برگزار کننده: مرکز تحقیقات هپاتوبیلیاری  و پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، تالار امام مجتمع بیمارستانی امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش پیوند کبد, همایش جراحی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش تیم بین‌المللی از محققان دانشگاه دوک آمریکا و دانشکده پزشکی دوک در سنگاپور نشان می‌دهد که افزایش مصرف کافئین می‌تواند کبد چرب را در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) کاهش دهد. به طور کلی 70 درصد از بیماران مبتلا به دیابت و چاقی مفرط، دچار (NAFLD) نیز هستند. هنوز درمان موثری برای این بیماری وجو ندارد اما انجام ورزش و رژیم غذایی مثمر ثمر خواهد بود. محققان با بررسی بر بافت سلولی و نمونه‌های موش مشاهده کردند که کافئین، سوخت و ساز چربی‌های ذخیره شده در سلول‌های کبد را تحریک کرده و کبد چرب را در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند کاهش می‌دهد.
نتایج به دست آمده نشان می‌دهد مصرف چهار فنجان قهوه یا چای در روز می‌تواند در جلوگیری و محافظت در برابر پیشرفت (NAFLD) موثر واقع شود. به گفته پروفسور "پاول ین" سرپرست این پژوهش این تحقیق از اولین مطالعات دقیقی است که مکانیزم تاثیر کافئین بر چربی درون کبد را نشان می‌دهد که نتایج به دست آمده هم بسیار جالب بوده است.  بنا بر این گزارش، یافته‌های به دست آمده می‌تواند باعث تولید داروهای کافئین مانندی شود که اثرات جانبی مرتبط با مصرف کافئین را نداشته باشد اما تاثیرات درمانی خود را بر کبد بر جای بگذارد. این پژوهش در مجله "Hepatology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: چای, قهوه, کبد چرب, کبد چرب غیرالکلی, NAFLD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج تحقیق جدیدی نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای و رژیم غذایی که حاوی مقدار کمی کربوهیدرات است، ممک است به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای در کشورهایی مانند یونان، اسپانیا و جنوب ایتالیا رایج است. این رژیم شامل مقادیر زیادی ماهی، سبزیجات، میوه‌جات، حبوبات، نان‌های حاوی فیبر، غلات و روغن زیتون است. همچنین مصرف گوشت قرمز، پنیر و شیرینی‌ها در این رژیم محدود است.
محققان برای انجام این مطالعه به مدت 11 سال بیش از 22 هزار نفر از اهالی یونان را مورد بررسی قرار دادند. در زمان آغاز این تحقیق حدود 2300 نفر از این افراد به دیابت مبتلا بودند.
این محققان عادات غذایی شرکت‌کنندگان را بررسی کرده و مقیاسی 10 امتیازی برای پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای در نظر گرفتند. احتمال ابتلا به دیابت در شرکت‌کنندگانی که به میزان بیش از 6 امتیاز این رژیم را مصرف می‌کردند، 12 درصد کمتر از شرکت‌کنندگانی بود که به اندازه سه امتیاز یا کمتر این رژیم را رعایت می‌کردند.
احتمال ابتلا به دیابت در افرادی که رژیم غذایی آنان مقدار زیادی کربوهیدرات داشت، 21 درصد بیشتر از افرادی بود که کربوهیدرات کمی مصرف می‌کردند. در مجموع احتمال ابتلا به دیابت در افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای را رعایت و کربوهیدرات کمی مصرف می‌کردند، 20 درصد کمتر از افرادی بود که مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف و به میزان کمتری از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می‌کردند. اگرچه این تحقیق ارتباط بین رعایت رژیم غذایی مدیترانه‌ای و کاهش احتمال ابتلا به دیابت را نشان می‌دهد، با این حال رابطه علت و معلولی این دو را ثابت نمی‌کند. نتایج این تحقیق در مجله Diabetologia منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, رژیم مدیترانه ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا ژيلوتريف(Gilotrif) با نام تجاري آفاتينيب (afatinib) را براي درمان مبتلايان به مرحله متاستاتيک بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه- که تومور آنها موتاسيون‌هاي ژني مربوط به انواع خاصي از گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال را نشان داده- مورد تاييد قرار داده است. بدخيمي‌ ريه علت اصلي مرگ مرتبط با سرطان ميان مردان و زنان است. براساس آمار اعلام‌شده از سوي انستيتو ملي سرطان آمريکا، در سال ميلادي جاري براي حدود 228 هزار و 190 نفر از مردم اين کشور تشخيص بدخيمي‌ ريه گذاشته و 159 هزار و 480 مورد مرگ ناشي از بدخيمي ‌ريه گزارش خواهد شد. بدخيمي ‌غيرسلول کوچک ريه، حدود 85 درصد از موارد بدخيمي‌هاي ريه را تشکيل داده و شايع‌ترين نوع سرطان ريه است. موتاسيون ژن EGFR در 10 درصد از مبتلايان به بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه گزارش شده است. ژيلوتريف، يک مهارکننده تيروزين کيناز است که پروتئين‌هاي مقصر در رشد سلول‌هاي سرطاني را بلوک مي‌کند. تاييد شدن اين دارو نشان مي‌دهد چگونه فهم مسيرهاي مولکولي يک بيماري به دستيابي به درمان هدفمند مي‌انجامد. ژيلوتريف دومين داروي مورد تاييد FDA در سال ميلادي جاري براي درمان مبتلايان به مرحله متاستاتيک بدخيمي‌ غيرسلول کوچک ريه با متاسيون ژني ذکر شده است. ماه مه امسال، FDA ارلوتينيب (erlotinib) با نام تجاري تارسوا (Tarceva) را به عنوان درمان خط اول مبتلايان به بدخيمي ‌غيرسلول کوچک ريه مورد تاييد قرار داده بود. اثربخشي و ايمني ژيلوتريف در يک مطالعه باليني با شرکت 345 بيمار مبتلا به مرحله متاستاتيک بدخيمي‌ غيرسلول کوچک ريه که موتاسيون EGFR داشتند، مورد بررسي قرار گرفت. شرکت‌کنندگان در مطالعه به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با ژيلوتريف، يا 6 مرحله شيمي‌درماني با داروهاي پمترکست و سيس‌پلاتين قرار گرفتند. شانس بقاي بدون عود بيماري در دريافت‌کنندگان ژيلوتريف، 4 ماه بيشتر از بيماران تحت درمان با رژيم شيمي‌درماني رايج بود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, داروی جدید, ژيلوتريف, آفاتينيب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ویروس مولد عفونت ریوی هر ساله میلیون‌ها نفر را به کام مرگ می‌کشاند. اخیرا واکسنی حاوی نانومیله‌های دارای پوشش پروتئینی ساخته شده که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نسبت به این ویروس فعال کند بدون این که خطری برای بدن داشته باشد. برای ایجاد ایمنی در بدن واکسیناسیون رایج‌ترین روش نزد پزشکان است. برای تولید واکسن معمولا از ویروس‌های مرده یا غیرفعال استفاده می‌شود. اخیرا واکسنی ساخته شده که در آن از نانومیله استفاده شده است. این نانومیله می‌تواند حامل پروتئینی باشد که بر روی گیرنده‌های خاصی در سطح ویروس RSV (ویروس سینسیتال تنفسی) قرار گیرد. این ویروس عامل عفونت ریوی بوده و هرسال موجب مرگ و میر 65 میلیون نفر در جهان می‌شود.
خطرناک بودن این ویروس نشات گرفته از پروتئینی به نام پروتئین F است که سطح این ویروس را می‌پوشاند.  این پروتئین موجب می‌شود تا ویروس وارد سیتوپلاسم سلول میزبان شده و باعث به هم چسبیدن سلول‌ها می‌شود. با این کار از بین بردن ویروس بسیار دشوار خواهد شد. برای از بین بردن این ویروس، باید پروتئین F را مورد هدف قرار داد. تاکنون تولید واکسن برای این ویروس بسیار دشوار بوده است. یکی از راه‌های تولید واکسن این است که پروتئین F به بدن تزریق شده تا موجب عکس‌العمل بدن شود، با این کار سیستم ایمنی بدن نسبت به این ویروس آماده می‌شود.
برای حل این مشکل محققان از نانومیله طلا به طول 57 و عرض 21 نانومتر استفاده کردند که دقیقا شکل ویروس را دارد. این نانومیله با استفاده از پروتئین F، پوشانده شده و به دلیل داشتن خواص فیزیکی و شیمیایی منحصربه‌فرد می‌تواند به سطح سلول بچسبد.
برای تست این واکسن از نمونه خون انسان استفاده شد، به طوری که نانومیله‌های طلا در این تست، پروتئین F را به سلول‌های ایمنی ویژه‌ای موسوم به دندریتیک رساندند. وظیفه سلول‌های دندریتیک این است که پروتئین‌های مهاجم نظیر پروتئین F را شناسایی و ویژگی‌های آنها را به سیستم ایمنی بدن اطلاع می‌دهند تا این سیستم بتواند برای مقابله با آنها آماده شود. نتایج تست این واکسن نشان داد که تزریق نانومیله‌های طلا حاوی پوشش پروتئینی منجر به تکثیر سلول‌های ایمنی بدن، موسوم به سلول T می‌شود. این نانومیله‌های پوشش‌دار وجود ویروس در بدن را به صورت کاذب ایجاد می‌کنند در حالی که خطری برای بدن ندارد؛ بنابراین می‌توان از آن به عنوان واکسن استفاده کرد.


برچسب‌ها: واکسن, واکسن عفونت ریه, نانو, نانومیله
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران اروپایی طی تحقیقاتی هشدار می‌دهند که آلودگی هوا، خصوصا آلودگی ناشی از سوخت اتومبیل‌ها در ترافیک، به‌طور چشمگیری خطر پیشرفت سرطان ریه و سکته‌ی قلبی را در افراد افزایش می‌دهد. در این تحقیق یک تیم بین المللی، 36 مطالعه را با اطلاعات هزاران بیمار در 12 کشور اروپایی، آمریکا و چین بررسی کردند.
در این مطالعه که بر روی 300 هزار نفر در یک دوره‌ی 13 ساله انجام شد، مشخص شد افرادی که در مناطق پرترافیک زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر پیشرفت سرطان ریه و سکته‌ی قلبی قرار دارند.
در بیمارانی که در معرض سکته‌ی قلبی قرار داشتند، آلودگی موجب ضعف عضلات قلب و به تبع آن کاهش پمپاژ خون به نقاط مختلف بدن می‌شد که این موضوع ارتباط مستقیم با سکته‌ی قلبی داشت.
خطر بزرگتری که افراد را تهدید می‌کند، قرار گرفتن زیاد در معرض آلودگی‌های گازی مانند دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دیگر آلاینده‌های گازی است که می‌توانند در ریه‌ها رسوب کرده و از آنجا به جریان خون راه یابند. طبق مطالعات سازمان جهانی سلامت، آلودگی هوا در شهرها سالانه یک میلیون و 300 هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشد.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا, سرطان, سرطان ریه, سکته قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه گوئلف موفق به ساخت اولین مدفوع مصنوعی برای استفاده در پیوند مدفوعی شده‌اند. این پیوندها که در درمان مبتلابان به عفونتهای روده‌ای با باکتری «کلستریدیوم دیفیسیل» بسیار کاربرد داشته، معمولا با استفاده از مدفوعهای اهدایی از یکی از افراد خانواده انجام می‌شوند. این پیوند به باکتری‌های درون روده اهداکننده سالم اجازه می‌دهد تا باکتری مهاجم را کشته و میزان سلامت روده را به سطوح مناسب بازگرداند. اگرچه خطر انتقال بیماری‌های عفونی در این گونه پیوند بسیار بالاتر است. اما آلن ورکو،‌ میکروبیولوژیست دانشگاه گوئلف و همکارانش برای کمک به کاهش بدی این فرآیند و همچنین موثرتر کردن آن، با استفاده از یک سیستم مدل روده موسوم به روده رباتیک و با ترکیب باکتری خوب Repoopulate، یک مدفوع مصنوعی تولید کرده‌اند.
این پیوند بر روی دو زن 70 ساله انجام شد که سه روز پس از آن، علائم بیماری در آنها رفع شده بود. همچنین پس از شش ماه تعدادی از باکتری‌های پایدار کننده درون مدفوع مصنوعی در مجرای روده‌ای هر دو زن جایگزین شدند. به گفته آلن ورکو، بدترین بخش کار با مدفوع مصنوعی این است که نمی‌توان در پایان کار آنرا مانند نمونه‌های طبیعی دفع کرد بلکه باید آنرا در دمای بسیار بالا استریل کرد و سپس به دور انداخت.


