برگزار کنندگان: انجمن نفرولوژی ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،
انجمن بین المللی نفرولوژی
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ بهمن ۱۳۹۲
مکان برگزاری: اصفهان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش داخلی, همایش نفرولوژی, همایش دیالیز, همایش پیوند, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۳ الی ۱۴ مهر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سالن سینا و صدرا شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل ايندكاسيونهاي تزريق خون و فراورده هاي خوني، فراورده هاي خوني جديد، آزمايشات قبل از تزريق خون و تفسير CBC، شرايط انتخاب اهداكنندگان، پلاسمافرزيس، عوارض غيرعفوني تزريق خون، عوارض عفوني تزريق خون، تزريق خون اطفال، خون اتولوگ، سلولهاي بنيادين در انتقال خون و پيوند مغز استخوان، احتياطات لازم در برخورد با عفونتهاي منتقله از راه خون می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا, انتقال خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان ژاپنی موفق به ساخت ماده‌ای حاوی نانوساختارهای چسبنده شدند که در صورت اعمال در محل خونریزی می‌تواند خونریزی‌های شدید را کنترل کرده و مانع از خونریزی سیاهرگ بزرگ شود. پاره‌شدن رگ‌ها در اثر حادثه، تصادف یا جراحی در صورت شدید بودن می‌تواند به قیمت جان بیمار تمام شود. این مشکل در مورد سیاهرگ بزرگ بسیار حاد است، زیرا دیواره‌ای بسیار نازک داشته و حجم بالایی از خون در آن جریان دارد. در صورت آسیب دیدن این سیاهرگ روش‌های بسیار ویژه‌ای برای مهار و ممانعت از خونریزی نیاز است.
محصول تولید شده توسط محققان ژاپنی که با همکاری کالج پزشکی ملی دفاع در آمریکا و دانشگاه واسدا بدست آمده، حاوی ورق‌هایی به ضخامت چند نانومتر است. این نانولایه‌ها بدون این که نیاز به چسب داشته باشند، به بافت‌های بدن می‌چسبند و منجر به قطع شدن خونریزی می‌شوند. قدرت چسبندگی این نانو‌صفحات به بافت‌های بدن بسیار زیاد است؛ از سوی دیگر به دلیل شفاف بودن، می‌توان مقادیر زیادی از این ماده را روی زخم قرار داد و نتیجه را با چشم مشاهده کرد. در صورتی که مقدار ماده کافی نبود، می‌توان دوباره آن را به زخم اضافه کرد و نتیجه تمام مراحل را مستقیما با چشم ارزیابی کرد.
ایجاد یک برش هفت میلیمتری در سیاهرگ بزرگ خرگوش می‌تواند کشنده باشد، اما محققان موفق شدند با استفاده از این ماده خونریزی را قطع کنند. این گروه تحقیقاتی امیدوار است که با استفاده از این فناوری بتوان زخم‌های بزرگ را به راحتی کنترل کرد و بدون نیاز به روش‌های پیچیده نظیر دوختن رگ، بتوان خونریزی را متوقف کرد.
نیرویی که باعث چسبیدن این نانوصفحه‌ها به بافت می‌شود، نیروی واندروالس است. این نانوورق‌ها از کیتوزان آنتی‌باکتریال و اسید آلژنیک ساخته شده‌اند. با قرار دادن این ماده روی زخم، این ترکیبات به صورت یک سد در برابر خونریزی عمل می‌کند و مسیر خارج شدن خون را به سرعت مسدود می‌کند. در این پروژه محصول تولید شده روی زخم‌های حاد تست شده که نتایج، حکایت از موفقیت‌آمیز بودن آن دارد.


برچسب‌ها: نانو, نانوماده, خونریزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی برای مقابله با خطر استفاده از سرنگ های دست دوم، سرنگ هوشمندی را توسعه داده اند که با تغییر رنگ بدنه، نسبت به عدم استفاده مجدد از سرنگ هشدار می دهد. یکی از مشکلات مهم حوزه سلامت در هند، استفاده از سرنگ های استفاده شده است و بسیاری از زباله جمع کن ها با جستجو در مراکز دفن زباله، اقدام به جمع آوری سرنگ های دست دوم و فروش آنها به مراکز درمانی می کنند.
نتایج یک مطالعه نشان می دهد از پنج میلیارد تزریق سالانه در این کشور، دست کم 2.5 میلیارد تزریق بدلیل استفاده از سرنگ های دست دوم بسیار ناایمن هستند و این یک خطر بالقوه برای ابتلای افراد به بیماری های قابل انتقال از راه خون مانند اچ آی وی یا هپاتیت محسوب می شود.
«دیوید سوان» از محققان دانشگاه هادرسفیلد در تلاش برای کاهش خطرات استفاده از سرنگ های استفاده شده و نجات جان هزاران بیمار، سرنگ هوشمند ABC را ابداع کرده است.
در این سرنگ هوشمند از جوهری استفاده شده است که به دی اکسید کربن حساس است؛ زمانی که سرنگ در بسته بندی استریل قرار دارد، بدنه آن به شکل شفاف دیده می شود و هنگام استفاده، مهر و موم سرنگ شکسته شده و رنگ بدنه تغییر می کند که بعنوان هشداری برای عدم استفاده مجدد از سرنگ است.
تفاوت یک سرنگ استریل خارج از بسته بندی با یک سرنگ شسته شده با کمک جوهر هوشمند مشخص می شود و بدنه سرنگ استفاده شده که در معرض هوا قرار گرفته است، به رنگ قرمز در می آید. در صورت استفاده از سرنگ ABC تنها در پنج درصد تزریقات هند، پس از پنج سال از 700 هزار عفونت پیشگیری شده و 130 میلیون دلار در هزینه های پزشکی صرفه جویی می شود. طرح سرنگ هوشمند ABC بعنوان یک راه حل خلاقانه برای حل مشکل جهانی، بعنوان یکی از فینالیست های جایزه Index2013 انتخاب شده است.


برچسب‌ها: هوشمند, سرنگ هوشمند, خون, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


لوپوس يك بيماري خودايمني و در واقع بيماري بافت همبند است كه پوست، كليه، استخوان‌ها، قلب، چشم، مفاصل، عروق خوني و ... را درگير مي‌كند. شدت اين بيماري مي‌تواند طيف وسيعي داشته باشد و از نوع خفيف تا شديد تغيير كند، اما آنچه در سير باليني اين بيماران تاثير مستقيم دارد، پيگيري درمان‌هاي دارويي زير نظر پزشك متخصص است. بسياري از بيماران لوپوسي به نحوي از اضافه وزن يا كاهش وزن شكايت دارند. در واقع كاهش وزن اين افراد در بيشتر مواقع به دليل خود بيماري يا زخم‌هاي دهاني و در نتيجه بي‌اشتهايي است. در مقابل برخي از بيماران به دليل مصرف داروهاي كورتوني دچار افزايش وزن مي‌شوند؛ اما هر دو گروه از بيماران بايد با يك رژيم غذايي متعادل و تحت نظر پزشك به وزن نرمال برسند. اگر زخم‌هاي دهاني شما را آزار مي‌دهد، بهتر است غذاي خود را بيشتر به صورت آبكي، سوپ و آش ميل كنيد. مي‌توانيد قبل از خوردن غذا از داروهاي بي‌حس‌كننده دهاني كه پزشك براي شما تجويز مي‌كند استفاده كنيد.
از پوكي استخوان پيشگيري كنيد: غذاهاي حاوي كلسيم و ويتامين D براي شما ضروري است. ويتامين D مورد نياز شما نيز با مصرف غذاهاي دريايي و ماهي تون، آزاد و ساردين مي‌تواند جبران شود. گاهي لازم است با تجويز پزشكتان از مكمل‌هاي دارويي كلسيم و ويتامين D استفاده كنيد، زيرا نورخورشيد به دليل عوارض پوستي كه براي اين بيماران ايجاد مي‌كند، منبع خوبي براي ويتامين D نيست.
غذا بايد كم‌چرب و كم‌پروتئين باشد: يكي از عوارض بيماري لوپوس عوارض كليوي آن است كه به دليل رسوب پروتئين در كليه‌ها ايجاد مي‌شود و باعث نارسايي تدريجي كليه مي‌شود. از طرفي مصرف غذاهاي چرب نيز رسوب پروتئين در كليه را تسريع مي‌كند.
مصرف نمك و قند را به حداقل برسانيد: يكي ديگر از بيماري‌هايي كه در كمين بيماران لوپوسي است، مشكلات قلبي و فشارخون ناشي از تصلب شرائين و رسوب چربي در ديواره سرخرگ‌هاست. از طرفي مشكلات كليوي نيز باعث افزايش فشارخون مي‌شود. به همين دليل مصرف غذاهاي كم‌نمك و كم‌چرب را فراموش نكنيد.
از خاصيت ضدالتهابي امگا  3 بهره بگيريد: بسياري از علائم بيماري لوپوس مانند ضايعات پوستي، تورم و درد مفاصل، زخم‌هاي دهاني و گوارشي ناشي از ايجاد التهاب است. امروزه محققان دريافته‌اند كه منابع غني از اسيدهاي چرب امگا  3 مانند روغن ماهي در درمان اين التهاب‌ها نقش مهمي دارند. همچنين مصرف روزانه 2 عدد گردو نيز مقادير مناسبي امگا  3 به شما مي‌‌رساند. استفاده از روغن كانولا در پخت و پز نيز تا حدودي امگا  3 مورد نياز شما را تامين مي‌كند.


برچسب‌ها: لوپوس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران
زمان برگزاری: ۱۳ الی ۱۴ آذر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سرطان, علوم پزشکی تهران, انستیتو کانسر ایران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


هپاتيت يا همان التهاب بافت كبد، علل مختلفي دارد كه ويروس‌ها از جمله اين علل محسوب مي‌شوند. در اين ميان ويروس‌هاي هپاتيت A، B و C از شايع‌ترين آنها به شمار مي‌رود كه هر كدام راه‌هاي انتقال مخصوص به خود را دارند، اما آنچه سيب اين هفته در بخش تغذيه باليني بدان مي‌پردازد، اصولي است كه بايد در تغذيه اين بيماران بدان توجه ويژه كرد.
با بي‌اشتهايي مبارزه كنيد:به دليل فعل و انفعالاتي كه طي اين بيماري در بدن رخ مي‌دهد، اين بيماران دچار بي‌اشتهايي مفرط مي‌شوند و در نتيجه مدت بسيار كوتاهي بخش اعظمي از وزن آنان از بين مي‌رود، از اين رو اولين نكته رفع بي‌اشتهايي اين بيماران است. از غذاهايي كه مي‌توانند اشتهاي اين افراد را تحريك كنند، بايد به خوراكي‌هايي همچون سوپ رقيق و كم‌چرب، بيسكويت، كراكر، بستني، ماست كم‌چرب و شير اشاره كرد.
كربوهيدرات‌هاي سالم مصرف كنيد:50 تا 55 درصد انرژي دريافتي فرد هپاتيتي بايد از كربوهيدرات‌هاي پيچيده تامين شود. غلات كامل (به صورت پودر)‌ سيب‌زميني آب‌پز و حبوبات كامل از منابع خوب كربوهيدرات‌هاي پيچيده به شمار مي‌روند. يك رژيم غذايي صحيح رژيمي است كه روزانه حداقل يك وعده كامل از حبوبات پخته شده به ميزان 150  100 گرم يا 3 عدد سيب‌زميني متوسط را در خود داشته باشد. از غذاهاي ديگري كه كربوهيدرات‌هاي مفيد را در خود دارند، مي‌توان به عسل، خرما، كشمش و توت خشك اشاره كرد.
پروتئين فراموش نشود:يك فرد هپاتيتي بايد روزانه‌ 5/1 - 2/1 گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن پروتئين دريافت كند. اين موضوع اهميت بسيار زيادي در حفظ وزن بيمار دارد. از اين رو بايد بادقت رعايت شود.
مصرف چربي‌ها ضروري است:توصيه مي‌شود 35  30 درصد كل كالري مورد نياز فرد مبتلا از چربي‌هاي اشباع نشده تامين شود كه در اين ميان روغن زيتون، روغن كانولا و روغن دانه انگور از بهترين‌هاست.
از ميوه‌ها غافل نشويد:ويتامين‌هايي كه به نوعي كبد در ساخت آنها دخيل است، در طي اين بيماري كاهش مي‌يابند و بدن با كمبود آنها و عوارض ناشي از آن مواجه مي‌شود. ويتامين‌هاي  K  و C، B از جمله اين ويتامين‌ها محسوب مي‌شوند. به همين سبب توصيه مي‌شود روزانه حداقل‌ 2 واحد ميوه يا آب ميوه طبيعي و 2 واحد سبزي تازه در رژيم غذايي فرد گنجانده شود.
از اين غذاها پرهيز كنيد: سالادهاي پرچرب، مايونز، زرده تخم‌مرغ، پوست مرغ، گوشت‌هاي چرب شامل گوشت گوساله‌يا گوسفند چرب، ماهي چرب، انواع كيك و شيريني از جمله غذاهايي است كه بايد از خوردن آنها پرهيز شود.


