شد، از این رو هیچ گونه عوارض جانبی بیمار را در معرض خطر قرار نخواهد داد. آزمایشات بر روی موشها نشان داد که این اسفنج ماتریکسی توانست برای 48 ساعت سطح قند خون را کاهش دهد. اگرچه این محققان در ماه مه یک سیستم هوشمند انتقال انسولین را معرفی کرده بودند که سطح قند خون را برای 10 روز ثابت نگه می‌داشت.


برچسب‌ها: دیابت, سرطان, هوشمند, اسفنج هوشمند, اسفنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، پروتئین cyclin D1 که به تکثیر سلول در چرخه سلولی کمک می‌کند، واسطه‌ای برای پردازش و تولید میکرو آر‌ان‌ای (miRNA) بالغ است. محققان دانشگاه توماس جفرسون در تحقیقات خود دریافتند، پروتئین cyclin D1 علاوه بر دخالت در بروز سرطان، عملکرد ژنوم غیرپروتئینی کدگذاری شده را نیز کنترل می‌کند. ژنوم غیر کدگذاری، بسیاری از ژنومهای انسان را تشکیل داده و برخلاف ژنومهای کدگذاری شده، بین گونه‌های مختلف متفاوت هستند. «ریچارد پستل» محقق ارشد این مطالعه و مدیر مرکز سرطان کیمبل در دانشگاه توماس جفرسون تأکید کرد: پروتئین cyclin D1 علاوه بر نقش مهم در تنظیم چرخه سلولی، با تحریک پروتئین «دایسر» به افزایش تولید میکرو آر‌ان‌ای بالغ نیز کمک می‌کند.
دایسر (Dicer) پروتئینی است که ساختارهای غیرفعال میکرو آر‌ان‌ای را به شکل استاندارد فعال تبدیل می‌کند. محققان در تحقیق قبلی نشان داده بودند که پروتئین cyclin D1، ژنومهای کدگذاری نشده را تنظیم کرده و ژنهای کدگذاری شده نیز بیان ژنی cyclin D1 را تنظیم می‌کنند.
در مطالعه اخیر، محققان بدنبال بررسی مکانیسمی بودند که بوسیله آن پروتئین cyclin D1، سیر تکامل miRNA کدگذاری نشده را تنظیم می‌کند.
محققان با استفاده از «آنتی‌سنس آران‌ای(asRNA)» برای نخستین بار نقش این پروتئین را در رشد تومور سرطان پستان در بدن نشان دادند. یافته‌های جدید دانشمندان از این ایده حمایت می‌کند که پروتئین‌های عامل بروز سرطان مانند cyclin D1، فرآیند گسترش سرطان را از طریق میکرو آر‌ان‌ای کنترل می‌کنند. بر این اساس، سلولهای فاقد این پروتئین، میزان کمتری پروتئین پردازشگر میکرو آر‌ان‌ای(دایسر)تولید می‌کنند و در این حالت سطوح میکرو آر‌ان‌ای بالغ کاهش پیدا می‌کند. نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس پژوهش‌های جدید صورت گرفته توسط محققان، سن مادران در اولین زایمان ، با خطر ابتلا به دیابت آنها ارتباط دارد. محققان کره‌ای از بیمارستان دانشگاه چوسان در گوانگجو اطلاعات مربوط به سلامت ملی کره و سنجش تغذیه را بررسی کردند تا ارتباط بین سن زایمان اول و تحمل گلوکز در زنان یائسه را دریابند. نتایج نشان داد خطر ابتلا به دیابت به طور چشمگیری بین گروه‌ها متفاوت است. محققان دریافتند در زنانی که اولین زایمان آنان در سن 19 سالگی و کمتر است با توجه به سبک زندگی، عوامل اجتماعی جمعیتی، عوامل خطرشناخته شده ابتلا به دیابت و عوامل باروری نزدیک به 5/1 درصد احتمال ابتلا به دیابت بیشتر است. با این وجود ارتباط چشمگیری بین سن اولین زایمان و اختلال قند خون ناشتا مشاهده نشد. محققان افزودند: سن اولین زایمان بر دیابت در زنان یائسه تاثیر دارد و بارداری در نوجوانی مستقل از خطر ابتلا به دیابت در زنان یائسه نیست. نتایج این تحقیق در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, زایمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


افراد با جویدن بیشتر غذا میل کمتری به خوردن بیش از اندازه آن خواهند داشت و این به حفظ تناسب اندام آنها کمک می‌کند. تحقیقات جدید محققان آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی آمریکا بر روی 47 نفر نشان می‌دهد اگر تعداد دفعاتی که افراد مواد غذایی را می‌جوند افزایش یابد، در یک وعده غذایی کمتر غذا می‌خورند. بر اساس یافته‌های این تحقیق، آهسته خوردن در افراد باعث تمایل کمتر برای زیاد خوردن می‌شود. محققان در آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی آمریکا افزودند: افراد با آهسته خوردن از غذا لذت می‌برند و طعم آن را بیشتر احساس می‌کنند.
آن‌ها با اشاره به نتایج این تحقیق اظهار کردند: زمانی‌که جویدن غذا دو برابر شود، مصرف مواد غذایی 15 درصد و دریافت کالری نیز 112 واحد کمتر می‌‎شود. جیمز هولیس از دانشگاه ایالتی آیووا اظهار کرد: هنگامی که تعداد چرخه جویدن قبل از بلع افزایش یابد، میزان مصرف مواد غذایی کمتر شده و به فرد احساس سیری دست می‌دهد. محققان اظهار کردند: حدود 20 دقیقه طول می‌کشد تا مغز به معده سیگنال سیر بودن را بفرستد. یافته‌های این تحقیق در مجله Academy of Nutrition and Dietetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: جویدن, تناسب اندام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links