برچسب‌ها: مصنوعی, مدفوع مصنوعی, کلستریدیوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ایلینویز آمریکا دریافتند: مصرف مادام‌العمر «جنیستین» (ترکیبی فعال در غذاهای سویادار) با سرکوب سیگنال‌های تسریع بخش رشد سلول، پولیپ و نهایتا تومورهای بدخیم، روده بزرگ را در برابر سرطان محافظت می‌کند. پروفسور «هانگ شن» درباره این تحقیق می‌گوید: طی این پژوهش دریافتیم تغییراتی در بیان سه ژنی که مسؤول کنترل سیگنال دهی در روده بزرگ هستند، رخ داده است. در 90 درصد بیماران سرطانی، سیگنال رسان افزایش رشد سلول، همواره روشن است و در نتیجه باعث رشد غیرقابل کنترل و سرطانی شدن سلول‌ها می‌شود. این تحقیق نشان می‌دهد که سیگنال دهی نا بجای "Wnt" طی گسترش سرطان روده می‌تواند با رژیم سویادار کنترل شود. خبر خوب این تحقیق این است که رژیم غنی از «جنیستین» سویا می‌تواند چنین سیگنال رسانی‌هایی را از طریق تغییرات اپی ژنتیک بر مناطق تنظیمی ژن‌های مرتبط سرکوب کند.
طی این تحقیق، مصرف مستمر «جنیستین» -ایزوفلاون سویا- تعداد آسیب‌های پیش سرطانی را در روده موش‌هایی که در معرض مواد سرطانی بودند تا 40 درصد کاهش داده و سیگنال دهی "Wnt" را نیز به حد طبیعی رسانده است.
به گفته «شن» نتایج نشان می‌دهد: سرطان روده بزرگ یک بیماری اپی‌ژنتیک است که می‌توان با استفاده از عوامل محیطی و رژیم غذایی بر فعال و غیر فعال بودن ژن‌ها تاثیر گذاشته و در نتیجه بیان ژن‌ها و حساسیت این بیماری را تغییر داد. 
پیش از این مشاهده شده بود مهاجران آسیایی که به کشورهای غربی وارد می‌شوند، به علت اینکه از رژیم پیشین خود که معمولا مبتنی بر منابع سویایی است، دور می‌شوند در نتیجه بیشتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند. پژوهشگران می‌گویند در ابتلا به سرطان روده بزرگ این فقط پیشینه خانوادگی نیست که مهم است، بلکه انتخاب‌های غذایی، رویارویی با سموم محیطی و حتی سطوح استرس بر بیان ژن‌های مرتبط تاثیرگذار است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان روده, سویا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهدای تجریش تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل درمان بیهوده از دیدگاه اخلاق پزشکی، چگونگی ارائه خبر بد به بیماران و خانواده های آنها، آتانازی و چالش های اخلاقی آن، تصمیم سازی اخلاقی در مراقبت های پایان حیات، اخلاق درمراقبت از بیماران ترمینال و چالش های اخلاقی آن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان شهدای تجریش, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگليسي با انجام تحقيقاتي دريافتند پياده روي تا محل كار۴۰ درصد خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد. متخصصان كالج امپريال و دانشگاه لندن بين سال هاي ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ، با تحقيق روي ۲۰ هزار انگليسي به اين نتيجه رسيدند كه دوچرخه سواري، پياده روي و استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي با كاهش وزن همراه است و خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد. در مقابل استفاده از تاكسي و خودرو شخصي براي رسيدن به محل كار، اضافه وزن به دنبال مي آورد.
محققان دريافتند احتمال ابتلا به ديابت نوع ۱ و ۲ در كساني كه پياده به سر كار مي روند كاهش مي يابد. همچنين خطر افزايش فشار خون نيز در اين افراد تا ۱۷ درصد كاهش را نشان مي دهد. به گفته محققان خطر ابتلا به ديابت در كساني كه با دوچرخه به محل كار خود مي روند نيز نسبت به ماشين سواران به نصف كاهش مي يابد. فشارخون بالا، ديابت و اضافه وزن كه همگي از دلايل بيماري هاي قلبي به شمار مي رود، بزرگترين عامل مرگ و مير در انگليس محسوب مي شود. هرساله ۳ ميليون نفر در اين كشور به ديابت مبتلا مي شوند كه اين ميزان يك بيستم كل جمعيت را شامل مي شود.

محققان مي گويند كه آمار مبتلايان به ديابت نوع دو به شدت با اضافه وزن و چاقي در ارتباط است.  براساس نتايج اين تحقيقات، از ميان كساني كه با وسايل نقليه اي چون خودرو ، موتورسيكلت و تاكسي به محل كار خود مي روند، ۱۹ درصد چاق محسوب مي شوند. ولي در مقابل از ميان موتورسواران تنها ۱۳ درصد و از ميان كساني كه پياده مي روند تنها ۱۵درصد چاق هستند. نتايج اين تحقيقات كه در نشريه Preventive Medicine به چاپ رسيده است.
 


برچسب‌ها: دیابت, پیاده روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان چيني اعلام كردند خوردن سير خام دوبار در هفته خطر ابتلا به سرطان ريه را كاهش مي دهد. مطالعات انجام شده در چين نشان مي هد بزرگسالاني كه به طور منظم سير خام را به عنوان بخشي از رژيم غذايي خود مصرف مي كنند، ۴۴ درصد كمتر از ديگران به سرطان ريه مبتلا مي شوند. به گفته محققان سيگار كشيدن مهم ترين دليل ابتلا به سرطان ريه است و خوردن سير خام مي تواند تا ۳۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان را حتي در افراد سيگاري كاهش دهد.
پيش از اين مطالعات نشان داده بود سير مي تواند ريه ها را در برابر شرايط مختلف محافظت كند. همچنين مي تواند خطر ابتلا به تومور روده را به يك سوم كاهش دهد. در تحقيقات اخير كه در مركز كنترل و پيشگيري از بيماري ها دراستان جيانگ سو در چين انجام شد، عادات غذايي و شيوه زندگي (ميزان مصرف سير خام و سيگاري بودن) ۱۴۲۴ بيمار مبتلا به سرطان ريه بررسي شد . شيوه زندگي اين بيماران با ۴۵۰۰ انسان سالم مقايسه شد.
نتايج اين تحقيقات كه در نشريه Cancer Prevention منتشر شده است نشان مي دهد كساني كه حداقل دو بار در هفته سير خام مي خورند، حتي اگر سيگار بكشند، كمتر از ديگران به سرطان ريه مبتلا مي شوند. محققان در مورد تاثير سير پخته هنوز ترديد دارند. نتايج اين تحقيقات حاكي از آن است كه عامل اصلي اين تاثيروجود ماده اي شيميايي به نام آليسين در سير است كه با خرد شدن حبه سير آزاد مي شود.   آنها معتقدند سير با تعديل التهاب هاي بدن به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل مي كند و صدمات ناشي از راديكال هاي آزاد به سلول هاي بدن را كاهش مي دهد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, سیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ماده اي كه بر اثر سوختن قند ايجاد مي شود در موش هاي آزمايشگاهي، نوسازي عضلات را سبب مي شود و مي توان از اين ويژگي براي درمان برخي بيماري هاي عضلاني موسوم به ديستروفي ها استفاده كرد. بررسي محققان نشان مي دهد اختلال ديستروفي عضلاني را مي توان با اين روش كنترل و احتمالا درمان كرد.
قندسوخته ماده اي است به رنگ قهوه اي تيره كه از حرارت دادن تحت نظارت كربوهيدراتها، قند و شكر ايجاد مي شود.  محققان متوجه شدند: قند سوخته مي تواند پروتئيني به نام ديستروفين در بدن موش آزمايشگاهي توليد كند كه زمينه ترميم عضلات را فراهم مي سازد. ضعف عضلاني اين بيماران هنگامي كه راه رفتن چهار دست و پا را فرا مي گيرند، آغاز مي شود و در دوران نوجواني ديگر قادر به راه رفتن نيستند. داروهاي موسوم به پردنيزون برخي علائم بيمار را رفع مي كنند ولي عوارض جانبي بسيار زيادي به دنبال دارند كه براي بيمار ، گران تمام مي شود.
اين بيماري به تدريج پيشرفت مي كند و عضلات تنفسي و قلبي را نيز درگير مي كند به نحوي كه به طور معمول، مبتلايان به بيماري ديستروفي عضلاني كه به سبب ماهيت ارثي آن، همگي پسر هستند پيش از ۳۰ سالگي مي ميرند. هيچ درماني براي اين بيماري وجود ندارد. محققان اميدوارند با مشتقات قند، بتوانند مسير جديدي براي درمان اين بيماري نادر و ترميم عضلات انسان هاي مبتلا بيابند.


برچسب‌ها: قند, دیستروفی, دیستروفی عضلانی, قند سوخته
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران، انجمن علمی متخصصین غدد درون ریز
زمان برگزاری: ۱۳ الی ۱۵ آذر ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱ آبان ۱۳۹۲
 مکان برگزاری: تهران، سالن همایش امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چاقی, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه ساوتهمپتن انگليس مي گويند با جلوگيري از رسيدن مواد غذايي به سلول هاي سرطاني مي توان آن ها را ازبين برد. پژوهشگران دانشگاه ساوتهمپتن انگليس به راهكار جديدي براي مقابله با سلول هاي سرطاني دست يافتند. به گفته اين محققان سلول هاي سرطاني بيشتر از سلول هاي سالم بدن نياز به مواد غذايي دارند. در واقع چون سرعت تكثير اين سلول ها بيشتر از سلول هاي طبيعي است، به اكسيژن و مواد غذايي بيشتري نيازدارند.
دانشمندان كشف كردند مكانيسم تغذيه سلول هاي سرطاني توسط پروتئين EEF۲K صورت مي گيرد. اين پروتئين با كاهش مواد غذايي سلول ها فعال شده و به سلول اجازه مي دهد با وجود مواد غذايي كم زنده بماند.  كريس پرود يكي از محققان اين پروژه در اين باره گفت: جراحي، راديوتراپي و شيمي درماني سه راه اصلي براي مبارزه با اين سرطان است. با وجود پيشرفت هاي بسيار، اين روش ها علاوه بركشتن سلول هاي سرطاني، سلول هاي سالم را هم از بين مي برند و عوارض جانبي بسياري به وجود مي آورند. اما با كشف اخير دانشمندان و با مسدود كردن فعاليت اين پروتئين، مي توان سلول هاي سرطاني را بدون آسيب به ديگر سلول ها از بين برد.
نتايج اين تحقيقات كه در مجله سل به چاپ رسيده است نشان مي دهد سلول هاي سرطاني مي توانند اين پروتئين را وادار به تركيب با خود كنند. هرچند وجود اين پروتئين براي بقاي سلول هاي سالم ضروري نيست اما در پيشرفت سلول هاي سرطاني نقش بسيار مهمي دارد. بر اساس آمار مركز بين المللي تحقيقات سرطان، ۲۵ ميليون نفر در جهان به سرطان مبتلا هستند و سالانه بيش از ۷ ميليون نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست مي دهند. اين كشف اميدوار كننده راه را براي توسعه درمان هاي جديد در برابر سرطان هموار مي كند.