برچسب‌ها: هپاتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان دریافتند که باکتری‌های روده ممکن است به پیش‌بینی خطر ابتلا به چاقی کمک کنند. به نظر می‌رسد باکتری‌های موجود در سیستم گوارشی افراد بر احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی آنها اثر می‌گذارد. نتایج تحقیق گروهی از دانشمندان بین‌المللی حاکی از آن است که رژیم غذایی سرشار از فیبر می‌تواند آرایش باکتری‌های روده را تغییر داده و همین امر کاهش وزن را برای افراد آسان‌تر می‌کند.
به اعتقاد کارشناسان، روده نقش مهمی در افزایش یا کاهش وزن دارد. به گفته جفری کریلو، استاد بخش پاتوژنز میکروبی و ایمونولوژی مرکز سلامت تگزاس آمریکا اکنون اهمیت باکتری‌های روده در سلامت افراد مشخص است و این امر به این معناست که تخریب این باکتری‌ها از طریق مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها یا صرف غذاهایی که فقط به رشد نوع خاصی از باکتری‌‎ها کمک می‌کنند ممکن است بر تمام بدن تاثیر بگذارد. دوسکو اریچ، همکار نویسنده این تحقیق اظهار کرد: ما از تاثیر باکتری روده بر سلامت و چاقی آگاهیم، اما از چگونگی آن اطلاعی نداریم. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد میزان این باکتری‌ها در معده افراد چاق بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد. وی ادامه داد: نحوه ارتباط باکتری‎های روده و ابتلا به چاقی مشخص نیست اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که متابولیسم این باکتری‌ها با متابولیسم بدن انسان در ارتباط است. نتایج این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.


برچسب‌ها: چاقی, باکتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


نتايج حاصل از مطالعه فاز 3 با نام اسکواير ( SQUIRE) در مبتلايان به بدخيمي اسکواموس و غيرسلول کوچک ريه، موفقيت‌آميز بوده‌اند. براساس اين مطالعه که به تازگي به پايان رسيده، شانس بقاي مبتلايان به مرحله 4 و متاستاتيک بدخيمي اسکواموس و غيرسلول کوچک ريه، در صورت تجويز نسيتوموماب(Necitumumab) در ترکيب با جمسيتابين و سيس پلاتين، درمقايسه با شيمي‌درماني درخشان‌تر بوده است. شايع‌ترين عوارض جانبي گزارش‌شده در بيماران تحت‌درمان با نسيتوموماب عبارت بودند از بثورات جلدي و‌هايپومگنزمي. نادرترين عارضه در گروه مصرف‌کننده اين دارو، ترومبوآمبولي بود. نسيتوموماب در صورت تاييد، اولين درمان بيولوژيک در مبتلايان به بدخيمي اسکواموس ريه خواهد بود. بدخيمي ريه، شايع‌ترين علت مرگ ناشي از سرطان در بيشتر کشورهاي جهان است. بدخيمي سلول غيرکوچک ريه، شايع‌تر از ساير انواع بدخيمي‌هاي ريه است و 85 درصد از همه انواع سرطان‌هاي ريه را شامل مي‌شود. در مطالعه اسکواير، 1093 بيمار بزرگ‌تر از 18 سال مبتلا به بدخيمي اسکواموس و غيرسلول کوچک ريه که دچار متاستاز شده بودند و هيچ درمان قبلي براي بيماري خود دريافت نکرده بودند، شرکت داشتند. بيماران در گروه الف، درمان با نسيتوموماب همراه شيمي‌درماني(جمسيتابين و سيس پلاتين) و در گروه ب، فقط شيمي‌درماني با جمسيتابين-سيس پلاتين را دريافت کردند. بيماران هر دو گروه با فواصل 6 هفته‌اي تحت‌بررسي با CT Scan يا MRI قرار گرفتند. شيمي‌درماني براي حداکثر 6 دوره در هر دو گروه ادامه يافت. در گروه الف، درمان با نسيتوموماب تا زمان مشاهده تغيير در گرافي بيماران ادامه يافت. نسيتوموماب، يک آنتي‌بادي مونوکلونال ايمن گلوبولين G1 انساني است که اتصال ليگاند در محل گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال انساني را بلوک مي‌کند. فعال شدن گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال، با پيشرفت بدخيمي و القاي آنژيوژنز، مهار آپوپتوز يا مرگ سلول مرتبط است.


برچسب‌ها: داروی جدید, نسيتوموماب, سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


آکاستي فارما، نتايج به دست آمده از مطالعه فاز 2 تصادفي و چندمرکزي انجام شده براي بررسي اثربخشي و ايمني داروي در دست تحقيق کاپره (CaPre) را در درمان هايپرتري گليسريدمي خفيف تا شديد رضايت‌بخش اعلام کرده است. مصرف کاپره در هر 2 دوز روزانه 2 و 4 گرم، طي مدت 8 هفته توانست تري‌گليسريد را 20درصد کاهش دهد. به عبارتي ساده‌تر، در مطالعات مذکور کاپره در درمان‌ هايپر تري‌گليسريدمي اثربخش و ايمن تشخيص داده شد. بيش از 230 بيمار در اين مطالعه 8 هفته‌اي شرکت داشتند و اثربخشي کاپره با داروهاي متداول در درمان‌ هايپر تري‌گليسريدمي- مانند ازتيمايد و فيبرات‌ها -مقايسه شد. از ميان بيماران شرکت‌کننده در اين مطالعه، 88 درصد‌ هايپرتري‌گليسريدمي خفيف تا متوسط داشتند(تري گليسريد 200 تا 500 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر). هيچ عارضه جانبي جدي‌اي طي مطالعات گزارش نشد؛ يعني کاپره در دوزهاي تجويز شده ايمن بوده و به خوبي از سوي بيماران تحمل شده بود. انتظار مي‌رود پس از تکميل مطالعات باليني، کاپره به تنهايي يا در ترکيب با استاتين‌ها در درمان‌ هايپرتري‌گليسريدمي به کار رود.


برچسب‌ها: داروی جدید, کاپره, هیپرتری گلیسریدمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


درخواست ثبت داروي جديد ايبروتينيب (Ibrutinib)در درمان بيماران مبتلا به لوکمي لنفوسيتيک مزمن که قبلا تحت‌درمان قرار گرفته‌اند و نيز بيماراني که قبلا به دليل لنفوم سلول منتل درمان شده‌اند، پذيرفته شد. درخواست ثبت اين دارو براساس نتايج 2 مطالعه باليني فاز 2، يکي روي لوکمي لنفوسيتيک مزمن راجعه/عود‌کننده و ديگري روي لنفوم سلول منتل راجعه/عود‌کننده که هر 2 در نشريه ماه ژوئن 2013 منتشر شده، انجام گرفت. ايبروتينيب، يک مهارکننده بروتون تيروزين کيناز است که براي درمان بدخيمي‌هاي لنفوسيت B تجويز مي‌شود. در صورت تاييد، ايبروتينيب اولين دارو از گروه مهارکننده‌هاي بروتون تيروزين کيناز خواهد بود. لوکمي لنفوسيتيک مزمن و لنفوم سلول منتل، بدخيمي‌هاي خوني هستند که از لنفوسيت‌هاي B منشا مي‌گيرند. لوسمي لنفوسيتيک مزمن، شايع‌ترين لوسمي در بزرگسالان است. اين بيماري در سالمندان شايع است و شانس بقاي 5 ساله در بيماران، حدود 82درصد است. لنفوم سلول منتل، نوع مهاجمي از لنفوم غيرهوچکين لنفوسيت B است که معمولا سالمندان را مبتلا مي‌کند. بيماري اغلب در گره‌هاي لنفاوي آغاز مي‌شود اما ممکن است به ساير بافت‌ها (مانند مغزاستخوان، کبد و طحال) هم گسترش يابد.


برچسب‌ها: داروی جدید, ايبروتينيب, لوسمی, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


با استفاده از مدل‌هاي آب و هوايي براي شبيه‌سازي ميزان آلودگي هوا در سال‌هاي 1850 و 2000، دانشمندان دانشگاه کاروليناي شمالي اثرات آلودگي هوا را روي ميزان مرگ و مير کنوني تخمين زده‌اند. اين تيم تحقيقاتي تخريب اوزون را به حدود 470 هزار مرگ در سال ناشي از بيماري‌هاي تنفسي نسبت داده‌اند. به عبارت ديگر، مرگ ناشي از افزايش ذرات ريز که به داخل ريه نفوذ مي‌کنند جزيي از 1/2 ميليون مرگي است که سالانه به دليل بيماري‌هاي قلبي و ريوي ناشي از آلودگي هوا رخ مي‌دهد. محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «اين ارقام بسيار تکان‌دهنده هستند، زيرا بسياري از اين موارد مرگ در آسيا اتفاق مي‌افتد؛ جايي که جمعيت زيادي در آن ساکن هستند و آلودگي هوا در سال‌هاي اخير به‌طور قابل‌توجهي افزايش يافته است.» در اين مطالعه اثرات تغييرات آب و هوايي نيز مورد بررسي قرار گرفته که مي‌تواند تاثير آلودگي هوا را به روش‌هاي مختلف تقويت کند. در اين ميان تغييرات آب و هوايي با مرگ حدود 3700 نفر سالانه در اثر آلودگي هوا در ارتباط است.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


نتايج دو مطالعه جديد که به تازگي منتشر شده، پيشنهاد مي‌کنند نوعي از باکتري روده که در دهان يافت مي‌شود ممکن است بروز سرطان کولورکتال را بوسيله نفوذ بر پاسخ ايمني و تبديل آنها به ژن‌هاي سرطان تحريک کند. محققان معتقدند که يافته‌هاي آنها شايد راهي جديد باشد براي ارتقاي روش‌هاي تشخيصي، پيشگيرانه و درمان به موقع سرطان کولورکتال. امروزه شواهدي در دست است که عدم تعادل ميان باکتري‌هاي «خوب» و «بد» روده مي‌تواند باعث بروز سرطان کولورکتال شود. دو مطالعه اخير روي نوعي باکتري به‌نام «فوزوباکتريا» و خصوصا گونه nucleatun آن تمرکز داشته است. به عبارتي فوزوباکتريومي که در دهان يافت شده، به ميزان فراواني در بافت به دست آمده از بيماران مبتلا به سرطان کولورکتال نيز وجود داشته است. البته هنوز مشخص نيست که آيا اين نوع باکتري رشد سلول‌هاي توموري را تحريک مي‌کند و اگر اين‌طور است، اين کار چگونه انجام مي‌شود. در مطالعه اول، محققان «فوزوباکتريا» را در توده‌هاي خوش‌خيم يافتند که در طول زمان بدخيم خواهند شد. اين ممکن است پيشنهاد کننده اين مطلب باشد که آنها در تشکيل مراحل اوليه تومور نقش داشته باشند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کولورکتال, باکتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


بيماري سنگ كيسه صفرا در ميان كشورهاي غربي بسيار شايع است. كالبد شكافي انجام شده در ايالات متحده نشان داده است كه حداقل در 20 درصد زنان و 8 درصد مردان بالاي چهل سال ، سنگ كيسه صفرا وجود داشته است. سنگ هاي صفراوي شايعترين علت بيماري هاي دستگاه صفراوي در ايالات متحده هستند و تا سن هفتاد سالگي20 تا35 درصد مردم به آن دچار مي شوند. سنگ هاي كيسه صفرا ساختمان هايي بلوري دارند كه به واسطه ساخت ومتراكم شدن اجزاي طبيعي يا غير طبيعي صفرا تشكيل شده و به سه نوع اصلي تقسيم مي شوند. 80درصد آن ها به طور عمده از نوع كلسترولي يا سنگ هاي مخلوط هستند و 20درصد را سنگ هاي رنگدانه اي(پيگمانته) تشكيل مي دهند كه مركب از املاح كلسيم و به ويژه بيلي روبينات كلسيم اند.
در بسياري از افرادي كه دچار سنگ هاي كيسه صفرا مي شوند ميزان كلسترول موجود در صفرا بيش از حدي است كه بتواند به حالت محلول پايدار باقي بماند، يعني در واقع صفرا از نظر كلسترول، حالت فوق اشباع پيدا مي كند و در نتيجه در صفراي فوق اشباع برخي بيماران، كریستال هاي ميكروسكوپي كلسترول تشكيل مي شود. رسوب تدريجي كلسترول بر روي يكديگر منجر به پيدايش سنگ هاي صفراوي كلسترولي ميكروسكوپي مي شود. از طرفي اختلالاتي كه باعث كاهش حركات كيسه صفرا مي شوند نظير جراحي، سوختگي ها، بارداري، قرص هاي ضد بارداري خوراكي، همگي از عوامل ايجاد سنگ صفرا هستند.
غذاهاي حاوي كالري بسيار اندك و همچنين بارداري، به حالت سنگ سازي كيسه صفرا كمك مي كنند. اولا" به علت تغيير در تركيب ذخيره اسيد صفراوي و ظرفيت حمل كلسترول صفرا، در طي سه ماهه سوم بارداري، اشباع كلسترول افزايش قابل توجهي پيدا مي كند. ثانيا" بررسي اولتراسونوگرافيك- نوعي روش تشخيصي متداول در پزشكي كه با بهره گيري از موج هاي فراصوت براي تعيين موضوع ساختارهاي داخل بدن انجام مي شود- نشان داده است كه انقباض كيسه صفرا در پاسخ به يك وعده غذا، بسيار بطئي شده و اين مساله منجر به اختلال در تخليه كيسه صفرا مي شود. همچنين ديده شده است كه 10 تا 20 درصد افرادي كه به كمك غذاهاي بسيار كم كالري دچار كاهش وزن سريع شده اند، گرفتار سنگ كيسه صفرا مي شوند.
امروز شواهد زيادي حاكي از همراهي بين كلسترول غذايي و تشكيل سنگ هاي صفراوي در دست است. افزايش كلسترول در برنامه غذايي مبتلايان به سنگ صفراوي موجب ترشح بيشتر كلسترول در صفرا مي شود وهمين تغييرات به عنوان عوامل زمينه ساز تشكيل سنگ هاي صفراوي كلسترولي شناخته شده اند. در بررسي هاي انجام شده اين تغييرات در بيماران شاهد(غير مبتلا به سنگ صفراوي) كه تحت رژيم غذايي غني از كلسترول قرار داشته اند مشاهده نشده است و همين يافته ها به توجيه حضور صفراي فوق اشباع در افراد مستعد به سنگ هاي صفراوي كمك مي كند. همان طور كه گفته شد علاوه بر سنگ هاي كلسترولي، سنگ هاي رنگدانه اي نيز نوع ديگري از سنگ هاي صفراوي اند كه به خصوص در آسيايي ها شايع بوده و اغلب با عفونت سيستم صفراوي همراه اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: کوله سیستیت, سنگ کیسه صفرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