برچسب‌ها: سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی آنزیم کلیدی مؤثر در فرآیند توقف سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به توسعه درمان‌های نوین بیماری سرطان منجر شود. هدف قرار دادن متابولیسم گلوکز برای توسعه روش‌های درمانی سرطان در عین پیشگیری از بروز عوارض جانبی در سایر نقاط بدن یک استراتژی چالش برانگیز محسوب می‌شد. آنزیمی که در مسیر سوخت و ساز گلوکز برای رشد سلول‌های سرطانی مورد نیاز است، در غلظت بالا در سلول‌های سرطانی شناسایی شد، اما تعداد بسیار کمی از آن در بافت‌های بالغ و طبیعی دیده می‌شود.
محققان کالج پزشکی شیکاگو در دانشگاه ایلینیوز با حذف یک آنزیم کلیدی، موفق به توقف رشد سلول‌های سرطانی در موش‌های آزمایشگاهی بدون ایجاد عوارض جانبی شدند.
این مطالعه نشان می‌دهد: آنزیم متابولیسم گلوکز موسوم به هگزوکیناز-2 براحتی در بدن موش‌های بالغ قابل حذف بوده و سایر عملکردهای متابولیک طبیعی یا طول عمر حیوان را تحت تأثیر قرار نمی دهد.
هگزوکیناز-2 در جنین به وفور دیده می شود، اما به ندرت در سلول های موش بالغ قابل مشاهده است؛ یکی از تغییراتی که یک سلول را به سلول سرطانی تبدیل می‌کند، بیان آنزیم جنینی است. محققان در تحقیقات خود نشان دادند که نسخه جنینی آنزیم برای تکثیر و رشد سلول‌های سرطانی مورد نیاز است و حذف آنزیم ها باعث توقف رشد تومور می‌شود. بصورت سیستمیک، ژن HK2 در بدن موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان حذف شد و در این شرایط عمر حیوان تا دو سال افزایش یافت. دکتر «نیسیم های» از محققان دانشگاه ایلینویز تأکید می‌کند: در نبود ژن هگزوکیناز-2 سلول‌های سرطانی قادر به تولید مقادیر کافی DNA برای سلول‌های جدید نبوده و در نتیجه رشد تومور متوقف می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Cancer Cell‌ منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, آنزیم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک تکه پوست به اندازه چسب زخم که پوست را با فراصوت تحریک کرده، می‌تواند فرایند ترمیم زخم‌ها را سرعت بخشد. محققان دانشگاه درکسل از دستگاه چسبنده شبیه چسب زخم برای کاهش چشمگیر اندازه زخم‌های پا طی چهار هفته استفاده کردند. معمولا درمان این زخم‌ها که اغلب در افراد کهنسال و بیماران بستری ایجاد شده و و به زخم‌های باز تبدیل می‌شوند، ماه‌ها طول می‌کشد.
این چسب زخم که تنها 85 گرم وزن داشته، از یک باتری برای تولید پالس‌های فراصوت فرکانس پایین استفاده می‌کند. تصور می‌شود که فراصوت باعث تحریک تولید بافت ارتباطی و سلول‌های ایمنی که نقش مهمی در ترمیم دارند، می‌شود.
از این دستگاه می‌توان برای کمک به تسریع بهبود بیماران پس از عمل جراحی یا برای کمک به ترمیم سریع افراد دارای زخم‌های عمیق استفاده کرد.
این دستگاه بر روی پنج بیمار مبتلا به زخم‌های وریدی آزمایش شد. پس از درمان 15 دقیقه‌ای در چهار هفته، دانشمندان دریافتند که زخم‌های باز قرمز در بیماران کاملا بسته شده‌اند. جالب آن که درمان 45 دقیقه‌ای چنین نتایجی دربر نداشت که این امر نشانگر اهمیت دوز درمان است. این پژوهش در مجله Acoustical Society of America منتشر شده است.


برچسب‌ها: زخم, چسب, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 بر طبق آمار،تنها در ايالات متحده ي آمريكا، هر دو ثانيه،يك نفر نيازمند خون است كه معمولا اين نياز توسط بانك خون مرتفع مي‌شود.برهمين اساس سازمان صليب سرخ جهاني  نيازمند  هشتادهزار واحد خون به‌صورت روزانه است و اين درحاليست كه دسترسي به بيش از سي و شش هزار واحد در روز ميسر نيستند.از طرف ديگر آمارها نشان دهنده ي اين نكته هستند كه تنها چهار درصد از افراد جامعه داوطلب اهداي خون هستند.همچنين نياز به خون به‌طور ساليانه شش درصد افزايش دارد درحالي كه اهداي خون نرخ رشد سه درصدي را نشان مي‌دهد . از اين رو كاملا واضح است كه خون مصنوعي  ضروري است.در اين مقاله با خون مصنوعي، دلايل نياز به آن،ويژگي هاي خون مصنوعي، نقاط ضعف و قوت انواع خون مصنوعي و تفاوت و شباهت هاي انواع خون مصنوعي آشنا خواهيم شد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مصنوعی, خون مصنوعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان آلمانی روشی برای تولید نانوذرات ایجاد کرده‌اند که می‌تواند با تطبیق‌پذیری بالا برای دارورسانی به سلول‌های سرطانی گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. این روش جدید امکان ساخت نانوذرات را با طراحی‌های ویژه برای کاربردی به خصوص فراهم می‌کند. این ذرات می‌توانند به راحتی با عوامل شیمیایی گوناگون بارگذاری شده و با برچسب‌گذاری برای یک گونه خاص سلول مورد استفاده قرار گیرند؛ بنابراین این ذرات به سلول‌های سرطانی مشخصی چسبیده و دارو را آزاد می‌کنند. بدین صورت داروی ضدسرطان مستقیما و به طور خاص به سلول سرطانی خواهد رسید.
نانوذرات هوشمند برای دارورسانی هدف‌گذاری شده باید معیارهای مشخصی را دارا باشند. آنها باید ظرفیت بالایی برای حمل دارو داشته، پوششی انطباق‌پذیر با غشاهای بیولوژیکی داشته باشند و بتوانند لیگاندهایی را که به دریافت‌کننده‌های خاص در سلول سرطانی متصل می‌شوند، ارائه دهند. 
به محض ورود ذرات به سلول باید با سیگنالی مخصوص تحریک‌ شده تا دارو را آزاد کنند. طراحی ماده‌ای با چنین مشخصات بسیار دشوار است، اما این محققان با ارائه سیستم جدید توانستند سکویی منطبق با دارو‌ها و سلول‌های سرطانی گوناگون ایجاد کنند.
این سیستم بر اساس نانوذرات مزوحفره سیلیکا است که بی‌خطر و زیست‌تجزیه‌پذیر بوده و حفرات آن فضای قابل‌ توجهی برای ذخیره‌سازی دارو فراهم می‌آورند. یک سلول حساس به نور به سطح ذره متصل است و بار دارویی درون حفرات ذخیره می‌شوند. هر ذره با یک لایه چربی مشابه با غشای پلاسمایی یک سلول خاص پوشیده شده است. لیگاندی که توسط گیرنده‌های سلول سرطانی شناسایی می‌شوند، درون این لایه تزریق می‌شود.
در این تحقیق جدید محققان مذکور لیگاندهای ویژه‌ای را برای سلول‌های سرطانی کبد و گردن رحم مورد آزمایش قرار دادند. فعال‌سازی سلول‌های حساس به نور با نور قرمز منجر به باز شدن لایه چربی و آزاد شدن دارو می‌شود. پاسخ‌گویی سلول‌های حساس به نور، به نور قرمز به غیر از نور آبی که در آزمایشات پیشین مورد استفاده قرار گرفته بود نیز پیشرفت مهمی به شمار می‌رود. نور قرمز سمیت کمتری برای سلول‌ها و نفوذ عمیق‌تری درون بافت خواهد داشت. نکته حیاتی دیگر این است که بخش حساس به نور مستقیما به حامل دارو متصل است که باعث می‌شود اثر آن به طور محلی و بلافاصله در مجاورت نانوذره ایجاد شود و اثر مخربی روی ناحیه وسیعی از سلول‌های داخلی نداشته باشد. این محققان، نتایج خود را در مجله‌ «Nano Letters» منتشر کرده‌اند.


برچسب‌ها: سرطان, نانو, نانوذره, دارورسانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانـشـمندان استراليايي موفق به مشاهده اثرات انسولين در سلول‌ها با جزئيات كامل شده اند . اين امـر در گذشته امكان پذير نبود. در حال حاضر با وجود اين نتايج مي‌توان به مشكل افراد ديابتي (چه مكانيزمي در بدن آنها مشكل ساز است) پي برد. اين مطلب در ژورنال prestigious از دانشگاه سيدني به چاپ رسيد. براي اولين بار در سال 1921 محققان متوجه نقش مهم انسولين در بدن شدند. انسولين مقدار قند خون را بعد از غذا در بدن كاهش مي‌دهد. اين امر توسط فعال سازي قند موجود در خون و حركت آن به سمت سلول‌ها انجام پذير است اخيرا داشنمندان متوجه هدف انسولين از اين كار شدند و در تلاشند كه در آينده نيز به چگونگي رسيدن به اين هدف پي ببـرند. آخرين و جديدترين سيستم پزشكي براي آناليز اين راه حل همان    mass Spectrometer است كـه كمـك بزرگي به جامعه پزشكي كرده است و قـابليـت توجه و ديدن مولكول  2Ma را كه در هر سلول بدن است امكان پذير مي‌سازد. 
 به كمك اين روش مي‌توان به مطالعه پروتئين نيز پــرداخــت. كــه هـمــواره بـا هـم تـوسـط روش‌هـاي مـخـتلف در تعامل هستند.  يك نوع از اين متد‌ها "Phosphorylation" اســـــت. Phosphate يـــــك نــــوع مـولـكـول اسـت كـه بـه پـروتـئين افزوده مي‌شود تا بتواند اطلاعات را حمل كند يا فعاليت پروتئين را تغيير دهد. 
هــر نــوع پـروتـئـيـن در سـلـول داراي 20 مـنـطـقـه  Phosphorylation است. اين مناطق در واقع داراي محـل هـايـي بـراي جـاي‌گـذاري مـولكـول فسفات هـسـتـنـــد. دانـشـمـنـــدان در حـــدود 370248 مـحــل مختلف براي Phosphorylation يافتند كه 15% آنها با توجه به پاسخ بدن به انسولين تفاوت دارد. پروفسور David James در اين باره گفت  كه :ما مقياس و پيچيدگي انسولين را در نظر گرفته بوديم ولي در مطالعات جديد به اين نتيجه دسيديم زماني كـه انسـوليـن از پـانكـراس بعـد از غذا در بدن آزاد مي‌شود پروتئين‌هاي Phosphorylation را به فعل و انفعـالات وا مـي‌دارد. ايـن عمليـات بسيار دقيق و منـاسب بود و البته بعضي زمان‌بر و بعضي سريع است. دكتر   Sean Humphreyمحقق Spectrometer در حـدود 1500 منطقـه Phosphorylation در پـاسخ به انـسـولـيـن يـافـت. اين عمليات به عنوان   eye openingناميده مي‌شود. ايشان بيان داشتند كه علاوه بر Phosphorylation مـنــاطـقـي بـا عـنـوان  acetylating methylation نيز موجود است و اين پيچيدگي كار را نشان مي‌دهد. به علاوه تاثير SINI(چگونگي ارتباط زنـجـيــري بـيــن سـلــول هــا) بــر روي پــروتـئـيـن نيـز موردمطالعه قرار گرفت. AKt نيز پروتئين ديگري است كه نقش آن مورد بررسي قرار گرفت و جود دستگاه Spectrometer امكان تمام اين تحقيقات را عملي ساخت و بسيار مورد اهميت است. 


برچسب‌ها: اسپکترومتر, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یازدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کویین ماری و دانشگاه لندن طی پژوهشی دریافتند پروتئینی خاص که معمولا در غضروف سالم باقی می‌ماند می‌تواند نقشی کلیدی را در درمان آرتروز ایفا کند. آرتروز بیماری دردناکی است که نتیجه شکستن غضروف در مفاصل و در پی آن به وجود آمدن مشکلاتی در به حرکت در آوردن آنها می‌شود. محققان در موسسه مهندسی زیستی دانشگاه کویین ماری، ژلی مصنوعی را از غضروف آسیب دیده مشابه آنچه که در آرتروز رخ می‌دهد، در آزمایشگاه تولید کردند و سپس پروتئینی موسوم به "CNP" که به‌طور طبیعی در بافت غضروف سالم وجود دارد به آن افزودند. آن‌ها این ژل را تحت فشار و نیرویی مشابه وقتی که شخص در حالت عادی ورزش می‌کند قرار دادند.
با آزمایش بر نمونه‌های این ژل، محققان دو پروتئین محافظتی جدید را شناسایی کردند که خاصیت ضد التهابی و اثرات ترمیمی دارند. آن‌ها علاوه بر این دریافتند که تاثیر "CNP" با افزایش سن تغییر کرده و غضروف حالت بیماری پیدا خواهد کرد.  در حالی که اینها نتایج اولیه محسوب می‌شوند اما می‌توانند در درمان آرتروز که نوع شایع ورم مفاصل است موثر واقع شوند. اهمیت این مشاهدات در درک تاثیر مکملی پروتئین "CNP" و اثر فشار بر سلول‌ها است که این اعمال باعث می‌شود تا تاثیرات مفید کاهش التهاب و ترمیم غضروف چند برابر شود.


برچسب‌ها: آرتروز, پروتئین, CNP
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می شود. مباحث این کنفرانس شامل مبانی نظری  سخت افزاری و توانايی های فلوسيتومتری- مبانی شناخت  رنگ های فلورسنت در فلوسيتومتری، نرم افزار های آناليز داده های فلوسيتومتری-  بررسی چرخه سلولی و مارکر های سطحی  سلولها، رنگ آميزی نمونه های بالينی  با آنتی باديهای آختصاصی- جداسازی لنفوسيتها با استفاده از فايکول- رنگ آميزی اختصاصی برای سنجش چرخه سلولی، انجام انکوباسيون و شستشوی نمونه ها با بافر های اختصاصی – رنگ آميزی نمونه ها برای انجام سنجش چرخه سلولی و ارزيابی، تفسير هيستوگرامها و کوادران ها و دات پلات ها و آناليز چرخه سلولی و كاربرد آن در تفسير نتايج و تشخيص بيماريهای مربوطه در كلينيك می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی اصفهان, فلوسیتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در بیمارستان شریعتی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اپیدمیولوژی چاقی در ایران  و جهان، غربالگری و بررسی کلینیکی بیماران چاق، علل و عوارض مرتبط با چاقی، سندرم متابولیک و چاقی، Obesogens، کوموربیدیتی و عوارض چاقی در کودکان و نوجوانان، رژیم درمانی در چاقی، دارو درمانی در چاقی، درمان‌های جراحی در چاقی، نقش فعالیت بدنی و ورزش در چاقی، رفتار درمانی در چاقی، درمان های غیر دارویی چاقی، چاقی و مشکلات غدد درون ریز، چاقی و بلوغ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان شریعتی, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان انگلیسی پروتئینی را شناسایی کرده‌اند که نقشی حیاتی را در تشخیص اینکه آیا افراد مبتلا به سرطان روده در خطر بالایی برای پیشرفته شدن بیماریشان و نیاز به شیمی درمانی قرار دارند یا خیر. دانشمندان دانشگاه ساوت همپتون با همکاری شورای تحقیقات پزشکی انگلستان دریافتند بیمارانی که سطوح پایینی از پروتئینی موسوم به "FOXO32" را در بدن خود دارند، در خطر بالایی برای پیشرفت کردن سرطان روده به سایر قسمت‌های بدن قرار دارند.
محققان با مقایسه سطوح "FOXO32" در نمونه بافت‌های بیماران در مراحل مختلف بیماری سرطان روده دریافتند که این پروتئین شاخص خوبی برای تعیین تهاجمی بودن تومورها محسوب می‌شود؛ سطوح پایین این پروتئین با تهاجمی‌تر بودن سرطان مرتبط است. دکتر "مارک بولاک"، نویسنده این پژوهش می‌گوید: "یافته‌های به دست آمده حاکی از آن است که ما می‌توانیم با در دست داشتن سطوح "FOXO32" بیماران را از نظر نیاز به درمان‌های بیشتر برای جلوگیری از بازگشت سرطان غربال کنیم و علاوه بر این داروهای بالقوه‌ای را نیز تولید کنیم. این برای نخستین بار است که چنین رابطه قطعی بین سطوح این پروتئین و رشد تومور شناسایی شده است." دکتر "الکساندر میر نظامی"، دانشمند بالینی مرکز تحقیقات بریتانیا و دیگر نویسنده این تحقیق چنین عنوان داشته است: همانطور که تحقیقات ما به پیش می‌رود، امیدواریم که نشانگرهای زیستی جدید را شناسایی کنیم تا بتوانیم با استفاده از آنها درمان‌های متفرقه‌ای را به‌طور جداگانه و بسته به ویژگی‌های تومور هر شخص طراحی کنیم. این پژوهش در مجله "British Journal of Cancer" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان روده, FOXO32
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، تجويز آنتي‌بيوتيک تلاوانسين (telavancin) با نام تجاري ويباتيو(Vibativ)را براي درمان مبتلايان به پنوموني باکتريايي ناشي از ونتيلاتور و اکتسابي از بيمارستان ناشي از استافيلوکوک اورئوس مورد تاييد قرار داده است. اين دارو تنها بايد در صورتي تجويز شود که ساير درمان‌هاي موجود براي بيمار مناسب نيستند. پنوموني باکتريايي نوعي عفونت ريه است که توسط گونه‌هاي مختلف باکتري‌ها ايجاد مي‌شود. تاييد ويباتيو فقط براي درمان عفونت استاف اورئوس است و با ساير باکتري‌هاي مسبب پنوموني کاري ندارد. پنوموني بيمارستاني عفونتي جدي است زيرا اغلب بيماراني که به ونتيلاتور وصل‌اند قدرت مبارزه با بيماري را ندارند. اثربخشي و ايمني ويباتيو در 2 مطالعه با شرکت 1532 بيمار مورد بررسي قرار گرفته است. اسهال شايع‌ترين عارضه گزارش شده طي اين مطالعات بود.


برچسب‌ها: پنومونی, تلاوانسين, ويباتيو, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، نوع نوترکيب فاکتور 9 انعقادي با نام تجاري ريکسوبيس(Rixubis) را براي درمان بيماران بزرگ‌تر از 16 سال مبتلا به هموفيلي نوع B مورد تاييد قرار داده است. ريکسوبيس براي کنترل و پيشگيري از اپيزودهاي خونريزي، مديريت جراحي (از زمان بستري بيمار براي جراحي تا زمان ترخيص) و نيز به حداقل رساندن دوره‌هاي خونريزي تجويز مي‌شود. اختلال انعقادي ارثي هموفيلي B، معمولا مردان را درگير مي‌‌كند و به دنبال موتاسيون در ژن فاکتور 9 و در نتيجه کمبود اين فاکتور ايجاد مي‌شود. مبتلايان به هموفيلي Bدر معرض خطر خونريزي‌هاي شديد مفاصلي هستند. ريکسوبيس اولين فاکتور 9 انعقادي نوترکيب است که براي پيشگيري از خونريزي در مبتلايان به هموفيلي Bتجويز مي‌شود. ريکسوبيس پروتئين تخليص‌شده توسط تکنولوژي DNA نوترکيب است. اين محصول حاوي پروتئين‌هاي انساني يا حيواني نيست. اثربخشي و ايمني ريکسوبيس در يک مطالعه چندمرکزي روي 73 مرد 12 تا 65 ساله بررسي شده است. ميزان خونريزي در بيماراني که ريکسوبيس را به صورت پروفيلاکتيک دريافت کرده بودند، سالانه 75درصد کمتر از بيماراني بود که در صورت نياز از اين دارو استفاده کرده‌اند. مطالعات تکميلي در مورد اثربخشي اين دارو در گروه کودکان در حال انجام است.


برچسب‌ها: ريکسوبيس, فاکتور9, داروی جدید, هموفیلی, هموفیلی بی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


شرکت ژاپني تاکدا، اعلام کرد درخواست مجوز بيولوژيک براي داروي ودوليزوماب(vedolizumab)، يک آنتي‌بادي مونوکلونال انساني تحقيقاتي براي درمان بزرگسالان مبتلا به نوع متوسط تا شديد بيماري کرون و کوليت اولسراتيو را به ثبت رسانده است. بيش از 4 ميليون نفر در سراسر دنيا به بيماري‌هاي التهابي روده مبتلا هستند. ثبت درخواست مجوز اين دارو براساس مطالعات فاز 3 براي بررسي اثربخشي و ايمني ودوليزوماب در کاهش ميزان عود بيماري است. بيماران شرکت‌کننده در اين مطالعه حداقل يک مورد شکست‌درماني در سابقه بيماري خود داشته‌اند. درمان‌هاي متداول براي بيماري‌هاي التهابي روده عبارتند از کورتيکواستروييد، آگونيست TNF آلفا و ايمونومدولاتور. ودوليزوماب روي 2700 بيمار در نزديک به 40 کشور مورد بررسي قرار گرفت. اين مطالعات از جمله بزرگ‌ترين مطالعات فاز 3 انجام‌شده روي بيماري‌هاي التهابي روده است.


برچسب‌ها: ودوليزوماب, کرون, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نکات اضافه‌شده به برگه اطلاعات دارويي اسپريسل(دازاتينيب)، براساس يکي از طولاني‌ترين مطالعات تکميلي در مورد داروهاي مورد استفاده در درمان CML بوده است. اين مطالعات شامل بررسي اثربخشي و ايمني 3 ساله در بيماران با تشخيص CML کروموزوم فيلادلفيا مثبت در فاز مزمن بيماري و اطلاعات مربوط به مطالعات 5 ساله روي بيماران CML کروموزوم فيلادلفيا مثبت در فاز مزمن بيماري که به گليوک(ايماتينيب)مقاوم شده‌اند يا عدم تحمل دارويي داشته‌اند، بوده است. اسپريسل، يک مهارکننده کيناز است که براي درمان بزرگسالان با تشخيص اخير CML کروموزوم فيلادلفيا مثبت در فاز مزمن بيماري تجويز مي‌شود. اثربخشي اسپريسل براساس پاسخ سايتوژنتيک و پاسخ ماژور مولکولار تعيين شد. مطالعه همچنان ادامه دارد و اطلاعات بيشتر براي اطمينان از نتايج مصرف درازمدت اين دارو ضروري است. مي‌توان اسپريسل را در ساير فازهاي بيماري CML کروموزوم فيلادلفيا مثبت (فاز مزمن، فاز پيشرونده، فاز ميلوييد و لنفوييد بلاست) مقاوم به درمان قبلي با ايماتينيب و نيز مبتلايان به ALL کروموزوم فيلادلفيا مثبت مقاوم به درمان قبلي تجويز کرد.