يک شرکت فعال در زمينه توليد محصولات مونوکلونال آنتي بادي، براي درمان سرطان و بيماري‌هاي اتوايميون اعلام کرده ترکيب اپراتوزوماب (Epratuzumab) و ريتوکسيماب (Rituximab) به عنوان خط اول درمان مبتلايان به لنفوم فوليکولار، اثربخشي مطلوبي دارد و پيشرفت بيماري را کند مي‌کند. در 59 بيمار تحت بررسي در اين مطالعه که تمام دوره‌هاي درماني را طي کرده بودند، پاسخدهي کامل به اين دارو 88 درصد تخمين زده شد. از ميان آنها 25 بيمار (42درصد) پاسخدهي درماني کامل و 27درصد (45درصد) پاسخدهي درماني نسبي داشتند و در 6 بيمار (10درصد) بيماري تحت کنترل درآمد.
طول مدت بدون پيشرفت بيماري در اين بيماران، 3 سال و نيم بود و طي 3 سال، بيماري 60 درصد از بيماران خاموش باقي ماند. اپراتوزوماب، آنتي‌بادي انساني ضد CD22 است که اثربخشي خوبي در مونوتراپي موارد عود لنفوم فوليکولار دارد. هرچند ترکيب درماني ريتوکسيماب با شيمي‌درماني، شانس بقاي بيماراني که قبلا تحت درمان قرار نگرفته بودند را بهبود مي‌بخشد، بسياري از بيماران نمي‌توانند يا نمي‌خواهند شيمي‌درماني را تحمل کنند.
تعداد 60 بيمار به‌طور هفتگي 360 ميلي‌گرم بر مترمربع از سطح بدن اپراتوزوماب را همراه 375 ميلي‌گرم بر مترمربع از سطح بدن ريتوکسيماب، براي 4 دوز اينداکشن دريافت کردند. اين ترکيب در هفته‌هاي 12، 20، 28 و 36 (در مجموع 8 دوز) طي 9 ماه ادامه يافت. درمان در گروه تحت کنترل به‌خوبي تحمل شد و ميزان بروز عوارض نزديک به بيماراني بود که ريتوکسيماب را به تنهايي مصرف کرده بودند. يکي از بيماران با وجود اينکه تمام دوره‌هاي درماني را گذرانده بود قبل از ارزيابي ميزان پاسخدهي درماني به دليل عفونت باکتريال فوت شد. به گفته دکتر سينتيا ساليوان، سرپرست تحقيق، اثربخشي اپراتوزوماب در ترکيب با ريتوکسيماب در بيماراني که قبلا هيچ درماني دريافت نکرده بودند قابل‌توجه بود. آنتي‌بادي ضد CD22، در يک مطالعه فاز 3 در بزرگسالان و کودکان مبتلا به لوسمي لنفوبلاستيک حاد بررسي خواهد شد.


برچسب‌ها: لنفوم, لنفوم فولیکولار, سرطان, اپراتوزوماب, ريتوکسيماب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


دفع مكرر مدفوع شل را اسهال گويند. از آن جايي كه در اسهال، غذا با سرعتي غير طبيعي از روده عبور مي كند ، عمل هضم و جذب به طور كامل صورت نمي گيرد و فرصتي براي جذب آب نيز وجود ندارد، در نتيجه براي برطرف كردن اين حالت ، جبران مواد از دست رفته ضرورت دارد. لازم به تذكر است كه اسهال يك بيماري نيست و در رديف علائم، از آن نام برده مي شود . اسهال را در مجموع مي توان به دو گروه1- با منشا عملكردي و 2- با منشا عضوي تقسيم نمود.
نوع عملكردي اسهال، در مقايسه با نوع عضوي آن از شدت كمتري برخوردار است و احتمال ابتلا به آن حتي در بين افراد سالم، زماني كه روده تحت تاثير يك ماده آزاردهنده قرار گيرند، وجود دارد. در اسهال با منشا عضوي، ضايعاتي در مخاط روده ديده مي شود كه در نوع عملكردي وجود ندارد. علل ايجاد كننده اسهال گوناگون و متعدد است. از علل اصلي اسهال عملكردي يا اسهال ساده، مي توان پرخوري يا مصرف غذاي بد، فساد و تخمير ناشي از هضم ناقص كربوهيدرات ها (نشاسته) در روده، استفاده مكرر از مسهل، ناراحتي هاي عصبي، اختلال در غدد داخلي و اسهال همراه با بيماري هاي اسپرو و پلاگر را نام برد. اگر بزرگسالان تحت شرايط عصبي و فشارهاي روحي شديد قرار گيرند، ممكن است به اسهال دچار شوند. همچنين در كودكان، ترس ممكن است، موجب اسهال شود. يكي از انواع سخت اسهال ، هنگام ابتلا به هيستري مشاهده شده است . از طرفي در هواي گرم ، اغلب اسهال شيوع پيدا مي كند . علاوه بر اين مسموميت غذايي ، عامل مهمي در ايجاد اسهال است و بالاخره فساد مواد غذايي به هر علت كه باشد(عدم نگهداري غذا در يخچال يا عدم رعايت بهداشت) ، مي تواند به دليل سم حاصل از تجزيه و تخمير ماده غذايي و ميكروب ها ، موجب اسهال شود.
اسهال هاي منشا عضوي يا ارگانيك، ممكن است در نتيجه حمله سموم باكتري و پروتوزوآي خارجي و يا به علت بعضي از بيماري ها از قبيل سل، اسهال خوني آميبي، تب حصبه، هپاتيت ويروسي، التهاب كولون قرحه اي مزمن، التهاب موضعي ايلئوم، آنتريت ويا به دليل كمبود آنزيم هاي مورد نياز، براي هضم و جذب كربوهيدرات ها به وجود آيد.
درمان غذايي در تمام اسهال ها بدون توجه به علت آن، مشابه يكديگر است . هدف پزشكي ، معالجه علت ايجاد كننده اسهال است. براي درمان غذايي، رژيمي تجويز مي شود كه در روده، حداقل باقيمانده را به جا گذارد، يعني رژيم غذايي كه از نظر فيبر محدود باشد. در اسهال حاد حدود 24 تا 48 ساعت اول اسهال، به بيمار غذايي از راه دهان داده نمي شود تا روده و معده كاملا" در حال استراحت باشند .طول اين زمان به شدت و منشا يا ماهيت اسهال بستگي دارد. البته بايد مواد مغذي و مايعات تلف شده بدن، از راه سياهرگ جبران شوند . در اين مورد جبران الكتروليت ها به ويژه پتاسيم و سديم اهميت زيادي دارد كه بايد به وسيله سرم يا محلول هاي خوراكي حاوي اين نمك ها تامين شود.
 براي جلوگيري از اسيدوز و كاهش اتلاف پروتئين ها به محلول هاي تزريقي ويتامينB وC و گلوكز نيز اضافه مي شود. اگر تغذيه سياهرگي بيش از 48 ساعت ادامه يابد، مي بايد از هيدروليزات هاي پروتئين نيز استفاده شود. در اين صورت بايد هر چه زودتر از راه دهان به بيمار غذا داده شود تا كمبود انرژي به وجود آمده جبران شود. ابتدا از غذاهاي ساده نظير سوپ رقيق صاف شده ، حريره ، نان برشته و چاي استفاده مي شود و سپس به تدريج به مقدار و نوع آن افزوده مي شود، تا به يك رژيم غذايي محدود از فيبر ، غني از انرژي(45 كيلو كالري به ازاي هر كيلوگرم) برسد و همچنين غني از پروتئين(2-۱.۵ گرم به ازاي هر كيلوگرم) برسد. در چنين مواقعي غذا با حجم كم و در دفعات متعدد به بيمار تغذيه مي شود. همچنين همراه با غذا ، تكميل كننده هاي ويتاميني نيز تجويز مي شود . به علاوه از پودر شير بدون چربي و كربوهيدرات هاي مناسب مانند گلوكز و لاكتوز براي افزايش انرژي و پروتئين رژيمي مي توان استفاده كرد . سپس با افزودن غلات ، فرني ، ژله و چربي هاي ناآميزه مانند كره وخامه(بر حسب تحمل) انرژي دريافتي اضافه خواهد شد.
در شروع از آب ميوه وسبزي صاف شده به مقدار كم استفاده مي شود و سپس پوره سبزي و ساير غذاها اضافه مي گردد . تغييرات در غذا بايد بر حسب تحمل و وضع بيمار باشد تا در برگشت به حالت طبيعي ، دوباره به اسهال مبتلا نشود.
پكتين اهميت زيادي در درمان اسهال دارد . چند تكه سيب خام يا مقدار زيادي پخته آن به فاصله 2 تا 4 ساعت بر حسب تحمل مي تواند براي كودكان استفاده شود.
 اسهال مزمن معمولا" با كمبودهاي تغذيه اي همراه است و اغلب به دليل تغييرات غير طبيعي ساختمان روده و نيز مخاط آن( به جز در چند مورد اسهال هاي عصبي) جذب الكتروليت ها، ويتامين ها ، مواد معدني و پروتئين ها دچار اختلال مي گردد كه بايد جبران شوند. جبران سديم ، پتاسيم و مايعات براي حفظ خواص فيزيولوژيك سرم ضرورت دارد . كمبود پتاسيم كه از الكتروليت هاي ضروري براي بدن است ، نشان دهنده تخليه بافت ها مي باشد و به ميزان پلاسما در گردش و تغييرات آن ارتباطي ندارد . كمبود پتاسيم موجب تغيير فعاليت حركتي روده، بي اشتهايي و اختلال در روده مي شود و كمبود آهن نيز موجب كم خوني مي گردد . پروتئين ها به خوبي هضم و جذب نشده و ويتامين ها از بدن دفع مي گردند. اگر درمان با آنتي بيوتيك ادامه داده شود ، سنتز بعضي از ويتامين هاي B دچار اختلال مي شود . در اين رابطه كمبود اسيد فوليك ، ويتامينB12 و نياسين گزارش شده است.
احتمال دارد در اسهال مزمن پيروي از رژيم غذايي محدود از فيبر ، ماه ها به طول انجامد. در اين صورت بايد دقت كرد كه انرژي و پروتئين كافي به بدن بيمار برسد تا وزن او در حد طبيعي حفظ شود . ممكن است تامين 3000 كالري و 120 گرم پروتئين ضرورت پيدا كند . اگر بيمار قادر به دريافت غذاي كافي نباشد، بايد باقيمانده  مواد غذايي مورد نياز او از طريق لوله يا رگ به بدن او رسانده شود.
استفاده از محلول هاي نمكي هم غلظت با خون و مايعات گاهي ضروري است. روزانه دو تا سه ليتر آب براي جبران مقدار دفع شده لازم است. از منابع غذايي غني از پتاسيم، نظير سوپ وآبميوه صاف شده به مقدار كم و در دفعات مكرر نيز مي توان براي تامين الكتروليت ها و مايعات استفاده كرد.
در اسهال چرب مشخصا" همراه مدفوع، چربي وجود دارد كه نشانه يك بيماري شديد ارگانيك (عضوي) است. وجود چربي در مدفوع مي تواند : 1- به دليل نقص در هضم ، مثلا" در التهاب لوزالمعده ، بيماري كبد، سيستم صفراوي و يا بعد از جراحي معده باشد. 2- به دليل نقص در جذب ، مثلا" در بيماري اسپرو ، برداشت يا جراحي بيش از نيمي از روده كوچك و يا التهاب موضعي روده كوچك ( كوليت اولسري، آنتريت موضعي) باشد. اسهال چرب بيماران مبتلا به كمبود لاكتاز را ناشي از قند شير  يا لاكتوز مي دانند . به طور طبيعي ميزان چربي مدفوع بين 2 تا 5 گرم در روز است ولي در اسهال چرب مقدار آن به 60 گرم در روز مي رسد. چون اسهال چرب نيز نشانه يا علائمي از يك بيماري است، بنابراين علت اصلي آن كشف و درمان شود. در اين بيماران بدون استثنا كاهش وزن مشاهده مي شود كه نياز به افزايش انرژي دريافتي را ضروري مي سازد. براي جبران كاهش وزن و ايجاد تغذيه متعادل در بيمار، رژيم غذايي بايد از نظر پروتئين، غني و از نظر مقدار كربوهيدرات و چربي بر حسب تحمل او باشد. احتمال كمبود انواع ويتامين ها به ويژه ويتامين هاي محلول در چربي بسيار زياد است . در نتيجه تجويز تكميل كننده هاي ويتاميني ضرورت دارد. استفاده از غذاهاي غني از آهن وكلسيم و نيز درمان دارويي اين دو عنصر توصيه مي شود.
در مواردي كه بيماري ، مبتلا به كم خوني ماكروسيستيك است، تجويز ساير عوامل خون ساز مانند ويتامينB12 و اسيد فوليك نيز ضرورت دارد . در بعضي موارد پتاسيم مورد نياز بيمار از طريق غذاهاي او افزايش داده مي شود و گاهي نيز پزشك به وسيله دارو ، آن را تامين مي كند. بعضي موارد ناشي از هضم و جذب چربي به درمان با تري گليسريدهاي داراي زنجيره متوسط براي جذب، نيازي به هيدروليز ندارند و جذب آن ها بدون وجود عصاره لوزالمعده و ترشح صفرا صورت مي گيرد. از طرف ديگر سنتز مجدد اسيدهاي چرب آزاد در سلول هاي مخاطي به تري گليسريدها، به طور ضروري با اسيدهاي چرب 8 كربنه يا كمتر از آن صورت نمي گيرد و اسيدهاي چرب با زنجيره كوتاه و متوسط بعد از جذب بدون سنتز مجدد به تري گليسريدها، وارد سياهرگ باب شده و از آنجا به طور مستقيم به كبد مي روند .MCT در روغن ها و به شكل تركيبات فرموله در دسترس است و در فرمول تهيه شده علاوه بر MCT ، پروتئين ، كربوهيدرات ، مواد معدني و ويتامين ها نيز وجود دارند.