برچسب‌ها: اسپريسل, دازاتينيب, لوسمی, CML
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ورود به بهترین دانشگاه‌ها کار سختی است و اکنون دانشمندان آمریکایی بر این باورند که میزان وزن فرد می‌تواند در پذیرش وی در دانشگاه موثر باشد. محققان دانشگاه باولینگ دریافته‌اند که دانشجویان چاق بویژه دختران کمتر از دانشجویان لاغر احتمال دارد که به دانشگاه وارد شوند. اگرچه در زمانی که مکالمات از طریق تلفن انجام شده یا گواهینامه‌ها از راه دور مورد بررسی قرار می‌گرفتند، هیچ تفاوت چشمگیری در میزان موفقیت وجود نداشت.
محققان از 97 متقاضی دوره‌های روانشناسی در رده تحصیلات تکمیلی در بیش از 950 دانشگاه آمریکا در مورد اینکه آیا مصاحبه آنها بطور حضوری یا تلفنی انجام شده و این که آیا پیشنهادی دریافت کرده‌اند یا خیر، سوال کردند. آنها دریافتند زمانی که مصاحبه بطور حضوری انجام می‌شود، ارتباط واضحی میان وزن افراد و قبول شدن آنها در این دوره‌ها وجود دارد.
این پژوهش که در مجله Obesity منتشر شده، همچنین نشان داده که تعصب وزنی در مورد متقاضیان خانم بیشتر بود.
پژوهشهای پیشین توسط محققان انگلیسی نیز نشان داده بود که افراد چاق بویژه زنان کمتر امکان استخدام را در مقایسه با زنان لاغر دارند چرا که کارگزاران آنها را تنبل ارزیابی کرده و حتی در صورت استخدام، مورد آزار قرار گرفته و حقوق و مزایای کمتری دریافت می‌کنند. به گفته محققان، پژوهشهای بیشتری در زمینه‌های دیگر علاوه بر روانشناسی در مورد این مسأله مورد نیاز بوده و نتایج می‌تواند نشانگر یک تعصب حتی قویتر در مورد افراد با شاخص توده بدنی بالا باشد.


برچسب‌ها: چاقی, دانشگاه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک سیستم خنک‌کننده جمجمه سر در بخش‌هایی از لندن مورد استفاده قرار گرفته که به بیماران شیمی‌درمانی برای جلوگیری از ریزش مو در جریان این درمان کمک می‌کند. سیستم DigniCap توسط بنیاد مراقبت بهداشتی امپریال کالج لندن برای استفاده در واحدهای شیمی‌درمانی روزانه در بیمارستان‌های چرینگ کراس و همراسمیت استفاده شده است. در این درمان، بیماران یک کلاه خاص را بر روی سر می‌گذارند که جمجمه آنها را خنک کرده و از ریزش موها جلوگیری می‌کند. 
این سیستم بطور مکرر دما را بررسی می‌کند تا از کاربرد مداوم درمان خنک‌کننده اطمینان حاصل کند و به شکلی طراحی شده‌ که گوش‌های بیمار در کل این فرایند بدون پوشش باقی می‌مانند.
با کندکردن جریان خون به جمجمه، ابداع مزبور میزان داروی شیمی‌درمانی را که به جمجمه می‌رسد و موها را نابود می‌کند، کاهش می‌دهد.
در کارآزمایی‌های بالینی هشت تن از 10 بیمار در اروپا و آسیا که از این سیستم در طول شیمی درمانی استفاده کرده‌اند، موهای خود را از دست ندادند. کارآزمایی‌های بیشتر در مراکز پزشکی پیشتاز جهان ثابت کرده که سامانه ارائه‌شده یک جایگزین ماندگار برای زنان و مردان از قومیت‌های مختلف است. سوزان میلین یکی از دانشمندان مرکز پزشکی Wake Forest Baptist در کارولینای شمالی ابراز می‌دارد که بیماران پیش از ورود به مرحله شیمی‌درمانی در خصوص از دست‌دادن موهایشان نگران هستند.
محققان امریکایی هم‌اکنون در حال انجام آزمایشاتی بر روی DigniCap هستند.
در حالی که نسخه‌های این کلاه‌ در اروپا و کانادا به کار می‌رود، هنوز امنیت و میزان بازدهی آن‌ در جلوگیری از موی سر به خوبی مطالعه نشده و سازمان غذا و داروی امریکا نیز آن را تایید نکرده است. در صورتی که آزمایشات در حال انجام بر صلاحیت ابداع مزبور صحه بگذارند، این سازمان نیز ممکن است آن را تایید کند و به سیستمی محبوب در ایالات متحده تبدیل شود.


برچسب‌ها: شیمی درمانی, ابزار جدید, DigniCap
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه منچستر از تصاویر جدیدی رونمایی کرده‌اند که واضح‌ترین تصویر تاکنون از چگونگی حمله سلول‌های ایمنی سفید خون به عفونت‌های ویروسی و تومورها را نمایش داده‌اند. این تصاویر نشان داده‌اند که چگونه این سلول‌ها که مسئولیت مقابله با عفونتها و سرطان را در بدن انسان بر عهده داشته، چیدمان مولکولهای سطحی خود را در زمان فعالسازی توسط پروتئین موجود در سلولهای تومور یا عفونت ویروسی تغییر می‌دهند. به گفته محققان این کار می‌تواند سرنخهای مهمی برای مبارزه با بیماری‌ها ارائه کند.
از دیگر کشفیات مهم این پژوهش آن است که پروتئین‌های موجود در سطح سلولهای ایمنی با فاصله برابر با هم قرار نداشته بلکه به شکل خوشه‌ای گروه‌بندی شده‌اند. به گفته محققان، این اولین بار است که دانشمندان موفق به بررسی چگونگی عملکرد این سلولهای ایمنی با چنین وضوح بالا شده‌اند. تاکنون محدودیت‌های کار با میکروسکوپ‌های نوری از درک واضح چگونگی شناسایی سایر سلول‌ها به عنوان بیمار یا سالم توسط سلولهای ایمنی جلوگیری می‌کردند. این محققان از میکروسکوپ فلورسانس با وضوح و کیفیت بسیار بالا برای مشاهده سلول‌ها در نمونه‌های خونی موجود در آزمایشگاه به منظور ثبت تصاویر استفاده کردند که در مجله Science Signalling منتشر شده‌اند.


برچسب‌ها: گلبول سفید, سیستم ایمنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۱ الی ۱ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، سالن آمفی تئاتر شهید پیرویان بیمارستان شریعتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش روماتولوژی, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان شریعتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران اروپایی طی تحقیقاتی هشدار می‌دهند که آلودگی هوا، خصوصا آلودگی ناشی از سوخت اتومبیل‌ها در ترافیک، به طور چشمگیری خطر پیشرفت سرطان ریه و سکته‌ی قلبی را در افراد افزایش می‌دهد. در این تحقیق یک تیم بین‌المللی، 36 مطالعه را با اطلاعات هزاران بیمار در 12 کشور اروپایی، آمریکا و چین بررسی کردند.
این پژوهش که بر روی 300 هزار نفر در یک دوره‌ی 13 ساله انجام شد، مشخص کرد افرادی که در مناطق پر ترافیک زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر پیشرفت سرطان ریه و سکته‌ی قلبی قرار دارند.
در بیمارانی که در معرض سکته‌ی قلبی قرار داشتند، آلودگی موجب ضعف عضلات قلب و به تبع آن کاهش پمپاژ خون به نقاط مختلف بدن می‌شد که این موضوع ارتباط مستقیم با سکته‌ی قلبی داشت.
یک از پژوهشگران در این باره گفت: خطر بزرگتری که افراد را تهدید می‌کند، قرار گرفتن زیاد در معرض آلودگی‌های گازی مانند دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دیگر آلاینده‌های گازی است که می‌توانند در ریه‌ها رسوب کرده و از آنجا به جریان خون راه یابند. طبق مطالعات سازمان جهانی سلامت، آلودگی هوای شهرها سالانه یک میلیون و 300 هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشد.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک شرکت داروسازی با استخراج موادی از لیمو و تبدیل آن به نانوذرات موفق به تولید دارویی برای درمان سرماخوردگی و ترمیم زخم‌های حاصل از آسیبهای ورزشی شده است. شرکت پالاندای بیوتکنولوژی اخیرا چندین مقاله منتشر کرده است که در آنها به معرفی سه محصول زیستی جدید خود پرداخته است. یکی از این داروها مربوط به درمان سرماخوردگی است که با استفاده از فناوری نانو تولید شده است. تمام محصولات پالاندای در بازار تحت نام تجاری فیتوفیر عرضه می‌شود.
اولین دارویی که فیتوفیر به بازار عرضه کرد، کاتچین اکستراکت نام داشت که با اقبال عمومی در بازار روبرو شد. Phytofare™ Limonoid Glycoside Complex دومین داروی این شرکت است که همانند داروی اول با فروش نسبتا خوبی روبرو شد، فروش این محصول در حال حاضر بیشتر از میانگین فروش داروهای مشابه در بازار است. 
این شرکت داروی منحصر به فردی تولید کرده که از تمام اجزای لیمو نظیر آب، پالپ و پوست در تهیه این دارو استفاده کرده است. این دارو در واقع یک محصول استخراجی است که در آن هم ویتامین‌هایی نظیر A و C وجود دارد و هم اجزای لیموناد در آن است و از سوی دیگر مواد معدنی مختلفی نظیر پتاسیم و پکتین در این دارو یافت می‌شود.
نتایج تست‌ها نشان می‌دهد که این سیستم که حاوی اجزای مختلفی است، به خوبی در کنار هم قرار گرفته‌اند. این دارو می‌تواند با عفونت‌ها مبارزه کرده و درمان مناسبی برای سرماخوردگی‌ و آنفلوآنزا باشد. همچنین این دارو دوره درمان بیماری را کاهش داده و قادر است زخم‌های حاصل از جراحات ورزشی را بهبود دهد.
در اوایل دهه 1960 کاروان المپیک آمریکا از Citrus Bioflavonoids برای ورزشکاران خود استفاده کرد، نتایج نشان داد گرفتگی عضلات به حداقل رسیده و جراحات ورزشی دو برابر سریعتر از حالت عادی درمان می‌شود. با توجه به این نتایج جالب توجه که با استفاده از این محصول به دست آمد، ورزشکاران می‌توانستند زمان بیشتری فعالیت داشته و ورزش‌های سنگین‌تری انجام دهند، در نتیجه عملکرد بهتری به دست می آمد. پس از آن محققان روی تجاری سازی این محصول که حاوی لیموناد بود، کار کردند. 
شرکت پالاندای اولین شرکتی بود که موفق شد این محصول را به صورت محلول در آب و با خلوص بالا تولید کند. این دارو تست‌های بالینی خود را به پایان رسانده است. همانند محصول اول این شرکت، در این محصول نیز از مواد زیستی استفاده شده که به صورت نانوذرات با ساختار ایزومری است و شباهت زیادی به بافت انسانی دارد.


برچسب‌ها: نانو, نانودارو, لیمو, زخم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


امروزه مي‌دانيم چاقي با بيماري‌هايي نظير ديابت، فشارخون بالا، اختلالات متابوليسم چربي‌ها و بدخيمي‌ها مرتبط است. مطالعه اخير در مورد شيوع چاقي نشان داده است در فاصله سال 2009 تا 2010 ميلادي، بيش از يک‌سوم بزرگسالان و حدود 17 درصد کودکان و نوجوانان چاق بوده‌اند. به علاوه، آمار ابتلا به بيماري‌هاي مرتبط با چاقي روزبه‌روز بالاتر مي‌رود. درمان دارويي بلندمدت چاقي، به دليل خطر مشکلات قلبي-عروقي و عوارض گوارشي محدود است اما 2 داروي به‌تازگي تاييدشده با نام‌هاي لورکازرين (lorcaserin) و ترکيب آهسته‌رهش فنترمين و دوپيرامات با نام تجاري اوسيميا (Qsymia) در کم کردن وزن بيماران چاق سودمند است. لورکازرين، اولين آگونيست گيرنده سروتونين C2TH- 5 مورد تاييد است. به نظر مي‌رسد ترکيب آهسته‌رهش فنترمين و دوپيرامات با مهار اشتها، کاهش دريافت کالري و افزايش ميزان انرژي مصرف‌شده اثر مي‌کند.
پاتوفيزيولوژي چاقي، پيچيده و به چند عامل وابسته است. بدن در طول ساعات گرسنگي يا تغذيه ناکافي به ميزان مشخصي چربي نياز دارد اما با افزايش وزن، سلول‌هاي چربي اضافي اسيدهاي چرب را آزاد مي‌کنند و به مسموميت با چربي، اختلال در فعاليت گيرنده‌هاي انسولين و بالا رفتن قندخون منتهي مي‌شوند. به‌ويژه سلول‌هاي سفيد چربي پيش ساخت‌هاي اسيدچرب و آديپوکيناز‌ها را آزاد مي‌کنند. اين مواد التهاب‌زا هستند. آثار التهابي آديپوکينازها عبارتند از ‌هايپرگليسمي، اختلال آندوتليال، تشکيل آتروم و ترومبوز. اين آسيب‌هاي التهابي توسط هورمون‌هاي ضدالتهاب نظير آديپونکتين، ويزفاتين و پروتئين محرک اسيليشن ايجاد مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: چاقی, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان متوجه شدند كه چگونه يك ژن كه ارتباط آن از مدت ها پيش با چاقي مشخص شده است مي تواند انسان را با افزايش حس گرسنگي چاق كند. واريان معمولي ژن FTO كه از هر شش نفر، يكي را تحت تاثير قرار مي دهد احتمال چاق شدن را ۷۰ درصد افزايش دهد اما تا اكنون دانشمندان نمي دانستند كه اين ژن چگونه اين كار را انجام مي دهد. اكنون گروهي از محققان انگليسي با استفاده از يك سري آزمايشات متوجه شده اند كه افراد داراي اين واريان ژني نه تنها سطح هورمون گرسنگي (گرلين) در خونشان بيشتر است بلكه حساسيت مغزشان به اين ماده شيميايي نيز بالاتر است.
اين كشف به دنبال مطالعه نمونه هاي خون افراد مورد مطالعه پس از صرف غذا ، بررسي تصاوير ام.آر.آي مغزي آنها و مطالعات پايه سلولي كه توليد گرلين را در سطح مولكولي مورد مطالعه قرار مي دهد، بدست آمد. محققان گفتند: نتيجه حاصله از اين مطالعه مي تواند روش هاي درماني جديد موثري را براي چاقي ارائه دهد. يك مطالعه كه پيش از اين انجام شده بود، نشان داده است كه مي توان سطح گرلين را با مصرف يك رژيم غذايي مملو از پروتيين كاهش داد. محققان مي گويند: ژن FTO تنها بخش كوچكي از همه گيري چاقي را شامل مي شود اما يافته اخير گام مهمي در جهت كشف عوامل مختلف درگير به شمار مي رود.
شيوع چاقي در سراسر جهان با نرخ هشدار دهنده اي در حال افزايش است و كشورهاي توسعه يافته و كشورهاي در حال توسعه، هر دو درگير اين معضل شده اند. چاقي يك عامل خطر ساز مهم براي ابتلا به ديابت، بيماري قلبي و برخي سرطان ها به شمار مي رود. طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني، دستكم ۸/۲ ميليون بزرگسال هر سال در نتيجه داشتن اضافه وزن و يا چاقي جان خود را از دست مي دهند و بيش از ۴۰ ميليون كودك زير پنج سال در سال ۲۰۱۱ داراي اضافه وزن بودند. نتايج اين مطالعه در مجله Clinical Investigation منتشر شده است.


برچسب‌ها: چاقی, ژن, FTO
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مهندسان بيوپزشكي دانشگاه كاروليناي شمالي آمريكا با استفاده از يك اسفنج هوشمند موفق به درمان ديابت و سرطان شدند. اسفنج داراي خلل و فرج هاي بسياري است. زماني كه اسفنج توسط انسولين احاطه مي شود، مقداري از آن توسط منافذ اسفنج ذخيره و به بخش هاي مورد نياز بدن ارسال مي شود. مهمترين چالش براي ساخت اين ماده اسفنجي شكل، حداكثر سازگاري آن با بدن انسان است؛ به اين منظور از پلي ساكاريد موجود در استخوان ميگو و خرچنگ براي ساخت اين اسفنج هوشمند استفاده شده است.
سطح اسفنج حاوي هزاران نانوكپسول است كه از يك پليمر متخلخل ساخته شده اند. اين كپسول ها حاوي ماده اي به نام گلوكز اكسيداز هستند كه انسولين را احاطه مي كنند.  با استفاده از اين فرآيند هيچ انسوليني به هدر نمي رود. زماني كه ميزان قند خون بيمار ديابتي افزايش پيدا مي كند، گلوكزهاي درون كپسول وارد عمل و باعث آزاد شدن يون هاي هيدروژن مي شوند. اين يون ها با رشته هاي پلي ساكاريد تركيب و منجر به توليد بارهاي مثبت در سراسر اسفنج مي شوند.  همان طور كه مي دانيم، بارهاي همنام يكديگر را دفع مي كنند. دفع بارهاي مثبت توسط همديگر باعث انبساط اسفنج و ترشح انسولين درون كپسول ها و ورود آن به جريان خون مي شود. انسولين يك ماده محرك براي هدايت گلوكز به بخش هاي مختلف بدن و تنظيم قند خون است.
براي درمان سرطان، كار از اين نيز ساده تر مي شود، چرا كه محيط تومورهاي سرطاني مملو از يون هاي هيدروژن است و فقط كافي است كه منافذ كپسولي شكل، از داروهاي سرطاني پر شوند. با استفاده از اين روش مي توان سلول هاي سرطاني را به طور مستقيم هدف گيري كرد. اين آزمايش براي اولين بار روي موش انجام شده است و قند خون آن به مدت ۴۸ ساعت تنظيم مانده است. نتايج كامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه ACS Nano به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: هوشمند, اسفنج هوشمند, سرطان, دیابت, نانو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


آپنه شديد حين خواب عامل پيش‌بيني‌کننده مستقل و قابل‌توجهي براي خطر مرگ ناگهاني قلبي (SCD) است. محققان 11 هزار بيمار متوالي را که براي اولين بار تحت پلي‌سومنوگرافي قرار گرفتند به‌مدت 5 سال پيگيري نموده تا ميزان نياز به احياي قلبي ريوي يا بروز SCD را در آنها مورد بررسي قرار دهند. نتيجه حکايت از بروز سالانه 27/0% مرگ‌و‌مير بود. با درنظر گرفتن متغيرهاي مختلف، وجود کمترين ميزان اشباع اکسيژن شبانه کمتر از 78% با افزيش خطر SCD همراه بود (نسبت خطر 81/1). همچنين شاخص آپنه – هيپوپنه بالاي 20 در هر ساعت نيز با افزايش اين خطر همراهي داشت. محققان مي‌گويند تکرار اشباع‌زدايي (desaturation) اکسيژن مرتبط با آپنه حين خواب مي‌تواند سبب اکتوپي بطني و ديس‌ريتمي شده و در نهايت در اين بيماران ميزان انعقادپذيري شبانگاهي افزايش مي‌يابد.


برچسب‌ها: آپنه, آپنه حین خواب, مرگ ناگهانی قلبی, SCD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخير محققان دانشگاه كنت اوهايو نشان مي دهد كه استفاده افراطي از تلفن همراه، مهمترين عامل چاقي و اضافه وزن است. استفاده بيش از حد از تلفن همراه موجب مي شود كه بدن فرد مدام در حالت غير فعال و بي حركت باشد و اين امر منجر به افزايش وزن مي شود. با پيشرفت تكنولوژي هاي مختلف قابل نصب روي تلفن همراه، اين وسيله به يك ابزار مهيج براي تمام سنين تبديل شده است. افراد به خصوص نوجوانان زمان زيادي را با تلفن همراه خود مي گذرانند.  گشت و گذار در اينترنت، بازي هاي رايانه اي ، ارسال پيامك و موارد ديگر باعث مي شود كه افراد هنگام استفاده از تلفن همراه متوجه گذر زمان نشوند. بعضي از افراد عادت دارند كه هنگام استفاده از تلفن همراه از تنقلات مختلف استفاده كنند و اين موضوع نيز فرآيند افزايش وزن را تشديد مي كند.  معمولاً هنگام استفاده از تلفن همراه، ستون فقرات و گردن در حالت مناسبي قرار ندارد. پس از ساعت هاي طولاني استفاده از تلفن همراه، عضلات منقبض مي شوند.
يكي ديگر از عوامل موثر در ارتباط بين تلفن همراه و افزايش وزن، استفاده از آن در رختخواب است. افرادي كه قبل از خواب از تلفن همراه استفاده مي كنند، ديرتر مي خوابند و خواب راحت و منظمي ندارند و بي توجهي به ساعات خواب و كم خوابي نيز يكي از مهمترين عوامل چاقي است. در اين تحقيق، بيش از ۵۰۰ كاربر تلفن همراه در سنين و شغل هاي مختلف مورد بررسي قرار گرفته اند. نتيجه اين تحقيق محققان را شگفت زده كرد چراكه برخي از نوجوانان دبيرستاني، بيش از ۱۴ ساعت در روز سرگرم تلفن همراه خود بوده اند. محققان بر اين باورند كه نسل جديد گوشي هاي هوشمند منجر به گسترش سبك زندگي بي تحرك شده است.


برچسب‌ها: چاقی, موبایل, تلفن همراه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مي گويند بزودي از شكلات، نوشابه هاي گازدار و ديگر غذاهاي مملو از قند مي توان براي تشخيص سرطان استفاده كرد. دانشمندان با رديابي چگونگي جذب قند در بدن، روشي را براي تشخيص سرطان ابداع كرده اند. بر اساس اعلام ديلي ميل، تومورهاي بدخيم نسبت به بافت هاي سالم، گلوكز بسيار بيشتري براي رشد سريع خود مصرف مي كنند.  محققان دانشگاه كالج لندن با تنظيم يك دستگاه تصويربرداري «ام.آر.آي» براي بررسي جذب گلوكز، متوجه شدند كه تومورها پس از مصرف چيزي شيرين بوضوح نمايان مي شوند. 
اين موفقيت، جايگزين امن تر و ساده تري نسبت به فناوري هاي استاندارد راديو اكتيو به شمار مي رود و مي تواند در عرض ۱۸ ماه در دسترس قرار گيرد. دستگاه هاي «ام.آر.آي»، دستگاه هاي معمول و عادي هستند كه هيچ عارضه جانبي براي بيمار ندارند. همچنين استفاده از اين روش جديد، روشي ايمن و ارزان قيمت است كه مي توان آن را به دفعات مكرر براي رديابي واكنش سرطان به درمان استفاده كرد. در اين مطالعه همچنين محققان متوجه شدند كه رشد سرطانزايي را مي توان بدنبال جذب گلوكز از طريق تصويربرداري «ام.آر.آي» تشخيص داد. اين مطالعه در مجله «نيچر مديسن» (Nature Medicine) منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, شکلات, جالب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتايج يك تحقيق پزشكي نشان مي دهد كه مصرف زياد گوشت قرمز و فراورده هاي آن از جمله هات داگ، همبرگر و استيك خطر ابتلا به «ديابت نوع ۲» را در بلندمدت افزايش مي دهد. دكتر «فرانك هووا» از دانشكده بهداشت عمومي هاروارد و همكاران وي، ۲۶ هزار و ۳۵۷ مرد و ۴۸ هزار و ۷۰۹ زن را در فاصله زماني ميان سال هاي ۱۹۸۶ و ۲۰۰۶ ميلادي مورد مطالعه قرار دادند. در اين مطالعه افراد مورد بررسي، پرسشنامه هايي را در مورد غذاهايي كه مصرف مي كردند تكميل كرده و محققان اين پرسشنامه ها را هر چهار سال به روز مي كردند. همچنين عواملي از قبيل سن، سابقه خانوادگي، نژاد، وضعيت تاهل، ميزان مصرف گوشت قرمز و استعمال سيگار در اين افراد مورد بررسي قرار گرفت. ساير عوامل شيوه زندگي از قبيل فعاليت فيزيكي، مصرف الكل، مصرف كالري و كيفيت رژيم غذايي اين افراد نيز مورد مطالعه قرار گرفت.
بر اساس گزارش يونايتدپرس، «آن پن» از دانشگاه ملي سنگاپور كه در زمان حضور در دانشگاه هاروارد بر روي اين مطالعه فعاليت كرده، مي گويد: متوسط مردم، روزانه ۵/۱ وعده گوشت قرمز و فراورده هاي آن را مصرف مي كنند. نتايج اين مطالعه كه در مجله American Medical Association منتشر شده، نشان مي دهد، خطر ابتلا به «ديابت نوع ۲» در افرادي كه به اندازه نصف ميزان گوشتي كه در روز مصرف مي كنند به مصرف روزانه گوشت خود اضافه مي كنند، طي يك دوره چهار ساله ۴۸ درصد افزايش مي يابد. اين مطالعه همچنين نشان داد: با اين وجود، افرادي كه مصرف گوشت قرمز خود را كاهش مي دهند خطر ابتلا به «ديابت نوع ۲» در آنها نيز ۱۴ درصد كاهش مي يابد.