برچسب‌ها: اسهال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان با استفاده از خفاش، به روشي جديد براي سركوب يك ويروس خطرناك و كشنده سيستم تنفسي دست يافتند. سال گذشته ۵۰ نفر در عربستان سعودي بر اثر يك ويروس ناشناخته جان خود را از دست دادند. اين ويروس كشنده سيستم تنفسي فرد را مختل مي كند و منجر به مرگ مي شود.  اين ويروس توسط يك پزشك مصري شناخته شده و MERS ( مخفف Middle East respiratory syndrome coronavirus ) نام دارد و براي نخستين بار در يك مرد قطري ديده شده است.
برخي از علايم اين ويروس خطرناك، تب، سرفه، تهوع و تنگي نفس است. به دليل ناشناخته بودن اين ويروس، علت مرگ بسياري از مبتلايان، فقط بيماري تنفسي گزارش شده است.  تا به حال هيچ روشي براي درمان اين بيماري ارايه نشده بود ولي محققان به تازگي دريافتند كه چنين ويروسي در بدن خفاش نيز وجود دارد كه به طورصد درصد از لحاظ ژنتيكي مطابق با ويروس مشاهده شده در انسان است و اميد تازه اي براي درمان و ساخت واكسن اين بيماري مهلك محسوب مي شود.
در ادامه اين تحقيقات آمده است كه خفاش ناقل بسياري از بيماري ها از جمله سارس و هاري به انسان است. اين ويروس ها از طريق محيط ، لمس كردن و وارد شدن خون حيوان به بدن انسان از طريق نيش زدن و يا گزيدن منتقل مي شود. همچنين اين ويروس در بدن شتر نيز وجود دارد ولي از لحاظ ژنتيكي مطابق ويروس مشاهده شده در انسان نيست. در ادامه تحقيقات مشخص شده است كه اين ويروس در گاو، گوسفند و بز نيز وجود دارد. آمار مبتلايان به اين ويروس در اوايل امسال درعربستان سعودي حدود ۸۲ نفر گزارش شده است و اين آمار در فرانسه، ايتاليا، و قطر به ترتيب ۲، ۳، ۲ نفر است. تابه حال هيچ آماري مبني بر ابتلا به اين ويروس در ايران و آمريكا گزارش نشده است. نتايج كامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Emerging Infectious Diseases به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: خفاش, MERS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان به‌تازگي مدعي شده‌‌اند که پمپ‌هاي انسوليني در کنترل ديابت نوع 1 در کودکان موثرتر و کارآمدتر هستند و عوارض کمتري نسبت به تزريق انسولين دارند. اين تحقيق که در Princess Margaret Hospital for Children در استراليا انجام شده، نشان مي‌دهد که پمپ‌تراپي در 15 سال گذشته، خصوصا در کودکان بيشتر شده است. در اين مطالعه 345 کودک مبتلا به ديابت نوع 1 و تحت پمپ‌تراپي تحت نظر قرار گرفتند و با همين تعداد کودک که تزريق انسولين داشتند، مقايسه شدند. همگي براي مدت 5/3 سال پيگيري شدند. نتايج مطالعه حاکي از آن است که استفاده از پمپ‌هاي انسوليني اپيزودهاي هيپوگليسمي شديد را کاهش داده بود، در حالي که در گروه ديگر افزايش نشان مي‌داد. از سوي ديگر، بستري شدن بيماران در بيمارستان به دليل کتواسيدوز ديابتيک در کودکان گروه اول کمتر گزارش شد. بنابراين به‌نظر مي‌رسد داده‌هاي جديد از استفاده از پمپ انسولين در کودکان حمايت مي‌کند تا کنترل بهتري از قند خود داشته باشند.


برچسب‌ها: دیابت, انسولین, پمپ انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان MIT موفق به ابداع تکنولوژي آندوسکوپي جديدي شده‌اند که مي‌تواند آسان‌تر از گذشته به پزشکان براي يافتن ضايعات پيش‌سرطاني در کولون کمک کند. اين تکنيک جديد کهphotometric stereo endoscopy نام دارد، مي‌تواند همراه با تصاوير مرسوم 2 بعدي، تصاوير توپوگرافي از سطح کولون بگيرد. اين تصاوير ديدن رشد ضايعات پيش‌سرطاني را آسان‌تر مي‌کند، زيرا ضايعات سطحي اغلب با کولونوسکوپ‌هاي کنوني ديده نمي‌شوند. البته استفاده از کرومواندوسکوپي نيز نسبت به کولونوسکوپي روتين ارجحيت دارد، اما تنها مشکل آن زمان زيادي است که مي‌برد. روش جديد مي‌تواند به‌طور بالقوه کنتراستي شبيه کرومواندوسکوپي ايجاد کند و چون روشي کاملا اپتيکال است، ماده کنتراست تنها با فشار يک دکمه قابل استفاده است. photometric stereo imaging با اندازه‌گيري فاصله ميان منابع مختلف نوري و سطح کولون، مجددا توپوگرافي سطح را مي‌سازد. اين فواصل اندازه‌گيري شده، به نمايش هرگونه ضايعه‌اي روي سطح کولون کمک مي‌کند.


برچسب‌ها: کولونوسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم شهریور 1392 | لینک ثابت |


نتایج تحقیق انجام شده بر روی بیماران میانسال مبتلا به دیابت نوع 2 نشان می‌دهد: بیماران افسرده به مراتب سریع‌تر دچار بیماری‌های ذهنی از قبیل آلزایمر می‌شوند. محققان آمریکایی و کانادایی پس از چهار سال تحقیق و بررسی دریافتند سرعت کاهش توانایی‌های ذهنی در بیماران دیابتی مبتلا به افسردگی و بیمارانی که افسردگی ندارند، تفاوت قابل توجهی دارد. دکتر «مارک سالیوان»، استاد روانپزشکی دانشگاه واشنگتن و سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار کرد: به نظر می‌رسد افسردگی یک عامل خطر بسیار مهم برای ابتلا به مشکلات ذهنی در بیماران دیابتی است. دیابت و افسردگی هر یک به سهم خود در افزایش خطر ابتلا به آلزایمر موثر هستند؛ اما افسردگی نتیجه بیماری‌های ذهنی در این افراد است.


برچسب‌ها: دیابت, افسردگی, حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم شهریور 1392 | لینک ثابت |


مطالعات نشان داده اند كه نوع خاصي از آزمايش ادرار، ساده ترين راه براي تعيين خطر پس زدن اندام پيوندي در بيماران دريافت كننده كليه خواهد بود. نتايج تازه ترين مطالعات كه در نشريه آمريكايي Organ منتشر شده است، نشان مي دهد كه سطح پروتييني به نام CXCL۹ در ادرار بيمار دريافت كننده پيوند كليه، شاخص مطمئني براي تشخيص و حتي پيش بيني رد عضو پيوندي در افراد محسوب مي شود.
پس از پيوند كليه، بيماران بايد يك رويه درماني را براي مقابله با عوارض جانبي ناشي از پيوند عضو و جلوگيري از پس زدن عضو جديد توسط سيستم ايمني بدن آغاز كنند.اما با وجود اين شيوه هاي درماني، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از بيماران دريافت كننده كليه در نخستين سال جراحي با مشكل پس زدن عضو پيوندي روبرو مي شوند .  در روش هاي قبلي پزشكان براي تشخيص عارضه كليه از روش نمونه برداري استفاده مي كردند كه اگرچه شيوه اي ايمن و بدون خطر است اما ممكن است مشكلاتي مانند خونريزي و درد را در پي داشته باشد.
در مطالعات جديد، محققان نمونه هاي ادرار را از ۲۸۰ فرد دريافت كننده پيوند كليه از سنين مختلف به مدت ۲ سال پس از پيوند جمع آوري كردند. محققان پس از اندازه گيري سطح مولكول هايي كه بيشتر در ادرار بيماران رد عضو شده مشاهده مي شد، متوجه شدند كه پروتئين CXCL۹ به عنوان يك شاخص زيستي قابل اطمينان براي تعيين پيشرفت بيماري و تشخيص درد عضو پيوندي عمل مي كند.  اين مطالعات نشان دادند: اگر شش ماه پس از دريافت كليه پيوندي، سطح اين پروتيين در ادرار پايين باشد، خطر پس زدن كليه يا از كار افتادن آن، تا ۱۸ ماه بعد كمتر است. به گفته محققان، سطح اين پروتئين تا ۳۰ روز قبل از بروز علايم باليني آسيب كليه، شروع به افزايش مي كند و اين به پزشكان امكان مي دهد تا براي جلوگيري از پس زدن كليه به موقع دست به كار شوند. برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید.


برچسب‌ها: پیوند, پیوند کلیه, CXCL9
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه بريستول انگلستان در يك تحقيق دريافتند كه سگ‌ها توانايي تشخيص ميزان تغييرات قند خون انسان را دارند. محققان انگليسي با انجام آموزش‌هاي ويژه، سگ‌هايي را تربيت كرده‌اند كه توانايي تشخيص تغييرات قند خون انسان را با دقت نزديك به آزمايش‌هاي تشخيص طبي دارند. با توجه به اين كه پيش از اين معلوم شده بود، سگ‌ها با تكيه بر حس بويايي، توانايي تشخيص وجود قند در خون انسان را دارند، محققان انگليسي در دانشگاه بريستول سعي كردند اين توانايي را در راه مناسبي به كار بگيرند. 
محققان براي اين منظور از ۱۷ سگ استفاده كردند كه هفت قلاده از آن‌ها داراي حس بويايي فوق‌العاده‌اي بودند، اما حس بويايي ۱۰ سگ ديگر در حد متوسط بود. اين سگ‌ها پس از آموزش‌هاي ويژه در اختيار افراد مبتلا به ديابت قرار گرفتند و از آن‌ها خواسته شد گزارش عملكرد سگ‌ها را به‌ طور دقيق يادداشت كرده و در فواصل زماني معين در اختيار محققان بگذارند.
پس از تحليل گزارش‌ها مشخص شد تمام ۱۷ سگ توانستند به روش مطلوبي كاهش و افزايش قند خون مالكان خود را تشخيص دهند و آن‌ها را از اين موضوع مطلع كنند، در نتيجه هيچكدام از افراد مورد آزمايش در طول تحقيق دچار حمله يا بيهوشي نشدند و در مقايسه با قبل استقلال بيشتري در فعاليت‌هاي روزانه خود به دست آوردند.  نتايج تحقيق گوياي اين واقعيت است كه سگ‌هاي آموزش ديده مي‌توانند نقش مهمي را در حفظ سلامت افراد مبتلا به قند خون ايفا كنند و استفاده از آن‌ها مي‌تواند منجر به كاهش خطرات جاني و افزايش كيفيت زندگي اين افراد شود.  گزارش كامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Plus One به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: دیابت, سگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم شهریور 1392 | لینک ثابت |