برچسب‌ها: دیابت, گوشت, گوشت قرمز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران در بخش عصب‌شناسي دانشگاه «استنفورد» مي‌گويند واکسن جديدي را کشف کرده‌اند که مي‌تواند بخشي از مشکلات افراد مبتلا به بيماري ديابت نوع يک را برطرف کند. تحقيقات اوليه نشان داده که استفاده از اين واکسن نمي‌تواند نياز بيماران را به تزريق انسولين مورد نياز برطرف کند ولي توليد انسولين را در بدن افراد افزايش مي‌دهد و از اين طريق از بروز پيچيده‌ترين و دردناک‌ترين عوارض اين بيماري جلوگيري خواهد کرد. به نوشته وب سايت «هلث ري» اين دارو برخلاف واکسن‌هاي معمول در درمان بيماري‌هايي مثل فلج اطفال و يا آنفولانزا که فعاليت بخش ايمني بدن را تشديد مي‌کنند، بخشي از واکنش‌هاي سيستم ايمني بدن را کاهش مي‌دهد. پژوهشگران در تحقيقات خود توانسته‌اند بخش مشخصي از سيستم ايمني بدن را شناسايي کنند که مربوط به بيماري ديابت نوع يک است. دکتر «لارنس اسينمن» از مسوولان اين تحقيقات مي‌گويد: «ما بدون اينکه به ساير بخش‌هاي ايمني بدن صدمه بزنيم توانستيم سلول‌هاي ياغي و مزاحمي را که به بخش توليد انسولين در بدن حمله مي‌کنند از بين ببريم. وقتي حملات اين سلول‌ها کاهش يابد بدن مي‌تواند براي مقابله با ديابت انسولين بيشتري توليد کند.» اين واکسن طوري ساخته شده که بخشي از دي ان اي سيستم دفاعي بدن را تغيير مي‌دهد و مانع از ارسال پيام‌هايي مي‌شود که سلول‌هاي توليد انسولين را نابود مي‌کنند.
پژوهشگران اين تحقيقات را طي پنج سال گذشته در مورد هشتاد داوطلب مبتلا به بيماري ديابت نوع يک انجام داده‌اند. سنجش ميزان توليد انسولين در بدن کار بسيار دشواري است و به همين خاطر پژوهشگران در مورد اين داوطلبان ميزان ماده ديگري را به نام C-peptide اندازه‌گيري کردند. نتايج تحقيقات نشان داد که تحت تاثير استفاده از اين واکسن ميزان اين ماده در بدن داوطلبان رو به افزايش گذاشت که مي‌تواند نشانه‌اي از افزايش توليد انسولين تلقي شود. در عين‌حال پژوهشگران تقريبا مطمئن هستند که افزايش ماده C-peptide در بدن بيماران بخشي از دشوارترين عوارض بيماري ديابت را مثل نارسايي در چشم، مشکل کليه‌ها و نارسايي‌هاي قلبي کاهش مي دهد. دکتر اسينمن مسوول اين تحقيقات مي‌گويد که طي سال آينده دور بعدي تحقيقات باليني در مورد اين واکسن انجام خواهد شد. ساير کارشناسان بيماري ديابت هشدار مي‌دهند که واکنش سيستم دفاعي بدن به بيماري ديابت نوع يک بسيار پيچيده و ناشناخته است، بنابراين هنوز براي اميدوار شدن به اين واکسن بسيار زود است. در عين حال به دليل تاثيرگذاري اين واکسن روي دي ان اي سيستم دفاعي بدن بايد آزمايش‌هاي بيشتر و دقيق‌تري در مورد آن انجام شود تا از سلامت آن مطمئن شويم.


برچسب‌ها: دیابت, واکسن واکسن جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 پزشکان بيمارستان دانشگاه شهر رگنسبورگ آلمان، روشي جديد براي درمان سرطان کشف کرده‌اند. آنها با شوک الکتريکي حاوي ولتاژ بالا مي‌توانند سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند، به گونه‌اي که بافت‌هاي کناري سالم بمانند. جراحان بيمارستان دانشگاهي شهر رگنسبورگ براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني از روشي جديد بهره‌برداري مي‌کنند. آنها براي اين کار از سوزن‌هاي بسيار کوچک و نازک اما داغ استفاده مي‌کنند. در هنگام عمل جراحي پزشکان اين سوزن‌ها را که قطر تنها چند ميلي‌متري دارند به بدن بيمار فرو مي‌کنند. در کنار اين جراحان نيز يک دستگاه سونوگرافي قرار دارد تا اينکه آنها بتوانند دقيقا مشاهده کنند که سوزن را به کجاي بدن بيمار وارد مي‌کنند. زماني که جراح سوزن را براي مثال وارد توموري مي‌کند، اين سوزن به مدت کوتاه در ميان آن سلول‌هاي سرطاني داغ مي‌شود و آنها را از بين مي‌برد. اما اين روش مشکلاتي نيز دارد. کريستيان اشتروزينسکي، يکي از مديران اين پروژه در اين‌باره مي‌گويد: «ما در برخي موارد در اين روش با دشواري مواجه مي‌شويم. براي مثال زماني که اين سلول‌ها در کنار رگ‌هاي خوني يا عضوهاي مهم بدن همچون معده قرار گرفته باشند». به گفته‌ي او در چنين مواردي، داغي سوزن نه‌تنها سلول‌هاي سرطاني را از بين مي‌برد، بلکه سلول‌هاي سالمي را که در کنار آنها هستند نيز نابود مي‌کند. اما اين جراحان روش بهتر و تازه‌تري براي درمان سرطان يافته‌‌اند. آنها به جاي اينکه از گرما استفاده کنند، از انرژي برق بهره مي‌گيرند. هنگامي که سوزن وارد بدن بيمار مي‌شود، آنها از طريق اين سوزن‌ها، شوک‌هاي الکتريکي با ولتاژ بالا به سلول‌هاي سرطاني وارد کرده و بدين وسيله آنها را مورد ضربات الکتريکي قرار مي‌دهند. کريستيان اشتروزينسکي مي‌گويد: «با اين روش سلول‌هاي سرطاني نخست شکافته و پس از آن از طريق بدن بيمار دفع مي‌شوند.» به گفته اين پزشکان، سلول‌هاي سرطاني حاوي آب زيادي هستند و به همين خاطر به شوک الکتريکي واکنش بزرگي نشان مي‌دهند. کريستيان اشتروزينسکي اين روش را بر ۳۵ بيمار که داراي سرطان کبد بودند آزمايش کرده و به نتايج خوب و مناسبي رسيده است.


برچسب‌ها: سرطان, شوک الکتریکی, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه علوم پزشكي استراليا، علت بروز سندروم خستگي مزمن را شناسايي كردند. بر اساس تحقيقات آنان، ضعف غدد فوق كليوي مهمترين عامل بروز خستگي مفرط است. محققان استراليايي دريافتند اختلال در عملكرد غدد فوق كليوي منجر به بروز سندرم خستگي مزمن مي‌شود. سندرم خستگي مزمن يكي از متداول‌ترين بيماري‌هاي جوامع امروزي بشر است. اين سندرم معمولا داراي عوارضي همچون سردرد، تب، درد عضلاني، اختلال عصبي، افزايش وزن، گلودرد، درد مفاصل و البته خستگي است.
ممكن است اين سندروم به دلايل مختلفي بروز كند، اما مهمترين عامل عفونت‌هاي ويروسي است.  اغلب متخصصان معتقدند كه بروز اين سندروم با ضعف سيستم ايمني بدن داراي ارتباط مستقيم است.
در تحقيقي كه توسط دانشگاه علوم پزشكي استراليا انجام پذيرفت، مشخص شد ضعف عملكرد غدد فوق كليوي يكي از علل اصلي بروز خستگي مزمن است. اين غدد وظيفه تنظيم قندخون، توليد هورمون آدرنالين و كورتيزول را بر عهده دارند و امكان عكس‌العمل سريع در شرايط استرس زا را براي ما فراهم مي‌كنند. 
در اين تحقيق كه با شركت ۱۰۰ داوطلب انجام گرفت، رژيم غذايي و علائم جسمي ۱۰۰ زن و مرد مبتلا به اختلال عملكرد غدد فوق‌كليوي مورد بررسي قرار گرفت و از تحليل نتايج به دست آمده مشخص شد كه اين بيماران تمام علائم سندروم خستگي مزمن را دارند، سپس مقدار مشخصي هورمون آدرنالين به بدن داوطلبان تزريق و در بازه‌هاي زماني مشخص وضعيت هوشياري و ميزان علائم سندروم در آن‌ها مورد بررسي قرار گرفت. در پايان آزمايش مشخص شد كه با تزريق هورمون آدرنالين، علائم سندروم خستگي مزمن تا حد چشمگيري كاهش مي‌يابد. همچنين محققان با بررسي نحوه تغذيه اين افراد دريافتند كه موضوع كليدي براي اجتناب از سندروم خستگي مزمن، تنظيم قند خون است كه با رعايت رژيم غذايي مناسب تامين مي‌شود. بهره‌مندي از يك رژيم غذايي كامل شامل غلات سبوس‌دار، ميوه، گوشت قرمز بدون چربي، مرغ، ماهي، تخم‌مرغ، لبنيات، سبزيجات و روغن زيتون مي‌تواند علائم اين سندروم را به حداقل برساند.


برچسب‌ها: سندرم, سندرم خستگی مزمن, خستگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پزشکان مزايا و خطرات استفاده از سي‌تي اسکن را در جهت تشخيص سرطان ريه سنجيده‌اند و اکنون اطلاعات بيشتري در اختيار دارند تا در تصميم‌‌گيري‌ها به آنها کمک کند. يک آناليز جديد در ايالات متحده حاکي از آن است که کاربرد سي‌تي اسکن با دوز کم به‌طور معني‌داري بيشتر از X-rays قفسه سينه تومورهاي ريه را مشخص مي‌کند. البته در سال 2010 نيز اين نتايج به نوعي منتشر شدند، اما پزشکان همواره معايب تابش اشعه را در نظر گرفته و به آن عمل نمي‌کردند، در حالي که ثابت شده سي‌تي اسکن با دوز کم مي‌تواند جان‌هاي زيادي را نجات دهد. در واقع با تشخيص زودهنگام تومورها در مراحل اوليه امکان درمان آنها وجود دارد و اين امر با کمک سي‌تي اسکن قابل انجام است. در اين ميان يک سوال باقي است: چه افرادي بايد تحت غربالگري قرا گيرند. در اين مطالعه که با حضور 53 هزار فرد سيگاري بين سنين 55 تا 74 سال انجام شد، به‌طور تصادفي تحت سي‌تي اسکن يا X-rays قفسه سينه سالانه به مدت 3 سال قرار گرفتند. اين مطالعه از سال 2002 آغاز شد. تا سال 2010، ميزان مرگ ميان افرادي که سي‌تي اسکن شده بودند، 20 درصد کمتر گزارش شد. در واقع سي‌تي اسکن نشانه‌هاي بالقوه سرطان را ميان 27 درصد از افراد اسکن شده نشان داد، در حالي‌که X-rays قفسه سينه توانسته بود نشانه‌ها را ميان 9 درصد افراد بيابد. لازم به ذکر است که اغلب نقاط مشکوک و ندول‌ها سرطاني نبودند. پس از پيگيري بيماران، سرطان ريه در 1/1 درصد از افراد گروه سي‌تي اسکن و 7/0 درصد از افراد گروه X-rayتشخيص داده شد. سي‌تي اسکن اين قابليت را داشت که به احتمال بيشتري سرطان ريه را در مراحل اوليه و قابل درمان مشخص کند: مرحله 1 سرطان در 158 بيمار سي‌تي اسکن شده و 70 بيمار X-ray شده کشف شد. در هرصورت بايد قبول کرد که اين روش غربالگري روشي هزينه‌بر است. از سوي ديگر تصور مي‌شود حدود 1 درصد از سرطان‌ها توسط رادياسيون در پزشکي ايجاد مي‌شوند. بنابراين بيماران نيز خود بايد آگاهانه و با اطلاع کامل از مزايا و معايب اشعه سي‌تي اسکن روش غربالگري را انتخاب کنند. البته بايد به آنها يادآور شد که ترک سيگار همچنان مهم‌ترين کار براي عدم ابتلا به سرطان است و تصور نکنند که غربالگري با سي‌تي اسکن معجزه مي‌کند. در همين رابطه مطالعه اوليه‌اي نيز که نتايج آن در نشست انجمن توراسيک آمريکا در فيلادلفيا ارايه شد حاکي از آن است که در گروه کوچکي از افراد سيگاري، 6 درصد آنها که تحت سي‌تي اسکن قرار گرفتند، سرطان ريه داشتند. نتايج ذکر شده در New England Journal of Medicine به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, سی تی اسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۱۰ الی ۱۲ مهر ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، سالن نور مرکز پزشکی آیت الله طالقانی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش پانکراس, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مي گويند ابتلا به سرطان ريه در ميان زنان سيگاري و غير سيگاري از لحاظ ژنتيكي تفاوت دارد به طوري كه در زنان سيگاري جهش ژنتيكي K-Ras و در زنان غير سيگاري جهش ژنتيكي EGFR موجب ابتلا به سرطان ريه مي شود. محققان دانشگاه تولوس در فرانسه در اين مطالعه خصيصه هاي باليني، پاتولوژيكي و بيولوژيكي ابتلا به سرطان ريه را در دو گروه زنان سيگاري و زناني كه هرگز سيگار نكشيده بودند، بررسي كردند. در اين مطالعه محققان ۱۴۰ زن كه ۶۳ نفر آنها هرگز سيگار نكشيده بودند و ۷۷ نفر آنها را سيگاري و يا قبلا سيگاري بودند ، مورد بررسي قرار دادند. تمامي اين ۱۴۰ نفر به آدنوكارسينوم نوعي سرطان ريه مبتلا بودند.
در اين مطالعه محققان متوجه شدند كه ابتلاي زنان به سرطان ريه از لحاظ ژنتيكي متفاوت است. به طوري كه در ۵۰.۸ درصد از زناني كه هرگز سيگار نمي كشيدند جهش ژنتيكي EGFR ديده شد كه اين ميزان در مورد زنان سيگاري ۱۰.۴ درصد بود.  در عوض جهش ژنتيكي K-Ras در زنان سيگاري بسيار شايع تر و ۳۳.۸ بود .اين ميزان در زنان غير سيگاري به اندازه ۹.۵ درصد بود.  محققان همچنين درصد بالاتري از گيرنده هاي استروژن را دربيماراني كه هرگز سيگار نمي كشيدند در مقايسه با زنان سيگاري مشاهده كردند. نتايج اين مطالعه بر احتمال درمان زناني كه هرگز سيگار نكشيده اند با داروهايي براي هدف قرار دادن فاكتورهاي هورموني، ناهنجاري هاي ژنتيكي و يا هر دو دلالت دارد. نتايج اين مطالعه در مجله Journal of Thoracic Oncology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, زنان, EGFR
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان براي نخستين بار موفق شدند كه از سلول هاي بنيادي پوست و خون، كبد انسان درست كنند. محققان دانشكده پزشكي دانشگاه يوكوهاما از سلول هاي بنيادي پرتوان القايي (iPS) براي توليد سه نوع مختلف سلول استفاده كردند كه به طور معمول در شكل گيري طبيعي كبد انسان در دوره جنيني كاربرد دارند. اين سلول ها شامل سلول هاي آندودرم كبد، سلول هاي بنيادي مزانشيمي و سلول هاي اندوتليال هستند.
محققان متوجه شدند كه اين سلول ها در كنار هم در محيط آزمايشگاهي شروع به رشد كردند و ساختارهاي سه بعدي موسوم به جوانه هاي كبد (liver buds) را شكل دادند كه مجموعه اي از سلول هاي كبدي با پتانسيل توسعه يك اندام كامل است. سپس محققان اين سلول ها را به موش پيوند زدند و مشاهده كردند كه جوانه هاي كبد شروع به رشد كرد و عروق خوني انساني به عروق خوني موش ميزبان متصل شد و عملكردي مانند سلول هاي بالغ كبد انسان را از خود بروز دادند. در تحقيقات بعدي از موش هاي تحت پيوند با جوانه هاي كبدي سلول هاي بنيادي پرتوان القايي (iPS) براي آزمايش داروهاي جديد، بررسي عوارض جانبي مانند سميت كبدي و مشاهده نحوه واكنش كبد انسان استفاده خواهد شد.
دكتر دوسكو اليك از محققان سلول هاي بنيادي در كينگز كالج لندن، با قدرداني از دستاورد محققان ژاپني گفت: اين روش بسيار اميدوار كننده و نشان دهنده يك گام بزرگ براي عملي شدن رشد اندام آزمايشگاهي محسوب مي شود اما هنوز ناشناخته هاي زيادي براي استفاده از اين روش در پزشكي احياء كننده وجود دارد. دانشمندان مي گويند اين موفقيت نشان مي دهد كه متخصصان در آينده مي تواند ساير بخش هاي پيوندي مورد نياز بدن را در محيط هاي آزمايشگاهي تهيه كند. جزييات اين دستاورد در مجله Nature‌ منتشر شده است.


برچسب‌ها: سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يک مطالعه جديد نشان داده است دوزهاي بالاي آهن داخل وريدي در بيماران کليوي که تحت دياليز قرار مي‌گيرند، خطر عفونت را افزايش مي‌دهد اما دوزهاي پايين که با فواصل بيشتر تجويز شده‌اند، تاثيري در ابتلا به عفونت ندارند. بيماران دياليزي اغلب به کم‌خوني مبتلا مي‌شوند و بايد تحت درمان با آهن وريدي قرار گيرند. آهن وريدي به رشد باکتري‌ها کمک و سيستم ايمني بدن را تضعيف مي‌کند؛ درنتيجه بيماران در معرض خطر عفونت قرار مي‌گيرند. نتايج به دست آمده از بررسي 3 ماهه 117 هزار بيمار دياليزي نشان داد که 12 درصد از آنان در مدت زمان کم تحت درمان با دوز بالاي آهن قرار گرفته‌اند (دوز بولوس)، 49درصد آنان دوزهاي پايين را در فواصل زماني طولاني‌تري دريافت کرده‌اند (دوز نگه‌دارنده) و 38 درصد نيز هيچ تزريق آهني نداشته‌اند. تزريق دوز بولوس آهن با افزايش خطر عفونت شديد و مرگ ناشي از عفونت‌ها همراه است.


برچسب‌ها: آهن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، آزموني را براي تشخيص ژنوتيپ ويروس هپاتيت C تاييد کرده است. آزمون مذکور که براي افتراق ژنوتيپ‌هاي 1, 1a, 1b, 2, 3, 4 و 5 ارائه شده است، نمونه پلاسماي خون يا سرم بيمار را به کار مي‌گيرد و نتيجه حاصل از اين آزمون پزشک را در انتخاب بهترين درمان براي بيمار ياري مي‌کند. ژنوتيپ‌هاي مختلف ويروس هپاتيت c به داروهاي موجود در بازار پاسخ متفاوتي مي‌دهند بنابراين اطلاع از نوع هپاتيت c يک بيمار به درمان صحيح‌تر او کمک بزرگي خواهدکرد. به اعتقاد دکتر «آلبرتو گوتيرز»، سرپرست مرکز تجهيزات راديولوژي و ابزار تشخيصي FDA، اطلاع از نوع ويروس هپاتيت C به پزشک نشان مي‌دهد که چه زماني لازم است درمان را براي بيمار آغاز کند و بهترين انتخاب درماني چيست. براساس آمار مرکز پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي FDA، هپاتيت C شايع‌ترين عفونت مزمن ناقله از راه خون در ايالات متحده است که به پيوند کبد مي‌انجامد. هپاتيت C درمان نشده ممکن است به بدخيمي کبد، تخريب شديد کبدي و نارسايي کبد منجر شود.


برچسب‌ها: هپاتیت, هپاتیت سی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


همه ما مي‌دانيم که سيگار کشيدن براي سلامتي ما بد است، اما تا چه اندازه بد؟ پاسخ اين سوال بسيار نااميد کننده است. همه ما در طول زندگي خود کساني را مي‌شناسيم که در تمام عمر خود سيگار کشيده‌اند، اما نه به سرطان ريه مبتلا شده‌اند و نه ديگر بيماري‌هاي تنفسي و طول عمر درازي هم داشته‌اند؛ البته هميشه استثنائاتي هم وجود دارد، اما اين يک قانون نيست. مهم آن است که بدانيم به‌طور متوسط افراد سيگاري 12 سال زودتر از افراد غيرسيگاري مي‌ميرند، يعني بيش از يک دهه! بدين‌معنا که زندگي براي افراد سيگاري بيش از 10 درصد کوتاه‌تر از افراد غيرسيگاري است. در اين ميان ديگر علل قابل پيشگيري بيماري يا مرگ مهم‌تر از سيگار کشيدن نيستند. نتايج فوق برآمده از 2 مطالعه بزرگ و قوي است که در نشريه معتبر نيوانگلند به چاپ رسيده‌اند و از مطالعات قبلي نيز که در همين راستا بوده‌اند و به نتايج مشابهي رسيده‌اند، حمايت مي‌کنند. در اينجا حقايق مهمي نهفته‌اند. ميزان مرگ و مير افراد سيگاري نزديک به 3 برابر بيشتر از افراد غيرسيگاري است و اساسا ميان زنان و مردان نيز برابر است. افراد سيگاري تا 6 برابر بيشتر احتمال دارد که مبتلا به حمله قلبي شوند و اين ميزان به تعداد نخ سيگار که در طول روز کشيده مي‌شود نيز بستگي دارد. بنابراين شايد وقت آن رسيده باشد که ديگر سيگارهايتان را براي هميشه خاموش کنيد.


برچسب‌ها: سیگار, مرگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links