کولیت اولسراتیو یا التهاب منجر به زخم در ناحیه روده بزرگ، بیماری مزمنی است که با التهاب و زخم مخاط روده بزرگ همراه است. اصطلاح کولیت به معنی التهاب کولون یا روده بزرگ و اصطلاح اولسراتیو به معنی زخمی شونده می باشد. آسیب و التهاب می تواند در بخش کوچکی از روده بزرگ یا در کل دیواره آن ایجاد شود. این بیماری به طور عمده در جوانان و در خانم ها دیده می شود. بر اساس آمار مرکز تحقیقات جهانی بیماری های دیابت، گوارش و کلیه (NLDDK) ، در بیشتر موارد سن شروع بیماری 40- 15 سال است؛ اما به صورت کلی کلیه گروه های سنی از کودکان تا سالمندان امکان ابتلا به این بیماری را دارند.
کولیت اولسراتیو معمولا در قسمت انتهایی روده بزرگ دیده می شود. اولین علامت این بیماری انقباضات دردناک ناحیه شکمی و اسهال خونی است که درد با اجابت مزاج بهتر می شود. اسهال خونی مزمن از علایم عمومی این بیماری است که بیشتر در شب خود را نشان می دهد؛ اما در سایر ساعات روز هم خود را اتفاق می افتد. سستی، تب، سرگیجه، تهوع، بی اشتهایی، کم خونی و کاهش وزن از علایم دیگر کولیت اولسراتیو هستند که به دلیل مدفوع آبکی و تکرار شونده ایجاد می شوند.
کولیت اولسراتیو در حالت شدید، مشکلات تغذیه ای ایجاد می کند. کمبودهای تغذیه ای که به دنبال دفع مواد مغذی از طریق مدفوع آبکی حاصل می شود، تحریک پذیری عصبی، اضطراب و افسردگی را به دنبال دارد.
بیماری کولیت اولسراتیو همچنین مشکلاتی را در سیستم ایمنی بیمار به وجود می آورد. تغییرات بافتی در کولیت به صورت حاد و در دوره زمانی کوتاه است و به بافت مخاطی و زیر مخاطی دیواره و روده بزرگ محدود می شود. تشخیص دقیق این بیماری فقط از طریق پزشک ممکن است.
پزشک از طریق آزمایش مدفوع و خون، عکسبرداری از روده بزرگ با تنقیه باریم و اشعه ایکس و مشاهده مستقیم روده بزرگ (کولونوسکوپی) این بیماری را تشخیص می دهد. تاکنون علت قطعی شناخته شده ای برای بروز این بیماری شناخته نشده است. با این وجود فرضیه های مبنی بر دلایل ابتلا به کولیت وجود دارد. محققان، یبوست مزمن و مصرف داروهای ملین را از سبب های اصلی کولیت می شناسند. یبوست، توده ای سخت از مدفوع ایجاد می کند که هیچ گاه به صورت کامل تخلیه نمی شود و مصرف داروهای ملین فقط روده بزرگ را تحریک می کند تا دفع انجام شود. عدم دفع به موقع و راحت ، به دیواره روده بزرگ آسیب می رساند.
ایجاد زخم و آسیب به روده بزرگ از طریق ویروس یا باکتری، یک فرضیه دیگری است که در این زمینه وجود دارد. گاهی اوقات عدم جذب و یا جذب ضعیف بعضی از مواد غذایی مانند حبوبات و مواد نشاسته ای که باعث تحریک روده بزرگ می شوند، می توانند باعث ایجاد کولیت شود. حساسیت به مواد غذایی مانند شیر، تخم مرغ و گندم نیز از احتمال های دیگری است که در زمینه ابتلا به کولیت وجود دارد. مصرف قرص های آنتی بیوتیک در صورتی که به فلور  طبیعی روده ( باکتری هایی که به صورت طبیعی در روده زندگی می کنند و برای بدن مفید هستند) آسیب برساند، ممکن است کولیت ایجاد کند.
همچنین استرس های شدید از عوامل کولیت اولسراتیو شمرده می شوند. ترشح هورمون های غدد فوق کلیوی در هنگام استرس، موجب تخریب پروتئین های بدن از جمله پروتئین های دیواره روده بزرگ می شوند. همچنین استرس  ذخیره اسید پانتوتنیک (از گروه ویتامین های B) بدن را تخلیه می کند. تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شده است، نشان می دهند که کمبود اسید پانتوتنیک در رژیم دریافتی حیوانات عامل ابتلای آن ها به کولیت بوده است.
مصرف دارو و تغییر برنامه غذایی، از اصول درمان کولیت است. درمان تغذیه ای بر پایه ترمیم و پیشگیری از کمبودهای تغذیه ای برنامه ریزی می شود. به طور کلی رژیم پرفیبر و کم چرب در این بیماری توصیه می شود. البته نیازمندی ها و وضعیت فردی هر بیمار نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در شرایط حاد، تغذیه از طریق رگ با استفاده از محلول ایزوتونیک تشکیل شده از اسیدهای آمینه، گلوکز، چربی، املاح معدنی و ویتامین ها باید انجام شود.
تجویز مکمل های تغذیه ای (مانند روی، مس، کروم، سلنیوم) به طور معمول برای اجتناب از کمبودهای تغذیه ای ضروری است. افزایش دریافت فیبر در رژیم غذایی مانع از یبوست و باعث حرکت راحت توده باقیمانده غذا در روده بزرگ می شود و فشار تخلیه این مواد باقیمانده را زیاد می کند. کاهش دریافت چربی، تخلیه مواد غذایی را از معده سرعت می بخشد، مشکلات سوء جذب را در روده کاهش می دهد و از بروز اسهال جلوگیری می کند. تحقیقات اخیر نشان می دهند مصرف مکمل های روغن ماهی برای کاهش التهاب مفید است. بیماران مبتلا به کولیت باید از مصرف وعده های غذایی مفصل و زیاد خودداری کنند. کاهش حجم غذا و افزایش تعداد وعده های غذایی با حجم کم، جهت کاهش مشکل این بیماران سودمند است.
افرادی که کولیت دارند، عادت قورت دادن (بلعیدن) هوا را باید کم کنند. بعضی از عادات مشخص خوردن، باعث بلعیدن هوا یا تولید گاز در معده می شوند. این عادات شامل سریع خوردن، صرف لقمه های بزرگ و دریافت مایعات زیاد به خصوص نوشیدنی های گازدار هستند. همچنین عادت به جویدن آدامس و کشیدن سیگار باعث تشکیل گاز و آزار بیماران می شود.
بیمارانی که پس از مصرف حبوبات و سبزی هایی مانند تربچه، خانواده کلم، نخودفرنگی، کلم براکلی و... احساس نفخ می کنند، برای جلوگیری از تولید گاز 24 ساعت قبل از مصرف حبوبات، حتما آن ها را خیس کنند و یا پوست آن ها را جدا کنند. در مورد سبزی های نفاخ بهتر است مواد دیگری را جایگزین کنند. اگر دل‌پيچه‌ داريد، سبزيجات‌ و ميوه‌ها را به‌ صورت‌ كنسرو يا كمپوت‌ مصرف‌ كنيد. از خوردن‌ سبزيجات‌ و ميوه‌هاي‌ خام‌ خودداري‌ كنيد. مصرف آب هویج برای این بیماران مفید است. مصرف آب نارگیل نیز برای بهبود مخاط روده بزرگ بسیار مفید است. سیب پخته یا به صورت برگه که به طور کامل جویده و خورده شود، در درمان کولیت مفید است. کلیه مواد غذایی مصرفی توسط بیمار باید به آهستگی خورده و به طور کامل جویده شوند. شکر سفید، نان سفید، محصولات تهیه شده از آرد سفید گندم، غذاهای پرادویه و پرنمک، چای پررنگ، قهوه یا نسکافه و غذاهایی که در ظرف های آلومینیومی پخته می شوند، از مواردی هستند که بیماران مبتلا به کولیت باید از مصرف آن ها پرهیز کنند.


برچسب‌ها: کولیت اولسراتیو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم شهریور 1392 | لینک ثابت |


پژوهشی جدید نشان می‌دهد سابقه خانوادگی سرطان می‌تواند خطر پیشرفت همه انواع سرطان‌ها را در میان اعضای دیگر خانواده و نسل‌های بعد افزایش دهد. این مطالعه که بر روی 22 هزار نفر در کشورهای ایتالیا و سوئیس انجام شد نشان داد به ازای هر 13 بیماری که از سرطان رنج می‌برند، بستگان نزدیک آنها نیز در خطر ابتلا به همان بیماری قرار دارند.
در این مطالعه دو گروه مورد بررسی قرار گرفتند. گروه اول که 12 هزار نفر را شامل می‌شدند مبتلا به سرطان در بخش‌های مختلف بدن بودند و گروه دوم که 11 هزار نفر بودند هیچ گونه بیماری نداشتند. بررسی سابقه خانوادگی این بیماران نشان داد یک رابطه بین ژنتیک و بیماری، به خصوص در بستگان درجه اول مانند والدین، برادر و خواهر و بچه‌ها وجود دارد. دکتر «ایوا نگری» از پژوهشکده پزشکی در میلان ایتالیا در این باره گفت: اگر شما در بستگان خود بیمار مبتلا به سرطان دارید، خطر ابتلا به همان نوع سرطان در شما افزایش می‌یابد. یکی دیگر از پژوهشگران در این باره اظهار کرد: ما نمی‌توانیم جایی را که ژن‌هایمان را از آنجا می‌گیریم کنترل کنیم، اما چیزی که ما می‌توانیم کنترل کنیم عوامل خطرساز است. کارشناسان تاکید می‌کنند که رژیم غذایی سالم، سبک زندگی پرتحرک و اجتناب از مشروبات الکلی و سیگار می‌تواند نقشی حیاتی را در پیشگیری از سرطان به همان اندازه که ژنتیک در ابتلا به سرطان نقش دارد بازی کند.


برچسب‌ها: سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم شهریور 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به شناسایی ژن مسبب پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) شدند. محققان هندی موفق به شناسایی ژنی شدند که می‌تواند منجر به بروز بیماری پانکراتیت شود. دانشمندان دریافتند چند جهش در یک ژن به نام CPA1، باعث تولید آنزیمی به نام carboxipeptidase- A1 می‌شود که مسبب بیماری پانکراتیت است. لوزالمعده، یک عضو کوچک در بدن انسان و مسوول تولید انسولین است که به حفظ سطح قند خون کمک می‌کند، اما گاهی اوقات پانکراتیت می‌تواند منجر به عوارض شدید و در صورت عدم درمان منجر به سرطان لوزالمعده نیز شود. تحقیقات نشان داده است این بیماری توسط جهش‌های ژنی ایجاد می‌شود. این مطالعه در مجله Nature Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: پانکراتیت, ژن, CPA1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم شهریور 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات هپاتوبیلیاری  و پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، تالار امام مجتمع بیمارستانی امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش پیوند کبد, همایش جراحی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم شهریور 1392 | لینک ثابت |


پژوهش تیم بین‌المللی از محققان دانشگاه دوک آمریکا و دانشکده پزشکی دوک در سنگاپور نشان می‌دهد که افزایش مصرف کافئین می‌تواند کبد چرب را در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) کاهش دهد. به طور کلی 70 درصد از بیماران مبتلا به دیابت و چاقی مفرط، دچار (NAFLD) نیز هستند. هنوز درمان موثری برای این بیماری وجو ندارد اما انجام ورزش و رژیم غذایی مثمر ثمر خواهد بود. محققان با بررسی بر بافت سلولی و نمونه‌های موش مشاهده کردند که کافئین، سوخت و ساز چربی‌های ذخیره شده در سلول‌های کبد را تحریک کرده و کبد چرب را در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند کاهش می‌دهد.
نتایج به دست آمده نشان می‌دهد مصرف چهار فنجان قهوه یا چای در روز می‌تواند در جلوگیری و محافظت در برابر پیشرفت (NAFLD) موثر واقع شود. به گفته پروفسور "پاول ین" سرپرست این پژوهش این تحقیق از اولین مطالعات دقیقی است که مکانیزم تاثیر کافئین بر چربی درون کبد را نشان می‌دهد که نتایج به دست آمده هم بسیار جالب بوده است.  بنا بر این گزارش، یافته‌های به دست آمده می‌تواند باعث تولید داروهای کافئین مانندی شود که اثرات جانبی مرتبط با مصرف کافئین را نداشته باشد اما تاثیرات درمانی خود را بر کبد بر جای بگذارد. این پژوهش در مجله "Hepatology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: چای, قهوه, کبد چرب, کبد چرب غیرالکلی, NAFLD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدیدی نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای و رژیم غذایی که حاوی مقدار کمی کربوهیدرات است، ممک است به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای در کشورهایی مانند یونان، اسپانیا و جنوب ایتالیا رایج است. این رژیم شامل مقادیر زیادی ماهی، سبزیجات، میوه‌جات، حبوبات، نان‌های حاوی فیبر، غلات و روغن زیتون است. همچنین مصرف گوشت قرمز، پنیر و شیرینی‌ها در این رژیم محدود است.
محققان برای انجام این مطالعه به مدت 11 سال بیش از 22 هزار نفر از اهالی یونان را مورد بررسی قرار دادند. در زمان آغاز این تحقیق حدود 2300 نفر از این افراد به دیابت مبتلا بودند.
این محققان عادات غذایی شرکت‌کنندگان را بررسی کرده و مقیاسی 10 امتیازی برای پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای در نظر گرفتند. احتمال ابتلا به دیابت در شرکت‌کنندگانی که به میزان بیش از 6 امتیاز این رژیم را مصرف می‌کردند، 12 درصد کمتر از شرکت‌کنندگانی بود که به اندازه سه امتیاز یا کمتر این رژیم را رعایت می‌کردند.
احتمال ابتلا به دیابت در افرادی که رژیم غذایی آنان مقدار زیادی کربوهیدرات داشت، 21 درصد بیشتر از افرادی بود که کربوهیدرات کمی مصرف می‌کردند. در مجموع احتمال ابتلا به دیابت در افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای را رعایت و کربوهیدرات کمی مصرف می‌کردند، 20 درصد کمتر از افرادی بود که مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف و به میزان کمتری از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می‌کردند. اگرچه این تحقیق ارتباط بین رعایت رژیم غذایی مدیترانه‌ای و کاهش احتمال ابتلا به دیابت را نشان می‌دهد، با این حال رابطه علت و معلولی این دو را ثابت نمی‌کند. نتایج این تحقیق در مجله Diabetologia منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, رژیم مدیترانه ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا ژيلوتريف(Gilotrif) با نام تجاري آفاتينيب (afatinib) را براي درمان مبتلايان به مرحله متاستاتيک بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه- که تومور آنها موتاسيون‌هاي ژني مربوط به انواع خاصي از گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال را نشان داده- مورد تاييد قرار داده است. بدخيمي‌ ريه علت اصلي مرگ مرتبط با سرطان ميان مردان و زنان است. براساس آمار اعلام‌شده از سوي انستيتو ملي سرطان آمريکا، در سال ميلادي جاري براي حدود 228 هزار و 190 نفر از مردم اين کشور تشخيص بدخيمي‌ ريه گذاشته و 159 هزار و 480 مورد مرگ ناشي از بدخيمي ‌ريه گزارش خواهد شد. بدخيمي ‌غيرسلول کوچک ريه، حدود 85 درصد از موارد بدخيمي‌هاي ريه را تشکيل داده و شايع‌ترين نوع سرطان ريه است. موتاسيون ژن EGFR در 10 درصد از مبتلايان به بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه گزارش شده است. ژيلوتريف، يک مهارکننده تيروزين کيناز است که پروتئين‌هاي مقصر در رشد سلول‌هاي سرطاني را بلوک مي‌کند. تاييد شدن اين دارو نشان مي‌دهد چگونه فهم مسيرهاي مولکولي يک بيماري به دستيابي به درمان هدفمند مي‌انجامد. ژيلوتريف دومين داروي مورد تاييد FDA در سال ميلادي جاري براي درمان مبتلايان به مرحله متاستاتيک بدخيمي‌ غيرسلول کوچک ريه با متاسيون ژني ذکر شده است. ماه مه امسال، FDA ارلوتينيب (erlotinib) با نام تجاري تارسوا (Tarceva) را به عنوان درمان خط اول مبتلايان به بدخيمي ‌غيرسلول کوچک ريه مورد تاييد قرار داده بود. اثربخشي و ايمني ژيلوتريف در يک مطالعه باليني با شرکت 345 بيمار مبتلا به مرحله متاستاتيک بدخيمي‌ غيرسلول کوچک ريه که موتاسيون EGFR داشتند، مورد بررسي قرار گرفت. شرکت‌کنندگان در مطالعه به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با ژيلوتريف، يا 6 مرحله شيمي‌درماني با داروهاي پمترکست و سيس‌پلاتين قرار گرفتند. شانس بقاي بدون عود بيماري در دريافت‌کنندگان ژيلوتريف، 4 ماه بيشتر از بيماران تحت درمان با رژيم شيمي‌درماني رايج بود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, داروی جدید, ژيلوتريف, آفاتينيب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


ویروس مولد عفونت ریوی هر ساله میلیون‌ها نفر را به کام مرگ می‌کشاند. اخیرا واکسنی حاوی نانومیله‌های دارای پوشش پروتئینی ساخته شده که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نسبت به این ویروس فعال کند بدون این که خطری برای بدن داشته باشد. برای ایجاد ایمنی در بدن واکسیناسیون رایج‌ترین روش نزد پزشکان است. برای تولید واکسن معمولا از ویروس‌های مرده یا غیرفعال استفاده می‌شود. اخیرا واکسنی ساخته شده که در آن از نانومیله استفاده شده است. این نانومیله می‌تواند حامل پروتئینی باشد که بر روی گیرنده‌های خاصی در سطح ویروس RSV (ویروس سینسیتال تنفسی) قرار گیرد. این ویروس عامل عفونت ریوی بوده و هرسال موجب مرگ و میر 65 میلیون نفر در جهان می‌شود.
خطرناک بودن این ویروس نشات گرفته از پروتئینی به نام پروتئین F است که سطح این ویروس را می‌پوشاند.  این پروتئین موجب می‌شود تا ویروس وارد سیتوپلاسم سلول میزبان شده و باعث به هم چسبیدن سلول‌ها می‌شود. با این کار از بین بردن ویروس بسیار دشوار خواهد شد. برای از بین بردن این ویروس، باید پروتئین F را مورد هدف قرار داد. تاکنون تولید واکسن برای این ویروس بسیار دشوار بوده است. یکی از راه‌های تولید واکسن این است که پروتئین F به بدن تزریق شده تا موجب عکس‌العمل بدن شود، با این کار سیستم ایمنی بدن نسبت به این ویروس آماده می‌شود.
برای حل این مشکل محققان از نانومیله طلا به طول 57 و عرض 21 نانومتر استفاده کردند که دقیقا شکل ویروس را دارد. این نانومیله با استفاده از پروتئین F، پوشانده شده و به دلیل داشتن خواص فیزیکی و شیمیایی منحصربه‌فرد می‌تواند به سطح سلول بچسبد.
برای تست این واکسن از نمونه خون انسان استفاده شد، به طوری که نانومیله‌های طلا در این تست، پروتئین F را به سلول‌های ایمنی ویژه‌ای موسوم به دندریتیک رساندند. وظیفه سلول‌های دندریتیک این است که پروتئین‌های مهاجم نظیر پروتئین F را شناسایی و ویژگی‌های آنها را به سیستم ایمنی بدن اطلاع می‌دهند تا این سیستم بتواند برای مقابله با آنها آماده شود. نتایج تست این واکسن نشان داد که تزریق نانومیله‌های طلا حاوی پوشش پروتئینی منجر به تکثیر سلول‌های ایمنی بدن، موسوم به سلول T می‌شود. این نانومیله‌های پوشش‌دار وجود ویروس در بدن را به صورت کاذب ایجاد می‌کنند در حالی که خطری برای بدن ندارد؛ بنابراین می‌توان از آن به عنوان واکسن استفاده کرد.


برچسب‌ها: واکسن, واکسن عفونت ریه, نانو, نانومیله
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم مرداد 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران اروپایی طی تحقیقاتی هشدار می‌دهند که آلودگی هوا، خصوصا آلودگی ناشی از سوخت اتومبیل‌ها در ترافیک، به‌طور چشمگیری خطر پیشرفت سرطان ریه و سکته‌ی قلبی را در افراد افزایش می‌دهد. در این تحقیق یک تیم بین المللی، 36 مطالعه را با اطلاعات هزاران بیمار در 12 کشور اروپایی، آمریکا و چین بررسی کردند.
در این مطالعه که بر روی 300 هزار نفر در یک دوره‌ی 13 ساله انجام شد، مشخص شد افرادی که در مناطق پرترافیک زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر پیشرفت سرطان ریه و سکته‌ی قلبی قرار دارند.
در بیمارانی که در معرض سکته‌ی قلبی قرار داشتند، آلودگی موجب ضعف عضلات قلب و به تبع آن کاهش پمپاژ خون به نقاط مختلف بدن می‌شد که این موضوع ارتباط مستقیم با سکته‌ی قلبی داشت.
خطر بزرگتری که افراد را تهدید می‌کند، قرار گرفتن زیاد در معرض آلودگی‌های گازی مانند دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دیگر آلاینده‌های گازی است که می‌توانند در ریه‌ها رسوب کرده و از آنجا به جریان خون راه یابند. طبق مطالعات سازمان جهانی سلامت، آلودگی هوا در شهرها سالانه یک میلیون و 300 هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشد.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا, سرطان, سرطان ریه, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم مرداد 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه گوئلف موفق به ساخت اولین مدفوع مصنوعی برای استفاده در پیوند مدفوعی شده‌اند. این پیوندها که در درمان مبتلابان به عفونتهای روده‌ای با باکتری «کلستریدیوم دیفیسیل» بسیار کاربرد داشته، معمولا با استفاده از مدفوعهای اهدایی از یکی از افراد خانواده انجام می‌شوند. این پیوند به باکتری‌های درون روده اهداکننده سالم اجازه می‌دهد تا باکتری مهاجم را کشته و میزان سلامت روده را به سطوح مناسب بازگرداند. اگرچه خطر انتقال بیماری‌های عفونی در این گونه پیوند بسیار بالاتر است. اما آلن ورکو،‌ میکروبیولوژیست دانشگاه گوئلف و همکارانش برای کمک به کاهش بدی این فرآیند و همچنین موثرتر کردن آن، با استفاده از یک سیستم مدل روده موسوم به روده رباتیک و با ترکیب باکتری خوب Repoopulate، یک مدفوع مصنوعی تولید کرده‌اند.
این پیوند بر روی دو زن 70 ساله انجام شد که سه روز پس از آن، علائم بیماری در آنها رفع شده بود. همچنین پس از شش ماه تعدادی از باکتری‌های پایدار کننده درون مدفوع مصنوعی در مجرای روده‌ای هر دو زن جایگزین شدند. به گفته آلن ورکو، بدترین بخش کار با مدفوع مصنوعی این است که نمی‌توان در پایان کار آنرا مانند نمونه‌های طبیعی دفع کرد بلکه باید آنرا در دمای بسیار بالا استریل کرد و سپس به دور انداخت.


برچسب‌ها: مصنوعی, مدفوع مصنوعی, کلستریدیوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم مرداد 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ایلینویز آمریکا دریافتند: مصرف مادام‌العمر «جنیستین» (ترکیبی فعال در غذاهای سویادار) با سرکوب سیگنال‌های تسریع بخش رشد سلول، پولیپ و نهایتا تومورهای بدخیم، روده بزرگ را در برابر سرطان محافظت می‌کند. پروفسور «هانگ شن» درباره این تحقیق می‌گوید: طی این پژوهش دریافتیم تغییراتی در بیان سه ژنی که مسؤول کنترل سیگنال دهی در روده بزرگ هستند، رخ داده است. در 90 درصد بیماران سرطانی، سیگنال رسان افزایش رشد سلول، همواره روشن است و در نتیجه باعث رشد غیرقابل کنترل و سرطانی شدن سلول‌ها می‌شود. این تحقیق نشان می‌دهد که سیگنال دهی نا بجای "Wnt" طی گسترش سرطان روده می‌تواند با رژیم سویادار کنترل شود. خبر خوب این تحقیق این است که رژیم غنی از «جنیستین» سویا می‌تواند چنین سیگنال رسانی‌هایی را از طریق تغییرات اپی ژنتیک بر مناطق تنظیمی ژن‌های مرتبط سرکوب کند.
طی این تحقیق، مصرف مستمر «جنیستین» -ایزوفلاون سویا- تعداد آسیب‌های پیش سرطانی را در روده موش‌هایی که در معرض مواد سرطانی بودند تا 40 درصد کاهش داده و سیگنال دهی "Wnt" را نیز به حد طبیعی رسانده است.
به گفته «شن» نتایج نشان می‌دهد: سرطان روده بزرگ یک بیماری اپی‌ژنتیک است که می‌توان با استفاده از عوامل محیطی و رژیم غذایی بر فعال و غیر فعال بودن ژن‌ها تاثیر گذاشته و در نتیجه بیان ژن‌ها و حساسیت این بیماری را تغییر داد. 
پیش از این مشاهده شده بود مهاجران آسیایی که به کشورهای غربی وارد می‌شوند، به علت اینکه از رژیم پیشین خود که معمولا مبتنی بر منابع سویایی است، دور می‌شوند در نتیجه بیشتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند. پژوهشگران می‌گویند در ابتلا به سرطان روده بزرگ این فقط پیشینه خانوادگی نیست که مهم است، بلکه انتخاب‌های غذایی، رویارویی با سموم محیطی و حتی سطوح استرس بر بیان ژن‌های مرتبط تاثیرگذار است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان روده, سویا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مرداد 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهدای تجریش تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل درمان بیهوده از دیدگاه اخلاق پزشکی، چگونگی ارائه خبر بد به بیماران و خانواده های آنها، آتانازی و چالش های اخلاقی آن، تصمیم سازی اخلاقی در مراقبت های پایان حیات، اخلاق درمراقبت از بیماران ترمینال و چالش های اخلاقی آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان شهدای تجریش, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و پنجم مرداد 1392 | لینک ثابت |


محققان انگليسي با انجام تحقيقاتي دريافتند پياده روي تا محل كار۴۰ درصد خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد. متخصصان كالج امپريال و دانشگاه لندن بين سال هاي ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ، با تحقيق روي ۲۰ هزار انگليسي به اين نتيجه رسيدند كه دوچرخه سواري، پياده روي و استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي با كاهش وزن همراه است و خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد. در مقابل استفاده از تاكسي و خودرو شخصي براي رسيدن به محل كار، اضافه وزن به دنبال مي آورد.
محققان دريافتند احتمال ابتلا به ديابت نوع ۱ و ۲ در كساني كه پياده به سر كار مي روند كاهش مي يابد. همچنين خطر افزايش فشار خون نيز در اين افراد تا ۱۷ درصد كاهش را نشان مي دهد. به گفته محققان خطر ابتلا به ديابت در كساني كه با دوچرخه به محل كار خود مي روند نيز نسبت به ماشين سواران به نصف كاهش مي يابد. فشارخون بالا، ديابت و اضافه وزن كه همگي از دلايل بيماري هاي قلبي به شمار مي رود، بزرگترين عامل مرگ و مير در انگليس محسوب مي شود. هرساله ۳ ميليون نفر در اين كشور به ديابت مبتلا مي شوند كه اين ميزان يك بيستم كل جمعيت را شامل مي شود.

محققان مي گويند كه آمار مبتلايان به ديابت نوع دو به شدت با اضافه وزن و چاقي در ارتباط است.  براساس نتايج اين تحقيقات، از ميان كساني كه با وسايل نقليه اي چون خودرو ، موتورسيكلت و تاكسي به محل كار خود مي روند، ۱۹ درصد چاق محسوب مي شوند. ولي در مقابل از ميان موتورسواران تنها ۱۳ درصد و از ميان كساني كه پياده مي روند تنها ۱۵درصد چاق هستند. نتايج اين تحقيقات كه در نشريه Preventive Medicine به چاپ رسيده است.
 


برچسب‌ها: دیابت, پیاده روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مرداد 1392 | لینک ثابت |


محققان چيني اعلام كردند خوردن سير خام دوبار در هفته خطر ابتلا به سرطان ريه را كاهش مي دهد. مطالعات انجام شده در چين نشان مي هد بزرگسالاني كه به طور منظم سير خام را به عنوان بخشي از رژيم غذايي خود مصرف مي كنند، ۴۴ درصد كمتر از ديگران به سرطان ريه مبتلا مي شوند. به گفته محققان سيگار كشيدن مهم ترين دليل ابتلا به سرطان ريه است و خوردن سير خام مي تواند تا ۳۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان را حتي در افراد سيگاري كاهش دهد.
پيش از اين مطالعات نشان داده بود سير مي تواند ريه ها را در برابر شرايط مختلف محافظت كند. همچنين مي تواند خطر ابتلا به تومور روده را به يك سوم كاهش دهد. در تحقيقات اخير كه در مركز كنترل و پيشگيري از بيماري ها دراستان جيانگ سو در چين انجام شد، عادات غذايي و شيوه زندگي (ميزان مصرف سير خام و سيگاري بودن) ۱۴۲۴ بيمار مبتلا به سرطان ريه بررسي شد . شيوه زندگي اين بيماران با ۴۵۰۰ انسان سالم مقايسه شد.
نتايج اين تحقيقات كه در نشريه Cancer Prevention منتشر شده است نشان مي دهد كساني كه حداقل دو بار در هفته سير خام مي خورند، حتي اگر سيگار بكشند، كمتر از ديگران به سرطان ريه مبتلا مي شوند. محققان در مورد تاثير سير پخته هنوز ترديد دارند. نتايج اين تحقيقات حاكي از آن است كه عامل اصلي اين تاثيروجود ماده اي شيميايي به نام آليسين در سير است كه با خرد شدن حبه سير آزاد مي شود.   آنها معتقدند سير با تعديل التهاب هاي بدن به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل مي كند و صدمات ناشي از راديكال هاي آزاد به سلول هاي بدن را كاهش مي دهد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, سیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مرداد 1392 | لینک ثابت |


ماده اي كه بر اثر سوختن قند ايجاد مي شود در موش هاي آزمايشگاهي، نوسازي عضلات را سبب مي شود و مي توان از اين ويژگي براي درمان برخي بيماري هاي عضلاني موسوم به ديستروفي ها استفاده كرد. بررسي محققان نشان مي دهد اختلال ديستروفي عضلاني را مي توان با اين روش كنترل و احتمالا درمان كرد.
قندسوخته ماده اي است به رنگ قهوه اي تيره كه از حرارت دادن تحت نظارت كربوهيدراتها، قند و شكر ايجاد مي شود.  محققان متوجه شدند: قند سوخته مي تواند پروتئيني به نام ديستروفين در بدن موش آزمايشگاهي توليد كند كه زمينه ترميم عضلات را فراهم مي سازد. ضعف عضلاني اين بيماران هنگامي كه راه رفتن چهار دست و پا را فرا مي گيرند، آغاز مي شود و در دوران نوجواني ديگر قادر به راه رفتن نيستند. داروهاي موسوم به پردنيزون برخي علائم بيمار را رفع مي كنند ولي عوارض جانبي بسيار زيادي به دنبال دارند كه براي بيمار ، گران تمام مي شود.
اين بيماري به تدريج پيشرفت مي كند و عضلات تنفسي و قلبي را نيز درگير مي كند به نحوي كه به طور معمول، مبتلايان به بيماري ديستروفي عضلاني كه به سبب ماهيت ارثي آن، همگي پسر هستند پيش از ۳۰ سالگي مي ميرند. هيچ درماني براي اين بيماري وجود ندارد. محققان اميدوارند با مشتقات قند، بتوانند مسير جديدي براي درمان اين بيماري نادر و ترميم عضلات انسان هاي مبتلا بيابند.


برچسب‌ها: قند, دیستروفی, دیستروفی عضلانی, قند سوخته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم مرداد 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران، انجمن علمی متخصصین غدد درون ریز
زمان برگزاری: ۱۳ الی ۱۵ آذر ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱ آبان ۱۳۹۲
 مکان برگزاری: تهران، سالن همایش امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چاقی, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیستم مرداد 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه ساوتهمپتن انگليس مي گويند با جلوگيري از رسيدن مواد غذايي به سلول هاي سرطاني مي توان آن ها را ازبين برد. پژوهشگران دانشگاه ساوتهمپتن انگليس به راهكار جديدي براي مقابله با سلول هاي سرطاني دست يافتند. به گفته اين محققان سلول هاي سرطاني بيشتر از سلول هاي سالم بدن نياز به مواد غذايي دارند. در واقع چون سرعت تكثير اين سلول ها بيشتر از سلول هاي طبيعي است، به اكسيژن و مواد غذايي بيشتري نيازدارند.
دانشمندان كشف كردند مكانيسم تغذيه سلول هاي سرطاني توسط پروتئين EEF۲K صورت مي گيرد. اين پروتئين با كاهش مواد غذايي سلول ها فعال شده و به سلول اجازه مي دهد با وجود مواد غذايي كم زنده بماند.  كريس پرود يكي از محققان اين پروژه در اين باره گفت: جراحي، راديوتراپي و شيمي درماني سه راه اصلي براي مبارزه با اين سرطان است. با وجود پيشرفت هاي بسيار، اين روش ها علاوه بركشتن سلول هاي سرطاني، سلول هاي سالم را هم از بين مي برند و عوارض جانبي بسياري به وجود مي آورند. اما با كشف اخير دانشمندان و با مسدود كردن فعاليت اين پروتئين، مي توان سلول هاي سرطاني را بدون آسيب به ديگر سلول ها از بين برد.
نتايج اين تحقيقات كه در مجله سل به چاپ رسيده است نشان مي دهد سلول هاي سرطاني مي توانند اين پروتئين را وادار به تركيب با خود كنند. هرچند وجود اين پروتئين براي بقاي سلول هاي سالم ضروري نيست اما در پيشرفت سلول هاي سرطاني نقش بسيار مهمي دارد. بر اساس آمار مركز بين المللي تحقيقات سرطان، ۲۵ ميليون نفر در جهان به سرطان مبتلا هستند و سالانه بيش از ۷ ميليون نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست مي دهند. اين كشف اميدوار كننده راه را براي توسعه درمان هاي جديد در برابر سرطان هموار مي كند.


برچسب‌ها: سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی آنزیم کلیدی مؤثر در فرآیند توقف سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به توسعه درمان‌های نوین بیماری سرطان منجر شود. هدف قرار دادن متابولیسم گلوکز برای توسعه روش‌های درمانی سرطان در عین پیشگیری از بروز عوارض جانبی در سایر نقاط بدن یک استراتژی چالش برانگیز محسوب می‌شد. آنزیمی که در مسیر سوخت و ساز گلوکز برای رشد سلول‌های سرطانی مورد نیاز است، در غلظت بالا در سلول‌های سرطانی شناسایی شد، اما تعداد بسیار کمی از آن در بافت‌های بالغ و طبیعی دیده می‌شود.
محققان کالج پزشکی شیکاگو در دانشگاه ایلینیوز با حذف یک آنزیم کلیدی، موفق به توقف رشد سلول‌های سرطانی در موش‌های آزمایشگاهی بدون ایجاد عوارض جانبی شدند.
این مطالعه نشان می‌دهد: آنزیم متابولیسم گلوکز موسوم به هگزوکیناز-2 براحتی در بدن موش‌های بالغ قابل حذف بوده و سایر عملکردهای متابولیک طبیعی یا طول عمر حیوان را تحت تأثیر قرار نمی دهد.
هگزوکیناز-2 در جنین به وفور دیده می شود، اما به ندرت در سلول های موش بالغ قابل مشاهده است؛ یکی از تغییراتی که یک سلول را به سلول سرطانی تبدیل می‌کند، بیان آنزیم جنینی است. محققان در تحقیقات خود نشان دادند که نسخه جنینی آنزیم برای تکثیر و رشد سلول‌های سرطانی مورد نیاز است و حذف آنزیم ها باعث توقف رشد تومور می‌شود. بصورت سیستمیک، ژن HK2 در بدن موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان حذف شد و در این شرایط عمر حیوان تا دو سال افزایش یافت. دکتر «نیسیم های» از محققان دانشگاه ایلینویز تأکید می‌کند: در نبود ژن هگزوکیناز-2 سلول‌های سرطانی قادر به تولید مقادیر کافی DNA برای سلول‌های جدید نبوده و در نتیجه رشد تومور متوقف می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Cancer Cell‌ منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, آنزیم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


یک تکه پوست به اندازه چسب زخم که پوست را با فراصوت تحریک کرده، می‌تواند فرایند ترمیم زخم‌ها را سرعت بخشد. محققان دانشگاه درکسل از دستگاه چسبنده شبیه چسب زخم برای کاهش چشمگیر اندازه زخم‌های پا طی چهار هفته استفاده کردند. معمولا درمان این زخم‌ها که اغلب در افراد کهنسال و بیماران بستری ایجاد شده و و به زخم‌های باز تبدیل می‌شوند، ماه‌ها طول می‌کشد.
این چسب زخم که تنها 85 گرم وزن داشته، از یک باتری برای تولید پالس‌های فراصوت فرکانس پایین استفاده می‌کند. تصور می‌شود که فراصوت باعث تحریک تولید بافت ارتباطی و سلول‌های ایمنی که نقش مهمی در ترمیم دارند، می‌شود.
از این دستگاه می‌توان برای کمک به تسریع بهبود بیماران پس از عمل جراحی یا برای کمک به ترمیم سریع افراد دارای زخم‌های عمیق استفاده کرد.
این دستگاه بر روی پنج بیمار مبتلا به زخم‌های وریدی آزمایش شد. پس از درمان 15 دقیقه‌ای در چهار هفته، دانشمندان دریافتند که زخم‌های باز قرمز در بیماران کاملا بسته شده‌اند. جالب آن که درمان 45 دقیقه‌ای چنین نتایجی دربر نداشت که این امر نشانگر اهمیت دوز درمان است. این پژوهش در مجله Acoustical Society of America منتشر شده است.


برچسب‌ها: زخم, چسب, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


 بر طبق آمار،تنها در ايالات متحده ي آمريكا، هر دو ثانيه،يك نفر نيازمند خون است كه معمولا اين نياز توسط بانك خون مرتفع مي‌شود.برهمين اساس سازمان صليب سرخ جهاني  نيازمند  هشتادهزار واحد خون به‌صورت روزانه است و اين درحاليست كه دسترسي به بيش از سي و شش هزار واحد در روز ميسر نيستند.از طرف ديگر آمارها نشان دهنده ي اين نكته هستند كه تنها چهار درصد از افراد جامعه داوطلب اهداي خون هستند.همچنين نياز به خون به‌طور ساليانه شش درصد افزايش دارد درحالي كه اهداي خون نرخ رشد سه درصدي را نشان مي‌دهد . از اين رو كاملا واضح است كه خون مصنوعي  ضروري است.در اين مقاله با خون مصنوعي، دلايل نياز به آن،ويژگي هاي خون مصنوعي، نقاط ضعف و قوت انواع خون مصنوعي و تفاوت و شباهت هاي انواع خون مصنوعي آشنا خواهيم شد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مصنوعی, خون مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


محققان آلمانی روشی برای تولید نانوذرات ایجاد کرده‌اند که می‌تواند با تطبیق‌پذیری بالا برای دارورسانی به سلول‌های سرطانی گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. این روش جدید امکان ساخت نانوذرات را با طراحی‌های ویژه برای کاربردی به خصوص فراهم می‌کند. این ذرات می‌توانند به راحتی با عوامل شیمیایی گوناگون بارگذاری شده و با برچسب‌گذاری برای یک گونه خاص سلول مورد استفاده قرار گیرند؛ بنابراین این ذرات به سلول‌های سرطانی مشخصی چسبیده و دارو را آزاد می‌کنند. بدین صورت داروی ضدسرطان مستقیما و به طور خاص به سلول سرطانی خواهد رسید.
نانوذرات هوشمند برای دارورسانی هدف‌گذاری شده باید معیارهای مشخصی را دارا باشند. آنها باید ظرفیت بالایی برای حمل دارو داشته، پوششی انطباق‌پذیر با غشاهای بیولوژیکی داشته باشند و بتوانند لیگاندهایی را که به دریافت‌کننده‌های خاص در سلول سرطانی متصل می‌شوند، ارائه دهند. 
به محض ورود ذرات به سلول باید با سیگنالی مخصوص تحریک‌ شده تا دارو را آزاد کنند. طراحی ماده‌ای با چنین مشخصات بسیار دشوار است، اما این محققان با ارائه سیستم جدید توانستند سکویی منطبق با دارو‌ها و سلول‌های سرطانی گوناگون ایجاد کنند.
این سیستم بر اساس نانوذرات مزوحفره سیلیکا است که بی‌خطر و زیست‌تجزیه‌پذیر بوده و حفرات آن فضای قابل‌ توجهی برای ذخیره‌سازی دارو فراهم می‌آورند. یک سلول حساس به نور به سطح ذره متصل است و بار دارویی درون حفرات ذخیره می‌شوند. هر ذره با یک لایه چربی مشابه با غشای پلاسمایی یک سلول خاص پوشیده شده است. لیگاندی که توسط گیرنده‌های سلول سرطانی شناسایی می‌شوند، درون این لایه تزریق می‌شود.
در این تحقیق جدید محققان مذکور لیگاندهای ویژه‌ای را برای سلول‌های سرطانی کبد و گردن رحم مورد آزمایش قرار دادند. فعال‌سازی سلول‌های حساس به نور با نور قرمز منجر به باز شدن لایه چربی و آزاد شدن دارو می‌شود. پاسخ‌گویی سلول‌های حساس به نور، به نور قرمز به غیر از نور آبی که در آزمایشات پیشین مورد استفاده قرار گرفته بود نیز پیشرفت مهمی به شمار می‌رود. نور قرمز سمیت کمتری برای سلول‌ها و نفوذ عمیق‌تری درون بافت خواهد داشت. نکته حیاتی دیگر این است که بخش حساس به نور مستقیما به حامل دارو متصل است که باعث می‌شود اثر آن به طور محلی و بلافاصله در مجاورت نانوذره ایجاد شود و اثر مخربی روی ناحیه وسیعی از سلول‌های داخلی نداشته باشد. این محققان، نتایج خود را در مجله‌ «Nano Letters» منتشر کرده‌اند.


برچسب‌ها: سرطان, نانو, نانوذره, دارورسانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهاردهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


دانـشـمندان استراليايي موفق به مشاهده اثرات انسولين در سلول‌ها با جزئيات كامل شده اند . اين امـر در گذشته امكان پذير نبود. در حال حاضر با وجود اين نتايج مي‌توان به مشكل افراد ديابتي (چه مكانيزمي در بدن آنها مشكل ساز است) پي برد. اين مطلب در ژورنال prestigious از دانشگاه سيدني به چاپ رسيد. براي اولين بار در سال 1921 محققان متوجه نقش مهم انسولين در بدن شدند. انسولين مقدار قند خون را بعد از غذا در بدن كاهش مي‌دهد. اين امر توسط فعال سازي قند موجود در خون و حركت آن به سمت سلول‌ها انجام پذير است اخيرا داشنمندان متوجه هدف انسولين از اين كار شدند و در تلاشند كه در آينده نيز به چگونگي رسيدن به اين هدف پي ببـرند. آخرين و جديدترين سيستم پزشكي براي آناليز اين راه حل همان    mass Spectrometer است كـه كمـك بزرگي به جامعه پزشكي كرده است و قـابليـت توجه و ديدن مولكول  2Ma را كه در هر سلول بدن است امكان پذير مي‌سازد. 
 به كمك اين روش مي‌توان به مطالعه پروتئين نيز پــرداخــت. كــه هـمــواره بـا هـم تـوسـط روش‌هـاي مـخـتلف در تعامل هستند.  يك نوع از اين متد‌ها "Phosphorylation" اســـــت. Phosphate يـــــك نــــوع مـولـكـول اسـت كـه بـه پـروتـئين افزوده مي‌شود تا بتواند اطلاعات را حمل كند يا فعاليت پروتئين را تغيير دهد. 
هــر نــوع پـروتـئـيـن در سـلـول داراي 20 مـنـطـقـه  Phosphorylation است. اين مناطق در واقع داراي محـل هـايـي بـراي جـاي‌گـذاري مـولكـول فسفات هـسـتـنـــد. دانـشـمـنـــدان در حـــدود 370248 مـحــل مختلف براي Phosphorylation يافتند كه 15% آنها با توجه به پاسخ بدن به انسولين تفاوت دارد. پروفسور David James در اين باره گفت  كه :ما مقياس و پيچيدگي انسولين را در نظر گرفته بوديم ولي در مطالعات جديد به اين نتيجه دسيديم زماني كـه انسـوليـن از پـانكـراس بعـد از غذا در بدن آزاد مي‌شود پروتئين‌هاي Phosphorylation را به فعل و انفعـالات وا مـي‌دارد. ايـن عمليـات بسيار دقيق و منـاسب بود و البته بعضي زمان‌بر و بعضي سريع است. دكتر   Sean Humphreyمحقق Spectrometer در حـدود 1500 منطقـه Phosphorylation در پـاسخ به انـسـولـيـن يـافـت. اين عمليات به عنوان   eye openingناميده مي‌شود. ايشان بيان داشتند كه علاوه بر Phosphorylation مـنــاطـقـي بـا عـنـوان  acetylating methylation نيز موجود است و اين پيچيدگي كار را نشان مي‌دهد. به علاوه تاثير SINI(چگونگي ارتباط زنـجـيــري بـيــن سـلــول هــا) بــر روي پــروتـئـيـن نيـز موردمطالعه قرار گرفت. AKt نيز پروتئين ديگري است كه نقش آن مورد بررسي قرار گرفت و جود دستگاه Spectrometer امكان تمام اين تحقيقات را عملي ساخت و بسيار مورد اهميت است. 


برچسب‌ها: اسپکترومتر, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یازدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کویین ماری و دانشگاه لندن طی پژوهشی دریافتند پروتئینی خاص که معمولا در غضروف سالم باقی می‌ماند می‌تواند نقشی کلیدی را در درمان آرتروز ایفا کند. آرتروز بیماری دردناکی است که نتیجه شکستن غضروف در مفاصل و در پی آن به وجود آمدن مشکلاتی در به حرکت در آوردن آنها می‌شود. محققان در موسسه مهندسی زیستی دانشگاه کویین ماری، ژلی مصنوعی را از غضروف آسیب دیده مشابه آنچه که در آرتروز رخ می‌دهد، در آزمایشگاه تولید کردند و سپس پروتئینی موسوم به "CNP" که به‌طور طبیعی در بافت غضروف سالم وجود دارد به آن افزودند. آن‌ها این ژل را تحت فشار و نیرویی مشابه وقتی که شخص در حالت عادی ورزش می‌کند قرار دادند.
با آزمایش بر نمونه‌های این ژل، محققان دو پروتئین محافظتی جدید را شناسایی کردند که خاصیت ضد التهابی و اثرات ترمیمی دارند. آن‌ها علاوه بر این دریافتند که تاثیر "CNP" با افزایش سن تغییر کرده و غضروف حالت بیماری پیدا خواهد کرد.  در حالی که اینها نتایج اولیه محسوب می‌شوند اما می‌توانند در درمان آرتروز که نوع شایع ورم مفاصل است موثر واقع شوند. اهمیت این مشاهدات در درک تاثیر مکملی پروتئین "CNP" و اثر فشار بر سلول‌ها است که این اعمال باعث می‌شود تا تاثیرات مفید کاهش التهاب و ترمیم غضروف چند برابر شود.


برچسب‌ها: آرتروز, پروتئین, CNP
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می شود. مباحث این کنفرانس شامل مبانی نظری  سخت افزاری و توانايی های فلوسيتومتری- مبانی شناخت  رنگ های فلورسنت در فلوسيتومتری، نرم افزار های آناليز داده های فلوسيتومتری-  بررسی چرخه سلولی و مارکر های سطحی  سلولها، رنگ آميزی نمونه های بالينی  با آنتی باديهای آختصاصی- جداسازی لنفوسيتها با استفاده از فايکول- رنگ آميزی اختصاصی برای سنجش چرخه سلولی، انجام انکوباسيون و شستشوی نمونه ها با بافر های اختصاصی – رنگ آميزی نمونه ها برای انجام سنجش چرخه سلولی و ارزيابی، تفسير هيستوگرامها و کوادران ها و دات پلات ها و آناليز چرخه سلولی و كاربرد آن در تفسير نتايج و تشخيص بيماريهای مربوطه در كلينيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی اصفهان, فلوسیتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در بیمارستان شریعتی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اپیدمیولوژی چاقی در ایران  و جهان، غربالگری و بررسی کلینیکی بیماران چاق، علل و عوارض مرتبط با چاقی، سندرم متابولیک و چاقی، Obesogens، کوموربیدیتی و عوارض چاقی در کودکان و نوجوانان، رژیم درمانی در چاقی، دارو درمانی در چاقی، درمان‌های جراحی در چاقی، نقش فعالیت بدنی و ورزش در چاقی، رفتار درمانی در چاقی، درمان های غیر دارویی چاقی، چاقی و مشکلات غدد درون ریز، چاقی و بلوغ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان شریعتی, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان انگلیسی پروتئینی را شناسایی کرده‌اند که نقشی حیاتی را در تشخیص اینکه آیا افراد مبتلا به سرطان روده در خطر بالایی برای پیشرفته شدن بیماریشان و نیاز به شیمی درمانی قرار دارند یا خیر. دانشمندان دانشگاه ساوت همپتون با همکاری شورای تحقیقات پزشکی انگلستان دریافتند بیمارانی که سطوح پایینی از پروتئینی موسوم به "FOXO32" را در بدن خود دارند، در خطر بالایی برای پیشرفت کردن سرطان روده به سایر قسمت‌های بدن قرار دارند.
محققان با مقایسه سطوح "FOXO32" در نمونه بافت‌های بیماران در مراحل مختلف بیماری سرطان روده دریافتند که این پروتئین شاخص خوبی برای تعیین تهاجمی بودن تومورها محسوب می‌شود؛ سطوح پایین این پروتئین با تهاجمی‌تر بودن سرطان مرتبط است. دکتر "مارک بولاک"، نویسنده این پژوهش می‌گوید: "یافته‌های به دست آمده حاکی از آن است که ما می‌توانیم با در دست داشتن سطوح "FOXO32" بیماران را از نظر نیاز به درمان‌های بیشتر برای جلوگیری از بازگشت سرطان غربال کنیم و علاوه بر این داروهای بالقوه‌ای را نیز تولید کنیم. این برای نخستین بار است که چنین رابطه قطعی بین سطوح این پروتئین و رشد تومور شناسایی شده است." دکتر "الکساندر میر نظامی"، دانشمند بالینی مرکز تحقیقات بریتانیا و دیگر نویسنده این تحقیق چنین عنوان داشته است: همانطور که تحقیقات ما به پیش می‌رود، امیدواریم که نشانگرهای زیستی جدید را شناسایی کنیم تا بتوانیم با استفاده از آنها درمان‌های متفرقه‌ای را به‌طور جداگانه و بسته به ویژگی‌های تومور هر شخص طراحی کنیم. این پژوهش در مجله "British Journal of Cancer" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان روده, FOXO32
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، تجويز آنتي‌بيوتيک تلاوانسين (telavancin) با نام تجاري ويباتيو(Vibativ)را براي درمان مبتلايان به پنوموني باکتريايي ناشي از ونتيلاتور و اکتسابي از بيمارستان ناشي از استافيلوکوک اورئوس مورد تاييد قرار داده است. اين دارو تنها بايد در صورتي تجويز شود که ساير درمان‌هاي موجود براي بيمار مناسب نيستند. پنوموني باکتريايي نوعي عفونت ريه است که توسط گونه‌هاي مختلف باکتري‌ها ايجاد مي‌شود. تاييد ويباتيو فقط براي درمان عفونت استاف اورئوس است و با ساير باکتري‌هاي مسبب پنوموني کاري ندارد. پنوموني بيمارستاني عفونتي جدي است زيرا اغلب بيماراني که به ونتيلاتور وصل‌اند قدرت مبارزه با بيماري را ندارند. اثربخشي و ايمني ويباتيو در 2 مطالعه با شرکت 1532 بيمار مورد بررسي قرار گرفته است. اسهال شايع‌ترين عارضه گزارش شده طي اين مطالعات بود.


برچسب‌ها: پنومونی, تلاوانسين, ويباتيو, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، نوع نوترکيب فاکتور 9 انعقادي با نام تجاري ريکسوبيس(Rixubis) را براي درمان بيماران بزرگ‌تر از 16 سال مبتلا به هموفيلي نوع B مورد تاييد قرار داده است. ريکسوبيس براي کنترل و پيشگيري از اپيزودهاي خونريزي، مديريت جراحي (از زمان بستري بيمار براي جراحي تا زمان ترخيص) و نيز به حداقل رساندن دوره‌هاي خونريزي تجويز مي‌شود. اختلال انعقادي ارثي هموفيلي B، معمولا مردان را درگير مي‌‌كند و به دنبال موتاسيون در ژن فاکتور 9 و در نتيجه کمبود اين فاکتور ايجاد مي‌شود. مبتلايان به هموفيلي Bدر معرض خطر خونريزي‌هاي شديد مفاصلي هستند. ريکسوبيس اولين فاکتور 9 انعقادي نوترکيب است که براي پيشگيري از خونريزي در مبتلايان به هموفيلي Bتجويز مي‌شود. ريکسوبيس پروتئين تخليص‌شده توسط تکنولوژي DNA نوترکيب است. اين محصول حاوي پروتئين‌هاي انساني يا حيواني نيست. اثربخشي و ايمني ريکسوبيس در يک مطالعه چندمرکزي روي 73 مرد 12 تا 65 ساله بررسي شده است. ميزان خونريزي در بيماراني که ريکسوبيس را به صورت پروفيلاکتيک دريافت کرده بودند، سالانه 75درصد کمتر از بيماراني بود که در صورت نياز از اين دارو استفاده کرده‌اند. مطالعات تکميلي در مورد اثربخشي اين دارو در گروه کودکان در حال انجام است.


برچسب‌ها: ريکسوبيس, فاکتور9, داروی جدید, هموفیلی, هموفیلی بی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links